NOOITGEDAGT HOOPT OP PLAATS IN DEVENTER BIJ EERSTE DRIE Ann Henning verbeterde wereldrecord VOLLEYBAL VOOR EUROPA-CUP DWS verder Uitstekende prestaties van voor beker Delta Lloyd en Bekkerveld Sax winnaar TELSTAR-WAGENINGEN Utrecht aantrekkelijke tegenstander Haarlem Weinig sfeer bij wielergala „Ik wil niet meer onderaan de kernploeg bungelen” in Groningen I I r at |UL B I i H I I Si Telstar tevreden met Wageningen Loting voor KNVB-beker Olympische fakkel eist een dode Topverdienste voor Laver Lampe de beste skiër Weer zege voor Sijbrands Peter Osgood opgepakt wegens dronkenschap dertien goed Ook Leeuwarden Eén deelnemer met heeft plannen voor ijshockeyhal I# 1/ J 1 ZATERDAG 8 JANUARI 1972 Randfiguren Geluk SPORTPARK SCHOONENBERG (Van onze sportredactie) DEVENTER. Voor het trai ningskamp in Noorwegen tipte Kees Verkerk Ronnie Nooitgedacht als kandidaat voor de nationale schaats- titel. Nooitgedacht kan, zo voorspelde GEWIJZIGDE AANVANGSTIJD „Keessie”, „dit jaar definitief door breken”. Nooitgedacht, in het seizoen 1969- 1970 mede door zijn jeugdkampioen schap één van de grootste beloften van de jonge garde, slaagde er tot nu toe niet in zich temidden van de groten te manifesteren. Door een knieblessure raakte hij anderhalve week bij de overige leden van de kernploeg van coach Leen Pfrommer achterop, terwijl een harnekkige koorts in Hamar hem nog eens een extra-handicap bezorgde van drie weken. Peniciline was nodig om de koorts (39.5 tot 40.5) in te perken. „Het was in drie nachten zelfs zo erg, dat ik dacht: daar gaat het seizoen. Maar ik herstelde bijzonder snel. Daarom hoop ik alsnog op succes”. Br JlFW fr «Bk ik JOHN DRIESKENS. Hans Jansen van Delta Lloyd/AMVJ ziet een smash smoren in de Albanese muur. AMSTERDAM. DWS heeft zich 4. de RONNIE NOOITGEDAGT er s n ADVERTENTIE il n Ronnie Nooitgedagt is een tweeëntwin tig; arige Amsterdammer. Hij is het jong ste lid van de kernploeg en hij zal dat voorlopig wel blijven. Als Nooitgedagt er tenminste in slaagt de op handen zijnde coup van Harm Kuipers af te wentelen op de rug van een andere schaatser. Die van Jappie van Dijk bijvoorbeeld, of die van Peter Nottet. In de tweede wedstrijd gingen de wei nig toeschouwers er eens goed voor zitten, want nog maai kort na het begin stond Houders van seizoenkaarten hebben voor deze wedstrijd, ingevolge KNVB-bepaling, géén recht op vrije toegang. Houders van seizoenkaarten voor bejaarden (met rode R) kunnen op vertoon van deze kaart bij de loketten voor staanplaatsen een kaart voor de zittribune afhalen tegen betaling van 3,50. ng n: 00 er or iet :al te ilf de Jij 71 Jg at de irs 07 s 0 ff y S j it n Q n e ,r zondag a.s. aanvang 14.00 uur wedstrijd om de KNVB-beker n Jr le Je sis n n l- a» n o- ’er en ia. en nd 00 o- n- (Van onze volleybalmedewerker) AMSTELVEEN-HEERLEN Het is de eerste avond van het halve-finaletoernooi voor de Europese volleybalbeker in Am stelveen al vast komen te staan dat de zaken een andere afloop krijgen dan oorspronkelijk in de prognoses was veron dersteld. Met name de Oosteuropese teams CSKA Sofia en Dinamo Tirana bleven dermate onder de maat dat het redelijk is te stellen dat Delta Lloyd en Rebels Lier beide de finale-poule zullen halen. In de eerste wedstrijd versloegen de Belgen na melijk op zeer duidelijke wijze de Bulga ren van CSKA Sofia, die echter een tweede-rangs formatie in het veld hadden staan. Hun internationals, van wie Karov en Zlatanov van wereldklasse zijn, ont braken in verband met de voorbereiding van de nationale Bulgaarse selectie voor de Olympische Spelen in München. Al leen in de eerste set waren de Belgen geïmponeerd door de faam van hun te genstanders en daarom verloren ze met 11-15. Daarna werd het 15-9, 15-3, 15-10. ALKMAAR. Gadegeslagen door hon- LONDEN. Peter Osgood, de 24-jarige spitsspeler van Chelsea is in de kleine uren opgepakt door de politie wegens dronkenschap. Osgood, geschatte transfer- waarde ongeveer 2.500.000 gulden, was het feest aan het vieren van Chelsea’s over winning op Tottenham Hotspur in het toernooi in de Leaguecup. Later werd Osgood, tegen borgtocht, vrijgelaten met de mededeling dat zijn overtreding waar schijnlijk nog dezelfde dag gerechtelijk zou worden afgedaan. DEN HAAG De uitslag van toto 24 is: Aantal deelnemers: 608.091. Bruto inleg: 1.437.721. Prijzenbedrag: 608.156. Eerste prijs: één winnaar, bruto 152.039. Tweede prijs: 152.039, 22 winnaars, die elk bruto 6.911 per kolom ontvangen. Derde prijs: 152.039, 408 winnaars per kolom 372. Indien er geen reclames komen voor woensdag 2 februari valt de premie ten bedrage van bruto f 152.039 ten deel aan de winnaar van de eerste prijs. Hoewel Nooitgedagt niet tot de kandi daten voor de Nederlandse titel wordt gerekend en hjj dat ook beseft, redeneert de Amsterdammer zelf anders: „In een krant heeft eens gestaan, dat ik bij de randfiguren hoor. Misschien is dat wel zo. Maar ik vind van niet. Ik hoop op een plaats bij de eerste drie. Ik geloof, dat het noodzakelijk is zo te denken, omdat ik anders nergens kom. Ik wil niet meer onderaan de kernploeg bungelen. Zo’n po sitie werkt deprimerend. Ik wil hogerop, maar ik heb mijn leeftijd niet mee.’* lem in samenwerking met de politie mor gen dergelijke excessen te voorkomen. Bij Telstar is het besef gegroeid dat het voor een elftal dat in de middenmoot van de ere-divisie vertoeft uiterst aantrekke lijk (Rab: „Bekijk alleen de recettes maar eens van vorig jaar”) is om zover moge lijk voor de bekercompetitie te komen. Daarom gelooft trainer Rab ook niet in een herhaling van het echec van vorig seizoen toen de Velsenaren wel uiterst triest in de eerste ronde het onderspit moesten delven tegen het inmiddels gesa neerde Drente. De Telstar-trainer heeft vijftien spelers geselecteerd, waarbij aan getekend moet worden dat Zwaan en Van Kooten nog niet fit genoeg zijn om aan de A-selectie te worden toegevoegd. Ook de opstelling van Wageningen is nog duister. De selectie bestaat uit: G. Drost, Van Haare, Van Eijck, J. Drost, Wellerdieck, Roelofs, Block, Van Osenbrugge, Ooms, Van Ginkel, Ponsen, Murs, Broecks, Ha- zelhekke, Van de Weert. VAL D’ISËRE. Op de tweede dag van de nationale skikampioenschappen in Val d’Isère heeft de Delf tenaar Zeno Lampe opnieuw bewezen in uitstekende vorm te zijn. Na de slalom speciaal te hebben gewonnen zegevierde Lampe nu in de reuzeslalom. Tweede werd Van Waning uit Leiden, de enige die Lampe nog con currentie aandoet voor de eindzege. Titelhouder Willem Calkoen gaat nog steeds niet best. Ook nu toonde hij duide lijk minder souplesse te hebben dan Lam pe en Van Waning en eindigde daardoor op de derde plaats. Bij de dames is eerste in de combinatie Karin van Elderen, die een voorsprong heeft van 11 seconden op Eveline de Weger. Ronnie Nooitgedagt, nog gehandicapt qua leeftijd, wenst desondanks dit jaar door te breken op internationaal niveau. „Ik moet een beetje geluk hebben. Als ik door de Nederlandse kampioenschappen heenkom en dan nog in de kernploeg zit, geloof ik op de Europese kampioen schappen en vooral op de Wereldkampi oenschappen, die aanzienlijk later worden gehouden, zeker bij de eerste zeven te kunnen komen. Dat kon ik het vorig jaar al, dus dit jaar moet ik daartoe zeker in staat zijn. ROTTERDAM. Het als „Opwarmer” voor de zesdaagse (van 20 tot 26 januari) aangekondigde wielerprogramma in het Rotterdamse Sportpaleis, had gisteravond meer weg van een ijskoeler. Komen in de zes dagen van Rotterdam de vedetten ais Post, Renz, Verschueren, Pfenninger en Bugdahi aan de start, nu moesten de 1500 toeschouwers het in de immense Ahoy-hal doen met de groep baanrenners, die daar ver onder zit, of wegcoureurs die de eerste trainingskilometers op de weg aan vullen met wat werk op de piste. De organisatoren waren op deze tweede keus aangewezen omdat de toppen momenteel in de Bremense zesdagen rondtollen. Als lokkertje voor deze wieler-happe- ning gold daarom de race achter grote motoren om de Grote Prijs van Rotter dam. Kees Stam (achter Stakenburg), Jaap Oudkerk (De Graaf), Norman Hill (Van Roeij), Ehrenfried Rudolph (Walra- ve) en Piet van der Lans (Koch) slaagden er slechts ten dele in om het publiek in twee manches (van 20 en 30 kilometer) te bij Gerard Maarse (de tegenwoordige da- mes-trainer; red.) Bij Gerard was het toen net zoals nu bij de jeugd. Er moest meteen geknald worden. Je werd gedwon gen je waar te maken in selectiewedstrij den. Ik trainde bij hem even hard als ik nu doe in de kernploeg. Ik denk dan ook, dat het mogelijk moet zijn om de trainin gen van kern- en jeugdploegen meer te coördineren, zodat die oefeningen beter parallel lopen dan tot nu toe. Wellicht dat dan de overstap naar de top wat gemak kelijker wordt”. „Hoewel natuurlijk het verschil in leef tijd de doorslag zal blijven geven. De tijden staan tegenwoordig zo scherp, dat het kleinste verschil op een ogenschijnlijk ondergeschikt punt de doorslag geeft. Ik merk nu zelf hoe groot het verschil is tussen de tijd dat ik achttien jaar was en nu. Het is hemelsbreed. Zo’n gat gaapt er ook tussen de tweeëntwintig en vijfen twintig jaar. Alleen de grotere ervaring ai is belangrijk.” gis teravond in het toernooi om de KNVB- beker niet kunnen revancheren voor zijn matig optreden in de beide voorgaande competitie duels tegen Vitesse, ook al won het met 1-0. Het handjevol toeschouwers in het Olympisch stadion kreeg een zeer eenzijdige wedstrijd te zien. De Arnhemmers lieten het middenveld onbezet, maar DWS zag geen kans hier van te profiteren. Kwamen de Amster dammers sporadisch eens door de ver sterkte defensie, dan stond er altijd nog Gert Bals tussen de palen, die weer bij zonder fraaie reddingen verrichtte. Een minuut voor de rust stopte hij zelfs een strafschop, genomen door Vrauw- deunt. Nadat Nuninga geblesseerd was uitgevallen ging de Amsterdamse formatie nog chaotischer spelen want invaller Olk had nu niet bepaald zijn dag. Een doelpunt van Overweg besliste tenslotte de wedstrijd. Uit een fraaie pass van Muller, vervanger van de geblesseer de Flinkevleugel, kopte hij de bal achter Bals en bracht hiermede DWS in tweede ronde van de KNVB-beker. Delta Lloyd al met 1-5 tegen Tirana achter en moest de Amsterdamse coach al een time out vragen. Er kwam daarna meer rust in de ploeg en vooral Valken burg en Hoeboer zorgden voor een nivel lering van de stand. Tegelijkertijd bleek dat de Albanese kampioenen in die eerste acties al hun kruit al hadden verschoten want behoudens een redelijke veldverde- diging kon Tirana tegen de Amsterdam mers die steeds sterker gingen spelen toch weinig inbrengen. Delta Lloyd liep steeds verder uit en finishte op 15-7. De tweede en de derde set waren vrijwel identiek en een oppermachtig Delta Lloyd deed wat het wilde. De aanvallers hadden meestal één en soms geen enkele blokkeerder tegenover zich, terwijl de aanvallers van Tirana tegenover de lange Amsterdam mers geen schijn van kans kregen. Twee maal 15-3 binnen drie kwartier zorgde voor een uiterst ruime en gemakkelijke overwinning van de Nederlandse kampi oen na een zeer eenzijdige wedstrijd. Vanavond komen de twee winnaars: Rebels Lier en Delta Lloyd AMVJ tegen elkaar uit. Delta Lloyd is favoriet, maar de Belgen blijven onberekenbaar. Het is echter nu wel duidelijk dat de Amster dammers, die veruit de sterkste indruk achterlieten nog nooit een grotere kans gehad hebben zich voor de finalepoule te plaatsen. Tegelijk met het halve-finaletoernooi in Amstelveen wordt in Florence om een plaats in de eindstrijd gestreden door Zeter Brno, Ruini Florense, Galatasaray Istanboel en USC Münster. De uitslagen van gisteravond: USC MunsterRuini Florence 0-3, Zeter BrnoGalatasary 3-0. De volleybalsters van Bekkerveld zijn de halve finale van het Europa-euptoer- nooi op schitterende wijze begonnen. Zjj versloegen in Heerlen voor 1200 enthousi aste toeschouwers de Bulgaarse kampioen Levski Sofia met 3-1. Dit historische feit werd gerealiseerd in 67 minuten en met de scores 15-12, 2-15, 15-10 en 15-8. De overwinning was een daverende verras sing, maar ze werd toch op volkomen normale wijze verkregen, omdat een zeer strijdlustig en vooral aanvallend subliem Bekkerveld de betere ploeg was. Voor dit succes zorgde het basisteam, Truus, Mien- tje en José Gielen, Marga Willemsen, Celi ne Spauwen, Karin Hendriks en Marlies Maas, die Karin Hendriks in de derde set prachtig verving. Na de sensationele zege van Bekkerveld volgde er een fascinerend volleybalge- vecht van bijna 2Vs uur tussen Lokomotiv Moskou en Tatran Praag. Pas in de vijfde set, die een zuivere speeltijd vroeg van drie kwartier, slaagde de Russische kam pioen erin de balans in zijn voordeel te doen doorslaan met 15-13. De overige sets werden beslist met de scores: 11-15. 15-8, 15-4 en 5-15. DAVOS. De zestienjarige Amerikaan se schaatsenrijdster Ann Henning heeft gisteren tijdens internationale wedstrijden in Davos haar eigen wereldrecord op de 500 meter gebroken. Zij legde de afstand af in 47.50 seconden, hetgeen 0.25 seconde sneller was dan haar vorige record. Bij de heren leverde de Finse sprinter Seppo Haenninen een opvallende prestatie. Voor de 500 meter had hij 38.4 sec. nodig. Dat is slechts 0,1 sec. langzamer dan het wereldrecord van de Westduitser Erhard Keiler. Keiler startte niet, omdat hij in de mening verkeerde dat de sprintwedstrij- den pas zaterdag zouden worden gehou den. Gisteren woonde Keller in Klagen furt een herdenkingsdienst bij voor de Oostenrijkse rijder Edelmann, die twee jaar geleden bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Het was de bedoeling van Keiler om vandaar naar Davos te rijden en deel te nemen aan de zeer sterk bezette internationale wedstrijden. DALLAS. De Australische tennisser Rod Laver, die sedert hjj In 1963 zijn profdebuut maakte al meer dan een mil joen dollar mocht incasseren, heeft in 1971 289.841 dollar verdiend. Opvallend hierbij is dat Laver vorig jaar geen van de vier grote toernooien won. Door zijn verdienste van bjjna 300.000 dollar kwam Laver aan de top van het „geldklassement” van z(jn profgroep World Championship Tennis. Tweede met 137.687 dollar eindigde Ken Rosewall eveneens uit Australië en derde de Nederlander Tom Okker (120.564). Het „geldklassement” luidt verder: Ashe (VS) 99.746, 5. Newcombe (Aus.) 97.764, 6. Riessen (VS) 76.069, 7. Drysdale (Z.-A.) 69.078, 8. Lutz (VS) 58.392, 9. Emer son (Aus.) 46.052, 10. Taylor (GB) 35.775. HAARLEM-IJMOND Haarlem heeft het voor de eerste bekerronde tegen FC Utrecht niet slecht getroffen. Financieel kan de wedstrijd best een kasstuk worden omdat de FC Utrecht zich ook altijd in zijn uitwedstrijden door een fanatieke groep supporters gesteund weet en op papier een aantrekkelijker tegenstander vormt dan de opponent van Telstar, Wa geningen. Sportief gezien zal het voor Haarlem aanzienlijk ingewikkelder wor den om tot succes te komen. Het goede spel in de wedstrijd tegen Feyenoord zal tegen een sub-topclub als Utrecht zeker herhaald dienen te worden om een ronde verder te komen. De blessureiijst bij Haarlem heeft geen wijzigingen onder gaan. Van Duffelen (gisteren op bezoek geweest bij dokter Strikwerda) zal nog niet kunnen spelen, terwijl ook Lelieveld niet van de partij zal zijn. Hoeben kan eventueel voetballen. Het is duidelijk dat Brand („hoewel Van Breevoort de laatste weken op Hoeben’s plaats goed heeft ge speeld”) Hoeben best kan gebruiken als de lengte van spelers als Van Veen en Groe nendijk (beiden vormen met respectievelijk een kniebandblessure en ischias vraagte kens op het lijstje van Utrecht-trainer Bert Jacobs) in de strijd wordt gegooid. Door de onzekerheden geven zowel Jacobs als Brand hun definitieve formaties niet voor morgen prijs. De Haarlemse politie is morgen in ieder geval stand-by. Deze week is het politie rapport uit Breda op de Haarlemse bure len terecht gekomen waarin nog eens nauwkeurig is omschreven welke ravage de Utrecht-supporters tijdens de competi tiewedstrijd NACUtrecht hebben aange richt. Bij een arbitrale beslissing, die ver keerd voor Utrecht uitpakte, werden de hekken doorgeknipt en stroomde het pu bliek het veld op om zijn misnoegen kenbaar te maken. Door een versterkte politiemacht met honden en door het weglaten van vlaggestokken hoopt Haar- BASKETBAL. Het Duitse basketbal team heeft in Soest het internationale jeugdtoernooi gewonnen. Duitsland A ver sloeg in de laatste wedstrijd Nederland met 77-74 (47-38). De eindstand is: 1. Duitsland A 6 pnt., 2. Luxemburg 4 pnt., 3. Nederland 2 pnt., 4. Duitsland B 0 pnt. Nooitgedagt slaagde er in bij de kern ploeg aan te haken op het moment, dat de schaatssport in ijltempo evolueerde, De tijden werden door tempobeulen als Kees Verkerk, Fred Anton Maier, Dag Fornaess en Ard Schenk omlaag geschroefd tot minimale waarden. Het jeugdschaatsen groeide eveneens de tijden die nu voor een jongen als Derksen worden af gedrukt zijn beter dan de prestaties van „Keessie” en Ard op die leeftijd maar een zo grote vlucht als het senioren-schaatsen nam het niet. Het gat tussen het jong talent en de nationale top, die nu ook internationaal de toon aangeeft, werd groter. Schaatsers van twintig jaar, zoals Ronnie Nooitge dagt in het seizoen 1969-1970, rijden zich tegenwoordig niet meer in de kernploeg. De leeftijdsgrens lijkt verschoven. Om de geweldige inspanningen te leveren, die het werk aan de top vraagt, is naast een gave techniek pure kracht nodig en een ijzer sterke, evenwichtige mentaliteit. Een vijf entwintigjarige schaatser is dan ook be ter geschikt voor deze titanenarbeid dan een tweeën twintigjarige. „Ik begon toen ik dertien was bij „O- me” Piet Zwanenburg. Hij is een man, die veel tijd aan techniek besteed. Je moet bij hem eerst in staat zijn goed te glijden, voordat hij aan de conditie begint te denken. Op mijn veertiende jaar kwam ik TOKIO. Een Japanse scholier, de 14- jarige Masahiko Ito, is na een kilometer met de Olympische fakkel te hebben gelo pen, in elkaar gestort en overleden. De scholier die deel uitmaakte van een groep jongens die in estafetteverband de fakkel door Japan naar Sapporo dragen, had hoogstwaarschijnlijk een afwijking aan zijn hart. Het ongeval geschiedde woens dag terwijl de fakkel door het plaatsje Shimosuwa, even westelijk van Tokio, werd gebracht. Op 29 januari zal de fakkel in Sapporo aankomen, waarna op 3 februari tijdens de openingsceremonie het Olympische vuur in het ijsstadion Mako- manai zal worden ontstoken. derden toeschouwers heeft Ton Sijbrands gisteren in Alkmaar zijn vierde partij ge wonnen in de damtweekamp tegen de Zwitser Andreas Kuyken. Hierdoor heeft Sijbrands zijn voorsprong nu uitgebouwd tot 6-2. Het was vrijdagmid dag een bijzonder combinatierijke partij. Kuyken trachtte Sijbrands te verrassen met een aanval, maar de Nederlandse grootmeester verdedigde zich zeer be kwaam. Het gevolg was dat Kuyken een ver plichte damcombinatie moest nemen en terrein verloor. Sijbrands schoof toen ge makkelijk naar de zege. De vijfde partij wordt vandaag gespeeld in Amsterdam. Kuyken heeft dan wit. De heer Slavekoorde, de secretaris van de wereldschaakbond, deelde bij de prijs uitreiking mede, da<t op het aanstaande congres van de wereldschaakbond zal worden voorgesteld de winnaar van het Niemijer-toernooi die de titel „jeugd kampioen van Europa” verwerft tevens de, titel van internationaal meester te verlenen. Tot nog toe was deze onder scheiding slechts toebedeeld aan de win naar van het wereldkampioenschap. De Nederlanders Dieks en Baljon slaag den er in de finale-B niet in tot de prijzen te reiken. Zij werden resp. zeven- vermaken. Jaap Oudkerk begon de tweede race met de beste papieren, omdat hij de felle Hill en Stam, die los van de rol kwam, in de eerste manche achter zich had gelaten. In de tweede rit slaagde Oudkerk niet in om zijn koppositie te prolongeren. Hij eindigde als tweede achter Kees Stam. Zijn totale puntenstand was desondanks voldoende om de Grote Prijs van Rotter dam voor zich op te eisen. Stam impo neerde in de tweede rit door twee kilome ter voor het einde met een enorme lange sprint langs zijn vier belagers te flitsen. De ronde voorsprong was voldoende om Oudkerk de hoop op een succesvolle tegen aanval in de laatste ronden te ontnemen. Wim Bravenboer bezorgde zijn Rotter damse supporters een plezierige avond door het prof-omnium op zijn naam te schrijven. DEN HAAG. De loting voor de tweede ronde van de KNVB-beker zal morgenmiddag plaats vinden in de be stuurskamer van AZ’67, na afloop van de wedstrijd AZ’67FC Den Haag. De wedstrijden voor de tweede ronde worden gespeeld op 13 februari. LEEUWARDEN. Na Heerenveen en Groningen worden in Leeuwarden pogin gen in het werk gesteld het noorden te voorzien van een derde ijshockeyhal Ini tiatiefnemer is de koninklijke vereniging De Ijsclub van 1850. Deze vereniging heeft een terrein van tweeëneenhalve hectare aan de Blekerstraat waar een hal zou kunnen worden gebouwd met een toeschouwerscapaciteit van vierduizend. Volgens de initiatiefnemers is de financie ring verzekerd Dezer dagen zal de raad voor de sportbelangen advies aan de ge meenteraad uitbrengen. B. en W. zal mo gelijk worden verzocht bij te dragen in een eventueel exploitatieverliea. GRONINGEN. De twintig-jarige Hongaarse schaakmeester Sax, heeft het Niemeijer-jeugdschaaktoernooi gewonnen. Hij bereikte evenals de Westduitser René Borngasser de score van 7 uit 9. Daar Sax hun onderlinge partij won, werd hij reglementair winnaar. Dit houdt voor Sax in, dat hij zal worden uitgeno digd voor de meestergreep van het Hoog oven- en IBM-toernooi: Daarnaast zal aan de betreffende toer- nooicomité's worden verzocht ook Borngasser gelegenheid te bieden zijn kracht te tonen. 1 99 o

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11