Knappe overwinning tegen FC Utrecht heeft voor Haarlem positieve kanten BRAND LACHERTJE IN ERE-DIVISIE PEC maakte drie goals bij Ajax Maar kreeg er acht tegen Telstar kon tegen Wageningen pas komen toen het te laat was op gang Excelsior biedt voor „VOLGEND JAAR GEEN Haarlem mogelijkheden r J Ajax wil tegen Russisch elftal Uitslagen en programma glll MAANDAG 10 JANUARI 1972 «««si g I 3- vorderde (Van onze sportredactie) was Klopper, 2500 toe- IBHUIKBUHBlBIIIIIISBBIIIIIIIIflniBIfllIlllllllllllllllllll Toen echter ook het duo Van Veen Groenendijk geen succes bleek was het duidelijk dat Haarlem erg sterk stond. Sjaak Swart kopt de derde Ajax- treffer in over de handen van doel man Machielsen. (Van onze sportredactie) HAARLEM Terwijl Joop Brand zijn spelers vrijdagavond op de training wat moest afremmen, zo fanatiek prepareerde Haarlem zich op de komende topper, rede neerde FC Utrechts Bert Jacobs dat zijn voetballers nu toch wel zo professioneel zouden reageren dat zij zich in de moeilijkheden die er tegen de koploper uit de eerste divisie in het verschiet lagen niet zouden verslikken. Jacobs: „Ik kan in plaats van de vierhonderd gul den bij een overwinning toch geen achthonderd gulden in het vooruit zicht gaan stellen, alleen maar om er zeker van te zijn dat er geknokt zal worden. De spelers hadden toch zelf moeten beseffen w’at er op het spel stond”. Er werd na die 1-0 toch te behoudend gespeeld”.), ook aanvallend zoveel mo gelijk verwarring probeerden te sticht ten. Daarom kwam Haarlem ook in de tweede helft niet in al te grote moeilijkheden. Met uitzondering van het begin van de tweede helft dan toen Utrecht regelrecht op de gelijkmaker leek af te stomen. Het beginoffensief resulteerde in enkele uiterst moeilijke situaties voor het Haarlem-doel. Nadat ook Pronk na een misser van Pol dervaart nog eens voor open doel had naast gekopt wist Jacobs het wel. Kort achter elkaar werden zowel Bon- sink (tegen Van Veen) en Van Oudenal le (tegen Seemann), waarmee Jacobs een extra aanvaller liet opdraven, uit gewisseld. Ook na deze wijzigingen hield Wage ningen de poort dicht, wat gezien de botte bijl waarmee Telstar te werk ging, niet verwonderlijk was. Rab: „We hadden uitgemaakt dat we niet twee maal drie kwartier zouden gaan druk ken, maar na zo’n doelpunt kun je moeilijk anders”. En tenslotte, ietwat spijtig: „En we hadden ons juist voor genomen dit jaar van die beker iets te maken”. Scheidsrechter schouwers. AMSTERDAM. Ajax doet pogin gen om eind februari het Russiche nationale elftal als tegenstander in een oefenduel te krijgen. De besprekingen zijn weliswaar nog in een „embryonaal stadium”, zoals Kovacs het uitdrukte, maar „we doen ons best”. Wageningse defensie weg gaf waren echter uiterst gering in aantal Rab: „We speelden in de tweede helft te driftig. Wageningen werd met elke mi nuut die verstreek sterker. Zij hebben da!n niet zonder geluk gespeeld, maar geluk moet je dwingen en dat deden zij meer dan wij”. Haarlem was aanvallend vaak actief via de hard werkende De Goede. Hier misleidt hij Bonsink (5) en de Utrecht-verdedigers Pronk en Adriaanse. Jacobs maakte daarmee van een mentale laksheid gewag, die na afloop ook gretig door zijn spelers werd geac cepteerd om als uitlaatklep te dienen voor de uiteindelijk vrij sensationele 2- 0 nederlaag. Meende Utrechts vrije verdediger Tonny Pronk: „Wij hebben het volkomen aan ons zelf te wijten dat wij het zo verschrikkelijk hebben laten liggen hier. Haarlem zal uiteinde lijk wel promoveren maar kwalitatief schiet het tegenover ons nog wel iets te kort. Wij hadden alleen iets attenter aan deze wedstrijd moeten beginnen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Dat Ajax zondag in De Meer tegen PEC achtmaal scoor de, wekte weinig verbazing. Het voort durende overwicht van de Amsterdam mers, die in het geheel 20 hoekschop pen bedongen zonder er ook maar één op eigen grondgebied te hoeven toe staan, baarde evenmin veel opzien. Op merkelijker waren de drie doelpunten, waartoe PEC in staat bleek. Zover ging zelfs de bewondering voor de dappere underdog, dat de ruim 10.000 toeschou wers in de loop van het matige duel steeds vaker de zijde kozen van de enthousiast voetballende verliezer. De Zwolse trainer Laszlo Zalai zag bij de stand 4-3 na 20 minuten in de tweede helft nog wel mogelijkheden, zijn spe lers vonden het bereikte resultaat op dat moment alleen maar erg leuk. De gedachte aan een gelijkspel kwam niet eens op. Zalai gekscherend: „Ik dacht al: in de tweede ronde krijgen we in ieder geval een lichtere tegenstander. Al is het maar Feyenoord.” Een van die voor Wageningen geluk kige momenten was bijvoorbeeld de aktie waarmee Blok na een kopbal van Jonkers voor de tweede maal zijn doelman op de lijn te hulp snelde. Verder waren de paniekerige situa ties voor het Wageningse doel legio, zonder dat Telstar tot werkelijk opge legde kansen kwam. Een Telstar, waarin Van Egmond in de rust ver vangen werd door Stout Rah: „Op eigen verzoek. Het ging niet meer met zijn voet, maar hij had er anders ook wel uitgegaan. Hij speelde ver beneden zijn kunnen” en later moest Man ders plaats maken voor Fens. nold Mühren zijn eigen doelman knap passeerde, Ajax aan een nogal gelukki ge 2-0 voorsprong geholpen. Krol, lichtelijk geplaagd door een enkelblessure, maakte in de tweede helft (die Ajax door een kopbal van Swart met een 3-1 voorsprong begon) plaats voor Neeskens. Suurbier schoof naar de linksbackplaats. Een rechter- verdediger bleek Ajax toen echter niet meer te bezitten. Efferink en vooral de routinier Stoffels (eigenlijk rechtshalf) hadden dat gauw door. Een magnifieke Zwolse aanval brachtde bal voor de rechtervoet van de 17-jarige Klaas Drost, die vrijuit kon vuren. Hij was één van de vijf invallers, waarmee PEC de gigant Ajax moest bestrijden. Met een tempoverhoging namen de Ajacieden middels Cruyff weer af stand, maar Swart had nog niet op de Zwolse kruising gericht of de slimme Fons Stoffels maakte opnieuw gebruik van een opening op Ajax’ rechterflank. Neeskens was zo vriendelijk om hem op zijn eenzame weg naar het doel niet te storen en de stand was 4-3. Wat geen enkele eredivisietegenstan- der van Ajax dit seizoen nog had gepresteerd, bleek wel in de mogelijk heden te liggen van PEC, dertiende op de ranglijst van de eerste divisie: drie doelpunten tegen Ajax, een reden tot grote vreugde na afloop. Hulshoff trok nu meer naar voren. Hij kon het niet aanzien dat geen enkele corner succes opleverde. Een pass van hem bracht Cruyff in stel ling: 5-3. Het fraaiste doelpunt kwam op naam van Piet Keizer, die met een vlammend twintig-meter- schot de bovenhoek bereikte en nadat Neeskens 7-3 had laten aantekenen kreeg Swart tenslotte via een doorloop- balletje van Cruyff het laatste woord: 8-3. Ajax’ interesse in de eerste ronde van de KNVB-beker was miniem. Dat bleek overduidelijk uit de wijze, waar op de Amsterdamse verdediging geor ganiseerd werd. De nonchalance vierde hoogtij. Voor rust was er niet veel aan de hand: Suurbier had het op rechts gemakkelijk en Blankenburg vormde met Hulshoff een onpasseerbaar duo. Slechts Krol had soms moeite met PEC’s enige spits Jan Hoogendoorn, die zijn derde wedstrijd in het A-team speelde. Hij kon na 35 minuten (2-1) inkoppen, nadat de vlugge Drost hard had ingeschoten. Daarvoor hadden Gerry Mühren middels een strafschop Ben Hendriks maakte hands op de doellijn en de samen met Lodi Kragt uitblinkende centrumverdediger Bert Schubert, die gehinderd door Ar- Hoeben: „Van Groenendijk heb ik vooral de tweede helft weinig last gehad. Hij trok niet voor niets naar de vleugel, naar Peys. Ook toen Van Veen er in kwam had ik toch altijd nog de zekerheid dat hij niet fit was. Anders wordt hij meteen wel opgesteld. De combinatie Van Veen Groenendijk liep niet. Dat is natuurlijk ook onze ver dienste”. Een Joop Brand: „Ik heb mijn spelers af geschilderd: hoe is het Utrecht vergaan tegen Den Haag, Vo lendam en DWS. Toen lukte het hun ook niet om hun normale spel te spelen. Dat wilden wij natuurlijk ook proberen. Als je dan als trainer ziet dat je spelers het erg goed spelen en Utrecht laat als het niet gaat gauw het hoofd hangen, heeft dat goed aangevoeld uitstekend van geprofiteerd”. Naarmate de wedstrijd groeide ook het zelfvertrouwen. Het werd met name geïllustreerd door Wentink, die enkele keren, door het juiste moment te kiezen om op te komen, de basis legde, die bijna in een tweede treffer resulteerde. Uiteindelijk was het Nieuwenhuys, die het vele goede werk van De Goede beloonde, door een terugspeelbal met een strak en diagonaal schot in een bijzonder fraaie treffer om te zetten. Adriaanse liep daardoor een dubbele schade op. Naast het mislopen van de overwin- ningspremie werd hij door arbiter Brouwer, in dit niet vinnige maar spectaculaire duel, genoteerd na een overtreding tegen De Goede. Manders passeert hier weliswaar de Wageningse doelman Drost, maar Blok (niet zichtbaar) zal de bal van de doellijn halen. Achter Manders kijken Roelofs en Osenbruggen be zorgd toe. Ook ter voorbereiding op het eerst volgende Europa-cupduel wordt een passende opponent gezocht. Kovacs zal proberen onmiddellijk nadat de loting in Genève heeft plaatsgevonden, een sparringpartner van gelijke kracht te krijgen als de volgende Europa-cupte genstander. dat het lukt, dan voel je je erg fijn. Haarlem en daar Toch drukte Telstar Wageningen ook voor de rust al in de verdediging. Het veldoverwicht van de Velsenaren le verde echter weinig op. Wageningen speelde intelligent en koelbloedig ge noeg, om de Telstar-aanvallen vooral door het druk bezette centrum te lei den door de vleugels goed af te scher men. Van de vleugels was er voor Wage ningen dan ook weinig te vrezen. Links achter Rini Blok had Bond in zijn broekzak en Manders deed op de lin kervleugel ook allerminst imponerende dingen. Wel deed de Wageningse aan val van zich spreken. Met name de snelle spitsen Meurs en Broecks, die door het opdringen van Telstar ruimte genoeg hadden voor snelle tegenstoten. In de Wageningse voorhoede ontbrak in de spits wel de produktieve Hazel- hekke. De plaats van de geblesseerde topscorer werd ingenomen door de wel zeer geroutineerde Van der Weerd. Pas tegen het einde van de eerste helft kreeg Wageningen het werkelijk benauwd. Doelman Drost redde be kwaam bij een kogel van Bijl en een kopstoot van André, maar tegenslag weinig doordacht speelde. Er zat wei nig lijn in het spel”. Dat de toch wel blamerende gang van zaken op Schoonenberg voor een groot deel het gevolg was van een weinig professione le instelling aan Telstar-zijde, daar kon ook de Velser oefenmeester Jan Rab niet onderuit. „Als je het voor de rust volkomen laat liggen door een gebrek aan concentratie en inzet, dan kun je dit verwachten”. Uitslagen eerste ronde KNVB-beker: DWS-Vitesse (7-1) 1-0; FC Groningen- FC Den Bosch 1-0; NAC-SW 1-0; AZ ’67-FC Den Haag 1-1 (FC Den Haag wint na strafschoppen); Feijenoord- Blauw Wit 3-0; Veendam-Volendam Het zou echter niet helemaal juist zijn Haarlems geflatteerde maar ver diende overwinning enkel en alleen toe te schrijven aan een niet gedisponeerd zijn van FC Utrecht. Een uitgekiend tactisch concept, dat vaak bijzonder goed werd uitgevoerd, resulteerde tens lotte in een overwinning die erg gun stig kan uitpakken. Brand: „Het belang rijkste wat deze wedstrijd ons heeft geleerd is dat je het volgend jaar met dit elftal geen lachertje bent in de ere divisie. Aan het begin van dit seizoen heb je DWS sensationeel gepakt, daar na heb je tegen Feyenoord in de Kuip een uitstekende wedstrijd gespeeld en nu versla je een tot de verbeelding sprekende ploeg als FC Utrecht. Voor het zelfvertrouwen is dat natuurlijk wel wat waard”. Ook de manier waarop dit gebeurde vormde voor Brand weer een indicatie dat hij op de goede weg is. Utrecht startte aanvallend, doet het elftal wel eens wat anders?, waarbij Haarlem onmiddellijk zo veel mogelijk de con- tra-attaque uitprobeerde. Het had al na dribbels, toch de bal naar De Goede dreigde te verzandden in één van zijn een kwartier succes toen Boszhard kon schuiven, waarna zijn voorzet door Smit met een vlekkeloze kopbal werd afgerond. Onbegrijpelijk was echter dat Utrecht ook na deze achterstand niets beters wist te demonstreren dan het stereotiepe spelletje tot dusver. Met een herhaaldelijk opkomende Van Ou denalle, met een weinig rendement op leverend (maar wel aardig om te zien) breedtegetik van Van Stijn, Olsen, Coté en Cabo, en met een kansloze Groenen dijk (goed uitgeschakeld door Hoeben) die in de spits zonder Van Veen nau welijks zijn draai kon vinden. Jacobs: „De spelers werden na die 1- 0 achterstand wat onrustig en als dan toch het heilige vuur ontbreekt dan weet je als trainer dat het erg moeilijk gaat worden. Daarentegen ben ik wel teleurgesteld dat de omschakeling naar eens iets anders, wat na die achter stand toch moest gebeuren, totaal mis lukte. Er werd helemaal geen ruimte gespeeld”. Dat vormde ook de reden dat Haar lem in het begin maar moeilijk kon profiteren van de slordigheden van FC Utrecht in defensief opzicht, maar de grote verdienste van een Piet van den Berg en in mindere mate ook die van Joop Burgers, bestond hieruit dat zij ondanks hun zware verdedigende werk voornamelijk in de tweede helft (Brand: „Ik heb in de rust ook gesteld dat het ovefschakelen van verdediging naar aanval niet altijd goed gebeurde. IJMOND. Uitblinken tegen sterke en afgaan tegen zwakke tegenstanders, is een karaktereigenschap, die Telstar tot op de dag van vandaag schijnt te koesteren. Het feit dat de bekercompe- titie voor Telstar doorgaans niet langer duurt dan één wedstrijd is daar een illustratie van. Heerenveen en SC Drente waren bij vorige gelegenheden te moeilijke obstakels. Wageningen was gisteren een nieuw bewijs van de stel ling dat Telstar de inbreng van zijn tegenstander broodnodig heeft om tot een aanvaardbare prestatie te komen. Om op eigen kracht tegen een weinig inspirerende opponent alle registers open te trekken, daarvoor ontbreekt het de Velser formatie kennelijk aan karakter en profmentaliteit. Niet best natuurlijk voor een zich als professio neel beschouwend elftal, maar ook niet helemaal onbegrijpelijk, zoals de Wa geningse trainer Vink beaamde: „Je ontkomt er natuurlijk toch niet aan dat een eredivisieploeg neerkijkt op een elftal uit de eerste divisie, maar dat neemt niet weg dat Telstar na rust (Van onze sportredactie) Twente 1-0; PSV-Eindhoven 2-0; NEC- Roda JC 2-1; Willem II-Excelsior 1-2; Ajax-PEC Zwolle 8-3; Telstar-Wage- ningen 0-1; Haarlem-FC Utrecht 2-0; Heracles-Go Ahead Eagles 1-4; Heeren- veen-Sparta 0-1. FC GroningenWageningen MW—FC Den Haag. AjaxGo Ahead Eagles NEC—NAC VolendamPSV Fortuna SCDWS. bovendien leeft voor Haarlem wellicht de gedachte mee dat men vorig jaar op een uiterst ondankbare manier daar van Excelsior verloor. De spelers zul len gebrand zijn op een revanche. Ik zie daartoe ook wel mogelijkheden”. Het verdere resultaat van de loting was: HAARLEM. De op papier meest spectaculaire partij voor de tweede ronde van de KNVB-beker is Sparta- Feyenoord. De beide Rotterdamse riva len zullen op 13 februari op Spangen tegen elkaar in het strijdperk tredén. Haarlem trok in de bestuurskamer van AZ, waar na afloop van de wedstrijd tegen Den Haag werd geloot, Excelsior als tegenstander. Brand bedenkt over het duel op Woudenstein: „Ik vind het geen ongunstige loting voor ons. Kwa litatief is er geen groot verschil en Ildu IClblCll T» IV L een zeer slimme vrije trap van Bond in kansrijke positie kwam. Zijn inzet stuitte via de paal het veld weer in. Kort daarop haalde Blok een schot van Manders, dat doelman Drost al gepas seerd was, van de lijn. Daarna namen de zaken een voor Telstar desastreuze keer. Twee Wageningse tegenstoten luidden de Velser nederlaag in. Uit de eerste mikte Van der Weerd precies in de handen van doelman Van der Mee ren, maar bij de tweede was het raak. Meurs, handig vrij gespeeld door Broecks, draaide soepel langs De Vries en zijn harde schuiver was voor Van der Meeren onbereikbaar: 0-1. Logische gevolg van de verrassende Wageningse manoeuvre van vlak voor rust was, dat het overwicht van Tel star in de tweede helft nog veel groter werd. De werkelijke openingen, die de Voetbalprogramma voor zondag: Eredivisie: Vitesse-Go Ahead Eagles: MW-DWS; Feijenoord-NEC; FC Utrecht-PSV; Telstar-NAC; Volendam- FC Groningen; FC Den Bosch-Exoel- sior; Ajax-Sparta; FC Twente-FC Den Haag. Eerste divisie: Heerenveen-De Graaf schap; Roda JC-Heracles; Wageningen- Willem II; SW-Veendam; FC WV- PEC Zwolle; AZ ’67-Helmond Sport; Haarlem-Fortuna VI.; HVC-Eindhoven; DFC-Fortuna SC; Blauw Wit-SC Cam- buur. R

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11