BEELDIGE KLEDING Bezuiniging universiteit beperkt oplossing problemen Benzinestation overvallen Chinees neergestoken PvdA-voorzitter André van der Louw: GEEN PROGRESSIEVE Ongelukken met auto’s: VOLKSPARTIJ BINNEN vijftien slachtoffers VIER JAAR Inbrekers op heterdaad betrapt ws ife 04 Haarlem Haarlem IJmuiden 'OOGOVENS IJMUIDEN Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk O PROF. DR. S. WIEGERSMA: Intern conflict bij Humanistisch Verbond Op dezelfde plek omgeslagen Kroon verbiedt Zwolse steun Fel verzet in aan de NOVIB Crooswijk tegen behoud van Koninginnekerk F Spaans gezin mag blijven Zestienjarigen pleegden overval Bij inbraken voor 20 mille goederen ontvreemd 2 VERHALEN 1 UB MAANDAG 10 JANUARI 1972 MA. Knip uit of noteer datum en plaats. Dinsdag 11 Januari, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals kraandrijver, havenwerker, bedieningsman, rangeerder enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. HILVERSUM André van der Louw, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, ziet nog geen nieuwe progressieve volkspartij deelnemen aan de volgende Tweede-Kamerverkiezing. Naar zijn mening zal de totstand koming van een nieuwe politieke linkse formatie zeker nog een jaar of vier op zich laten wachten. AMSTERDAM De waarnemend rector magnificus van de universiteit van Amsterdam, prof. dr. S. Wiegers ma, heeft vanmiddag tijdens de 340ste diesviering van de universiteit van Amsterdam gezegd dat bezuini gingen op het onderwijs een duide lijke beperking vormen voor de op lossing van een groot aantal proble men waarmee de universiteit wor stelt. Tot deze problemen rekende hij onder meer de schaalvergroting in aantallen studenten, de onrust in de universiteit als gevolg van de onder wijsvernieuwingen en het ontbreken van een departementaal onderwijs beleid. s ADVERTENTIE vw ANDRÉ VAN DER LOUW I de politie te kunnen waarschuwen. AMSTERDAM. Een ruzie over de inzet bij een gokspel heeft zondagmiddag een 33-jarige Chinees met enkele steek wonden in de borst in het Binnengasthuis in Amsterdam doen belanden. De dader, een 32-jarige Chinees, is aangehouden. Hij heeft bekend. ZIERIKZEE. In de nacht van zater dag op zondag nam op de rondweg bij Zierikzee de 22-jarige F. J. Prince uit Rotterdam een bocht met te grote snel heid, waardoor zijn auto in een sloot belandde. Hij was op slag dood. Zijn 19- jarige echtgenote werd naar een zieken huis in Rotterdam overgebracht, waar zij is overleden. WW ruw I Over het optreden van ir. De Zeeuw als voorzitter van de K.V.P. zei André van der Louw in dezelfde uitzending dat deze geen uitzondering maakt op de K.VJ?.- traditie: „Rechts regeren en links praten.” Men zit volstrekt vastgeklonken aan een rechts kabinet en nu mag de heer De Zeeuw de progressieve verhalen houden. Wat januai cao g klemn de tv overle toegeg Dit bi de am rieel dat ee kregel (NVV) aal zi en ha die „g werkg Groer verkl: gegev heeft sfeer zijn i ken I week NKV- maar Groer terd. Zoc aan de he beker verzv tie v ment Maar tactis juist De h hij l in N confs doen over prijs: becij de I voor sione geac voor aan beta offei dat nog won D< gen, cijf< volg er i aan •t>ri< universiteiten best wat minder ruim kan.” Prof. Wiegersma pleitte voor een objectief ondrzoek naar de context waarin de publieke beeldvorming over de universi teiten geschiedt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Kroon heeft beslist dat de gemeenteraad van Zwolle ten on rechte 10.000 op de begroting uitgetrok ken heeft voor de NOVIB. ZEIST. De politie in Zeist heeft in de nacht van zaterdag op zondag vijf inbrekers op heterdaad betrapt toen zij bezig waren hun slag te slaan in een fabriek in Zeist voor telecommunicatie. Het vijftal, afkomstig uit Utrecht, heeft bekend. STEENWIJK. Bij een inhaalmanoeu vre op de rijksweg MeppelAssen bij Uffelen is de auto van H. J. Custers uit Biddinghuizen na een botsing met een andere wagen de Drentse Hoofdvaart in- Bovendien hebben we van de heer De Zeeuw sinds zijn verkiezing als voorzitter nauwelijks iets gehoord dat politiek iets te betekenen had. Ik kijk, aldus Van der Louw, liever naar de realiteit van het Binnenhof waar de laatste maanden de tegenstellingen zich verharden. Er wordt een conservatiever beleid dan ooit gevoerd op het gebied van de welzijnspolitiek, er is een geweldig conflict over de onder wijspolitiek en ik neem aan dat het niet anders zal zijn als we straks over defensie gaan praten. Dat doet mij tot de conclusie komen dat er met de K.V.P. op dit moment niets aan de hand is. Er is geen enkel signaal dat de P.v.d.A. tot een andere politiek zou moeten brengen,” al dus P.v.d.A.-voorzitter van der Louw. Hij heeft dit zondagmiddag in een uit zending van „Echo,” de actualiteitenru briek van de KRO-radio verklaard. „Als ik zie, welke moeilijkheden overwonnen moeten worden, dan zijn er nog al wat incidenten mogelijk waarop de samenwer king weer uit elkaar zou kunnen vallen. Het is bovendien zeer de vraag of de discussie over die nieuwe progressieve volkspartij, met al hun subtiliteiten, wel overkomt bij de grote kiezersmassa, al dus de P.v.d.A.-voorzitter. Vertegenwoordigers van de bejaarden huisvesting hebben zaterdag op verzoek van de staatssecretaris een onderhoud met hem gehad. In dit gesprek hebben zij de bewindsman gevraagd zich nog eens te beraden over de situatie. Het wijkorgaan Crooswijk schrijft in zijn telegram dat Crooswijk dringend be hoefte heeft aan een bejaardenflat op de plaats van de Koninginnekerk. De staatssecretaris liec de stichting be jaardenhuisvesting vrijdag weten, dat hij dit alsnog overweegt. Door plaatsing op de voorlopige lijst van monumenten kan hij de stichting een sloopverbod opleggen Voor de president van de Rotterdamse recht bank, mr. J. G. L. Reuder was deze mededeling van de heer Vonhoff één van de redenen het kort geding tot dinsdag aan te houden dat de Haagse evangelist Johan Maasbach om de kerk te redden tegen de stichting bejaardenhuisvesting had aange spannen. De gewapende overvaller bedreigde de 17-jarige pompbediende en eiste geld. Toen deze niet snél genoeg reageerde, griste de onbekende circa 500 uit de kassa en sneed de telefoonkabel door. HEERLEN. Een tot nu toe onbekend gebleven man heeft zaterdagavond om streeks negen uur een benzinestation in Heerlen overvallen. De man verdween met 500. UTRECHT. Het dagelijks bestuur van het Humanistisch Centrum voor Vee- desvraagstukken heeft zondag naar aan leiding van de conflicten met het hoofd bestuur van het Humanistisch Verbond een verklaring uitgegeven, waarin het hoofdbestuur wordt verweten het centrum geen gelegenheid te hebben geboden om de voorgenomen activiteiten te ontplooien en daardoor gerichte bemoeienis van het verbond met de vraagstukken van oorlog en vrede onmogelijk heeft gemaakt De steekpartij speelde zich af in het Chinese ontspanningscentrum in de Bin nen Bantammerstraat in de hoofdstad. Het slachtoffer, dat bij het gokken ver loor, wilde, volgens de politie, bij een volgend spelletje de inzet van ƒ3.000 tot 10.000 verhogen om te proberen zijn verlies goed te maken. Toen zijn medespe lers dit niet wilden, ontstond onenigheid waarbij de verdachte en zijn slachtoffer elkaar te lijf gingen. Het slachtoffer zou met een hakmes hebben bedreigd, waarna de ander hem met een stiletto neerstak. De Haagse recherche heeft in de loop van zaterdag twee koopmannen aange houden in verband met de vechtpartij in de nacht van vrijdag op zaterdag in Den Haag, waarbij een 30-jarige Surinamer om het leven kwam. De twee mannen, een 22-jarige en zijn 28-jarige broer uit Den Haag, blijken goede bekenden van de politie te zijn. Ze hebben in het verleden meermalen geweldsmisdrijven gepleegd. Zaterdagochtend werd reeds een 24-jarige stoffeerder aangehouden. Naar aanleiding van het zlttingnemen van dr. Mansholt in een commissie die op verzoek van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. over enkele weken een advies gaat uitbrengen over de opzet en het programma van de nieuwe progressieve volkspartij, zei de heer Van der Louw, dat de rentree van dr. Mansholt in de Nederlandse politiek helemaal niet betekent dat de vorming van een progessieve volkspartij nu in een stroomversnelling terecht is gekomen. Volgens André Van der Louw heeft de publiciteit van de afgelopen weken over dit onderwerp een verkeerde indruk gege ven. „Het is zeker niet het geval dat de nieuwe Marx nu zelf naar Nederland komt om de helpende hand te bieden. Het is ook niet zo dat wij geloven dat er nu een groter man moet opstaan die onze problemen oplost.” De voorzitter van de K.V.P., ir. D. de Zeeuw, zei niet te geloven dat dr. Mans holt in staat zal zijn voor wat Nederland betreft, veel mensen uit het centrum te lokken naar een progressieve volkspartij. En wat zijn Europese prgoressieve volks partij aangaat, vindt ir. de Zeeuw, dat een politieke partij niet kan worden opge richt op basis van een gedepolitiseerd onderwerp als bijvoorbeeld de milieuver ontreiniging. Milieuverontreiniging is in de ogen van Dr. De Zeeuw een technisch probleem, maar geen basis voor een poli tiek program. Het meest verontrustend noemde de waaranemend rector magnifucus de ongun stige image die de universiteit in de publieke opinie heeft. „Buiten de eigen kring is er nauwelijks een welwillend gehoor te vinden voor de bezwaren die tegen de begrotingsbeperking worden in gébracht. Integendeel blijkt zeer algemeen de opvatting te heersen dat het aan de De Kroon stelt zich op het standpunt, dat het rijk voor de ontwikkelingssamen werking moet zorgen. Zowel hierom als wegens het ontbreken van een band van enige betekenis tussen de gemeente Zwol le en de ontwikkelingssamenwerking in het algemeen meent de Kroon, dat de uitgave direct noch indirect strekt tot de behartiging van enig gemeentelijk belang. De uitgave is volgens de Kroon in strijd met het financieel belang van de gemeen te. Ook Gedeputeerde Staten hadden op dezelfde grond goedkeuring onthouden aan het Zwolse raadsbesluit. Prof. Wiegersma zei dat de universiteit in een situatie zit, die men als een identi teitscrisis zou kunnen betitelen en die wordt veroorzaakt door de integratie van de universiteit met het hoger beroepson derwijs en de verwevenheid van de uni versiteit met maatschappelijke vraagstuk ken. Hij was van mening dat de universiteit zich in dienst moet stellen van de gedach te en de doelstelling dat zij een actie centrum moet worden voor sociale veran dering en zij initiatieven moet nemen voor de oplossing van maatschappelijke problemen. Als de belangen van onderwijs en onderzoek ondergeschikt worden aan maatschappelijke belangen dan zal de botsing tussen de groepen die daarover een verschillende mening huldigen duide lijker aan het licht treden, aldus prof. Wiegersma. Naar de mening van de waar nemend rector magnifucus moet het on dergeschikt maken van het wetenschappe lijk onderzoek aan het onderwijs, in de zin dat alleen die onderzoeksprojecten aanvaardbaar zijn die tevens een nuttige functie in het onderwijs vervullen, wor den afgewezen. Hij meende dat het gevaar dat door de formulering van leeropdrachten het on derwijs verpolitiseerd zal worden ook aan de universiteit van Amsterdam dreigt. Tot slot zei prof. Wiegersma, dat hij het van het hoogste belang achtte dat het univer sitaire topbestuur van de universiteit van Amsterdam zich in de komende jaren in de eerste plaats zal laten leiden door de zorg voor het behoud van en zo nodig de verbetering van de kwaliteit van onder wijs en onderzoek. Prof. Wiegersma droeg het rectoraat van de universiteit over aan prof. dr. A. de Froe. vandoor met enkele porceleinen en kris tallen voorwerpen met een gezamenlijke waarde van circa 2.000. gereden. Een 3-jarig dochtertje van de bestuurder en zijn 66-jarige moeder ver dronken. De andere drie inzittenden van de auto konden gered worden. LIEMPDE. In de afgelopen nacht is in Liempde (N.B.) een auto uit een bocht gevlogen en tegen de gevel van een huis gebotst. Twee inzittenden kwamen om het leven: de 20-jarige mej. C. W. M. J. van der Hijden en haar 19-jarige broer W. H. J. M. van der Hijden, beiden uit Best. HOENSBROEK. De 38-jarige M. Ummels uit Nuth (L) is in Vaesrade bij Hoensbroek met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd dodelijk gewond. BREDA De 38-jarige G. Tabak uit Etten en Leur verloor zondagochtend in Breda het leven toen hij met zijn auto tegen een boom botste. ZWARTEWAAL. In Zwartewaal is een auto uit de bocht gevlogen en in een sloot gereden. De bestuurder, de 46-jarige J. van Doorn uit Spijkenisse, kwam om het leven. GIEKERK. De 77-jarige G. Hooijen- ga werd tijdens een wandeling onwel en viel tegen een juist passerende auto. Hij was, toen men hem te hulp kwam, reeds overleden. HAAKSBERGEN. De 49-jarige J. M. Masselink, die na het verlaten van een café, de weg overstak, werd door een auto aangereden. Hij was op slag dood. HEESCH Toen de 61-jarige A. van Hal uit Schaijk op zijn fiets de rijksweg ’s HertogenboschNijmegen bij Heesch wilde oversteken werd hij aangereden door een auto. In het ziekenhuis in Oss is hij korte tijd later overleden. GRUBBENVORST. De 15-jarige M. Roeffen is door een auto overreden toen hij met zijn fiets een voorrangsweg op reed. Hij werd dodelijk gewond. De bemanning van een surveillancewa gen ontdekte omstreeks vier uur onraad in de fabriek. Er werd assistentie ge vraagd en kort daarna werden de inbre kers overmeesterd. Ze bleken geld op zak te hebben, dat ze uit enkele kassa’s had den gehaald. Bovendien had het vijftal een gehuurde vrachtwagen voor de fa briek staan om de buit te kunnen vervoe ren. MAASTRICHT. De vrouw en twee kinderen van de Spaanse arbeider Ramon Beade mogen in Maastricht blijven. De Maastrichtse vreemdelingendienst dreigde het drietal deze week uit te wijzen omdat het zonder verblijfsvergunning in Maas tricht verbleef. Later bleek de vreemde lingendienst echter bereid een verblijfs vergunning af te geven op voorwaarde dat het Spaanse gezin aan een woning zou worden geholpen. Dat is zaterdag gelukt. Ramon Beade, die werkzaam is bij een keramische in dustrie in Maastricht, mag met zijn gezin gaan wonen in de portierswoning van het Kasteel Borgharen in Maastricht. HELMOND. Twee jongens van onge veer zestien jaar hebben zaterdagavond een overval gepleegd op een tankstation langs de autoweg E3 (Eindhoven-Venlo) in de gemeente Mierlo. De buit bedroeg ruim f 1300 De twee jongens bedreigden de pompbe diende met een wapen. Vermoedeliik een speelgoedpistool. De daders wisten te voet te ontkomen door het bos langs de weg. Ze sneden echter eerst de telefoondraden door zodat de pompbediende tien minuten moest lo pen naar de dichtstbijzijnde boerderij om Uit het onderzoek bleek, dat de mannen eerder op de avond nog een kraak hadden gezet in de magazijnen van een in- en verkooporganisatie in Zeist. Ze zijn goede bekenden van de politie. Het centrum is één der werkstichtingen van het Humanistisch Verbond, op uit drukkelijk verzoek van het hoofdbestuur opgericht. Achteraf is gebleken, aldus de verklaring, dat ten aanzien van de wense lijkheid van een eigen vredesbeweging van het Humanistisch Verbond geen een stemmigheid bestond bij het hoofdbestuur. Daardoor zouden reeds direct conflicten zijn gerezen tussen stichtings- en hoofd bestuur, met name over de autonomie van het bestuur van het centrum. De zozeer gewenste permanente aandacht voor vraagstukken van oorlog en vrede, waar voor het centrum was opgericht, nam geen gegarandeerde plaats in het beleid van het hoofdbestuur in. Ook over het financiële beleid van het centrm zijn moeilijkheden gerezen, hoewel het cen trum ver beneden de voor 197 gemaakte begroting van f 44.000 is gebleven. Leerlingen van de Amsterdamse Mr. Koetsierschool hebben in de afgelopen nacht het 20-jarig bestaan van deze HTS voor de confectieindustrie een feestelijk tintje gegeven. Ze kleedden een aantal beelden in Amsterdam met eigen ontwerpen „tegen de winterkou”. Met byna voltooide kleding zien we op de foto het beeld van de strijdster voor de rechten van de vrouw Wilhelmina Drucker. De gemeente heeft de beeldige kleding inmiddels verwijderd. ROTTERDAM. Het wijkorgaan van de Rotterdamse wijk Crooswijk heeft staatssecretaris Vonhoff van CRM in een telegram verzocht af te zien van zijn plannen de Koninginnekerk alsnog op de voorlopige Rjst van monumenten te plaat sen. De Stichting bejaardenhuisvesting, die op de plaats van de kerk een bejaarden centrum wil neerzetten, zou als de be windsman dit toch mocht doen, overwe gen een proces aan te spannen tegen de Staat der Nederlanden Een woordvoerder van de stichting wilde dit zondag noch bevestigen noch ontkennen. DEN HAAG. Een onbekende heeft tussen 5 en 9 januari in een woning aan de Van Stolkweg in Scheveningen goede ren ter waarde van circa ƒ17.000 meege nomen. Er werden elf schilderijen, zes antieke borden en een antieke kwikbaro- meter ontvreemd. De bewoonster, mevr. W. D. Robertson, vertoefde enkele dagen buiten de stad. Zondagochtend werd de inbraak ontdekt door de buren, die on- middellijk zowel de bewoonster als de politie inlichtten. Zondagavond was nog geen spoor van de dader gevonden. In het afgelopen weekeinde werd ook ingebroken in een woning aan de Brussel- selaan in Den Haag. Een man ging er GRONINGEN. Zaterdagmiddag is bij Groningen, de 56-jarige heer P. T. Moole- naar uit Groningen met zijn auto omge slagen. Hij werd ernstig gewond en over leed onderweg naar het ziekenhuis. De heer Moolenaar was directeur van de stedelijke muziekschool in Groningen. Zaterdagavond sloeg ongeveer op de zelfde plaats ook de auto van 24-jarige vertegenwoordiger H. A. Houkes uit Rot terdam om. Hij werd uit de wagen geslin gerd, belandde op het wegdek en werd door een auto overreden. Hij was op slag dood. I I I w W '/Z 4

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2