Leider MOEDJIBOER Gevaarlijk metaalconflict Dacca wil lid worden van de VN Commissie geeft muiters gelijk Nieuwe details moord op John Kennedy van Bangla Desj bleef één dag in Londen I I I D-TOURS internationale reisorganisatie van het „Gevangenis-directeur in Toul voerde schrikbewind” SPEELDE SMERIG SPEL” „WEST-PAKISTAN de golven 1 Queen Elizabeth verdwijnt Q in w ÓS 2 3 Het héle seizoen.- kind gratis! n L4 - I I g I <41 MAANDAG 10 JANUARI 1972 Huisarrest 7 V N-lidmaatschap Galg Aanleiding T ussenpersonen 1 Rekverband Kritiek Blauwig 1 Betaal minder! Ga óók met 1 (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President John F. Kennedy zou de aanslag op hem, op 22 november 1963, in Dallas, vermoedelijk hebben kunnen overleven, wanneer zijn oorlogsverwondingen het niet noodzakelijk hadden ge maakt, dat hij een elastisch rekverband droeg, dat ten doel had het onderste gedeelte van zijn ruggegraat zoveel mogelijk onbeweeglijk te maken. De president droeg, behalve dit verband, ook een rugcorset, waarover in tegenstelling tot dit nieuwe detail al eerder werd bericht. LONDEN (DPA, Reuter en AFP) De vorige week vrijdag door presi dent Bhoetto van Pakistan vrijgelaten Bengaalse leider sjeik Moedjiboer Rachman, aangewezen president van Bangla Desj, staat een grootscheepse ontvangst in zijn eigen land te wachten. I I iw- -- J 1 S f 4 I ■A: (Van onze redacteur in Parijs) I ADVERTENTIE e. 1 l irwvw<wriA/Vlnn^#wvw1A^lrwvvvwvvvvvlHHfWlfvlfWlJln*vvwvvwwlRn»trwvwvvvlfvvvwvI/wlf«/vlAnnfwvlAf^nfvvwlfvvwv, WWVWWWWVW^^ »'3i I •;S In Londen sprak Sjeik Moedjib onge veer een uur met premier Heath, die hem de voorwaarden zou hebben meegedeeld waarop Groot-Brittannië bereid is Bangla Desj te erkennen. Daartoe behoorde, naar verluidt, dat de nieuwe regering in Dacca vast in het zadel zit en de algemene steun van de bevolking geniet. De premier toon de zich bereid economische hulp te verle nen. tuur Vee- aan- ofd- jond het rum om oien het •rlog i i I n n is en ge >m uit in ito i foutievelijk een kogelbaan, die bijna parallel liep aan de grond en voedde de geruchten over een komplot. Dr. Lattimer verklaarde, dat de fo to’s ook bewijzen, dat de eerste kogel van achteren kwam, omdat de nek- wond daar blauwig gekleurd was het resultaat van een bloeduitstorting, die ontstaat bij schotwonden op de plaats van binnendringing. De arts zei ook, dat de röntgenfoto’s geen twijfel laten bestaan, dat de wonden aan de voor- en achterzijde van de hals door dezelfde kogel werden veroorzaakt. Op zijn persconferentie in het luxueuze Londense hotel Claridge’s, waar hij lo geerde, onthulde de 51-jarige sjeik dat hij tijdens een geheim proces ter dood was oktober 1966 werden ze door de familie Kennedy overgedragen aan het natio naal archief, met de bepaling, dat al leen bepaalde regeringsfunctionarissen er gedurende de eerste vijf jaar inzage van konden hebben. Daarna mochten alleen pathologen-anatomen de stuk ken bestuderen. De Newyorkse arts wordt echter er kend als een expert op het gebied van Tien mensen raakten gewond. Een persoon wordt vermist. De oorzaak van de brand is niet bekend. Vermoedelijk heeft een ex plosie in een brandstoftank plaats ge vonden. was gevlogen, antwoordde hij dat de Pa kistaanse autoriteiten dat hadden beslist. President Bhoetto had eerder gezegd dat Moedjib op eigen verzoek naar Londen is gevlogen. Pas zeven uur na het vertrek van de sjeik maakte Bhoetto de vrijlating bekend. „De vogel is gevlogen”, zei hij grinnekend tot verslaggevers. Ook de ge heimhouding van het vertrek was volgens hem op Moedjibs verzoek. Het schijnt dat de sjeik als bestemming de keuze had gekregen tussen I ran, Turkije en Enge land. M. en ito VWVWVVVVVVVVVVWVVVVVlArtrVVVVlHrifVVVlAfVVV'WVVWVVVVVVVVVVVW^ *VVVWVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVX/VWWVVVVVVVVVWWVVVVVVVVVVVVVVVV M. bij om de er- zan I 1 - en naar alle super-voordelige D-TOURS vakantiebestemmingen! is cht uis het ?an H. ;e >n >e ie at 3- VI. sn ?- an eg :h Bn is n- en lij ds ie u ’gen uit tuur 3 de nse- ging sen- uur. eten ofd- van zeer zoor aar- aam leid het zijn :en- ikte SPECULATIES over een mogelijke tweede dader, die van voren, vanaf een met gras begroeid heuveltje langs de autoroute op de president geschoten zou kunnen hebben, werden in de hand gewerkt door een schematische teke ning, die door president Johnson aan gestelde onderzoekcommissie heeft ge publiceerd. Deze tekening traceerde Intussen heeft het weinig zin een cao goed te keuren, die voor de grootste bij het overleg betrokken bond niets minder dan een aanmoediging tot stakingsacties kan zijn, wil hij geen gezichtsverlies lij den. Als de werkgevers het zouden moe ten gaan zoeken in uitsluiting, dus in het niet betalen van werknemers bij stakende bedrijven, zou dat betekenen dat hij de goedwillende georganiseerde metaalwer kers benadeelt. En dan is er nog niet eens gesproken over de duizenden ongeorgani seerden, die tot nog toe de zwijgende meerderheid hebben gevormd maar van wie niet zonder meer mag worden aange nomen dat zij solidair zijn met een bond, die hen tot nader order werkloos maakt. Kort na het yertrek van Moedjib arri veerde de sjah van Perzië op het vliegveld van Rawalpindi, voor een verblijf van slechts zes uur. Men acht het mogelijk dat hij met Bhoetto heeft gesproken over De sjeik, die tot ieders verrassing zater dag in een speciaal vliegtuig in Londen aankwam, vertrok gisteren na een gesprek met de Britse premier Heath naar zijn land, waar/ in de hoofdstad Dacca zijn portret tegen vrijwel eik gebouw hangt. Uit luidsprekers in de straten klinken oude toespraken van de Oostpakistaanse leider. HET FEIT, dat president Kennedy behalve een rugcorset ook een rekver band droeg, dat in een acht-vorm tus sen zijn benen door tot boven zijn billen was gewikkeld, was niet alge meen békend. Dr. Lattimer, wie zowel het corset als het verband in handen werd gegeven, speculeerde dat presi dent Kennedy door dit stijf aangelegde verband niet verder onderuit had kun nen zakken nadat hij door de eerste kogel werd getroffen, zodat hij door de tweede en dodelijke kogel geraakt kon worden. De arts zei, dat de foto’s van de tweede wond, die een deel van de schedel vernietigde, „afschuwelijk” zijn en hij is het er mee eens, dat deze nooit openbaar gemaakt zouden moe ten worden. De 65 negatieven en foto’s werden onmiddellijk na de aanslag ter beschikking gesteld van Robert Kenne dy, toen minister van Justitie. Op 29 DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN Boekingskantoor in Haarlem: Zij zijn bij de muiterij van december waarbij tientallen bewakers en gevange nen ernstig werden gewond, dan ook als tussenpersonen voor de directie opgetre den, om tenslotte een einde aan de muite rij te kunnen maken. Bij die onderhande- lingen werd de opstandelingen uit naam van het ministerie van Justitie de belofte gedaan, dat de directeur en een hoofdin specteur hun posten onmiddellijk zouden verlaten.Maar nauwelijks waren de ge vangenen weer naar hun cellen terugge keerd of de directeur liet hun weten dat hij niet meer peinsde over zijn vertrek. IIHnillllUnilllHllllllllllimiHIIIIIIUIMIIIUUlllllllUUlHMIUHIUUHI^ Maar politiek gesproken mag men zich bovendien nog wel afvragen of de minis ter van Justitie Pleven uit dit verplette rende rapport nu ook de enige mogelijke democratische les zal trekken door zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Vooral ook omdat zijn verbod van kerst- cadeaptjes voor de gevangenen vorig jaar, de directe aanleiding is geweest tot de muiterijen in Toul en in andere Franse huizen van bewaring. Immigranten. De Israëlische minister van Financiën Sapir heeft gezegd dat men in Israel dit jaar 65.000 immigranten zou kunnen verwachten, 20.000 meer dan waarop oorspronkelijk was gere kend. Treinongeluk. Op enkele kilometers van de Zambiaanse hoofdstad Loesaka zijn in het weekeinde twaalf mensen omge komen en ongeveer 300 gewond geraakt toen een train uit de rails liep. Conclusie van de enquêtecommissie luidt dat de nieuwe directie het hele gevangenissysteem in Toul vanaf de grond zal moeten hervormen. De enquêteurs zijn trouwens van mening dat n heel Frank rijk het gevangeniswezen radicaal op de helling zal moeten worden gezet. En voorts dat het urgent en zinvol zou zijn zich in het licht van de moderne psycho- Hij gaf toe dat hij tijdens zijn gevan genschap van negen maanden in West- Pakistan niet lichamelijk mishandeld was, maar de grote hitte en de eenzame opslui ting waren moeilijk te verdragen geweest. Hij had in zijn cel geen radio, ontving geen brieven en had geen enkel contact met de buitenwereld. Hij was zelfs niet op de hoogte geweest van de ontwikkelin gen in de crisis tussen India en Pakistan en het verloop van de Indiaas-Pakistaanse oorlog. Toen Bhoetto aan de macht kwam, was hij uit de gevangenis gehaald en in Rawalpindi onder huisarrest geplaatst, totdat hij vrijdagavond onvoorwaardelijk werd vrijgelaten. een plan om tussen West-Pakistan, Bangla DeSj en India te bemiddelen. De minister van Buitenlandse Zaken van Bangla Desj, Sainad, heeft intussen in New Delhi besprekingen gevoerd na afloop waarvan gisteren een communiqué werd uitgegèven. Daarin roepen beide regerin gen op tot internationale erkenning van de nieuwe republiek. Deze is tot dusver alleen door India erkend. Samad ver klaarde dat vele landen Bangla Desi spoe dig zullen erkennen. Bangla Desj zal „se lectief” zijn bij de aanvaarding van bui tenlandse hulp voor de door de oorlog geteisterde economie. Van de Verenigde Staten, die tijdens het conflict met India achter Pakistan stonden, zou geen hulp worden aangenomen. Men kan, met enige voldoening, vast stellen dat de vele opstanden die de laatste maanden in Franse gevangenissen hebben plaats gevonden nu ook de officië le kringen aan het denken hebben ge bracht om een soort gewetensonderzoek te ontketenen Eerder had de sjeik op een persconfe rentie in de Britse hoofdstad gezegd dat de onafhankelijke republiek Bangla Desj een onmiskenbaar feit is. Men zal het lidmaatschap van de Verenigde Naties aanvragen en alle landen om diplomatieke erkenning verzoeken. PARIJS. De officiële enquêtecom missie van juristen, artsen en geestelijken die enkele weken geleden door de Franse minister van Justitie René Pleven werd ingesteld naar aanleiding van de muiterij die vlak voor Kerstmis in de strafgevan genis van Toul uitbrak, heeft een rapport uitgebracht dat de hoogst ernstige grieven van de muiters praktisch onderschrijft. De enige personen van het leidende kader die de gevangenen nog enig mense lijk gevoel toonden, waren de aalmoeze nier en de vrouwelijke psychiater. logie en sociologie nu eindelijk eens gron dig te beraden over de methoden hoe de misdadigheid, zowel menselijk als doel treffend. het beste bestreden kan worden. DR. LATTIMER, geen patholoog, was de eerste die na het verstrijken van de termijn de foto’s bestudeerde en veroorzaakte daarmee nogal kritiek in de kringen van pathologen, die ook inzage van de stukken hadden ge vraagd. veroordeeld wegens landverraad. „Terwijl mijn volk mij tot president uitriep, zat ik als gevangene in een dodencel te wachten op de galg.” Moedjib, die er vermoeid en mager uitzag, had geen goed woord voor het bewind van de af getreden president Ja ja Chan. „West-Pakistan heeft een smerig spel gespeeld en er zou een vorm van proces moeten komen voor massamoorde naars. Maar nu mijn volk bevrijd is, heb ik niets tegen het volk van West-Pakistan. Ik wens Bhoetto veel succes en ik hoop dat hij president blijft.” Op de vraag waarom hij naar Londen voortgekomen uit een reeks fusies. De NW-bond heeft zelfs al stakingsacties voorbereid, die zich vooral op het Water weggebied gaan richten omdat het NVV daar de sterkste aanhang heeft en er bovendien in de metaalsector nog altijd sprake is van spanning op de arbeids markt. De NVV-bond wil dus tot elke prijs zijn zin dóórzetten, naar het heet om „onze mensen in 1972 niet de dupe te laten worden van een economische ont wikkeling die best eens zou kunnen mee vallen”. Daarmee is het NW dan in ieder geval de agitators een slag voor, die zich in de Rotterdamse agglomeratie inmiddels weer hebben geroerd in het overleg over de haven-cao, waarbij óók al de beschul diging is uitgesproken dat de vervoersbon- den onder één hoedje zouden spelen met de „havenbaronnen”. Vast staat dat er op 12 januari van werknemerszijde geen oplossing komt voor de breuk tussen de bonden enerzijds en voor de afstand, die de NVV-bond van de werkgeversvoorstellen (die de vijf con fessionele bonden wél hebben aanvaard) heeft willen nemen. Beide groeperingen sturen erop aan dat de werkgevers een onpartijdige bemiddelaar ten tonele voe ren, die de brokken weer aan elkaar moet lijmen. Nederland en zijn regering, die nog steeds de tijd voor een ingreep niet rijp acht, mogen hopen dat het tot een goede afloop leidt. Want het vooruitzicht van een reeks stakingen rondom het grootste contract dat aan het begin van het jaar moet worden afgesloten, kan een provocerende invloed hebben op alle on- derhandelingen, die op het resultaat van de metaal wachten. Daarmee is dan dyna miet gelegd onder de fraaie matigingsbe- loften waarmee de vakcentrales zo eens gezind naar voren traden en geeft men de werkgevers nieuwe argumenten in handen voor de beschuldiging dat de loonontwik keling en niet de prijsstijgingen de Neder landse inflatiemotor over zijn toeren jaagt. Dit is de speculatieve mening van een uroloog in New York, dr. John K. Lattimer, die als eerste niet-regerings- functionaris toegang werd gegeven tot de 65 röntgenfoto’s, kleurendia’s en zwart-wit negatieven, die van de ver wondingen van de president werden gemaakt. DR. LATTIMER verklaarde in een vraaggesprek met de New York Times verder, dat de foto’s aantonen, dat de schoten door één dader werden gelost en dat er geen andere daders bij de aanslag betrokken kunnen zijn ge weest. Hij zei, dat ze laten zien, dat de eerste kogel duidelijk van achteren en van een hoog punt werd afgeschoten. Aanhangers van de komplot-theorie hebben in de afgelopen jaren volge houden, dat deze eerste (en vermoede lijk niet dodelijke) kogel van voren de nek van de president binnendrong. Dr. Lattimer zei, dat de baan, die de kogel maakte, alleen van voren veroorzaakt kon worden, wanneer de dader hur kend, vlak voor de president zijn wa pen had afgevuurd. Wat moet de regering doen als er 12 januari geen totaal akkoord komt over de cao grootmetaal? Die vraag is des te klemmender nu de vakbondsleiders van de twee grootste groeperingen in het overleg dit weekeinde openlijk hebben toegegeven er geen gat meer in te zien. Dit betekent dat geen van hen bereid is de ander tegemoet te komen in een mate rieel conflict over een meerjarig contract, dat een onaangename bijsmaak heeft ge kregen nadat de voorzitters Groenevelt (NVV) en Brussel (NKV) elkaar oncollegi aal zijn gaan beschuldigen van draaierij en handjeklap met de werkgevers. Vooral die „geheime” bespreking van Brussel met werkgeversdelegatievoorzitter Prins ligt Groenevelt zwaar op de maag, wat voor verklaring Brussel er ook later voor heeft gegeven. Zelfs tot op het televisiescherm heeft deze persoonlijke verwijdering de sfeer beïnvloed, waarin het cao-beraad nu zijn afronding moet krijgen. De uitgesto ken hand van de heer Brussel, die vorige week in Breda in een vergadering van NKV-twijfelaars openlijk zei het incident maar liever te vergeten, bleek dé heer Groenevelt nog niet te hebben geaccep- terd. Zodra vakbondleiders gaan twijfelen aan eikaars integriteit en daaraan, zoals de heer Groenevelt heeft gedaan, openlijk bekendheid geven, is dat doorgaans een verzwakking van de onderhandelingsposi tie van de bonden, die op datzelfde mo ment een cao aan het voorbereiden zijn. Maar de NW-industriebond heeft er een tactische manoeuvre van gemaakt, die juist het tegendeel ten doel moest hebben. De heer Groenevelt wilde laten zien, dat hij het spel met de grootste metaalbond in Nederland scherper kon spelen, dan de confessionele bonden bereid waren te doen. Hij blijft erbij, dat de werkgevers over 1971 nog 2,3 percent niet vergoede prijsstijging moeten compenseren. Ruw becijferd betekent dat dik 100 miljoen, die de NVV-bond niet bereid is in te ruilen voor de ongeveer 4 miljoen die de confes sionelen daarvoor in de plaats hebben geaccepteerd aan pensioenverbeteringen voor oud-werknemers en weduwen en aan premievermindering vóór de laagst betaalden. De industriebond NW wil dat offer zelfs niet brengen nu daar bekend is dat die pensioenherstructurering alleen .nog maar zin heeft, wanneer zij voor 1972 wordt gerealiseerd. De buitenstaander die de beschuldigin gen, de discussies en het spel met de cijfers van de laatste weken heeft ge volgd, krijgt onwillekeurig de indruk, dat er op de achtergrond een krachtmeting aan de gang is tussen twee grote indu striebonden, die ieder op zich weer zijn Vanmorgen kapseisde en zonk na een hevige brand het grootste passa giersschip ter wereld, de voormalige „Queen Elizabeth” in een van de baaien van Hongkong. Het vaartuig werd onder de naam „Seawise Uni versity" verbouwd tot een drijvende universiteit, maar het zou ook in de vaart blijven voor het maken van „cruises”. Op het moment dat gis teren de brand uitbrak bevonden zich tweeduizend mensen aan boord. President John Kennedy tijdens zijn rit door Dallas, kort voordat hij door kogels dodelijk getroffen zou worden. jeugdige delinqunenten die eerder in een opvoedingsgesticht thuis horen, als aan psychopaten, moordenaars en andere ge woontemisdadigers. Wanneer een gevange ne zich aan enige en soms lichte overtre ding van de overjarige reglementen had schuldig gemaakt, was het geen uitzonde ring dat hij in een onverwarmde cel werd opgesloten waar hij soms gedurende ver scheidene dagen en nachten bleef vastge bonden op zijn krib. Elke week probeer den gemiddeld zeker twee gedetineerden uit wanhoop een einde aan hun leven te maken. De voormalige Pakistaanse president Jaja Chan is inmiddels onder huisarrest geplaatst. s wuvimi lyorxcu uvwi m iiaaiiGin. Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 =uiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiitiiiniiiimiHiuiiiHiiumnmHiHmiiiiimm>iiniHu SIHIHIII I Op elke twee volwassenen 1 kind 1 f t/m 4 jaar GRATIS, het héle seizoen -AH--..- -1 If- - - iiMUi S. j schotwonden. Hij deed tijdens de twee de wereldoorlog dienst als legerarts. Lattimer schreef ook een aantal arti kelen over de moord op president Ken nedy en zei daarin onder meer, dat zijn eigen experimenten hadden uitge wezen, dat een kogel, afgeschoten door een geweer van het type, dat de ver moedelijke moordenaar Oswald ge bruikte, onder deze omstandigheden in staat was een stuk dennehout ter dikte van ruim een meter te doorboren, zodat het alleszins mogelijk was, dat dezelfde kogel, die president Kennedy doorboorde, ook de verwondingen ver oorzaakte van de toenmalige gouver neur van Texas, John Connally, nu minister van Financiën. Ook dit is lange tijd een omstreden punt geweest in de kritische theorieën over de moord in Dallas. De directeur wiens onmiddellijk ontslag de opstandelingen hadden geëist, wordt door de commissie verweten dat hij een soort schrikbewind voerde, zonder enige onderscheid te maken tussen de diverse categoriën onder de gevangenen. Toul biedt zowel onderdak aan vele s :ï,p

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3