Afscheid ds. Van der Linden m Hervormde Noorderkerk Velsen W. van Tilburg uit de raad WEGENS GERINGE BELANGSTELLING Voorstel B. en W. Velsen tot opheffing avondcursussen visserij school Ook onderwijs voor kinderen jonger dan vier jaar I Drie jongens braken ruit Financiering voor gemeente een probleem f-i Johnny Jordaan werd nieuwe prins carnaval Geldlening voor Velsen Groen en Vragen van raadslid F. J. Grijzenhout BRANDJE IN I HARINGHAVEN I I I i I -X-* Voorlopig geen opvolging te verwachten Slechts 15 pet van bedrijven rekent op hogere winst Hoorzitting in Zee- en Duinwijk Verdubbeling van maximum-krediet parkeerterrein in Velsen-dorp aangeboden I volksgezondheid Vrij Heemskerk protesteert in Den Haag Beverwijk wordt „Zeezotteburg” 5 4 IJmuider Courant 4 MAANDAG 10 JANUARI 1972 IJMUIDER COURANT Receptie ORIGINELE PRESENTATIE (Van een onzer verslaggevers) Kort IJmond nieuws Zieke opvarende van boord Pools schip gehaald N. Dudink volgt hem op VELSEN Door het Velsense college van B. en W. wordt aan de ge meenteraad voorgesteld met ingang van 1 januari 1972 de gemeentelijke avondschool voor visserij en scheepvaart op te heffen. Op die datum heeft de heer J. van der Winden zijn functie als directeur namelijk neergelegd en omdat in zijn opvolging nog niet is voorzien, kan hiermee niemand in zijn persoonlijke belangen worden geschaad. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD Na ruim vijf jaar predikant te zijn geweest van de Nederlands Hervormde Noorderkerk in Velsen-Noord heeft ds. A. J. van der Linden zondagmiddag in het vol bezette kerkgebouw afscheid ge nomen om het op hem uitgebrachte beroep naar het Friese Bergum te volgen. Terug naar ’t oude Hoop na apathie B (Van een onzer verslaggevers) (Van een verslaggever) van AAAATVAAAAAAAAVVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfAAA/ Mr. J. C. DROSTE Tel. NAAM ADRES i"E I Jaarna kunt u mij noteren als 5 Doorhalen wat niet verlangd wordt. In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant, Antwoordnummer 47 - IJmuiden. (Van een verslaggever) (Van een verslaggever) Het heeft VELSEN. Het Velser gemeenteraads lid F. J. Grijzenhout van de P.v.d.A. heeft aan het college van burgemeester en wet houders gevraagd of het gemeentebestuur een en een Van de gelegenheid om in het clubhuis van ds. Van der Linden en zijn echtgenote afscheid te nemen en hun de beste wen sen in de nieuwe standplaats Bergum (Friesland) mee te geven werd druk ge bruik gemaakt. Hij wordt in de raad opgevolgd door de heer N. Dudink. De heer Dudink is 34 jaar en chef- worstmaker in een Beverwijkse vleeswa- renfabriek. Hij woont sinds 2es jaar in Beverwijk en is bestuurslid van de plaat selijke C.P.N.-afdeling. In zijn geboorte plaats Hoorn en later in Wormerveer nam hij ook reeds actief deel aan het politieke leven. Inbraak. Vrijdagnacht is er ingebro ken in het gebouw van V. en D. aan de Breestraat te Beverwijk. Men is het pand binnengedrongen na vernieling van een ruit in een belendende gang. Alle afdelin gen werden door de onbekenden onder zocht. Er wordt voor zover kon wor den nagegaan niets vermist. Vernieling. In de nacht van zaterdag op zondag werden op de IJmuiderstraat- weg verscheidene autoradioantennes afge broken. Aan de achterzijde van de Clara Sternschool zijn dit weekeinde de ruiten ingegooid. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Wegafsluiting. De Duinlustparkweg in Santpoort-Zuid is, ingaande vandaag, voor twee weken afgesloten voor alle verkeer, wegens herbestratingswerkzaamheden. Dagblad voor Velsen IJmuiden, Santpoort en Driehuis IJMUIDEN. De KNZHRM-redding- boot Johanna Louisa is zondagmiddag uit gevaren op verzoek van de Poolse Zielona Gora, om èen zieke opvarende van boord te halen. De patiënt is opgenomen in het Zeewijkziekenhuis. ten tan de de de le- jke ■an (Van een onzer verslaggevers) le- zas ide De nk n- an ier de en; ast ich O- liet )ok eeg ;en urs De als ng. de rij- be- al- sn- len de ost het bij rs- an tn- >or ir- en steeds verder teruggelopen, zodat in 1970 slechts 86 leerlingen waren ingeschreven. Deze verminderde animo is dan ook niet zonder invloed gebleven op het voortzetten van de aan de avondschool verbonden cursussen. Van de in 1960 bestaande cur sussen scheepswerktuigkundige ter koop vaardij (voorlopig diploma), motordrijvers, BEVERWIJK. De heer W. C. H. van Tilburg heeft om gezondheidsredenen be dankt als lid van de gemeenteraad van Beverwijk. Hij maakte sinds september 1970 deel uit van de tweemansfractie van de C.P.N. Onder de zeer vele belangstellenden uit hervormde kringen vanuit de directe om geving, onder wie verscheidene predikan ten van de classis Haarlem, waren er ook vertegenwoordigingen van de Gerefor meerde kerk met ds. A. C. van Nood en van de rooms-katholieke parochie St. Jozef terwijl het gemeentebestuur van Velsen door wethouder M. Roessingh was afge vaardigd. Naar de wens van de scheidende predi kant was dit afscheid sober gehouden en werd volstaan met de gebruikelijke litur gie, die voor de intrede van dominee en kerkeraad werd ingeleid door een tiener koor onder leiding van de heer Koppe naal, aan het orgel begeleid door de heer J. Bakker, die ook de samenzang begeleid de. maandabonnee 7.80 kwartaalabonnee 22.65 VELSEN. Voor de aanleg van parkeerterrein met groenvoorziening wandelpaden in het dorp Velsen is ontwerp gemaakt. Het parkeerterrein met de bijbehorende voorzieningen is gesitu eerd ten oosten van de Meervlietstraat op het terrein van de voormalige bunker bij het Noordzeekanaal; er zal plaats zijn voor 51 personenauto’s. Naar men ons mededeelde, zal ds. L. Brink, predikant van de Engelmundus- kerk in Velsen-Zuid, als consulent funge ren terwijl de Noorderkerk in Velsen- Noord voor wat de kerkdiensten betreft beurtelings door een gastdominee uit de kring zal worden „verzorgd”. Een en an der zal van langere duur blijken te zijn, aangezien voorlopig geen beroep op een opvolgef zal kunnen worden gedaan. bestman, schiemannen, viskundige diplo ma A en B en fileerkunde, zijn alleen de drie laatstgenoemde nog overgebleven. Met de inspecteur van het nautisch onderwijs is nagegaan of de organisatie van deze cursussen zou kunnen worden overgedragen aan de Stichting Vakoplei ding Vishandel. Hoewel genoemde stich ting in beginsel niet afwijzend stond tegen over deze gedachte, bleek het haar niet mogelijk op de voorwaarde, welke B. en W. met de inspecteur aan de overdracht wensten te verbinden onder andere het voorlopig handhaven van deze cursussen in de avonduren en onderwijs op basis van het huidige leerplan zonder meer in te gaan. Ook moest de stichting met betrekking tot de cursus fileren het voor behoud maken, dat voor de instandhou ding een rijkssubsidie zou worden verkre gen. Wilt u in overweging nemen naar wegen te zoeken om te komen tot onder wijsvoorzieningen in onze gemeente voor afgaande aan de huidige toelatingsleeftijd voor het kleuteronderwijs en tevens een aanvraag in te dienen bij het rijk om deel te mogen nemen aan een experiment met een verlaging van de toelatingsleeftijd voor het kleuteronderwijs als bedoeld in het regeerakkoord? Als antwoord geeft het college dat het op de hoogte is van talrijke wetenschap pelijke rapporten waarin aangedrongen wordt op onderwijs aan kinderen beneden de leeftijd van vier jaar, hetgeen volgens de vragensteller reeds door talrijke schoolbesturen mogelijk wordt gemaakt. Verder vroeg de heer Grijzenhout of het college op de hoogte is van het regeerak koord waarin de mogelijkheid naar voren wordt gebracht om in bepaalde gevallen de toelatingsleeftijd voor het kleuteron derwijs te verlagen. Aangezien het derhalve niet mogelijk is om deze cursussen op korte termijn af te stoten is nagegaan of de organisatie zoda nig kan worden gewijzigd, dat met hand having van de cursussen toch tot ophef fing van de avondschool kan worden overgegaan. B. en W. zijn namelijk van oordeel dat het gelet op het geringe aantal cursisten niet noodzakelijk is deze avond school te handhaven. In overleg met de rijksinspectie is geko zen voor een zodanige organisatie, dat de cursussen administratief worden onderge bracht bij de dagschool maar in de avon duren worden gegeven. Deze opzet biedt de mogelijkheid, om, indien met het be drijfsleven ter zake overeenstemming zou kunnen worden bereikt, een gedeelte van de cursussen ook overdag te geven. In de vergadering van donderdagavond 13 januari zal door de gemeenteraad over dit voorstel worden beslist. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Door het verkeerd ge bruiken van een lastransformator (tijdens gebruik was het electriciteitssnoer nog rond de trafo gewikkeld) ontstond zon dagmiddag omstreeks twaalf uur brand aan boord van het ms. „Sjouwer” eigendom van een bewoner van Texel dat in de Haringhaven ligt. De brandweer heeft het brandje geblust. De Rijkspolitie te water stelt een onderzoek is. wordt gevraagd zich in te stellen voor pastoraat, apostolaat en diakonaat, want Hij heeft zelf gezegd „Ik ben een God in verleden, heden en toekomst”. Daaruit is wezenlijke hoop op alle le venshoop en levensgeluk te verwachten. In deze opdracht besloot ds. Van der Linden zijn prediking met het uitspreken van de zegenbede over de gemeente en allen, die bij haar betrokken zijn. De gezangen in deze dienst waren alle aangepast aan dit afscheid, dat werd be sloten met het lied „Geprezen zij de Heer, die eeuwig leeft” in samenzang met tiener koor en gemeente op de melodie van „Britannia rules the waves”. Op grond van haar ervaringen ten aan zien van een elders georganiseerde cursus meende zij, dat de mogelijkheid hiervoor niet aanwezig was. Indien desondanks tot overname van de cursus zou worden overgegaan, zou dit alleen mogelijk zijn door de cursisten de kosten van de cursus in rekening te brengen. Dit zou betekend hebben, dat van de cursisten een bijdrage moet worden gevraagd, welke zij moeilijk zouden kunnen opbrengen. (Van een verslaggever) VLESEN. De Bank voor Nederlandse gemeenten heeft voorgesteld het maxi mum krediet aan de Stichting voor gees telijke volksgezondheid in Noord-Holland van een half miljoen gulden te verdubbe len. De gemeente Velsen had eerder be sloten de terugbetaling te garanderen tot maximaal 250 mille, terwijl de gemeente Alkmaar zich voor de andere helft van het half miljoen garant zou stellen. Het stichtingsbestuur heeft de gemeente Velsen thans verzocht de garantie te ver hogen tot een half miljoen. De raad zal over een desbetreffend voorstel van B. en W. op de komende openbare gemeenteraadsvergadering be slissen. Ds. Van der Linden dacht dat de „oude vaart” van vroeger jaren er uit is en plaats heeft gemaakt voor een zekere apathie, waardoor aan de Kerk door velen wordt voorbijgegaan. Doch God heeft een plan met de wereld om haar Zijn godde lijke welvaart te willen doen zien. Hierin HAARLEM. Eind december is uit een enquête onder de bedrijven in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Haarlem en Omgeving ge bleken dat 59 percent een hogere omzet heeft behaald, maar dat slechts 29 percent een hoger bedrijfsresultaat heeft geregi streerd. Aan het onderzoek werkten 276 bedrijven mee met een totale personeels sterkte van bijna 63.000 personen. Eind 1970 was de bedrijven gevraagd wat hun verwachtingen waren over 1971. Toen bleek dat 50 percent een hogere omzet verwachtte en 25 percent een hoger bedrijfsresultaat Voor 1972 verwacht nog slechts 36 percent van de bedrijven een hogere omzet en maar 15 percent een beter resultaat terwijl zelfs 55 percent mindere resultaten verwacht te behalen. Ook het aantal bedrijven dat een ex- porttoename verwacht is afgenomen, al is dat minder uitgesproken, namelijk van ruim 60 percent naar ruim 50 percent. Uit de enquête bleek voorts dat 56 percent der bedrijven geen voordeel verwacht van de toetreding van Engeland tot de EEG. Ongetwijfeld ten gevolge van verwachte extra concurrentiedruk uit dat land, zo zei mr. J C. Droste, die deze cijfers noemde in zijn nieuwjaarstoespraak. Hij wees erop dat het bedrijfsleven de voor uitzichten voor de export niet zoveel on gunstiger ziet dan vorig jaar, in aanmer king genomen de uitholling van de Neder landse concurrentiepositie in het algemeen en de door de herziene wisselkoersen moeilijken geworden export naar de meeste andere landen inclusief de Vere nigde Staten. Burgemeester J. G. S. Bruinsma ont sluit het houten model van de Wijker- toren en presenteert prins Johnny 'de Eerste aan de bezoekers van het prinsenbal. Naar aanleiding van de vraag over het stellen van prioriteiten zegt het college het standpunt van de heer Grijzenhout te delen, maar dat indien de gemeente zelf dit onderwijs moet bekostigen, dit moet gaan ten koste van andere taken, waaraan steeds een hoge prioriteit wordt gegeven. Het antwoord op de laatste vraag luidt: „Wij zijn vanzelfsprekend altijd bereid om indien zich de mogelijkheid voor doet van deelname aan het door de staatssecretaris in het antwoord op vraag vier bedoelde experiment daarvoor met klem van redenen een verzoek in te dienen. Overigens wijzen onze informaties omtrent de financiering van dergelijke experimenten er niet op dat hiervan al te veel moet worden verwacht.” Rond de presentatie van de nieuwe prins had de vereniging zich een zeer geslaagde carnavaleske grap veroorloofd. Toen het bewuste ogenblik was aangebro ken, werd iedereen in de waan gebracht, dat de heer Wim Hoogewerf de nieuwe prins zou worden. Op verzoek van de president begaf de heer Hoogewerf zich naar een ander vertrek om later aan het publiek te worden voorgesteld. Groot was dan ook de hilariteit, toen uit een houten model van de Wijkertoren niet Wim Hoogewerf maar Johnny Jor daan als de nieuwe prins carnaval door burgemeester J. G. S. Bruinsma verlost werd. Nadat de prins met de versierselen van zijn waardigheid was getooid, werd prin ses Elisabeth binnengeleid door de show- drumband „Prins Willem Alexander” uit Zwanenburg, welke met een peloton dans mariekes een leuke show weg gaf Ver volgens las prins Johnny de Eerste een carnavalsproclamatie voor en maakte hij het programma voor het komende carna- valsfeest bekend Vanzelfsprekend ontbrak ook de uitreiking van een aantal onder- i scheidingen niet op dit prinsenbal. Het bal werd opgeluisterd door het duo An en Jan, de boerenkapel „De Bloaspoe- pers” uit Den Helder het dansorkest „Mo zambique” en de combo „Los Buenos Ami gos.” In zijn prediking naar aanleiding van Numeri 6:22-27 had ds. Van der Linden als uitgangspunt gekozen de priesterlijke zegen „De Heer zegene u en behoede u, de Heer doe zijn aangezicht over u lichten en zij u genadig, de Heer verheffe zijn aangezicht over u en geve u vrede”. In de aanhef verklaarde ds. Van der Linden wegens de situatie waarin de kerk in haar totaliteit verkeert, dit afscheid sober te hebben willen houden en daarbij zijn tekst te willen verplaatsen naar de tijd toen Israël op weg van Egypte naar ’t beloofde land als volk Gods onderweg was. Deze trektocht kenmerkte zich door onbehagen en gemopper, die een hunke ring inhielden om terug te keren naar ’t oude huis van Egypte. Hier werd voor hen gedacht. De predikant ervoer in zijn prediking eenzelfde onbehagen en gemop per thans binnen en buiten de huidige Kerk; een hunkering naar het vroegere leven? zo vroeg hij zich af. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij het kantoor van de Raiffeisenbank aan de Kennemerlaan werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit van 2x2 meter vernield. Nadat de politie om twee uur van het gebeurde telefonisch in kennis werd ge steld, kon zij de daders aanhouden op het Marktplein. Het waren drie jongens uit IJmuiden, zij bekenden de ruit uit balda digheid te hebben gebroken. Het is immers gebleken dat aan deze, in 1912 opgerichte school, steeds minder ge bruik wordt gemaakt van de mogelijkheid tot het volgen van avondonderwijs. Sinds 1960, toen de avondschool nog door 292 leerlingen werd bezocht het grootste aantal dat na de oorlog kon worden genoteerd is de belangstelling hiervoor Ongeval. Zaterdagmiddag reed een achttienjarige bedieningsman uit IJmui den met zijn bromfiets vanuit de Bloem- straat de oostelijke rijbaan van de Oran jestraat op en raakte daarbij de rand van het trottoir, waardoor hij kwam te vallen. Het slachtoffer werd door de ongevallen dienst naar het Zeeweg Ziekenhuis over gebracht, waar een hersenschudding werd geconstateerd. IJMUIDEN. In de Zeewijkschool wordt onder auspiciën van de Initiatief groep Zee- en Duinwijk een hoorzitting gehouden, welke staat in het teken van de besprekingen gevoerd door de werkgroep Zeewijk naar aanleiding van het Zeewijk- rapport. Deze werkgroep is onlangs opgericht op initiatief van de Velser Gemeenschap. Vertegenwoordigers van de gemeente, van de Velser Gemeenschap en van de Initia tiefgroep hebben er zitting in. Taak van de werkgroep is, te komen tot een advies aan het gemeentebestuur en wel aan de hand van het bekende Zeewijkrapport. Alvorens dit advies definitief op te stellen willen de leden van de werkgroep eerst aan de bewoners van Zee- en Duinwijk verslag doen van de stand van zaken en hopen zij eventuele aanvullingen en sug gesties te ontvanger^. op de hoogte is van talrijke wetenschap pelijke rapporten en wat het regeerak koord betreft stelt men dat de staatsse cretaris van onderwijs alleen aanvaard baar heeft verklaard een experiment voor een vervroegde toelating voor kleuters van drie jaar mits hieraan tevens wordt gekoppeld een experiment met toelating op drieëneenhalf jarige leeftijd, zodat de onderwijskundige waarde van de ver vroegde toelating beter kan worden be zien. „Hieruit moge de vragensteller aflei den, dat de bewindsman dit in tegen stelling tot de Tweede Kamer der Staten Generaal blijkens de aanvaarding van de motie van het kamerlid Wiegel nog niet overtuigd is van het belang van onderwijs aan kinderen beneden de leef tijd van vier jaar.” (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het Actiecomité „Vrij Heemskerk” heeft zich in een schrijven gericht tot de voorzitter van de Tweede Kamer, waarin geprotesteerd wordt tegen de gang van zaken rond het voorontwerp van wet behelsende de op heffing van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen en de vorming van de nieuwe gemeente IJmuiden. Men beroept zich op hetgeen zich heeft afgespeeld in de periode van 2 juni tot 23 juni met betrekking tot de voorgenomen fusie en verklaart in de brief, dat er gehandeld is in strijd met de bedoeling van de gemeentewet, welke voorschrijft dat de meningen van de gemeenteraden en alle belanghebbenden moeten worden gevraagd om tot een verantwoorde be sluitvorming te komen. In dit licht bezien, is de verdere behandeling naar de mening van het Actiecomité ook feite lijk daarmede in strijd. Tevens wordt bezwaar aangetekend te gen het feit, dat bij de indiening van het voorontwerp van wet op 12 juli 1968 de oorspronkelijke motivering als onjuist werd erkend, en een geheel nieuwe moti vering naar voren werd gebracht zonder daarbij de gemeenteraden, noch de inwo ners, verenigingen en instellingen over eenkomstig de gemeentewet te hebben gehoord. Vervolgens werd er gevraagd: Kunt u het met vragensteller eens zijn dat in het kader van de democratise ring het vroegtijdiger opvangen van kin deren uit milieus, die niet die aandacht kunnen geven aan taalvorming, taalont wikkeling en de ontwikkeling van de sociale vaardigheid, waardoor deze kinde ren met een veeal niet meer te compense ren achterstand op de kleuterschool ko men, een taak voor de gemeenschap is, waaraan hoge prioriteit gegeven dient te worden? Lange Nieuwstraat 427 Adm. 154 37 Red. 153 89 VELSEN. De gemeente Velsen heeft van de n.v. Bank voor Nederlandse ge meenten een aanbieding ontvangen voor het aangaan van een vaste geldlening groot 1.610.000, ten behoeve van de financiering van de routine-investeringen van het gas- en waterbedrijf en consolida tie van de vlottende schuld der gemeente. Het college van burgemeester en wet houders stelt de gemeenteraad voor te besluiten tot het aangaan van deze lening. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Tijdens een druk be zocht en geslaagd prinsenbal in het vrije tijdscentrum „De Slof” aan het Raamveld is zaterdagavond de nieuwe prins van de carnavalsvereniging „De Zeezotte” aan het publiek voorgesteld in de persoon Johnny Jordaan, die als Prins Johnny de Eerste samen met de gekozen prinses Elisabeth gedurende de komende tijd de carnavalsscepter zal zwaaien. De aanleg van deze parkeerplaats past in het bestemmingsplan voor het dorp Velsen en de daarmee samenhangende aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht: het parkeren in de nauwe straatjes moet namelijk zoveel mogelijk worden voorko men; de parkeerplaats komt, aan de rand van het dorp, zeer gunstig te liggen De benodigde grond behoort grotendeels aan de Staat; Rijkswaterstaat heeft tegen de bestemming geen bezwaar. Zodra de aan de zuidzijde van de par keerplaats gelegen grond eigendom van de gemeente is geworden, kan te zijner tijd een verbinding tussen de Velserdijk en de Meervlietstraat tot stand worden ge bracht. Met de eigenaar van bedoelde grond worden onderhandelingen gevoerd. De totale kosten van de uit te voeren werkzaamheden worden geraamd op 127 mille. In de komende openbare gemeente raadsvergadering zal het desbetreffend voorstel van het College van burgemees ter en wethouders in behandeling worden genomen. «is

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5