GEDEPUTEERDE STATEN WILLEN: Noordzeekanaalgebied samen met IJmond en Kennemerland werklozen niet terug Nationale Garde paraat Vier doden na rel Volgende week in Louisiana stakingen in Prikstaking de metaal bij Hoesch Brandmelders 1 EEG dreigt Noorwegen uit gemeenschap te houden Waver hoeft guerrilla’s in Libanon Israëlische actie tegen Bs n i w i te koop W Zuid-Afrika schaft contract-arbeid in Namibië af AGENDA pagina 12 Verder in de krant ULTIMATUM OVER VISSERIJPROBLEEM Noord-Korea wil vredesoverleg HET WEER Geen twijfels meer over Opiumwet DINSDAG 11 JANUARI 1972 62e JAARGANG NUMMER 57 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Na stakingen I 4, 16 Af en toe regen Atoomschip „Savannah” wordt opgelegd Verzoek uitlevering ingetrokken Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit achttieri pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur INTEKENBON PAGINA 5 til Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. i 7 7 3 5 7, 17 11 11 ...12 ...12 13, 15 ...17 ...17 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal f 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland menen, dat het huidige streekplan voor het Noordzeekanaalgebied te klein is en daarom moet worden uitgebreid met de Zaanstreek, de IJmond, de noordkant van Zuid-Kennemerland en dat deel van het westelijk havengebied van Am sterdam, waarin Mobil Oil ligt. Indien Provinciale Staten met dit even nieuwe als verrassende standpunt akkoord gaan de beslissing valt donderdag zal het in verband met de nieuwe inspraakregels zeker tot 1976 duren alvorens het nieuwe streekplan kan worden vastgesteld. j MS de wet viel. Hieraan heeft de regering J jln Amsterdam sar r V 00^ j IJmuider Courant (Van onze redactie economie) Het arbeidscontract zal voor rond 230.000 (Zie verder de pagina’s 3 en 6). (Van een onzer verslaggevers) Na de schietpartij (Van onze Luidsprekers GELSENKIRCHEN. In het Ruhrge- bied hebben rond 10.000 metaalarbeiders maandag korte „waarschuwingsstakingen” gehouden tegen het vastlopen van de cao- onderhandelingen. De bonden eisen 10 per cent loonsverhoging en de werkgevers bie den 6 percent. De grootste „priks'aking” was bij Hoesch in Dortmund, fusiepartner van Hoogovens, waar 8.000 van de 23.000 arbeiders tot het middaguur het werk neerlegden. Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond De eerste reactie van de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Westerterp was „ik vind het zeer teleur stellend dat de onderhandelingen niet tot resultaat hebben geleid, vooral omdat de EEG getoond heeft grote concessie te wil der ver tegemoet gekomen. De Noren wil len doen”. De EEG is de Noren bijzon den twaalf mijl van hun kustwateren, ge rekend vanaf Lindesness tot aan de Noors- Russische grens voor hun eigen vissers reserveren, d.w.z. dat deze wateren niet De EEG heeft eerst een zone, gerekend vanaf Trondheim voorgesteld en heeft er la ter nog een zone, gerekend vanaf Stavan ger van gemaakt. Waar de zaak tenslot te op vastliep is dat de Noren in het spe ciaal protocol dat de EEG bereid was voor dit land te maken, min of meer vastge legd wilden zien dat hun uitzonderingspo sitie, ook na een tienjarige overgangster- toegankelijk zouden zijn voor vissers uit andere EEG-landen, gedurende tien jaar. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Midden volgende week zyn de eerste stakingsacties in de metaal te verwachten van de NVV-industriebond. Ze richten zich voornamelijk op het Wa terweggebied en zullen bij Rijn/Schelde- Verolme beginnen. demonstranten die de weg blokkeren. Deze foto werd gemaakt kort voordat het tot een schietpartij kwam, waarbij vier mensen om het leven kwamen. DEN HAAG. Volgens het ministerie van Sociale Zaken zijn er in 1971 twee maal zoveel werklozen gekomen als bet jaar daarvoor. Het officiële landelijke cij fer is nu op 114.500 gekomen. Eind vorig jaar staakten de werknemers in de metaalindustrie in Noord-Baden- Württemberg drie weken voor loonsver hoging. De werkgevers- en werknemers bonden kwamen daarna 7,5 percent loons verhoging overeen. Voor 400.000 werknemers bij de West- duitse spoorwegen en PTT is maandag een arbeidsovereenkomst met een loonsverho ging van 4 percent en een algemene ver hoging in guldens van 30 mark per maand afgesloten. Hun werkweek zal met ingang van oktober worden verkort van 42 uur tot 40 uur. Voor andere werknemers in overheidsdienst is dit weekend een soort gelijke cao afgesloten. TOKIO (Reuter). De premier van Noord-Korea, Kim II Soeng. heeft een be roep op Zuid-Korea gedaan een vredesver drag tussen beide landen te sluiten en be sprekingen tussen alle politieke partijen te beginnen. Dit meldt vandaag het Japanse blad „Yomioeri Sjimboen”. Uit het binnenland2, Buitenlands nieuws 3, Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws Economisch nieuws Kunst Radio en tv Beeldverhalen Weerrapport Sport Scheepsberichten Beurs Reden waarom de brandweer de melders gaat weghalen is in de eerste J plaats, dat er nu genoeg telefoonaan-1 '49», W 5 vendien leverden de melders elk jaar 12.000 valse alarms op. J 2 Wie een brandmelderpaal wil hebben moet een briefje schrijven aan de com- s mandant van de Amsterdamse brand- j weer. \AA\'\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA'\/ In de tussentijd zal de huidige situatie worden bevroren. Ongeruste Statenleden, die vrezen dat Amsterdam desondanks rustig zal doorgaan met de voorbereidin gen voor meer industrialisatie, kregen van G.S. de garantie dat dit niet zal gebeuren. Ook eventuele zandopspuitingen ten wes ten van de Machineweg, waar nu nog de grens ligt, kunnen langs planologische weg worden geblokkeerd. DEN HAAG. Alle hars van de hennep plant valt thans onder de Opiumwet Al dus een beschikking van minister Stuyt van Volksgezondheid. Zoals bekend is, heeft deze zaak verscheidene keren tot misver standen geleid in hasj-processen, wat zelfs in een enkel geval tot vrijspraak leid de. BRUSSEL (ANP) Om acht uur vanmorgen zijn de EEG-ministers in Brussel tot de conclusie moeten komen dat er geen vergelijk mogeliik was met de Noren over het visserijprobleem. Drie uur eerder was het gesprek met de Ieren over de vaststelling van het Ierse suikerquotum mislukt. Consequenties van deze mislukte gesprekken is dat ondertekening van het verdrag tot toetreding tot de EEG (22 januari) ernstig in het gedrang komt als de Europese gemeenschap niet op zeer korte termijn positiever geluiden uit Oslo en Dublin verneemt. Politieagenten van de Amerikaanse stad Baton Rouge arresteren neger- TEL AVIV (AFP en Reuter) Israëlische 1 eenheden zijn vannacht op twee plaat sen de grens met Libanon overgetrokken en hebben twee bases van Arabische guer- BATON ROUGE (Reuter en AP). Bij een heftige betoging in de Amerikaanse stad Baton Rouge zijn vier mensen om het leven gekomen. Acht personen raakten ge wond. De gouverneur van de zuidelijke staat Louisiana John McKeithen heeft voor de 200.000 inwoners tellende hoofdstad de noodtoestand afgekondigd. Achthonderd man van de Nationale Garde zijn in staat van paraatheid gebracht. De onlusten begonnen tijdens een de monstratie van enkele honderden leerlin gen van middelbare scholen. Zij protes teerden tegen de arrestatie van twee lei ders van een plaatselijke beweging voor burgerrechten, die in het bezit zouden zijn geweest van marihuana. De ongeveer dui zend betogers blokkeerden de weg. Toen politieagenten de menigte' uiteen dreven zou uit de menigte zijn geschoten. De po litie schoot terug, waarop een wild vuur gevecht ontstond. Drie politiemannen en een jonge neger kwamen om bij deze schietpartij. Volgens de commissaris van de plaat selijke politie waren de betogers afkomstig uit andere delen van het land, „ver moedelijk Black Muslims uit Chicago”. Na het incident lagen de troittoirs be- zwaaid met lege patroonhulzen. In de wijk waar het incident gebeurde, wordt door de politie gepatrouilleerd. Een helikopter houdt de buurt vanuit de lucht in de gaten. HAARLEM. De Amerikaanse autori teiten hebben hun verzoek tot overleve ring van Ralph Waver, de Amerikaan die verdacht was van desertie, ingetrokken. De Nederlandse regering heeft bekend gemaakt dat zij dit op prijs heeft ge steld, gezien het lange tijdsverloop dat met de aan de gang zijnde procedure is gemoeid. In een mededeling van het ministerie van justitie wordt gezegd dat deze gang van zaken echter niets verandert aan de mening van de Nederlandse en Ameri kaanse regeringen over de toepasselijk heid van het Navo-statusverdrag op dit soort gevallen. Het beroep dat de staat heeft ingesteld tegen het vonnis in kort geding zal wor den ingetrokken. De 23-jarige Amerikaan deserteerde in juni 1970 van zijn schip toen dat Vlaar- dingen aandeed. Na een verblijf in Zwe den keerde hij in augustus van dat jaar naar Nederland terug. De socialistische Tweede-Kamerleden Barendregt en Dan- kert probeerden hem toen aan een ver blijfsvergunning te helpen. De Amerikaan se militaire autoriteiten verzochten Ne derland om overlevering van Waver op grond van het NAVO-statusverdrag. Op 1 juni 1971 werd Waver in Haarlem gearres teerd, maar hij beriep zich erop niet on der de bepalingen van dat verdrag te val len. Staatssecretaris Wiersma kwam tot de slotsom dat hij door het verdrag werd verplicht Waver over te leveren. Dat werd hem echter voor de duur van een half jaar verboden door de Haagse rechtbank president mr. J. H. Slotemaker, in een kort geding dat Waver inderhaast had aangespannen. Mr. Slotemaker meende dat de zaak nog niet voldoende kon zijn bestudeerd in zo korte tijd. sluitingen in de stad zijn dat de palen ITlPf" 71110- K Of O niet zoveel functie meer hebben Bo-,, L iWltcl premier De NW-bond heeft aangekondigd mor gen, 12 januari, uit het cao-gesprek met de werkgevers te zullen weglopen als zij niet toegeven op de punten: compensatie voor 2.3 percent prijsstijgingsachterstand, meer invloed van de vakbond in de on derneming. Inmiddels heeft de Katholieke Bond van Overheidspersoneel afdeling Breda aangeboden te bemiddelen in het conflict tussen NW-bond en werkgevers, arbeiders gelden. De confessionele bonden gaan met de werkgeversvoorstellen akkoord. Zij becij feren het materiële verschil tussen hun eisen en het aanbod op ongeveer 1.75 per week „vuil’’. De premier deed deze voorstellen tijdens een langdurig vraaggesprek met een re dacteur van het Japanse blad. Kim II Soeng zei dat de beide Korea’s bij verdrag moeten verklaren dat zij elkaar niet zullen aanvallen en dat de Verenigde Staten hun troepen uit Zuid-Korea moeten terugtrekken. Deze terugtrekking is nood zakelijk voor het sluiten van een vredes verdrag, aldus de Noordkoreaanse premier. Verder stelde de premier voor dat beide landen hun strijdkrachten zullen inkrim pen. in Baton Rouge (Louisiana) arresteerde de politie op grote schaal negers, onder meer dit jongetje dat begeleid door twee zwaarbewapende agenten met zijn handen omhoog wordt weggevoerd. Tot nu toe vielen alleen de toppen van bloeiende of vruchtbare planten onder de Opiumwet. Er was twijfel gerezen over de vraag of ook hars van de niet-gedr oogde toppen van de hennepplant onder ’t bereik van nu een einde gemaakt. Bovendien wordt in de praktijk hars aangetroffen waarvan niet steeds kan worden aangetoond dat die afkomstig is van de toppen der planten. De door deze onthullingen duidelijk verbouwereerde Statenleden, die zich de gehele dag hadden uitgeput in het indie nen van moties voornamelijk voor, maar ook tegen de herziening van het uit 1968 daterende en sterk economisch gerichte streekplan, hebben tot donderdag de tijd om zich te beraden over de vraag of zij met het nieuwe voorstel kunnen instem men. J. Einander: Rassenscheiding? Blijkbaar heeft een deel van de mensheid door te veel in de zon te lopen zijn recht op een menswaardige behandeling ver speeld. De commissaris der koningin, mr F. J. Kranenburg, stelde de Staten gisteren aan het einde van het debat over de herzie ning van het streekplan voor in december van dit jaar in een nota de nieuwe be- begrenzing van het Noordzeekanaalgebied aan te geven, waarbij bovendien zou wor den ingegaan op de problematiek in het gehele gebied. Volgens de commissaris is deze wijzi ging nodig, omdat het grondgebied van het Noordzeekanaalplan het zwakste punt is van het streekplan. „Er is als een kat om de hete brij heengelopen”, aldus mr. Kranenburg. Hij zei voorts dat de advie zen van de commissie zeehavenoverleg, waarover in de loop van dit jaar met mi nister Drees van Verkeer en Waterstaat overleg wordt gepleegd, van belang zijn voor de provinciale visie. PRETORIA (Reuter) Zuid-Afrika heeft gisteren aangekondigd dat het sy steem van contract-arbeid in Namibië (het voormalige Zuidwest-Afrika) zal worden afgeschaft. Bijna 13.000 leden van de Ovambostam, de grootste stam van Nami bië, z\jn al een maand in staking uit pro test tegen dit systeem. De contract-arbeid zal worden vervan gen door bilaterale afspraken tussen de Zuidafrikaanse regering en de stamhoof den in de thuislanden. De stakingen van de Ovambo’s begonnen in de havenstad Walvisbaai, en breidden zich van daar uit naar de hoofdstad Windhoek en verschei dene mijncentra. De mijnindustrie lag vrij wel geheel stil tijdens de staking en ook de spoorwegen, havens en bouwnijverheid zijn ernstig getroffen. De stakers protes teerden tegen de contract-arbeid, omdat ze onder dit systeem aan een werkgever gebonden zijn, zich slechts in een beperkt gebied mogen bewegen en van hun gezin nen zijn gescheiden, omdat die in de thuis landen moeten achterblijven. De actie volgde na verscheidene raket- aanvallen uit het betrokken gebied op Is raëlische dorpen in Galilea. Een van de eenheden blies twee gebou- Markante palen* wen op in het dorp Bint Jebel, 3,5 kilome- ter van de grens met Libanon. De tweede eenheid stak de bestandslijn bij de berg Hermon over naar gebied dat in Tel Aviv „Fatahland” genoemd wordt, omdat het als een belangrijke operationele basis voor guerrilla-organisaties wordt beschouwd. (Zie verder pagina 3). Er zijn regionale uitschieters die 7 tot 10 percent werkloosheid te zien geven. Zoals bekend heeft de regering het noorden ex tra miljoenen ter bestrijding van de streek - werkloosheid in het vooruitzicht gesteld. In de laatste twee maanden van het voor bije jaar zijn ongeveer 8000 werknemers in de water-, de wegen-, en de grondbouw werkloos geworden. De komende maanden neemt dat cijfer nog met enkele duizenden toe, zo verwacht de raad van bestuur bouwbedrijf (werkgevers). (Zie verder pagina 17) rillastrijders aangevallen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft dit be- I kendgemaakt. Hij zei, dat daarbij twee Is- 1 raelische militairen zijn omgekomen. Een Israëliër raakte gewond. Enkele guerrilla strijders werden gedood. De beschikking is gebaseerd op het artikel in de Opiumwet dat mede ten doel heeft de toepassing van de Opiumwet af te stem men op de eisen van de internationale ver plichtingen hieromtrent. mijn, vastgelegd zou zijn. Daar kon de EEG niet op ingaan. Ministei van Buitenlandse Zaken Cap- pelen en drie van zijn collega’s, benevens twee staatssecretarissen, zijn tenslotte uit Brussel vertrokken met de Europese toe zegging, dat na de tien jaar overgangs periode maatregelen vastgesteld kunnen kunnen worden die verlenging van bepaal de gunstmaatregelen ten behoeve van be paalde Noorse visserijgebieden kunnen in houden. Daar moet de Noorse regering ja op zeggen, of ze moet afzien van het lidmaatschap van de EEG. De Ieren verkeren ongeveer in eenzelf de positie. Hun is aangeboden dat ze voor 150.000 ton suiker in 1973 een gegarandeer de prijs kunnen krijgen, maar minister van buitenlandse zaken Patrick Hillary bleef vasthouden aan een quotum van 170.000 ton. I Meest zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind uit zui delijke richtingen. Minimum temperaturen rond 4 graden. Maximumtemperaturen onge veer 7 graden. redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. verdwijnen uit het Amsterdamse straatbeeld nu besloten is dat alleï brandmelders uit de stad zullen ver-1 dwijnen. De opvallende rode palen zul- len voor het publiek te koop zijn. Ze moeten f 25 per stuk opbrengen. Voor- waarde is dat men ze zelf komt opha- len en dat men ze niet op een zodanige plaats zet dat men ze later nog als1? echte brandmelder zou kunnen beschou-1 wen. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa/wwwwwvwwwwwaa. SAVANNAH (AP) Het eerste door atoomkracht aangedreven schip, de Ame rikaanse „Savannah” zal in Savannah (Georgia) worden opgelegd. Het zal daar worden gebruikt als de- monstratie-object. Het schip komt te lig gen bij het „Eisenhower Vredescentrum”. De „Savannah”, een schip van 22 000 ton werd in 1959 gedoopt door mevrouw Eisen hower. De eerste reis werd gemaakt in 1962. Het schip heeft 300 miljoen gulden gekost.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1