ZIEKTEVERZUIM IN 1971 J STABIEL GEBLEVEN Middenstand tegen aparte Jordaan moet mooie wijk worden Lot van Koninginnekerk lijkt te zijn bezegeld Twee doden bij Sex bracht man frontale botsing tot smokkel Pakistanen Doodgraversgeheim blijft nog bestaan prijsingreep Onderzoek naar te Echt B. EN W. AMSTERDAM: Denemarken Niet op monumentenlijst Weinig kans op samenwerking defensie met Rover maakt 400 buit in station PLASTIC GEEFT GROTE MOEILIJKHEDEN catastrofaal zijn voorzitterschap CHU polst dertig kandidaten voor lectorschap van W. F. Hermans HAL-invitatie was een grap Bodem ver zakking zou voor Friesland KLEERMAKER ZANDGROND Ruim 190 miljoen voor stadssanering GESCHENKKISTJES met verse delicatessen verzenden wij door het gehele land. „de Uilenboom” Santpoort 6 (Van een medewerker) ROTTERDAM Steeds vaker worden overal in Nederland bij het ruimen van algemene begraafplaat sen onvolledig verteerde lijken aan getroffen. Deze zogenoemde adipo- cire-lichamen ontstaan wanneer door allerlei omstandigheden vetvorming ontstaat die het lijk beschermt tegen vertering; ofwel wanneer de kist zo danig is dat er geen lucht kan toe treden. Uit het ontwerp van de wet op de lijkbezorging blijkt thans dat de makers van deze wet de suggesties van een speciale commissie van de Gezondheidsraad over „de onvol ledige vertering van begraven lijken” niet hebben verwerkt. ...a y - Ai Si B MSI DINSDAG 11 JANUARI 1972 omstreeks ROTTERDAM. De Rotterdamse Ko ninginnekerk lijkt verloren. Staatssecre taris Vonhoff van CRM heeft gisteren be sloten zijn bemiddelingspogingen te sta ken en de kerk niet op de voorlopige lijst van monumenten te plaatsen. Reden voor dit besluit was de mededeling van de ge meente Rotterdam, dat er geen vervan gend bouwterrein voor de bejaardenflat, die de Stichting Bejaardenhuisvesting op de plaats van de kerk wil neerzetten, be schikbaar is. Bovendien mag Bejaarden huisvesting geen schade lijden. Men acht de toezegging van de Haagse evangelist Johan Maasbach, die een mil- van van De adipocire-lijken werden, nadat het graf was geruimd, in de beenderenkuil be graven. Voor doodgravers een afschuwe lijk karwei en voor iedereen die ervan wist een onjuist handelen. De Jordaan. Karakteristiek voor deze wijk zijn de dicht opeen gebouwde huisjes. ECHT. Een jongeman van ongeveer twintig jaar heeft gisteravond bij een over val op het NS-station in Echt (L) 400 gul den buitgemaakt. W. Het bestemmingsplan stelt voor om In die gevallen de vrijkomende ruimte te be stemmen voor culturele en sociale doel einden. Het aantal woningen zal bij uitvoering van de plannen niet of nauwelijks kleiner worden. Uitvoering van de verbeterings- en nieuwbouwplannen zal in de Jordaan zeer geleidelijk worden aangepakt. Op twee plaatsen zal spoedig met wederopbouw van enige huizen worden begonnen, maar voor de rest zal in nauw overleg met betrokke nen worden bekeken wat volgende stap pen kunnen zijn. aai gei da tui mt we ZÓ' zoi tu mi Witteveen commissaris. Dr. H. J. Witte- veen, de vorige minister van Financiën, is benoemd tot commissaris van de Bank der Bondsspaarbanken NV. be ke ge m ge ee ge be aa ra m of de k< c z r 1 b< zi VI ai k di V 1 I l 1 1 1 d. rr E e< g k is n b s De advocaat van de Rotterdammer, die vergeefs heeft geprotesteerd tegen de ge vangenneming van zijn cliënt en twee an dere verdachten in deze zaak, zei dat er geen bepaling in de Engelse wetgeving is die het verlenen van hulp bij illegale im migratie verbiedt. De A.R.-Kamerleden Vermaat en Ko- ning hadden in vragen verwezen naar de ernstige kritiek van studenten op de taak vervulling van de betrokken lector en drongen aan op een onderzoek. Minister De Brauw zegt thans, dat hij afhanke lijk van de te ontvangen inlichtingen zal beoordelen of een nader onderzoek geboden is. Zodra dit mogelijk is zal hij de Kamer ovre het resultaat van een en ander inlichten. in de prjjzen, als daarbij de lonen niet be trokken worden. Voorzitter Perquin van het KOV deed dat in een regionale bij eenkomst in Utrecht. Vice-voorzitter Pels van het KVO tijdens een nieuwjaarsbij eenkomst in Scheveningen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Drie mannen hebben maandagavond om half tien een roofover val gepleegd op een 62-jarige kleermaker in Den Haag. Zij maakten voor enkele duizenden guldens buit. De kleermaker Is met hoofdwonden in een ziekenhuis opge nomen. Van de overvallers ontbreekt nog ieder spoor. Zij kwamen het huis binnen door aan te bellen. UTRECHT Uit voorlopige cijfers van het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde in Leiden dat in ons land de ziektestatistiek bijhoudt blijkt, dat het ziekteverzuim bij mannen het afgelo pen jaar stabiel is gebleven. Het bedroeg 7,5 percent, tegen 7,6 percent in 1970. Het voorlopige verzuimpercentage gaf voor de vrouwelijke werknemers een lichte stijging te zien: van 8,4 naar 8,8. De aan het instituut verbonden socioloog prof. dr. H. Philipsen noemt in „Ruim Zicht”, het blad van het NKV, een aantal maatregelen die een gunstige werking kun nen hebben op het ziekteverzuim: ophef fing van de ongelijkheid in werktijden en vakantiedagen, het scheppen van meer kansen op betrokkenheid bij het werk, on der meer door medezeggenschap, verbe tering van de organisatie van de genees kundige begeleiding en een andere bena dering van het probleem van de revali datie. Redenen genoeg voor Dijkman om in die pen te klimmen en de overheid te waar schuwen. „Want”, zegt hij, „de eerste doden uit het plastic-tijdperk moeten nog worden opgegraven.” Wanneer er geen algemene maatregelen van bestuur worden genomen die het gebruik van plastic en andere kunststoffen verbieden, is het „doodgra- versgeheim” in Nederland nog lang niet Het dagelijks bestuur van de CHU zal daartoe een voordracht moeten opmaken na alle dertig door de afdelingen voorge dragen kandidaten te hebben gepolst. In het dagelijks bestuur zijn alle stro mingen in de CHU min of meer vertegen woordigd. De progressieve stroming zou kandidaten als oud-minister mr. Y. Schol ten en de Amstelveense burgemeester jhr. Beelaerts van Blokland wel willen steu nen. De meer behoudenden voelen meer voor een kandidaat als baron mr. O. van joen heeft toegezegd om de Koninginne kerk als monument en evangelisatiecen- trum te behouden, niet voldoende. De één miljoen gulden, die de Rotterdamse miljo nair A. Kleyn op tafel heeft gelegd voor de redding van het gebouw, acht men op het ministerie wel betrouwbaar. De Stichting Bejaardenhuisvesting heeft zaterdag op verzoek van de staatssecre taris een gesprek met hen gevoerd. Daar bij zou de stichting gedreigd hebben een proces aan te spannen tegen de Staat der Nederlanden, als de bewindsman zijn plan nen zou doorzetten. Een zegsman van CRM kon gisteren niet zeggen of dit een rol heeft gespeeld bij het besluit van de staatssecretaris. „De heer Vonhoff is ech ter niet de man die zich door dreigemen ten laat imponeren”, aldus deze woord voerder. Het kort geding, dat de heer Maasbach tegen de Stichting Bejaardenhuisvesting heeft aangespannen, wordt vandaag voor de president van de Rotterdamse recht bank voortgezet (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De mogelijk geachte verzakkingen in Groningen als gevolg van delfstofwinning hebben het provinciaal bestuur van Friesland gealarmeerd. Ver zakkingen in Friesland zouden catastrofaal zjjn voor de waterhuishouding van deze provincie Volgens de directeur van de Rijksgeolo- gische Dienst in Haarlem, dr. A. A. Thia- dens, zijn er geen aanwijzingen, dat er in Friesland verzakkingen zullen optreden. Maar een onderzoek als voor Groningen heeft plaatsgevonden, achtte hij ook voor Friesland verantwoord. Als er in Friesland verzakkingen zouden optreden, zou de hele waterhuishouding in de war raken doordat het grondwaterpeil hoog is. Diepere bema ling zou niet helpen, daar dan sommige kanalen en meren zouden droogvallen. De overvaller, die Duits sprak, kwam met een nylonkous over het hoofd en een pistool in de hand door een achterdeur het station binnen. Hij duwde de vrouwe lijke loketbediende een plastic tas in de hand en vulde die zelf met geld. De man verdween te voet. De politie heeft tot laat in de nacht vergeefs naar hem gezocht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op 19 februari moet de unieraad van de CHU beslissen over de opvolging van prof. dr. J. W. van Hulst, die als voorzitter aftreedt. De gemiddelde ziekteduur neemt toe. In dit verband merkt prof. Philipsen op, dat het ziekteverzuim na bijvoorbeeld een griepepidemie de neiging heeft even groot te blijven. Ook heeft het instituut voor preventieve geneeskunde vastgesteld dat het ziekteverzuim juist in de zomer een Veertiende vonnis. De rechtbank in Am sterdam heeft een 52-jarige koopman uit Amsterdam tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld wegens heling van een paspoort, gebruik van vervalste identi teitspapieren, het zich toeeigenen van een in Nice gehuurde auto en verduiste ring. De man is reeds dertien keer eer der in Frankrijk, Engeland en Nederland voor soortgelijke feiten veroordeeld. en dorpen in Nederland met verouderde en te kleine algemene begraafplaatsen en is het opgraven van niet volledig verteerde lijken sterk toegenomen. Reden voor Dijk man om namens zijn collega’s in het hele land te waarschuwen voor de gevolgen van het gebruik van nieuwe materialen. DEN HAAG. Minister De Brauw Wetenschapsbeleid heeft het college curatoren van de universiteit in Gronin gen gevraagd hem op korte termijn „van bericht en raad te dienen” over de wijze waarop lector dr. W. F. Hermans aan de ze universiteit zijn onderwijstaak ver vult, c.q. niet vervult. COMMISSIELID L. Th. Dijkman te Am sterdam, nationaal deskundige op dit ge bied, die dit namens zijn collega-directeu- ren van begraafplaatsen in Nederland schreef, moest in de memorie van Toelich ting op het wetsontwerp lezen, dat het eigenlijk ging „om bepalingen die meer van technische aard zijn.” DE HEER DIJKMAN: „Juist op grond daarvan acht ik het noodzakelijk dat over- DIT BRACHT de heer Dijkman op het idee de onvolledig verteerde stoffelijke overschotten „oppervlakkig te begraven in zandgrond”. Na zes jaar is dan volledige skelettering of mineralisatie ingetreden. Het bracht hem op het idee dat bij de aan leg van nieuwe begraafplaatsen nieuwe technieken dienden te worden gebruikt, wilde men in de verre toekomst verschoond blijven van adipocire-lijken. HIJ ZEGT: „Ik bedacht Publieke Werken van Amsterdam voerde het uit een begraafplaats met speciaal zand, be tonnen grafkelders waarin kisten in lagen boven elkaar konden liggen en een systeem waardoor buitenlucht in contact kwam met de kisten. Ik mag wel zeggen: we hebben de meest efficiënte wijze van grafkelder- bouw gevonden.” NA AMSTERDAM volgden overal in Ne derland plaatsen die de door Dijkman ont wikkelde en de door betonfabriek „De Meteoor” in De Steeg geproduceerde pre- fab-grafkelders toepasten. Ondanks deze Terug op Schiphol zei hij, dat hij „niet direct op grote mogelijkheden was gestuit”, omdat Nederland al heeft beslist voor de aankoop van Leopard tanks, terwijl Dene marken geen beslissing heeft genomen. Omgekeerd heeft Denemarken al voorkeur laten blijken voor de Zweedse Viggen vliegtuigen van de Saab-fabrieken als op volger van de Starfighter, terwijl Neder land niet in die richting denkt. Veel hoop dat de wijzigingen in de Deen se defensie, waaronder verkorting van de dienstplicht, zoals hij die thans heeft inger diend, door het Deense parlement zullen worden geaccepteerd heeft minister Olesen niet. Zijn regering steunt op slechts één stem meerderheid. Een grote rol hebben volgens minister De Koster in Denemarken ook de uitspra ken van NAVO-secretaris-generaai mr. Luns gespeeld. Hij doelde daarbij op de kritiek die mr. Luns voor de Noorse televi sie heeft geventileerd op de houding van de Noorse en Deense delegaties in de NAVO- raad tegenover Griekenland. Volgens mi nister De Koster halen de Denen als excuus voor mr. Luns aan, dat hij zich op het ogenblik in een overgangsperiode be vindt, waarbij de noodzaak om zich in zijn nieuwe functie aan te passen enigszins wordt doorkruist door het feit, dat hij bezig is zijn memoires als minister van Buiten landse Zaken te schrijven. Denemarken is volgens de minister dan ook positief tegenover mr. Luns blijven staan. Midden februari zal de minister naar Noorwegen gaan voor een gesprek met zijn Noorse ambtgenoot Forsterwold. SCHIPHOL. Zonder van succesvolle onderhandelingen te willen spreken is mi nister De Koster van Defensie maandag avond teruggekeerd uit Denemarken, waar hij een dag lang de mogelijkheden van sa menwerking bij het aankoopbeleid voor de defensie onder de loep heeft genomen met zijn socialistische Deense ambtegenoot Ole sen. Hij achtte het overleg echter wel uiterst nuttig. DEN HAAG. De rijksoverheid heeft in 1971 ruim 190 miljoen uitgegeven voor stadssanering of -reconstructie. Dit geld betekent een bijdrage van 80 percent in de kosten van gemeenten voor aankoop van grond en huizen in saneringsplannen, die zijn aanvaard door het ministerie van Volkshuisvesting. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM Van de Jordaan moet een goede woonbuurt worden gemaakt. Dat is het uitgangspunt van burgemeester en wethouders van Amsterdam, neergelegd in het ontwerp-bestemmingsplan dat zij deze week voor de Jordaan ter visie gaan leg gen. Doorbraken voor grote verkeersaders, parkeergarages en dergelijke in het ver leden wel overwogen komen in het ont werp niet voor. Daarmee komen B. en W. tegemoet aan verlangens van actiegroepen in de Jordaan die vreesden dat hun buurt door saneringsmaatregelen naar de knop pen zou gaan. Het werken wordt in de Jordaan onder geschikt gemaakt aan het wonen, meldde de wethouder voor Stadsontwikkeling en openbare werken Han Lammers maandag middag bij de presentatie van het bestem mingsplan. In het deel van de Jordaan ten noorden van de Rozengracht zal metter tijd zeventig percent van het oppervlak voor het wonen gebruikt moeten worden (nu zestig percent). Het aantal industriële bedrijven zal moeten worden verminderd. In de zuid-Jordaan, waar meer ruimte voor bedrijven zal zijn, moet in ieder ge val ook veertig percent van de grond voor het wonen gereserveerd blijven. De Jordaan moet zijn karakter blijven houden. Het fijnmazige stratenpatroon wordt daarom gehandhaafd. Grachten en straten die voor het historische stadsbeeld essentieel zijn, worden beschermd. Men wil afbrokkeling van het winkelapparaat tegengaan. Men denkt aan veel kleine win kels langs straten waar de voetganger en eventueel de fietser baas is. Dat betekent dat veel straten voor het autoverkeer af gesloten zullen worden. Veel huizen moeten in de buurt wor den verbeterd. Veel zullen er ook worden afgebroken om daarna opnieuw te worden opgebouwd. Men wil ernaar streven de huizen bij verbetering of bij nieuwbouw iets groter te maken, opdat er meer ge legenheid komt voor wat grotere gezin nen. Toch zal de jordaan een wijk worden waar veel alleenstaanden en kleine ge zinnen wonen. Slechts twintig percent van de woningen zal vier of meer kamers tel len. Het aantal een- en tweekamerwonin gen daarentegen zal 25 percent bedragen, het aantal driekamerwoningen 55 percent. De Jordaan telt naar verhouding veel kerken. Voor een aantal historisch niet be langrijke kan in de toekomst sloop onver mijdelijk blijken te zjjn, voorspellen B. en die zich bezighield met het probleem van de onvolledige vertering van begraven lij ken, meteen maatregelen worden getrof fen.” Het doodgraversgeheim moet de we reld uitgeholpen worden, vindt hij. De heer Dijkman, directeur van de al gemene begraafplaatsen in Amsterdam, on derkende het probleem niet alleen, maar bracht het ook aan de orde bij de Natio nale Gezondheidsraad. Jarenlang was het zo dat de adipocire-lijken werden doodge zwegen; in vakkringen sprak men van „het doodgraversgeheim”. Soms wist de be drijfsleider van een begraafplaats niet eens dat er onvolledig verteerde lijken werden opgegraven. En als hij het wel wist en naar de plaatselijke wethouder stapte om het probleem aan de orde te stellen, werd hem gezegd: „Volgens de wet zijn de lichamen verteerd.” Daar moest hij dan maar zijn conclusies uit trekken. VUREN- en eikehouten kisten vergaan. Maar wanneer iemand overleden is in het buitenland, vereist een internationale re gel dat de kist met lood of zink wordt be kleed aan de binnenzijde. Wordt zo’n kist begraven, dan is 15 jaar later het lichaam van de overledene nog bijna in dezelfde staat als waarin het ter aarde werd besteld. Meer en meer worden slachtoffers van misdaad of van verkeersdelicten in levens grote plastic zakken gelegd voordat zij worden gekist. Plastic laat geen lucht door. Gevolg: geen verteringsproces. Veel van de spaanhouten kisten die nu worden gebruikt worden bekleed met plastic folie Met hetzelfde negatieve gevolg als de plastic zak. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Katholiek Onderne mers Verbond en het Koninklijk Verbond van Ondernemingen, beide organisaties voor het midden- en kleinbedrijf hebben zich gisteren uitgesproken tegen ingrijpen DIE WET STOND toe algemene graven te ruimen na ten minste tien jaar. De be volkingsaanwas, en daarmee een t oene- mend aantal begrafenissen, het gebrek aan ruimte, maakten dat de vroeger weinig ge hanteerde tien jaar, steeds veelvuldiger werd toegepast. De 30 jaar voordat men graven ging ruimen, werden er 25, 20 en zijn nu 15 of 10 geworden. Dit ondanks het feit dat Nederland als enige land in West- Europa in één graf soms vier of vijf kisten boven elkaar plaatst om maar ruimte te sparen. Van volledige „skelettering” kwam BAARN. Een verkeersongeluk op rijksweg 1 (Amsterdam-Hoevelaken) on der de gemeente Baarn heeft maandag avond aan twee mensen het leven gekost. Een derde persoon werd ernstig gewond. Twee personenauto’s raakten half tien op de brug over de Eem fron taal met elkaar in botsing. FELIXTOWE, (Reuter). Een Neder landse garagehouder uit Rotterdam be weert dat hij, nadat hij samen met een meisje in bed is gefotografeerd, gedwon gen werd hulp te verlenen bij de illegale immigratie van twaalf Pakistanen in Groot-Brittannië. Dit wordt gezegd in een schriftelijke verklaring die maandag voor de rechtbank van de Oostengelse haven stad Felixtowe werd voorgelezen. De Pakistanen werden begin december in deze stad ontdekt in een vrachtauto die per schip uit Rotterdam was aange komen. De illegale immigranten hielden zich schuil in twee stoomketels, die wa ren geplaatst op een met zeildoek over dekte oplegger. Volgens de 37-jarige Nederlander was er een man bij zijn garage gekomen die hem had gevraagd een auto voor hem te repareren en daarna thuis af te leveren. Bij het huis van zijn klant had hij alleen diens dochter aangetroffen. Deze had hem er toe overgehaald mee naar bed te gaan. Drie dagen later waren er enige mannen bij hem gekomen met een foto waarop hij samen met het meisje in bed stond afgebeeld. Zij hadden hem dronken ge voerd en gedwongen de ketels met een sleutel open te maken, aldus de verkla ring. constant stijging vertoont, buiten de epi demieën om. Dat ziektegevallen langer duren moet volgens de hoogleraar worden toegeschre ven aan de stijgende gemiddelde leeftijd van de fabrieksbevolking, aan de moge lijkheid meer mensen te genezen en langer in leven te houden, en aan het achterblij ven van de organisatie van de gezond heidszorg. Wat dit laatste betreft zegt hij, dat de betere gezondheidszorg door aller lei wachttijden (huisarts verwijst n aar specialist, deze schakelt ziekenhuis of la boratorium in) ziekteverzuim doet ontstaan. De bestuurder van een van de wagens, de 22-jarige H. van Wijk uit Nijkerk, werd op slag gedood. Zijn bij hem in de wagen zittende grootmoeder liep ernstige verwondingen op. De 20-jarige echtgenote van de bestuurder raakte slechts licht ge wond. De bestuurder van de wagen, die op het moment van de botsing tijdens een in haalmanoeuvre op de linker weghelft reed, de 45-jarige C. F. A. Weterman uit Amstelveen is kort na middernacht aan zijn verwondingen bezweken. Voorzitter Perquin beschuldigde voorzit ter Mertens van het Nederlands Katholiek Vakverbond ervan het SER-advies over een simultaan ingrijpen in lonen en prij zen ontrouw te zijn, kennelijk omdat hij de werkgevers wilde meekrijgen voor het afschaffen van de loonmaatregel, die de vakbeweging niet paste. De heer Pels van het KVO zei bij ontstentenis van voorzit ter Van der Weele die ziek is, dat de toe nemende werkloosheid als gevolg van loon stijgingen van 12 percent en prijsstijgin gen van 6.5 tot 7 percent (zoals de SER- deskundigen aanvaardbaar hebben ge noemd) een koopkrachtdaling van meer dan 20 percent van het cao-loon zal mee brengen. Een prijsdaling van 1 percent voor het niveau van consumptiegoederen zou, als het midden- en kleinbedrijf die tot stand zou brengen, een inkomensdaling van 16 percent voor ondernemers in 1972 betekenen, «Idus de heer Pels. /vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv ROTTERDAM Een aantal bekende 5 Nederlanders, televisiemensen en jour- c 5 nalisten, heeft dezer dagen een gedrukte uitnodiging van de directie van de Hol- land Amerika Ljjn ontvangen om met echtgenote of introducé een driedaagse J vlieg- en bootreis naar Las Palmas en S j Madeira te maken, tijdens welke reis 5 - het zomerprogramma zou worden be- kendgemaakt. Toen enkele aangeschre- venen op de uitnodiging reageerden, kwam aan het licht dat de invitatie niet van de HAL afkomstig was. Een woordvoerder van de HAL ver- klaarde gisteravond, dat men deze zaak zal gaan uitzoeken. Op het ogenblik s tast men in het duister over de her- J komst van de uitnodigingen, die waren getikt op briefpapiei met het oude s embleem van de HAL. Dit briefpapier wordt sinds begin 1970 niet meer ge- bruikt. Een dergeljjke uitnodiging, aldus de 5 HAL-woordvoerder, wordt trouwens c nooit door de directie verzonden, maar door de Raad van Bestuur. Voorts bl(j- ken personen te zjjn uitgenodigd, die de s HAL in dit geval nooit zou hebben 5 gevraagd. 'VVWWWVVV'/XAAVVWVVVVVVVVVVW>AtVWVVVVWVV 'V 4 eenkomstig het advies van de commissie ook daardoor weinig. Verschuer. „duw in goede richting” zitten vele steden begraven.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2