WEER OP ISRAEL luchtaanval Terug na oo e Scherp protest van DDR bij Bonn A merikaanse oorlogsbodems verlaten Indische Oceaan ■Milr - Acties vanaf Libanees gebied toegenomen een monument N oor dzeekanaalk we s tie breder vaarwater m n Druk overleg over Malta Onassis kweekt marihuana Schandaal in Hamburg Mooi of lelijk, Ulbricht: „Het wordt tijd om GUERRILLA’S SCHIETEN dor te gaan erkennen ENGELAND GAAT BANGLA DESJ ERKENNEN Ook Humphrey wil president van de VS worden 3 DINSDAG 11 JANUARI 1972 2 Krachtig optreden WESTDUITSE POLITIE HAALDE V raag MENSEN VAN OOSTDUITS SCHIP Arafat Mexicaanse krant: Aartsbisschop Gonzi in Londen F WASHINGTON/DACCA/STOCKHOLM (AP, Reuter en UPI) Een Amerikaanse vlooteenheid, waaronder het door kernenergie aangedreven vliegkampschip „Enterprise” is gisteren uit de Indische Oceaan vertrokken na een verblijf van bijna een maand in dat gebied in verband met de oorlog tussen India en Pakistan. De laatste onderdelen van de eenheid voeren gis teren via de Straat van Malakka de Zuidchinese Zee binnen, zo heeft een woordvoerder vap het Amerikaanse ministerie van Defensie meegedeeld 7 z <7 7 i WW r- *n Men hoopt n e In Londen is tneegedeeld dat de Britse Over de Indiase radio is vanochtend (Van onze i'edacteur in Tel Aviv) TEL AVIV De spanning aan de Israelisch-Libanese grens is gestegen door een aantal raketaanvallen, ge pleegd door „El Fatah”, de guerrilla- organisatie die in Zuid-Libanon bases heeft. In januari hebben tot nu toe vier incidenten plaats gevonden: het stadje Safed werd met raketten be stookt, evenals de grenskibboets Me nara. ebben tover- maker snkeie ker is opge- :t nog 'innen r 3 er to olitie naar :wam 1 een rdeur uwe- h de MEXICO (EFE) De Griekse scheeps- magnaat Onassis bezit in de noordelijke Mexicaanse staat Cbihuaha gronden waar op grote schaal hennep wordt verbouwd. Dit meld* het Mex’caanse blad „Ovaciones”. Onassis zou streven naar legalisatie van marihuana in de Verenigde Staten, waar hij dan zijn hennepprodukten zou kunnen afzetten Tientallen tunctionarissen van de immi gratiedienst aan de Mexicaans-Amerikaan- Een Israëlische patrouille onderschepte drie guerrilla’s die op Israëlisch grondge bied waren binnengedrongen. In een vuur gevecht werden de drie gedood. Volgens de DDR kan het incident slechts worden opgevat als een daad van mensen LONDEN (UPI, AFP en Reuter). De 86-jarige aartsbisschop van Malta, Michael Gonzi, heeft gisteren overlegd met de Britse premier Edward Heath en met de minister van Buitenlandse Zaken Douglas- Home. Ting dner ngs- iaan twee van voor cke- tap- eveer over- 1 gul- n m In be- loel- huana die uit Mexico naar de Verenigde Staten wordt gesmokkeld, afkomstig is van de plantages van Onassis aldus ..Ovacio nes”. Ie is •T n, ie en n- le in en □r il ls ie :e i. n n 1. n P d ik ik n ie 5r de tr ie li et se en ;is Zodra de secretaris van de conferentie, de Egyptenaar Joesef Sebai, van de kwes tie hoorde, aam hij de bewuste toegangs bewijzen in Hij verving ze door kaarten waarop enkel „Dacca” stond. Maar de Pakistanen waren toen al woedend weg gelopen. Er worden nog pogingen in het werk gesteld hen tot terugkeer te bewe- nog niet ondergraven, omdat zij ervan uit gaan dat Amsterdam nog enige tijd moet worden gegund voor de acquisitie van nieu we bedrijfsvestigingen en zij het Noord- zeekanaal nog steeds als de economische motor ook voor de ontwikkeling van hei noordelijk deel van de provincie beschou wen. waarbij zij ervan uitgaan dat langs technologische weg aan de hinder van nieuwe petrochemische bedrijven paal en perk kan worden gesteld. In dit opzicht verschilt het college van mening met een belangrijke stroming in de Staten, die zich op het standpunt stelt dat elke onzekerheid thans reeds kan worden weggenomen door een drasti sche ombuiging van het beleid. Tegen het voorstel om deze herziening voorlopig op de lange baan te schuiven, zullen de Sta ten zich nauwelijks kunnen verzetten, hoe wel zij zich stellig betere garanties zullen wensen dan er in het provinciehuis zijn gegeven. Dat de activiteiten toenemen ondanks het voor El Fatah dubbele gevaar doet de vraag rijzen, in hoeverre de Arabische sta ten. en vooral Egypte, deze acties aanmoe digen of goedkeuren. In het algemeen is het opvallend dat in periodes van diplomatieke bedrijvigheid, waarbij de oorlogsdreigingen op de achter grond komen, het aantal acties van de Pa lestijnse guerrilla’s toeneemt. Het „duide lijkste voorbeeld daarvoor is augustus 1970. toen aan het Suezkanaal een staakt het vuren van kracht werd, en het aantal inci denten aan de Libanese grens verdubbelde. Wat de houding van Egypte betreft: de Egyptische pers bericht met groot enthou siasme over „de angst ën paniek die het Palestijnse verzet in Israel zaait door de hernieuwde activiteiten”, en noemt dit „een lichtend voorbeeld voor alle Arabie ren”. Belangrijken dan deze verbale steun is, dat beschietingen door Palestijnse guer rilla’s waarvoor Egypte officieel geen ver antwoordelijkheid aanvaardt, de Egypti sche diplomatie bijzodner goed van pas komt. Zij moeten enerzijds Israel onder druk zetten, en anderzijds voorkomen dat de wereld in de status quo zal berusten. Afgezien hiervan getuigt de nieuwe filo sofie om de IJmond, de Zaanstreek en ge deelten van Zuid-Kennemerland en het westelijk havengebied van Amsterdam di rect bij de problematiek van het Noord- zeekanaal te betrekken van realiteitszin. Het was immers al geruime tijd duidelijk dat deze gebieden niet meer los van elkaar kupnen worden gezien en in de nieuwe structuur zou het mogelijk worden om de bestuurlijke verhoudingen uit de contro versiële sfeer te tillen door een beleid, waarbij op evenwichtige wijze met alle belangen rekening wordt gehouden. Dat is een zaak waarmee de gehele regio alleen maar gediend kan zijn. HAMBURG (DPA en AFP) De pro cureur generaal van Hamburg, Gunther von Below, heeft zich in z(jn huis dood geschoten Hij was vorige week uit zijn functie geschorst om een onderzoek in te stellen naar zijn behandeling van een zaak van belastingontduiking Von Below zou een proces tegen een Hamburgse handelaar, die voor 1,3 miljoen mark belasting zou hebben ontdoken, heb ben tegengewerkt. De handelaar zou uit eindelijk een boete hebben betaald van 400.000 mark, waarvan Von Below 100.000 mark had ovet gemaakt aan de „Bond tegen Alcohol bij het Wegverkeer”, waarvan hij voorzitter was. De Britse erkenning van Bangla Desj zal afhankelijk zijn van de vraag of het nieuwe bewind daar in staat zal zijn op doeltreffende wijze het gezag over het he le land uit te oefenen met steun van het volk en of Bangla Desj, als aan die voor waarde is voldaan, er blijk van zal geven dat het zich als onafhankelijke staat kan handhaven. Londen stelt de erkenning nog uit omdat men de positie van de nieuwe Pakistaanse president Bhoetto niet al te moeilijk wil maken. In dit verband is het van belang dat EI Fatahleider Jassir Arafat eind december in Cairo was voor loevrleg met de Egypti sche leiders. Arafat zal bovendien binnen kort de raketbases in Zuid-Libanon bezoe ken. Waarnemers wijzen er ook op dat na Arafats laatste bezoek aan Libanon in no vember vorig jaar de activiteit is toege nomen. VWWVVVVVVVVV5AArVVVVWWVVVWVVVVVVVVVWVVVVMVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVW ^/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV>A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV\AA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV Het vier jaar oude streekplan voor het Noordzeekanaalgebied, dat was bedoeld om de economische motor van Noord-Holland op gang te brengen en waarmee de toe komstige positie van Amsterdam ten nauw ste is verweven, blijkt op tal van punten niet meer te voldoen. Tot dit inzicht zijn naar onze mening terecht ook Gedeputeer de Staten gekomen, zij het dat zij hieraan duidelijk minder vergaande consequenties willen verbinden dan Provinciale Staten, die gisteren met het spookbeeld van een tweede Rijnmond en de mislukking van de tot dusver gedane Amsterdamse investe ringen voor ogen met succes op een her ziening van het Noordzeekanaalplan leken aan te sturen. Door een tactische manoeuvre van de commissaris der koningin hebben G.S. deze intern als overijlde stap gekwalificeerde beslissing weten te voorkomen. In afwach ting van een nota over de gebiedsuitbrei ding van het streekplan is de hele zaak daarmee voor een jaar in de ijskast geko men. Het dagelijks bestuur van de provincie en het gemeentebestuur van Amsterdam hebben daar alle belang bij omdat het tijd winst oplevert. Deze is nodig om met de rijksinstanties overleg te kunnen plegen over de inzichten, die er in Den Haag met betrekking tot het Noordzeekanaalgebied leven en die zich toespitsen op drie nog niet ingevulde vragen: de bestuurlijke in deling van de IJmond, de plannen voor de voorhaven bij IJmuiden en de luchthaven Schiphol. Met andere woorden: het wach ten is op de regering. Aan de andere kant willen G.S. de grond slagen van het streekplan in dit stadium De grote Libanese krant „Al Haiat” heeft er bij de regering op aangedrongen krachtig op te treden tegen de Fatah en vooral van christelijke zijde heeft men op de gevaarlijke situatie gewezen. Waarnemers zijn van mening dat een waarschuwing aan de Libanese autoriteiten over de ernst van de situatie niet nodig is. Als de Libanezen om welke reden ook er niet in slagen aan de aanvallen een eind te maken, dan zal Israel daartoe de nodige maatregelen nemen. Dat realiseert men zich in Libanon heel goed. Het Libanese leger heeft het aantal patrouilles langs de grens verhoogd. De Libanese grens is de enig overgeble ven mogelijkheid voor de Palestijnse guer rillastrijders om tegen Israel te opereren. Volgens de nog steeds van kracht zijnde „overeenkomst van Cairo” van november 1969 mogen de Palestijnse commando’s al leen op Israëlisch grondgebied opereren, en geen beschietingen uitvoeren van hun ba ses in de Libanon. Tot een paar weken geleden was het rustig aan de Libanese grens. Dit houdt verband met de moeilijkheden waarmee El Fatah te kampen heeft. De ervaring in Jordanië heeft hun geleerd dat het voor hen is afgelopen als zowel het gastland als Israël zich tegen hen keert. Zo’n dubbele confrontatie willen ze in Libanon vermij den, zeker omdat hier het laatste overge bleven front is. De woordvoerder deelde verder mee dat zich in de Indische Oceaan nu onge veer twintig Russische marineschepen be vinden. De Russische vloot is volgens het ministerie nooit tevoren zo sterk in dit oceaangebied vertegenwoordigd geweest. Het Internationale Rode Kruis heeft gis teren in Genève laten weten dat India en Pakistan al hun gewonde krijgsgevange nen binnen de komende tien dagen zul len hebben uitgewisseld. In India zijn nog 183 gewonde Pakistaanse soldaten. In Pa kistan zijn 30 gewonde Indiërs. Het totale aantal Pakistaanse krijgsgevangenen is 80.000. Er zijn 600 Indiase militairen krijgsgevangen gemaakt. die normalisering van de betrekkingen bij voorbaat willen torpederen en de spanning willen aanwakkeren. Het moet de West- duitse regering duidelijk zijn, dat zij de volle verantwoordelijkheid draagt voor dergelijke >chendingen van het internatio nale recht en de consequenties daarvan, aldus de verklaring. De Westduitse regering heeft gisteren de rechtmatigheid van het optreden van de grenspolitie onderstreept. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn verklaar de dat de „Eichsfeld” zich in de wateren van de Bondsrepubliek had bevonden en daarmee ook onderworpen was aan de Westduitse wetten. Daartoe behoorde het grondrecht van vrije vestiging, waarvan de Oostduitse vluchtelingen gebruik wilden maken. De kapitein van de „Eichsfeld” was tijdelijk in hechtenis genomen om te ver hinderen dat hij een strafbare handeling zou begaan, die niet alleen vrijheidsbero ving maar ook ontvoering zou hebben behelsd. PHILADELPHIA, (Reuter). De 60- jarige Amerikaanse senator Hubert Hum phrey heeft verklaard, dat hij meedingt naar de verkiezing van democratisch kan didaat voor het Amerikaanse president schap. Humphrey heeft de hoop uitgesproken, dat hij voor de tweede maal een kans krijgt, zich te meten met Richard Nixon, de huidige president, in de strijd om het presidentschap, die dit jaar wordt gele verd. Humphrey won in 1968 de demo cratische kandidatuur voor het president schap. Humphrey heeft gisteren voorts ver klaard, dat als hij vier jaar geleden tot president gekozen zou zijn, de VS nu van de oorlog in Vietnam af zouden zijn ge weest. „Wij moeten onmiddellijk een eind aan de oorlog maken. Nixon heeft meer tijd nodig om de Amerikaanse troepen terug te trekken, dan wij nodig hadden om Hit ler te verslaan”, aldus Humphrey. LONDEN (AFP). Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de communis tische partij in Engeland gisteravond een vrouw tot voorzitter gekozen. Het is de 39-jarige Irene Swan uit Edinburgh, moe der van twee kinderen. Ze is sinds 1955 heeft erkend. Politieke waarnemers in Scandinavië verwachten binnen afzienba re tijd de erkenning van Bangla Desj door de Scandinavische landen. Ontbreekt het onze huidige samenleving aan cultureel gevoel? Enerzijds zou men geneigd zijn dat heftig te ontkennen, om dat er op het gebied van de moderne cul turele ontwikkeling zoveel gebeurt méér zelfs dan de rijksoverheid financieel wenst te steunen. Anderzijds echter gaat zóveel uit een recent verleden verloren, zonder dat het ’t gemeenschappelijke cul turele geweten pijn schijnt te doen, dat men toch werkelijk bezorgd moet worden. Het touwtrekken om het al of niet voort bestaan van de Rotterdamse Koninginne- kerk is een illustratief voorbeeld van de gemakkelijke wijze, waarop het signale ment van een vorige generatie wordt uit gewist. Men wil de kerk slopen omdat er een tehuis voor bejaarden moet worden gebouwd. Staatssecretaris Vonhoff is blijk baar de man die over de nogal dictatoriaal aandoende bevoegdheid beschikt om een radicale beslissing in deze kwestie te ne men. Hij „heeft besloten” om de kerk niet op de monumentenlijst te doen plaatsen en door dat besluit lijkt het vonnis over de kerk te zijn gevallen. Er is wel een actiegroep die voor het behoud van de kerk wil strijden, en verder zijn er vele particulieren die er schande van spreken dat deze kerk zou worden afgebroken, maar de Rotterdamse samen leving lijkt niet al te zeer bewogen door deze affaire. Is een kerk belangrijker dan een bejaar dentehuis? Als dat de keus zou zijn, zou ’t moeilijk worden. Maar dat is de keus niet. Er is alle kans dat het bejaardentehuis op een ander stuk grond zou kunnen worden gebouwd, waarbij de sloopkosten van de kerk kunnen worden vermeden. Bovendien is het punt waar de Koninginnekerk ligt, niet direct ideaal voor de vestiging van een bejaardentehuis door de zeer nabije drukke straten. De keus is wél: moet men met het behoud of de sloop van een kerk met iets meer zorgvuldigheid te werk gaan dan wan neer het om gewone verouderde of ver krotte bouwsels gaat, of is dat niet nodig? Is de Koninginnekerk architectonisch waardevol? Velen zullen haar ronduit le lijk vinden, anderen zien er wel iets ka rakteristieks maar niets representatiefs in, uit het oogpunt van vormgeving althans. Derden redeneren echter zo: de Koningin nekerk is, samen met andere bedehuizen uit vorige tijdperken, een deel van het Bij de opening van de vijfde Afrikaans- Aziatische solidariteitsconferentie in Cai ro is gisteren de Pakistaanse delegatie weggelopen uit protest tegen de aanwezig heid van een afvaardiging van Bangla Desj. De vertegenwoordigers van het voormalige Oost-Pakistan waren erin ge slaagd toegangsbewijzen te bemachtigen waarop vermeld stond „Bangla Desj.” In de vergaderzaal en de wandelgangen deel den zij mee dat ze officieel als afgevaar digden van Bangla Desj tot de conferen tie waren toegelaten. Na l}et beëindigen van de „bescher mende reactie-aanvallen”, een nieuwe uitdrukking voor de massale Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam, zijn de militaire acties bo ven Laos en Cambodja weer toege nomen. Hier keert een A-7 bommen werper terug van een luchtaanval op de Ho Tsji Minh-route, op het vliegdekschip „Coral Sea”. Volgens het Amerikaanse weekblad „News week” gaat president Nixon binnen kort een datum noemen voor „de voltooiing van de totale terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam”. Newsweek vermoedt dat het effect van de terugtrekking op het front zelf nauwelijks te mer ken zal zijn. De Amerikaanse lucht macht zal op grote schaal steun blij ven verlenen aan de Zuidvietnamese strijdkrachten en ,af en toe” ook aan vallen op Noord-Vietnam uitvoeren. Ook zal de luchtmacht actief blijven boven Cambodja en Laos. BERLIJN. (DPA) Scherper nog dan eerder op de dag het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Oost-Berlijn heeft gis termiddag de Oostduitse regering als ge heel tegen het incident in het Kieler- kanaal geprotesteerd en strenge bestraf fing verlangd van degenen die zondag vrouw en kind van een vluchteling van het Oostduitse schip „Eichsfeld” haalden. OOST-BERLIJN (Reuter). Het Oost duitse staatshoofd Walter Ulbricht heeft gisteren verklaard dat het tijd wordt dat de DDR wordt erkend door alle landen die hebben geëist, dat eerst een regeling voor Berlijn tot stand komt. „Het is nu aan alle landen die hebben verklaard, dat zij het einde afwachten van de onderhandelingen over West-Berlijn al vorens diplomatieke betrekkingen aan te gaan met de DDR, zich aan hun woord te houden”. Waarborgen voor Europese veiligheid zijn volgens Ulbricht ondenkbaar zonder een soeverein Oost-Duitsland. Op een ontvangst in Oost-Berlijn voor ambassadeurs en hoofden van diplomatie ke vertegenwoordigingen, verklaarde het Oostduitse staatshoofd verder, dat de toe treding van zowel Oost- als West-Duitsland tot de Verenigde Naties en haar gespecia liseerde organen „een taak voor dit jaar” is. Ulbricht meent, dat de voorwaarden voor een duurzame waarborg voor Euro pese veiligheid en vreedzame samenleving tussen landen in Europa met een verschil lende maatschappelijke orde, verbeterd zijn. signalement dat latere geslachten enig idee kan geven van de samenleving van giste ren. Mooi of lelijk, de kerk is gebouwd als centrum van geloofsleven en had in haar glorietijd een goede functie als zodanig. En nu moge dat geloofsleven zozeer veranderd zijn dat het deze kerk niet meer nodig heeft, zij illustreert nog volop het geloofs- en gemeenschapsleven zoals dat geweest is. Mooi of lelijk, de Koninginnekerk had eens een levende, onmisbare functie, en als zij verdwijnt zal weer een stuk getuigenis uit die tijd zijn uitgewist. Latere geslachten zullen aan flatgebouwen, moderne bejaar dentehuizen en kantorencomplexen niets meer kunnen aflezen van het rijke, verga ne leven der Rotterdamse gemeenschap uit het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. Juist omdat er zoveel verandert in het culturele patroon „cultureel” te verstaan als het volledige complex van maatschappelijke gedachten en verschijn selen is zorgvuldige vastlegging van al les wat geweest is en geweest zal zijn voor latere geslachten van enorme betekenis. Kerken zijn er, naar verhouding van an dere gebouwen in een woongemeenschap, weinig. Men kan ze natuurlijk wel allemaal afbreken omdat men in deze tijd iets nutti- gers met die grond denkt te kunnen doen, maar daarmee vernietigt men een karak teriserend element van de vorige samen leving zo grondig dat in de toekomst een hiaat zal ontstaan in de kennis van het verleden. Het behoud van kerken, van welke ge zindte ook, uit dit oogpunt van culturele overlevering heeft niet met geloofssenti- menten of conservatieve confessionele ru dimenten te maken. De nieuwe geloofsvor men zijn gegroeid uit de oude. Mag men dan net doen alsof die oude er nooit ge weest zijn? Dat mag men niet, als men tenminste zijn plicht tegenover komende generaties ten aanzien van tijdeigen informatie wil nakomen. Achteloosheid op dit gebied van de cultu rele zorg kan onze generatie hetzelfde ver wijt bezorgen als dat wat vorige generaties van ons hebben gekregen, als wij op oude prenten bespeurden hoeveel karakteris tieks, waarmee wij heden ten dage erg blij zouden zijn geweest, met de grond gelijk gemaakt is. In Rotterdam spiegelt zich heel Neder land. officieel wil gaan erkennen. dat het land lid zal worden van het Ge menebest. De DDR eist eerbiediging van het vol kenrecht” door de Bondsrepubliek, en maatregelen die een herhaling van zo’n „daad van willekeur” moeten verhinderen. In de verklaring staat dat gewapende Westduitse functionarissen de kapitein van de „Eichsfeld” met geweld in hechtenis hadden genomen en ondanks het verzet van de bemanning een vrouw en een kind van boord hadden gehaald. De Oostduitse rege ring spreekt niet over de jonge scheeps- werktuigkundige, die de Westduitse grens politie had verzocht zijn vrouw en kind van boord te ’->alen nadat hij asiel had gevraagd. Hoewel Gonzi’s verblijf in Londen offi cieel een „privéé-bezoek” heet, wordt aan genomen dat hij probeert de onderhande lingen tussen Engeland en Malta over de Britse militaire bases op dit eiland weer op gang te brengen. Voor de aartsbisschop van Malta vertrok sprak hij met premier Dom Mintoff. Tij dens een tussenlanding in Rome werd hij door paus Paulus ontvangen, waarna hij door vloog naar Londen. Gonzi zou de Engelse regering hebben gewezen op de economisch rampzalige gevolgen die een terugrekking van de Britse troepen voor Malta zou hebben. Op een werkende be volking van in totaal 100.000 mensen zijn er al 6.000 werklozen. Zevenduizend Malte- zers, die voor het Britse leger werken, zouden na opheffing van de bases ook werkloos worden. Gonzi zou ook een som bere toekomst voor Malta hebben geschil derd als Libië of de Sovjet-Unie de plaats van Engeland op het eiland innemen. Mintoff heeft de Britse troepen bevolen het eiland te verlaten nadat Engeland had geweigerd de pacht voor de bases met ongeveer 36 milioen gulden te verhogen. De Maltezer premier eist dat de troepen voor 15 januari zijn vertrokken, maar K W i 7-77 -7 7 WK se grens zijn van mening, dat alle man regering over enkele weken Bangla Desj meegedeeld dat de DDR Bangla Desj al ben voor de terugtrekking. gen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3