Uitbreiding werkgebied niet ónmogelijk EASY bereidt zich voor op groene gras in start sociale hulpverlening Centrum gevestigd in Populierenlaan 41 Internationaal onderzoek naar Te opzichtige schilderijen in Beverwijkse Galerie Boumans Piet Zwaanswijk te veel los van vroegere uitgangspunten Ook uw krant! BON Op de pont overleden Schaken en spreken het haringstand in Noordzee 4? Bi I J GEVONDEN VOORWERPEN Na drie maanden onderzoek naar bereikbaarheid Havenberichten t IJmuider Courant kps-J.*. 'O p j I 5 4 DINSDAG 11 JANUARI 1972 IJMUIDER COURANT Nieuw vaartuig Minder persoonlijk Nieuwe synthese Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant MBmK (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het Experimenteel Advies Sentrum IJmond (EASY) wil half januari begin februari met zijn werkzaamheden beginnen. Het door de gemeente Beverwijk toegewezen pand aan de Populierenlaan 41 is dan opgeknapt en ingericht. EASY zal na een periode van drie maanden, te rekenen van 1 januari af, werkwijze en bereikbaarheid aan een onder zoek onderwerpen. Na eenzelfde doorlichting van de periode 1 april tot 1 juli wordt een beslissing genomen over het al of niet doorgaan van de EASY-activiteiten. Blijkt EASY inderdaad in een behoefte te voorzien, dan stelt het zich voor dag en nacht open te zijn om te kunnen functioneren als een soort telefonische hulpdienst, zo meldt het informatiebulletin van EASY. BEVERWIJK De Haarlemse kunstschilder Piet Zwaanswijk expo seert in de Beverwijkse Galerie Bou mans tot en met 5 februari. Het is een tentoonstelling, die meer vragen op roept dan antwoorden geeft. Voor een deel zijn die vragen omtrent de be tekenis van het werk dat Piet Zwaanswijk nu maakt opgeroepen door de duidelijke discrepantie tussen het smalle zaaltje en de enorme doe ken, waardoor de heftigheid van het werk al te sterk overkomt. In de tweede plaats vinden we hier een deel van het werk, dat oorspronke lijk is gemaakt voor de een jaar ge leden gehouden tentoonstelling „Pink Morris Situations” in de Haarlemse Vleeshal. Nu, geïsoleerd dus van de oorspronkelijke betekenis, maakt het een andere indruk. VERANDERINGEN VERENIGING r 1 y- f I r’VW W -C f reeds i' if d d 5 in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJMUIDER COURANT - Antwoordnummer 47 - IJmuiden Naam Adres te Daarna kunt u mij noteren als HEIN STEEHOUWER. 1 1 I I I I I I 1 I I I I I I I I I I I I I I I I I Spreekuren. In verband met de af scheidsreceptie van de heer A. C. Hermes op woensdagmiddag half vijf komen de spreekuren van burgemeester en wethou ders deze week te vervallen. 1 maandabonnee 7,80 -{$• kwartaalabonnee 22,65 ■ij- Doorhalen wat niet verlangd wordt dit althans duidelijk gerelateerd is aan de hulpverlening bijvoorbeeld door informa- tie-overdracht, het actief organiseren van actiegroepen, die een bepaald programma uit de hulpverlening aanpakken. Dit kan zowel buiten als binnen de structuur van EASY geschedien. national Council for the Exploration of the Sea. leeft ver- her- van ein- usie oor- nen. ;een din- bie- ;ka- (een ain- 10e- vij- ;en- de een de ceit in het ver die rtaat tel- luari r de oge- De- <R- tner. ra de 3e- zo zo log lar ot, >g- ten •ch go- met teld rijd 'ote en ior- rmt pe- aar en- len. /an ?rij no- isie ’dt, ran he 30 op Q- an an was verrassend rijk voor een autodidact, en daarmee toonde hij zich een echte „schilder” maar tevens bleven elementen uit zijn grafische periode bewaard. Piet Zwaanswijk is veranderd. Dat be hoeft natuurlijk geen nadeel te zijn. Het zou al heel merkwaardig zijn als een jonge kunstenaar niet zou veranderen. Dat veranderen schaadde zijn reputatie evenmin, getuige zijn twee bekroningen, de Koninklijke subsidie in 1970 en 1971, hoewel dat natuurlijk ook weer niet vast staande criteria voor talent zijn. De raad Beverwijk besloot in november EASY een subsidie te verlenen van 6500. De raad Heemskerk moet nog een beslis sing over het geven van een subsidie ne men. Bovendien heeft EASY contacten ge legd met het Provinciaal Bureau van het ministerie van CRM en zal nog worden „ge bedeld” bij een aantal fondsen. Voor de be geleiding van EASY hebben en de Bever wijkse Sociaal Culturele Raad en de Ge meenschapsraad Heemskerk getekend. IJMUIDEN. Negen visserij-onderzoe- kingsvaartuigen van Europese landen gaan in de loop van dit jaar een internationaal geïntegreerd programma ten uitvoer bren gen dat ten doel heeft een beter inzicht te hebben omtrent de haringstand in de Noordzee. Dit gecoördineerd biologisch onderzoek is georganiseerd en wordt uit gevoerd onder auspiciën van de Inter- Met juridische deskundigen is contact opgenomen om over te gaan tot het inbouwen van een wetwinkel in het centrum. Voorts wordt de mogelijkheid open gelaten, een open spreekuur, te hou den door een arts en maatschappelijk wer ker. Zwaanswijk geen goed gedaan. Hij heeft de kleurenschema’s overgenomen, vaak ook de beeldformule, zonder die voldoen de te versmelten met zijn zeer persoonlij ke vroegere stijl, waa-aan je onmiddellijk een „Zwaanswijk” kon herkennen. Het werk is nu opdringerig geworden in enorme formaten en helle kleuren. Het is te opzettelijk „gemaakt”, terwijl de vroe gere inspiratie voor een groot deel, op de achtergrond is geraakt. Nu weet ik wel, dat een „antiek” woord als inspiratie te genwoordig op zijn minst vloekwaardig is, maar het blijft mijn stellige mening, dat kunst zonder deze psychische beïnvloeding uitsluitend als mode-verschijnsel de ge schiedenis zal ingaan. Ik wil ook niet beweren, dat we ons moeten optrekken aan de inspiratiebronnen van vroegere kunstenaars, maar wel, dat de kunstenaar van nu op zoek moet gaan naar de komende inspiratiebronnen, althans als de huidige in zijn ogen ontbreken. EASY kent drie geledingen: de vrij- willigers-hulpverleners, de vrijwilligers- deskundigen en de vrijwilligers-werk- groepleden. Het zwaartepunt ligt bij de vrijwilligers-hulpverleners. De beleidsvor ming vindt plaats in de algemene verga dering, die door elk lid van EASY kan wor den bezocht. Men heeft de structuur van EASY gezocht in de vorm van een stich ting EASY, die dienstbaar is aan de ver eniging EASY. Het bestuur van de stich ting is gelijk aan het bestuur van de ver eniging, hetgeen statutair is vastgelegd. BEVERWIJK. De noterigen van maandag 10 januari aan de veilingen Be verwijk waren: breekpeen 1032, boeren kool 1428, groenekool 1326, selderij- knollen 637, prei 2450, rodekool 923, spruiten 2898, uien 823, waspeen 13 38, witlof 3876, anjer 3655, anemoon 30 60, blauwe druif 3574, chrysant 90220, forsythia 2045, fresia 135510, gerbera 4865, hyacint 3036, iris 580640, lelie (per kelk) 6478, narcis 120200, nerine 135175, roos 36105, babyroos 2442, tulp 120—400. Piet Zwaanswijk is indertijd als etser begonnen. Dit grafische werk maakte een grote indruk. Hoewel het aanknopings- punttn had met de werkelijkheid, was het toch een mogelijkheid tot expressie van wat er in de geest van Piet Zwaans wijk leefde. Ik weet, dat „buiten- en binnenwereld” natuurlijk niet te scheiden zijn, maar het accent lag toch duidelijk op het irreële in beeldend opzicht dicht bij het absurde. Piet Zwaanswijk etste in feite de landkaarten van zijn geest. Ik herinner me zijn eerste grote ten toonstelling in de Vleeshal, met schilderij en, die voor een belangrijk deel diezelfde indruk maakten. Zijn verfbehandeling Driemaal een zelfportret van Piet Zwaanswijk met zijn zoontje. Drie maal een ander kapsel als enig ver schil. Een confrontatie met Zwaans- wijks „buitenkant”, waarin minder doorkomt van de innerlijke Zwaans wijk, als in vroeger werk het geval was. Maandag aangekomen in IJmuiden: Dania, Aarhus; Aron. Leith, IJmuiden; Twebro, Char lestown; Martina, Hull; Gaasterland, Cabadelo; Texelstroom, Liverpool; Gulhav, Grangemouth; Falkenberg .Karlstad, Zaandam; Edelgard, Kris- tinaham, Zaandam; Scarcity, Goole; Noordsee Norsbron; Alchemist, Hamburg, Antwerpen; Osterland, Karlstad; Renate, Haderslev. IJmui den; Breehom, Landsend; Reinhold Krusemark, Flixborough; Brunswick Wharf. Londen; Dept ford, Londen; Gazelle, Boston, Zaandam; Ems- land, Monstrio Velsen; Walenburgh, Gelfe; Leo nidas Voyazides, Casablanca; Bjella, Rotterdam; Palamedes, Rotterdam. Maandag vertrokken van IJmuiden: Otto. Rot terdam; Andros Hauwer; Tampa; Delfborg, Delfzijl; Harnis, Flixborough; Skierka, Rotter dam; 5 Mijnevegers, Noordzee; John Kruse, Antwerpen; Saya, Wilmstad; Magula, Vestervik; Memel, Dagenham; Styrsoe, Rotterdam; Arrow. IJmuiden, Londen; Leto, Duinkerken; Prinse- borg. Delfzijl; Gooiland, Santos; Danla Rotter dam; Reinhold Krusemark, Flixborough. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Sirius, Rot terdam; Steersman, Londen; Wunner, Flixbo rough; Cometa, Bremerhaven; Lamara, Rotter dam, IJmuiden; Ernst-S IJstad; Zaanstroom, Felixtowe. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Alchimist Flensburg, Londen; Dongeborg, Sharpness, IJ muiden; Breehorn. Lowestoft; Horst-H. Belfast; Meteoor, Stockholm; Otto Tom Brook, Falken berg; Use Feldtmann, Goole, Deptford, Londen. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. HEEMSKERK. In de Zandkraai wordt van 8 januari tot en met 22 januari een foto expositie gehouden met werken van de heer J. Baas uit Zutphen. Uit de foto’s blijkt, dat de neer Baas een groot natuurliefhebber is. Zijn hobby’s naast het fotograferen hebben ook met de na tuur te maken, zoals het verzamelen van stenen. Maar nu terug naar de Beverwijkse tentoonstelling. Men vindt in sommige schilderijen sporen terug van de verfbe handeling van destijds. In de meeste ge vallen echter niet. Hij is in de „Pink Morris-stijl” blijven werken. Dat wil zeg gen, dat hij zich heeft afgekeerd van zijn „binnenwereld” en nu soms commentaar geeft op mens en maatschappij. Binnen de Pink Morris situatie waarin de verhou ding mens en auto door een vijftal kun stenaars aan de kaak werd gesteld kwam het werk van Zwaanswijk uitste kend tot zijn recht in de grote Vleeshal. Los daarvan spreekt het werk veel minder. Het is sterk onderhevig aan in vloeden van buitenaf. Voor een deel zijn dat pop-art invloeden, voor een ander deel blijkt Zwaanswijk (vooral in nieuwer werk) zich te hebben georiënteerd op de Belgische nieuw-figuratieven als Raveel en Lucassen, die in de Haarlemse hallen hebben geëxposeerd. Het is een absurdis tisch realisme met soms ook non-figura- tieve elementen, het samenvoegen ook van reële elementen in fragmentarische verbanden. Die voorbeelden hebben Piet Voor Piet Zwaanswijk ligt dat probleem eigenlijk gemakkelijk. Zijn leven, zoals dat van ieder, kent perioden. Hij is nu eens sterker op de realiteit gericht, een periode waarin hij zich meer richt op zijn mijn smaak is hij op zijn best in zo’n periode, waarin hij zich meer rich op zijn innerlijke waarden. Het lijkt mij beter, dat hij weer op onderzoek gaat in zijn eigen geest en komt tot een nieuwe syn these, met misschien zijn vroegere als uitgangspunt. De toeschouwer kan zijn inzichten daaraan testen en daarmee wordt de „boodschap” op minder opzette lijke wijze veel doelmatiger overgebracht. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: paar herenhandschoenen, knipportemonnee met geld en sleutel, kinderportemonnee met bankbiljet, herenpolshorloge, kettink je met kruisje, regenbroek in plastic zak, want, riem, balpen, schakelarmbandje, sleutel, drie sleutels aan ring, acht sleu tels aan ring, damesportemonnee met in houd, handschoen, speelgoedkonijn, por temonnee met sleutel en betaalpas, twee sleutels aan ring, rechter dameshand- schoen, oorbel, damesarmbandhorloge, kinderhandtas, kindersjaal, twee sleutels, sleutel aan hanger, rol polyester, tas met bontmuts en gereedschap, kindermuts, bril in étui, kinder jas, spaarboekje met zegels, armbandje, muntbiljet. Inlichtingen over deze voorwerpen kun nen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Nederland neemt internationaal een vooraanstaande plaats in op het terrein van biologisch speurwerk op zee en dit wordt nog eens geaccentueerd door de aanwinst van een nieuw onderzoekings- vaartuig. Volgende week maandag maakt namelijk de „Aurelia” haar eerste proef vaart op de Noordzee, na te zijn gebouwd op de scheepswerf De Dageraad in Wou- brugge bij Alpen aan de Rijn. De onderzoekingen met dit schip zullen in hoofdzaak bestaan uit biologisch speur werk naar organismen en het effect van de veranderingen in hun leefmilieu (waar bij men moet denken aan watervervui ling), voorts geologisch onderzoek, alsmede chemisch en fysisch-oceanografisch on derzoek. Het schip is onder meer geschikt voor het trekken van planktonnetten en boor- pijpen van veertien meter lengte. Aan boord zijn drie laboratoria inge richt. Er is accommodatie voor een weten schappelijke staf en voor studenten. De „Arelia” zal hoofdzakelijk dienst gaan doen op de Noordzee en de Wadden zee. Dit schip is gebouwd in opdracht van de Nederlandse Dierkundige Vereniging en wordt geëxploiteerd door het Nederlands Instituut voor Onderzoek ter Zee, op Texel. De biologen gaan het onderzoek verrich ten met een Nederlands, een Engels, een Schots, twee Noorse, een Westduitse, een Russisch en twee Zweedse onderzoekings- vaartuig(en). Gedurende drie weken zul len deze schepen in de gehele Noordzee opereren. Over het werkelijke effect van de ge sloten perioden voor de haringvisserij, die nu achter de rug zijn, maken de biologen zich overigens geen enkele illusie: het is een niet geheel waardeloze poging om op de goede weg te komen geweest, maar daar blijft het danook bij. Zoals men in deze krant heeft kunnen lezen, zullen er ook dit jaar gesloten weken voor de ha ringvisserij in de Noordzee zijn en zoals het zich laat aanzien zullen de regels van het spel niet noemenswaard verschillen van die in 1971; verdergaande voorstellen van Nederlandse zijde hebben het ter in december van het vorig jaar in Moskou gehouden conferentie niet kunnen halen. Uit het komende onderzoek zal wel blij ken, hoeveel kwaad voor de haringstand werd aangericht door de zo genoemde in- dustrievisserij van de Scandinavische vis sersvloten. De hoop, dat nog voor de aan vang van de bijeenkomst in Moskou, die noordelijke landen tot een bindende af spraak zijn gekomen, is ijdel gebleken. Intussen is het nog te vroeg om veel te zeggen over wat er in 1972 aan haring zal worden gevangen. Er zou weliswaar een goede jaarklasse 1969 in zee moeten zitten, maar momenteel is nog niet bekend hoe veel van deze haring vorig jaar toen ze nog maar twee jaar oud was is wegge vangen. (Van een onzer verslaggevers) Holland Housing Corporation te Amsterdam heeft de gemeente Beverwijk een plan aangeboden in het Willem-Alexanderplantsoen een speelobject te bouwen. De bouwmaatschappij liet architect ir. R. Bakker uit Schagen de vrije hand bij het tekenen van een speels bouwwerkje, waarin is opgenomen een speakerscornereen buitenschaakspel met houten schaakstukken en een buitentheatertje in de vorm van enkele oplopende zitbanken. Het bouwsel wordt opgetrokken uit steen, bielsen en palen. Op de beide foto’s het speel object, zoals ir. Bakker het van zijn tekentafel liet „rollen”. M - V - - 'J x-ial I - EASY zal in de toekomst misschien het werkterrein verbreden, want het is niet onmogelijk, dat naast Beverwijk en Heems kerk, ook Velsen-Zuid en IJmuiden onder het werkgebied van EASY komen te vallen. EASY ziet zich als een sociale VW. In de statuten staat het doel omschreven: het geven van informaties, advies en hulp aan personen en/of groepen van personen, gratis en anoniem, bij individuele en socia le vragen, het signaleren van en het wer ken aan de in de samenleving bestaande behoeften, tekorten, ontwikkelingen, ver wachtingen en mogelijkheden, die op eni gerlei wijze de belangen van de bedoelde groepen en/of personen betreffen, en het stimuleren van en het voeren van acties, voorzover dit noodzakelijk is voor en voortvloeit uit de hulpverlening. Ervarin gen, die het Jongeren Advies Centrum te Amsterdam heeft opgedaan, wijzen uit, dat het bij een kwart van de hulpvragers ging om informatie. Veel mensen weten name lijk niet meer waar ze een antwoord op hun vraag kunnen krijgen, wat hun rech ten zijn. „Niet voor niets heeft een pro gramma als VARA Ombudsman zoveel stof doen opwaaien”, meent EASY. Het gebouw van EASY ligt op een ge makkelijk te bereiken plaats, is zeven avonden per week geopend en is de gehe le dag telefonisch bereikbaar. EASY werkt niet met een wachtkamer, met wachtlijs ten en onderzoekprocedures. Om drempel verlagend te werken is de hulpverlening gratis en indien de hulpvrager dat wenst, anoniem. Dat houdt tevens in, dat een me dewerker van EASY gebonden is aan een zwijgplicht tegenover derden. EASY kan nit alle problemen oplossen Daarom wordt gebruik gemaakt van deskundigen naar wie wordt verwezen. Die deskundigen zijn mensen, die mee willen werken aan EASY. EASY wil zich niet alleen beperken tot hulpverlening. Alle hulpvragen wor den geregistreerd, waarna de concrete, harde, totaalgegevens een aanwijzing kunnen betekenen om bepaalde verande ringen in de samenleving aan te brengen. EASY legt dus wensen en behoeften vast en is bereid sociale actie te voeren. Hetgeen niet inhoudt, aldus het centrum dat EASY een soort actiecentrum is. Men onderscheidt de volgende vormen van so ciale actie: het uitvoeren en publiceren van studies aan de hand van gegevens uit de hulpverlening, het bij elkaar brengen van belanghebbende individuen, groepen en instellingen om het uit de hulpverlening naar voren gekomen probleem te bespreken en gezamenlijk naar een oplossing te zoe ken, communicatie met de overheid door gesprekken, brieven, enzovoorts, het ge ven van steun aan actiegroepen voor zover (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Maandagmiddag omstreeks half zes werd door het personeel van een der ponten de assistentie van de Velsense politie ingeroepen, omdat een der passa giers, na onwel te zijn geworden, in el kaar was gezakt. Het bleek een 56-jarige employé van Hoogovens uit Santpoort te zijn, die aan een hartinfarct was overle den. Voorts werd om half twee een ongeval gemeld bij het gymnasium „Paulinum” in Driehuis, waar een 13-jarige leerling luit Santpoort op de speelplaats was gevallen. Hij werd door de ongevallendienst met een hersenschudding en een gebroken neus been naar het Zeewegziekenhuis overge bracht. Daarvoor was een 53-jarige inwoonster van IJmuiden nog gestruikeld over enige oneffen liggende tegels op een trottoir in de Lange Nieuwstraat. Doordat zij hier bij enige open schaafwonden aan knieën en neus had opgelopen, werd zij naar de huisarts overgebracht. 4* y A .4 j - 4 7

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5