Reeds in februari GROTE BUIT AAN ANTIEK PvdA WIL KAMERDEBAT WERKGELEGENHEID Dick Bartels Sloping Koninginnekerk niet meer te keren Sinds 1956 voorbereide wet met 53-8 verworpen Plasticbedrijf in de as Hoge prijs voor parkeren in Bijlmer Let op onze uitverkoop-etalage! I r Actievoerders hebben het geld niet Onderzoek naar verdronken vrouw AMSTERDAM VERWACHT SABOTAGE Apparatuur van abortuskliniek EEG-commissie wil betrokken worden Vijftig inbraken opgehelderd heropend „de bokkedoorns” Gastronomerie Weer vragen over schadevergoeding brand ’t Harde in beslag genomen bij miüeuhygiëne Groep zigeuners mag nog blijven in Amsterdam 2 SENAAT WIL NIET BUITENSPEL STAAN I WOENSDAG 12 JANUARI 1972 Bontmodohuis 1 SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Nieuwe secretaresse voor prinses Margriet I TIJDENS DE UITVERKOOP onze gebruikelijke 10% KORTING op alle courante artikelen! STAPEL STEIGERS Demontage Ufcj™ Bovendien ruimen wij 75 BONTMANTELS en 38 BONTHOEDEN op tegen zeer lage prijzen! BONTMODEHUIS 1 DICK BARTELS (Van onze correspondent) (tot (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE Oase (Van onze redactie in Amsterdam) uur, De regeling, die 3 februari ingaat, zal i temidden van romantisch natuurschoon in Wethouder van Gelukpark Zeeweg 53 Overveen tel. 023-263600 „De vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair Gebied!” Hét naast het kasteel Bouvigne gelegen restaurant „Markendael” in Breda is in de afgelopen nacht ook totaal uitgebrand. De eigenaar en zijn echtgenote, het echtpaar Hakkenburg-van Gaasbeek, vluchtte tijdig. Op het ogenblik van de brand was behalve het echtpaar niemand in het gebouw. De Bijlmerbewoners kunnen zich tot de garages toegang verschaffen door een codekaart, die voor 43 gulden te koop is bij het kantoortje van de gemeentegiro stellig op hevig verzet stuiten, want er is al veel protest tegen. Bij de dienst volkshuisvesting van de gemeente, die de garages beheert, hoopt men er het beste van. Maar hier en daar vreest men het ergste voor de toegangsslagbo- men gedurende de nachtelijke uren, als de parkeercontroleurs afwezig zijn. geding op dat moment tot vier zittingen heeft gerekt, gaf het toen ook op. „Ik kan u niet meer binden”, sprak hij tot de Stichting Huisvesting Bejaarden, die an derhalve week geleden door Johan Maas bach in kort geding was gedaagd. De evangelist wilde f 3,5 miljoen voor behoud van de kerk betalen. i 1 1 De buit van onder meer tv-toestellen, radio's en bandrecorders vertegenwoordig de een waarde van 50.000 gulden. De apparaten werden door 28 helers doorver kocht. Men moet van de garages gebruik maken, aldus de voorschriften. Overal elders in de buurt van de Bijlmerwoningen, waarvan het parkeergebouw klaar is. is parkeren op straat verboden. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een wetsontwerp, dat nieuwe spelregels voor het werken met de begro tingen door regering en Staten-Generaal bevatte, de Comptabiliteitswet afgewezen. Met 53 stemmen tegen en slechts acht vóór kreeg minister Nelissen van Finan ciën een in de senaat zeer weinig voorko mende nederlaag te verwerken, waaraan hij overigens niet zo heel erg zwaar tilt. De kritiek van de senaat richtte zich uitsluitend tegen één artikel van het wets ontwerp, waardoor het waarschijnlijk is, dat de regering, die nu weer een nieuw ontwerp aan Tweede en Eerste Kamer moet aanbieden, alleen dat artikel veran dert. Vóór het ontwerp stemden zeven senatoren van de K.V.P. (onder wie oud- premier P. de Jong) en oud-minister van Justitie mr. Polak van de V.V.D. Sinds 1956 is de nieuwe wet voorbereid. Direct na de Tweede Wereldoorlog begon nen regering en Staten-Generaal te kla- Sleutelen aan auto’s is niet toegestaan in de garages. Een „sleutelplaats” bij de opzet van de Bijlmer wel nadrukkelijk beloofd is er niet gekomen. Kleine storingen mag men verhelpen, maar voor groter werk moeten de Bylmena- ren een werkplaats zoeken. Zwartpar- keerders zullen worden weggesleept, zo wordt gewaarschuwd in een brief aan DELFT Dinsdagavond is het plastic- verwerkend bedrijf van de Fa. Kadee in Delft binnen enkele uren door een felle uitslaande brand in de as gelegd. Over de omvang van de schade kon nog niets worden meegedeeld. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. DEN HAAG. Tot particulier secreta resse van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven is benoemd de 28-jarige mej. E. E. M. Ariëns in Den Haag, sinds 1970 stafmedewerkster bij de Haagse Co- medie voor publiciteit en public relations. Mej. Ariëns volgt mej. M. L. de Ferrante op die op haar verzoek op de meest eervolle wijze door koningin Juliana is ontslagen als particulier secretaresse van prinses Margriet (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid meent dat uiterlijk in februari een debat moet worden gehouden over de werkgelegenheid. Uitstel van een dergelijk debat tot eind maart als mi nister Boersma van Sociale Zaken met een nota over de werkgelegenheid komt is volgens de PvdA’ers onverantwoord. Zij wijzen er daarbij op, dat de werkloosheid het niveau van 100.000 ver heeft overschreden en dat een verdere stijging in januari wordt verwacht. gen over grote verschillen tegen begrotin gen en uiteindelijke rekeningen en het warnet van suppletoire begrotingen. In 1964 werd uiteindelijk het ontwerp voor een nieuwe wet ingediend. Volgens artikel 20 zou de regering van nieuwe begrotingen, die alleen nog door de Tweede Kamer waren aangenomen en dus nog niet door de Eerste, alvast maxi maal de helft mogen besteden. Bij de behandeling gisteren in de senaat bleek, dat niet alleen P.v.d.A., D’66 en P.P.R. maar ook een groot deel van de K.V.P., de gehele C.H.U., de gehele A.R.P., de S.G.P., de P.S.P. en de CPN. artikel 20 afwezen. Amenderen (art. 20 schrappen bijvoor beeld) kan in de senaat niet. De opposanten waren van mening dat de Eerste Kamer door het artikel buiten spel wordt gezet. Minister Nelissen trachtte de nederlaag vergeefs af te wenden. Hij vond artikel 20 niet strijdig met de Grondwet. „De Eerste Kamer mag een begroting toch altijd verwerpen”, riep hij uit. Maar alle tegenstemmende fracties ble ven op hun standpunt staan, ook al vond men het wel jammer, dat „door het ver foeilijke artikel” (zoals C.H.U.-senator De Geer van Oudegein het noemde) de hele nieuwe wet moest worden verworpen. HEERLEN. Met de aanhouding van twee broers uit Heerlen, 24 en 35 jaar, en 23-jarige man uit Bocholtz heeft de Heer- lense politie 50 inbraken opgehelderd. Het trio heeft de hele streek tussen Sittard en Vaals af gestroopt waarbij vooral scholen hun voorkeur genoten. Verhuur z-y- Montage f Vraag onze conc. offerte I jl ’t ZANDT. Op last van de rechter commissaris is het onderzoek heropend naar de verdrinkingsdood van de 34-jarige mevr. E. Schoonveld-Van der Tuuk uit de Groningse gemeente Zandt, wier lijk op zondagmiddag 14 november door haar echtgenoot in een sloot achter het ge meentehuis van 't Zandt werd gevonden. Aanleiding tot de heropening van het onderzoek is een bij de politie binnenge komen anonieme brief. Over de inhoud van deze brief is niets bekend gemaakt. ADVERTENTIE Een team politiemannen heeft twee Arnhemmers aangehouden, verdacht van het plegen van antiekdiefstallen in Gelderland, Overijssel en Noord- Brabant. De mannen zouden sinds 1970 zeventig inbraken hebben ge pleegd waarbij zij 300 antieke klok ken, waarvan de waarde op f 400.000 wordt geschat buitmaakten. Op de foto twee rechercheurs bij een deel van de buit. Maar het laatste redmiddel, dat de ac tievoerders voor de kerk nog dachten te hebben, had hen in de steek gelaten. Het Rotterdamse bedrijfsleven, anders niet af kerig van een snelle actie, stelde zich zeer gereserveerd op. Er kwam nauwelijks een cent binnen. Evangelist Maasbach, die voortdurend had beweerd over twee miljoen gulden te beschikken („Dat geld is er wel, maar het zit nog onder de mensen”) was een te onzekere referentie om blindelings geld op te storten, zo was mr. Kronenburg in de loop van de dag gebleken. Rechtbankpresident mr. Reuder, wiens optreden in dit kort geding gisteren de betiteling „Reuder-show” kreeg, kondigde aan, de eis van Maasbach („Staak de sloop”) te gaan afwijzen. Hij doet dat volgende week dinsdag, om tot zolang de theoretische mogelijkheid open te houden dat het onderzoek nog eenmaal wordt heropend. Mevrouw dr. F. T. Diemer, raadslid en actievoerster, zei de hoop nog niet te hebben opgegeven. „Er komt volgende week donderdag weer een raadsvergade ring”, zei zij, „en als dan toch nog eens het benodigde bedrag bij elkaar zou zijn?” Bestuursleden van de Stichting Huisves ting Bejaarden maakten evenwel al snel duidelijk, dat zelfs de minste hoop voor de kerkredders vervlogen moet zijn. „We hopen dat we nu voor verdere moeilijkhe den als deze gespaard worden en dat liever nog vandaag dan morgen de bijl erin kan. Verkopen doen we de kerk toch niet.” ROTTERDAM. Het lot van de Ko ninginnekerk is bezegeld. „Ik zal een rui terlijk verliezer zijn", zei gistermiddag de Bredase advocaat mr. H. Kronenburg. „Meneer de president, we hebben het geld niet.” Voor mr. J. G. L. Reuder, president van de Rotterdamse rechtbank, die het kort Bij volkshuisvesting zegt men„Als de ervaringen goed zijn, houden we het zo. Doen we slechte ervaringen op, dan zullen we de dienst moeten uitbreiden tot een continue. Maar als dat nodig zou zijn, is dat in niemands voordeel Recordaantal reddingen. In 1971 zijn de reddingboten en lijnwerp- en wipper- toestellen van de Koninklijke Noord en Zuidhollandsche Redding-Maat- schappij 205 maal in actie gekomen. Er werden 401 mensen behouden aan wal gebracht of uit gevaar bevrijd. Beide aantallen zijn opnieuw records in de geschiedenis van de maatschappij. Het totaal aantal geredden sinds de oprich ting in 1824 steeg hierdoor tot 10.576. Genezend pak slaag. De rechtbank in Arnhem heeft een 34-jarige Arnhem mer veroordeeld tot een maand gevan genisstraf voorwaardelijk en 2.000 boete. Hij had een invalide stadgenoot ernstig mishandeld, die echter na be handeling in een ziekenhuis weer kon lopen als een kievit. Hij zei voor de rechtbank dat hij de verdachte bijzon der dankbaar was. DEN HAAG. De gezondheidstoestand van een deel van de groep zigeuners die thans in Amsterdam verblijft, is van dien aard dat het niet zonder meer verant woord is hen uit ons land te laten ver trekken. Zolang een verantwoord vertrek niet mogelijk is zal van verwijdering geen sprake zijn.” Dit heeft staatssecretaris mr. Grosheide van Justitie geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden mej. Barendregt en drs. E. van Thijn (beiden P.v.d.A.). De P.v.d.A. wil onder meer van de regering weten waarom zij zich beperkt tot het scheppen van extra werkgelegen heid voor (naar schatting) enkele duizen den werklozen, terwijl er in totaal 114.000 werklozen zijn Van de 31.000 werkloze bouwvakkers zou er, volgens de P.v.d.A., een kwart in Noord-Brabant wonen „Hoe sterk moet de werkloosheid nog stijgen voordat naast maatregelen voor het noorden ook voor andere delen van ons land maatregelen tegemoet kunnen worden gezien?” vragen de P.v.d.A.’ers. De P.v.d.A. wil verder graag van de regering weten of zij bereid is maatrege len voor te bereiden, waardoor de over heid, als de werkloosheid onder bouwvak kers in een bepaald gebied onder een bepaald niveau daalt, verplicht wordt ex tra bouwopdrachten te verstrekken. De P.v.d.A.’ers vragen voorts waarom wél extra gemeentelijke projecten kunnen worden uitgevoerd, maar geen opvoering van het woningbouwprogramma mogelijk is. Zij verbazen er zich over, dat er zich wel knelpunten voordoen in de woning- wetbouw en niet in de particuliere wo ningbouw. „Zijn er in 1967, mede door de toen optredende ontspanning op de arbeids markt, niet een record aantal woningen gereedgekomen (127.000) en heeft zich na dien niet een betreurenswaardige terugval in de woningproduktie voltrokken 117.000 in 1970)?”. aldus de P.v.d.A. Ook in 1971 zou er niet een nieuw record zijn gevestigd. De P.v.d.A. meent dan ook, dat de regering nu maatregelen moet nemen om een terugval op een lager niveau na 1972 te voorkomen. Wordt er veel vernield hetgeen door sabotagedaden zou kunnen gebeuren dan zullen de huurders de hogere kosten die dat met zich meebrengt, moeten opbrengen. Per slot van reke ning wil de gemeente weliswaar geen winst op de garage maken, maar zij zal er ook geen geld op toeleggen.” Wagenweg 146, Haarlem Tel. 316529 De P.v.d.A. wil graag van de regering weten of de toegezegde nota van minister Boersma al op 15 feburari ter beschikking kan zijn. Als dit antwoord ontkennend luidt, dan zal de P.v.d.A. een interpellatie over de werkgelegenheid aanvragen. Voor dat geval heeft de P.v.d.A. al een aantal vragen geformuleerd, die met het ant woord van de regering een grondslag zouden kunnen vormen voor een dergelijk debat. Voor zover de officier van Justitie, mr. Hartsuiker wist was er tot nu toe slechts één arts in de kliniek werkzaam. Hij had de indruk dat er op commerciële basis werd gewerkt. Dezelfde indruk bestond ook bij de inspecteur van de Volksgezond heid, dr. C. Mets. Tussen hem en mr. Hartsuiker was nauw overleg over het onderzoek naar de kliniek. Volgens de officier werden per dag ongeveer tien, meest Duitse, vrouwen behandeld. Vijf grote boseigenaren, onder wie de houthandelaar J. van der Kroft uit Lage Vuursche, zijn nog niet tot een vergelijk met defensie gekomen. De heer Van der Kroft heeft een vordering ingediend van 300.000 gulden. Defensie wil slechts een gering deel hiervan betalen. De strijd vraag is dat het ministerie alleen maar de waarde van de bomen wil vergoeden, terwijl de eigenaars waardevermindering voor hun bospercelen claimen. Het Kamerlid stelde augustus vorig jaar vragen over deze zaak waarop de minister antwoordde dat met enkele betrokkenen het schade-overleg binnen afzienbare tijd zou zijn afgerond, maar dit blijkt dus nog niet het geval te zijn. De groep zigeuners bestaat uit ongeveer honderd personen. De staatssecretaris deelt mee, dat de gemeente Amsterdam in samenwerking met particuliere organisaties maatre gelen getroffen heeft tot hulpverlening aan de zigeuners. Deze maatregelen zullen niet worden ingetrokken zolang de hulp verlening uit medisch of humanitair oog punt noodzakelijk is. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (P.S.P.) heeft de bewinds man geantwoord dat uit niets is gebleken dat de in Amsterdam verblijvende en uit Zuid-Slavië afkomstige zigeuners in eniger lei land bloot zouden staan aan vervolging in de zin van het Geneefse vluchtelingen verdrag of de Nederlandse vreemdelingen wet. Het merendeel van de groep wil na enige tijd naar het vaderland terugkeren. alle bewoners. Voorlopig zullen de par keercontroleurs alleen aanwezig zijn van ’s ochtends 7 tot *s nacht 12 ook In de weekeinden. In bonbonkistje. Een onbekend gebleven Amerikaan heeft via een Amsterdamse chocolateriezaak getracht 100 gram has jiesj in een bonbondoos je naar Amerika te versturen. Vorige week had de Ame rikaan twee kistjes bonbons in een winkel gekocht. Maandag kwam hij met een kistje terug en vroeg de win kelier het naar een adres in de Vere nigde Staten te zenden. Bij het klaar maken voor verzending kwam de win kelier tot de ontdekking dat er in het kistje geen bonbons maar zaten, maar een brok hasjiesj van één ons. De hasjiesj is door de politie in beslag genomen. in hun stadswijk, in een gleuf van de toegangsautomaat te stoppen. Daarna zwiept de slagboom omhoog. Elke maand zal de codekaart een andere sleutel hebben. De huurprijs voor een parkeerplaats is gekoppeld aan de huis huren. Gaan die omhoog, dan wordt de garagehuur eenzelfde percentage hoger. Alleen scooters en (brom)fietsen gaan er gratis is. Amsterdam. Eén gulden la de prijs die moet worden betaald door wie per auto een bezoekje gaat brengen aan een inwoner van Amsterdams zuidoostelijk stadsdeel, de Bijlmermeer. Het is het bedrag dat in een automaat moet wor den gedeponeerd bij althans die flats waarvan de parkeergarage inmiddels is gereed gekomen. De bezoeker mag dan tot de volgende ochtend negen uur blijven. De Bijlmerbewoners zelf moeten per maand 43 gulden extra voor hun auto gaan overhebben. Dat is de huurprijs die zij voor een plekje in de parkeerga rage bij hun flat moeten gaan betalen. WETERING’S c STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAA1 60 HAARLEM Telefoon 023 25 34 56 b.g g. 32 67 92 Stap uit de Zorgenwereld in een van Sfeervolle gastvrijheid bij Modern restaurant met een klassieke stijl. Exclusieve gelegenheid voor uw lunch, diner of party. Goed verzorgde wildschotels en specialiteiten. Gehele jaar geopend. Tafelreservering Gewenst! (Van onze correspondent) ’t HARDE. Het Tweede-Kamerlid dr. Van den Doel (P.v.d.A.) zal de minister van Defensie opnieuw vragen gaan stellen over de afwikkeling van de schadevergoe ding van de grote bosbrand in 't Harde op 18 juni 1970. Het Tweede-Kamerlid stelde naar aanleiding van publikaties reeds vo rig jaar vragen aan de minister over de schadevergoeding. Veel boseigenaren klaagden een jaar na de bosbrand dat defensie hun geen billijke schadevergoe ding uitkeerde, maar hen afscheepte met een fooi. Het ministerie had hiervoor in principe een bedrag van acht ton uitge trokken. AMSTERDAM. De Amsterdamse ze denpolitie heeft dinsdag de apparatuur van een abortuskliniek in beslag genomen. Tegen de behandelende arts is proces verbaal opgemaakt. Hij wordt verdacht van overtreding van artikel 251 bis van het wetboek van strafrecht, dat abortus strafbaar stelt. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid ir. Vredeling (P.v.d.A.) heeft de ministers van Buitenlandse Zaken, van Landbouw en Visserij en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gevraagd er voor te zorgen dat de Europese Commissie voortaan wordt uitgenodigd voor internationale conferenties over milieuhygiëne. De commissie had aan ir. Vredeling, die lid is van het Europese parlement, ver klaard te betreuren dat zij niet was uitge nodigd voor de conferentie over Noord- zeevervuiling, die in Oslo is gehouden. Volgens de commissie is het zeer wense lijk dat ook zij betrokken wordt bij kwesties als de vervuiling van de zeeën. Volgens de echtgenoot van de vrouw had zij zaterdagavond 13 november tegen middernacht de woning verlaten om nog wat te halen bij een cafetaria. De vrouw keerde daarvan niet terug. De man had zich niet ongerust gemaakt, omdat naar zijn zeggen de vrouw wel vaker weg bleef. Toen hij zondagmiddag van een voetbalwedstrijd terugkeerde, vond hij het lijk van zijn vrouw in de sloot. Zij was verdronken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2