Over gebied van 2500 kilometer Kennedy wil Welkome onwelkome LUCHTVERDEDIGING en inspraak erkennen Zuivering as u rk Israëlische radio: Protest van Libanon bij de VN Slechte tijden voor Cambodjanen B Mitt» Val Italiaans kabinet te verwachten o HIAAT IN AMERIKAANSE dat de VS Bangla Desj „VS gaan veertig santaror Phantoms leveren” 1 1 achtergrond JI88 voor KAMER en KANTOOR DRIVE IN TUINCENTRUM ik Fa. VAN EMPELEN VAN DUK Volwaardig brood “OC voor een gaaf gebit. 3 WOENSDAG 12 JANUARI 1472 Na actie van Israel Speciaal voor kinderen. Stem uJjZXlüXtl bij uw warme bakker Italië v.a.f 135." Ziek Betaal minder! Ga óók met O-TOIIRS® internationale reisorganisatie van het DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN Pest en cholera «ja? (Van onze redacteur in Zuidoost-Azië) HONGKONG De oorlog in Indochina, door de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam weer terug in het nieuws, heeft zich de laatste maanden voornamelijk afgespeeld op het grondgebied van Cambodja. Op het ogenblik ziet het er slecht uit voor de regering van generaal Lon Nol, wiens troepen de ene na de andere nederlaag te slik ken hebben gekregen. V erdwenen Cubaans vliegtuig v^CAMBODJA l KWEEKVERSE KAMERPLANTEN OPGEMAAKTE PLANTBAKKEN SIERPOTTEN EN excl. AARDEWERK I schikken ADVERTENTIE n ADVERTENTIE POERSAT (Van onze redacteur in Rome) Voor de Verenigde Staten zou het CAMBODJA; -EM 17 92 lurend Jen te ar het ien te eld op in de Je ac- ten te n. Het iet af- h zeer scs een De grote Cambodjaanse militaire ba sis in Kompong Thom loopt gevaar door de guerrillastrijders bezet te wor den. Ook aan de andere fronten in Cambodja ziet het er weinig rooskleu rig voor Pnom Penh uit. Weinig suc cesvol was ook de Zuidvietnamese ex peditie in het noordoosten van Cam- om en „Het is voor de Sovjet-Unie totaal on mogelijk bommenwerpers naar de V-S. te sturen zonder dat wij het merken.” Bulgarije heeft gisteren bekendgemaakt, dat het Bangla Desj zal erkennen. wiens en de idigde ik de :t dat ng de ouden wordt n de □per- oord- laat- n. Er wal 3eide n de Het rich- 'S. 10-en17-daagse busreizen inklusief logies in het gezellige vakantiepark- hotel "Murialdo” (volop vermaak!) in Riva aan het Gardameer. VLIEGREIZEN v.a.f 200.-! even smse has- irika ime- een hij win- 'ere- !aar- ivin- het naar De sslag Hd en iet te gende 'gade- eens zijn?” isves- 1 snel voor „We ijkhe- i dat e bijl toch Skyhawk-jachtbommenwer- tingen Ik kan tot de ie an- Maas- d. De >ehoud -SIHANOUI x SPOORWEG^ =WEG ^AUTOSTRADE ook nog tegen Zuidvietnamezen en mi litairen uit Thailand zal moeten strij den als het er niet in slaagt de opmars van de guerrilla’s tot staan te brengen. De regering is nu al praktisch over gegaan in de handen van Sirik Matak, een neef van de afgezette neutrale prins Norodom Sihanoek, die in Peking leider is van de Cambodjaanse „rege ring in ballingschap”. De ontevreden heid onder de bevolking is eveneens toegenomen. De regering heeft de bur gerrechten verder beperkt. De politie heeft nu onbeperkte volmachten verdachte personen te arresteren huizen te doorzoeken. Het grote nationale gevoel dat de BEIROET. (Reuter) De Libanese re gering heeft gisteren haar vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties opdracht gegeven, bij de Veiligheidsraad te protes teren tegen twee Israëlische vergeldings- aanvallen in het zuiden van Libanon. Volgens officiële berichten, die in Bei roet zijn ontvangen, zijn een Libanese vrouw en drie Palestijnse verzetsstrijders om het leven gekomen. Voorts zijn ver scheidene huizen bij de aanvallen op twee grensdorpen opgeblazen. De leiding van de Palestijnse verzetsbe weging heeft bekendgemaakt dat leden van de beweging tijdens gevechten van vier uur ongeveer twintig Israëliërs heb ben gedood. Van Israëlische zijde is toegegeven, dat twee Israëliërs zijn gesneuveld. Vanuit Peking heeft hij ook verklaard dat de guerrillastrijders niet van plan zijn Pnom Penh aan te vallen, hoewel ze de stad zonder veel moeite zouden kunnen innemen. Prins Siha noek rekent op een snelle ineenstorting van de regering Lon Nol, die het hem mogelijk maakt naar Cambodja terug te keren. Het zou niet de eerste maal zijn in de geschiedenis van Cambodja dat een onttroonde vorst naar zijn land terugkeert. k in tiem- van- 2.000 moot be ken r de izon- Boekingskantoor in Haarlem: Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 uit hun basis in de caoutchoucplanta- ges. Het Zuidvietnamese leger kwam tot de ontdekking dat de tegenstander al verdwenen was. De druk op de Cambodjaanse hoofd stad Pnom Penh houdt aan en heeft ten doel onrust te wekken onder de Cambodjaanse bevolking. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat deze troepen, die voor een deel uit Noord- vietnamese eenheden bestaan, Pnom Penh ook inderdaad zullen innemen. Dat zal pas gebeuren als het Cambod jaanse „nationale volksbevrijdingsle ger”, dat aan kracht wint, sterk genoeg is om de strijd tegen de regering zelfstandig voort te zetten. In Pnom Penh is men nu vooral bang dat op zekere dag Zuidvietnamese troepen de hoofdstad binnenmarcheren om haar uit handen van de guerrilla’s te „redden”. De Vietnamezen blijven nu eenmaal de erfvijanden van de Cambodjanen, onverschillig of ze uit het noorden of uit het zuiden komen De betrekkingen tussen Pnom Penh en Saigon zijn nu niet bepaald hartelijk In een Cambodjaanse krant was on langs te lezen dat de keus tussen Noord- en Zuidvietnamezen te verge- De woorden van prins Sihanoek nit Peking klinken nu vertrouwenwekken der dan ooit. Via de in China gevestig de radiozender „Stem van het Nationa le Front van Cambodja” vertelt de onttroonde prins zijn volk, hoe het leven in Cambodja was en hoe het nu is. ROME. Nog deze week is de val van de 32ste Italiaanse regering sinds het ein de van het fascisme in 1943 te verwach ten. De huidige christen-democratische premier, Emilio Colombo aanvaarde zijn ambt op 6 augustus 1970. Hij stond aan het hoofd van een coali tiekabinet van centrum-links, dat wil zeg gen van exponenten van de christen democraten sociaal-democraten, de socia listen en de republikeinen. Elf maanden geleden trokken de republikeinen hun enige minister uit het kabinet terug. Ze beloofden echter in het parlement hun steun aan de regering te zullen blijven geven. Deze steun heeft de leider van de Republikeinen Ugo la Malfa, nu tegen 18 januari opgezegd. Die dag komt het parle ment na de kerstvakantie voor het eerst weer bijeen. Het is waarschijnlijk dat premier Colombo deze dag niet afwacht. Hij zal naar men aanneemt in ieder geval het ontslag van zijn kabinet aan de nieu we Italiaanse president Leone aanbieden zonder zelfs eerst het parlement te raad plegen. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van Defensie, Jerry Friedheim, verklaard. Hij zei dat naar aanleiding van het subcommissie-rapport. Friedheim moest wel toegeven dat be paalde gebieden van de V.S. niet 24 uur per dag door de radar worden bewaakt. „Maar wij zijn bezig verouderde radarin- stallaties te vervangen door de moderne apparatuur”, zo voegde hij daaraan toe. WASHINGTON. (Reuter) Senator Edward Kennedy die voorzitter is van de subcommissie van de Senaat voor vluch telingen, heeft gisteren een beroep op president Nixon gedaan om Bangla Desj op korte termijn te erkennen. iPHNtfM PEN! 5 kompongW SPEU^^J IKVlUfjC TAKE( WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse luchtverdedigingsstel- sel heeft tussen Florida en Californië, over een gebied van 2.500 kilometer, een hiaat. Dit blijkt uit een rapport van een ondercommissie van onder zoek uit de commissie voor de strijd krachten van het Huis van Afgevaar digden. Volgens de voorzitter van de ondercommissie, de democraat Ed ward Hebert, is het gehele Ameri kaanse verdedigingsstelsel daardoor „vrijwel nutteloos”. Het onderzoek werd ingesteld nadat op 26 oktober een Cubaans vliegtuig van Russische makelij eenentwintig suikerdes- kundigen uit Cuba naar New Orleans bracht voor het bij wonen van een con gres. Het toestel was niet ontdekt voordat de piloot op veertig kilometer van deze stad landingsinstructies vroeg. Op een be sloten bijeenkomst op 25 november deelde JERUZALEM. (Reuter en DPA) De Israëlische radio heeft gisteren een be richt bevestigd van het Amerikaanse tijd schrift „Time”, waarin stond dat Israel van de Verenigde Staten veertig „Phan toms” en tachtig „Skyhawks” zou krijgen. De Israëlische radio beroept zich voor deze bevestiging op „bevoegde bronnen in Washington”. Verdere bijzonderheden heeft het radiostation niet genoemd. In welingelichte kringen in Washington Hasjiesj-vangst. Door de politie In München is een vrachtwagenchauffeur uit Iran gearresteerd. De man wilde net een voorraad hasjiesj gaan verkopen. Bij hem thuis werd nog een zeer grote voorraad verdovende middelen gevon den. Kennedy pleitte voor „meer redelijk heid” in de Amerikaanse politiek tegeno ver Zuid-Azië en voor onmiddellijke her vatting van de Amerikaanse economische hulp aan India en Pakistan. Het Witte Huis liet maandag weten dat de VS op het ogenblik niet van plan zijn tot diplomatieke erkenning van Bangla Desj over te gaan. De slechte militaire situatie heeft ertoe geleid dat de politieke spannin gen in Pnom Penh zijn toegenomen. Verwacht wordt dat er een regerings wisseling zal plaatsvinden. Lon Nol, die ziek is, zal waarschijnlijk nog verder naar de achtergrond verdwijnen. Het Bulgaarse persbureau BTA meldt verder, dat de president van de Bulgaarse staatsraad, Totodor Zjivkov, een telegram heeft gezonden aan de leider van Bangla Desj, sjeik Moedjiboer Rachman, waarin hij deze op de hoogte stelt van het Bulgaarse besluit. Bulgarije is het vierde land dat Bangla Desj erkent. De andere zijn India, Bhoe- tan en Oost-Duitsland, dat zijn erkenning eveneens gisteren bekendmaakte. is gisteren verklaard, dat de Verenigde Staten nagenoeg overeenstemming hebben bereikt over de verkoop van nog meer vliegtuigen aan Israel. Naar verwachting zou deze overeenkomst het Israëlische verzoek om vijftig Phantoms en honderd „Skyhawks” bijna dekken. Binnen drie maanden zou Israel al eni ge van deze toestellen ontvangen. Aan de overeenkomst zou nog de laat ste hand gelegd moeten worden, maar volgens niet-officiële bron is men van mening, dat Israel veertig supersonische Phantom-jachtbommenwerpers en tachtig subsonische pers krijgt. De laatste Amerikaanse leverantie van militaire vliegtuigen aan Israel is in de cember 1970 verricht. QAlRlf ontnuchtering. Meer dan tweederde deel van het land staat niet meer onder controle van de regering in Pnom Penh. Bijna twee miljoen men sen ongeveer eenderde van de totale bevolking hebben huis en hof verlo ren. Duizenden verloren het leven, dui zenden werden gewond. De economie is volkomen geruïneerd en de kosten van levensonderhoud stij gen voortdurend. Zonder grootscheepse Amerikaanse hulp zou Cambodja nau welijks oorlog kunnen voeren. De Amerikaanse hulp omvatte het afgelo pen jaar ruim 1 miljard gulden en Cambodja is inmiddels volledig van de Verenigde Staten afhankelijk gewor den. nen zijn, valt niet te ontkennen. Maar mr. De Gou is niet onze premier, hij is hoofd van een gemeentebestuur en in een ge meente liggen de zaken wel enigszins anders dan op landelijk niveau. De grote politieke verschillen en principes spelen op gemeentelijk platform een veel minder beslissende rol, de politieke vertegenwoor diging is er wel onmisbaar maar blijft ontoereikend ten aanzien van gemeentelij ke problemen, die met stadsstructuur en vaak zelfs met wijkstructuur te maken hebben. Problemen die in ieder geval de burger veel rechtstreekser en lijfelijker raken en waarover hij vaak heel goed kan meepraten, ook al is hij geen lid van een politieke partij en daardoor van de gemeenteraad. Inspraak op gemeentelijk bestuurlijk niveau is niet alleen nuttig, zij is even onmisbaar als de politieke verte genwoordiging. Het gevaar van een te kleine inspraakmogelijkheid is veel erger dan het gevaar dat mr. De Gou signaleert en dat eigenlijk alleen op landelijke poli tieke en bestuurszaken slaat. Een terugdringen van de inspraakmoge lijkheid, zoals wij die de laatste jaren hebben leren kennen, zou een toeneming van het aantal plaatselijke politieke par tijtjes ten gevolge kunnen hebben, maar dat kan toch in geen geval de bestuurs mogelijkheden in een gemeente vergro ten? Misschien wil de Haarlemse burgemees ter niet die kant op, maar bedoelt hij dat de inspraakmogelijkheden bij de bestaan de politieke partijen thuishoren. Men moet zich dan echter realiseren hoe klein het percentage politiek actief werkende burgers is en hoe groot de drempelvrees zal blijven voor de niet-politieke burger om zich tot partijbesturen of fracties te wenden, die in groter verband principes voeren, welke hem totaal niet liggen. De „willekeurige burgers of groeperin gen” die op gemeentelijk niveau inspraak wensen bij bestuurlijke aangelegenheden, mogen dan al incompetent worden geacht, zij zijn het in de meeste gevallen niet omdat zij praten vanuit hun eigen erva ring als stadsbewoners en detaildeskundi- gen. Architecten bijvoorbeeld, winkeliers, jeugdverenigingen, wijkcomitéleden, huis moeders zelfs kunnen soms heel wat beter op de hoogte zijn van gedetailleerde pro blemen in een gemeentelijke samenleving, van behoeften en gebreken, van misstan den en gebrekkige voorzieningen dan de volleerde ruiters uit de politieke hoge school, die helaas vaak al te veel naar de wanden van vergaderzalen kijken in plaats van naar de praktijk van het stadsleven. Inspraak kan aanvullend van enorm belang zijn bij al het goede wat politieke vertegenwoordigingen in een stadsbestuur verrichten. Het is zelfs ge bleken dat deze vertegenwoordigingen blij zijn met deze aanvulling, vooral omdat zij versplintering van politieke representatie voorkomt en incidenteel tot oplossing van secundaire problemen der stadsgemeen schap kan bijdragen. Het grote offensief van de regerings troepen om de naar het noorden lei dende belangrijke weg 6 weer onder controle te krijgen en de communisti sche troepen uit hun schuilplaatsen rond de beroemde tempelruïnes van Angkor Vat te verdrijven, kwam al na drie dagen tot stilstand en eindigde in een regelrechte debacle. Het Cambodjaanse oppercommando had twintigduizend man van de beste troepenonderdelen ingezet. Ondanks Amerikaanse luchtsteun leden ze een vernietigende nederlaag die een paniek achtige terugtocht tot gevolg had. Noord-Vietnam meldt dat 12.000 solda ten, die aan de operatie deelnamen, buiten gevecht werden gesteld. Van de weinige pantserwagens die de Cambod- ianen van de Amerikanen hadden ge kregen, gingen er ook enkele verloren. generaal Mckee, de commandant van de Noordamerikaanse luchtverdediging, mee, dat het verdedigingsstelsel bestaat uit ra dar en onderscheppingsvliegtuigen, die bijna uitsluitend de kusten van het oos ten, noorden en westen bewaken, dat wil zeggen de gebieden vanwaar een Russi sche aanval zou kunnen komen, maar niet de zuidkust noch de grens tussen de Verenigde Staten en Mexico. Het Cubaanse toestel vloog langs de kust van de Golf van Mexico, te ver weg om door de radarinstallaties op de grond te kunnen worden opgemerkt. Geen enkel Amerikaans vliegtuig was opgestegen, of schoon de verkeerscontrole in Miami vier uur tevoren het vluchtplan van Havanna had ontvangen. Dit was doorgegeven aan verscheidene instanties, waaronder het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Noordamerikaanse luchtverdedigingsstel- sel. „De Cubaanse vlucht bewijst, dat een vijandelijke aanval tegen de Amerikaanse zuidkust en belangrijke stads- en indus triecentra zou kunnen worden onderno men, zonder dat men veel risico loopt bijtijds te worden ontdekt”, aldus het rapport. De ondercommissie vraagt de minister van Defensie, Melvin Laird, zo spoedig mogelijk een defensiesysteem tot stand te brengen om de verdediging sluitend te maken. Volgens generaal Mckee zullen de kosten „niet hoger zijn dan 125 miljoen dollar.” De Cubaanse deskundigen werden ove rigens op 5 november uitgewezen en keer den, zonder aan het congres te hebben deelgenomen, naar Havanna terug. Een goed functioneren van het repre sentatieve karakter der politieke partijen is een dwingende voorwaarde voor het behoud van de evenredige vertegenwoor diging op politieke grondslag, aldus onge veer luidde een zinsnede in de nieuw jaarsrede van de Haarlemse burgemeester, mr. L. de Gou, en daar zal weinig tegen spraak op mogelijk zijn. Althans, indien men gelooft in het maatschappelijk heil van het democratische stelsel zoals wij dat kennen Op hetzelfde moment waarop de Haar lemse burgemeester deze waarheid ver kondigde, was de bekende ombudsman van de VARA, Marcel van Dam, bezig een aantal enquêtecijfers van het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie te rang en te analyseren, teneinde een duidelijk inzicht te verschaffen in de politieke mening in Nederland van dit moment Het opinieonderzoek had aan een betrekkelijk klein maar representatief ge acht deel van de bevolking gevraagd hoe het zou stemmen als op dit ogenblik verkiezingen zouden zijn gehouden. Uit de beschikbaar gekomen cijfers wa ren weinig sensaties te putten, maar wel waren twee belangrijke gevolgtrekkingen te maken: de eerste was dat een sterk gedaald vertrouwen in de politieke partij en (tot uiting komend in het antwoord dat men niét naar de stembus zou gaan) viel te constateren, de tweede dat de nieuwste generatie kiezers van achttien tot en met eenentwintig het patroon van het Nederlandse politieke breiwerkje vol komen zou wijzigen, indien zij op dit moment had kunnen stemmen. De juistheid van de boodschap, die mr. De Gou voor zijn nieuwjaarstoespraak had bewaard, werd als het ware door de NIPO-cijfers geïllustreerd. Of liever, het gevaar van een achteruitgang van het vertrouwen in de politieke partijen van dit moment bleek er duidelijk uit. Een afzijdig blijven van een overgroot percen tage kiezers is gevaarlijk voor de goede werking van de democratische vertegen woordiging, zeer speciaal in een tijdsbe stek dat een jonge, onervaren generatie oprukt om de zaken eens duchtig op andere poten te zetten. Maar bij iedere stelling behoort een „maar”. In dit geval betrof het de strek king van de burgemeesterlijke uitspraak, die namelijk gericht was op het signale ren van de ongewenstheid van een nog sterkër uitgroeiende burgerinspraak bij bestuurlijke aangelegenheden. Hier werd dus eigenlijk de ene soort democratie tegenover de andere gezet, want de in spraak is óók een democratische procedu re, al is ze erg jong en voor velen onthutsend ongewoon. Dat de zo hooggeroemde vertegenwoor diging der politieke partijen in het lands bestuur specialistisch, deskundig en pro fessioneel kan zijn en daarom onmisbaar is, waarbij willekeurige burgerlijke in spraak met al haar onervarenheid en ongenuanceerdheid zeer riskant zal kun- VWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWW! HSJONKOnJ^L A 0 SjfclEMx J CHEOM KSAN**5^ PANG KANGKOR. q h ‘Mss^SIEM RÉAP \^TUNG-TRENG “kKOMPONG- (<T •£thom MIkratie ^PONG-SJNANG'^ Dit toestel is een nieuw uitlaatsysteem voor auto’s. Door verhitting en kata lytische werking worden de giftige bestanddelen in uitlaatgassen met 50 tot 90 percent weggewerkt. Op de foto de uitvinders, de Deense broers Leif (links) en Knud Jensen (rechts) met directeur Knud Tholstrup van de „Kosangas International”, een firma die medewerking heeft verleend bij het researchwerk waaruit het appa raat is geresulteerd. - ^Z^ZZZZZ ADVERTENTIE lijken was met ale tussen pest en cholera. Zelfs generaal Lon Nol waar schuwde dat het Cambodjaanse leger brachten voor de oorlog tegen de Viet namezen heeft plaats gemaakt voor soldaten wilden de guerrillastrijders en Noordvietnamese troepen verdrijven van de grootste misslagen in de Viet namese oorlog kunnen zijn. kwekerijen tuinaanleg tuingereedschap Zandvoortselaan 192 Heemstede- Aerdenhout Tel. 023 - 24 19 50 Geopend ma. t.m. zat. 8.30-12.30 en 13-17 u. vindt U bij ons een uitgebreide collectie

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3