Verwachting voor 1972 van C.C.O.: Unieke PRIJZEN STIJGEN ZEKER 7 PCT vondst Man poogde bij bouw metro trein te kapen Ghana Haarlem vindt In december koerswijz tgt ng ’/z erbij ernstige zaak Eeuwenoude Rumoer om brieven mr. Luns caisson H.&J.LAMP Overleg kleinmetaal ook afgebroken Coup in schepen onder Vrijdag weer gesprek over cao havens Zuinig rilden service POROl f NOORDZEEKANAALPLAN De opruiming bij IS POPULAIR! en terecht Twee overvallen op tankstations AGENDA pagina 13 redenen HET WEER AH stopt aankoop Angola-koffie om commerciële Verder in de krant (FheeihuWs de L J winter door.- - i DONDERDAG 13 JANUARI 1972 62e JAARGANG NUMMER 59 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... 4,50 Kouder Telefoon 1 64 79 Autobedrijf KONING N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit achttien pagina’s 2 3 3 7 7 7 11 11 13 13 15 15 17 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het Consumenten Contact Orgaan verwacht in 1972 een algemene prijsstijging van ten minste 7 percent, wanneer de regering niet ingrijpt. Dat heeft directeur Van der Post vanmiddag gezegd in reactie op het nieuwe prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie over de cember, dat laat zien dat de prijzen in de laatste maand van het vorig jaar met een half percent zijn ge stegen. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post f 25, Abonnement per jaar f 89,85. Losse nummers 40 (Jent. Postgiro 129288. Postbus 18. hazenberg EXPRESSOTAART CASSATA- en SACKER-CAKE E purol helpt tegen Esso IJmuider Courant C. VAN DER POST was ADVERTENTIES (Van onze redactie economie) m. heerlijk officia) dealer Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Abraham Lincoln Ik weet niet wie mijn grootvader was; veel meer interesseert het mij wat mijn kleinzoon zal zijn. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Kennemer Kruimels Films Kunst Radio en tv Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Beurs Sport DEN HAAG De onderhandelingen over de c.a.o.’s voor de kleinmetaal en voor het motorvoertuigenbedrijf zijn afge broken In tegenstelling tot wat er gebeur de in de grootmetaal. hebben in deze sec tor de vakbonden eensgezind de verdere gesprekken gestaakt. Verwachting van het K.N.M.l. tot vrij dagavond In de kleinmetaal bleken volgens de bonder, de werkgevers nauwelijks bereid te onderhandelen Op 11 december deden de werkgevers een bod van 3 pet en ma ximale bijsturing voor de prijsstijgingen van 3 pct op 1 juli 1972. De vakbonden eisten daarna: AMSTERDAM. Een onderzoek van de obstakels waarop men bij het afzinken van het eerste metrocaisson op het Waterlooplein in Amsterdam is gestuit, heeft geleid tot een unieke archeologische vondst. Onder het caisson op een diepte van ongeveer vijf meter liggen te midden van een woud van palen drie schepen, die uit de 16de eeuw en mogelijk nog vroe ger dateren. Het onderzoek werd verricht door de heer J. M. Baart, kandidaat-assistent bij het instituut van prae- en proto historie van de universiteit van Am sterdam, die vanochtend op een persconferentie vertelde geconfron teerd te zijn met een fraai schouw spel, volkomen uniek in de wereld van de archeologie. Touwen, gedeelte van tuigage, met koper beslagen boordplanken, overnaads genagelde scheepswanden en kromme spanten gaven de indruk van een scheeps- kerkhof, Eén van de schepen was geheel gevuld met opgestapelde zwerfkeien, sommige met een diame ter van 1 meter. Behalve de schepen werden ook mun ten, aardewerk en benen schaatsen aangetroffen, die niet later dan het midden van de 16de eeuw dateren. Er werd ook aardewerk uit de 14de en 15de eeuw gevonden. Een van de munten droeg het jaartal 1502. De burgemeester wilde gistermiddag in de Raad nog niet verder ingaan op de schriftelijke vragen, die het PvdA-raads- lid A. Pielage over de mededelingen van de commissaris der koningin in de Staten vergadering van maandag aan B. en W. heeft gesteld. De heer Pielage, die in 1968 als enige Statenlid van zijn fractie tegen het streek plan stemde, wil weten of er ooit door de betrokken gemeentebesturen en andere in stanties in Zuid-Kennemerland bezwaar is gemaakt tegen de begrenzing van het hui dige Noordzeekanaalplan. Voorts Vraagt hij of er door G.S. ook maar enig overleg is geweest met de ge meentebesturen over de bekend gemaakte nieuwe ontwikkelingen en of het college enig inzicht heeft, waar de zuidelijke be grenzing van het door de commissaris be doelde noordelijke deel van Zuid-Kenne merland zal komen te liggen. Heeft het college enig inzicht in de mo tieven, die tot deze radicale standpunts- wijziging van G.S. hebben geleid en achi u deze plotselinge wijziging in de plano logische opvattingen van G.S. niet volko men onbegrijpelijk, tenzij G.S. terug wil len komen op de plannen zoals die in het huidige streekplan Zuid-Kennemerland gelden? Het raadslid wil weten of B. en W. ook menen dat op deze manier planologie be drijven het voor burgers, instellingen en gemeenten onmogelijk maakt er een touw aan vast te knopen en zo elk ver trouwen in het door de provincie gevoerde planologische beleid verloren gaat. Naar de mening van de heer Pielage is zo mogelijk van geheel Zuid-Kennemer land een duidelijk protest geboden en hij vraagt tenslotte of B. en W. daar ook zo over denken. Het 1 bekende' blad Autovisie heeft tests uitgevoerd gericht op zuiniger rijdend Compleet rapport (6 pagina’s) met frappante resultaten en tal van zuinig-rijden-tips Gratis bij uw Esso dealer, zolang de voorraad strekt. In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Hier en daar mist. Matige tot zwakke wind uit zuid en zuid oost. Minimumtemperaturen ongeveer 3 graden in het zuid westen tot min 3 graden in het noordoosten. Maximumtempera turen: om het vriespunt in het noordoosten tot ongeveer 5 gra den in het zuidwesten. Het CBS-cijfer steeg van 146,2 half november tot 147,0 half december. Direc teur Van der Post van het CCO heeft de prijsontwikkeling voor 1971, die neerkomt op een totale stijging van 7,6 percent, maanden geleden exact voorspeld. Vorig jaar is het rampjaar 1969 (stijging van 7,5 percent) nog overtroffen, zei de heer Van der Post. „We hebben gezien dat een behoorlijk prijsbeleid van de toenma lige minister van Economische Zaken, Ne- lissen, in 1970 de prijsstijging beperkt kon houden tot 4,4 percent. Wat er nu is (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Minister-president mr. Biesheuvel en de minister van Buiten landse Zaken, drs. Schmelzer, hebben in oktober een gesprek gehad met de secre- taris-generaal van de NAVO, mr Luns, over een hoeveelheid particuliere corres pondentie. Deze had de oud-minister in zijn vroegere ambtswoning op het Plein 1813 in Den Haag achtergelaten in een afgesloten kamer, hem door zijn op volger, drs. Schmelzer, ter beschikking gesteld. DEN HAAG. Twee gewapende man nen hebben in de afgelopen nacht in Wassenaar en in Den Haag overvallen gepleegd op benzinepompstations Hun buit bedroeg f 2000 en f 400 LAGOS. (Reuter, AFP en AP) Offi cieren van het Ghanese leger hebben in Ghana de macht in handen genomen. Premier Kofi Boesia is afgezet, zo meldt radio-Ghana vanochtend. De kolonel die deze bekendmaking deed, verzocht de be volking kalm te blijven. Hij zei dat men de toestand volkomen in de hand heeft. AMSTERDAM Een 21-jarige Duitser heeft op het Centraal Station in Amster dam gepoogd een elektrische trein te ka pen. Doordat hij een schakelaar verkeerd had omgezet, mislukte het. Hij is gearres teerd. Want wij bieden weer de fraaiste serviezen, glazen en vele andere practische artikelen voor werkelijk afbraakprijzen. Kom NU een koopje halen in de BARTELJORISSTRAAT te Haarlem. gebeurd vind ik een trieste aangelgenheid. De indexcijfers laten zien dat in december vooral de prijzen voor brood, vlees, melk en melkprodukten, kaas en eieren omhoog zijn gegaan” De gebruikelijke stijging van medische verzorging was er deze keer niet bij. Meubelen, woningtextiel, reparatie van huishoudelijke apparaten, schoenen-, kap pers-, en treintarieven gingen eveneens omhoog. Het Centraal Bureau voor de Statistiek constateerde prijsdalingen bij groenten, bloemen, dames- en kinderkle ding. Het Consumenten Contact Orgaan ver wacht, dat de prijsontwikkeling die in het januaricijfer tót uitdrukking komt rustig zal zijn, omdat daarin de opruimingsperi- ode valt. De werkgevers wagen zich niet aan een prijsprognose voor 1972. Zij zeggen dat die geheel afhangt van de loonontwikkeling. Het Centraal Plan Bureau voorziet een prijsstijging van 6,5 percent als in 1972 de loonsomstijging tenminste niet over de 12 percent gaat. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Het college vindt dit een ernstige aangelegenheid”, aldus was gis termiddag de eerste reactie van burge meester L. de Gou op de verrassende koerswijziging van Gedeputeerde Staten ten aanzien van het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied. Gezien de beteke nis hiervan zal deze kwestie nog deze week in de commissie bestuurlijke aangelegen heden van het ISK worden besproken. Buiten het station had de Duitser een auto staan. Er werden een televisietoestel en een cassetterecorder in gevonden. Het tv-toestel had de Duitser naar zijn zeggen, gestolen. De man werd meegenomen naar het politiepesthuis in het station. Hij was zeer recalcitrant. Van het posthuis mepte hij in zijn boosheid een ruit in. een loonsverhoging van 5,6 pet per 1 januari. een verhoging van de vakantietoeslag met 0 6 pet. een extra vakantiedag volledige prijscompensatie op 1 juli. De vakbonden menen, dat deze eisen een loonkostenstijging van 10 pet betekenen. Zonder te onderhandelen hebben de werk gevers alle eisen afgewezen. De vakbonden hadden goede hoop, dat er wel overeenstemming zou worden be reikt over de c a.o.-motervoertuigenbedrijf. Eind december stuitten de bonden echter op een geheel andere opstelling van de werkgevers, die ineens 2 pet mindei boden dan was gevraagd. Ook over deze c.a.o. werden de onderhandelingen gestaakt. De bonden zullen nu hun leden raadplegen over de te nemen maatregelen. Voor meer nieuws over het conflict in de grootmetaal en een vraaggesprek met me- taalwerkgeversvoorzitters A. Prins NIEUW NIEUW heerlijk van smaak samenstelling Dat moet u proeven Ter kennismaking 9 QC van 3,75 voor ZWITSERSE SPECIALITEITEN Dus naar In het woud van palen staan naast ronde grenen masten behorende I bij de 17de- en 18de-eeuwse bebou- I wing tussen Amstel, Zwanenburg- I wal, Hout- en Leprozengracht I zware bekakte eikehouten palen. Zij waren op een rij ingeheid in de ;l lengterichting van het caisson I (noord-zuid). Loodrecht op deze rij staan systemen van vier palen, die |l het geheel in vakken indelen. Het lijkt volgens de heer Baart aanne- I melijk dat het gaat om zinkstukken I om snel grond te kunnen ophogen, I Het was in die tijd ook gebruikelijk op deze wijze gaten in dijken te j dichten. „Een nader onderzoek zal moeten uitwijzen of we wellicht met een oud type zeedijk te maken heb ben”, aldus de archeoloog, die ook de mogelijkheid van een scheepswerf op deze plaats niet uitsluit. 'vWWWWWWWWWWWWWWVWWWraWWWMMMAMARMWVtMAWMAMMMWWWnAAAWVIWlAWVWWWAWWV (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De directie van Albert Heyn deze beslissing aan het Angola- aan haar aankopen van koffie uit de Portugese kolonie Angola. In een brief, gedateerd 7 januari 1972, heeft Albert Heyn dezze beslissing aan hett Angola- comité meegedeeld. Dit is het gevolg van de besprekingen die het Angola-comité op het ogenblik met verschillende grote koffiebedrijven voert. Op 4 februari, de dag waarop 11 jaar geleden de vrijheidsoorlog in Angola begon, start het Angola-comité in samen werking met de koffieactie „Boontje komt om zijn loontje” de zuidelijk-Afrikagrpe- pen en de wereldwinkels een landelijke actie tegen de invoer van Angolese koffie in Nederland. In haar brief zegt Albert Heyn nv toe, dat op de helft van 1972 de Angola-koffie uit de melanges van Albert Heyn zal zijn verdwenen Volgens de directie werd deze beslissing uit commerciële overwegingen Het radiostation, dat militaire muziek uitzond, deelde verder mee dat de rege ring in handen zal worden gelegd van een nationale bevrijdingsgroep, die is samen gesteld uit burgers en officieren. Dr Boe sia, die op het ogenblik in Londen is voor de behandeling van een oogkwaal, werd beschuldigd van wangedrag en een slecht economisch beleid. Ook zou hij op wille keurige wijze mensen hebben laten arresJ teren. Boesia kwam in septembpr 1969 aan de macht. Hij was een fel tegenstander van Kwame Nkroemah die in 1966 bij een staatsgreep werd afgezet. Ook hij destijds bij de staatsgreep tegen zijn be wind niet in Ghana. Nkroemah maakte toen een reis naar Peking. De staatsgreep van vandaag is uitge voerd door officieren onder leiding van kolonel Achampong. Hij verklaarde voor de radio dat ook de president van republiek, Edward Akoefo-Addo, van zijn functie is ontheven. Daarbij waren onder meer particuliere brieven aan leden van het Koninklijk Huis en aan vooraanstaande buitenlandse politici over de kwestie Nieuw-Guinea en correspondentie over de ruimtelijke orde ning. Bij het onderhoud in oktober is ook gesproken over overboekingen op een pri- vé-rekening in New York, die buiten me deweten van de fiscus zouden zijn ge schied. Over deze privé-rekening had mr. Luns echter eerst het advies van de oud- staatssecretaris van Financiën, mr. Grap- perhaus, ingewonnen. Hoewel mr. Luns aanvankelijk nogal verontwaardigd was over het, wat hij noemde „gesnuffel in zijn particuliere pa pieren,” is het incident spoedig bijgelegd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde vanmorgen, dat mr. Luns alle twijfel over de aard van de corresponden tie had weggenomen. Men sprak in Den Haag van „een stormpje in een glas water.” De geruchten zijn destijds ontstaan na dat een ambtenaar van de Rijksgebou- wendienst de kamer waarin mr. Luns zijn particuliere correspondentie had opgesla gen, heeft geopend en doorzocht. De amb tenaar heeft een ernstige berisping gekre gen. ROTTERDAM. De onderhandelingen over een nieuwe haven-cao zullen vrijdag worden voortgezet, nadat het overleg kort voor kerstmis in een impasse was geraakt. De drie vervoersbonden bleven toen bij hun eisen, terwijl de werkgevers (de scheepvaartvereniging zuid) vasthielden aan hun tegenvoorstellen. Over de afloop van de nieuwe onder handelingen durfde men zich nog van werkgevers-, noch van werknemerszijde uit te laten. Zoals het er nu uitziet, zijn de partijen van plan hun eisen te handhaven. Van werknemerskant komen die neer op een reële loonsverbetering van 2 a 3 percent en volledige compensatie van de prijsstijgin gen. De werkgevers willen een eventuele reële loonsverbetering pas op 1 juni bekij ken. Voorts willen zij de prijsindexering koppelen aan een maximum van 6 per cent. De werkgevers willen ook af van de regeling die stukgoedarbeiders de betaling van een gewerkte zaterdag per drie we ken garandeert. De onderhandelingsdelegaties hebben wel overeenstemming bereikt over het probleem van de oudere werknemers. De werkgevers hebben zich namelijk bereid verklaard om 1 °/o (Drie miljoen gulden) van de totale loonsom te storten in een fonds waardoor het mogelijk kan worden <aapsladU j [GHANA V AFRIKA Ss? .W gepensioneerd. Kameroen ingevoerd. zie de pagina’s 2 en 15 Bloemstraat Showroom 34, IJmuiden - Tel. 15141 Vechtstraat 2 - Tel HOOI

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1