Chemisch vuil gaat NKV EN CNV BEZORGD 250 meter diep OVER METAALCONFLICT Griepepidemie GESPREK OVER AFRIKAANSE LANDEN Amsterdamse raadszaal bezet Druggebruik straffeloos maken bereikt top jyp Voor interieur RAPPORT GEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG: Konin ginnek e r k 25 mille DE MOOY gooit de prijzen ONDERSTE BOVEN DE MOOY Eén dode, twee zwaargewonden I w Naarden Wat erdicht systeem" STAKINGEN MISLUKT KLEINE GROEP Met nieuwe auto verongelukt waarde aan persoonlijke vrijheid en verantwoordelijkheid wordt gehecht. Maar vooral is het straffen van drug gebruikers nutteloos, omdat het niet of nauwelijks bijdraagt aan het tegen gaan van het druggebruik. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Direct nadat minister Boersma van Sociale Zaken de door de confessionele bonden met de werkgevers afgesloten metaal-CAO zal ontvangen met het verzoek om die algemeen verbindend te verklaren, zal hij de CAO en het verzoek doorzenden naar de Stichting van de Arbeid om advies. In deze stichting zal dan blijken, dat de NVV-delegatie de CAO zal afwijzen en dat alleen NKV en CNV de overeenkomst zullen goed keuren. De minister zal vanuit de stichting geen eenstemmig advies kunnen verwachten. Daarmee is het meningsverschil op topniveau gekomen. Door dat de Industriebond-NVV heeft geweigerd aan de voorstellen van de werkgevers tegemoet te komen, heeft deze bond woensdagmorgen het over leg verlaten. Daardoor is in de naoorlogse arbeidsgeschiedenis van ons land een uniek precedent ontstaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het gebruik van drugs moet buiten de strafrechtelijke sfeer worden gehouden. Strafbaar stelling van druggebruik past niet in de huidige samenleving, waarin grote F J J DONDERDAG 13 JANUARÏ 1972 (Van onze correspondent) PROF. MR. L. H. G. HULSMAN *1 l 1 De discussienota, die op korte termijn verhandeling van hasj en marihuana en het gebruik van zwaardere drugs slechts als een overtreding wil zien en op lange termijn gebruik van alle drugs en ver- Een dame die al vijftig jaar lang haar horloge gelijk zet op de kerkklok zag de veiling met lede ogen aan: „Ik kan wel janken. Ik mag lijden dat God de sloop nog tegenhoudt”. De Stichting Bejaardenhuisvesting, die op de plaats van de kerk een bejaarden flat wil neerzetten, is echter niet van plan de sloop nog langer uit te stellen, de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, heeft dinsdagmiddag het onderzoek in het kort geding, dat de Haagse evangelist tegen de bejaardenhuis vesting heeft aangespannen, gesloten, om dat de heer Maasbach het benodigde geld voor de aankoop van de kerk ruim 3,5 miljoen gulden niet bijeen had. landen, duidelijk uitgesproken door de aftredende voorzitter, Philippe Yacé. Gelijktijdig zal het stankprobleem van de stortplaats „De Lepelaar” worden op gelost. Deze stortplaats voor chemisch af val aan Rijksweg 1 tussen Het Gooi en Amsterdam zal in de komende maanden door met water gevulde plastic kussens worden bedekt. Volgens de chemische fa briek, die deze methode dankt aan DSM- Chemie (Staatsmijnen) is een dergelijke oplossing reeds elders zeer effectief geble ken. Zelfs bij hevige wind zou tenminste 90 percent van het stankverwekkend op pervlak permanent afgesloten blijven. Op de toepassing van de dieptelozing- methode is reeds enige keren door de r v I h n r v r x s I i KRUISWEG 64-66 - Tel. 320735 Zie ook andere advertentie KLASSIEK in dit blad. AfVWinfWRMVWVWWWWVUVVVIAIVVVVIAHJVVirVMVWWVVWI ADVERTENTIE WWVWWWWWVWWWWWWWWWVWWZWVMflAIM VI tr Z( gl VI rt t« b d> b ci n ti tl Z V li Als de Industriebond-NVV in diverse bedrijven tot stakingen zal overgaan, zal de betrokken werkgever waarschijnlijk een kort geding aanspannen om te probe ren de staking gebroken te krijgen. De werkgeversbonden hebben inmiddels een fonds in het leven geroepen om door stakingen in moeilijkheden gekomen be drijven financieel te steunen. Zodra een staking uitbreekt, dient de directie van het bedrijf dit te melden aan de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau. Die zal de minister van Sociale Zaken onverwijld per telegram van deze staking op de hoogte stellen, zo is de procedure. „Zoals het er nu voorstaat hebben we via de herstructurering van de pensioen fondsen voor de laagstbetaalden een pre- mievoordeel bereikt van 25 miljoen en voor de pensioenfondsen zelf een voordeel van 8 miljoen.” Hij vond het niet juist, dat de Industirebond-NVV de eerder ge maakte overeenkomst om de 2,3 percent achterstallige prijscompensatie te verwer ken in 0,5 percent extra per 1 juli en verder in de niet niveau-verhogende sfeer, achteraf verzwaarde door nog eens die 2,3 percent als extra te vragen. ROTTERDAM. De sloop van de Rot terdamse Koninginnekerk is woensdag morgen ingeluid met de veiling van de inventaris en betimmeringen. Het inte rieur ging voor ruim 25.000 gulden van de hand. Het kerkorgel leverde het grootste bedrag op: 9.140 gulden. De torenklok en de kansel vonden voor achtereenvolgens 1.900 en 1.400 gulden hun weg naar een koper. Alles ging onder de hamer, van de vloerbedekking en de kerkbanken tot de kluis en de kroonluchters. Deze hele situatie is ontstaan, nadat woensdagmorgen de Industriebond-NW het overleg met de werkgevers afbrak door het CAO-overleg te verlaten. Binnen een uur daarna deelden werkgevers en de confessionele bonden in een gezamenlijke persconferentie mee, dat men tot overeen stemming was gekomen op grond van de voorstellen van de werkgevers. Voordat de Industriebond-NVV de ver gadering verliet, bereikte men eerst nog CNV-voorzitter J. Lanser is bang, dat de breuk, die nu tussen de metaalvakbon- den definitief is geworden, zich zal door trekken naar de drie vakcentrales. „Vorige week hebben de drie voorzitters van de centrales nog geprobeerd de me- taalbonden in hetzelfde spoor te krijgen. Dat is helaas niet gelukt. Ik heb sterk de indruk, dat sinds die poging de verhoudin gen zich hebben verscherpt”, aldus de heer Lanser. NAARDEN. De chemische fabriek „Naarden” gaat als eerste industrie in ons land de deepwell-methode toepassen: het lozen van afval op een diepte van onge veer 250 meter in de bodem. Een revoluti onair systeem, dat slechts op een enkele plaats in de VS is uitgewerkt. „Naarden” meent een waterdicht systeem te hebben ontwikkeld, dat geen enkele schade kan aanrichten aan de geologische formaties, noch aan het grondwaterstelsel. Spanje in trek. Volgens de voorlopige cij fers van de afdeling statistieken van het ministerie van Informatie en Toerisme in Madrid hebben in 1971 1.010.928 Neder landers een bezoek aan Spanje gebracht. Dat is een verhoging van 15,6 percent in vergelijking met 1970, toen 874,511 Ne derlandse toeristen hun vakantie in dit land doorbrachten. De voorlopige cijfers wijzen verder uit, dat in totaal 25.200.061 toeristen uit de hele wereld in 1971 Spanje bezochten tegen 22.657.060 gedu rende 1970. Kolendamp. In Leiden is de 79-jarige weduwe T. M. Verdegaal-Klein overle den aan koolmonoxydevergiftiging. Zij werd levenloos voor de slecht branden de kolenkachel aangetroffen. Hasjiesj. In een huis aan het Bospolder- plein in Rotterdam heeft de recherche zeven kilogram hasjiesj in beslag geno men. De twee bewoners, een 33-jarige en een 25-jarige kelner zijn gearres teerd. LONG BEACH (Californië). Het Ne derlandse vrachtschip „Dordrecht”, dat sinds 28 december met machineschade in de Stille Oceaan ronddreef, wordt thans naar Long Beach gesleept, waar het maandah zal aankomen. De „Dordrecht” was onderweg van Japan naar Norfolk in Virginia. Op Nieuwjaarsdag werden 20 van de 35 bemanningsleden van boord gehaald, omdat de voedselvoorraden uit geput raakten. ■todeujk VAN 1.05 VOOR ^CT. Dit blijkt uit de discussienota „Ruimte in het drugbeleid”, opgesteld door een werkgroep van het Algemeen Centraal Bureau voor de Geestelijke Volksgezond heid. Aan de nota werkten juristen, far- macologen, psychiaters en sociologen mee, zowel uit de overheidssfeer, uit de univer sitaire wereld als uit de praktijk van de gezondheidszorg. De in 1968 ingestelde werkgroep stond onder voorzitterschap van de Rotterdamse strafrechtgeleerde prof. mr. L. H. G. Hulsman. „De landen van de derde wereld zijn niet betrokken bij de uitwerking van een nieuw economisch en commercieel evenwicht’’, aldus Yacé, die zich tevens bezorgd toonde over de voort durende daling van de grondstoffen- prijzen en de stijging van industriële produkten. „Het is dringend nood zakelijk, dat een fonds voor de stabili- Daar komt bij dat het justitiële opspo ringsapparaat door de jeugdige drugge bruiker niet hoog wordt aangeslagen: de kans is uiterst klein om door de politie „gepakt” te worden. Het kiezen voor het strafrecht als centraal middel om het druggebruik tegen te gaan, is derhalve inadequaat, want bij verscherping van de opsporingsmaatregelen zal blijken dat het opsporingsapparaat te kort zal schieten. Een honderdvoudige intensiteit van de opsporing zal bovendien de polarisatie tussen de verschillende groepen in de samenleving bevorderen en de hulpverle ning bemoeilijken. Het tot nu toe gevoerde drugbeleid is te zeer gekenmerkt geweest door de belang rijke rol, die aan het strafrechtelijke systeem is toebedacht. Hierdoor zijn ge bruikers van verhoudingsgewijs onschul dige drugs tot „criminelen” bestempeld. De gebruikers zullen zich nog meer isole ren van de maatschappij. De makers van het rapport zijn er verder van overtuigd, dat door het huidige strafrechtelijke beleid de handel in ge vaarlijker verdovende middelen toeneemt. De heer Lanser is van mening, dat in de huidige labiele situatie op centraal niveau ook gemakkelijk een polarisatie kan optreden. Hij wist niet, hoe het nu verder moest gaan, maar hij hoopt, dat de voorzitters van de drie vakcentrales nog een gesprek met elkaar zullen hebben over de metaalkwestie, voordat zij in de Stichting van de Arbeid moeten beslissen over de adviesaanvrage van de minister. Van groot belang achtte hij ook, wat de kadervergadering van de Industriebond- NVV zaterdag in Utrecht zal uitspreken. Namens NKV-voorzitter J. Mertens werd ons gezegd, dat het NKV achter het beleid van de Industriebond-NKV zal staan in de Stichting van de Arbeid. Het NKV meent, dat de hele situatie in de metaal niet bevorderlijk is voor de samenwerking tussen de drie vakcentra les. Het behoeft in de Stichting van de Arbeid niet tot een breuk tussen de vak centrales te komen, omdat er een zakelijk meningsverschil is. „Maar de toon, die nu de muziek maakt, is niet bevorderlijk voor de goede sfeer”, zo werd gezegd. In een woensdagmiddag gehouden extra vergadering naar aanleiding van de kwes tie rond de metaal-CAO heeft de Ver- bondsraad van het NKV grote zorg uitge sproken over de gevolgen daarvan binnen de vakbeweging. Volgens de Verbondsraad moeten de vakcentrales alles in het werk stellen om de schade tot het minimum te beperken. Juwelendie ven. Uit de etalage van de ju- welierszaak van de fa. Kervers in Em- meloord is voor ongeveer 25.000 aan sieraden gestolen. De daders sloegen met straatstenen de etalageruit in. Patria Maisk - zuiver plantaardige, energie gevende mais-biscui_t^__._— DEN HAAG. De griepepidemie heeft in ons land thans haar top bereikt. Dit is de indruk van dr. N. Mazurel, viroioog en hoofd van het regionaal influenza centrum van de Wereldgezondheidsor ganisatie. Dr. Mazurel voegt eraan toe, dat ook nu de griep zijn hoogtepunt heeft bereikt, de omvang van de epide mie ver beneden die van de winter 1969-1970 is gebleven. Deze opvatting wordt ond'erstreept door de cijfers van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. In januari 1970 het hoogtepunt van de toenma lige griepepidemie werden door de peilstations 140 influenzapatiënten per week per 10.000 inwoners gemeld. Op dit moment 60 patiënten per week per 10.000 inwoners. Volgens een woordvoerder van het minis terie is ook niet te verwachten, dat dit cijfer zich nog sterk in ongunstige zin zal wijzigen. Doordat de griepepidemie niet zeer omvangrijk is, bleef zij ook „mild en rustig” van karakter. Bij onderzoekingen op laboratoria is vast gesteld, dat de griep, die thans in ons land heerst, behoort tot het type Hong kong A2, hetzelfde type als in 1970. Volgens dr. Mazurel is de epidemie gelijk matig over het land verspreid en con centreert zij zich niet op bepaalde ge bieden. De bezorgdheid der achttien Afri kaanse met EEG geassocieerde staten over de monetaire crisis, de steeds slechter wordende ruilvoet, nadelige consequenties van de associatie van Gemenebestlanden als gevolg van Engelands toetreding tot de gemeen schap en van de algemene tariefprefe- renties voor ontwikkelingslanden zijn woensdag, bij het begin van de zitting van het associatieparlement van de EEG en de geassocieerde Afrikaanse Archeologische dienst. Het gemeenteraads lid Wessels (D’66) heeft de raad van Am sterdam gevraagd een archeologische dienst in te stellen. De heer Wessels doet dit naar aanleiding van het onverwacht aantreffen van een palenveld onder het metrocaisson op het Waterlooplein. Vol gens het instituut voor pre- en proto historie van de Amsterdamse universi- teit kunnen dergelijke palenvelden regel matig en overal in de hoofdstad voorko men. Juristen zijn van mening, dat de rechter de Industriebond-NVV niet zal veroorde len, als deze bond zich bij een staking correct houdt aan de normen die er zijn. Zo zal men de directie van het bedrijf tijdig op de hoogte moeten stellen van de te houden staking en moet men vooraf alles in het werk hebben gesteld om alsnog tot overeenstemming te komen. Het blootstellen aan een opsporings- en vervolgingsklimaat en het ondergaan van vrijheidsbenemende sancties plegen vol gens het rapport, dat alleen al van belang is omdat het leven vóór het rapport van de commissie-Baan (volksgezondheid) is verschenen, niet bij te dragen tot de psychische gezondheid van de druggebrui kers. De toepassing van het strafrecht terwille van de gezondheid vormt voor degenen, die ziek werden door drugge bruik, een ernstige hindernis om hun gezondheid te herkrijgen. Zij staan vaak wantrouwend tegenover hen, die hulp zouden kunnen bieden. ZALTBOMMEL. De 16-jarige A. J. van Tilburg uit Hedel is gisteravond om het leven gekomen. Hij reed met twee anderen mee in een gloednieuwe personen auto, die kort tevoren was gekocht. De bestuurder, die geen rijbewijs had, reed volgens de politie met hoge snelheid door een bocht en botste tegen een spoorwegvi- aduct. De 16-jarige jongen liep dodelijk letsel op, de bestuurder en de derde inzittende werden zeer ernstig gewond. satie van prijzen van tropische pro dukten wordt opgericht”. Ook premier Biesheuvel erkende dat de „geasso cieerden van het eerste uur” met pro blemen te kampen kunnen krijgen door de associatie van Gemenebest landen. Op de foto: Prinses Beatrix en prins Claus woonden de opening bij van de conferentie. Van links naar rechts: Philippe Yacé, prins Claus, prinses Beatrix en de vrouw van Yacé. AMSTERDAM. De Amsterdamse raadszaal is woensdagavond, toen bij de begrotingsdebatten het hoofdstuk volks huisvesting aan de orde kwam, enige tijd bezet geweest door woedende bewoners van enkele saneringswijken, die, wat zij noemden, dreigbrieven van de gemeente hadden ontvangen. De demonstranten, ac tiegroepen uit de Dapperbuurt, de Pijp en de Nieuw Marktbuurt, deelden pamfletten uit en discussieerden met de raadsleden. Volgens de actiegroepen zou in de brie ven van de gemeente zijn gesteld dat als de bewoners hun huizen niet zouden ont ruimen zij „desnoods met de sterke arm” worden verwijderd. Slechts een deel van de bewoners van de ontruimde panden zou, aldus het pamflet van de actiegroe pen, een aanbieding voor vervangende woonruimte hebben gekregen. Door het verzenden van dit soort inti- midatiebrieven, zeggen de actiegroepen, wil men de panden zo snel mogelijk leeg krijgen en probeert men de bewoners te laten opdraaien voor het wanbeleid van de gemeentelijke diensten, waarvoor de gemeenteraad de uiteindelijke verant woordelijkheid draagt. „Er moet nu eens eindelijk bekendgemaakt worden welke huizen in de Dapperbuurt in ieder geval binnen afzienbare tijd wegens bouwvallig heid tegen de grond moeten. Het bedrei gen van de bewoners met de politie en rampendienst is ronduit onbeschoft”, aldus de actiegroepen. overeenstemming over de herstructurering van de bedrijfspensioenfondsen per 1 ja nuari 1972. De heer A. Groenevelt, voorzitter van de Industriebond-NVV zei dat de werkge vers onvoldoende bereid waren de 2,3 percent achterstand in prijscompensatie over 1971 in de immateriële wensen te honoreren. Onverteerbaar voor deze bond was ook de door de werkgevers geboden maximale prijscompensatie van 6,5 per cent. Andere breekpunten bleken de te lage werkgeversbijdrage aan het vak bondswerk en onvoldoende erkenning van de vakbond op het niveau van de onder neming. De overgebleven partners in het overleg en de werkgevers deelden mee, dat een CAO volgens het nu gesloten akkoord juridisch mogelijk is. De werkgevers zullen de aangesloten ondernemingen adviseren per 1 januari 1972 bij de lonen 3 percent prijsstijgings- compensatie en 1 percent reële loonverbe- tering te berekenen. Een aanpassing aan de CAO kan pas geschieden, als deze gereed is en algemeen verbindend is verklaard. NKV-voorzitter P. Brussel zei, dat men over het bereikte akkoord beslist niet „hoera” moest roepen, maar dat meer was bereikt dan de heer Groenevelt had voor gerekend. Vier jaar getijden - Vivaldi. Eng. Kam. Órk. met Henryk Szering In luxe album van 16,50 voor 6,90 .Bericht aan de levende’ - Henkemans 5e Symph. - Beethoven. Conc. Geb. Ork. in luxe klap album van 18,50 voor«>,W „II Coronazione di Poppea” - Monte verdi. His Master Voice van 4 49,— voor IV,UV „André Chernier” - Giordani. 3 L.P.’s His Master Voice van 73,50 voor la,UV „Markus Passion” - Telemann stereo Philips 2 L.P.’s van 49, Operette Prom.-pl. met Gedda, Frick, Rothenberger, Prey H.M.V. - Bach, Handel, Telemann, Lully, Sta- mitz. Collegium Aureum met o.a. G. Leonhardt. 4 L.P.’s stereo in luxe linnen cassette nu *I”,W Honderden klassieke L.P.’s met 50 tot 70°/» korting van de nieuwprijs. dubbel stereo album „Studio 2” met ork. van Fr. Pourcel, A. Bilck, Super Stereo Sound 2 L.P.'s van 4 24,50 voor dubbel stereo album Frank Pourcel. 2 L.P.’s van 29,50 voor 14,90 dubbel stereo album Rudolf Schock. 2 L.P.’s van 29,50 voor 14,90 dubbel stereo album Feike Asma 2 L.P.’s van 24,50 voor 12,50 dubbel stereo album div. dansorkest. E. Ross-S. Black enz. 2 LP’s nu 12,50 drie dubbel stereo album „Phase 4” met beroemde orkesten nu 22,50 Verzamel Pop L.P. met o.a. Sandra, Andress, Mouth/McNeal nu 5,90 Honderden Populaire L.P.’s met 50 tot 70% korting van de nieuwprijs tegenstanders van de afvallozing in „De Lepelaar” gezinspeeld. „Naarden” zegt nu gedwongen te zijn geweest tot geheimhou ding, omdat de methode nog vrijwel ner gens is toegepast en de zekerheid van een waterdicht systeem nodig was om te voorkomen, dat de onderzoekingen zouden leiden tot onzorgvuldige activiteiten door anderen. De deepwellmethode vormt een geza menlijk idee van de afdeling ontwikkeling van de industrie. Het hoofd van deze afdeling, de 40-jarige ingenieur H. L. Tan heeft met zijn medewerkers aan de ver volmaking van het idee bijna vier jaar gewerkt. Hij bestudeerde de uitkomsten van boringen in de aardlagen tussen Amersfoort en Amsterdam, paste zelf op eigen terrein een boring toe en liet de resultaten hiervan door het TNO verifi ëren. Ir. Tan constateerde op een diepte van 190 meter een 30 meter dikke laag on doordringbare klei. Onder deze laag trof hij een systeem van fossiel water aan, bevattende zandlagen afgewisseld met kleilagen. Bij de deepwellmethode wordt een pijp met sleuven tot 300 meter diep in de grond geslagen via welke het che misch afvalwater de omringende zoutwa- terlagen verdringt. Het afvalwater zal door een hoger soortelijk gewicht in de lagen wegzakken. „Naarden” beproefde dit Tan-systeem voor het eerst medio 1971. De schacht is experimenteel op het terrein van het bedrijf te Naarden in gebruik. handeling van hasj en marihuana buiten de strafwet wil brengen, meent dat „men” er te veel van uitgaat, dat druggebruik de samenleving ontwricht. In de nota wordt gesproken van 100.000 tot 200.000 hasj- en marihuana-gebruikers (cannabis) in ons land. Toch heeft het druggebruik in Nederland niet de beteke nis en de omvang van een nationaal probleem. De groep probleemgebruikers wordt geschat op een kleine 1000 perso nen. Marihuana en hasj zijn volgens het rapport slechts gevaarlijk bij overdose ring. Er zal objectieve voorlichting moe ten komen over de risico’s, die aan het gebruik verbonden zijn. In de visie van de werkgroep zal de handel in andere dan cannabisprodukten altijd strafbaar als misdrijf moeten blijven. De denkbeelden en richtlijnen, die in het rapport ontwikkeld zijn, sluiten aan bij de huidige internationale verdragen. Andere conclusies zijn: het druggebruik met een epidemie te vergelijken, is mislei dend, van een georganiseerd misdaadsyn dicaat rond drughandel is in Nederland niets gebleken. Niet alleen druggebruikers maar ook gebruikers van tabak en alcohol willen omstanders graag laten „meedelen”, een centrale instantie zou de ontwikkeling van het druggebruik moeten volgen en adviseren inzake overheidsmaatregelen en voorlichting op dit gebied. Het NVV deelde mee, dat de vertegen woordiging van deze vakcentrale in de stichting achter het standpunt van de Industriebond-NVV zal gaan staan. „De centrales en de daarbij aangesloten bonden vormen een geheel. Mocht de Industriebond zaterdag besluiten volgende week over te gaan tot acties, dan zullen wjj die steunen. Dat kan niet anders, omdat wij onze stakingskas moeten open stellen voor de stakende leden van de bond”, aldus een woordvoerder van het NVV. ■r ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2