Amerikanen at ONLUSTEN OP MALTA wilden Rus niet laten vertrekken Langdurig vuurgevecht Ulster Chinese reis van Nixon rechtstreeks op TV Bhoetto: Eerst troepen weg uit Oost-Pakistan, dan pas besprekingen ,'\tt NAVO-landen verhogen aanbod Drugs nog geen probleem Aanhangers oppositie verstoren betoging in Amerikaanse vliegtuigkaper liet zich bepraten Waldheim gaat bezuinigen INTENSIVE CARE® INTENSIVE CARE® I Gevluchte student IRA beschiet helikopter Negen Russische AMERIKAANS GRONDSTATION VOOR SATELLIETEN IN PEKING Israëlisch ziekenhuis 15.50 Ex-premier van Jordanië komt in Schietpartij in Santo Domingo: 12 doden geleerden vragen internationale hulp y- 3 :N f5.50 DONDERDAG IS JANUARI 19 72 15 4 Om geldtekorten van VN te bestrijden Voorkomt en geneest schrale huid, ruwe handen. Helptdirekt tegen schrale huid, ruwe handen. >0 iO 0 90 00 nte- 00 00 DO ick, Ï5 5ta- JO 10 10 >0 I WWW lans tot heeft tot van met staven dynamiet bij zich te hebben. ADVERTENTIE ziekenhuizen - Het bezoek van een week begint op 21 februari. De president en mevrouw Nixon irige srle- Zij den- ua st. 4" der- rche eno- irige res- INTENSIVE CARE Clj- het ie in der- icht. it in Ne- dit fers .061 1971 ■du ra, 0 ju- ïm- aan gen ring P.’s ireo G. net oer :el. ck. ROME/VALLETTA (Reuter) Aartsbisschop Gonzi van Malta heeft gisteren meegedeeld dat hij enkele NAVO-landen ertoe heeft weten te be wegen, het financiële aanbod van Engeland aan Malta te verhogen met drie of vier miljoen pond sterling (25 tot 35 miljoen gulden). Dat was ech ter niet genoeg om de crisis uit de wereld te helpen, zo verklaarde de 86- jarige prelaat op een persconferentie in Rome na zijn aankomst uit Londen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Britse premier Heath. JERUZALEM (DPA). Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren meege deeld, dat de voormalige premier generaal Moechamad Daoed met spoed opgenomen zal worden in een bekend Israëlisch zie kenhuis bij Jeruzalem. Daoed zou „levensgevaarlijk ziek” zijn. Hij lijdt volgens het Israëlisch blad „Maa riv” aan een ziekte, waaraan hij noch in de Arabische landen, noch in Frankrijk behandeld kan worden. WASHINGTON (DPA en Reuter) De Chinese regering zal met het oog op het bezoek van president Nixon volgende maand in Peking een grondstation voor communicatiesatellieten laten opstellen om rechtstreekse t.v.-uitzendingen in Amerika en snelle berichtenverzending mogelijk te maken. Het grondstation wordt er neergezet door de Amerikaanse maat schappij „Western Union International”. De incidenten braken uit tijdens een luidruchtige pro-Mintoffbetoging bij de parlementsgebouwen. Een groep jongelui klom in een standbeeld van koningin Victoria om er de vlag van de socialisti sche partij op te bevestigen. Ze raakten slaags met politiemannen die hen er vanaf trokken. De Nationalistische Partij had ook bij het parlement een grote betoging willen houden uit protest tegen de hou ding van premier Mintoff in het conflict met Engeland over de pachtprijs van de Britse bases op het eiland. Maar de oppo sitie scheen er in al het rumoer niets voor te voelen, de demonstratie te laten door gaan. Tweeduizend regeringsaanhangers, onder wie veel havenarbeiders, sloten de Nixons perschef Ziegler, die maandag met de delegatie uit China terugkeerde, verklaarde dat de instemming met de komst van zo veel Amerikaanse journalis ten wees op de behulpzame houding van Peking en op begrip voor de ongekende belangstelling die de reis van de president in Amerika wekt. Ziegler bestempelde de ze ontwikkeling als „uiterst veelzeggend”. Hij herinnerde eraan dat Amerika geen betrekkingen met China onderhoudt en BELFAST (UPI). Zeker vier schut ters van het Ierse Republikeinse Leger zijn gisteren door schoten van Britse mili tairen getroffen, zo heeft het Britse leger in Noord-Ierland meegedeeld. Werelddiakonaat. In een groot aantal Ne derlandse kerken wordt op zondag 6 fe bruari gecollecteerd voor het werelddia konaat. De elf in de stichting Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen deelnemende kerken zullen die dag de nood in Vietnam centraal stellen. dat er geen Amerikaanse persorganen ia Peking geaccrediteerd zijn. Het communicatiestation, dat ook voor foto- en telexverbindingen zal worden gebruikt, heeft vorig jaar dienst gedaan bij Persepolis, toen daar het 2.500-jarig bestaan van het Perzische rijk werd her dacht. Naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington meedeelde is de Russen te verstaan gegeven, dat Koerasj- vili niet mag vertrekken voordat op een openbare zitting van de emigratiedienst is vast komen te staan dat de Rus werkelijk naar huis wil. Er was dinsdag al een dergelijke zitting aangekondigd, maar toen kwamen de Russen niet opdagen. Koerasjvili sprong zondag uit een auto waarmee zijn landgenoten hem naar het vliegveld Kennedy brachten. Hij bracht zich met een mes verwondingen aan hals en polsen toe. Hij werd naar een zieken huis gebracht, maar zijn landgenoten wis ten hem daaruit te krijgen. In de loop van ochtend heeft de Amerikaanse immigratie dienst alsnog toestemming gegeven voor zijn vertrek. DALLAS (UPI). Een 22-jarige vork- heftruckbestuurder uit Houston die in een psychiatrische inrichting heeft gezeten heeft gisteren een mislukte poging gedaan om een Amerikaans lijnvliegtuig te kapen en met een losprijs van een miljoen dollar naar Zuid-Amerika uit te wijken. Perschef Ziegler verzekerde dat er „ab soluut geen perscensuur” zal zijn van de kant van de Chinezen. Het aantal verte genwoordigers van de Amerikaanse nieuwsmedia, dat de eis zal kunnen mee maken, is ongeveer eenderde van het aantal dat de president gewoonlijk verge zelt op een buitenlandse reis. in „De zegt nu eimhou- vel ner- van een om te i zouden en door sommige opzichten verrassend rapport, dat blijkbaar met eenstemmigheid tot stand is gekomen en dus geen twijfels overlaat aan de houdbaarheid van de voorzichtige conclusies, die erin worden aangeboden. Als men mag uitgaan van het stand punt dat het druggebruik in Nederland nog geen probleem vormt, is er alles voor te zeggen dat alle krachten worden inge spannen om te voorkomen dat het wél een probleem zou worden. Ongenuanceer de bestrijding van ongezonde gewoonten heeft zelden of nooit het beoogde effect, integendeel. Een tragisch voorbeeld daar van levert de kruistocht tégen het roken, die met zulke hardhouten middelen pleegt te worden gevoerd dat een reactie ont staat waardoor aanvankelijke succesjes weer teniet worden gedaan. Ook de be strijding van het alcoholisme heeft zich vooral in het verleden soms van averechts werkende propagandamethoden bediend, waardoor nog steeds geen kernachtige verbeteringen zijn bereikt al moeten de kleinere successen niet vergeten worden. Ten aanzien van het druggebruik kan men zich aan deze campagnes spiegelen. Het is nog vroeg genoeg om goede, tacti sche, verstandige lijnen uit te stippelen en het kwaad reeds in de kiem aan te tasten. Het zou kunnen lijken alsof de inspan ningen van bestrijders van het alcoholis me en het roken hier worden gekleineerd. Dat is niet de bedoeling. Zij waren trou wens ver in het nadeel bij de drugbestrij- ders van vandaag, omdat het kwaad dat zij wilden uitroeien reeds tot een aan vaarde maatschappelijke gewoonte was uitgegroeid op het moment, Waarop de noodzaak tot tegenactie eindelijk werd onderkend. Met de drugs is het anders. Men kan hiermee in een vroeger en dus vruchtbaarder stadium beginnen, nu blij kens het rapport het echte „probleem” er nog niet is. In tegenstelling met het roken en de alcohol heeft het bedrijfsleven zich nog niet meester gemaakt van de drugs. Er valt nog geen strijd te leveren tegen grote industrieën die met verbreiding en popu larisering van het druggebruik staan of vallen. Dat maakt de bestrijding ook heel wat eenvoudiger. Maar met een verkeerde aanpak wordt het echte „probleem” on herroepelijk naderbij gebracht. Vandaar dat dit rapport zo belangrijk moet worden geacht. echter niet bij gelaten. „Met de hulp van autoriteiten die. ik niet kan noemen, slaagde ik erin sommige NAVO-landen ertoe over te halen hun aanbiedingen te verhogen. Hun aanbod staat nu op onge veer drie of vier miljoen”, aldus de aarts bisschop. Hij hoopte dat die landen nog verder zouden gaan. Van een ontmoeting tussen Heath en Mintoff schijnt volgens Gonzi voorlopig geen sprake te kunnen zijn. De aartsbis schop zei dat hij „hoopvol zonder overma tig optimisme” is. Vandaag brengt hij verslag uit aan Mintoff. „De premier heeft geld nodig”, zo zei Gonzi. Hij gaf te kennen dat dit de basis was van de hele crisis. Intussen veroorzaakten op Malta aan hangers van de socialistische regering- Mintoff onlusten. Zij bestormden de kan toren van de nationalistische oppositiepar tij en verhinderden een grote demonstra tie van de oppositie tegen het regeringsbe leid. Het hoofdkwartier van de Nationalis tische Partij werd met stenen bekogeld, maar de in allerijl versterkte politie wist de menigte buiten het gebouw te houden. Ook werden ruiten ingegooid bij de anti- Mintoffkrant „Times of Malta”. Zijn voorganger Oe Thant had juist van de Algemene Vergadering gedaan ge kregen dat er nieuwe staf-functies in het secretariaat ingesteld mochten worden, maar ook dat gaat voorlopig niet door. Waldheim verlangt ook dat er aan het eind van dit jaar 15 percent minder >aan papieren is geproduceerd dan in het afge lopen jaar. Het gebruikmaken van de diensten van „adviseurs” moet drastisch worden beperkt en tijdelijke hulp mag slechts bij uiterste noodzaak worden aan genomen. VN-medewerkers moeten onmiddellijk een nieuwe opdracht krijgen als ze een bepaalde taak hebben voltooid. SANTO DOMINGO. (AFP) Bij een langdurige schietpartij bij het vliegveld van Santo Domingo tussen enerzijds mili tairen en politie en aan de andere kant guerrillastrijders, zijn twaalf mensen om het leven gekomen. Volgens de politie z(jn het vier linkse verzetsstrijders en acht militairen. De guerrillastrijders werden ontdekt in een grot bij de luchthaven. Enkelen wis ten in de bossen te ontkomen. CHESEBROUGH CHESEBROUGH n geza- ikkeling m deze L. Tan de ver ier jaar komsten tussen zelf op liet de verifi- Engeland pleegt intensief overleg met zijn NAVO-partners over het conflict. Het is er naar verluidt op tegen dat zij het aanbod aan premier Mintoff verhogen, omdat diens „trek” daardoor volgens de Britten nog zal toenemen. Maar speciaal Amerika en Italië wensen een spoedige oplossing van de kwestie, en sporen Enge land tot concessies aan. In Parijs ver klaarde gisteren de secretaris van de NA VO, mr. Luns, dat het „gezien de houding van de Maltese premier Dom Mintoff, heel moeilijk zal zijn de impasse te door breken”. Morgen wijdt de permanente NAVO-raad een speciale bijeenkomst aan de kwestie. NAVO-functionarissen in Brussel zei den gisteren, dat het verlies van Malta „betreurenswaardig maar niet rampzalig” zou zijn. Koerasjtnli, midden op de achtergrond met zijn rechterhand in het verband, kijkt op het vliegveld Kennedy ge spannen toe bij het gesprek tussen de Amerikaanse immigratiefunctio- naris Edward Farley en Leonid Sjer- vakov, een vertegenwoordiger van de Russische ambassade in Washington. pte van lag on- iag trof er aan, ld met i wordt er diep et che- zoutwa- ter zal t in de proefde medio op het den in Volgens Bhoetto’s perschef, die door radio-Pakistan wordt aangehaald, Bhoetto gezegd, dat hij niet met sjeik Moedjiboer Rachman besprekingen kan voeren, zolang de Indiase troepen niet uit Oost-Pakistan zijn teruggetrokken. Radio-Pakistan voegt er aan toe, dat de twee mannen voor het vertrek van sjeik Moedjiboer uit West-Pakistan waren over eengekomen, dat zij naderhand uitvoerige besprekingen zouden houden. Bhoetto is van mening, aldus radio- Pakistan, dat sjeik Moedjiboers verklarin gen in New Delhi en bij zijn terugkeer in Dacca waarin hij elke band tussen Pakistan en Bangla Desj in de toekomst uitsluit vele vragen opwerpt. Bhoetto is niet van plan, in de „onmid dellijke toekomst” de Nationale Vergade ring bijeen te roepen of een einde te maken aan de staat van beleg. Dat zou „gelijkstaan met erkenning de jure van Bangla Desj”, verklaarde Bhoetto’s pers chef. Hij wees erop dat Bhoetto eerder al had gezegd dat hij de nationale vergade ring alleen bijeen zal roepen wanneer Oost-Pakistan daar volledig in vertegen woordigd is. India is bereid tot onderhandelingen met Pakistan over wederzijdse terugtrek- toegangsweg na«r de parlementsgebouwen af met personenauto’s en vrachtwagens. Er waren honderden politiemannen op de been. In Rome vertelde aartsbisschop Gonzi, die in het geschil tussen Engeland en Malta poogt te bemiddelen, dat hij pre mier Heath duidelijk had gemaakt dat Mintoff niet zal afstappen van het bedrag van 18 miljoen pond, dat hij van Enge land als jaarpacht voor de militaire bases heeft geëist. Heath had geantwoord dat dit onmogelijk was en dat Engeland niet van plan was zijn aanbod van 9,5 miljoen pond te verhogen. Een aanvullend NAVO- aanbod had Gonzi als zijnde te laag van de hand gewezen. Hij had Heath gezegd dat hij Mintoff dat bedrag (waarover hij niets meedeelde) bij zijn terugkeer niet eens zou noemen. Daar had Gonzi het king van troepen in het westen van het Indiase subcontinent, met inbegrip van Kasjmier en Djammoe. Terugtrekking van Indiase troepen uit Bangla Desj kan pas gebeuren wanneer de regeringen van India en Bangla Desj dit wenselijk achten, zo heeft de Indiase afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Samar Sen, gisteren in een nota aan secretaris-generaal Kurt Waldheim mee gedeeld. In de Indiase nota wordt ook gezegd dat Pakistan sinds 21 novembar herhaal delijk de wapenstilstand heeft geschonden. De Kaper, Billy Eugene Hurst, maakte zich van het toestel een Boeing 727 de maatschappij Braniff meester, toen het op weg was van Houston naar Dallas in Texas. Daar aangekomen liet hij de 93 passagiers uitstappen. Hij zei een tas met staven dynamiet bij zich te hebben, die hij tot ontploffing zou brengen, als hij niet een miljoen dollar kreeg, twee para chutes, een touw een hakmes en lieslaar zen. Hij eiste voorts dat men hem naar Zuid-Amerika zou brengen. Daar zou hij dan ergens uit het vliegtuig springen. Als gijzelaars hield hij zeven bemanningsle den vast, onder wie vier stewardessen. De luchtvaartmaatschappij liet hem echter weten, dat het toestel als gevolg van een lek in de brandstofleiding en een defect in een generator niet kon vertrek ken. Twee mannen, een vader en een zoon, die Hurst kenden, wisten hem tenslotte te bewegen ook de zeven bemanningsleden vrij te laten. Kort daarna gaf de kaper zich zonder strijd over aan de politie. De overeenkomst over deze kwestie is begin deze maand tijdens het bezoek van een Amerikaanse voorlichtingsdelegatie aan Peking bereikt en gisteren door het Witte Huis bekendgemaakt. Alleen Ameri kaanse journalisten ongeveer 80 in to taal zullen president Nixon bij zijn bezoek mogen vergezellen. LONDEN (RTR). Negen Russische geleerden hebben internationale weten schappelijke instanties om steun gevraagd. Ze zouden zijn ontslagen nadat ze een emigratievergunning voor Israel hadden aangevraagd. Het verzoek zou telefonisch zijn gedaan aan efen joodse organisatie in Londen. De geleerden zeggen dat ze wordeh geweerd uit het onderwijs en het weten schappelijk werk en dat contacten met collega’s worden verhinderd. Volgens de organisatie zijn de negen wetenschaps mensen: Alexander Lerner, een internati onaal bekend cybernetica-deskundige, die onlangs zou zijn ontslagen bij het insti tuut voor automatisering na zijn emigra- tie-verzoek, de wiskundige Vladimir Vaksman, de cybernetica-deskundige Ro man Rulman, de fysisch-wiskundigen Vjacheslav Gauchman en Leonid Frank, de electronicadeskundigen Viktor Polski, Josif Begun en Vladimir Slepak en de mechanica-deskundige Lev Libov. WASHINGTON. (Reuter) Ameri kaanse functionarissen hebben gisteravond het vertrek tegengehouden van een 34- jarige Rus, Merab Koerasjvili, die zichzelf zondag met een mes verwondingen toe bracht, toen landgenoten hem in New York op het vliegtuig naar Moskou wilden zetten. NEW DELHI (Reuter). President Bhoetto van Pakistan heeft verklaard, dat er geen besprekingen tussen hem en sjeik Moedjiboer Rachman kunnen worden ge voerd zolang er Indiase troepen zijn in Oost-Pakistan, het huidige Bangla Desj, zo heeft radio-Pakistan gisteravond gemeld. De gevechten begonnen toen een laag- vliegende Britse legerhelikopter werd be schoten door vijf gewapende mannen. De piloot riep het leger te hulp. Honderd Britse militairen leverden twee uur slag met het vijftal. Ze zagen dat drie mannen werden getroffen, maar later vonden ze alleen bloedplassen. De gewonden waren door hun makkers in veiligheid gebracht. Intussen beschoten andere IRA-leden een legerpost in Belfast, vanwaar het vuur werd beantwoord. Men zag een aan valler gewond neervallen, waarna hij door kameraden werd weggedragen. De ongeveer 80 aanvallers bij de legerpost gebruikte bommen en werden met traan gas verdreven. In Belfast is gisteravond in de katholie ke wijk Lower Falls een onbekende man doodgeschoten. Britse militairen hielden in de buurt iemand met een pistool aan. Men gaat na of er sprake was van een politieke moord. NEW YORK (Reuter). VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim, die bij zijn ambtsaanvaarding werd geconfronteerd met een tekort van rond 200 miljoen dollar op de begroting, van de volkerenor ganisatie, gaat drastisch bezuinigen. Hij heeft een personeelsstop afgekondigd tot dat de organisatie van de NV grondig Is doorgelicht en stopzetting van de betaling van overuren, tenzij deze strikt noodzake lijk zijn. Grote aandacht verdient een zojuist verschenen rapport van de Stichting Cen traal Bureau voor de Geestelijke Volksge zondheid, samengesteld door een werk groep van deskundigen wier namen stuk voor stuk vertrouwen inboezemen en ga rant staan voor deskundigheid en integri teit. Het rapport handelt over het drugge bruik, dat volgens de werkgroep, „in Ne derland niet het karakter van een pro bleem heeft aangenomen.” De overgelegde cijfers illustreren deze constatering: zij maken namelijk duidelijk dat de percen tages over de gehele scala van onschuldig tot zeer ernstig druggebruik zeer laag zijn, terwijl die van de verslaving onge veer gelijklopen met die van het alcoho lisme. Die mededeling is zonder meer een reden tot opluchting, al zou het onverant woord zijn tot optimisme over te hellen. In de eerste plaats blijft grote bezorgd heid geboden ten aanzien van het toene mend misbruik van zwaarverslavende narcotica, in de tweede plaats moet blij vend worden beseft dat het gebruik van niet-verslavende hennepprodukten de weerstand tegen de zware middelen ver slapt en de gebruiksgewoonte zodanig kan doen inburgeren dat die andere uiterst gevaarlijke zware verdovingsmiddelen ge makkelijker toegang krijgen. Een belangrijk punt in het rapport is voorts, dat de werkgroep grote bezwaren blijkt te koesteren tegen het huidige drug beleid. Niet omdat zij de belangrijke pre ventieve werking van strafmaatregelen wil ontkennen, maar wel omdat het be leid met zijn achtergebleven wettelijke en justitiële maatregelen de gebruikers van onschuldige drugs in een geïsoleerde maatschappelijke hoek drijft en ongewild vatbaarder maakt voor ernstiger ontspo ringen. zullen achtereenvolgens Peking, Hangtsjou en Sjanghai bezoeken. Zij reizen naar China met een straalvliegtuig van het type Boeing-707 van de Amerikaanse luchtmacht. Of zij dit toestel ook zullen gebruiken om zich binnen China te ver plaatsen, is niet duidelijk. De vertegen woordigers van de nieuwsmedia zullen in elk geval met Chinese vliegtuigen reizen. Behalve de besprekingen met Chinese lei ders staan voor de president ook bezoeken aan de „grote muur”, de „verboden stad”, de Ming-graven en wellicht aan een fa briek en een volkscommune op het pro gram. Aan het programma van mevrouw Nixon wordt nog gewerkt. Zij zal, naast enige historische plaatsen in genoemde steden, onder andere ziekenhuizen en scholen bezoeken. Ziegler deelde mee, dat hij op verzoek van premier Tsjoe En Lai de leider van het Amerikaanse tafeltennisteam, Graham Steenhoven, had laten weten, dat de Chi nese spelers graag dit voorjaar naar de Verenigde Staten zullen komen. Het be zoek van de Amerikaanse tafeltennissers aan China leidde destijds de „dooi” in de Amerikaans-Chinese betrekkingen in. De overheid zou volgens de werkgroep moeten overgaan tot een geleidelijke op heffing van de strafbaarstelling voor het gebruik van niet-verslavende henneppro dukten. Een soepeler en verstandiger be leid in dit opzicht kan niet worden ver wezenlijkt zonder een gelijktijdige inten sieve voorlichting, terwijl ook zeer nauw lettend in het oog zal moeten worden gehouden welke effecten het soepele be leid teweegbrengt. Tot zover dit belangwekkend en in

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3