V Moeders uit Zeewijk beijveren peuterspeelzaal zich voor Scharregat VERTROUWEN IN TELSTAR IS MISPLAATST Fries toneel Velsen in BankMees Hope nv 0 „Ouwe wijvenbal’ v IN DE IJMOND ■r J IJtnuiden Beverwijk Heemskerk NOGMAALS DE VOMAR-ZAAK in Demonstratie met stereoscopic Kent u de voordelen van de obligatierenterekening van Bank Mees Hooe NV: i 11 C «’I 0 7 DONDERDAG 13 JANUARI 1972 6 City Stadsschouwburg Kennemer theater Luxor Cinema Marquette Uitleven per maand vrij opneembaar. IBMHI 5°/o. Bovendien 2.000,- per maand vrij opneembaar. En geen opzegtermijn voor de aankoop van effecten of onroerend goed. Voor andere doeleinden geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Minimale le storting 500,- daarna tenminste f 100,- per keer. Het rentepercentage van deze rekening is gekoppeld aan het maandelijks rendement van 9 staatsobligaties. Over december ’71 bedroeg dit percentage HET NIEUWSTE WERK van de bekende regisseur David Lean is „Rayans dochter”, een eenvoudige titel voor een simpele liefdesgeschie denis van het Ierse meisje Rosy Ryan en een eenzelvige dorpsonderwijzer, gevolgd door haar ontrouw met een Engelse soldaat. Na alle spectaculaire kijkspelen die Lean de laatste jaren heeft gemaakt, zoals „Lawrence of Arabia”, „Dr. Zjivago” en „The bridge on the river Kwai”, kon hij niet meer volstaan met een gewone driehoeksverhouding van het formaat dat een kwart eeuw geleden door hem werd gemaakt. Moeders uit Zeewijk zijn reeds geruime tijd druk doende om voor de kleinsten onder de bevolking van deze nieuwste wijk een prettig en verantwoord speelonderkomen te scheppen, een peuterspeelzaal, waar hummeltjes van twee tot en met vier jaar zich onder toezicht van gediplomeerde kleuterleid sters heerlijk kunnen uitleven. Uw verslaggever sprak er over met twee van de zes moeders, die te zamen het „Peutercomité” vormen, de dames Hilly Drenth, moeder van twee kindertjes, en Marianne Idema, moeder van één aan komend peutertje. Accommodatie Stichting Hoofdkantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-213213; Rotterdam, Blaak 10, tel. 010-111040. Kantoor Haarlem: Houtplein 8, tel. 023-315950. Speelgoedactie v“' Z-' Z •tV v F Mi wF films (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE I mag door geen filmliefhebber worden ge mist, zodat een bezoek van heden- tot en met woensdagavond van harte kan wor den aanbevolen. Robert Mitchum, en Sarah Miles als Charles en Rosy in David Leans „Ryans dochter", welke boeiende film nu in City zal worden vertoond. g 8 dde IJ- :er- de eer liet ge- in cht ach rfi- erg rm tiet >ed toe ans Vant P je had icier erde eed- por- htes tend elde en irop iten De zijn zijn was zijn plus ten nist ijke zijn Rolling Stones gevaar liepen door al te hysterische luisteraars' onder de voet te worden gelopen. DEZE PLOEG bestond uit een team van twintig cameramensen, dat voor een nogal sensationeel gebrachte reportage wist te zorgen met veel goede muziek van de Rol ling Stones, plus het enigszins behaagziek optreden van Mick Jagger. Daarnaast wisten deze camera’s tegelijk iets voelbaar te maken van de dreigende sfeer, welke uiteindeljjk ontaardde in de gruwelijke moordpartij door de Heli’s Angels, waar door de politie nimmer opheldering over werd gegeven. VAN DONDERDAG tot en met zaterdag avond is het dit theater lekker griezelen geblazen, dank zij de vertoningen van „Er drupt bloed in het huis”. Deze film is ook bestemd voor de tweede matinee van zondag, in de eerste voorafgegaan door de klucht „De dansmeesters” met Oliver Har dy en Stan Laurel. Voor de rest van de week, dus tot dinsdagavond, volgen de reprises van „Het geslacht Björndal”, de prachtige verfilming van Gulbranssens veel gelezen trilogie, waaruit blijkt dat ook in deze tijd de romantiek nog lang niet dood behoeft te worden verklaard. IN DE MATINEE van zondag draait onderwijl „De Noormannen komen”, even eens een spectaculaire historie met Came ron Mitchell en Giorgio Ardisson. Volgens de importeur van deze film moet zelfs de duivel destijds bij de wandaden van de Noormannen zijn verbleekt, hetgeen dus zondagmiddag voor de liefhebbers van sensatie wel zo het een en ander belooft. BEVERWIJK. Het gemeentebestuur heeft goede hoop, dat in de Vomar-kwes- tie een voor de gemeente gunstige wen ding zal komen. De Hoge Raad waar Beverwijk beroep heeft aangetekend inza ke de bekende Vomar-kwestie heeft namelijk beslist, aldus een bericht van de gemeente, dat het in de Vomar-zaak om streden artikel 352 van de bouwverorde ning, zonder meer verbindend is. Het gemeentebestuur is van oordeel, dat hierrriee in ieder geval een barirère is weggenomen ten aanzien van het ingestel de beroep. IN DIT THEATER wordt voor de mati nee van zondag „Het eiland der pygmeeën” nog eens ingezet, een sensatiefilm van de eerste orde, in welke oerwoudhistorie het voormalige zwemwonder Johnny Weis muller opnieuw kan worden bewonderd. Marianne Idema: „Het zal voor veel jonge moeders echt een uitkomst zijn als die peuterspeelzaal er eenmaal is. Hun kleintjes kunnen zich dan eens helemaal uitleven. Wat kunnen ze nou doen op zo’n flat? Ik woon negen hoog, als mijn dochtertje straks naar de kleuterschool gaat kan ze zelf nog niet eens bij het liftknopje voor de negende etage. Op de galerijen kunnen ze niet spelen. Daar is het ’s winters ook veel te koud.” Hilly Drenth: „We hebben het expres zo geregeld dat de kinderen tweemaal per week een „dagdeel” in de speelzaal kunnen komen doorbrengen. Éénmaal per week zou te weinig zijn, zo’n klein peutertje leert de „juf” veel te lang- De carnavalsvereniging „De Lamme lingen” uit Velsen heeft deze gemeente voor de komende weken omgedoopt tot „Scharregat, die Stadt van Heeren en Heerlijckheden,” zoals bijvoorbeeld Den Bosch gedurende deze periode „Oeteldonk” wordt genoemd. Tot de eerste activiteiten van „De Lammelin gen” voor het komende carnaval be hoort het „Ouwe wijven- en boeren bal,” dat zaterdag 22 januari zal wor den gegeven in de bovenzaal van hotel „Royal” aan de Kennemerlaan. HET EERSTE deel van dit weekpro- gramma bestaat nog uit het van heden tot en met zaterdagavond te vertonen spektakelstuk „Gladiator van Rome”, met onder meer Gordon Scott, in de eerste ma tinee van zondag gevolgd door de western „Ortega, de killer”. Hilly Drenth: „We zijn begonnen in september van het afgelopen jaar met het schrijven van een brief naar B. en W., waarna we werden uitgenodigd voor een gesprek met de wethouders Witte en De Boer. Die stonden zeer positief tegenover onze plannen om in Zee- en Duinwijk te komen tot een speelzaal voor peuters. We zijn daarna nog verschillende malen in contact ge weest met de heer Witte en hij heeft ons beloofd zijn uiterste best te doen de zaak zo spoedig mogelijk financieel rond te krijgen. Maar eerst moet na tuurlijk de gemeenteraad nog beslissen of wij voor subsidie in aanmerking zullen komen.” Is er in de nieuwe wijk accommodatie te vinden voor zo’n speelzaal? Me vrouw Hilly Drenth knikt vurig ja en vertelt over één der entresols in Zee wijk, waar een permanent voor peuters geschikte ruimte is van zes bij zes meter, waar zelfs reeds peuter-toiletjes in- zijn aangebracht. Van begin af aan heeft het comité aan deze ruimte ge dacht, die ook nog uitgebreid kan wor den met een aangrenzend vertrek van zes bij twaalf meter, dat weliswaar ’s avonds door anderen gebruikt zal moe ten worden, maar waarover het peu tercomité in elk geval overdag zou kunnen beschikken. De dames mochten tegenover de wethouder zelfs hun Wensen kenbaar maken over de inrich ting, zoals prikborden en andere kleine dingetje. Wethouder Ockeloen zal voor ze zoeken naar meubeltjes die elders in de gemeente toch niet meer worden gebruikt, en al zijn ze niet meer in staat van nieuw, daar weten de moe ders heus wel raad op. De dames van het peutercomité, dat ontstaan is uit de Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk, hebben reeds hun licht opgestoken in andere delen van de gemeente, zoals in Driehuis, waar ook iets van de grond probeert te komen, en in Santpoort, waar reeds met succes gespeeld wordt. VIJF FILMTITELS telt het weekpro- gramma van dit theater weer, zodat de be zoeker eerst van -heden- tot en met zater dagavond de sensatiefilm „Breng ze om en ga heen” mag gaan bekijken. Het tweede deel van dit programma wordt dan ver volgens van zondag- tot en met woensdag avond ingenomen door „Intiem rapport II”, welke film een aantal onthullingen over het liefdeleven belooft. Voorts is „De mee dogenloze achtervolging” bestemd voor de nachtvoorstelling van vrijdag en de twee de matinee van zondag, waarbij in de nachtvoorstelling van zaterdag „Speelgoed van de duivel” zal worden vertoond. Ten slotte draait in de eerste matinee van zon dag „Eddie Constantine op het spoor van verdwenen vrouwen”, waarmee men dus nog eens aan deze destijds zo populaire ac teur wordt herinnerd. Een inwoner van Velsen-Noord kreeg zondagavond bij het beluisteren van de toto-uitslagen een geweldige morele dreun, toen hij moest vernemen dat nog niemand zich met dertien goe de voorspellingen had aangemeld. Wat was namelijk het geval? Als trouw supporter van Telstar had hij bij het invullen van zijn toto-formulier gewei gerd te geloven in een nederlaag van zijn favoriete club, zodat door hem achter TelstarWageningen vol ver trouwen het cijfer 1 was ingevuld. En men kent de uitslag, het werd 0-1 voor Wageningen. Nu zou dit allemaal niet zo erg zijn geweest, als de supporter de overige twaalf uitslagen niet juist had voorspeld. Zo kost zijn misplaatst ver trouwen in Telstar hem dus een flinke duit, want anders zou hij waarschijn lijk de enige met „dertien goed” zijn geweest. Dit kleine duwtje in de goede richting werd hem door Vrouwe For tuna dus kennelijk niet gegund. De toneelclub van het selskip „Frys- ke Trou” uit Castricum verzorgt vrij dag 14 januari voor de gelijknamige vereniging in Velsen een toneelavond in gebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelminakade. Opgevoerd wordt .Trouwe mei Tania”, een blijspel in drie bedrijven door B. Westra. De regie is van de heer J. Brouwer. DE DIRECTIE van de Stadsschouwburg heeft voor zaterdag- en zondagavond de super-klucht „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten” weer eens naar Velsen teruggehaald, welke film enige jaren ge leden overal grote lachsuccessen behaalde. Zoals men zich wellicht zal kunnen her inneren betreft het hier een humoristische reconstructie van een Kanaalvlucht uit de beginjaren van de vliegerij, met als grote attractie het gebruik van allerlei oude toe stéllen, zoals een Blériot, een Bristol Box en een Demoiselle. Daarbij is de klucht voortreffelijk bezet door tal van acteurs, die zich reeds in vele andere vrolijke films wisten te onderscheiden. DE BELANGRIJKSTE film in het week- programma van dit theater is ongetwijfeld „Gimme shelter”, welke film hier van zon dagmiddag tot en met woensdagavond zal worden vertoond. Het is de verbijsterende repartage van een Amerikaanse popfesti val van dezelfde naam in Californië. met ongeveer driehonderdduizend jeugdige be zoekers, waai- de cameraploeg toevallig een onverwachte en volstrekt zinloze moord partij wist te registreren. Dit gebeurde in de nabijheid van het te laag gebouwde podium, waar pop-idool Mick Jagger en Marianne Idema en Hilly Drenth, twee leden van het actieve peuter comité uit Zee- en Duinwijk, momenteel ijverig in de weer om speelgoed te verzamelen voor hun ideaal: de peuterspeelzaal. ER WERD dus heel wat door hem bij gehaald. ook al omdat het projectiedoek inmiddels van afmetingen is veranderd, welke grotere ruimte moet worden gevuld met een massale handeling of indrukwek kende natuuropnamen. Van beide moge lijkheden maakte Lean een overvloedig gebruik, allereerst door het publiek het Ierse landschap onder allerlei weersom standigheden in al zijn woeste schoonheid te laten bekijken. Daarnaast plaatste hij deze liefdës-geschiedenis tegen de achter grond van de eerste wereldoorlog, gecom bineerd met het lerset verzet tegen de En gelse overheersing. BOVENDIEN KRIJGEN de Ieren wapens toegesmokkeld door de Duitsers, hetgeen ook weer tot verhoogde tegenstellingen en complicaties aanleiding geeft. Door deze opzet is „Ryans dochter” een sterk emotio neel drama geworden, gebaseerd op een uitermate boeiende historie, waarmee Lean de allure van zijn vroegere films op grootse wjjze heeft doorgetrokken. Het resultaat Medewerking wordt verleend door Prins en Prinses Carnaval met de complete Raad van Elf, de boerenkapel „Die Santhaesen'’ uit Santpoort, de dansmariekes „The KidS” en het dans- orkest „The Sunbeams”. Voorts heeft de carnavalsvereniging „De Propep- pers” uit Heemskerk haar bezoek reeds aangekondigd, eveneens in gezelschap van de Raad van Elf. In de loop van de avond zal de jury beslissen welk meest origineel uitge doste „ouwe wijf” voor een prijs in aanmerking komt, waarna deze door Prins Kenlis I persoonlijk zal worden uitgereikt. Vandaar dat het door het bestuur bijzonder op prijs zal worden gesteld, wanneer bezoekers gekostu meerd aan het bal zullen deelnemen. Deze feestavond begint om 20 uur. zaam kennen. Het doel van zo’n peu terspeelzaal is de kleintjes op verant woorde wijze begeleiden bij hun spel, het bevorderen en ontwikkelen van de ontplooiing van die jonge kinderen in groepsverband, enkele ochtenden of middagen, samen en onder een deskun dige leiding.” Op het ogenblik zijn de dames van het Peutercomité intensief bezig met een actie om speelgoed bij elkaar te krij gen. Want dat is vooral ook nodig als de zaak straks op poten staat en de deuren van het peutergebouw kunnen openzwaaien. Van vele kanten is er reeds gebruikt speelgoed, nog in goede staat, aangedragen en het wordt verza meld op de zolder van één van de comité-moeders. Moeders die voor hun peuters nog een plaatsje willen veroveren in de toekomstige zo zeer gewenste speelzaal, kunnen zich wenden tot onderstaande adressen. En daar kan desgewenst ook nog speelgoed worden afgegeven, het is van harte welkom. Via een stencil dat de afgelopen dagen in Zee- en Duinwijk verspreid is, kwamen reeds meer dan vijftig aanmeldingen binnen van moeders die hun kinderen een paar maal per week naar de speelzaal willen brengen. Hilly Drenth: We streven er ook naar de deelnameprijs voor de moeders zo laag mogelijk te houden, zodat het voor iedereen betaalbaar is. Maar we zitten natuurlijk straks met onze vaste las ten, de huur moet ook betaald worden. Maar we hopen vurig dat de gemeente ons door middel van een subsidie tege moet zal komen. De adressen zijn: mevrouw H. Drenth, Orionweg 290; mevrouw G. Gertworst, Keetberglaan 1; mevrouw P. Habekothé, Dennekoplaan 77; me vrouw D. Imming, Scheiberglaan 272 en mevrouw M. Idema, Keetberglaan 204. Als de speelzaal in Zee-Duinwijk straks realiteit is geworden, willen de dames samen met de groep uit Drie huis opgaan in de met Santpoort te vormen „Stichting Peuterspeelplaatsen Velsen.” Dan zal er zoals dat nu al in Santpoort het geval is medewer king zijn van een kinderarts en een paedagoog. Het ligt in de bedoeling voorlopig twee leidsters in vaste dienst te nemen en dat houdt volgens de planning in dat er tweemaal een halve dag per week gastvrijheid geboden kan worden aan tweeënzeventig kindertjes. Want men wil de groepen niet groter maken dan acht peuters voor elke leidster. Door de afdeling Velsen-IJmuiden van het NIVON wordt donderdag 13 januari in gebouw „Velserduin” aan het Velserduinplein een cursusavond gehouden, waar de stereoscopie (diepte- projectie) zal worden behandeld. Deze bijeenkomst is vooral voor amateurfo- tografen interessant, omdat behalve de stereoscopie ook het stereopgeluid wordt gedemonstreerd. - h -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7