Definitieve aftocht weer afhankelijk 1- NOG EENS 70.000 MAN Sadat prikt, Moskou beschikt TERUG UIT VIETNAM in Kroatië Onzuiver water in flessen verkocht Pachman zou K gesteld van repatriëring gevangenen weer zijn opgepakt I t I i HL t f iJj te elfder ure af gelast” „Offensief tegen Israel werd I SADAT IN REDE TOT EGYPTISCHE VOLK: arbeiders in Rome Weer Israëlische inval in Libanon Vier miljard jaar oude steen Grote betoging van scholieren en gevonden 2 3 1 1 /Pril SANOSTOL SANOSTOL Mj roozenclaal bent a goed. onder» dak... O® SANOSTOL 3 VRIJDAG 14 JANUARI 1972 -X' ■F’ (Van onze redacteur in Washington) voorgenomen oversteek van het Suezkanaal uit te stellen. Actie tegen oppositie in Tsjecho-Slowakije „A larmsignaal” È\f, Igi I r \1 Mg 'i en papilloten CAIRO (Reuter) President Sadat van Egypte heeft gisteravond mee gedeeld, dat hij in december een offensief tegen Israel op het laatste ogen blik heeft afgelast wegens het uitbreken van de oorlog tussen India en Pakistan. In een televisietoespraak tot zijn volk zei president Sadat dat alle plannen al klaar waren toen het conflict in Azië tot uitbarsting kwam. Hij gaf toen opdracht aan zijn minister van Oorlog, generaal Sadek, de Culinair» evenement! cle^éhelecL^...., gerookte «zalm uiï. Shetland, bij u aan Welbesneden filet de bceuf Aardbeien, uit idraël <7?^ X J r 1 I <s ADVERTENTIE y.;. 7 ADVERTENTIE ■S'ji j I On- scht net en lerd Als ling mor >op- oei- •ge- •an- 1 In x>l- 3St- ■ing in nclu- >ente, zijn. der ie een discussie met mensen die nog dronken van ijdelheid zijn”. Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3, C,B1,B2. UNICURA N.V.. AMSTERDAM uit voor- indse Ge- osse- - 4 I xs oor ;ten 'en, den Dit er- ve- /an lan jen be- het SANOSTOL Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? ge no ten to- □e- er- le- erf rt- let m- PRESIDENT SADAT iienst 5 van ochte Holo- rkoop i een jewel lyna- j de strij- d in g er- :rslag Zij hebben daar twee gebouwen opge blazen. Het ging hier om een vergeldings actie voor de „voortdurende aanvallen vanuit Libanon op Israëlische nederzettin gen in het grensgebied. De Israëliërs hebben geen verliezen ge leden. Maandagnacht hebben Israëlische eenheden ook kampen van guerrillastrij ders in Libanon aangevallen. Daarbij zou den minstens tien guerrilla’s-strijders zijn gesneuveld. De Israëliërs verloren toen twee man aan doden. Sadat, die zijn rede betitelde als een „alarmsignaal” verklaarde dat Egypte re kening had te houden met de aard van de belangen der grote mogendheden. De In- diaas-Pakistaanse oorlog kon niet los worden gezien van het machtsevenwicht in de wereld. Amerika verloor in die oorlog een ronde, aldus Sadat, en moest daardoor de toestand in andere delen van de wereld verscherpen. De houding van de Egyptische regering, meer speciaal die van de Egyptische staatsleider Sadat, ten opzichte van de brandende problematiek van het Midden oosten verraadt zeer welsprekend een af hankelijkheid van Moskou die nog groter is dan tot dusver verondersteld werd. Sadat heeft verklaard dat de tegen Israel beraamde veldtocht moest worden afgelast in verband met het uitbreken van vijandelijkheden tussen India en Pakistan. Hij spreekt over deze aangelegenheid als of hij het over een cupwedstrijd heeft, die niet doorging omdat voor een verdeeld heid der wereldbelangstelling moest wor den gevreesd. In werkelijkheid echter zal het wel Moskou geweest zijn, dat zich niet kon veroorloven twee gewapende conflicten op het zelfde ogenblik te steu nen, vooral omdat de uitslag van beide conflicten tamelijk onzeker moest worden geacht. Intussen is de koers tussen de kans paarden India en Pakistan geëindigd in een schitterende overwinning van de kan didaat waarop de Sovjet-Unie had gewed. De tijd is nu weer geschikt geworden voor heropening van de zenuwenoorlog te gen Israel en misschien zelfs voor een geweldsactie met gezamenlijke krachtsin spanning van de Sovjet-Unie, Egypte en de andere Arabische collaborateurs in de race tegen Israel. Het is duidelijk dat niet Sadat het tijdstip van ingrijpen bepaalt, maar dat hij heeft af te wachten of en zo ja wanneer een korte en krachtige heilige oorlog de zegen van Moskou (plus bijbe horende adviezen en wapen steun) zal krij gen. Sadat spreekt zeer lichtvaardig over de oorlog. Zijn fanatieke toehoorders denken waarschijnlijk ook zeer lichtvaardig met hem mee. De koele berekening van Mos kou distantieert zich van sentimenten over mogelijke bloedige gevolgen van wat er gaat gebeuren, doch houdt zich slechts bezig met een nauwkeurige afweging van de mogelijkheden tot een snel, definitief succes. Gelukkig voor Israel, gelukkig ook voor Egypte en het gehele Midden-Oosten zal de Sovjetrussische rekenarij voorlopig weinig optimisme opleveren. De kans dat Israel in een overrompelende, vernietigen de oorlogsactie door de knieën gaat is WASHINGTON President Nixon heeft, tijdens een niet alledaags bezoek aan de persafdeling van het Witte Huis, de terugtrekking aange- kondigd van 70.000 man Amerikaanse troepen uit Vietnam. Wanneer dit contingent tegen eind mei is gerepatrieerd, zal de Amerikaanse troepen macht zijn teruggebracht tot 69.000 man. De president zei dat hij in mei opnieuw de terugtrekking van een volgend, en voorlopig vermoedelijk laat ste contingent bekend zal maken. Een oorlog in het Midden-Oosten moet volgens deze functionarissen worden ver meden omdat dit in het belang is van Egypte, Israel en de wereld als geheel, en niet omdat er toevallig elders een andere oorlog woedt. Sadat had meegedeeld dat hij in december op het laatste ogenblik een offensief tegen Israel had afgelast wegens het uitbreken van de oorlog tus sen India en Pakistan. j bijzonder klein, maar de kans dat een dergelijke actie uitloopt op een veel gro ter, veel onoverzichtelijker conflict tussen de grote mogendheden is daarentegen bij zonder groot. Moskou wedt niet altijd op het beste paard. Het is zeer waarschijnlijk dat men binnen de muren van het Krem lin zich niet gelukkig prijst met een oorlogspartner als Egypte en diens meelo pers. Dat was in het geval India-Pakistan heel anders De mogelijkheid dat Moskou dus liever aanstuurt op een door zo vurig mogelijk opgeblazen diplomatie te berei ken akkoord in het Midden-Oosten zonder wapengeweld is nog steeds de meest waarschijnlijke. In die diplomatie past het prikken in het Israëlische moreel, dat Sadat voortdurend in praktijk brengt, uit stekend. Israel kan trouwens in deze situa tie eigenlijk zijn diplomatieke situatie ge vaarlijker noemen dan zijn strategische. Het grootste risico dat de Israëlische poli tiek van halsstarrig volhouden boven het hoofd hangt is een eventueel akkoord tussen Moskou en Washington over de teruggave van bezette gebieden. Al te sterk verzet tegen Amerikaanse diploma tieke duwtjes kan Israel een belangrijk deel van zijn militaire kracht kosten. Minister van Defensie Melvin Laird verklaarde kort daarop in een persconfe rentie dat er Amerikaanse troepen in Vietnam zullen blijven, zolang het krijgs gevangenenvraagstuk niet is opgelost. Laird vermeed de omvang van deze ach terblijvende macht te vermelden, en zijn formulering scheen opnieuw de politieke status van Zuid-Vietnam na de Ameri kaanse terugtrekking los te koppelen van de voorwaarden die Washington tot voor kort stelde voor de algehele repatriëring van de Amerikaanse troepen. TEL AVIV (UPI-AFP). Israëlische troepen zijn vannacht de Libanese grens overgetrokken en hebben een Arabische guerrillabases in het zuiden van I.ibanon aangevallen, zo heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv meegedeeld. stippeld, en wij onderhouden permanent contact op het hoogste niveau met de Sovjet-Unie overeenkomstig de Russisch- Egyptische vriendschaps- en samenwer kingsverdragen”. Israel vindt dat het conflict in het Midden-Oosten door vredesonderhandelin gen in plaats van door oorlog moet wor den geregeld. Functionarissen in Jeruza lem verklaarden dit gisteravond in een commentaar op de toespraak van presi dent Sadat van Egypte. Zij zeiden dat de rede zorgvuldig wordt bestudeerd en dat een officiële Israëlische reactie later zal volgen. De reden van het uitstel was, dat de aandacht van de wereld gericht werd op het Voorindische subcontinent, waar Egyptes voornaamste bondgenoot, de Sov jet-Unie, verplichtingen had, zo verklaar de Sadat. Vorig jaar had hij diverse malen gezegd dat Egypte voor het einde van 1971 definitief een einde zou maken aan de Israëlisch-Arabische crisis, door middel van oorlog als voordien geen poli tieke regeling was bereikt. Met zijn ver wijzing naar de oorlog tussen India en Pakistan rechtvaardigde hij nu het uit blijven van een offensief. PRAAG (RTR). De Tsjechoslowaakse schaakgrootmeester Ludek Pachman is volgens doorgaans betrouwbare zegslieden in Praag opnieuw gearresteerd. Hetzelfde is gebeurd met twee andere prominente figuren uit de „Praagse lente” van 1968: Milan Huebl, voormalig r ector van de communistische kaderschool e n Karei Kind, een vroegere radio- en tv-commen- tator. De arrestaties zouden de afgelopen dagen zijn verricht. Het was president Nixon, die begin deze maand in een ogenschijnlijke „slip of the tongue” voor het eerst geen melding maakte van het zelfbeschikkingsrecht van Zuid-Vietnam, dat te zamen met de vrij lating van alle Amerikaanse krijgsgevan genen, de voorwaarde was voor de alge hele repatriëring van troepen. Het Witte Huis, en ook de Amerikaanse onderhande laar in Parijs, legden er in de volgende dagen echter de nadruk op dat dit niet in de woorden van de president gelezen moest worden. BELGRADO. (Reuter) Het Joegosla vische persbureau Tanjoeg meldt dat er in de Kroatische stad Banja Luka twee be jaarde mannen zijn gearresteerd op ver denking van het voeren van staatsvijandi- ge propaganda en het aanwakkeren van godsdienstige tegenstellingen. De twee mannen, die ouderdomspensioen genieten, zouden onder meer tegen de staat gerichte vlugschriften hebben verspreid. Woensdag is in Zagreb bekendgemaakt dat er in die stad 11 mensen zijn aange houden. Zij zijn beschuldigd van samen zwering tot omverwerping van het Joe goslavische sociale en politieke systeem. ROME. (UPI) Miljoenen Italianen die het leidingwater hadden afgezworen en op mineraalwater in flessen waren overgestapt, hebben te horen gekregen dat zij maar beter tot de kraan kunnen te rugkeren omdat het mineraalwater niet best is voor hun gezondheid. In Israëlische politieke en militaire kringen lijkt de mening te overheersen, dat een eventuele gewapende actie van Egypte op dit moment zelfs welkom zou zijn, aangezien daardoor Israel de kans zou krijgen nog eens duidelijk zijn mili taire suprematie in het Midden-Oosten te demonstreren en daardoor politiek een nog sterkere positie te betrekken. Op diplomatiek niveau werkt de tijd niet in Israels voordeel. De hoop dat door onder geschikte concessies van Israëlische kant de grote mogendheden zouden overeenko men zich verder niet te bekommeren om een drastische herordening in het Midden- Oosten, is niet vervuld. Washington en Moskou blijven touwtrekken om een op lossing die tenslotte te sterk in het nadeel van Israel zou kunnen uitvallen. De gewapende vrede in het Midden- Oosten hangt in deze situatie voor een belangrijk deel af van de vraag of de greep van Moskou op de houwdegens rondom Sadat (en op Sadat zelf) sterk genoeg zal blijven om overijlde kracht patserij van die kant te voorkomen. Dat was ook duidelijk gebleken uit de nieuwe reeks bombardementen op Noord- Vietnam en het besluit Israel nieuwe Phantom-jachtbommenwerpers te leveren. Sadat betreurde de Amerikaanse houding zeer en speciaal die van minister van Buitenlandse Zaken William Rogers. „Ik dacht dat hij een verstandig man was”, zo zei het Egyptische staatshoofd, Rogers wist toch „heel goed, dat het wapeneven- wicht in het Midden-Oosten niet is veran derd”. Sadat verklaarde dat Egypte moest wachten tot de tijd rijp was. Hij wilde het land geen onnodige risico’s en geen onnodig lijden bezorgen. Maar hij voegde eraan toe: „Ik zal niet tot onderhandelin- gen met Israel overgaan zoals1 de Is raëliërs en de Amerikanen willen”. Israel poogde volgens hem de toestand aan het Suezkanaal te bevriezen tot een voldongen feit, maar Egypte zou dat niet toestaan. De Israëliërs moesten bedenken dat de oorlog ook hun land zou treffen. Als zij dachten dat de oorlog zoals voorheen gebruikelijk zou verlopen, dan hadden ze het mis en moesten ze de consequenties maar dragen. Sadat zei dat hij zich daar bij eigenlijk niet tot de Israëliërs richtte, „maar tot hun hoeder, president Nixon, omdat ik mij niet wens te verlagen tot traite Ut In zijn toespraak verklaarde de Egypti sche president voorts dat „de flagrante en onbeschaamde tarting van het Arabische volk door de Verenigde Staten en Israel ons dwingt tot gewapende strijd”. Wij zullen strijden maar zelf het tijdstip van de slag bepalen, aldus Sadat. „Wij begin nen met ingang van heden met de mobili satie van Egypte, en nodigen de hele Arabische natie uit ons voorbeeld te vol gen.” De Egyptische president verklaarde ech ter ook: „Wij sluiten niet de deur voor een politieke oplossing. Die oplossing moet twee grondbeginselen eerbiedigen: geen gemarchandeer over ook maar een duim breed Arabisch gebied, en geen gemar chandeer over de rechten van het Pales tijnse volk. Zij moet noodzakelijkerwijs via Gunnar Jarring (de speciale afgezant van de Verenigde Naties voor het Midden- Oosten) tot stand worden gebracht”. Wij staan op de drempel van een nieu we fase in ons bestaan, aldus Sadat. „Wij hebben binnen het kader van de Unie van Arabische Republieken (Egypte-Syrië-Li- bië) een nieuwe Arabische strategie uitge- VWWVIAIIAIVVWWVWVIAAAAfWMIAAIVWVWVWWWVIAaAMfWVWM i Afgezaagde arm wachtte op eigenaar PERTH. (AFP) De arm van een Italiaanse timmerman, Pedro Ravi, die door een cirkelzaag was afge- I zaagd, was al twintig minuten in het I I ziekenhuis van Perth (Australië) toen de gewonde aankwam. Een jonge Fransman, die getuige was van het ongeval, kwam op de ge- dachte de arm in een doek te wikke len en in allerijl naar het tien I kilometer verder gelegen ziekenhuis I te brengen, terwijl een andere colle ga op doktershulp voor de gewonde I uit was. II „In het ziekenhuis had ik het zo te kwaaa dat de dokters eerst dachten I dat ik zelf het slachtoffer was”, zei j I de jongeman. De arm is weer aangenaaid. De Itali- aan maakt het goed. Het is niet bekend of hij de arm weer kan I gebruiken. rfVVVVVVWVlAAAAAAAA/VVWVVVWVVVVVVtAAAA/VVVVVW Arrestaties >sten- wordt laagd. ligen- rsoon pre elijks 1 ver- hoge vol- t van <8* De officiële Tsjechoslowaakse pers meldde dezer dagen dat verscheidene bur gers waren gearresteerd wegens het druk ken en verspreiden van tegen de staat gerichte pamfletten in 1970 en 1971. Vol gens die berichten waren ook enkele bui tenlanders bij de zaak betrokken. Volgens politieke waarnemers lijkt het erop dat de autoriteiten genoeg bewijsmateriaal heb ben verzameld voor een groot proces te gen oppositiemensen. - Tot de demonstratie, georganiseerd door drie vakcentrales, was besloten naar aan leiding van de arrestatie in december van vier linksgerichte leerlingen van het Cas- telnuovo-gymnasium, en de vervolging die is ingesteld tegen de rector en 24 docen ten, die ervan beschuldigd worden te toegeeflijk te zijn geweest en te hebben nagelaten de namen van absente leerlin gen door te geven. De betogers bleven na een optocht bijha een uur samengedromd voor het ministe rie van onderwijs, waar ze „concrete her vormingen in plaats van handboeien” eis ten. Andere betogingen werden gehouden aan de universiteit en op diverse middel bare scholen. Daar overheerste de leuze: „hervormingen, nee, revolutie: ja.”. Ook aan het sociale front is de toestand ge spannen, terwijl zich een regeringscrisis af tekent. Het personeel van de gasbedrij ven, de raffinaderijen en de brandstof de pots is gisteren in staking gegaan om bij de hernieuwing van hun cao’s kracht bij te zetten aan eisen betreffende salarisver hoging en betere arbeidsvoorwaarden. x Carabinieri houden een oogje in het zeil bij de grote betoging in Rome. Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3,C,B1,B2. UNICURA N.V.-AMSTERDAM ROME (AFP). Ruim 15.000 scholie ren, leraren en arbeiders hebben gisteren in Rome een betoging gehouden uit pro test tegen de „onderdrukking” op de mid delbare scholen. Een consumentenprogramma van de Italiaanse televisie maakte deze week de uitslag bekend van een onderzoek dat het laboratorium van de gezondheidsdienst van Rome heeft ingesteld naar de gezondheid bevorderende mineralen die het flessen- water volgens de leveranciers zou bevat ten. De conclusie van het laboratorium was vernietigend. Er zat onder meer zoveel amonia en nitraat in het water dat het ongeschikt voor consumptie wejd geacht. De gezondheidsdienst knoopte er dan ook een waarschuwing tegen het drinken van dit water aan vast. Eerder had de politie al een onderzoek ingesteld waaruit was gebleken dat vier bronnen bij Genua, Rome en Caserta onzuiver water .leverden. Zij nam toen 100.000 flessen mineraalwater in beslag. HOUSTON. (AFP) Bij de bergketen Barberton in Zuid-Afrika is een meer dan vier miljard jaar oude steen ontdekt, waardoor het tijdperk waarin de aarde van vloeibare in vaste toestand overging met grotere juistheid kan worden vastge steld. Het tot dusver gevonden oudste ge steente op aarde was 3,6 miljard jaar oud. De ouderdom van de nu gevonden steen, een stuk graniet, is bepaald aan de hand van de halveringstijd van radio-actief materiaal in de steen. Dr. Jackson van het nationale laborato rium voor fysisch onderzoek in Pretoria, die deze meting heeft verricht, heeft hier van woensdag verslag uitgebracht op de derde jaarlijkse conferentie over de maan die in het ruimtevaartcentrum in Houston (Texas) wordt gehouden. Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? f V' Het is overigens nog steeds onduidelijk of met de algehele terugtrekking van troepen niet alleen de in Zuid-Vietnam gelegerde troepen worden bedoeld, maar ook de buiten Vietnam gelegerde luoht- machteenheden in Thailand, Cambodja, en op vliegdekschepen in de Golf van Tonkin die de bombardementen voor hun reke ning nemen. De regering heeft zich op dit punt weinig uitgelaten, maar over het algemeen wordt aangenomen dat deze luchtmachteenheden onderdeel worden geacht van de „vietnamisering” van de oorlog een programma dat voorname lijk ten doel heeft het zelfbeschikkings recht van de Zuidvietnamezen te waar borgen. Hanoi, zich bewust van deze onduide lijkheid, heeft onlangs weer herhaald dat het van zijn kant pas bereid is het probleem van de Amerikaanse krijgsge vangenen te bekijken, wanneer ook deze luchtmachtbases zijn opgeheven. y<j_. .jr Een hap gezondheid vol vitaminen o.a. A, D3,C,B1,B2. UNICURA N.V.-AM STERDAM

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3