Trawler „Ali” in dichte mist op T oernooisPIONage gezonken Poolse journalist keek achter de coulissen W. Litmanovicz, auteur van schakers vrolijk boek over Voetbal en schaak HET BULLETIN i ■■Ru Kr. /aS In 2 weken uitverkocht I ij Concert in Nieuwe Kerk in IJmuiden KIC-knoedels Over hart- en vaatziekten Urker visser haalt gaan zorgen voor knalfeest in De Meerpaal opvarenden Snelle redding van alle veertien torpedokop op DYKTERYJKI I I» l A urn Dameskapsalon N O O Y De Poolse schaakjournalist W. Litmanovicz, die voor de kranten in zijn land al heel wat schaaktoernooien en zeker ook Hoogovenschaaktoernooien heeft ver slagen, behoort ook dit jaar weer tot het forse aantal buitenlandse collega’s, die dagelijks de resultaten van de strijd in Wijk aan Zee doorbellen naar hun respec tieve landen. Hij schrijft niet alleen over schaken, doch kan zelf ook een behoorlijke partij spelen evenals zijn echtgenote, die al diverse keren zeer goede resultaten heeft behaald in de damesgroepen van het Hoogoven- schaaktoernooi. Zij moest dit jaar verstek laten gaan. MODEPRUIKJES vanaf 59,— vele modellen, ook m gemuteerde 1 1 1- 1 v K KL HL as-ZII VRIJDAG 14 JANUARI 1972 (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15 0 20 (Van een onzer verslaggevers) die een shock opliep, wordt in Den Helder aan wal gedragen. De organisatoren en een aantal schakers zijn tot de slotsom gekomen, dat drie weken op een stoel zitten best eens afgewis seld kan worden met een fikse voetbalwedstrijd. Als tegenstan der werd gevonden het Veteranenteam van Wijk aan Zee, zodat nu op zondag 23 januari vermoedelijk in de badplaats een wedstrijd gespeeld kan worden. Voor het schaakteam hebben zich tot dusver aangemeld Hartoch, Timman, Scholl, Browne, Faasen, Hort, Bert Bödeker, Th. de Vries, Bij de Weg, Jules Welling, B. Withuis en H. Steeman. Men wil nog meer aanmel dingen, daar gerekend wordt op een groot aantal uitvallers aan schakerszijde. Niet te verwonderen overigens indien men be denkt, dat de Wijk aan Zeeër-veteranen 85 punten voor en vier tegen op hun naam hebben staan. De ontmoeting begint ’s mor gens om elf uur. VELSEN-NOORD. Ofschoon nog en kele weken scheiden van de vastenavond vieringen wordt thans reeds een dergelij ke viering voorbereid door een organisa tiecommissie uit de sportvereniging „KIC” in Velsen-Noord, die zich „de KIC-knoe dels” noemt. Op vrijdag en zaterdag 4 en 5 februari gaan de sportvrienden van KIC in de kantine in het sportpark Rooswijk aan de Grote Hout- of Koningsweg het jaarlijkse carnavalsfeest vieren, waarbij het in de bedoeling ligt alle gasten ver kleed of gecostumeerd aanwezig te zien. Voor het meest originele en meest smaak volle constuum worden prijzen beschik baar gesteld. De muziek op beide avonden zal warden verzorgd door „Tina and the Sea Set” voorheen de North Sea Combo. Gezien de grote belangstelling van vorig jaar lijdt het geen twijfel of ook nu zullen de KIC-ers weer een grandioos en gezellig feest tegemoet gaan. DELFZIJL. Het Urker visserschip UK 284 heeft bij het vissen op de Noord zee een torpedokop opgehaald. Personeel van de Mijnopruimingsdienst uit Den Hel der is vanmorgen naar Delfzijl vertrok ken om de kop onschadelijk te maken. De UK 284 blijft voorlopig buitengaats. IJMUIDEN Een aanvaring op de Noordzee in dichte mist is het einde ge worden van de SCH 110 „Ali”; het eerste schip in de sector hektrawlers van de Ne derlandse zeevissersvloot is donderdagmor gen omstreeks elf uur op ongeveer dertig mjjl van Den Helder gezonken. De 47-ja- rige schipper Simon Harteveld ligt in Den Helder in een ziekenhuis; scheepskok B. Buys heeft inwendige kneuzingen opgelo pen. De overige twaalf opvarenden zijn ongedeerd gebleven; op stuurman P. Spaans na, zjjn zjj gisteravond met de Vlaardinger trawler „Caroline” naar IJ muiden gebracht, waarna zjj per taxi naar huis zjjn gereden. IJMUIDEN. Het Christelijk mannen koor IJmuiden geeft vrijdag 21 januari in de Nederlands Hervormde Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat een concert, met medewerking van Piet van Egmond, die solistisch zal optreden en het koor op het orgel zal begeleiden. De sopraan Ursula van ’t Wout-Stamm zal met het koor zingen en eveneens soli ten gehore bren gen. Het uitgebreide programma vermeldt werken van Mozart, Andriessen, Ceccheri- ni, Karsemeyer en andere componisten. Het concert begint om acht uur ’s avonds. Evenals ieder jaar wordt er achter de schermen bijzonder hard gewerkt aan het schaakbulletin, waarvan men er verleden jaar zo’n 1.250 aan de man bracht. Op de eerste dag van het toernooi werden reeds, meer dan 400 abonnementen genoteerd. Elkeen van die vierhonderd heeft direct al de fraaie band gekregen. Daarna krijgt men afhankelijk van de wens of iedere dag, dan wel eventueel aan het slot van het toernooi het bulletin, dat dagelijks verschijnt met alles over het toernooi. Penningmeester J. Sonneveld heeft een aparte blocnote klaar gelegd om nieuwe namen te noteren. Men kan zich persoonlijk daartoe bij hem aanmelden in zijn kantoor, achterin „Kennemer- duin”, dan wel telefonisch. De vijftienjarige Maarten Ouwehand was de jongste aan boord van de „Ali”: hij voélde zich „best”. Zo spoedig als mogelijk was stapten de geredden na debarkatie in IJmui den in taxi’s: zij wilden naar huis. Een enkeling had. in een gekregen plastic zak, iets meer bij zich dan hij aan had. Tijdens de aanvaring bevond volgens enkele Opvarenden, ondet- wie tweede mon teur M. Harteveld, een zoon van schipper Harteveld de schipper zich met twee anderen op de brug van de „Ali”, die sto mende was. Het zicht werjj op nog geen honderd meter geschat. Een dezelfde koers varend schip dat later de onder Oostenrijkse vlag varend „Salzachtal”, de vroegere HAPAG-lijner „Gottinger” bleek te zijn zou door een onverwachte manoeuvre de aanvaring hebben veroorzaakt. De „Ali” werd in het voorste gedeelte, aan bakboordzijde getrof fen; voor zover boven de waterlijn waar neembaar was, liep de beschadiging tot aan de mast. Eerst nadat alle anderen in twee rubber boten van boord waren gegaan en nadat hij een noodsein had uitgezonden, sprong schipper Harteveld, die niet zwemmen kon, met een zwemvest onder de arm, in de ijskoude Noordzee. Enkele minuten later is de SCH 110 „Ali”, nauwelijks vier jaar oud, voorover ondergegaan. Op het toneel van de ramp verschenen diverse schepen, onder andere de hek- trawler „Rijnmond III” KW 44, de „Jan van Galen” van de Koninklijke Marine, en de VL 90 „Caroline”. De KW 44 pikte de drenkelingen uit de reddingboten op, om elf hunner later over te geven aan de VL 90. Schipper Harteveld dankt zijn leven aan de matrozen Wandry Roos en Arie Pronk van de VL 90. In een grote olievlek namen zij een drenkeling waar, waarop zij in een rubberboot sprongen en naar hem toe roei den. De drenkeling bleek schipper Harte veld te zijn. De schipper, die olie binnen gekregen heeft, werd met zijn schoonzoon stuurman Spaans en de gewonde kok Buys, door de „Jan van Galen” naar Den Helder gebracht. De Poolse schaakjournalist W. Litmanovicz lezend in zijn eigen boekje in zijn appartement te Wijk aan Zee. M. Harteveld, zoon van de schipper, was als tweede monteur ingevallen. Hij zei trots te zijn op zijn vader, die als laatste zijn zinkend schip verliet. VELSEN-NOORD. De afdeling Vel sen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal dinsdag 18 januari om acht uur ’s avonds haar maandelijkse bijeenkomst houden in „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat, met als spreker de heer Kloosterman van Wijk, die voorlichting zal geven omtrent de hart- en vaatziek ten. Ook dokter C. J. F. Lampe, genees heer directeur van het Zeewegziekenhuis in IJmuiden zal hierbij medewerking ver lenen. Ofschoon het gebruikelijk is dat de bijeenkomsten van de afdeling NCVB al leen door dames worden bezocht, stelt het bestuur deze bijzondere avond ook open voor gasten en echtgenoten. Dat wij zjjn naam hier speciaal vermelden heeft uiteraard een speciale reden. Litmanovicz heeft namelijk een boekje, van zijn hand verschenen, meegenomen. Weliswaar nog in het Pools, doch het zal niet lang duren of dit werkje zal in meer talen op de markt verschijnen. Deze bewering stoelt op de bijzondere inhoud van het boekje, dat de Poolse titel „Dykteryjki i Cieka- wostki Szachowe” draagt, hetgeen in het Nederlands vertaald: „Anekdoten en humor bij het schaken” betekent. Drie maanden geleden verscheen het boekje in Polen in een oplage van 10.230 stuks en.... twee weken later was het totaal uitverkocht. Het was een bestseller. De reden daarvan was de wel zeer speciale inhoud. Er zijn zoals bekend talloze schaakboekjes verschenen over openingen, middenspel en eind spel, over bepaalde toernooien en over de verrichtingen op die toernooien. Litmanovicz wilde eens iets anders schrijven. Wel verband houdend met schaken, doch dan het schaakspel en het beoefenen ervan bezieïi van achter de coulissen niet geheel schaaktech- nisch dus. Zo vindt men allerlei aardige belevenissen erin terug van de Hoogovenschaaktoernooien in de jaren 1960 tot 1963 en 1968 en komt men daarbij de namen tegen van Donner, Herman Pilnik, Walter Uhlmann, Nona Gaprindrasjwili om er maar enkele te noemen. Verder besteedt hij aandacht aan de oorsprong van de naam Caïssa en leest men verhalen over allerlei beroemde lieden en hun wijze van schaken, zoals Napoleon, Jean Jacques Rousseau, Karl Marx (de hem toegeschreven partijen waren overigens van een Berlijner genaamd Marx zo bewijst de auteur van dit boekje), verder van Tolstoj, Lenin, Richard Strausz, Fidel Cas tro en Che Guevara. Verder treft men in het boekje aan veertig van de nieuwste stellingen, smakelijk beschreven; herinneringen van de schaak journalist Litmanovicz; leest men over veertig gevallen van „schaakblindheid” bij grootmeesters en is er een apart hoofdstuk gewijd aan anekdoten van grote schakers zoals Aljechin, Bron stein, Botwinnik. Doda, Euwe, Flohr, Geller, Keres, Janowski, Larsen, Lilienthal, Najdorf, Petrosjan, Pomar, Tal om maar een aantal te noemen. Hij beschreef het allerlaatste gesprek dat Rubinstein in zijn leven heeft gevoerd: met Litmanovicz. Daarnaast is er een hoofdstuk over het onderwerp „Van automaat tot computer bij het schaken”, met daarbij een interview met Botwinnik over dit onderwerp. Een bijzonder interessant werkje dus, waarvan niemand het zal verbazen, dat het zo snel uitverkocht raakte in Polen. Ook in Rusland, Tsjecho-Slowakije.en Duitsland bestaat er belangstelling van uitgeverszijde voor dit bijzondere schaak boek. Voor de Nederlanders is het te hopen, dat ook op onze eigen bodem zulk een uitgever gevonden kan worden. De geredde ploeg die in IJmuiden de- barkeerde was vol lof over de schippers en de bemanningen van de KW 44 en VL 90. Van de collega’s kregen de geredden droog ondergoed en bovenkleding. Nie mand van de opvarenden van de „Ali” had praktisch meer dan hij aanhad toen hij van boord vluchtte. Minder te spreken waren zij over de „Salzachtal”, die onbegrijpelijk lang ge talmd zou hebben om iets te doen voor de drenkelingen op en in het ijskoude water. Aan boord van de Oostenrijker heeft men wel druk gefilmd De „Ali” was eigendom van de Rederij Jaczon in Scheveningen. De hektrawler werd'in 1967 op de werf Van Duyvendijk in Lekkerkerk gebouwd. Schipper Harteveld heeft een langjarige eervolle staat van dienst. Tijdens de ramp bevonden zich aan boord: schipper S. Harteveld, stuurman P. Spaans, eerste monteur S. Schaap, tweede monteur (invaller) M. Harteveld, de ma trozen S. Spaans, W. C. Vrolijk, M. Bos, H. Korving, W. Dijkhuizen, M. van der Niet, H. Buys (kok), C. Hofland, A. Kuiper (ma troos onder de gage) en de vijftienjarige scheepsjongen Maarten Ouwehand. Met anekdoten en humoristische voorvallen bij schaken bevattende boekje van W. Litmanovicz. ADVERTENTIE rWWtA/VVWIWW«IVVVVVWVVVVVWIMVVVVVMMVIAAm I. tinten. Gratis naar wens gekapt. A .A 1 U- - A A WL**' L

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9