1 RUSSEN ALLE JOODSE ISRAEL MOGEN NAAR Israëlische grenspatrouille Koning Frederik geliefd zijn menselijkheid om Morgen test voor regering-A lie nde emigranten overstelpen Moskou: „Wij zullen hen met a Vervuilen op staatskosten Moskou wijst Amerikaans Congreslid land uit VELDHU IJZEN BLOEMENDAAL Arrestaties in Oekraïne Amerika helpt Israëlische wapenindustrie reuzen-antenne bouwen TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN CHILEENSE PROVINCIES Amerikanen gaan 4 Wasserij DUYN J (Van onze redactie buitenland) SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS Humor en charme „Zeeman” Dol op treinen DE BAKKENSPECIALIST Veertig kilometer lang Koning Frederik IX, die op 21 april 1947 een dag na het overlijden van zijn vader koning Christiaan X de troon besteeg, was geliefd door zijn diep-menselijke kwaliteiten en de uiterst vriendschappelijke wijze, waarop hij met zijn volk omging. Zijn muzikale bekwaamheden waren al gemeen bekend. Hij was de enige souverein, die zijn sporen als orkest- dirigent had verdiend, hoewel hij door zijn hoge functie natuurlijk nooit het peil van een beroepsmusicus kon bereiken. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM „Wij zullen de emigratie van joden uit de Sovjet-Unie zodanig opdrijven dat Israel niet in staat zal zijn het grote aantal op te nemen”. Dat hebben Russische diplomaten Israëlische journalisten laten weten. „Wij laten iedereen gaan die Rusland uit wil, de officiële Israëlische raming van de emigratie van 35.000 joodse Russen dit jaar is aan de lage kant”, aldus een Russische diplomaat. „Alleen zij die het Israëlische oor logspotentieel ten goede komen, laten wij niet weggaan”. wJIIImi V' probleembenadering ADVERTENTIE een discutabel uit niet om een keuze n n in dj op De Russische politie arresteerde afgelo pen woensdag het Democratische Con greslid terwijl hij op bezoek was bij een joodse professor die de autoriteiten tever geefs heeft verzocht naar Israel te kun nen emigreren. Hij werd met verontschul digingen vrijgelaten nadat hij 40 minuten had doorgebracht in een politiebureau. Scheuer kwam naar de Sovjet-Unie als lid van een studiegroep voor onderwijs van het Huis van Afgevaardigden. Eerder deze week al beëindigde de groep haar werkzaamheden en de afzonderlijke leden maakten vervolgens reisjes naar Verschei dene steden in Rusland. Scheuer bevond zich in Leningrad en werd van het Russi sche besluit op de hoogte gebracht door de Amerikaanse consul in die stad. Het besluit was genomen omdat Scheuer be trokken was geraakt bij „ongepaste activi teiten” Als kind leerde de koning piano spelen. Later ontwikkelde de Deense dirigent Ge org Hoeberg zijn belangstelling voor diri geren. SANTIAGO. (Reuter, UPI en AFP) Twee tussentijdse verkiezingen die mor gen in Chili plaatshebben worden als een belangrijke graadmeter voor de populari teit van de regering van de marxistische president Salvador Allende beschouwd. BOSTON (UPI) Senator Edward Ken nedy heeft eens te meer en nu zeer duide lijk te kennen gegeven dat hij geen kandi daat wenst te zijn voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Op een persconferentie in Boston zei hij niet als afgevaardigde naar de Democratische conventie in juli in Miami te zullen gaan om „duidelijk en precies te laten weten wat mjjn plannen zijn”. Aanwezigheid op de conventie van Ken nedy zou kunnen worden uitgelegd als een poging zich „spontaan” op het laatste mo ment kandidaat te laten stellen. Eerder op de dag had hij gouverneur Daveren van Massachusetts gesproken om te verhinderen diat zijn naam door anderen op de stembiljetten voor de (officiële) voor- verkiezingen wordt geplaatst. Hij zei dat ook elders te zullen doen waar dat nodig mocht zijn. Kennedy noemde zijn besluit om aan de conventie niet als afgevaardigde deel te nemen moeilijk. Hij zou echter als hoogste functionaris de delegatie van Massachu setts hebben moeten leiden en dat zou ver keerd kunnen worden uitgelegd. Hij is wel van plan op de conventie aan wezig te zijn om te helpen bij het opstel len van het programma. Zijn rol tot de conventie ziet Kennedy als een van sprekers op diners om geld in te zamelen. van wantrouwen van de Kamer had uit gesproken zegt de oppositie, die stappen bij het hof voor grondwetszaken heeft aange- kondigd. Voor de krachtsverhoudingen in het parlement zijn de verkiezingen niet van belang. De oppositie de rechtse Natio nale Partij en de Christen-Democratische Partij die vorig jaar uit de regeringscoali tie stapte heeft in beide huizen een meerderheid. De Volksunie van Allende beschikt over 66 van de 150 zetels in de Kamer en 23 van de 50 in de Senaat. Om de zetel in de Kamer strijden de jurist Sergio Diez van de Nationale Partij te i- 1 i WASHINGTON. (DPA) De Verenigde Staten zijn van plan een reusachtige an tenne van 40 kilometer lengte te gaan bouwen om stralingen uit het heelal te kunnen meten, zo meldt de „Washington Post”. Het project zou 62,5 miljoen dollar gaan kosten, waarvan drie miljoen zou zijn uitgetrokken in de volgende begro ting. ft ie r» n >r st n n de kan het ter. wo- uk- lent isen eën ang en- ne- zo ster uw a— m è- te 00 al er ar 00 et dt ie :n ie s, n •t n g Hij hechtte in zijn contacten met men sen uit wtfd uiteenlopende kringen de grootste waarde aan wat de Denen „goede humor” noemen, een speciale nationale eigenschap die is te beschouwen als een Frederik IX stond vooral bekend als de „zeeman-koning”. In zijn jeugd werd hij tot marine-officier opgeleid. Hij hield veel van de zee en betreurde het dat hij door zijn benoeming tot vice-admiraal nooit meer de kans kreeg persoonlijk het bevel over een schip te voeren. vrolijke aard, hoewel zijn geest getuigde van diepte en ernst. Zijn levensfilosofie drukte hij eens als volgt uit: „Als men het comfortabel heeft zoals ik, met een charmante vrouw en drie charmante kin deren, dan gaat alles van een leien dakje. Mijn ervaring is, dat wanneer men iets met humor doet, het werk altijd vanzelf gaat.” MOSKOU (AP) De Russische geheime politie heeft deze week 11 Oekraïners ge arresteerd, kennelijk op verdenking van nationalistische activiteiten, zo is gisteren van goed ingelichte zjjde vernomen. De elf verdachten werden in hechtenis genomen op grond van een artikel in de Oekraïnse strafwet, dat de verspreiding van anti-Sovjetpropaganda verbiedt. De arrestanten kunnen op grond van dit ar tikel worden veroordeeld tot een straf van maximaal drie jaar gevangenis, aldus de zegslieden. Vier van de verdachten werden donder dag in de Oekraïnse hoofdstad Kiew ge arresteerd. Onder hen was de litteraire criticus Iwan Svitlitsjmi, aldus de zegslie den. De zeven anderen werden donderdag in Lvov gearresteerd. De verkiezingen worden gehouden in de zuidelijke provincies O’Higgings en Col- chagua en gaan om de bezetting van de senaatszetel van de vier maanden geleden gestorven christen-democratische senator José Isla Helvia. In de provincie Linares wordt gestemd over de vervanging van het lid van de Kamer van Afgevaardig den, Osvaldo Avendano, die naar Austra lië is geëmigreerd. Avendano was lid van de Nationale Partij, die in de oppositie is. Men vraagt zich af hoe de kiezer zal reageren op de manoeuvre van president Allende die zijn begin deze maand fel door de Kamer van Afgevaardigden ge kritiseerde en daarna geschorste minister van Binnenlandse Zaken, Jose Toha, liet ruilen met diens collega van het ministe rie van Defensie. De oppositie beschuldig de Allende toen van een flagrante schen ding van de Grondwet en minachting van In het koninklijke gezin met drie doch ters heerste altijd een gezellige huiselijke sfeer, een harmonie, die diepe indruk maakte op de latere schoonzoons. Toen de laatste der prinsessen trouwde zei de ko ning in zijn speech: „Nu blijven de konin gin en ik hier alleen achter en kunnen zingen „Ach, du lieber Augustin, alles ist weg, weg, weg”. Maar iedereen kon mer ken, dat hij met vreugde en trots was vervuld, want de huwelijken van zijn kinderen hadden het familiegevoel in het koninklijk huis niet alleen bewaard, maar nog versterkt. Deense havens en fjorden werden bezocht. De Dannebrog met de koninklijke familie aan boord ging ook verscheidene malen naar Groenland, het verst afgelegen deel van het Deense koninkrijk, een tocht die soms moest worden afgelast wegens rond drijvende ijsbergen. Hoewel Denemarken het oudste konink rijk in Europa is, vertoont de Deense monarchie geen zweem van autocratie, vooral omdat de Deense constitutie niet het produkt is van oorlog of revolutie, maar van een eeuwenlange vreedzame politieke ontwikkeling. Koning Frederik was een man met een universele belangstelling, die persoonlijk nauw betrokken was bij alle aspecten van het Deense culturele leven. WASHINGTON. (DPA en UPI) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat de Verenigde Staten en Israel op 1 no vember 1971 een principiële overeenkomst hebben getekend voor technische steun aan de Israëlische wapenindustrie. Op grond van dit akkoord, dat tot nu toe verzwegen is, krijgt Israel van de Verenigde Staten „in beperkte mate tech nische gegevens” over het produktiepro- ces. Woordvoerder Charles Bray van het State Department zei dat de overeenkomst bedoeld is Israel te helpen op eigen benen te staan bij de produktie van wapens. MOSKOU. (UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren het Amerikaanse Congreslid James Scheuer uit New York het land uitgewezen. Scheuer zou joodse Russen hebben aangemoedigd naar Israel te emi greren. het joodse vraagstuk radicaal op te lossen en alle joden die dat willen weg te laten gaan. In Jeruzalem is men van mening dat de uitlatingen over de overstroming van Is rael met joodse Russen van gezaghebben de Russische diplomaten afkomstig zijn. De inhoud wordt echter als belachelijk van de hand gewezen. Ook een Russisch bericht dat 2000 joden terug willen keren, wordt als belachelijk verworpen. Het aan tal dat naar de Sovjet-Unie terugkeert, bedraagt slechts enige tientallen. Wel is het zo dat de joodse Russen zelf terugkeer naar Rusland wel eens als chantagemiddel gebruiken om meer van de Israëlische autoriteiten gedaan te krijgen. De Russische diplomaten speculeren op de toenemende interne spanningen tussen de oudere generatie, oriëntaalse joden en joodse Russen in Israel. Met andere woor den: door een zeer groot aantal joodse Russen naar Israel te laten emigreren zal de Israëlische maatschappij van binnenuit ondermijnd worden. De Russische emigratiepolitiek heeft ënige merkwaardige ambivalente aspecten. Allereerst is het opvallend dat de Arabi sche landen hun stem niet verheffen te gen de emigratie van joodse Russen naar Israel. Daarvoor zijn twee mogelijke ver klaringen. Ofwel er zijn zodanige menings verschillen tussen de Sovjet-Unie en de Arabische landen, ofwel de Russen heb ben de Arabische landen de bovengemelde ondermijningspolitiek van binnenuit voor gespiegeld. Verder is het niet bekend wat voor afspraken de Russen met de Amerikanen hebben gemaakt om de atmosfeer voor de komende onderhandelingen met president Nixon te verbeteren. Ook wordt de moge lijkheid niet uitgesloten dat Rusland Is rael vriendelijk wil stemmen teneinde Is raëlische concessies los te krijgen. Tenslotte, en dat is misschien wel het belangrijkste aspect van de zaak, vormen de joodse Russen een binnenlands Rus sisch probleem. De Russen zijn wellicht bang dat het nationalisme van de joodse minderheid de nationale gevoelens van andere minderheden zal aanwakkeren. De beste oplossing om dat te voorkomen is In maart 1973 worden algemene verkie zingen gehouden voor de Kamer van Af gevaardigden en de helft van de senaat. De zesjarige ambtsperiode van Allende eindigt in 1976. Bij de verkiezingen van morgen worden 275.000 kiezers bij de stembussen ver wacht. De kandidaten voor de senaatszetel zijn de socialist Hector Olivares en de christen-demcraat Rafael Moreno. hard geroepen wordt en waarmee de So- ciaal-Economische Raad zich intensief be zighoudt. Want wat gebeurt er als de regering uitzonderingen zou gaan maken voor be drijven, die de milieulasten niet kunnen betalen omdat hun produkten anders te duur zouden worden? Dan zou in feite de vervuiler beloond worden voor het feit, dat hij in de totale bedrijfspolitiek op langere termijn onvoldoende rekening heeft gehouden met de milieukosten. In de wetenschap dat die kosten er zouden komen, heeft zo’n bedrijf willens en we tens de maatschappij milieu-overlast be zorgd omdat er toevallig nog geen wet tegen bestond. En het zou een premie op ondernemingsonmacht, op onzorgvuldig beheer en onmaatschappelijk produktiege- drag zijn, om zulke ondernemingen vrij te stellen van de wettelijke betaalplicht. Ze ker als men daar die ondernemingen mee vergelijkt, waar tijdig voor milieumaatre gelen is gereserveerd. Als sommige werkgevers het argument van dreigende werkloosheid hanteren, om daarmee de overheid faciliteiten af te dwingen, naar het heet in het belang van de werkgelegenheid, komt het erop neer, dat die werkgevers met vermijding van afzet bemoeilijkende prijsverhogingen geld willen halen uit de belastingpot, waarmee diezelfde overheid dringend col lectieve voorzieningen moet financieren. Over de prioriteiten van die voorzieningen hebben onder meer de vakcentrales in ons land namens de georganiseerde werkne mers al een wensenprogramma op tafel gelegd. Daarbij hoort zeker ook de milieu bescherming, waarover premier Biesheu vel al maanden geleden heeft gezegd, dat de overheid, juist om die bescherming te beveiligen, een verdere groei van de wel vaart gewenst aoht. Dit punt zal met het oog op de komende wetgeving nader moe ten worden uitgewerkt in die zin, dat officieel in het aangewezen regeringsad- viescollege, de Sociaal-Economische Raad, de deskundigen, werkgevers en werkne mers het met elkaar eens zouden moeten worden over de vraag wie tot welke offers bereid zal moeten zijn, rekening houdend met de voorbereidingen van een EEG-milieuwetgeving. Dat lijkt een zin voller gang van zaken, dan het plompver loren bewilligen in uitzonderingsmaatre gelen, die het bestaan van toch al onren dabele bedrijfstakken alleen maar kunnen rekken. De juridische complicaties die zich kunnen voordoen wanneer men der gelijke steunmaatregelen in de concurren tievervalsende sfeer trekt, zijn dan nog buiten beschouwing gebleven. Van zijn jeugd af was koning Frederik een intens sportbeoefenaar. Hij was een geestdriftig jager en roeier. Ook speelde hij tennis en hij zwom bijna dagelijks. Fotograferen was een van zijn hobby’s. Hij hield dolveel van treinen en had een diepgaande kennis van lokomotieven. Hij bestudeerde de technische ontwikkeling van de spoorwegen. Dienstregelingen be hoorden tot zijn gewone lektuur. Bij een bezoek aan Engeland negeerde hij de rode loper, die op het station Harwich was uitgelegd, stevende op de machinist van de expresstrein naar Londen af en sprak met hem als een connoisseur over diens lokomotief. Van 26-28 april 1954 brachten koning Frederik en koningin Ingrid een officieel bezoek aan Nederland, nadat koningin Juliana en prins Bernhard van 19-22 mei 1953 een staatsbezoek aan Denemarken hadden gebracht. De jongste Deens-Nederlandse manifes tatie had op 10 september 1970 plaats ter gelegenheid van het feit dat het 450 jaar geleden tachtig Nederlandse boerenfami lies uit Broek in Waterland zich op het Deense schiereiland Amager vestigden, Israëlische soldaten patrouilleren langs de grens van Israel, vlak bij een Libanees dorp. Gisteren hebben de Israëliërs voor de derde maal deze week een vergeldingsaanval op Liba nees grondgebied ondernomen tegen stellingen van Palestijnse guerrilla strijders die de laatste tijd weer her haaldelijk doelen in Israel bestoken. Milieubescherming wordt de komende jaren een dure zaak. Het grootste werkge versverbond in ons land, het VNO, heeft kort geleden becijferd dat de totale kos ten 4 tot 5 miljard per jaar gaan belopen. Daarom heeft het verbond nu al gepleit voor verzachting van lasten voor bedrij ven, die het in de internationale concur rentieslag niet meer zouden kunnen rooi en als het principe „de vervuiler betaalt” onverkort op hen wordt töegepast. De strokartonindustrie heeft intussen de spe cifieke belangen van deze bedrijfstak al in het geding gebracht, door erop te wijzen dat de Groningse bijdrage die voor een schone lozing wordt geëist, de nekslag voor de ondernemingen zou kunnen bete kenen. Milieukosten zijn produkttekosten, rede neert het werkgeversverbond. Het vindt dat ze daarom de consument maar in rekening moeten worden gebracht. Als de overheid ervan uitgaat dat de vervuiler betaalt, betekent dat dus in de werkge- versvisie dat zij als vervuilers de milieu kosten kunnen afwentelen op de verbrui kers, dus op de samenleving die steen en been klaagt over milieubederf. Welk offer de vervuilers dan zelf nog over hebben voor een schone produktie, blijkt uit die redenering niet. Nog anders wordt het, wanneer werk gevers ten dienste van hun zwakke broe ders al op voorhand verzoeken van beta- lingsplicht ontslagen te worden in bedrij ven, waarvoor iedere verslechtering van de concurrentiepositie te veel is, omdat die ondernemingen zichzelf dan uit de markt zouden prijzen. In dat geval zou het voortbestaan van die ondernemingen en dus ook de werkgelegenheid worden bedreigd, aldus het VNO. We moeten ons goed afvragen wat we nu eigenlijk willen, is de redenering van de werkgevers. De gemeenschap staat voor de keuze: hoeveel belang hecht zij aan een schoon milieu, welke voorkeur heeft zij voor de groei van de materiële welvaart en de werkge legenheid, aldus de van het verbond. Op zichzelf is dat gangspunt. Het gèat tussen deze drie, maar om een zo even wichtig mogelijk samengaan van milieube- «cherming, een welvaartsgroei die nodig is om 'ook de milieukosten te bestrijden èn om het behoud van de werkgelegenheid. Dat vraagt een begeleidingsinstrumentari- um, waarmee de totale lasten zo recht vaardig mogelijk over de verschillende bevolkingsgroepen kunnen worden ver deeld. En daar hoort vooral het inko mensbeleid bij, waarom al zo lang en zo Hij voerde vaak het orkest van de Koninklijke Opera en ook het Radio Symfonie-orkest aan, maar het grote pu bliek heefl hem nooit in actie gezien, omdat hij alleen optrad voor een klein gehoor van speciale gasten. Hiertoe be hoorden herhaaidelijk belangrijke dirigen ten, die blijkbaar zó onder de indruk waren van zijn prestaties, dat zij allen terugkwamen om opnieuw naar hem te luisteren. De buitenwereld kon echter zijn muzikaliteit beoordelen omdat twee con certen op de grammofoonplaat werden vastgelegd, die ten behoeve van de Vere nigde Naties werden verkocht. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 ter Toha een andere kabinetspost te geven zolang de senaat zich niet over de motie Franse „esprit” en ondefinieerbaar typisch Deense charme. Zijn gezin genoot van zjjn zijn gezin spelevaren met het koninklijke jacht Dannebrog, waarbij de belangrijkste lijke kandidate optreedt, maar door de Volksunie wordt gesteund. en prins Clws samen met koning Frede rik werd bijgewoond.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3