Langs sluizen en havens J. V. d. WINDEN NAM AFSCHEID VAN DE VISSERIJSCHOOL I Kapitein „Salzachtal” meent juist gehandeld te hebben In zijn school staat de leerling centraal S I t K Hospita’s gehuldigd Interkerkelijke samenwerking „Behouden vaart en goede wacht” Scheveningen 323 Carillonklanken IJmuiden over RAMP MET HEKTRAWLER Ook in IJmond verkeerscontrole „ALI” door politie IN DE VISHAL Havenberichten ik luw 5 4 I H I PW ZATERDAG 15 JANUARI 1972 1JMUIDER COURANT n k- •rf er 3S T Sociaal bewogen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN „Voor uw school: volle kracht vooruit en recht zo die gaat.... Voor uzelf: een wat kalmer tempo, een beetje „afslacken” en vooral behouden vaart en goede wacht en tot in lengte van jaren in een drachtige en harmonieuze samenwerking met uw eerste officier, als u thuis tenminste ook kapitein bent uw vrouw, waarop ongetwijfeld een belangrijk aandeel in de navigatie is neergekomen en nog zal neerkomen” met deze woorden besloot wethouder M. Roessingh vrijdagmiddag in de Burgerzaal van het stadhuis zijn afscheidsspeech tot de heer J. van der Winden, directeur van de gemeentelijke school voor visserij en scheep vaart. Het was een zeer druk bezochte staande afscheidsreceptie, waarop door tal van sprekers het woord is gevoerd. IJMUIDEN Na ongeveer een jaar te hebben gevaren voor Cornells Vrolijk’s Visserij Maatschappij in IJmuiden, werd de motortrawler Frank Vrolijk SCH 64 verkocht aan de Rederij Den Duik Van Leeuwen n.v. in Scheveningen en sedertdien vaart het schip onder de naam Simon SCH 64. - - i en if. - »g 1. (Van een onzer verslaggevers) 1 me- AM, ra ui et ie VELSEN. Evenals dit in het buiten land het geval is, staat de week van 18 tot 25 januari in Nederland voor de in de raad van kerken samenwerkende christe nen in het teken van de eenheid. Met de bedoeling „in een gezamenlijk bidden zich te bezinnen op de eenheid der christenen, zodat in de kerken het inspiratiepunt kan worden gevonden, waarmee deze eenheid verder gestalte krijgt”. De „Salzachtal” op de werf in de Eemhaven te Rotterdam. als inde aad (iele hen niet Ro- het zij lust (Van een onzer verslaggevers) de rdig gen. tpe- □ost lier toe- ■on- ?hte inig laas van jm- en- len. atje van loer 11e- Met van be- m irf ir- sn Ü- JS IJMUIDEN. Het onder Oostenrijkse vlag varend schip „Salzachtal”, dat in de Eemhaven van Rotterdam ligt, heeft be zoek gekregen van de Scheepvaartinspec tie, die een onderzoek instelt naar de scheepsramp op de Noordzee waarbij de hektrawler „Ali” in de morgen van don derdag is ondergegaan na te zijn aange varen door genoemde koopvaarder. De betrokken inspecteur heeft de Spaanse gezagvoerder van de „Salzachtal”, kapitein Th. Ortega uitvoerig verhoord. Nog niet gehoord is schipper Harteveld van de ,,AIi”. De Scheepvaartinspectie in IJmui den zal ook de overige opvarenden van het gezonken vissersvaartuig betrekken in het onderzoek, dat begin volgende week begint. In feite wordt deze week reeds zondag 16 januari ingezet met een interkerkelijke samenkomst in de gereformeerde Ichtus- kerk. Hier zal worden voorgegaan door pastores uit de verscheidene kerken, ter wijl medewerking wordt verleend door het kerkkoor van de katholieke Petruskerk. Deze dienst begint om 19 uur. Zondag 23 januari zal in de betrokken kerken opnieuw sprake zijn van een kan- selruil, waarbij zowel de preek in de ochtenddiensten als in de diensten op za terdagavond door de voorganger van een andere kerk zal worden gehouden. Dit samenwerkingsverband geldt in Velsen voor de gereformeerde Ichtuskerk, de Ne derlands Hervormde Bethlehemkerk, de Rooms-Katholieke en oud-Katholieke ker ken in IJmuiden-West en het Leger des Heils. oud-leerlingen van de school thans hoge en dikwijls de hoogste functies bekleden aan boord van schepen van de visserij, grote handelsvaart, grote sleepvaart, kustsleepvaart en kleine handelsvaart. De brede oriëntatie van het onderwijs aan de school geeft dit IJmuider instituut een goede naam en een grote en groeiende betekenis aan het zeevaartonderwijs. De heer Roessingh was van oordeel, dat de scheidende directeur kan terugzien op een boeiend, afwisselend en welbesteed bestaan. Als blijk van waardering bood hij uit naam van het gemeentebestuur een fraaie schemerlamp en een barbecue aan. Het programma van de beiaardbespeiing door Hein de Ligt, zaterdag van 16-17 uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden, luidt: Preludium III, van M. v. d. Gheijn; De drie ruitertjes; Drie Schuin tamboersDrie ganzen in het haverstro; Variaties op het oud-Frieslied „Is dit wel niet een vreemde gril?”, van Gaston van den Bergh; Impro visatie, van H. de Ligt; He Sonatine voor beiaard, van Sjef van Balkom; Fisher’s hornpipe, van Irish; Londonderry air; The girl I left behind me; Believe me, if all those endearing young charms; The min strel boy, Rubensmars, van Peter Benoit, bewerking Staf Nees. Wethouder M. Roessingh biedt het echtpaar Van der Winden de ge schenken van de gemeente aan. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij het afscheid van de heer J. v. d. Winden van „Visserij- school” heeft deze een hulde bereid aan drie dames. Drie hospita’s, die heel wat jongens van zijn school onderdak heb ben verleend en verzorgd. Het betrof de dames Kuiper, Mulder en Donselaar, van wie de laatstgenoemde niet aan wezig was. Elk der dames zei hij een bloemenhulde toe. Deze was als gevolg vai^ een regiefout niet in het stadhuis gearriveerd. VELSEN Van vrijdagavond elf uur tot zaterdagmorgen drie uur heeft de po litie op het Pontplein in Velsen en in de Hoofdstraat van Santpoort het verkeer ge controleerd. Het bleek dat veel automobilisten drank op hadden, geen van de bestuurders werd echter dronken achter het stuur aangetrof fen. Er zijn wel veel proces-verbalen op gemaakt wegens technische gebreken aan auto’s. Opvallend was het groot aantal gladde banden. Jauw 5 52-24, koolvis 1 57-50, koolvis 2 38- -36, koolvis 3 44-40, koolvis 4 31-22, kl. leng 49, lom 27, schelvis 1 82, schelvis 2 90, schelvis 3 62-46, schelvis 4 83-40, wijting •1 63-28, wijting 2 41-27, schar 35-19, schol 1 40-27, schol 2 39-30, schol 3 44-30, schol 4 52-25, poontjes 65-33, makreel 54-19.50, steenbolk 41-31, kleine kuit 220-150, grote kuit 100-26, haai 60-16, krab 63-25, lever 45-18. SCHEVENINGEN Op de vrijdagmarkt van Scheveningen werden aangevoerd: 50 kisten wijting, 2000 kisten schol, 1400 ka beljauw, 80 kisten diversen en 8.000 kilo gram tong. Zaterdagmorgen is aangevoerd: 50 kisten wijting, 33 kl. kisten, 1300 gul, 1300 schol, 300 kl. k. haring, 100 varia, 500 stuks stijve kabeljauw en 5.000 kilogram tong. 1 In 1919 werd het schip Simon van Leeuwen Bz genoemd en de rederijnaam veranderde in de Erven S. van Leeuwen Bz. Schipper was toen Cornells Verheij en in 1920 kwam Gerrit de Ruiter terug op de SCH.323. De naam van de rederij onderging in 1926 wederom een wijziging en van die tijd af behoorde de zeillogger SCH.323 aan B J. van Leeuwen, die aan de haring visserij ging deelnemen onder schipper J. Klein, later J. Rog. Aan het begin van de jaren dertig werd de logger opgelegd. Zoals verscheidene andere werd de Simon van Leeuwen Bz daarna aangekocht door Katwijkse eigenaren en dat was in 1935 toen de zeillogger werd overgenomen door de Gebr. H. P. Groen Wz te Katwijk aan Zee, die er een 120 pk Bolinder motor in lieten plaatsen en er daarna de trawl- visserij mee gingen uitoefenen onder de naam Lena KW. 132, schipper Hendrik Groen Wz. Na vijf jaar in de vaart geweest te zijn maakte de bezettingstijd een einde aan het bestaan van de Lena KW. 132. Het schip kwam onder Duitse bemanning in dienst van de Kriegsmarine, eerst bij de Hafenschutz Flotille als HS 08 en later als M 3815 bij de Minensuch Flotti’le. Het einde van deze vroegere Scheve- ningse 'logger voltrok zich op 15 juni 1944 toen een vliegtuigaanval nabij Boulogne het schip tot zinken bracht. ARIE VAN DER VEER de heer P. Lanser bood uit naam van de ouders een projectiescherm aan. Namens de Organisatie van koopvaar dij-officieren van het NVV bood de heer D. Opmeer een fles geestrijk vocht en enkele glazen aan, waaraan hij als ge schenk van de Stichting Studiefonds kleinhandelsvloot een geschenkenbon toe voegde. Ren cadeau gaf ook de voorganger van de heer Van der Winden, de oud-directeur der school, de heer P. J. Verwayen. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer J. Post uit Urk, die sprak namens de collega directeuren van visserij scholen. Laatste in de rij was de heer G. Streef- land, waarnemend-directeur, die geen af scheid wenste te nemen. Op de school is het een goede gewoonte op de Nieuw jaarsreceptie de vertrekkenden uit te wui ven en hij wilde van deze traditie niet afwijken. Tot slot sprak de heer Van der Winden een dankwoord, waarbij hij er op wees dat de visserij zowel als de klein-handels- vaart los staan van de grote handelsvaart. Laten de onderwijsvernieuwers dat niet uit het oog verliezen merkte hij nadrukkelijk op. Hij hoopte, dat dé bouw van het visserij-oefenschip en de nieuwe richtlijnen in het onderwijs zullen leiden tot een bevrediging gevend onderwijs aan de vissers. Zijn advies tot het bedrijfsle ven was: „Doe wat voor het onderwijs! Goed voor U”. Hij besloot met een beantwoording van alle sprekers afzonderlijk. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In de afgelopen nacht heeft een landelijke controle op voertui gen plaats gehad. De politie van Beverwijk hield 156 con troles, waarbij 38 overtreders werden vastgesteld. In Heemskerk zijn 60 contro les gehouden, waarbij geen gebruik van alcohol werd geconstateerd. Wel werd een bromfietser aangehouden, wiens voertuig geen verlichting had. Ook kon hij geen geldige verzekeringspapieren tonen. Hem werd geadviseerd te gaan lopen. De man voelde daar niets voor en ging toch rij den, met als gevolg dat zijn brommer in beslag werd genomen. Vervolgens sprak de heer A. F. Ouwe- hand, coördinerend inspecteur bij het nautisch onderwijs, die stilstond bij de sociale bewogenheid van de heer Van der Winden, voor wien de leerling steeds cen traal stond in de school en die boven dien allerlei activiteiten aantrok. Hij be trok ook mevrouw Van der Winden in zijn toespraak. De heer J. G. de Wit ing.-voorzitter voormalige commissie van toezicht en ad vies, technisch directeur van het RIVO deelde mede, dat binnen afzienbare tijd de heer Van der Winden wenste zelf niets te hebben de school zal worden ver rijkt met een audio-visueel hulpmiddel. De voorzitter van de oudercommissie, De heer B. de Noyer, chef van de Kapi- teinskamer van Slavenburg en Huyser in Rotterdam, optredend als vertegenwoordi ger van de rederij waartoe de „Salzach tal” behoort verklaard diep teleurgesteld te zijn over een publikatie in een ochtend blad, volgens welke geredden van het aan gevaren schip zouden hebben gezegd: „Die Oostenrijkers hebben niets voor ons ge daan”. De „Salzachtal” vaart met een West- duits-Spaanse bemanning, die met kapitein Ortega en zijn officieren zeer verontwaar digd waren dat de indruk zou zijn gewekt als zou hunnerzijds gehandeld zijn in strijd met de goede zeemanstraditie. Kapitein Ortega is van mening juist te zijn opgetreden. Hij is er van overtuigd ten aanzien van de drenkelingen alles te heb ben gedaan wat mogelijk was om hun red ding snel te doen realiseren. De gezagvoerder van de „Salzachtal” wijst er op, dat een varend schip geen auto is, die men vrijwel meteen tot stilstand kan brengen. Hiermee en met het draaien en afzoeken van zee in een dichte mist was tijd gemoeid. Inmiddels waren andere schepen, door hun bouw en uitrusting beter in staat tot een snelle reddingsactie, op de plaats van de ramp aangekomen. Kapitein Ortega zegt door seinen te heb ben aangegeven waar de drenkelingen zich bevonden; ook de schipper van het aan gevaren vaartuig was vanaf de „Salzach tal” waargenomen en gemeld. Aan de uitrusting van zijn schip, aldus kapitein Ortega, mankeert niets; zeker in orde is het voorgeschreven reddingsmate- riaal aan boord. Een zeer recente inspectie van verzekeringszijde ingesteld zou zo iets hebben uitgewezen. Het zou dan ook volstrekt onjuist zijn te veronderstellen, dat de reddingsboten van de „Salzachtal” niet kunnen worden ge streken omdat ze zouden zijn vastgeroest. Aan boord van de „Salzachtal” was een passagier, die inderdaad tijdens de ramp gefilmd heeft. Dit kan een passagier toch niet worden verboden. De gezagvoerder van de „Salzachtal” is van mening niet schuldig te zijn aan de aanvaring die helaas de ondergang van een ander schip ten gevolge heeft gehad. De heer De Noyer zei, dat aanvankelijk de verontwaardiging zo hoog was, dat een aanklacht wegens laster werd overwogen. Hij kon gistermiddag nog niet mededelen IJMUIDEN In IJmuiden zijn vrijdag morgen aangevoerd: 74 kisten schelvis en 286 kl. kisten, 302 wijting en 112 kl. kisten, 2619 kabeljauw, 983 koolvis, 142 makreel jen 544 kl. k„ 2964 schol, 147 schar, 140 tar bot, 162 diversen, 1685 stuks stijve kabel jauw en 38.000 kilogram tong. De besommingen waren als volgt: GO 2 10.100, 28 23.700, VL 34 2.220, 90 6.570, 153 20.900, UK 1 24.800, 37 13.800, 60 15.900, 63 13.400, 73 13.300, 72 4.890, 90 6.380, 96 3.600, 48 1.870, 194 12.080, 163 3.690, VD 25 2700, KW 39 33.400, 144 29.800, 185 6.500, IJM 8 4.400, 23 1.600, 44 14.900, YE 25 870, WR 45 6.370. Spanvissers: UK 7 en 16 15.200, 17 en 249 8.300, 23 en 70 980, 59 en 72 9.780, 135 en 145 1670, 196 en 234 680, 197 en 215 4.190, VD 15 en 89 900, 24 en 77 3.300, 73 en 128 1.920, WR 34 en 137 1.580. De prijzen op de vrijdagmarkt waren als volgt: Per kilogram in guldens: tar bot 9.63-8.79, gr. tong 5.04-4.67, grm. tong 6.53-5.89, kim. tong 6.13-5.50, tong 1 6.56- 5.90, tong 2 6.60-5.56, zalm 8.02-6.25. Wethouder Roessingh, merkte in zijn toespraak op, dat wellicht de indruk ge wekt zou kunnen zijn, dat het gedaan is met het visserij- en zeevaartonderwijs in Velsen, als gevolg van het opheffen van de avondschool als zelfstandige afdeling van deze school. Niets is echter minder waar. De heer Van der Winden laat een goede school achter. Er moeten echter nog wat moeilijkheden overwonnen worden. Moeilijkheden, welke voornamelijk sa menhangen met de structuur van het visserijbedrijf, zoals dat in IJmuiden wordt bedreven. De heer Van der Winden heeft die moeilijkheden terdege onder kend en streefde er naarstig naar het onderwijs enerzijds aan te passen aan die veranderde structuur en anderzijds, zonder het visserij element afbreuk te doen, de school voor de scheepvaart ver der te ontwikkelen. Hij wist heel wat verbeteringen te bereiken. Een met alle kracht nagestreefde verbetering mocht hij helaas niet verwezenlijkt zien: de vervan ging van de pre-historische stoommachine door een goede moderne instructiemotor. Niettegenstaande dat kwamen er toch goede motordrijvers van de school. De wethouder stak niet onder stoelen of banken, dat toch in deze behoefte zal moeten worden voorzien. Een uitdaging voor de opvolger van de heer Van der Winden. Een bijzondere complicatie tijdens het directeurschap van de scheidende direc teur was de invoering van de Mammoet wet later door de heer Van der Win den gekwalificeerd als de Mammonwet. De wethouder benadrukte, dat veel Vrijdag in IJmuiden aangekomen: Tor Mer cia, Immingham; Kalahari, Abidjan; Oriole, Da genham; Martha Frlesecke Londen, IJmuiden; Rijnstroom, Shoreham; Martin Schroeder, Ham burg; Wunner, Kings Ferry, Ruestrlngen, Lon den, IJmuiden; Ekenis, Flixborough; W. C. Has let Londen; Heino Brohan, Flixborough; Hack ney, Londen; Otto Riher, Bremen; Pres. William Tubman. Manrovia; Brinda, Poole, IJmuiden, Aegis Legend Rotterdam; Najade, Las Palmas; Meteoor, Bremerhaven; Stad Rendsburg, Swan sea. Vrijdag uit IJmuiden vertrokken: Stor, Aar hus’ Maritta Johanna, Lysekil, IJmuiden; Stevnsklint, Rotterdam, IJmuiden; Otto Bre men; Ebba, Rotterdam; Somersbydyke, Bilbao, IJmuiden; Paul, Bremen; Martha Frlesecke. Londen, IJmuiden; Notos. Welch; Tor Mercia, Immingham: Conception, Rotterdam; Oriola, Londen; Baltique, Oslo; Habemls, Bremen; Ar eas Rotterdam; Wolanda. Londen; Alexa, Gyon; Maibork, Stettin; Dievertje, Freetown; Bielska. Stettin; Leonidas Voyazides, Gdask. Zaterdag aangekomen: Jorgen Priess, Tornay Charente, IJmuiden Markborg, Halmstad; Hai- tabu, Ipswich; Anita von Bargen, Rotterdam; Zaanstroom, Felixtowe; Basalt, Felixstowe. Zaterdag vertrokken: Ekenis, Flixborough; Jorgen Priessen, Rendsburg; IJmuiden; Ciudad de Manizalis. Bilbao; Meteoor Antwerpen; D. C. Haslett, Londen. Als geen nadere mededeling volgt, wordt aan genomen dat het schip van of naar Amsterdam gegaan. lengte tussen de loodlijnen 35,00 m, de breedte 7,64 m en de holte 3,56 m. De hoofdmotor is een 6 cil Deutz diesel van 750 pk. Simon Harteveld werd er schipper op. Toen de rederij Frank Vrolijk in 1970 liquideerde kwam het vaartuig bij de Rederij Cornelis Vrolijk in IJmuiden, die het, na een jaar, zoals gezegd, over heeft gedaan aan de Rederij Den Dulk-van Leeuwen, die koit daarvoor haar Simon SCH.323 had verkocht naar Denemarken. Dit schip, groot 271 bruto reg.ton, was in 1963 nieuw opgeleverd door de Sleephel- ling Mij. Scheveningen. Onder Deense vlag vaart deze Simon nu als Nord-Tex en is het eigendom van S. A. Jensen in Hirtshals. Na 1963 werd in 1971 dus weer een vaartuig in Scheveningen als SCH.323 in geschreven. Waarom zo’n hoog nummer? Dit is niet zo verwonderlijk omdat het nummer SCH.323 voorkomt in de ge schiedenis van de rederij Van Leeuwen. Immers, in 1916 werd door de Wed. S. van Leeuwen Bz een nieuwe zeillogger in de vaart gebracht, de Simon van Leeuwen SCH.323, die afkomstig was van C. M. van Rees, scheepsbouwer in Jutphaas. Gerrit de Ruiter werd er schipper op en daarmee kwam de rederij in het bezit van twee zeilloggers. De andere heette Johanna Ma ria SCH.419, schipper Gerrit Grootveld. Op uitreis naar de visgronden. Per 50 kilogram: tarbot 316-140, griet 163-99, tongschar 138-106, schartong 35, kabeljauw 108-69, kabeljauw 2 100-62, ka beljauw 3 80-56, kabeljauw 4 71-43, kabel- I Het was in het jaar 1958 dat het schip nieuw in bedrijf kwam bij de n.v. Rederij v/h Frank Vrolijk in Scheveningen, na te zijn gebouwd door de Scheepswerf Boot- Leiden n.v. De trawler meet 274 bruto reg. ton, de lengte over alles bedraagt 40,25 m, de A>: - A 'i j» it BB-,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5