Schade ruim vier miljoen Minister Van Veen: Herziening systeem BRAND LEGT HAAGSE onderwij ssubsidies BIOSCOOP IN DE AS i Gastarbeider Mr. Beernink kandidaat CHU-leider Journalist beschuldigt mr. Luns r HASJ KOPEN GEVAARLIJKE ZAAK Zes gewonden bij brand in Rotterdam neergestoken ffjl I 1 A Breuk definitief tussen Proletarisch Links en PSP Twee Nederlanders in Libanese gevangenis g is geborgen De „Dordrecht” 2 PRINSES MARGRIET 29 JAAR GELUK REBELS IJZERHANDEL Hout - Boards - Triplex alles op maat gezaagd Wasserij DUYN A i F MA. MAANDAG 17 JANUARI 1972 Tegen „De Zeeuw-sfeer” SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS (Van onze correspondent) BEIROET Voor de eerste keer in de zes maanden, die de twee jonge Nederlanders, de 24-jarige Rudi Wierda uit Groningen en de 21-jarige Hans Kroon uit Hoogezand in Liba nese gevangenschap doorbrengen, kreeg een tweetal Nederlandse jour nalisten de gelegenheid met hen te praten na toestemming van niemand minder dan de premier van Libanon. Rudi en Hans, op reis naar het Verre Oosten, kochten enkele kilo’s hasjiesj in Baalbek, toeristische trek pleister van Libanon en tegelijk cen trum van wellicht het grootste hasjiesj-gebied ter wereld. GEHEEL GRATIS ■fr zelfvertrouwen ■fr omgang met mensen -fr onthouden van namen onderhoudend spreken -ft enthousiasme ALOSER Y-INSTITUUT Inl.D. M. SCHOEN - TELEFOON 0 23 - 3779 24 41 -f'- - TT x te'i 'j MINISTER VAN VEEN (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) waren ADVERTENTIE WIST U DAT ADVERTENTIE Mies voor de he het-ze ver livièradreet 30 0 23 33 06 65 I 1 1 Woensdag 19 januari wordt prinses Margriet 29 jaar. Deze foto van haar werd ter gelegenheid van haar ver jaardag gemaakt door Max Koot. HILVERSUM. Minister Van Veen van Onderwijs en Wetenschappen heeft van morgen in het NOS-radioprogramma „Pra ten met de minister” medegedeeld, dat een herziening wordt voorbereid van het sys teem van onderwyssubsidies aan de ge meenten Gestreefd zal worden naar een betere en billijker verdeling van de sub sidies, aldus de minister. Het de ab ving betroh dende kondi; ge di; nadat nensk medis en ge Tijc zogen, de co steld, gegev onder verstr gere haar opdra ste z thans dat ondei echte slissi: Tijdens de brand kwamen nog meldin gen binnen van drie branden in slooppan- den. Daardoor was er een ogenblik, dat al het materieel was ingezet. Voor het eerst in haar geschiedenis moest de Haagse brandweer autospuiten met bemanningen van Wassenaar en Rijswijk vragen naar Den Haag te komen. De Haagse brand weer heeft al gevreesd, dat zoiets een keer zou voorkomen. Vorig jaar werden In Den Haag meer dan 350 slooppanden in brand gestoken. Proletarisch Links vergaderde zondag nog en nam een resolutie aan, waarin de bemiddelingspogingen als mislukt worden beschouwd. (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM. In zijn verzoek aan de regering mr. Luns te doen vervolgen stelt de journalist Oltmans, dat de oud- minister opzettelijk de belangrijke confe rentie van Genève in de winter van 1955- 1956 heeft doen mislukken. 1 sin af; eei lin cr: on au sti de de ne be ps de fa WW Stichter DALE CARNEGIE Naast ons uitgebreide pakket ijzer waren en gereedschappen, ook alies op 't gebied van Bouwstenen - cement - tegels - schrootjes wandrekken - parket enz Natuurlijk ook VERF He „vrij dat naar kom< uiter de i Kam De toch vrou even fune dige vrot daai de nest de Mae stel heit woc arg> vrij H is v di ti zi N di 01 w d g h r g t c c o X X t „OP WEG naar Beiroet, even buiten het dorp Baalbek, werden we aangehouden. De politie ging meteen naar de plek in onze auto waar wij de hasjiesj verborgen hadden. Toen hadden wij het pas in de gaten wat er aan de hand was. De verko per had ons aangeraden het in de achter banden te verstoppen. Hij moet, direct na de verkoop, de politie hebben getipt. Het moet een doorgestoken kaart zijn geweest. Wij geloven tenminste niet dat het in dit land normaal is dat politieauto’s bemand zijn met zeven agenten, compleet met geweren, die dan precies op het traject rijden waar wij, als twee buitenlanders, langs komen. Het was prima voor elkaar.’ „DE EERSTE dag na onze arrestatie hebben we in de cel van het bureau van de douane doorgebracht en daarna meteen naar de gevangenis. Absurd eigenlijk, de kamer van tien bij tien meter moesten we delen met 35 of 40 mensen. Er was DEN HAAG. De breuk tussen de P.S.P. en de actiegroep Proletarisch Links is definitief. De stroming, die volgens de P.S.P een al te revolutionaire nevenorga nisatie binnen de partij is geworden, gaat zelfstandig actie voeren. Met aanverwante organisaties als Dolle Mina en Kritiese Leraren zal contact worden opgenomen om eventueel in de naaste toekomst tot een revolutionaire arbeidersvoorhoedepar- tij te komen. EVENALS duizenden jongeren voor hen gingen zij bij de oude Romeinse tempels in op het fluisterend en bezwerend uitge sproken „wil je hasjiesj?” Ook Rudi en Hans gingen er op in de veronderstelling dat er geen haan naar zou kraaien. Door „stuff” te kopen behoorden zij tot de groen kleine smokkelaars en werden na een tip van de eerder zo vertrouwenwek kende handelaar door de politie gearres teerd. „IN DE afdeling waar wij zitten zijn in totaal 63 mensen ondergebracht, allemaa’ lichtere gevallen: hasjiesj-rokers en alco holisten. We hebben enige beweCTingsvrii heid op een binnenplaats van ongeveer 100 bij 100 meter. Je kunt er tenminste -ie hele dag in de zon zitten. We mogen hiei ook onze cassetterecorder gebruiken en naar de radio luisteren. Nederlandse kranten zijn verboden, alleen de ..Times’ en „Newsweek” mogen we lezen. Eigenlijk wel jammer, want je raakt er zo uil Maar in vergelijking met de gevangenis is het hier toch een paradijs.” NA DE aanhouding van Rudi en Hans werd de hasjiesj zeer waarschijnlijk door de plaatselijke politiemannen terugver kocht aan de handelaar, waardoor in Baalbek weer een paar mensen gelukkiger en rijker warenn. Hans en Rudi hadden echter de wetten van Libanon overtreden en rijker waren. Hans en Rudi hadden vangenisstraf. „VOOR DE vier kilo betaalden wij 700 Libanese ponden. In Nederland is vier kilo hasjiesj wel het tienvoudige waard, ongeveer 7.000 gulden, maar hier hebben ze ons er toch nog te veel voor laten betalen. De kwaliteit die wij hadden kost normaal niet meer dan 100 pond per kilo.” inki.mpmg van het aantal lesuren bij het voortgezet onderwijs. Ten aanzien van de nota onderwijs televisie, die in de vorige kabinetsperiode door CFM en Onderwijs en Wetenschap pen gezamenlijk is uitgebracht, is volgens mr. Van Veen om advies gevraagd aan drie adviescolleges, waaronder de Onder wijsraad en de Academische Raad. Deze adviezer zijn nog niet uitgebracht „Daar naast hebben wij contact met het ministe rie van CRM om na te gaan of, ondanks het feit dat het derde televisienet er in deze kabinetsperiode niet zal komen, bin nen de bestaande mogelijkheden al uit breiding in de zin van de nota aan de onderwijstelevisie zou kunnen worden ge geven” aldus de minister. UTRECHT. Oud-minister mr. H. K. J. Beernink en de Gelderse gedeputeerde baron O van Verschuer zijn de twee overgebleven kandidaten voor het voorzit terschap van de C.H.U. Aan de voor- en achterzijde van de bioscoop werd het vuur met zeker 20 stralen aangepakt. De zuidoostenwind kreeg echter steeds weer vat op de vlam men. Uit het magazijn in het theater werd voor 1,5 miljoen gulden aan film gered. City N.V. verzorgt voor 14 theaters in Nederland de „aanvoer” van films. Intus sen waren in de omgeving tal van bewo ners aan het evacueren geslagen. De brandweer en politie bedaarden hen. Nadat het dak van het theater ingestort was, werd om tien minuten over twee, het sein „brand meester” gegeven. De gehele nacht en ook een groot deel van de zondag is de brandweer met de nablus- singswerkzaamheden bezig geweest. De brand trok zeer veel publieke be langstelling. De loco-burgemeester van Den Haag, de officier van Justitie en de hoofdcommissaris waren ook ter plaatse. De bewindsman noemde het huidige systeem van onderwij ssubsidies „nogal in gewikkeld en in één opzicht ook wat ver ouderd” Hij wees in dit verband op de dubbele funktie van de gemeente, die schoolbestuur is voor het openbaar onder wijs en tegelijkertijd verdeler is van de onderwijssubsidies in de gemeente. Mr. Van Veen gaf in het radioprogram ma toe, dat ei een discrepantie bestaat tussen de onderwijzers- en lerarensalaris sen. „Ik vind deze problematiek zo urgent, dat ik in mijn begroting voor 1972, die echt onder slechte omstandigheden tot stand is gekomen nog ruimte heb vrijgehouden om er in ieder geval iets aan te doen”, zei hij. Minister Van Veen verwachtte niet, dat het terugbrengen van het aantal wekelijkse lesuren van 32 naar 30 bij het voortgezet onderwijs een grotere belasting voor de leraren met zich mee zal brengen. De minister ontkende, dat er op zijn ministerie plannen klaarliggen voor een nog verdere geen bed en nauwelijks licht. Je moest slapen op de stenen vloer, met zo weinig ruimte dat je je ’s nachts niet kon om draaien. „Hij heeft premier Drees omtrent de besprekingen in Genève misleidend voor gelicht. Hij heeft tijdens een tv-uitzending op 22 augustus 1971 gesproken over on derschepte telegrammen van president Soekarno en over diens instructies, dat de conferentie van Genève moest misluk ken.” Volgens de heer Oltmans zijn dit slechts enkele onwaarheden van de minis ter. Ook zou dr. Drees tijdens een onder houd op 3 november 1971 te zijnen- huize met de oud-minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, mr. Anak Agung Gede Agung, zijn gebleken, dat minister Luns hem (minister Drees) had misleid. Dit werd in het weekblad Vrij Nederland van 4 december 1971 gemeld. Dr. Drees heeft er niet op gereageerd. Eveneens heeft mr. Luns, volgens de heer Oltmans, opzettelijk onjuiste en on ware gegevens verstrekt over afspraken met John Foster Dulles, voormalig minis ter van Buitenlandse Zaken van Amerika, over de door de Verenigde Staten te volgen politiek en de verdediging van het voormalige gebiedsdeel Nieuw-Guinea. Van Amerikaanse toezeggingen, zoals door mr. Luns in Den Haag voorgesteld, zou geen sprake zijn geweest. De heer Oltmans verzoekt, elf personen als getuigen te horen, ten eerste dr. W. Drees Sr., die volgens hem aan verschil lenden van deze getuigen heeft bevestigd (ook schriftelijk) dat de heer Luns hem heeft misleid, voorts dr. J. H. van Rooi jen die, zo schrijft de heer Oltmans, aan mr. E. L. C. Schiff, oud-diplomaat in Was hington en nu secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, uit drukkelijk heeft gezegd, dat mr. Luns een onjuiste interpretatie gaf van vitaal be langrijke gesprekken in Washington in aanwezigheid van de heer Van Rooi jen, verder onder meer mr. Anak Agung Gede Agung, destijds leider van de Indonesische delegatie in Genève, nu Indonesisch am bassadeur in Wenen, en dr. Mohammed Roem uit Djakarta. „DE LAATSTE drie maanden in deze ontwenningskliniek zijn veel beter. We mogen van geluk spreken dat we zo snel zgn overgeplaatst. De mensen van de Nederlandse ambassade hebben ons goed begeleid. >wr nadat we gebeld hadden, waren ze er al en ook bij de rechtszaak waren zij aanwezig. We hebben hier in Asfoerieh een kamer die we delen met een Fransman, twee Egyptenaren en nog een andere Arabier.” De brand is vermoedelijk ontstaan door een omgevallen oliekachel. Het vuur deed korte tijd later een gasfles exploderen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een van de grootste branden, die in Den Haag ooit ge woed heeft, verwoestte in de nacht van zaterdag op zondag binnen een half uur de City-bioscoop in het hartje van Den Haag. De schade wordt door de brandweer op 3 tot 4 miljoen gulden geraamd. Het concern City n.v. is vol gens de politie verzekerd. Over de oorzaak tast de Haagse politie nog in het duister. De brandweer denkt aan een sigarettenpeukje. Bij de brand, die kort na de laatste voorstelling uitbrak, deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De aangrenzende percelen liepen alleen lichte rook- en waterschade op. De nablussingswerkzaamheden gingen de gehele zondag nog door. AMSTERDAM. De 31-jarige Marok kaanse gastarbeider Achmed Slaouie is zaterdagavond in een café aan de Albert Cuypstraat in Amsterdam door een uit Paramaribo afkomstige 17-jarige man bij een ruzie met een mes in de linkerzij gestoken. LONG BEACH (Californië) Het Ne derlandse schip „Dordrecht”, dat eind vo rig jaar voor de kust van Californië in moeilijkheden kwam, is zondagavond de haven van Long Beach ingesleept. De „Dordrecht” was met 42.000 ton steen kool onderweg naar Japan toen het op 28 december in de Stille Oceaan averij aan de machine kreeg. Op 4 januari werd het schip op sleeptouw genomen Eerder op de dag heeft nog een felle brand gewoed in een loods op het veiling- terrein aan de Albert Plesmanweg in Rotterdam-Zuid. In de loods lagen kratten en ander emballagemateriaal opgeslagen. Over de oorzaak en de schade valt nog weinig met zekerheid te zeggen. Niemand werd gewond. Tot het begin van de avond is de brandweer met het blussen bezig geweest. In Hoogezand heeft zaterdag een felle brand de boerderij annex woonhuis van de familie Sikkema totaal verwoest. De inboedel ging geheel verloren. De schade bedraagt ongeveer één ton. De breuk is het afgelopen weekeinde volledig geworden na een partijraadsver gadering zaterdag van de P.S.P. Daarin werden weliswaar de schorsingen van PL- leden ongedaan gemaakt (mede door een nota van een bemiddelingscommissie) maar verdere bijeenkomsten van Proleta risch Links verboden op straffe van schorsingen die reglementair wel goed in elkaar zullen zitten. „DIT HEET een ontwenningskliniek, al wordt er weinig aan ontwenning gedaan. winkelcentrum Tpl Schalkwijk 1 AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 De laatste zaterdagavondvoorstelling van „De Aristocats” was even voor half twaalf afgelopen. Binnen vijf minuten was de zaal leeg. Nadat de portier en de operateur de gebruikelijke rondgang had den gedaan, verlieten beiden rond kwart voor twaalf het pand. Al enkele minuten na hun vertrek, zag een 23-jarige kan toorbediende zwarte rookwolken uit een venster van de aan de straatkant liggende foyer van het theater komen. De brand weer, die hij alarmeerde, was snel ter plaatse. Door het forceren van sloten en het inslaan van ruiten, verschafte de brandweer zich toegang tot de zaal. Reeds driekwart van het balkon stond in brand. Met twee stralen werd getracht het vuur te lokaliseren. Dit zijn de twee Nederlanders, die in Libanon zijn gearresteerd. Voor ons is het ook niet nodig. We rookten wel eens een stickie, maar net zoals anderen een biertje drinken. Van verslaving is zeker geen sprake. We heb ben ons geen moment gerealiseerd welke risico’s we liepen toen we het spul koch ten. Voor hetzelfde geld hadden wij het in Turkije gekocht, waar je de kans loon voor dertig jaar te worden opgesloten. Na onze ervaringen hier zouden wij geen mens willen aanraden enig risico te ne men door hasjiesj te kopen. ALS ALLES goed gaat, komen de beide Nederlanders wat eerder vrij dan de ver oordeling toestaat. Ze zijn er met één jaar afgekomen, omdat zij als verbruikers zijn veroordeeld. Anders geldt ook in Libanon drie tot vijftien jaar gevangenisstraf. Bui ten dit gematigde en wat modernere land in het Midden-Oosten zijn de straffe»- zeker zwaarder, oplopend tot zelfs de doodstraf in Perzië. Voor jongeren uit het Westen is hef niet gemakkelijk de corrup tie te omzeilen, te meer niet omdat een groot deel van de verdovend«*-middelen- smokkei in het Midden-Oosten in handen is van vaak verboden politieke groenerin gen, die hun eigen, meer geslenen metho den van verzending hebben en de on schuldige toeristen slechts gebruiken als dekmantel. De ervaring van Rudi Wierd? »n Hans w-'-on mag dan ook een waar schuwing zijn voor die mensen, die nog denken dat het kopen van verdovende middelen in het Midden-Oosten een een voudige zaak is. Uitnodiging tot het bijwonen van een uiteenzetting over de DALE CARNEGIE CURSUS en het doel hiervan; dinsdag 1 februari 8 uur in Hotel Lion d'Or Kruis weg, Haar.em. ROTTERDAM. Bij een brand in twee huizen aan de Gashouderstraat in Rotterdam-Kralingen zijn zaterdag zes mensen met brand- en snijwonden naar een ziekenhuis overgebracht. Vijf perso nen redden zich door van de eerste en tweede etage in dekens te springen, die door buurtbewoners werden opgehouden. Toen echter door de grote hitte het filmdoek en de gordijnen (30 meter van het balkon) vlam vatten, was de zaak verloren. De in de zaal aanwezige brand weerlieden konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. De aanvankelijk als „middenbrand” gekwalificeerde brand, werd direct als een „zeer grote brand” aangeduid. Tachtig brandweerlieden bonden de strijd aan met behulp van een hoogwer ker, twee waterkanonnen, vijf wagens grootvermogen, drie wagens klein vermo gen, een ladderwagen en enkele gereed- schapswagens om in ieder geval de heren modezaak en een lederwarenwinkel, die naast de bioscoop gevestigd zijn, te red den. Op het moment van het gesprek verble ven de beide jongens in het ontwennings centrum Asfoerieh, dichtbij de Libanese hoofdstad Beiroet. Het ergste is alweer achter de rug zoals zij het zelf in een voor de omstandigheden opgeruimde stem ming uitdrukten. „Wij hadden niet het plan hier hasjiesj te kopen. Eigenlijk we op doorreis naar het Verre Oosten. Maar in Baalbek kregen we het spul aangeboden en toen hebben we het gekocht.” De Centrumgespreksgroep, de behou dende vleugel van de C.H.U. steunde za terdagmiddag unaniem de kandidatuur van mr. Beernink, die tevoren zeer krach tig de „open christelijke volkspartij gedach te” van K.V.P.-voorzitter dr De Zeeuw had gekraakt. „Wij willen alleen federa tieve samenwerking van K.V.P., A.R.P. en C.H.U.” riep hij onder zeer grote instem ming van de ruim honderd aanwezigen in de besloten vergadering in het Jaarbeurs congrescentrum uit. Door mr. Beernink kandidaat te stellen voor het voorzitterschap wil de behouden de Centrumgespreksgroep vooral de nau we samenwerkingsgesprekken van de C.H.U.-top met K.V.P. en A.R.P. uit de „De Zeeuw-sfeer” halen. Dat dr. De Zeeuw nogal kritisch tegen een „al te regeringsgezinde en kritiekloze K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer” is te keer gegaan in een bijeenkomst in Rotter dam is bij de Centrumgespreksgroep in het verkeerde keelgat geschoten. ’x - TV

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2