van rouw EGYPTE KRIJGT MORGEN EEN NIEUWE REGERING Manilla Betoging Massaal politiek proces in Perzië Toenemend optimisme over Malta Bangladesj hield dag I Sadat wil jongere ministers om land te leiden in conflict met Israel Een hachelijk wetsontwerp in Italiaanse Israel gehuld regering in Egyptische gevallen duisternis Zeventien jaar cel voor Spaanse communist K HAARLEM TEGEN 120 LEDEN VAN ANTI-REGER1NGSGROEP Staatscommissie naar Indonesië 1 voor terugkeer Zuid-Molukkers MS 3 2 MAANDAG 17 JANUARI 1972 A werd per 1 januari 1972 I !X dus is uit Britse regeringskringen vernomen. LONDEN (UPI, Reuter en DPA) De Britse minister van Defensie, Lord Carrington, heeft gisteren verslag uitgebracht aan premier Heath over zijn zaterdag in Rome gevoerde besprekingen met premier Dom Mintoff van Malta, waarbij de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, aanwezig was. Carrington en Mintoff zullen naar verwachting woensdag opnieuw in de Italiaanse hoofdstad samenkomen voor onder- handelingen over een nieuw contract voor de Britse bases op Malta, al- N.V. HOUT- STEEN- BOUWSTOFFEN HANDEL HOUT- STEENWERF SMITS REIJNDERS Boek nü uw voorjaarsvakantie i Betaal minder! Ga óók met ilO-TOUBS- I i r I 1 O 9 bische Socalistische Unie, de enige politieke partij in Egypte, bekrachtigd. de plaatsvervangend het ADVERTENTIE I (Van onze redacteur in Rome) den twee poppen mee, nabootsingen ADVERTENTIE iz s s 65 iï RAAIMIAIMVVIAAfMIWIfiAflMIAIWIMIAAAAIIAAMIAAAfMWtflIWVIfWIMVWIIWIflfWIAAAIIAIIAAA^^ DJAKARTA (UPI). De Indonesische minister van Binnenlandse Zaken Amir Machmoed, heeft zaterdag de leden be noemd van een officiële commissie die de terugkeer op grote schaal van in Neder land wonende Molukkers naar Indonesië moet vergemakkelijken. CAIRO (UPI en Reuter) President Anwar Sadat van Egypte heeft de Egyptische minister van Industrie, en vice-premier Aziz Sidky, tot premier benoemd. Sidky volgt Machmoed Fawzi op, die premier is geweest sinds de dood van president Nasser, in september 1970. De benoeming van de 51- jarige Sidky werd door het 230 leden tellende centrale comité van de Ara- De Republikeinen vonden dit echter een goed moment om de bittere waarheid niet langer te verdoezelen, namelijk dat deze regering innerlijk door partijtegenstellin- Mintoff is zaterdagavond uit Rome op Malta teruggekeerd van zijn bespre kingen met Carrington en Luns. Dui zenden aanhangers van Mintoffs socia listische partij begroetten de Maltezer premier, overtuigd als zij ervan waren, dat Mintoff in Rome had gezegevierd. Hoewel Lord Carrington gisteren in een radiovraaggesprek heef verklaard dat hij de kans op een nieuwe over eenkomst met Malta 50 op 50 acht, heeft het Britse ministerie van Defen sie de voorbereidingen voor de terug trekking van de 3500 Britse militairen Men schat dat er in Bangladesj rond 1,3 miljoen niet-Bengaalse moslems wonen. Het merendeel van hen is ervan beschul digd de Pakistanen te hebben gesteund tegen de „beweging voor de bevrijding van Bangladesj”. munitie verstrekt om in Perzië sabotage te plegen en verwarring te stichten. De teruggekeerde Molukkers worden in kampen opgevangen waar zij op hun defi nitieve vestiging worden voorbereid. aan Igen »ud- nfe- 955- de oor- ding on- dent t de luk- dit inis- der- mize ndse ?ung is ter leid, land trees ir es ijs- ode ap- ;ens aan ier- >eze tar- ste- nks in ein- uit- de ge- de on- aken inis- rika, i te i het inea. door zou TEHERAN. (Reuter) In de Perzische hoofdstad Teheran begint binnen enkele weken een monsterproces, waarin 120 Perzen terecht zullen staan op beschuldi ging van spionage, sabotage en ondermij nende activiteit. on en W. chil- stigd hem oijen mr. Was- i het uit- s een be- n in Jijen, Gede ische am- imed Een woordvoerder van de Perzische vei ligheidsdienst, die dit gisteren bekend maakte, zei dat de leden van deze groep in de afgelopen vijf maanden zijn gear resteerd. Zij hadden in Irak en Oost- Duitsland hun opleiding gehad. Het Baath-bewind in Irak had hun wapens en ROME. De 32ste Italiaanse regering sinds het einde van het facisme in 1943, is afgelopend weekeind gevallen. Het was een coalitie van zogenaamd „midden- links” onder leiding van de christendemo craat Emilio Colombo. De nieuwe demissi onaire premier aanvaardde zjjn ambt op 6 augustus 1970. Zijn kabinet begon al ern stig te wankelen, toen elf maanden geleden de Republikeinen hun enige minister uit de regering terugtrokken.Nadat deze klei ne partjj aanvankelijk haar medewerking beloofde te zullen blijven geven in het parlement, werd ook deze medewerking door de Republikeinse leider Ugo La Mal ta tegen 18 januari opgezegd. De Egyptische pers meent te weten, dat het nieuwe kabinet binnen een week in de Volksvergadering (parlement) zal wor den besproken en bekrachtigd. De nieuwe premier is sinds 1953 als politicus en regeringsfiguur opgetreden, vooral als minister van Industrie. Hij had het toezicht over de groei van Egyptes opkomende industrie. Sidky heeft gestu deerd aan de universiteit van Harvard en van Cairo. Hij verwierf zich de dankbaar heid van Sadat, die hij steunde toen Sadat in 1970 na de dood van Nasser streefde naar het presidentschap en ook in de machtsstrijd van vorig jaar in de Egypti sche regering. Sidky was de eerste belang rijke figuur, die de toenmalige vice- president Aly Sabri en andere Egyptische regeringsleiders aan de kaak stelde we gens samenzwering en verraad, zelfs vóór hun arrestatie. ACCRA, (AFP). Het Ghanese leger heeft zaterdag bekend gemaakt, dat luite- nant-generaal Afrifa, die in 1966 piesident Nkroemah ten val btacht, is aangehouden omdat hij de drie dagen geleden afgezette premier dr. Kofi Boesia weer aan de macht zou hebben willen brengen. De groep zou onder leiding staan van „zekere buitenlandse mogendheden”. De zegsman weigerde te zeggen om welke mogendheden het precies ging. Hij zei echter wel dat de „terroristen” tevergeefs bij China en de Sovjet-Unie om financiële steun hebben gevraagd. Het wetsontwerp dat zich bemoeit met de abortus de kunstmatige vruchtafdrij ving door medici op verzoek van de betrokken vrouw of haar wettelijk optre dende vertegenwoordigers, is bij zijn aan kondiging reeds een onderwerp van roeri ge discussies en strijdvragen geworden, nadat net abortusvraagstuk enige tijd bin nenskamers zowel bij het kabinet dis in medische kringen zorgvuldig was gewikt en gewogen. Tijdens de kabinetsformatie is in het zogenoemde „regeerakkoord” een eis van de confessionele partijen conditioneel ge steld, volgens welke de abortus niet vrij gegeven zou mogen worden. Nu kan men onder „vrijgeven” verschillende methoden verstaan. Volledige vrijheid voor de zwan gere vrouw om zelf de keuze te doen en haar dokter slechts als uitvoerder van de opdracht te beschouwen, zou het ene uiter ste zijn. Het andere uiterste waartoe thans blijkbaar besloten is betekent dat een vrijere toepassing van abortus onder bepaalde condities mogelijk wordt, echter met uitsluiting van het alleenbe slissingsrecht van de vrouw. Studenten in Manilla protesteerden dit weekeinde tegen de voorgenomen verhoging van de olie- en benzine prijzen door Amerikaanse oliemaat schappijen in de Filippijnen. Ze voer- De val van het kabinet-Colombo als direct gevolg van dit Republikeinse initia tief, komt in het kielzog van de verkie zing van Italië’s nieuwe president Leone. Na de verkiezing van een nieuwe presi dent biedt de regering traditiegetrouw zijn ontslag aan en eveneens traditiegetrouw wordt dit ontslag door de nieuwe presi dent van de hand gewezen. MADRID. (Reuter). Het hof voor de openbare orde heeft zaterdag in Madrid Luis-Lucio Lobato veroordeeld tot ruim 17 jaar gevangenisstraf. Lobato werd schuldig geacht aan lidmaatschap van de verboden communistische partij. Uit Egyptische regeringskringen is nog vernomen, dat Sadat tot reorganisatie van het huidige Egyptische kabinet heeft be sloten omdat hij een jongere groep minis ters wenst, die het land leiding moeten geven bij het conflict met Israel. TEL AVIV (DPA). De Israëlische elektriciteitsmaatschappij schakelde dit weekeinde te veel, waarvoor bijna het gehele land heeft moeten boeten met de „grootste en langdurigste kortslui ting” uit zijn geschiedenis. Door een defect in de grootste energiecentrale in Tel Aviv viel in de avonduren de stroom uit. Na het overschakelen op een reservestation werd het net totaal overbelast, waardoor men drie uur lang zonder stroom zat. Honderden mensen belden de politie om te vragen of er oorlog was en menig automobilist opende het raampje om te horen of er luchtalarm werd gegeven. Maar al gauw werd duidelijk, dat het slechts een storing betrof. Mintoff heeft zaterdag zijn ultima tum voor de terugtrekking van Britse troepen zes uur voor de afloop van de termijn ingetrokken. De Maltezer rege ringsleider verklaarde, dat hij het ulti matum opgeheven had, nadat hij van de Engelsen de toezegging gekregen had, dat zij zich niet in de binnenland se aangelegenheden van Malta zouden mengen en nadat er aanwijzingen voor |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiuiiiuimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? Door VROEGBOEKEN f25.- EXTRA KORTING PER PERSOON op de toch al super-voordelige D-TOURS vakantiereizen in maart, april, mei, augustus of september (seizoen AenB)! E De rechtbank, die politieke overtredin gen behandelt, gaf de 51-jarige verkoper deze zware straf omdat hij in september 1959 al eens terecht had gestaan op be schuldiging van het uitlokken tot opstand. Hij kreeg toen veertien jaar. Vorig jaar kwam hij vrij. Volgens de rechtbank had hij toen weer zitting genomen in het bestuur van de communistische partij. Lobato werd voorts verspreiding van illegale propagan da ten laste gelegd. Twee andere mannen, die met Lobato hadden samengewerkt, kregen respectie velijk vijf en drieëneenhalf jaar gevange nisstraf. Een vierde werd vrijgesproken. Het wetsontwerp heeft deze uiterste „vrijheid” als uitgangspunt genomen, om dat een overschrijding van dit uiterste naar de volledige bevrijding in strijd zou komen met het regeerakkoord en tevens uiteraard met het nog steeds gehandhaaf de standpunt van een groot deel der Kamerfracties. De heersende ontevredenheid over een toch nog doorgaande „betutteling” van de vrouw staat duidelijk tegenover een al even sterk heersende ongerustheid over funeste gevolgen van een eventuele volle dige vrijheid van beslissing voor de vrouw. Die ongerustheid wordt hier en daar nog aangedikt door een niet voldoen de doordrongen zijn van de al even fu neste gevolgen, die een belemmering van de abortusvrijheid zou kunnen hebben. Maar in het algemeen kan men toch stellen dat niet behoudzucht en bedillerig heid, gelden, doch gewetensvolle verant woordelijkheid de boventoon voert in de argumenten tegen de onbeperkte abortus vrijheid. Het is geen politiek probleem, maar het is wel zo dat de verschillen van opvatting DACCA. (Reuter en AFP) In Bang ladesj en speciaal in de hoofdstad Dacca woeien de vlaggen gisteren de dag van nationale rouw halfstok en droegen de mensen rouwbanden of strikjes om de naar schatting drie miljoen mensen te herdenken die om het leven zijn gekomen in de strijd om een vrij Bengalen. In het hele land werden plechtigheden gehouden en in de moskeeën, tempels en kerken is gebeden voor de zielerust van de overle denen. Premier Moedjiboer Rachman drong er in een toespraak bij zijn volk op aan zich volledig te geven aan de taak om het land weer op te bouwen, „opdat het bloed van de martelaren niet vergeefs vergoten zal zijn”. Het Pakistaanse leger heeft ons alles af genomen, aldus Moedjiboer Rach man, en wij zullen ons gouden Bengalen moeten opbouwen met wat ons nog rest. Inmiddels is in New Delhi vernomen dat honderden niet-Bengaalse moslems van Bangladesj naar India zijn gevlucht omdat zij represailles vrezen. De Indiase autoriteiten zouden de afgelopen dagen 628 mensen hebben aangehouden die West-Bengalen of Bihar zijn binnengeko men. De vluchtelingen zijn voor het grootste deel Bihari’s of „razakers”, men sen die met het Pakistaanse leger en de Pakistaanse autoriteiten hebben gecollabo reerd. In een boodschap aan de commissiele den zei minister Machmoed dat het vraagstuk nog steeds gevoelig is en hij adviseerde een verstandige behandeling om politieke en veiligheidsproblemen te voorkomen. internationale reisorganisatie van het DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN Boekingskantoor in Haarlem: Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 van „Uncle Sam” met het opschrift „imperialisme” en van de Filippijnse president Marcos die met Hitler werd vergeleken. Hij zei verder dat leden van de groep een mislukte poging hebben gedaan de neef van de sjah, prins Sjahram, te ont voeren. Zij hadden voorts getracht bui tenlandse diplomaten te ontvoeren onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Te heran. gen is uitgehold en ernstig aan herziening toe is. Als vandaag president Leone zijn consultaties begint, die tot vrijdag zullen duren, is dan ook één van de prognoses, dat de demissionaire premier Colombo opnieuw met de vorming van een regering van midden-links zal worden belast Zo wel de Republikeinen als de nu hun uittreden overgebleven partijen in de coalitie christen-democraten, de soci aal-democraten en de socialisten heb ben te verstaan gegeven, dat zij voor het herstel van de oorspronkelijke coalitie van midden-links voelen. zich groeperen langs politieke scheidslij nen. Dat is eenvoudigweg het gevolg van het feit, dat confessionele overtuigingen zich in politieke formaties hebben omge zet. Daarbij moet echter wel in aanmer king worden genomen dat ook niet-con- fessionele figuren uit het medische beroep zich tegen abortusvrijheid keren, zodat er zeker ook een algemeen geldend maat- schappelijk-ethisch vraagstuk is ontstaan. Het lijkt enigszins, voorbarig om nu al het in beraad zijnde wetsontwerp als „gevaarlijk” en „ondeskundig” te brand merken, zoals dat uit bepaalde hoek is gebeurd nadat minister Nelissen er sum mier over had gepubliceerd. Wie uitgaat van het standpunt dat iedereen individu eel en volstrekt onafhankelijk moet kun nen beslissen over onherroepelijke daden, zelfs als die daden worden ingegeven door noodsituaties en onder druk van emoties, zou bijvoorbeeld ook moeten pleiten voor een volstrekte vrijheid van echtscheiding door eenvoudige beslissing van een der partners. In de praktijk blijkt echter, dat enige belemmering en inspraak van de zijde der wetsuitvoerders heilzaam kun nen zijn, om impulsieve opwellingen en wellicht gemoedsfrustraties die het be wustzijn vernauwen de tijd te gunnen zichzelf op te lossen. Ten aanzien van de abortus is echter het vraagstuk wat moeilijker door het grote belang van een zo vroeg mogelijk ingrijpen. Het zal afhangen van de snelle werkwijze dergenen die in abortus moeten worden gemoeid of het nieuwe wetsont werp, in een wet omgezet, funeste gevol gen zal kunnen voorkomen. Bureaucratie zou in deze kwestie inderdaad levensge vaarlijk kunnen zijn. Dat een vrouw die zo’n belangrijke stap wil ondernemen de gelijke voorlichting en intensieve aan dacht moet hebben, omdat zij behoed moet worden voor een onherroepelijke daad waarvan zij spijt zou kunnen krij gen, is redelijkerwijs te verdedigen. Een ideale oplossing kan onmogelijk worden bereikt door welke wetsvoorschriften ook, maar al evenmin zónder wetsvoorschrif ten. Het is te hopen dat de politieke discussie over abortus niet de echte en redelijke elementen zal vertroebelen. Er staat een diep-menselijk probleem op het spel. I WUUVWlAMfWUVUUVUMWIMMAfWMWIAMVUWVUWlAMfUWUWMMWVVVVUVAMWIAAfWWMfWIfVMVWVVMWIlWUW net er nogal anders zal uitzien dan het vorige. Uit betrouwbare bronnen is verno men, dat de huidige Egyptische minister van Buitenlandse Zaken en vice-premier Machmoed Riad wordt vervangen door Moerad Ghaleb, minister van Staat voor Buitenlandse Zaken en oud-ambassadeur in Moskou. Vandaag zal Sidky Sadat een ministers- lijst aanbieden. Het nieuwe kabinet wordt morgen beëdigd, aldus is uit Egyptische regeringskringen nog vernomen. Met algemene stemmen heeft het cen trale comité van de Arabische Socialisti sche Unie voorts zijn goedkeuring gehecht aan het ontslag van zijn eerste secretaris, Mohammed Abdel Salam El-Sayyat, die deel zal gaan uitmaken van het nieuwe kabinet. Tot opvolger als eerste secretaris van Abadel Salam is gekozen Sayed Ma rei, minister van Landbouw en vice-pre mier in het aftredende kabinet. ,y' Het Ihdonesische persbureau Antara meldde dat tot dusver minder dan 10.000 Molukkers zich voor repatriëring naar Indonesië hebben opgegeven. Sidky heeft allereerst tot taak, het thuisfront op oorlogsleest te schoeien en een politiek van soberheid te volgen, on der meer door inperking van de binnen landse consumptie, aldus is in Egyptische regeringskringen vernomen. Sidky, een technocraat, die zich een reputatie heeft verworven bij de industri alisatie van Egypte, is begonnen met het samenstellen van zijn kabinet. Verwacht wordt, dat het nieuwe kabi- Naar gisteren in Rome verluidde, zou bij de nieuwe onderhandelingen tussen Mintoff, Carrington en Luns ook over economische hulp aan Malta gesproken moeten worden. Op een dergelijke hulp voor het financieel zwak staande ei land Malta schijnt vooral Italië te hebben aangedrongen. Lord Carrington zal vandaag in het Britse Hogerhuis een verklaring afleg gen over de Maltezer crisis en de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Sir Alec Douglas-Home, zal in het Lagerhuis over de kwestie-Malta spre ken, aldus is uit Britse regeringskrin gen vernomen. Verwacht wordt, dat mr. Luns van daag verslag zal uitbrengen aan de permanente raad van de NAVO in Brussel. Hpewel tot dusver nog niets is uitge lekt over de besprekingen van zaterdag in Rome, hebben Maltezer functiona rissen verklaard te geloven, dat een regeling van het geschil tussen Enge land en Malta nabij is. „Ik ben zeer zeer optimistisch” aldus een functiona ris van Mintoffs regerende socialisti sche partij. Onmiddellijk na de bekrachtiging van Sidky’s benoeming vaardigde president Sadat een decreet uit, waarin hij dr. Machmoed Fawzi, premier, tot vice-president van Egypte benoemd. In het decreet heet het voorts, dat de 71-jarige dr. Fawzi ook zal fungeren als medewerker van de president voor politie ke zaken een functie die Fawzi ook bekleedde voordat hij kort na de dood van president Nasser, in september 1970, tot premier werd benoemd. op Malta voortgezet. Waarnemers ma ken daaruit op, dat Engeland in elk geval zijn garnizoen op Malta wil in krimpen. Premier Heath heeft doen weten, dat Engeland zich niet „hals over kop” in een nieuwe overeenkomst zal laten „storten”. Het zou volkomen duidelijk gemaakt moeten worden, welke defen- sie-installaties op Malta voortaan de NAVO als geheel ter beschikking zul len staan. Bovendien heeft Londen er zondag geen twijfel over laten bestaan, dat de Britse betalingen niet verhoogd zullen worden en dat elke verhoging van de andere NAVO-landen moet komen. Naar de mening van Engeland moet een nieuwe overeenkomst ook een be paling inhouden, dat landen van het pact van Warschau geen vaste voet op Malta mogen krijgen. Het orgaan van de Russische strijdkrachten, Rode Ster, heeft de NA VO ervan beschuldigd, Malta onder druk te zetten. Volgens dit blad wordt de onafhankelijkheid van Malta en Cyprus door „imperialistische intriges” bedreigd. een nieuwe overeenkomst waren ge weest. De premier had bij de jaarwisseling de verdere legering van Britse troepen afhankelijk gesteld van de betaling vain een met bijna 100 percent ver hoogde jaarlijkse pachtsom van acht tien miljoen pond sterling. Dit met een ultimatum tot 15 januari om midder nacht. De woordvoerder toonde tijdens een persconferentie in een tv-studio een grote hoeveelheid wapens, munitie, explosieven en radio-apparatuur die volgens hem bij de arrestaties waren gevonden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3