ToernooisPIONage Milieu-actiegroepen hebben ETEN EN PROPAGEREN mondiale invloed grote VAN DE SCHAAKSPORT Traditionele zuurkoolmaaltijd Fleurige voorstellingen bij „Jan van Dommelen Demonstratie bij het schaakpaleis TOERNOOI BLIJFT ONDANKS FUSIE Dames zijn gestart Bronsstraat afgesloten Uitgevaren visserij vaartuigen H fj Statenlid Van Leeuwen op bijeenkomst van Democraten over leefmilieu: Molière in Santpoort Havenberichten Dood-over-derug- jaar-theorie is sterk overdreven Reddingboot uitgevaren voor patiënt op British Judge” r w W WW 5 4 WETHOUDER OCKELOEN INTELLIGENT IJMUIDER COURANT MAANDAG 17 JANUARI 19 72 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) 99 It WIJK AAN ZEE/BEVERWIJK „Ondanks de fusie, tot volgend jaar” met deze woorden besloot zondag avond drs. J. D. Hoogland, lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens, onder meer belast met de portefeuille voor schaakzaken de traditionele zuurkoolmaaltijd als besluit van de vierkampstrijd. Even traditioneel was deze massamaaltijd in het Kennemer Theater en even eens der traditie getrouw had de heer Ch. Hart voor een voortreffelijk gerecht gezorgd, dat gezien de verorberde hoeveelheden met bijzonder veel smaak werd genoten. Belangrijk voor de schakers waren ongetwijfeld de laatste woorden van gastheer drs. Hoogland. Het schaak toernooi van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken „blijft”! SANTPOORT Ongeveer vijftien jaar geleden leverde Ton Lutz met „De parvenu” voor het Rotterdams Toneel een nieuwe vertaling van Mo lières „Le bourgeois gentilhomme”, welke komedie in ons land tot dusver als „De burger edelman” was ge speeld. Onder regie van de vertaler werd „De parvenu” toen ook door de Rotterdammers opgevoerd en met een sublieme Bob de Lange in de hoofdrol resulteerde een en ander in een serie feestelijke en succesvolle voorstellingen. Naar verluidt werd het stuk in 1670 door Molière ge schreven, met de bedoeling Lode- wijk XIV ter gelegenheid van de ope ning van het jachtseizoen in Cham- bord het nodige avondvertier te be zorgen. Wellicht heeft de auteur zijn vorst daarbij willen amuseren met een kluchtige vertekening van de even ijdele als domme burgerman Jourdain, die na zijn verworven rijk dom ook tracht in adellijke kringen door te dringen. Molière is hierbij in zoverre nog actueel geweest dat een in die dagen door een Turks vorst aan het Franse hof gebracht bezoek voor hem aanleiding werd de hande ling met een notsierlijke „Turkse” cMnp te verluchten. HAARLEM De goede voorbeel den van onderop, zoals van de actie groepen. hebben een veel grotere in vloed op de mondiale bestrijding van de milieuvervuiling dan we denken Dit zei vrijdagavond het Statenlid Van Leeuwen op een bijeenkomst van D’66 over het leefmilieu en dan voor namelijk dat in Kennemerland De heer Van Leeuwen stelde dat de poli tieke middelen voor de bestrijding wel aanwezig zijn, maar dat inter nationale ontwikkelingen soms zo ingrijpend zijn dat er in Nederland nauwelijks iets tegen te doen is. Eisen wjt A M F rvww n it WWW ning Van 4. 20 oend Ongeveer 280 „grage” eters hebben zich zondagavond in iter- aar- jner- in- pend pend ver raai. Geo- raat. •oor- raat. Geo- luijs- stuif. idant idant litie- ver- zordt sten- dsre- ilden Oete- iron- i 12,5 izen. lente stuif, jker- ider- bezig IJMUIDEN. Bij het schoonmaken raakte een achtendertigjarige werknemer van Plastic Packing zaterdagochtend met zijn hand tussen draaiende rollen van een machine. Daarbij werd de pink van zijn rechterhand verbrijzeld. De man is ver voerd naar het Zeeweg Ziekenhuis. het Kennemer Theater de zuurkoolmaaltijd heerlijk laten smaken. Staatssecretaris H J Vonhojt aan het umord met te weers zijden van hem mevrouw en de heer J D Hoogland. Hij brak een lans voor de verbreiding van de schaaksport. peu- 13-18 'oor- ilieu :erk- iael- len- 44: t 46: d n tl n k :t af- 'aren et 30 )ieke ver- □rui- itage antal 1100 'S n tn ie ir t- id rr le m in n rs idrik 0 u.; 0 u.; u. IN VELSEN is zo langzamerhand alleen de Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen” nog overgebleven, welke in staat kan worden geacht van een derge lijk klassiek blijspel een reeks bevredi gende vertoningen te geven. En met Fred van Deth als regisseur is dit ensemble hier zelfs op verrassende wijze in ge slaagd. Vandaar dat in zaal „Zomerlust” driemaal van een fleurig kijkspel sprake is geweest, dat ons het amateurtoneel weer van zijn beste zijde kon laten zien. Er is bij deze voorstellingen dan ook ongetwijfeld sprake geweest van een ze- OFSCHOON ER verder nauwelijks van een handeling sprake is, omdat Molière in feite heeft volstaan met een nogal kluch tige revue van allerlei huichelaars en hielenlikkers, die terwille van de smeer bij Jourdain in het gevlei willen komen. Met als komische climax de listige ma nier, waarop Cléonte erin slaagt Jourdain te vernachelen, bit zijn pogingen de hand van Lucie (Jourdains dochter) te verove ren. MT. Liesje en Rutger - Hektrawler Vooraan en Als voorbeeld noemde hij de Marbon- vestiging, waar betere en veiliger eisen zou den kunnen en moeten worden gesteld, maar het college kan volgens de heer Mar tini gemakkelijk door de knieën gaan voor eisen van Marbon. omdat de werkgelegen heid op het spel staat. Hij was van mening dat er in plaats van petro-chemische ook droge industrieën in het Noordzeekanaal- gebied een plaats zouden kunnen krijgen, maar of die er komen kon hij met geen mogelijkheid zeggen. De heer en mevrouw Hoogland, die als gastheer en gastvrouwe fungeerden mochten deze laatste avond van de vierkampers niet minder dan 280 eters verwelkomen. In zijn welkomstwoord attendeerde drs. Hoogland erop, dat het Hoogovenschaaktoer- nooi tal van tradities kent, waarvan de zuurkoolmaaltijd er één is. „Echter de zuurkool in het Kennemer Theater is niet zomaar een gerecht, het is een instelling, een soort van ritus, waarbij de zuurkool tot het uiterste verfijnd bereid wordt op een wijze en volgens een recept, waarvan de heer Hart alleen het geheim bezit. Voor degenen, die geschaakt hebben, dat de stukken van hun bord vlogen, is het prettig te weten, dat het 34ste Hoogoven- schaaktoernooi staat in het teken van een verdiept bord. Temeer, waar het usance is, dat zuurkool hoog opgetast moet worden op de borden” zo vervolgde hij. Daarna werden de schalen met het kostelijke gerecht beladen met worst, spek en ham en gedrenkt in wijn, binnengedragen en heeft een ieder zich meer dan te goed kunnen doen. Aan het slot van de maaltijd heeft staatssecretaris H. J. Von- hoff een kort woord gesproken, waarin hij verklaarde getroffen te zijn door de wijze, waarop Hoogovens dit toernooi organiseert. Hij zei hierin het bewijs te zien, dat schaken een volkssport is, welke wordt beoefend door jong en oud. Meer dan menige an dere sport, welke onder de noemer van volkssport gerangschikt staat. Voor de bestuurders van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond zag hij hier een taak weggelegd om het schaken verder te propageren onder de grote categorie ongeorganiseerde schakers. Uit naam van alle schakers bracht hij het echtpaar Hoogland en in hen het Höogovenbedrijf dank voor de prettige schaakdagen en sprak hij de wens uit nog vaak het voorrecht „Weet u waarom het schaakspel door zo weinig dames wordt beoefend?” vroeg ons van de week schaakmeester Gereben, een uit Hongarije afkomstige en in Zwitserland wonende deel nemer aan het schaaktoernooi. Wij moesten hem het antwoord schuldig blijven. „Omdat bij het schaken de mogelijkheid bestaat tot dame-ruil” zette hij uiteen. De reputatie der dames echter, die de damesgroep vormen op het 34ste Hoogovenschaaktoernooi, bewijst dat ook het zwakke geslacht haar mannetje staat bij dit edele spel. Menige tien- en vierkamper, maar ook menig niet-schaker, heeft zich al ver keken bij het zien van de kleine vaak superslanke deelneemsters in de damesgroepen, maar steeds ook weer versteld gestaan van de prestaties. Zondagmiddag zijn de dames van start gegaan, nadat zater dagmiddag „haar” toernooi officieel was geopend in tegen woordigheid van mevrouw Hoogland, echtgenote van de „schaakdirecteur” van Hoogovens. Elk der schaaksters ontving uit haar hand een prachtige corsage en een fraai asbakje. -V.V Wethouder Van der Ham noemde in een algemene inleiding de activiteiten die moe ten worden ontplooid voor een goed mi lieubeheer: internationaliseren, sanctione ren, het beschikbaar stellen van meer fi nanciën en het stimuleren van een nieuwe mentaliteit en nieuwe structuren. Op ge meentelijk niveau zou het woon-, werk en leefklimaat in de ruimtelijke ordening sterker moeten worden geaccentueerd, zou er wat het milieubeheer betreft meer aan wetgeving, stimuleren van milieu-acties en preventies moeten worden gedaan, ter wijl ook op de noodzaak van het behoud van de natuur zou moeten worden gewe zen Wethouder Ockeloen van Velsen gaf een uitleg over wat er in Kennemerland in samenwerking met de Zaanstreek aan ver- ontreinigingsmetingen wordt gedaan en welke moeilijkheden er soms optreden Hij stipte de begrenzing van de meetmoge lijkheden op het ogenblik aan, alsmede de problemen bij de ontwikkeling van goede meetapparatuur. „In het Europoortgebied zijn de kelen van de kinderen betere graad meters dan de apparatuur van de Meld en Regelkamer”, aldus de heer Ockeloen. De situatie in de IJmond en het gebied rond Haarlem valt volgens hem erg mee, maar dit betekent niet dat we de zaak maar rustig op zijn beloop kunnen laten tot de grens van de tolerantie is bereikt De heer Ockeloen zette grote vraagtekens bij de „over-dertig-jaar-dood-theorie”, die na het uitkomen van een deel van de rap porten van de Club van Rome zo veel ru moer heeft gegeven. Hij vond het wat overdreven en stelde dat men nuchter moet blijven calculeren. De bioloog Ruting toonde zich wat het natuurbeheer betreft een stuk somberder dan wethouder Ockeloen. Hij noemde de ongunstige geografische ligging van Neder land en de verslechtering van bodem en afwatering. De heer Ruting noemde de mens de gevaarlijkste diersoort voor zich zelf door zijn verregaande beheersing van de fauna en het ontbreken van een inge bouwd veiligheidsmechanisme bij de mens. Hij merkte op dat de laatste 50 jaar het natuurbehoud in Nederland zeer sterk is achteruit gegaan en dat van sommige flora en fauna de helft is verdwenen, waf van zeer ingrijpende invloed is op het biolo gisch evenwicht. Dit evenwicht bestaat nergens in Nederland meer, niet in de laatste plaats door de wegenaanleg, aldus de heer Ruting. Een ander belangrijk aspect was vol gens hem de slechte landbouwdiplomatiek. de slechte beploeging en het gebruik van de diverse insecticiden en pesticiden. Het is volgens hem mogelijk bepaalde stoffen te gebruiken, die niet schadelijk zijn voor flora en fauna waarbij de economische po sitie van de landbouw niet achteruit gaat. kere zwier en elegance, waarvoor de re gisseur in zijn mise en scène talrijke grap pige vondsten had ondergebracht. DIT ZOU HEM echter niet mogelijk zijn geweest, wanneer hij bij de spelers minder intelligentie had ontmoet om zijn indicaties te realiseren. Zo typeerde Cees de Jong zijn „Mamamouchi” Jourdain met veel komische overtuigingskracht zodat hij in staat bleek in deze figuur nog een geestig evenwicht te vinden tussen dom heid en praalhanzenj. Hij werd hierbij omgeven door een groot aantal duidelijk met plezier acterende spelers en speel sters, in welk gezelschap in vele gevallen sprake was van een duidelijke onderschei ding. Aag Dortmundt bijvoorbeeld met haar eenvoudige en nobele echtgenote, de onstuimige minnaar van Dick Dortmundt en het astrante kamermeisje van Ria Kamerbeek In dit ere-lijstje dienen ook Ger Tabernal, Chris SÏuyter en Henk Vening sr nog te worden opgenomen, respectievelijk voor de statige markiezin, de zelfbewuste philosoof en de „slijpende” graaf Dorante. En bij de kleinere rollen wist Will Janssen zich nog te onderschei den met haar pittig zangeresje, terwijl op de debetzijde van de regie nog talrijke fleurige en geestige tafereeltjes kunnen worden geboekt. Zoals de koddige schermles en het uitbundig dwaze bezoek van de .Turkse” deputatie. Geen wonder dat deze voorstellingen bij het publiek een bijzonder groot succes wisten te beha len. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In verband met herstra- tingswerkzaamheden zal met ingang van woensdag 19 januari aanstaande de Bronsstraat in IJmuiden gedurende vier weken vooi alle verkeer zijn afgesloten. te mogen genieten door mevrouw en de heer Hoogland te wor den ontvangen. Voor het eerst ditmaal werden de belangrijkste prijzen niet uitgereikt, daar de winnaars geen kans hadden gezien aan te blijven voor de zuurkoolmaa!'Als gevolg daarvan stond men weer vroeg buiten. Het statenlid vertelde hoe tot voor kort bij het milieu altijd een keus gemaakt moest worden tussen welvaart en welzijn maar dat hij na het uitkomen van de rap porten van de Club van Rome er naar neigde om bijna verplicht te kiezen voor het welzijn. Hij schetste hoe de welvaart staat allerlei problemen als bcvolkings explosie en daar weer uit voortvloeiend industrialisering, verstedelijking en toene ming van het verkeer te zien heeft gege ven. dingen waaraan volgens hem ook op provinciaal niveau iets kan worden ge daan. Maandag 3 Januari Hektrawler Rijnmond II KW 43 Tetman Hette KW 74 Hendrika Johanna KW 81. Holland KW 123, Willy KW 141, CorneliS den Duik KW 144, Cornelis Vorlijk Fzn SCH 171. MT. Haarlem IJM 9 Sakina Martine KW 32, Wilhelmina Johanna KW 39, Brittenburg KW 121 Jan Maria KW 171. Ursinus VL 1. Dinsdag 4 Januari - VL 153. Woensdag 5 Januari VL 115. Donderdag 6 januari MT. Delft IJM 37. Vrijdag 7 januari Hektrawler Rijnmond I KW 15. Maandag 10 januari Hektrawler Rijnmond III KW 44 Rijnmond IV KW 85, Annie Hillina KW 170 Frank Vrolijk Czn SCH 81 MT. Protlnus IJM 154 Meyert Menno UM 209, Wiron II IJM 211. Jacob KW 55. Dirk Maria KW 80. Albatros KW 87, Marry Marian KW 149, Soli Deo Gloria KW 152 Jaap SCH 60. Antje TX 46 Ada VL 7 Elly VL 73, Caroline VL 90, Petronella VL 131 ML. Sola Gratia KW 52. Nestor KW 101 naar Duitsland Sursum Corda KW 124 Marjan KW 130 Jacoba Catharina KW 132 Arend Cornells KW 205. MK. Noordzee IJM 3. Dageraad IJM 4, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Maarten Cor- Als remedies noemde hij een goede voor lichting aan schooljeugd en volwassenen en het creëren van gemakkelijk te berei ken biologische centra. Ook zou milieu beheer een examenvak op de scholen moe ten worden. Het Amsterdamse gemeenteraadslid Martini, tevens Eerste Kamerlid voor D’66 stond stil bij de problematiek, die het streekplan Noordzeekanaalgebied spe ciaal voor Amsterdam is. Hij schetste de moeilijkheden die het Amsterdamse haven gebied na de tweede wereldoorlog te ver werken had gekregen en liet uitkomen dat de positie van de hoofdstad wat de indus trialisatie betreft vrij hachelijk is. Zo kan Amsterdam niet veel aan mi lieubeheer doen in het westelijk haven gebied, omdat de daar gekochte gronden zo duur zijn dat alleen impopulaire indus trieën als de petro-chemische er nog kun nen komen. Hij was van mening, dat de gemeente momenteel slechts de keus heeft tussen het zich laten opdringen van de eisen van de industrieën of helemaal niets krijgen. ZATERDAGAVOND werden aan het slot van de laatste opvoering Wil Janssen- Dortmundt Ruud Tierolf, en de heer en mevrouw Tabernal nog even in het mid delpunt van de belangstelling geplaatst. De eerste twee omdat zij tien iaar bij „Jan van Dommelen” hebben rondge maakt, terwijl het echtpaar Tabernal dit nog een kwart eeuw langer heeft gedaan. Hun verdiensten werden met bloemen en iubileumspeldjes gehonoreerd. JAN VAN DAM nelia IJM 44, Wiron VIII IJM 205 Wiron VII IJM 207, Wiron III IJM 221, Deo Volente II KW 11, Limanda KW 33 Rose Marie KW 34, Rudi Ro bert KW 66, Peannette KW 93, Karla Ellen KW 106. Rianne KW 110, Wilma KW 113, Mare Libe rum KW 117. Maarten Senior KW 125. Klazina Maryke KW 127, Anna Lydia KW 145, Gijsbert Marian KW 150, Cornelia KW 174, Dirkje KW 178 Valk KW 185 Elly KW 187, Hans KW 189, Margaretha Christina KW 190, Eben Haezer KW 194. Pieter Jacob KW 195, Willem Senior KW 197 Janneke KW 209 En Avant KW 210, Marlena KW 212, Agatha KW 214, Anna Hendrika KW 215 Carry Anita KW 218, Jacob Senior KW 226. Marco WR 32 Tiny WR 33, Diewlna WR 45. Dinsdag 11 januari Hektrawler Rijnmond V KW 42. MT. Koraalbank KW 3 (12 jan. terug). Francina KW 153, Marian Ellen KW 159. Onder neming lil SCH 117. Michiel Jan VL 110, Willem VL 121. MK. Eben Haezer IJM 23, Ada KW 29, Limanda KW 33, Jeannette KW 93. Arie Jacob KW 221. Woensdag 12 januari Hektrawler All SCH no MT. Soli Deo Gloria KW 152, Anita VL 34. Elizabeth VL 105. MK. Eben Haezer IJM 23 Maarten Senior KW 125. Valk KW 185, Geer- truida KW 211, Agatha KW 214. Voor het eerst in de geschiedenis van het Hoogovenschaak toernooi is er voor de deuren van het schaakpaleis ge demonstreerd. Uiteraard niet tegen het toernooi of het be drijf, dat dit organiseert. Integendeel. De Haarlemmer Dik Verkijk, P.v.d.A.-gemeenteraadslid, was naar Wijk aan Zee getogen met een groot bord, waarmee hij twee maal zondagmiddag heeft gedemonstreerd tegen het wederom gevangen nemen van de Tsjechische grootmeester Pachman in diens land. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Anna von Bar gen Rotterdam, IJmuiden; Tor Hollandia, Gothenburg; Amstelstroom, Hull: Zaanborg, Sel by IJmuiden: World Namad, Newcastle: Mar garets, Newfoundland, Velsen; Gazelle, Boston. Zaandam: Coueron. Antwerpen, IJmuiden; Vega, Rauma; Kroonborg, Hamina, Beverwijk; Tanga, Rotterdam; Sydness, Leith Beverwijk: Polaris. Par; Henrique Lage. Le Havre: Tor Anglia, Go thenburg: Antarctica, Par; British Sergeant, Rotterdam: Arne Hilck Teignmouth; Rolf Behr- mann, Londen. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Lizard. Antwerpen, Zaandam: Wunner, Flixborough; Hackney, Londen: Halthabu, Flixborough; Lisa Bahr Kopenhagen, IJmuiden: Tor Hollandia, Goihenburg; Annaba, Hamburg; Sinoutsk-rk, Antwerpen; Jean E Londen; Havelstein, Dja karta: Basalt Flixborough: Greenland Sea, Car tagena: Pamir Hull; Guyenne, Basse Indre, IJ muiden; Nederrhone, Antwerpen; Coueron, Basse Indre IJmuiden. Zondag aangekomen in IJmuiden: Karen Olt- mann, Wismar: Hondsbosch, Londen, Zaandam; Antie Oltmann Monstrio. Velsen; Soelve, Sarps- borg; Colonia, Gunness; Leonce Vieljeux, Le Havre; Rekola. Hamina, Velsen; Memel, Dagen ham' Eken, Skutskear; Osteclipper, Skutskear, Zaandam' Neerlandia. Kopenhagen: Limari, Bre men' Brinto Londen. IJmuiden: Dietrich Olden- dorf. Baton Rouge; Diabas, Flixborough; Tine Bach Leixoes: Wischhafen, Kolding, IJmuiden; Otello. Tggesund. Zaandam: Przemysl, Szczecin: Activity, Gunness: Tor Normandla, Kopenhagen, IJmuiden: Belgien, Palermo. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor Anglia, Immingham; Rijnstroom, Shoreham: Martin Schreuder. Londen; Gaasterland, Hamburg; Brinda Poole, IJmuiden; Ruestringen, Londen; Amstelstroom, Shoreham; Zaanstroom, Felix - towe: Fern River New Orleans; Holka, Ude- falla Maandag aangekomen in IJmuiden: Schelde- borg Mantyluoto, Zaandam; Castor, Kotka; Ot to Bremen: Kormoran, Bremen; Spaamestroom, Liverpool; Pommern. Goole; Free Enterprise 4. Dover Maandag vertrokken van IJmuiden: Anna von Bargen. Savona. IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. DE KNZHRM-redding- boot „Johanna Louisa” is vanmiddag om streeks twaalf uur uitgevaren naar het Britse vrachtschip „British Judge” op de Noordzee, voor IJmuiden. De gezagvoerder van de „British Judge” had om medische bijstand verzocht voor een van de opva renden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5