Cruyff: Iedereen bij ons moet zich maar eens afvragen wat hij deed wat hij anders niet doet AJAX’ GROOTSTE WINST BESTOND UIT DE TWIJFELS NA AFLOOP WAS NIET VOLDOENDE VOOR ZEGE TELSTAR Coerver Posthumus ze nooit meer” STOUT-GOAL na „Zo simpel krijgt r 1 Ere-divisie Kowalik schoot weer eens raak in cijfers - 1502 minuten 3 9 MAANDAG 17 JANUARI 1972 (Van onze sportredactie) VELSEN In de 62ste minuut van het duel tegen NAC beleefde Ko Stout gisteren een historisch moment toen hij voor het eerst in dit seizoen een doelpunt op zijn naam kon laten schrijven. Daar mee kwam een einde aan een slo pende periode van zestien wed strijden, waarin de Amsterdam mer, bij De Volewijckers wegge haald om in Velsen de score wat op te vijzelen, als spits zonder een enkele treffer bleef. Naarmate de competitie vorderde vrat dit voor een aanvaller verlammende idee aan zijn zelfvertrouwen. Zijn door tastende optreden maakte plaats voor voorzichtigheid. Ko Stout: „Als de doelpunten zo lang uit blijven, ga je automatisch nieuwe dingen proberen. Je blijft steeds zoeken in de hoop eens de juiste manier te ontdekken”. Na 1.502 doelpuntloze minuten brak gister middag voor hem het verlossende ogenblik aan. Monne de Wit kopte (de stand was 10 door een goal van Jos Jonkers) een voorzet door naar de langharige Amsterdam mer, die de bal feilloos achter doelman De Jong werkte: 20. I ■tK (Van onze sportredactie) Een vrije trap van Keizer (niet zichtbaar) belandt op het hoofd van Arnold Mühren (geheel rechts) die met een uiterst bekeken kopstoot Doesburg verrast (21). Keeper De Jong houdt een schot van Driesen. Vermeulen (gedeeltelijk zichtbaar) beschermt zijn doelman, terwijl aan voerder Schrijvers, Dick Bond, Arie Delmotte en Ko Stout te laat arriveren. (Van onze sportredactie) t I b maar vooral Hulshoff, die ver onder hun normale niveau speelden, was te groot. Het teamverband, uitgerekend het belangrijkste wapen tegen een elf tal als Sparta, was zoek. Bovendien komt daar dan nog bij dat doelman Nico de Bree van slag was en een enorme blunder maakte. Dan ben je hier natuurlijk nergens.” Maar ten onrechte kleineerde Coerver de treffers van Posthumus: „Zo simpel als tegen ons krijgt hij ze natuurlijk nooit meer voor de voeten.” 20 20 20 20 20 3 1 7 7 4 5 5 3 4 7 8 9 6 4 6 5 6 4 0 3 3 3 5 5 7 8 8 7 7 7 9 11 10 13 13 14 37 33 27 27 26 25 21 21 20 19 18 17 16 14 14 9 8 8 De hardnekkige weigering van de Telstar-spelers om hun tegenstander de genadeklap toe te dienen, kostte hun vier minuten voor tijd een kostbaar punt toen Quaars de bal achter Van der Meeren werkte. Zijn inzet was niet al te hard en zeker houdbaar. Deson danks liet de Velsense goalie het leer door zijn handen schieten, wat Telstar de overwinning en de spelers een pre mie van 200,- kostte, 17 16 10 10 11 10 8 9 8 6 5 4 5 5 4 2 1 2 45-11 44-11 42-22 23- 7 38-22 29-20 32-29 21- 21 22- 27 24- 30 27-33 26-28 25- 21 17-32 11- 26 8- 33 9- 39 12- 43 MW NEC Telstar NAC Omdat Ajax juist in verdedigend op zicht zo fragiel was besloot Kovacs om een middenvelder, Arie Haan, te ver vangen in plaats van een verdediger om nog een laatste poging te wagen. De vondst bleek goud waard. Eén van de weinig goede acties van Keizer, een uitgekookte vrije trap, belandde op het Ajax begon daardoor z o mogelijk nog minder gedisponeerd aan de twee de helft als het na de gelijkmaker al voetbalde. En omdat de opdracht van Schwartz („ten koste van alles zo snel mogelijk gelijk maken”) lukte toen de slimme Bosveld koelbloedig Kowalik bediende, die in de eerste helft al op de lat had geschoten (Kowalik: „Stuy dook de verkeerde hoek in maar kreeg toch de bal nog tegen zijn been”), was het onverwacht toch 1-1. Daarna be gonnen de problemen voor Ajax. De disharmonie tussen het vertoonde spel van Neeskens en Suurbier, die zeer sterk voetbalden, en Keizer, Mühren, hoofd van invaller Arnold Mühren, die met een even gave als verrassende kopbal Doesburg passeerde. Dat de treffer vooral bij Sparta gemengde ge voelens oprakelde was een begrijpelij ke zaak. Ajax ontsnapte die tweede helft enkele keren op fortuinlijke wij ze aan de genadeklap, waarbij zich het dan even onbegrijpelijke feit voordeed dat de Amsterdammers hun levensge vaarlijke wapen, dat van de counter, niét goed hanteerden. Cruyff speelde te individueel, in de eerste helft raakte hjj zelfs onnodig een bal kwjjt wat in dit schaakspel onmiddellijk de befaam de kans van Kowalik tegen de lat tot gevolg had, en Swart had alleen al verdedigend de handen vol aan Visser. Het rendement van Keizer bleef nihil en de middenvelders liepen maar naar de juiste balans te zoeken. Daarom meende Elek Schwartz ook: „Wij heb ben het spel die tweede helft volkomen gemaakt. Daarom hadden wij op zijn minst verdiend om hier gelijk te spe len.” De bevestiging van zijn woorden kwam uit de mond van Sjaak Swart, die doorgaans niet zo gul is om toe te geven dat Ajax het werkelijk moeilijk heeft gehad. Swart: „Een gelijkspel was echt wel de juiste verhouding geweest.” Als geldig excuus kon hij verder aanvoeren dat de Pool Pogrzeba nog niet helemaal hersteld is van een blin dedarmoperatie en daarom na één helft op halve kracht vervangen moest worden door Van Dijk. Bovendien ont brak Jan van Gorp wegens studierede nen. Jan Rab gaf in eerste instantie de voorkeur voor Kees de Vries boven Klaas Bijl. Een kwartier voor tijd mocht de Helderse middenvelder zijn plaats innemen ten koste van De Vries. AMSTERDAM. De grootste over winning kan voor Ajax wel eens uit het feit bestaan dat de Amsterdam mers na afloop van de uiterst kostbare zege tegen Sparta (2-1) de noodzaak onderkenden om deze week bij zichzelf te rade te gaan welke risico’s het inhoudt als de resultaten de neiging hebben te glad te verlopen. Want daar lag ongetwijfeld één van de grootste oorzaken dat de Amsterdammers na een dominerende en vrijwel vlekkeloze eerste helft waarin Cruyff na ruim een half uur Sparta op afstand zette na de hervatting, toen Sparta de ach terstand na zes minuten nivelleerde, tot zo’n bedenkelijk peil terugzakten dat het achteraf een verbazingwekken de zaak is dat niet Sparta maar Ajax als triomfator het zware veld verliet. intimideren door de vedetten uit de eigen ploeg. En de winst voor Happel was, dat de anders zo angstvallige Posthumus na een zeer snel doelpunt in de derde minuut alle schroom ver loren scheen te hebben. De volgende duels zullen moeten bewijzen of Pos thumus zich inderdaad nu snel ontwik kelt tot de spiitsspeler die Feyenoord zo broodnodig heeft met onder meer de Europa-cupduels tegen Benfica in het vooruitzicht. Het was een vrij teleurstellende apo theose van het eerste duel waarin Jan Rab zijn publiek (4000 man) op fris aanvallend voetbal wilde onthalen. Die opzet lukte nog niet helemaal. Welis waar begonnen de Velsenaren, met De Vries, Fens en Jonker in de middenli- nie, met een consequent eenrichtings verkeer naar het doel van De Jong, maar om tot een hoogstaand voetbal- gevecht te kunnen komen heeft vooral Telstar een goede opponent nodig. En dat was NAC zeker niet. Trainer Ben Peeters gaf na afloop toe: „We hebben hier een flinke inzinking doorgemaakt. Vooral in het eerste half uur vergaten onze spelers dat iedere overwinning het loon van hard werken is. Gelukkig kwamen ze daar later nog bijtijds achter, om, zij het met wat geluk, nog naast Telstar te komen”. Maar Stefan Kovacs: „Ik ben er niet zo ongelukkig mee dat het nu gebeurd is. Al blijft wel de situatie dat het onbegrijpelijk is dat er van het goede spel uit de eerste helft helemaal niets over bleef. Zelfs de mandekking bij ons liep niet goed meer. Anderzijds hebben de spelers nu weer eens beseft aan wat voor gevaren zij bloot staan als het eenmaal tegen zit. Hoe kwets baar zij dan zijn. Ik ben blij dat de spelers zich dat ook zelf realiseren. Er ligt nu een probleem waarover zij zich als volwassen profs het hoofd kunnen buigen. Deze week zal er daarom ook heel wat afgepraat worden." Programma: Go Ahead EaglesMW DWSFeyenoord NEC—FC Utrecht PSV—Telstar NACVolendam FC GroningenFC Den Bosch ExcelsiorAjax SpartaFC Twente, FC Den HaagVitesse VitesseGo Ahead Eagles 1-3 MW—DWS 2-0 FeyenoordNEC 5-1 FC Utrecht—PSV 1-0 Telstar—NAC 2-2 VolendamFC Groningen 0-2 FC Den BoschExcelsior 0-0 AjaxSparta 2-1 FC Twente—FC Den Haag 0-0 Stand Ajax Feyenoord Sparta FC Twente FC Utrecht FC Den Haag 20 Go Ahead E. 20 20 20 20 20 FC Groningen 20 20 20 20 20 PSV DWS Excelsior Volendam FC Den Bosch 20 Vitesse 20 De stand is nu 1. Geels (Go Ahead Eagles) 15. 2/4. Schoenmaker (Feye noord, Groenendijk (FC Utrecht) en Kowalik (Sparta) 11. 5/6. De Vrindt (PSV) en Cruyff (Ajax) 10. 7. Van Veen (FC Utrecht) 9. 8/10. Koudijzer, Bosveld (beiden Sparta) en Bish (NAC) 8. En terecht, want met twee schitte rende treffers en een niet te missen kans die hij aan Hasil gaf. had Posthu mus een groot aandeel genomen in de 5-1 zege op NEC Eerder deze week had Happel nog geklaagd dat Posthu mus zich in zijn spel te veel liet DEN HAAG. Ruud Geels (Go Ahead Eagles) heeft dankzij twee doel punten in de wedstrijd tegen Vitesse zijn leidende positie op de topscorers- lijst aanmerkelijk verstevigd. Geels heeft nu een totaal van 15 treffers uit twintig wedstrijden. Janusz Kowalik (Sparta), die na een langdurige blessure voor het eerst sedert 17 oktober weer scoorde, klom naar een gedeelde twee de plaats met Schoenmaker (Feye noord) en Groenendijk (FC Utrecht). De Rotterdammers konden uiterst ontspannen spelen na de snelle ope ningstreffer van Posthumus. In de 18e minuut stoorde Posthumus doelman De Bree en verdediger Eggenkamp zo agressief, dat de blunderende De Bree de bal aan Posthumus verloor, die Hasil toen een niet te missen kans kon bieden: 2-0. Een minuut voor rust bereikte Hasil met een dieptepass de reeds sprintende Posthumus die weer raak knalde: 3-0. In de 12e minuut na rust kwam NEC terug, toen Theo de Jong op links doorbrak en uit zijn schot de bal via verdedigers van Feye noord voor de voeten van de vrijstaan de Mellaard sprong: 3-1. De Rotter dammers bleven echter veel sterker en in de 30ste minuut bereikte Theo van Duivenbode met een crosspass de op links sprintende Hasil, die keihard langs de uitlopende De Bree knalde: 4- 1. Vijf minuten vooi het einde kogelde Boskamp uit een pass van Jansen kei hard over de kansloze De Bree zelfs 5-1 in. Hans Venneker: „Wij zijn er die eerste helft nauwelijks aan geweest en dan gaat Ajax toch iets lichtzinniger zo’n tweede helft in. Als je dan gelijk maakt, waardoor je zelf toch ook weer een mentale injectie krijgt, wordt het moeilijk. Zelfs voor een elftal als Ajax.” Maar Johan Cruyff: „Zo’n te rugval bij ons na die gelijkmaker is een beetje angstig en onbegrijpelijk. Er kwam geen zinnige aanval meer uit. Niets lukte meer. Daarom moet ieder een zich bij ons deze week maar eens afvragen wat hij nu niet deed wat hij anders wel doet. Of omgekeerd.” Al te veel waarde moeten de Rotter dammers overigens niet toekennen aan de gemakkelijke triomf op de Nij meegse ploeg, want de ruim uitgeval len 5-1 zege zegt meer over de zwakte van NEC dan over de kracht van Feyenoord. „Zonder een enkele illusie zijn we naar Rotterdam gekomen”, be kende NEC-trainer Wiel Coerver, die duidelijk liet doorschemeren dat zijn team zich bij voorbaat al verslagen had gevoeld: „We hebben op het ogen blik domweg geen ploeg om het met enige kans tegen Feyenoord op te ne men”, zei Coerver, die opsomde- „Aan voerder Miel Pijs kwam met een lies blessure in het veld en ik moest hem dan ook al in de eerste helft vervan gen, Visser speelde voor het eerst sinds vier maanden weer in het eerste en Felix Muller moest door zijn kniebles sure voortdurend voorzichtig spelen. Met nog een half uurtje voor de boeg leek het de beslissende treffer, temeer daar de Bredanaars tot op dat moment slechts sporadisch de kracht op konden brengen om tot voor het domein van Paul van der Meeren te komen. Dat die schijn bedrieglijk was, bleek nog in dezelfde minuut. Vanaf de middenstip leidde de Bredase aanval rechtstreeks naar het doel van Van der Meeren. De Velsense goalie verzuimde de bal afdoende weg te werken, kreeg hem via het hoofd van Quaars in geslagen positie terug en zag toe hoe Fred André hem met zijn handen op de doellijn moest assisteren. De goed leidende scheidsrechter Weerink bracht de bal naar de elfme- terstip, vanwaar Daan Schrijvers de Velsense overtreding mocht afstraffen. De Bredase ausputzer maakte geen fout: 2-1. Nog leek er niets aan de hand. Telstar maakte dankbaar gebruik van risico’s, die de wat laat ontwaakte Brabanders in hun rush naar de ge lijkmaker in de achterhoede namen. Met nog een kwartier te spelen kreeg Ko Stout bij een van die aanvallen de kans om definitief met zijn doelpun- tensyndroom af te rekenen. Hij kwam oog in oog met de keeper, aarzelde een moment en verloor de bal. „Ik moest ’m van achter me meenemen, daarom had ik de bal niet op tijd onder controle om hem over de keeper te kunnen wippen”, was zijn verontschul digende commentaar. Met de toevoe ging: „Ik hoop desondanks dat ik over mijn moeilijkste punt heen ben en in de rest van de competitie tot meer doelpunten kom”. Ook dat kwam uiteindelijk op het conto van die opmerkelijke goede eer ste helft, waarin „Ajax de eerste twin tig minuten superieur was” zoals Sparta-trainer Elek Schwartz later te recht zou bedenken. Kovacs legde ook uit waarom. „Er was afgesproken om te proberen zo snel mogelijk een doel punt te forceren. Ook al met het oog op Arsenal als wij ook thuis het spel moeten maken en op snel succes moe ten gokken. Sparta was wat dat betreft een goede sparring-partner en er moest dus gedrukt worden. Dat is in de eerste helft ook goed gegaan. Er werd goed tempo gevoetbald.” Als terriers joegen de Ajacieden hun tegenstanders zelfs in bun eigen straf schopgebied op, waarbij vooral het vele goede werk van Wim Suurbier opviel, die aan de Deense Sparta-linksbuiten Kristensen geen kind had, omdat deze de fout beging om ook tegen een klasseploeg als Ajax niet mee te ver dedigen als zijn tegenstander opkwam. De oogst was uiteindelijk vrij summier. Eerst verdween een combinatie van Keizer en Cruyff miraculeus naast het doel, daarna redde Ter Horst op een inzet van Suurbier, voordat tenslotte gebeurde wat niet kon uitblijven. Een één-twee combinatie tussen de voor treffelijke Neeskens (die naast het feit dat Jan Klijnjan er tegen hem hele maal niet aan te pas kwam regelmatig mee probeerde te komen) en Cruyff dreigde te mislukken. Sparta’s laatste man Stef Walbeek aarzelde te lang om terug te spelen op Doesburg of om de bal gewoon droog weg te knallen. Enkele seconden later ging Walbeek geblesseerd tegen de grond. Cruyff („er gebeurt altijd wel wat, maar het was geen overtreding”) had hem de bal afgenomen en het leer langs Doesburg getikt. Reden voor Schwartz om over Van Ravens te bedenken: „Over het algemeen noemt men zoiets professio neel, maar de scheidsrechter had dit toch moeten zien. Walbeek valt niet voor niets. Het was een free-kick.” Het was voor hem een schrale troost dat hij niet alleen een levensgrote kans liet liggen. Ook Dick Bond bezondigde zich daaraan toen hij even later alleen voor het doel, in handen van De Jong knalde. Mét zijn schot op de paal in de eerste helft was dat één van de weini ge keren dat de Volendammer zelf een kogel op doel waagde. De overige tijd bracht hij door met het aan geven van vaak haarscherpe passes, die bij de Telstar-spitsen echter weinig aftrek vonden. Jan Rab: „Dick Bond was vandaag iets te voorzichtig. Hij schoot vaak al, terwijl hij best nog enkele meters vooruit had kunnen komen”. ROTTERDAM. Feyenoord-coach Ernst Happel toonde zijn psychologisch inzicht weer eens toen hij zondagmid dag tien minuten voor het einde van het duel tegen NEC-spitsspeler Hans Posthumus uit de ploeg haalde en Lex Schoenmaker nog even liet opdraven. Op dat moment kon Happel zich iedere ingreep permitteren want Feyenoord leidde tegen het opmerkelijk zwakke NEC reeds met 4-1 En Happel moet geweten hebben dat Posthumus storm achtig zou worden uitgeluid als hij in eenzaamheid en niet temidden van de overige spelers bij het laatste fluitsignaal van het veld zon stap pen. Inderdaad: een donderend applaus rol de van de tribunes in het Feyenoord- stadion toen Posthumus alleen naar de kleedkamer stapte. Zo werkte Happel eraan mee dat Posthumus het gevoel kreeg eindelijk uit de schaduw te kun nen stappen van de andere Feyenoord- vedetten. - - T’WW'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9