Bhoetto VELDSLAG OP TERREIN wil wel UNIVERSITEIT MADRID aftreden Auschwitzproces in Wenen SPEUREN NAAR GIF Meisje van tien jaar Parijs ontvoerd m 3553 Politie gebruikt helikopters bij strijd tegen studenten gemiste kans Bangladesj: 200.000 verlaten vrouwen Russen mocht Advocaat van Boekovski in Doodstraf in New Jersey afgeschaft DIT DURVEN WIJ ALLEEN! Voetballen met hoger beroep Rhodesië niet Om Pakistaanse eenheid te redden BOUWERS GASKAMERS VOOR RECHTERS Studentenbonden in Indonsië VOOR 90.000 GULDEN DOOR OUDERS VRIJGEKOCHT Actiegroepen begeleiding JNCTAD 12.. I Vorsten openen internationale z opgeheven weg f» »7f- e 3 2 ft h I 1!m wiilM DINSDAG 18 JANUARI 1972 M Door Westpakistaanse soldaten verkracht Wegens oppositie tegen „pretpark” i (Van onze redacteur in Madrid) (Van onze redactrice in Wenen) Q e p !t e schitterende bomopruimingsdienst ADVERTENTIE n ij op alle afdelingen zijn de prijzen gewoon onvoorstelbaar laag. Kom uzelf overtui gen. Volgens ons is dit „DE” opruiming van heel Kennemerland. DJAKARTA (RTR). Het n e n n TRENTON. (AFP) Het hooggerechts hof van de Amerikaanse staat New Jersey heeft maandag met zes stemmen tegen een bepaald dat de doodstraf in strijd is met de Grondwet. WENEN. Wat de voorafgaande Oos tenrijkse regeringen 25 jaar lang hebben verzuimd, verhinderd, en zelfs systema tisch hebben gesaboteerd, schijnt bonds kanselier Kreisky om vijf voor twaalf nog te willen goedmaken: de berechting van het grote aantal Oostenrijkers, die zich onder Hitler aan oorlogsmisdaden hebben schuldig gemaakt. t 5 n y n n t e (Van onze correspondent) zij de moordmachinerie die zij hadden ontworpen en gebouwd, zijn in Auschwitz meer joden vergast en verbrand dan in enig ander kamp namelijk meer dan drie miljoen. d e I- r e .1 d n n n i, n a j e e t a a ff e Het werd een ware veldslag tussen de studenten van alle faculteiten en talrijke eenheden van de politie, die geleid werd vanuit twee helicopters. Er vielen gewon den aan beide zijden en er werd een groot aantal arrestaties verricht, men spreekt van meer dan 100. Aan de Spaanse uni- versiteiten belooft het nieuwe jaar bijzon der onrustig te worden. Vanaf het begin van dit studiejaar heb ben de toekomstige artsen zowel in Ma drid als Barcelona en elders heftig gepro testeerd tegen talrijke details van het nieuwe studieplan volgens de pas aange nomen wet. Een probleem is bijvoorbeeld, De Russen waren afkomstig van een onderzoekingsvaartuig dat wetenschappe lijk wérk in dé Indische Qceaan doet en dat voor bevoorrading in Darwin lag. De commandant van de basis stuurde de Russen weg toen zij met hun voetbal- spullen voor de wedstrijd arriveerden. Volgens de commandant was de ontmoe ting door een militair van lagere rang georganiseerd zonder dat toestemming van de leiding was gevraagd. Dit is een mili taire inrichting en die stellen we niet zomaar voor iedereen open, aldus de offi cier, die niet wilde zeggen of tegen de organisator disciplinaire maatregelen ge troffen zullen worden. De Russen zijn gisteren zonder com mentaar naar zee vertrokken. GENèVE. (UPI) De Wereldraad van Kerken heeft gisteren verklaard dat de rond 200.000 Bengaalse vrouwen die door Westpakistaanse militairen zijn verkracht en door hun mannen verlaten zijn, een van de grootste problemen vormen waar voor de regering van Bangladesj zich geplaatst ziet. dat men de studenten na de normale zes studiejaren nog een jaar lang praktijk als onbezoldigd hulpdokter in staatshospitalen wil laten doen. De studenten kregen veel steun van de reeds werkende artsen en natuurlijk van hun kameraden aan de andere faculteiten. Eind verleden week greep de academische autoriteit terug naar het oude discipline- reglement van 1958 en als straf werden de inschrijfgelden van 4.000 studenten in de medicijnen verbeurd verklaard. Hiertegen begon gistermorgen een beto ging op de grote Madrileense campus, dat langs de uitvalweg naar het noorden, tussen de stad en het paleis van generaal Franco, ligt. De oproerpolitie die vast de wacht houdt op de faculteiten en zelfs in universiteitshospitalen, greep onmiddellijk in en liet groot materieel aanrukken. QUETTA (RTR). President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan heeft gisteren in Quetta, verklaard dat hij bereid is af te treden en de macht over te dragen aan premier Moedjiboer Rachman van Bang- la-Desj als hierdoor de eenheid van Pa kistan bewaard kan blijven. PARIJS. (AFP) In Parijs is zater dagmorgen een meisje van 10 jaar ont voerd. Dit is pas gisteren bekend gewor den nadat de vader tegen een losgeld van ruim 90.000 gulden zijn dochtertje vrij had weten te krijgen. MOSKOU. (UPI) De verdediger van de Russische dissident Vladimir Boekovski is bij het opperste gerechtshof van de Russische federatie in beroep gegaan te gen het vonnis van 12 jaar dat onlangs over zijn cliënt werd geveld. geveer 100.000 gulden geëist Berset, zei, zoveel niet in huis te hebben en ook aan niet meer te kunnen komen daar de ban ken gesloten waren. De ontvoerders had den toen genoegen genomen met ruim 90.000 gulden. De directeur kreeg opdracht het losgeld neer te leggen op de achterbank van een auto die op een bepaalde plaats in Parijs geparkeerd moest worden. De door Berset gewaarschuwde politie hield de auto op een afstand in het oog.Om het leven van het meisje niet in gevaar te brengen, kon men niet overgaan tot arres tatie van de ontvoerders. Nadat Charlotte bij een café ergens in Parijs uit de auto was gezet, belde zij haar ouders. Dominee Kentaro Buma. een Japanner die namens de Wereldraad belast is met de zorg voor de vluchtelingen in Azië, zei dat de mannen hun vrouwen verlaten hebben op grond van de mohammedaanse traditie en dat maar weinig mannen hun vrouw hebben teruggenomen. De regering van Bangladesj die het cijfer van 200.000 had verstrekt, had deze vrouwen tot „nationale heldinnen” uitge roepen om hun echtgenoten zover te krij gen dat zij naar hen terugkeren. De regering, aldus Buma, tracht ook het tra ditionele denkpatroon van de bevolking in dit opzicht te doorbreken. De Wereldraad van Kerken zal de regering van Bangla desj hierbij helpen en dg ongelukkige vrouwen intussen steunen. De mijn- en van de Britse marine zet de strijd voort tegen de vaten met giftige vloeistoffen die nog steeds op de kust van Cornwall aanspoelen. Over een kuststrook van 120 kilometer lengte zijn tot nu toe honderd vaten met uiterst giftige en brandbare chemi caliën, waaronder blauw zuur ver bin dingen en ethylacetaat, gevonden. Op de foto onderzoeken twee experts, uitgerust met gasmaskers en duiker pakken, een aangespoeld vat. De vaten zijn naar wordt aangenomen afkomstig van een vorige maand in Het Kanaal gezonken snhip. Deze ontwikkeling had juist in Rhode- sië, waar alles op het gebied van de maatschappelijke organisatie en politieke vorming nieuw begonnen is, van het begin af aan kunnen worden gestimuleerd. De blanke toplaag van Rhodesië wenst echter zo’n toekomst niet te riskeren. Zij werkt liever in de richting van een blijvende afstand tussen de bevolkingsgroepen, waarvoor uiteraard beperkende maatrege len in het nadeel van de kleurlingen nodig zijn. De Brits-Rhodesische overeenkomst be vat de mogelijkheden voor dergelijke be perkingen en laat in ieder geval de kans open voor Ian Smith en zijn blanke fans om hun heerschappij voorgoed te bevesti gen. Rhodesië gaat daarmee een toekomst van gematigde apartheid tegemoet, waar bij „gematigd” moet worden voorzien van de kanttekening dat reacties van de kleurlingenbevolking zoals die thans reeds losbreken de matiging snel zullen kunnen doen ophouden. Als gevolg hiervan is van de twintig ter dood veroordeelden die in gevangenissen in New Jersey soms al jarenlang op hun terechtstelling hebben gewacht de dood straf automatisch veranderd in levenslang. New Jersey is de vijftiende staat in Amerika die de doodstraf heeft afge- schaft. Er zijn in staten waar dit nog niet het geval is 675 ter dood veroordeelden, van wie 104 in Californië en 89 in Flori da. Sinds juni 1967 zijn in de Verenigde Staten geen doodvonnissen meer uitge voerd. MADRID Op de twee universiteiten van Madrid, die samen met en kele technische hogescholen dicht bij het aantal van 50.000 studenten komen, heerste gisteren een grote chaos. Men kan wel zeggen, dat het hele academische wereldje van de Spaanse hoofdstad is lamgelegd. Op de rijke voedingsbodem van het ondergrondse politieke verzet, waarin de studenten vanouds voorhoedestrijders zijn, hebben de meer beroepsmatige pro blemen de studenten nu snel tot actie gebracht. De rector van een der universiteiten verzekerde kort geleden dan ook dat de klandestiene com munistische partij haar studentenafdeling had bevolen om de crisis in termen van beroepseisen te provoceren. 4 Het meisje, Charlotte Berset, dochter van de directeur van een industrieel be drijf, verliet zaterdagmorgen de ouderlijke woning in de buurt van de Champs- Élysées om naar school te gaan. Onder weg werd zij aangesproken door een man die haar een stomp in de maag gaf en haar in een auto duwde, waarna nog een tweede man instapte. Volgens het verhaal van het meisje waren de ontvoerders het zouden er drie zijn geweest door Parijs naar een bos gereden waar men haar blinddoekte, de benen vast bond en een pleister op de mond deed. De rest van de dag en de volgende nacht had zij zo op de achter bank van de auto gelegen. Zij had alleen maar een boterham en een koek te eten gekregen. De volgende morgen dat was zondag waren de ontvoerders met Charlotte weer naar Parijs gereden. Zij hadden onderweg nog van wagen verwisseld. Het meisje kreeg herhaalde malen te horen dat haar vader de twee mannen slecht had behandeld. De ontvoerders hadden inmiddels van de vader telefonisch een losgeld van on- Scheepsorders Nigeria is van plan de Groninger scheepswerven van een grote order te voorzien. Als eerste aanloop daarvoor weden maandag de contracten getekend voor de bouw van vier veer boten voor een totale prijs van onge veer zes miljoen gulden. Later zouden nog eens acht van dergelijke boten geleverd kunnen worden, terwijl er in Nigeria ook vraag bestaat naar meer gespecialiseerde vaartuigen ozals drij vende kranen en hospitaalschepen. De Groninger scheepswerven kunnen ook daarvoor benaderd worden. Indonesi sche leger heeft gisteravond vijftien stu dentenorganisaties ontbonden. De studen tenverenigingen hadden geprotesteerd en gedemonstreerd tegen de aanleg van een pretpark. Het pretpark „Indonesië in Miniatuur” is een idee van mevrouw Soeharto en gaat 10,5 miljard roepiah kosten. Het legercommando voor het herstel van de vrede en de openbare orde heeft ook alle demonstraties en massabijeen komsten van studenten verboden. Mevrouw Soeharto kwam op het idee van een Indonesisch „madurodam” na een bezoek aan Disneyland in de Verenigde Staten. De Indonesische studenten veroor deelden het plan, omdat zij meenden dat het geld beter besteed zou kunnen worden aan de bouw van huizen en scholen De Britse oppositie in het Lagerhuis, die kort geleden een stevige klap tegen haar prestige kreeg door de mislukking van haar offensief tegen het Britse E.E.G.- lidmaatschap, heeft zich nu geworpen op een nieuwe mogelijkheid om de conserva tieve regering afbreuk te doen: Rhodesië. Het moet gezegd dat de Rhodesië-poli- tiek van Heath sterk riekt naar geslepen opportunisme, waardoor de gekleurde be volking van dit voormalige koloniale stukje Engels Afrika zich in de steek gelaten voelt. De regering van Ian Smith, die zich via een ongestrafte opstand tegen het moederland van de macht in Rhodesië meester heeft gemaakt, heeft tot dusver uit Londen slechts lauwe protesten en onwerkzame berispingen ondervonden. Zij is er nu in geslaagd een overeenkomst met Heath te bereiken, die haar macht zal legaliseren zodra het ontwerp-akkoord door het Britse parlement is aanvaard. In het ontwerp worden met veel om haal van woorden en formules de rechten van de gekleurde bevolking in Rhodesië gegarandeerd, maar de regeling bevat zo veel ontsnappingsmogelijkheden voor de blanke minderheidsregering dat Rhodesië een land van apartheid zal blijven en in geen enkel opzicht gestimuleerd zal worden de weg naar integratie op te gaan. De apartheid zal volgens het bereikte akkoord minder straf en minder discrimi nerend worden geregeld, waarbij de le vensstandaard van de gekleurde bevolking betere kansen zal krijgen dan bijvoor beeld in Zuid-Afrika het geval is. Niette min ontbreekt in deze blauwdruk voor een Rhodesische maatschappelijke ont wikkeling de vrijheid van interraciaal verkeer, de integratie van menselijke rechten en communicatie in een zodanige vorm dat in de toekomst Rhodesië een gemengde bevolking zal krijgen. Deze laatste uitkomst voor ieder land waarin gekleurde en blanke groeperingen samen moeten leven en werken is ook voor Rhodesië niet weggelegd, indien Ian Smith volledig gebruik maakt van de apartheids- kansen die het akkoord hem bieden. Bo vendien is Ian Smith ook in het verleden niet de man geweest die enige waarde hechtte aan wensen van of afspraken met Engeland. De economische mogelijkheden van Rhodesië zijn zeer groot en de ontwikke- werkzaam was, is misschien minder spec taculair, maar zeker niet minder essenti eel geweest. Het proces wordt zoals altijd in Oosten rijk door acht lekenrechters gevoerd. De verdachten kunnen alleen voor moord of medeplichtigheid aan moord worden ver oordeeld, aangezien alle andere misdaden inmiddels zijn verjaard. Volgens Simon Wiesenthal, die gisteren naar aanleiding van het proces een druk bezochte persconferentie hield, kan het vonnis variëren van „vrijspraak tot levens lang”. Wiesenthal karakteriseerde de bei de verdachten met een variatie op het bekende type van de „schrijftafelmoorde- naar” als „tekentafelmoordenaars.” Dank- De 30-jarige Boekovski werd tijdens een proces van een dag op 5 januari schuldig bevonden aan „het ondermijnen en ver zwakken van de Russische staat”. Hij zou drukkersgereedschap het land binnenge smokkeld en „verzinsels over het Russi sche systeem” hebben verspreid. Het vonnis van 12 jaar bestaat uit 2 jaar gevangenisstraf, 5 jaar werkkamp met streng regime en 5 jaar verbanning naar een afgelegen plaats in de Sovjet unie. Bhoetto reageerde hiermee op een aan Moedjiboer toegeschreven verklaring, dat hij, Moedjiboer, als premier van Pakistan beschouwd moet worden omdat hij de leider van de grootste partij is, als Bhoet to maar blijft spreken van Oost- en West- Pakistan. Bhoetto, die op het ogenblik een bezoek aan Beloetsjistan brengt, zei dat geen offer te groot is om de eenheid van Pakistan te handhaven. „Ik ben bereid vandaag nog af te treden en stel daarbij maar één voorwaarde: handhaving van Pakistans eenheid.” Hij had Moedjiboer voor diens vrijla ting uit de gevangenis in West-Pakistan laten weten dat hij bereid was direct als president van Pakistan af te treden als men hem beschouwde als een hinderpaal voor het bewaren van de eenheid. UTRECHT. Om de derde wereldhan- delconferentie van de Verenigde Naties (UNCTAD), die 13 april in Santiago (Chi li) begint, in Nederland zo goed mogelijk te begeleiden en bekend te geven, hebben twintig organisaties, bewegingen en actie groepen zich verenigd tot de UNCTAD- strategiegroep. Daar was dan ook reden genoeg voor, want met de nieuwe onderwijswet weet eigenlijk niemand precies waar men aan toe is het ministerie van onderwijs vaak op de laatste plaats. Dit is nu gebleken aan één van de faculteiten, die in het afgelopen jaar het minst „verpoli tiekt” was: medicijnen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Antwerpse stedelijke feestzaal Meir noemde burgeeester L. Craeijbeck van Antwerpen de nieuwe weg die de twee grootste havens van Europa verbindt „een schakel” in de keten die België en Neder land samen bezig zijn te smeden”. Een speciaal accent legde hij op de ontwikke ling van het delta-gebied waarin beide landen, zoals hij zei, „een toekomst tegemoet gaan”. De Belgische minister van openbare werken De Saeger toonde zixh bijzonder verheugd over de opening van deze twee de grensoverschrijdende autoweg. De eer ste was de Koning Boudewijnweg. Minister Drees van Verkeer en Water staat merkte in zijn toespraak op, dat het tracé zo gekozen was, dat het grootste gedeelte op Belgisch gebied kwam te lig gen. De Nederlandse zuinigheid kon zo de kosten op België afwentelen, schertste hij. Na de officiële opening door Koningin Juliana en Koning Boudwijn stapten de officiële gasten in bussen om de weg als eersten te berijden. Onderweg werd de stoet vooral op Belgisch gebied toege juicht door vele honderden nieuwsgierigen en schoolkinderen met Nederlandse en Belgische vlaggetjes. ling van het land hangt af van een efficiënte exploitatie der bodemschatten en voortbrengselen. Het is voor Engeland van belang dat het zijn officiële betrek kingen met het land herstelt en een voorkeurspositie verovert bij de keuze van Ian Smith ten aanzien van de Rhodesische handelsrelaties. Tegenover deze belangen vallen de ethische overwegingen, die meer integratiemogelijkheden zouden doen wensen, te licht. Het is niet alleen een kwestie van rassencommunicatie, want die is in een zo onevenwichtige samenleving als die van Rhodesië natuurlijk gevaarlijk als zij te overijld en op te korte termijn zou worden bevorderd. Maar het is vooral de positie van de kleurling in het econo misch bestel, die als inzet voor een verde re integratie van belang is. Als de zwarte en gekleurde bevolkingsgroepen in het land vrijelijk deel zouden kunnen hebben aan de economische oogsten en zich zou den kunnen opwerken tot ondernemers, zou een toplaag van kleurlingen op den duur de blanke bevolkingsgroep enigszins kunnen benaderen in aanzien en culturele ontwikkeling. In die situatie zouden bar rières van huidskleur en aparte culturele achtergrond gemakkelijker wegsmelten om vrij baan te geven aan een hoog ontwikkelde Rhodesische gemengde klasse. De inleiding vormt het eerste Ausch- witz-proces, dat vandaag in Wenen is geopend en dat naar schatting tot half maart zal duren. Aangeklaagd zijn de SS’ers Dejaco en Ertl, die er van worden beschuldigd aan de bouw van de vier crematoria met ingebouwde gaskamers in Auschwitz een beslissend aandeel te heb ben gehad. Eind april begint het tweede Auschwitz-proces, een derde en vierde zijn in voorbereiding. Dejaco en Ertl zijn in mei 1971 gear resteerd, nadat ze sinds het eind van de oorlog als bouwmeesters in Tirol, respec tievelijk in Linz het leven van een suc cesrijk en algemeen geacht burger hadden gevoerd. Toch was er al in 1961 een aanklacht tegen hen ingediend vanwege hun activiteiten in de „centrale bouwlei- ding” in Auschwitz. Dejaco zou in het begin van de oorlog samen met de commandant van Ausch witz, Rudolf Hoess, een studiereis naar diverse andere kampen hebben onderno men om de meest efficiënte methode voor het doden van een zo groot mogelijk aantal joden te onderzoeken. Als voor waarde daarbij was gesteld, dat de me thode de „uitvoerders” psychisch zo min mogelijk zou moeten belasten. Inderdaad heeft Dejaco na terugkomst het concept voor de vier grote, moderne crematoria opgesteld, dat later onder zijn leiding ook is uitgevoerd. Er bestaan nauwkeurige tekeningen van de cremato ria, die door hem en verder door niemand zijn ondertekend. Het aandeel van Ertl, die eveneens in de centrale bouwleiding ANTWERPEN—BREDA. Koningin Juliana en Koning Boudewijn van België hebben maandagmiddag samen het nieu we 44 kilometer lange gedeelte van de Europaweg u 6 tussen Breda en Antwer pen geopend. Door deze nieuwe weg zijn de beide steden ongeveer een half uur dichter bij elkaar gekomen. DARWIN (Reuter) Het partijtje voetbal dat een militair van een basis van de Australische luchtmacht in Darwin met een ploeg Russische onderzoekers had georganiseerd, is van hogerhand verboden. De wedstrijd zou zondag worden gespeeld. C.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3