Drs. P. Justman Jacob over fusie Hoogovens-Hoesch: N fu WIJ GAAN ZEKER GEEN DICTATOR SPELEN bij Verolme ARNHEM kandidaat voor centrale vennootschap Hoogovens-Hoesch Teruggang in orders „Aan Duitse bloemen net zo goed doornen als aan Nederlandse” Haarlem Haarlem IJmuiden HOOGOVENS IJMUIDEN Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk IBii D be Straks drie Nederlandse en twee Duitse n.v.’s Statencommissie vergadert over Alkmaardermeer Over werknemers- commissarissen nog discussies Hond werd met touw om poten verdronken Twee woningen doorzocht 4 BUIT RUIM 1200,- 1 -'L I DINSDAG 18 JANUARI 1972 DU Wettelijk Belangen Pariteiten Overblijven Strategie Overleg Knip urt of noteer datum en plaats. woensdag 19 januari, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant van Aken, Baan 1/hoek HoutpMn O Milieuverontreiniging Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Cultureel Centrum, Moerbergpiantsoen 22 IJMUIDEN „Wij gaan beslist geen dictator spelen over Hoesch”. Dat zegt drs. P. Justman Jacob, de nieuwe president-directeur van de staalgigant Hoogovens-Hoesch. Hij is in het Roergebied als „sterke man” afgeschilderd, maar zo voelt hij zich allerminst. „Wat wij hebben besloten is in gezamenlijk overleg en in het belang van beide bedrijven tot stand gekomen. Er is geen sprake van dat de ene groep ook maar zou willen proberen de andere te overheersen. In het nabije verleden is daar aller lei misverstand over geweest. Maar nu we met die fusie zover gevorderd zijn, dat alleen de Westduitse aan deelhouders nog maar „ja” hoeven te zeggen, kan ik met een gerust ge weten constateren dat er een harmo nieuze oplossing uit de bus is ge komen”. Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals kraandrijver, havenwerker, bedieningsman, rangeerder enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. BI Twe werl stuu IJm gedi min mid de-I se z van lede v.v ro va kc ve D de ni g' d< M h w SC g Z d v t< d ti IKT I A A O irJÏP Ivf J r ’Wol JOHN BINDELS (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE van de cob mee, dat die vrij bescheiden zal zijn. Het wordt zeker geen mensenpakhuis, zo zei hij, het is de bedoeling daar enkele centrale diensten onder te brengen. Of dit geschrijf veel zal helpen? Onder getekende hoopt het, al maakt hij zich in dit opzicht niet veel illusies. Het zal, als met zovele andere zaken, wel met de jeugd moeten beginnen. Misschien kunnen de scholen er haar voordeel mee doen. J. VEENS TRA, IJmuiden. D Ui Aan de 1 en 1 van blee van nog is, s de ken, ove: slui gaa verl raai d s c 1 c z c I 1 i „De nieuwe bestuursconstructie ritselt als het ware van de pariteiten”, aldus drs. Justman Jacob. „Daar waar het maar mogelijk was, hebben we evenwicht in de verhoudingen gebracht. Er is overal een personele unie doorgezet. Tot zelfs in de raad van bestuur van de nieuwe centrale naamloze vennootschap waarmee we na stukje trottoir voor zijn huis schoon maakt. Honde-uitwerpselen, natuurlijk in de regel voor andermans huis of diens erf, treft men overal aan en vergallen de wandeling vooral des avonds. Plantsoenen die tot menselijke recreatie ten koste van hoge uitgaven dienen, worden op een walgelijke wijze bevuild en men moet de plantsoenwerkers beklagen, die in een dergelijke troep hun arbeid moeten ver richten. Echte dierenvrienden voorkomen dat uiteraard, maar nog te veel houders van honden letten op niet meer dan de aardige kop en vergeten maar het liefst wat onder de staart vandaan komt, zoals een lid van de gemeenteraad van Velsen onlangs zeer terecht opmerkte. Uit het vorenstaande mag niet worden afgeleid, dat ondergetekende een honden hater is. Integendeel, maar laten wij als tublieft zien hoe de zaken er bij staan. De bedoeling is slechts duidelijk te laten uitkomen, dat een ieder voor zich nog het een en ander kan doen om een bijdrage te leveren tot het rein houden van het milieu, waarin wij allen moeten leven, vóór hij zijn vinger naar een ander uit steekt. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. Secretaris Bunte van de ondernemingsraad van Hoogovens heeft meegcdeeld dat de twee werknemerscom missarissen, die de ondernemingsraad van Hoogovens zal kiezen in de raad commissarissen van de centrale vennoot schap, hun standpunten zullen baseren op de inzichten die zij als lid van de onder nemingsraad hebben. De ondernemings raad en de vakbeweging zijn nog niet tot een volledig akkoord over de verkiezing van die werknemerscommissarissen geko men. IJMUIDEN. Er is nog geen beslissing genomen over de definitieve vestigings plaats van het hoofdkantoor van de een- trale NV na de fusie tussen Hoogovens en Hoesch. Vast staat, dat dit centrale kan toor op een zodanig punt gevestigd zal worden, dat van Duitse en van Neder landse zijde ongeveer dezelfde afstanden moeten worden afgelegd. Als vestigingsplaats wordt aan Arnhem of aan de onmiddellijke omgeving van Arnhem gedacht. Maar Hoogovens is zo druk bezig geweest met de voorbereidin gen van de fusie, dat men aan een beslissing over de vestiging van de centra le nog niet is toegekomen. de fusie gaan werken. Die krijgt tien leden: de vijf van Hoogovens en de vijf van Hoesch. Toevallig zaten er in Dort mund net zoveel in de Vorstand (onderne- mingstop) als bij ons in de raad van bestuur. Dat het er in de toekomst tien zullen blijven, lijkt mij niet waarschijn lijk. Maar ook als we het met minder kunnen doen, zal die vermindering even zwaar op de Nederlandse als op de Duitse kant moeten drukken.” activa onderbrengen in twee op te richten werkmaatschappijen. Tegen inbreng van de aandelen van deze werkmaatschappijen in een eveneens op te richten centrale NV, krijgen Hoogovens en staalfabrieken zoals in het communiqué al eerder werd gemeld, ieder 50 percent van de aandelen van de centrale NV en gaan als houdster maatschappijen fungeren. Op die manier, aldus de heer Justman Jacob zijn er vijf vennootschappen waar van drie Nederlandse NV’s (met inbegrip van de centrale NV) en twee Duitse. Van deze vijf NV’s hebben er twee een volle dig Nederlands karakter (Hoogovens NV en Hoogovens IJmuiden NV) en twee een volledig Duits karakter (Hoesch AG en Hoesch Dortmund AG). Volgens o.r.-secretaris Bunte zou het een ontkenning van de eigen overlegstruc turen bij Hoogovens betekenen, wanneer de werknemerscommissarissen die het Hoogovenpersoneel vertegenwoordigen niet uit de ondernemingsraad zouden ko men. Hij gelooft niet dat deze commissa rissen in een conflict van plichten zouden raken, wanneer zij nu eens als onderne- mingsraadlid en dan weer als commissaris hun stem zouden moeten bepalen. De vakbeweging en met name de NW- vertegenwoordiging zou het liever anders hebben gezien. Secretaris Bunte lichtte maandag toe, dat de nu voorgestelde con structie bij Hoesch in Dortmund in de praktijk zonder moeilijkheden werkt. Zoals bekend komen er in totaal vier Nederlandse werknemerscommissarissen, van Wie er twee niet uit het Hoogoven personeel afkomstig zijn, maar wèl zullen worden voorgedragen door de onderne mingsraad. Deze twee moeten het vertrouwen ge nieten van de vakbeweging, maar mogen haar niet vertegenwoordigen op het on- derhandelingsniveau van de onderneming. Wat tenslotte de vier neutrale commis sarissen betreft, daarvan zal de onderne mingsraad van Hoogovens er een aanwij ten. combinatie geen strop. De nu neergaande winstontwikkeling zal op den duur zeker omslaan in een beter resultaat. Daarom is, ondanks de verschillen van dit moment, de waardeverhouding van beide staalbe drijven ook op 50-50 becijferd. Bij kapi- taaluitbreiding zal op dat evenwicht wor den gelet. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Bjj een inbraak zon dagavond in een woning aan de Kerkweg in Santpoort is een bedrag van twaalf honderd gulden gestolen. Men kwam binnen aan de achterzijde van het perceel, waar met een schroeven draaier een deurslot werd teruggeduwd. Zowel de boven- als de benedenverdieping werden geheel doorzocht en uit een kast nam men een kostuum mee, waarin bank biljetten tot een bedrag van twaalfhonderd gulden zaten. Verder een kistje met siera den, een cosmeticakastje ter waarde van zestig gulden en een sigarenkistje met tachtig Duitse Marken. Tijdens het weekeinde is eveneens bij een perceel aan de Grote Hout- of Ko ningsweg ingebroken. Men kon binnenko men door een glasruitje naast de keuken deur te verbreken. Ook dit huis werd ge heel doorzocht. Men vermist een kostuum, een fototoestel en een doosje met sieraden. De milieuverontreiniging staat in het middelpunt van de belangstelling. Het is verheugend, dat wij zo langzamerhand tot het besef komen, dat in ons welvaarts- streven het element „welzijn” niet kan worden gemist. Dat wij ter bestrijding van het euvel veelal de beschuldigende vinger uitsteken naar „de ander”, is een menselijke karakterfout, die eigen schuld tracht te verdoezelen. Want de vraag mag bepaald worden gesteld: wat doen wijzelf om onze stad schoon te houden? Zeker, gemeenschappelijk geven wij over het ge hele land gerekend honderden miljoenen uit voor een doeltreffend werkend riolen stelsel met zuiveringsinrichtingen, voor goed werkende gemeentelijke reinigings diensten, enz., die ons op min of meer verantwoorde wijze verlossen van menselijke faecaliën en ander afval. Maar steeds weer valt het mij op, dat wij ons persoonlijk van de zaak niet al te veel aantrekken. In welke stad in Neder land men ook komt, steeds valt de ver vuilde toestand van straten, pleinen en plantsoenen op. Het schijnt, dat ons open baar domein maar al te veel als een algemeen vuilnisvat wordt beschouwd, waar geen enkele reinigingsdienst tegenop kan werken. Weggeworpen napier en an dere rommel, zelfs daar waar de overheid voor afvalmanden heeft gezorgd, geven een vervuilde aanblik. Zelden zien wij in het westen des lands, dat iemand het (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Statencommissie voor de Ruimtelijke Ordening zal op vrij dagmorgen 21 januari om half tien in het openbaar vergaderen. Belangrijkste punt van bespreking is de toetreding van de provincie tot de gemeenschappelijke rege ling voor het recreatiegebied Alkmaarder- en Uitgeestermeer. Bepaald gruwelijk was de vondst I gistermiddag van een dode hond die uit I het toeleidingskanaal naar de Kleine I Sluis van IJmuiden werd gehaald. Het I bleek namelijk dat alle vier de poten I van het dier, een ongeveer vijfjarige vrouwtjes-herder, met behulp van manillatouw waren samengebonden. De politie vermoedt dat de eigenaar zich van de hond heeft willen ontdoen door I haar te laten verdrinken. Een ieder die I inlichtingen zou kunnen verschaffen I wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie van Velsen Tele- foon 02550 - 19019. Voorzitter Justman Jacob deelde mee dat de primaire doelstelling van Hoesch en Hoogovens is op lange termijn te zullen behoren tot de overblijvende, krachtige en moderne staalondernemingen in Europa. Over de betekenis van fusie op zichzelf zei hij dat daardoor een optimale investeringsafstemming kan geschieden. De voordelen hiervan uit financierings- oogpunt en optimale benutting van capa citeit zijn evident, zo zei drs. Justman Jacob. „Wij achten dit het terrein waarop de voordelen van de fusie het sterkst tot uitdrukking zullen komen. Met name voor Hoogovens met zijn relatief beperkte thuismarkt zijn duurzame internationale contacten van groot belang. De fusie bete kent dat de concurrentiepost wordt ver sterkt en dat op Europees niveau een leiden rol rol kan worden verkregen. „Een nieuwe onderneming zal met meer kans op succes zelf of in samenwerking met anderen projecten ter hand kunnen nemen en de daaraan verbonden risico’s beter kunnen opvangen door het bredere, commercieel industriële draagvlak”, aldus de heer Justman Jacob. Hoesch-Hoogovens vormt voor derden een aantrekkelijke partner om in bepaal de projecten deel te nemen, waarbij om gekeerd geldt dat de na de fusie gevorm de onderneming van een zodanig omvang is dat op die projecten wezenlijke invloed kan worden uitgeoefend. Hoogovens en Hoesch AG zullen al hun (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De stand van de nog uit te voeren orders door het Ri.in-Schel- de-Verolme-concern (28.000 werknemers) is bevredigend, maar blijft achter in ver gelijking met 1970. Er is een bedrag van meer dan drie miljard gulden mee ge moeid. De winstpositie is iets verbeterd Dit heeft de Raad van Bestuur van het Rijn-Schelde-Verolme concern maandag meegedeeld in een buitengewone aandeel houdersvergadering in Hilton Rotterdam, De dollarkwestie is wel van invloed ge weest, merkte president-commissaris De Vries op, maar alleen bij kleinere orders. Van grotere invloed zal zij op de export mogelijkheden van kernenergieapparatuur (Rotterdamse Droogdokmaatschappij) blij ken te zijn. Over de groot-metaalsnanningen zei de president-commissaris: „Op dit moment kennen wij geen spanning met het NW. Dit kan echter best nog komen.” Na enig aandringen verklaarde hij: „Ten eerste is er nog geen onderhandelingscommissie van het NW bij ons geweest, ten tweede weten we niet waarover die zou moeten komen praten, en ten derde zou elke stellingname op dit moment voorbarig zijn.” Ongeveer 61 miljoen gulden van het nu geheel gefusioneerde bedrijf is in handen van de certificaathouders en ongeveer ze ven miljoen bij aandeelhouders. Van tien miljoen gulden is nog onbekend of het certificaten of aandelen zullen worden. Cornells Verolme memoreerde ten slotte nogmaals geen voorstander van dit „ge dwongen huwelijk” te zijn geweest. „Naar mijn oordeel is het onredelijk geweest. Maar ik heb vertrouwen in het bestuur, hoewel ik kritisch zal volgen hoe men de belangen van de kleine 30.000 werknemers behartigt.” Drs. Justman Jacob heeft niet de in druk dat er op dit moment nog veel weerstand van Duitse zijde tegen de fusie komt. Ook daar is grondig overleg ge pleegd met de achterban en de meest linkse elementen daarin. De aanvankelijke misverstanden zijn daarbij opgelost. De fusie is in Dortmund over het algemeen goed ontvangen, aldus drs. Justman Jacob. Na British Steel Corporation en August Thyssen Hütte wordt de combinatie Hoogovens-Hoesch straks met 75.000 werknemers, met zes miljard omzet en een staalcapaciteit van 12,5 miljoen ton de derde gigant op de Europese ranglijst. De combinatie beschikt over een breed pro- duktiepakket, verwerft zich een steviger concurrentiepositie en zal naar verwach ting meer afzetstabiliteit gaan tonen. Dat de nieuwe combinatie in de toe komst klappen zou kunnen krijgen door een structurele overcapaciteit op de staal- markt, gelooft drs. Justman Jacob niet Hij erkent wel een conjuncturele inzin king in de branche, waardoor het gevoeli ger reagerende Hoesch verder in het dal is gekomen dan Hoogovens. Maar op lan gere termijn ziet drs. Justman Jacob in de De vijfde, de centrale NV, zal een Nederlandse NV zijn waarin zowel Neder landers als Duitsers werkzaam zullen zijn. De centrale wordt de plaats waar de concernstrategie, de primaire beleidsvor ming en de coördinatie van de activiteiten van de werkmaatschappijen tot stand ko men. Ieder van die vijf vennootschappen zal een raad van commissarissen en een raad van bestuur hebben. Er is zoveel mogelijk gestreefd naar personele unies tussen de leden van deze colleges. Deze constructie is gekozen, aldus de heer Justman Jacob, omdat die het beste beantwoordt aan de doelstellingen die worden nagestreefd en omdat die optima le aansluiting biedt bij de karakteristieken van beide bedrijven. Verwacht wordt dat de gekozen constructie tot een snelle een wording zal leiden met behoud van een zekere mate van lokale zelfstandigheid van de nationale werkmaatschappijen. President-directeur Justman Jacob deed die mededelingen maandag tijdens een persconferentie ter toelichting van de fusie, waaraan de raden van commissaris sen thans hun goedkeuring hebben ver leend. Wettelijk moet de fusie nog het fiat krijgen van de Duitse aandeelhouders. De Nederlandse aandeelhouders zullen alsnog in staat worden gesteld om aan de hand van een voorgestelde statutenwijzi ging hun licht over deze fusie te laten schijnen. Over de omvang van het nieuwe cen trale kantoor deelde de heer Justman Ja- Hoogovens is evenmin van plan om invloed op Dortmund uit te oefenen door de omstandigheid dat er een belang van 14,5 percent is in de houdstermaatschappij Hoesch. Als je vergelijkingen trekt in de kapitaalsfeer, dan vertegenwoordigt Hoog ovens, gelet op dat belang, wel méér dan Hoesch. Maar in de leiding is er uitdruk kelijk gestreefd naar gelijke verhoudin gen. Voor de centrale vennootschap die straks in of vlakbij Arnhem zal gaan werken, geldt dat behalve voor de raad van bestuur ook voor de staf. Er zal niet gemillimeterd worden op lager niveau, want dan kom je er nooit meer uit, vindt drs. Justman Jacob. De problemen van de fusievoorbereiding vat hij aldus samen: „Er zijn Nederlandse doornen aan de Duitse bloemen geweest en omgekeerd. Maar je moet ook aan alles denken. Aan het belang van het personeel, van de aandeelhouders, van de regio’s, van de staat en aan de fiscale belangen. Die moeten aan twee kanten op elkaar worden afgestemd. In zo’n situatie kun je niet iedere partij precies geven wat er gevraagd wordt. De vakbeweging bijvoorbeeld had wel meer gewild. Maar dat zat er gewoon niet in. Want het was passen en meten in het gemeenschappelij ke gebied, dat binnen twee verschillende nationale wetgevingen vrij beperkt was. Nederland heeft bijvoorbeeld gezegd' wij doen wat water in de wijn door het principe van de Duitse Mitbestimmung in de raad van commissarissen te halen. Maar van de andere kant vroegen wij ons weer af: moeten wij ons als 25.000 Neder landers onder de voet laten lopen door 50.000 Duitsers? Daarom hebben we beslo ten een Nederlander voorzitter van de raad van bestuur van de centrale ven nootschap te maken (dat wordt drs. Just man Jacob zelf, red.). De raad van com missarissen heeft dan weer zowel een Duitse als een Nederlandse voorzitter. Dat er twee zijn is bovendien praktisch van wege ieders nationale inbreng in die raad." Heeft het plan voor een gecombineerd staalbedrijf van Hoogovens en Hoesch op de Maasvlakte de fusie beïnvloed? „Ja”, vindt drs. Justman Jacob, „maar ze heeft zich verder onafhankelijk van het Maasvlakteplan ontwikkeld. Een groot aantal zaken in Rotterdam zou door de fusie zijn vergemakkelijkt. De fusie-ont- wikkeling is er in feite door versterkt. Want alles zou dan uit één portemonnee gekomen zijn.” Wat is nu het alternatief voor de Maas vlakte? Drs. Justman Jacob: „Er wordt nog steeds gespeeld met de gedachte „ergens aan de kust” een verdere ontwikkeling te krijgen. Maar het Dortmundse belang zal daaraan in geen enkel opzicht onderge schikt worden. Wij zijn geïntegreerd en dat blijven we.” Er zijn ook wel enkele nadelen aan deze fusie. De organisatie kan, volgens drs. Justman Jacob, logger worden, er zal meer tijd en werkkracht aan communica tie en coördinatie moeten worden besteed en de besluitvorming zal ingewikkelder worden. Dat zal dan in eerste instantie merkbaar zijn in de centrale nv, waar de ondernemingsstrategie wordt uitgestippeld, waar primair het beleid wordt gevormd en waar de activiteiten van de werkmaat schappijen worden gebundeld. Die n.v. zal uitdrukkelijk aan deze kant van de Nederlands-Duitse grens werk zaam zijn om binnen de regels van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) en de EEG-wetgeving als Nederlands staalbedrijf aangemerkt te kunnen blijven worden. Zou het centrale kantoor de grens over gaan, dan zou de nieuwe combinatie als Duits beschouwd kunnen worden en volgens de wettelijke regels van de Mitbestimmung moeten draaien. En dat zou op basis van de Nederlandse spelregels weer niet hebben gekund. De nieuwe structuur vergde daarom wel enig gepuzzel. Uiteindelijk is er een oplossing uit de bus gekomen, die gaat in de richting van de EEG-gedachte, maar die tegelijkertijd tegemoet komt aan de Nederlandse denkbeelden en aan de Duit se wetgeving op dit gebied.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4