alige pastorie Nadere oriëntatie omtrent in voorm fusievoorstel Geertsema Vier Tweede-Kamer leden brachten werkbezoek Rond de losplank Ook uw krant! BON r ft b I ■IB „Onderdak n I a Ton aan sieraden Havenberichten IJmuider Courant Vastgevroren zwanen bevrijd Liquidatie lege vennootschappen in IJmuiden i gestolen IM HÈ Drukke dag voor bestuurderen 'ft 4 i ij BB- 5 B a'p I Brag *^4’ I- DINSDAG 18 JANUARI 1972 IJMUIDER COURANT 1 1 (Van een medewerker) HEEMSKERK f i Toeloop Slecht Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant Handel a a a a a a L,. I t- I- ;t g l- n. <1 J fc-4 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/HEEMSKERK Vier leden van de Tweede Kamer hebben maandagmorgen en -middag een werkbezoek gebracht aan het van spanning, in de be stuurlijke wereld althans wel voelbaar, zinderende IJmond om zich nader te oriënteren omtrent de IJmond- gedachten betreffende het bekende fusievoorstel van minister Geertsema. ’s Morgens en een gedeelte van de middag heeft G. M. V. van Aardenne, lid van de Twee- de-Kamerfractie van de VVD en belast met binnenland se zaken, Velsen, Beverwijk en Heemskerk bezocht en van gedachten gewisseld met de VVD-bestuurderen en leden van de raadsfracties. In café-restaurant Nijman IJMUIDEN. Het feit dat de royale gulvisserij in de eerste week van het nieuwe jaar daarna niet kon worden voortgezet, heeft voor velen een grote tegenvaller betekend. De gul was immers niet meer te vin den, hetgeen door de kotterbeman- ningen wordt toegeschreven aan de grote schepen, die zich eveneens met deze visserij hebben beziggehouden. Men meent daarbij dat de gul door hun grote schroeven naar het diepe water wordt verjaagd, hoewel de schepen die op deze diepte vissen de gul evenmin heeft kunnen vangen. Zij keerden dan ook met hoogstens driehonderd gevulde kisten terug, waarvoor men de gehele week in touw was geweest. Vandaar dat op de grote schepen de animo op de kust te blijven danig is getaand. - J’ te Heemskerk tenslotte spraken van half vij’f ’s middags tot diep in de avond de KVP-Tweede-Kamerleden A. J. Hermes, mevrouw Groensmit-v. d. Kallen, beiden uit Beverwijk, en F. A. A. M. Fievez, de voorzitter van de vaste commissie van binnenlandse zaken, met vertegen woordigers van de afdelingsbesturen en enkele raads leden van de KVP van Velsen, Heemskerk en Bever wijk. Het actiecomité „Drie in één, neen” uit Beverwijk kreeg van de Tweede-Kamerleden een half uur de ge legenheid hun zienswijze te geven op het wetsvoorstel tot samenvoeging van Beverwijk, Velsen en Heemskerk. Het comité werd vertegenwoordigd door secretaris B. Kriek en bestuurslid W. Schipper. f Ir- -i -ft - Zn- s' rw til® k 1: le •d ij Z' k' n Ss b ■;2 e T> W1 in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJMUIDER COURANT - Antwoordnummer 47 - IJmuiden Naam te Daarna kunt u mij noteren als HAARLEMMERMEER. Bij een in braak bij een juwelier in Zwanenburg is het afgelopen weekeinde voor een ton aan sieraden gestolen. De inbrekers lieten voor de politie in ieder geval een aanknopings punt achter: een schroevedraaier met een blauwe band en het cijfer 7. I I I I I I I I I I I I I I I I u n IN IERLAND wordt thans ook iets meer haring aangevoerd, zodat hier meerdere schepen aan een vrachtje konden komen. Deze haring wordt hier echter meestal in gezouten toestand aangevoerd, waarna de vis verder per auto of beurtvaartschip naar Katwijk wordt overgebracht. Verse haring wordt thans vrijwel niet gevangen, zelfs niet door de spanners, die toch gewoonlijk scherp naar een schooltje uitkijken. Wel zagen de kleinere spanners deze week kans af en toe met een „spokkie” sprot aan de markt te verschijnen, maar de meesten hiervan waren klein en dus laag in prijs, zodat alle moeite niet lonend kon worden gemaakt. IN HOOFDZAAK bestond de toeloop van schepen uit grotere kotters, waarmee dan de vaartuigen worden bedoeld die in hun eerste levensjaren als trawler heb ben dienstgedaan; Wij denken bijvoorbeeld aan de huidige TX 20 en TX 46 voor heen de SCH 8 „Gerardina” en KW 49 „Antje” die thans de plaats innemen van twee normale kotters. Hun vangsten zijn dan ook allerminst gering geweest, want behalve een flinke portie tong brach ten zij tevens een behoorlijke hoeveelheid schol aan de markt. Op deze wijze was het logisch dat de prijs van bijna drieduizend kisten iets is teruggelopen. Daartentegen wisten de tongsoorten zich uitstekend te handhaven, waarbij voor de kleinste tong zelfs meer dan zes gulden werd betaald. Aan het begin van de week was de prijs hiervoor nog minder dan vijf gulden ge weest. Ook van de overige visplaatsen viel niet veel te verwachten, omdat de tong zich hier minder liet vangen dan men oorspron kelijk had gedacht. ,f - 4$ maandabonnee f 7,80 kwartaalabonnee 22,65 Doorhalen wat niet verlangd wordt in et OVERIGENS is men in IJmuiden vorige week niet zonder handel geweest, want reeds dinsdag arriveerde de IJM. 57 „Zee haan” als eerste in het nieuwe jaar met een lading van ruim twaalfhonderd kisten. Spoedig gevolgd door zes noordboten, die de resterende drie marktdagen voor zich kwamen opeisen. DIT WAS OOK vrijdag het geval met de laatste van deze schepen, waar bjj di verse aanvoerders en de vislosser nogal enige ontstemming kon worden waarge- le it 7. is e le n :e g n ‘t Ig I- S) 1 Ig st ie s. ir t. F, e s n, n. AiS Adres M .1. «r. Uit de mededelingen, die de heer Van Aardenne tijdens de besprekingen met de V.V.D.-fractie in de Beverwijkse raad en het bestuur van de afdeling Beverwijk van de V.V.D. in hotel Ter Burg deed, bleek, dat er rondom de eventuele kansen van het voorstel van minister Geertsema nog een dik mistgordijn hangt. „De zaak is, zo dacht ik te moeten constateren, in de diverse fracties nog niet doorgesto ken, zodat de kwestie nogal mistig bij mij overkomt. Mocht de Tweede Kamer be sluiten de samenvoeging door te laten gaan, dan verwacht ik half september de verkiezingen voor de nieuwe gemeente raad”, aldus de heer Van Aardenne. nomen over de gang van zaken. De hallen waren nameljjk van begin tot eind volge legd met te lossen schepen, waarbij een zekere voorkeur aan de dag werd gelegd hiermee omstreeks vijf uur uur een begin te maken. Zij die gaarne om twee uur wil den beginnen zagen dit verhinderd door de slapende bemanningen, die hun vaar tuigen bij de hallen hadden afgemeerd. OP DEZE wijze zouden hierdoor onge veer vijfentwintig mannen van de vislos- regeling zonder werk moeten blijven, tot het deze bemanningen gelegen kwam aan hun lossing te beginnen. Dit zou nu niet zo slim zijn geweest wanneer er weinig schepen hadden gelegen, doch bij een toe loop als vrijdag is dit een onhoudbare zaak gebleken. Wellicht is het nuttig hier op hogei' niveau eens van gedachten over te wisselen. Uiteraard staat het een ieder vrij aan zijn lossing te beginnen wanneer hij dit wenst, maar dit mag in geen geval een belemmering worden voor hen die wel bij de aanvang van de lostijd aan de slag willen gaan. Meestal zijn de vroeglossers dan al klaar, nog voor dt laatlossers willen beginnen. Ook de arbeidstijd zou op deze wijze intensiever kunnen worden benut, terwijl de loscapaciteit hier ongetwijfeld door wordt verhoogd. Een en ander mede ten gunste van de verkoop, omdat hiervoor alles vroeger gereed kan zijn. DIT SLECHTE weer heeft ook de traw ler „Brittenburg” moeten doorstaan. Men was met dit schip op weg van een der aan de noord-westzijde van Engeland ge legen havens, waar tweeduizend kisten ijle haring waren geladen. De bedoeling was deze lading aan de woensdagmarkt in IJmuiden te lossen, maar wegens het slechte weer werd het te riskant de Pent- land te passeren. Vandaar dat men besloot deze haring te lossen in Cuxhaven, omdat hiervan in Nederland niet eerder dan dins dag sprake van zou zijn geweest. Drie leden van het bestuur van de V.V D.-afdeling kregen in hotel Ter Burg. Het gezelschap K.V.P.’ers moest in café- restaurant Nijman gedwongen verhuizen naar het restaurant, omdat de oorspron kelijk geplande vergaderzaal te klein bleek te zijn om een ieder een plaatsje te verschaffen. In het restaurant zaten de volgende personen, broederlijk verenigd, aan de inderhaast aan elkaar geschoven tafeltjes: voor de K.V.P.-afdeling Bever wijk: afdelingsvoorzitter P. P. F. Langen- dijk, W. Bolten, voorzitter K.V.P.-Wijk aan Zee en voorts het raadslid D. Koger en de wethouders P. J. Sigon en P. Schipperus. Heemskerk werd vertegenwoordigd door afdelingsvoorzitter P. Aartsen en W Du- frenne. Voorts waren aanwezig het raads lid H. J. Boeree en de wethouders H. J. Roozen en mr. drs. H. G. van Beek. Velsen kwam met de volgende, onver wacht grote vertegenwoordiging: de raadsleden N. E. A. M. Kaetzer, A. H. M Kruytzer, W. Koopman J. van de Geijn, A. P. Derriks en wethouder Th. Witte. De afdeling werd vertegenwoordigd door J. Andriesma en Chr. Kley. “O - In oktober 1970 verliet de pastoor van de rooms-katholieke kerk Sint Engelmundus in Driehuis zijn pas torie, omdat het gebouw voor hem alleen te groot was. De Stichting Onderdak huurde daarna het gebouw van het kerkbestuur teneinde aan verscheidene verenigingen en clubs uit Driehuis onderdak te kunnen aan bieden. Daarvoor had de stichting aan het gemeentebestuur van Velsen toestemming gevraagd om een grote houten keet welke door Hoogovens beschikbaar was gesteld, in de tuin van de pastorie op te zetten. Het ant woord van de gemeente was negatief, waarna het bestuur van de stichting uitkeek naar een permanent gebouw om haar doelstelling te kunnen ver wezenlijken. Toevallig kwam toen door het vertrek van de pastoor naar een kleiner huis de immens grote pas torie vrij. De vele kamers tellende woning is men gaan verbouwen, iets waarmee men momenteel ongeveer gereed is. Boven op zolder is het domicilie van de tekenclub „Ter-Pentijn”; hier hou den ook de welpen en de kabouters regelmatig hun clubbijeenkomsten. Waarschijnlijk komt hier nog een handenarbeidclub die op deze zolder uitstekend terecht kan. Verder repe teert op een van de zolders de beat- groep „Dagmar”. Beneden in de grote zaal komt vier keer per week een peutergroep bij een, die onder deskundige leiding staat van een aantal dames uit Drie huis. De besloten jongerensociëteit „Het Enge Bos” houdt hier eens in de veertien dagen een discotheek- avond. De voormalige pastorie aan de Driehuizerkerkweg wordt verder ge bruikt voor klasse-avonden, koor- repetities, eucharistievieringen van jongeren enzovoorts. Het is mogelijk dat nog enige andere clubs of vereni gingen van dit gebouw gebruik ma ken. Men kan hierover inlichtingen inwinnen bij de Stichting Onderdak, per adres de heer P. C. Zuurbier, Van Lenneplaan 10 in Driehuis (telefoon 02550-12318). Op de foto’s: De pastorie aan de Driehuizerkerkweg en de tekenclub „Ter-Pentijn” aan het werk op een van de zolders. HET VOORTDUREND slechte weer op de noordelijke Noordzee is voor velen nog steeds een belemmering gebleken om deze contreien te gaan opzoeken. In een afge luisterd gesprek tussen een der schippers op de kust en de hektrawler SCH 123, die zich juist even benoorden de 59ste noor- derbreedtegraad bevond, kon aldus via de radio worden vernomen dat deze schipper al blij zou zijn wanneer het weer iets rede lijker werd, zodat men behoorlijk zou kun nen steken. Nu moesten alle zeilen nog worden bijgezet om het schip met zijn kop op de zee te houden. Iets zuidelijker was het weer enigszins beter, zodat tussen de buien door nog wel eens een trekje kon worden gedaan, overigens met minimale resultaten. Op deze wijze wordt het dus allerminst aantrekkelijk de noordelijke Noordzee te gaan opzoeken. t s> waar de heer Van Aardenne een half uur later arriveerde dan was gepland, de gele genheid het afwijkende standpunt ten aanzien van de samenvoeging kenbaar te maken. Zoals bekend sprak de ledenver gadering van de V.V.D. zich onlangs tegen samen-oeging uit. Secretaris G. Romijn de heer D Toekamp Lammers en me vrouw R. Kiebert-Middelkoop maakten de heer Van Aardenne duidelijk waarom de samenvoeging doorgezet moest worden met dien verstande, dat mogelijk enkele alternatieven, zoals bijvoorbeeld grenscor recties en het Noordzeekanaal als grens moeten worden onderzocht. Voorzitter D. van der Kroef. die eveneens voorstander van de samenvoeging is, was verhinderd de besprekingen bij te wonen. De fractie van de V.V.D. in de raad Beverwijk, de heren A. W. Lindeman, J. Logger en drs. A. J. Eiff, kregen 20 minuten de tijd hun standpunt tegen samenvoeging te verduidelijken. Het Tweede Kamerlid, dat eerder op de mor- Vorige week is de trawler KW 101 „Nestor” naar zijn nieuwe bestem ming vertrokken, met als schipper N. van Duyn. De bestemming hier van is in eerste aartleg Embden. Juist op het ogenblik dat het schip de kraan van het Staatsvissershaven- bedrijf passeerde, werd in de kotter KW 53 een nieuwe motor gehesen. Zoals men zich wellicht zal her inneren heeft dit schip zijn vorige motor bij een carter explosie ver speeld. i gen samen met de heer ir. G. A Schoon- cind, fractievoorzitter van de V V D. in de raad Velsen. IJmond-Zuid verkende, be gon omstreeks half een aan de rondrit In f.Tmond-Noord. die eindigde bij café-res- laurant Nijman te Heemskerk In dit “tablissement wachtten mevrouw J H. Vervelde-Wagenaar, raadslid voor de V.V.D. in Heemskerk, en de heer W P J 'ludde, secretaris V V D.-afdeling Heems- '•erk Dn twee V V D.-afgevaardigden heb ben ruim een uur met de heer Van Aardenne kunnen spreken, waarna de Be verwijkse en Heemskerkse VVD.-krach ten naar restaurant ’t Hoge Duin te Wijk aan Zee opstoomden om daar gezamenlijk ie lunch te gebruiken Een treffende gebeurtenis in hotel Ter Burg was het vrij maken van de V.V.D.- stoelen om twee leden van het actiecomi té „Drie in één, néén”, voorzitter W. J Vessies en bestuurslid J. den Ouden, met Sot Kamerb’H te laten nraten Tic heer Vessies had weinig tijd toen hij om twaalf uur met het gesprek begon, want om 1 uur werd hij verwacht in Rijswijk voor deelname aan een bespreking. In goed vijftien minuten zette de heer Ves sies uiteen, waarom het actie-comité „Drie in één, néén”, tegen de samenvoeging is. Hierna was het weer stoelen ruilen gebla zen en zette de heer Van Aardenne zijn besprekingen met de Beverwijkse V.V.D. weer voort. Maandag aangekomen in IJmuiden: Hamburg; Aardenburgh, Kopmansholman; Malmvik, Raahe, IJmuiden; Nassauborg, Mamina; Rynborg, Wal- kom; Nettie, Rotterdam, IJmuiden; Bulkemliner, Aarhus. Maandag vertrokken van IJmuiden: Eken, Go thenburg; Kormoran, Bremen; Activity, Gun- ness; Tanga, Bremen; Castor, Rouaan; Markt- borg, Delfzijl; Vega, Antwerpen; Otto, Bremen; Tor Normandië Nordenham, IJmuiden; Kroon- borg, Uddevalla, IJmuiden; Memel, Dagenham; Stadt Rendsburg, Rotterdam; Rosemary Ever- hardt Liverpool; Tine Back, IJmuiden. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Ilias, Rot terdam; Alcetas, Rotterdam; Shoreham, Antwer pen; Borea, Le Havre; Jan Laurentz, Bhistol, IJmuiden; Amuthon, Bilbao, IJmuiden. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Anita Von Bargen, Flixborough; Osteclipper, Sluiskil; An- tartica, Gent; Diabas, Flixborough. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). - 'T X' A CASTRICUM, De politie in Castri- cum is in de nacht van maandag op dinsdag druk in de weer geweest met het bevrijden van vast gevroren zwanen. Mensen die nog laat hun hondie uitlieten vonden het kennelijk te koud om zelf de dieren te helpen en waarschuwden de oolitie. die het uiteraard ook niet zo’n olezierige klus vond, maar die de dieren foch niet wilde laten bevriezen. Met be hulp van een gemeente-ambtenaar wer den de zwanen met lange «tokken bevrijd en naar open water gebracht. IJMUIDEN. Een aantal zo genoemde „lege naamloze vennootschappen” geves tigd in IJmuiden, zijn in verband met de nieuwe wetgeving inzake het vennoot schapsrecht geliquideerd. Onder andere zijn ontboden, bij besluit van de op 14 januari gehouden buitengewone vergade ring van aandeelhouders: Visscherij Mij Neerlandia Inverko, Nivo, Visscherij Mij Spitsbergen, Diepvriesbedrijf IJmuiden, Nevima. Het plan van uitkering is neergelegd ten kantore van het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5