Hospitaalkerkschip „De Hoop heeft het financieel moeilijk E Duitsland belangrijkste afnemer van bollen Surrealist Johan Hermsen maakt beloften weer waar r 1 -.1 VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOHD 1 i In de zomer van UITVOER IN 1971 BOVEN 400 MILJOEN Marktberichten vorig jaar werd ’t benauwd OBSEDERENDE SCHILDERIJEN EN GAVE PLASTIEKEN IN GALERIE EYLDERS H 6 l T DINSDAG 18 JANUARI 1972 DlNf I Heemskerk Hospitaal Niet vol De hele wereld Velsen-Noord Denkende dromer Beverwijk H kerl maa „De Tijd mot zal1 de t (of effe tien tot V eisendJmuiden ZANDVOORT Johan Hermsen na ruim een jaar weer terug in Galerie Eylders Een herkenning, om het fijne dat er al was en nog is in zijn werk en een verwondering over andere facetten, onder meer zijn gestadige groei, want ondanks het feit dat Johan Hermsen een van de meest begaafde jongere Nederlandse schilders is, moet er nog meer veranderen. Hij is 22 jaar, er ligt dus nog een weg voor hem. Hij is geïnspireerd genoeg en bovendien een ..bezetene” van het beeld, twee factoren die hem drijven, en zullen brengen waar hij wil komen. Radio Semi-naturalistische plastieken Financiën Wijk aan Zee voor haar „De Hoop” bleef financiële tekorten. ondanks varen 20 er uur Huijgensstr. Ruijsdaelstraat 7: jeugd 14.30-17 uur. in- HEIN STEEHOUWER 1 i 1 i inhoud ook in f 2600! De heer Brands mag zich nog eens kwaad maken. Toch begrijpt een ieder, dat uit deze particuliere bijdragen, evenmin als uit de vergoeding van de direct aanwijsbare kos ten der technische hulpverleningen, de exploitatie van dit nuttige schip, niet kan worden betaald. alchemist op de voorgrond. „Het trieste geheim van de steen, dat iedereen kent”, heet het schilderij en die steen is dan de befaamde steen der wijzen, die resulteerde in de atoombom in plaats van in hogere wijsheid. Met dit voorbeeld is genoegzaam gedemonstreerd in welke richting Herm sen zowel surrealistisch is. als symbolis tisch in de zin van verstaanbaar. Andere voorbeelden geef ik hier niet, omdat de foto bij deze recensie reeds genoegzaam aantoont, hoe Hermsen zijn gegevens verwerkt op een volkomen per soonlijke en vaak verbluffend intrigeren de manier. DINSDAG 18 JANUARI De Zandkraai, Handelstraat, 19.30 uur bar. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat, 20 uur voor lichtingsavond reisbureau Orion. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 19.30 uur. WOENSDAG 19 JANUARI De Mei, Geelvinckstraat, 20 uur film avond. Openbare bibliotheek, filiaal Wijkerstr.- weg. geopend 14.30-17.30 uur. De Grenspost, Soerstraat, 19.30 uur in stuif jongeren. Sociëteit Alpha, Moensplein 8. Geopend vanaf 20 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.1521.30 uur. 1 Ve te cu ve lef he DINSDAG 18 JANUARI Het Groene Huis, Raamveld, 19 uur tie nerclub. Di blee dag( H om sent kinj elk nen lijst pun Het All< ui tr er het nas der mo ten bet vis I vet I ant pal aki rer Scl teg Waaruit we dan maar zullen conclude ren, dat de wereld nog lang niet vol zit met bloembollen Krijgen de bloembollen mensen van datzelfde PVS de lengte om zich te ontwikkelen in de richting die zij zien, wel dan zal binnen niet al te lange tijd de 500 miljoen ook wel komen Men is in het bloembollenvak druk bezig de achterstand in verkooptechniek in te ha len, maar wil dat proces versnellen door middel van een reorganisatie van zijn organisaties en een ondersteunend bureau. Men heeft driftige haast hiermee. (Van onze medewerker voor de bloembollencultuur) Onbegrijpelijk is het voor ingewijden, dat in Duitsland nog geen speciaal bureau is gevestigd om de belangen van de Ne derlandse exporteurs en de Duitse afne mers te dienen. Het zou de moeite wel waard zijn, want hoewel dit land voort durend meer bloembollen afneemt, bijna 40 miljoen kilogram ter waarde van 137 miljoen gulden is er nog wel ruimte op die markt. Op de exportstatistiek komt dan een hele tijd niets en dan pas ziet men met bijna 15 miljoen kg. de tweede afnemer, de VS. staan. Met een gemiddel de prijs per kg. van 3,43 gulden komen de dollars tot iets meer dan vijftig miljoen gulden. De Duitsers betalen overigens 4 cent per kg. gemiddeld meer. Engeland zakt steeds verder weg uit de toppositie. De eens allerbeste afnemer staat nu na Frankrijk en Zweden op de namelijk 4.74 gulden per kg. tegen Rus land 2.95 gulden Een zeer laag bedrag, dat slechts wordt onderdoken door Vene zuela. Daarheen zullen vermoedelijk wel gladiolen zijn gegaan, want 2.40 gulden per kg. is te laag voor de zgn. zomerge wassen. DINSDAG 18 JANUARI Alg. Bond Bejaarden, afd. IJmuiden, 20 uur ontspanningsavond in Herv. Jeugd- gebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-O. Zeewjjkschool, IJmuiden-Zeewijk, hoor zitting Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat, 19 en 20 uur: spreek uur Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 uur repetitie Velsens opera- koor Bel Canto. Manly Sport, 19.30-21.30 uur: boksles en wedstrijdtraining in gymzaal Moerberg- Comitéschool, Kerkstraat, oud-IJmuiden. Openbare bibliotheek en leeszaal, filiaal IJmuiden-West, Zeewijkplein 27-29 van 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wij- kerstraatweg 177 van 19 tot 21.30 uur. „vlees en bloed” Zijn lichamen ziin in de beste gevallen van een soort bijzondere sublieme kunststof, in andere gevallen blijven ze verf. Hermsen zou van hei tekort een verdienste kunnen maken door het „kunststof-éffect” nog meer te ver sterken. Hij zou daarmee een extra sterke vervreemding van de werkelijkheid berei ken. Doet hij dat niet, dan moet hij adviezen van grotere schilders binnen ziin stijl aanvaarden, om „in het vlees” te kunnen, wat hem bij de weergave van planten, bloemen, vlinders, vogels, mine ralen en wat al niet meer wel gegeven is. Vroeger schreef ik reeds over Hermsens bronnen: de bijbel, mythologieën, gnostiek en dergelijke en ook over een verwijde ring vanaf de eigenlijke teksten naar een meer persoonlijke en poëtischer opvatting Wél, die is inderdaad sterker naar voren ‘’ekomen. Het is een bizarre poëtische „binnenwe reld”. die Hermsen op ziin panelen zet. De onder /erpen zijn nu vaak meer algemeen menselijk en iets minder religieus-naar- het-woord Tn deze serie schilderiien is hii nogal eens bezig met het demonische in de mens en soms ook in het dier. Dat laatste in een paar sublieme miniaturen met katten als onderwerp. Het demonische in de mens komt onder meer tot uitdrukking in een bijzonder knappe verbeelding met de atoomwolk op de achtergrond en een renaissancistische (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het hospitaalkerkschip „De Hoop” heeft vorig jaar opnieuw be wezen aan een dringende behoefte te voorzien: de zeevissersvioot en haar be manningen weten er alles van. De kosten hebben altijd wei hoofdbrekens bezorgd, maar in de zomer van 1971 heeft „De Hoop” er financieel bepaald benauwd voor gestaan. Nu zoekt de regering naar wegen om de jaarlijkse tekorten te dek ken, zodat dit onmisbare schip zijn assis tentie kan blijven verlenen aan schepen met mensen in nood. DINSDAG 18 JANUARI De Mei, Geelvinckstraat. 19.30 uur stuif. Openbare bibliotheek, filiaal Wijkerstr.- weg, geopend 19-21.30 uur. staat gesteld, de leeshonger van de vissers bevredigen met 150 pakken lectuur. Be langstelling voor De Lektuur was er ook: de jaaromzet aan bijbels en grammofoon platen met geestelijke liederen bedroeg 2500. WOENSDAG 19 JANUARI Het Tolhuis, Soerstraat, 9 uur peuter speelzaal, 14 uur kinderinstuif. De Hoppers, IJselstraat, 14 uur kinder instuif. Het Groene Huis, Raamveld, 20 uur tie nerclub. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 716 en 20.4522 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Hendr. Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 uur; Amstelstraat 44: volwassenen 14.30-17 en 19-21 uur; Stumphiusstraat 46 en Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. De expostie van Hermsen wordt bege leid door plastieken van de Engelsman Trevor Nicholson. Het is heel gaaf werk, alles in hout. Nicholson is een perfectio nist in gladde vormen, afgeleid van de natuur. Het is non-figuratief dus, maar met naturalistische herkenningsmomenten. Sommige vormen herinneren aan vegeta tie, andere aan gladgeslepen keien of rolstenen. Hij bouwt die vormen op tot totalen, waarin rondingen, doorboringen, volumen en ritmen elkaar afwisselen en steunen totdat een harmonisch evenwicht is bereikt En dat evenwicht doet zich dan als natuurliik gegroeid voor Wie zich op een gemakkeliike wijze een vno»-ztoiUng van hef werk wil maken, denke aan de plastieken van Nico Beties. die hï°r dge- meen bekend zijn. Beide beeUI'- ^ers hebben dezelfde uitgangspunten ook al kennen ze elkaar niet. Wie van h°t werk van Betj es houdt, moet dus ook naar Nicholson gaan kijken. Bij hel bereiken van deze mijlpaal hebben we onderaan de alfabetische lijst gekeken. Daar staan al vele jaren Zweden en Zwitserland. Toen de Migros in Zwit serland bloemen uit Nederland begon te importeren is er een geweldige agitatie geweest. De secretaris van de Bond van Bloembollenhandelen wijlen mr. F J. D. Theysse, zag daar de gehele bloembollen handel bedreigd. Zwitserland koopt ieder jaar een beetje meer en levert Migros nu óók kwaliteit Diezelfde mr. Theysse voor spelde vele jaren achtereen, dat „onze Zweedse vrienden dit jaar toch echt niet meer zullen kunnen kopen. Dat land zit vol”. We weten het aantal jaren niet meer, zijn net er vijftien of twintig” dat Zweden vol zat en toch kopen de Zweden ieder jaar meer bloembollen. van de menselijke geest de aanbiddende liefde is echter weer geheel van onze tijd Ze herinnert aan de beste werken van een man als de Franse surrealist La- bisse, hoewel die overigens anders werkt. Een versmelting dus van middeleeuwse en moderne invloeden maar dan in een volkomen persoon lijke stijl en een toppunt in het oeuvre van Johan Hermsen. Je vraagt je bijna angstig af, wat hij allemaal niet zal kunnen als hij zo doorgaande zijn beloften heeft waar gemaakt. In de zomer van 1971 heeft het er benauwd voorgestaan. De regering zoekt nu naar wegen om de jaarlijkse tekorten te dekken, zodat „De Hoop” haar assisten tie kan voortzetten. De vis brengt wel een goede prijs op tegenwoordig, maar wordt niet meer, zo als in de dagen van Heijermans, ten koste van de vissers duur betaald. Dankzij „De Hoop”. „Aan de afgrond van het hof” heet dit grote ovale werk van Hermsen. Het is „middeleeuws" knap geschil derd, zowel naar vorm als inhoud Inderdaad zijn het gezichten, die door het verstilde esoterische staren van het liefdespaar aan middeleeuwse portretten doen denken, evenals de duidelijk uitgesproken opvatting, dat achter die verstilling de demonie een levend bestanddeel van de menselijke geest uitmaakt. Het naar de vorm tot expressie brengen van die dubbele WOENSDAG 19 JANUARI Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. geopend 14.30-17.30 en 19- 21 uur. Een jonge Urker visser, door een onge luk aan de wal gekluisterd, belde dit jaar op, dat hij zich kwaad maakte. Over de laagte van de bijdragen aan „De Hoop”. Gevolg: 200 nieuwe contributanten ad Deze dienst zond 450 officiële weerbe richten voor de scheepvaart uit op de onderlinge visserij banden en belde bijna 1200, door de stuurlieden opgemaakte weerberichten terug naar De Bilt. Voor defecte radars, echoloden, zenders, ontvangers enzovoorts werd 172 maal de hulp voor de radiomonteur ingeroepen. Daarbij kon hij meer dan 100 maal putten uit de consignatievoorraden aan boord. De radio-officier kon acht maal met zijn, inmiddels tot een dienstverlening uit gegroeide hobby als kikvorsman, schroe ven klaren of onderwaterschade vaststel len. De technische dienst herstelde, naast het runnen van de eigen machinekamer, 107 maal (in gemiddeld drie uur per geval) motoren, pompen, koelinstallaties, ook al weer vaak met eigen materiaal uit eigen magazijn. Met de bekende le machinist N. de BEVERWIJK. De noteringen van maanaag 17 januari aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Bloemen: anjer 2745; anemoon 25-60; anthurium 135-390; blauwe druif 35-70; chrysant (jaarrond) 120-170; forsythia 30- 60; freesia 135-330; hyacint 20-38; iris 440- 500; lelie (per kelk) 70-83; narcis 95-140; nerine 120; orchidee 85-400; roos 48-83; babyroos 27-43; tulp 120-255. WOENSDAG 19 JANUARI Duinterrein, ingang Rijksstraatweg, 8-30 uur sportuitstuif voor dames (alle leeft.). De Werf, Jan Ligthartstraat, 9.15 uur peuteroppas, 16 uur striptotheek. De Lichtboei, Maasstraat, 9 uur kinder crèche, 14 uur kinderinstuif, 19 uur instuif jongeren, 20 uur creatief bezig zijn voor dames. De Magneet, Ten Katestraat, volksdansen Assumburg. Progress-sociëteit, Const. Geopend van 20 tot 1 uur. Verengide openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; In 1971 werd, naast de geestelijke ver zorging en recreatie, 515 maal (in 1970 266 maal) praktische hulp verleend en 137 adviezen per radio verstrekt (op medisch, elektronisch en technisch gebied). Meren deels aan Scheveningse en Katwijkse vis sers, maar ook aan 24 Engelse, Deense, Duitse en Belgische schepen. Het schip legde 20.000 mijl af in de zeeën rond Engeland en Ierland. Enthou siast heeft de bemanning medewerking verleend aan de visserij projecten van de overheid, bijvoorbeeld in het voorjaar in Liverpool Bay en in het najaar in het westelijk deel van Het Kanaal. Naast grote activiteit in het „gewone” werk (183 resp. 105 assistenties) droeg het schip door zijn coördinerend werk in grote mate bij tot het welslagen van deze verkenning van nieuwe visgronden. Dit jaar ook mocht de Vereniging haar Beschermvrouw weer als gast aan boord welkom heten. Geflankeerd door kapitein en le stuurman stuurde H.M. de koningin op 22 mei „De Hoop” eigenhandig Sche- veningen binnen en stelde daarmee de vernieuwde havenmond officieel i n ge bruik. Op 22 oktober tenslotte ontving het bestuur aan boord de sociale visserijcom- missie der EEG., die zeer geïnteresseerd bleek in het schip en het werk. Precies 176 zeevissers kwamen op het spreekuur van de scheepsarts. Het meren deel kon poliklinisch worden geholpen. In éénderde van de gevallen betrof het ver- woningen door een bedrijfsongeval. 22 patiënten werden gedurende gemiddeld vier dagen in het scheepshospitaal ver pleegd en behandeld. In de apotheek wer den 129 recepten klaargemaakt. Elf ern stige patiënten werden, na eerstehulp-ver- lening, naar het dichtstbijzinde grote ziekenhuis aan wal gebracht. In dit jaar namen wij node afscheid van onze medische adviseur dokter Teljer. Zijn ijveren voor onze vereniging zal in dankbare herinnering blijven. Dit geldt ook voor de op de vloot welbekende dokter Hartman, die wegens zijn leeftijd van verdere reizen af zag. De geestelijke verzorgers, afwisselend een reis afgestaan door de grote Protes tantse kerken, leidden 47 kerkdiensten en 49 dagsluitingen. De laatste, in volle zee gehouden, werden alle op de onderlinge visserijgolf (129 m) uitgezonden; van de kerkdiensten slechts 16, daar „De Hoop” met de vloot waar zij assisteert, vaak in het weekeinde een haven opzoekt (Cork, Le Havre, Fleetwood). Zo woonden 1900 opvarenden van andere schepen ook de diensten bij, terwijl over de radiotelefoon een tachtig schepen bericht van goede ontvangst meldden. Zoals gebruikelijk konden de predikan ten, daartoe door hun thuisgemeenten in vijfde plaats. En dat komt, zeggen objec tieve beschouwers, niet door de enorme produktie van Engelse bollen, maar door de maatregelen van de Engelse regering. Geen mens weet vandaag of hij morgen nog bloembollen kan verkopen. Frankrijk blijkt een goede EEG-partner te zijn ge worden Dit land is niet zo’n beste afne mer geweest, maar staat nu toch met 10 miljoen kg. en iets meer dan 44 miljoen gulden op de lei. De gemiddelde prijs per kilo van 4,37 gulden mag er zijn. De Zweden doen het iets goedkoper met 4.24 gulden. Doordat ook zij iets meer dan 10 miljoen kg. afnemen komt de rekening daar op 54 miljoen gulden. Engeland is onder de tien miljoen kilogram gezakt. Vreugd werd zijn 25-jarig dienstjubileum gevierd. De hulpverlening van het jaar was wel het behouden van de zinkende Lowestoft 740 „Princess Ann”, in juli ten N.W. van de Doggersbank. De matrozen brachten een pomp over; de technici spoorden het lek op en dichtten dit provisorisch. Het radiocontact is bijzonder snel tot stand gekomen, doordat sinds kort ook de Britse visserijbanden door „De Hoop” voor haar assistentie worden benut. Aan schepen welker voorraden opraak ten werd 27 maal drinkwater en 10 maal gasolie overgepompt. De kok reikte 12 maal noodproviand uit. In de recreatiezaal werden 55 filmvoor stellingen gegeven voor 1900 bezoekers. Het uitlenen van deze films is een zeer gewaardeerde service van het Filmbureau Krijgsmacht en de kosten hiervan werden spontaan bijeengebracht door de gasten! LISSE. Het Produktsehap voor Sier gewassen neeft dit jaar ai bijzonder snel de cijfers van de bloembollenexport in 1971 gepubliceerd. Hieruit blijkt dat in het vorig jaar voor het eerst de grens van 400.000.000 gulden is overschreden. De stijging is toe te schrijven aan een hogere gemiddelde prijs per kilogram en een toename van de uitgevoerde hoeveelheid. Het is niet na te gaan of deze voldoende zijn geweest om de kostenstijgingen op te vangen. Aan te nemen is, dat men door mechanisering of massificering van het werk aan de goede kant van de alarmlijn blijft. Volgens onderzoekingen in Duits land van datzelfde PVS is een zeer groot gedeelte van de afnemers in dat land tevreden met de prijzen en de servicever lening van de exporteurs. In een vorige recensie en kort daarna een vraaggesprek in „Erbij” heb ik reeds veel over het werk van Hermsen verteld Zóo uitvoerig als toen behoeft het dus niet meer. Toch moet ik wel iets herhalen en dat is dan. dat Hermsen een esoterische sur realist is, een „denkende dromer”, die put uit religieuze motieven van allerlei aard, maar dan „omgeturnd” naar eigen visio naire beleving. Een overbewuste schilder, die uit het onbewuste put. Niet alleen zijn eigen onbewuste, maar ook het collectie ve, reden waarom zijn werk ook als symbolisch overkomt in die zin, dat de kijker op een gegeven moment ziin eigen visioenen of ideeën in die van Hermsen kan terugvinden, er althans mee kan vergelijken. Technisch is het werk van Hermsen in zoverre veranderd, dat hij iets kleuriger is geworden Hij beperkt zich daarbij niet in rijn palet hij put uit de gehele re^enbooe maar m»t een voorkeur voor meestal ge mengd, kleuren, niet al te primair dus Geb’ever is eer bepaald gebrek en dat zijn onvolkomenb ‘den in hei schilderen van de anatomie en dat is iammer bij een schil der, die er zo’n voorkeur voor heeft. Het. merkwaardige doet zich voor dal Johan Hermsen bijzonder knap is in stof uitdrukking, maar dat die soms faalt in WOENSDAG 19 JANUARI De Rank, Koningin Wilhelminakade IJmuiden, 20 uur afscheid van mejuffrouw G. de Wilde, hoofdleidster Mevrouw Van Tuijll Kleuterschool. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; IJmui- den-West, Zeewijkplein 27-29, van 14.30- 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord Spaarn- berg, Wüstelaan 79, van 14.30-17.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek Willemsbeek- weg, 14.30-17.30 u. en 19-21 uur filiaal Wij- kerstraatweg 17, Velsen-Noord, 14.30-17 30 uur. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: 9.30-11.30 u. peuterspeelgroep; allerleiclub jongens 6-7 jaar. 14-15.15 u. en 7-8 jaar van 15.45-17 u. meisjes 6-8 jaar 14-15.15 u.; kleuters 4-5 jaar, 14-15.15 u. meisjes en jongens 8-10 jaar 15.30-16.45 u.; Bejaar- densoos, 9-11.30 u.; Back Home tienersoos, 14-18 jaar 19.30-22 u. cursus pottenbakken volwassenen 19.30-21.30 u.; ontspannings- gymnastiek volwassenen 19-19.50 uur en 20-20.50 uur. Velserbad, Briniostraat 8.15-9.45 uur schoolzwemwedstrijden, 10.45-11.15 uur zwemlessen dames, 11.20-13 uur school zwemmen, 13-14 u. gereserveerd. 14.15-15 uur gemengd zwemmen, 16.15-17.45 uur zwemlessen, 18-19.30 uur zwemvereniging R.K. Velsen, 19.30-21.30 uur zwemvereni ging VZV, 21.30-2230 uur gemengd zwem men. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 15.45-19 uur tennis, 19-23 uur bad mintonclub Velsen. Zee- en Duinwjjkclubs in Pleiaden- school voor jongens (10-12), 20.15 uur handenarbeid; in Zeewijkschool 19-20.15 u. van allerlei voor meisjes. Boksclub De Ring, 19.30 tot 22 uur in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJ muiden, trainen. IJmuider Harmonie, 20-22 uur repetitie in het gem. vergaderlokaal Abeelenstraat. Als men 118 landen op een exportstatis tiek heeft staan mag men zeggen „Hol landse bloembollen over de hele wereld”. De bescheidenheid gebiedt dan wel te zeggen, dat slechts 23 landen daarvan voor meer dan 1 miljoen gulden importe ren. De kleinste afnemei is Irak met 3 kg. ter waarde van 20 gulden. Verleden jaar waren de cijfers daar overigens 1206 kg. en 5210 gulden Dan volgen de Philippij- nen met 4 kilo en dertig gulden. Trucial States liet dit jaar niets noteren, verleden jaar nog 113 kg. ad 1.217 gulden. Er is een speciale groep van de Bond van Bloembollenhandelaren voor de Oost bloklanden. Deze dient de belangen te behartigen van die exporteurs, die ijzeren noch bamboe of welk soort gordijn zien. Het gaat goed. Er worden daar steeds meer bloembollen gekocht. De USSR nam met 546.000 kg. wel de grootste hoeveel heid af, maar Toego-Slavië betaalde meer *4’ II 11 j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6