Voorzitter Mans (van „sportwethouders”) is voor JAN POOT: subsidie van het betaalde voetbal, maar maar FC Haarlem spreekt gemeente morgen Listige Adorjan werd door Browne met zwart vermorzeld WORDEN MET MILJOENEN” „ER KAN NIET GESCHO VEN „EDO kan alleen nog sterker worden” Ploeg voor Sapporo „Ik ben niet correct □□0 HOD nn f behandeld” Stien Baas-Kaiser Meer strafzaken in betaald voetbal outsider gewipt Loting van Jaarbeursbeker Manchester C door Programma 1 BODÉOL, 001 art i si®® «Aii08Q000i m»x42iR)nn nrf" 17 WOENSDAG 19 JANUARI 1972 16 l|L (Van onze sportredactie) Rapport RESULTATEN I j [kj bestel. Het spel vervult een belangrijke functie in de passieve recreatie. Op de één of andere manier zal de overheid tegemoet moeten komen aan de voetbal clubs. Ook de gemeente Haarlem. Op welke wijze? Het eindrapport van de studiecommissie subsidiëring betaald voetbal geeft een leidraad. De voorzitter van de commissie, waarin ook de Haarlemse wethouder P. Voskuilen zitting heeft, de Bredase bewindsman drs. J. Mans, lichtte aan de hand van de Bredase er varingen, die veel lijken op de Haarlemse omstandig heden, zijn visie op de verhouding overheid-betaald voetbal toe. -fr zelfvertrouwen ■fr omgang met mensen ■fr onthouden van namen •fr onderhoudend spreken -fr enthousiasme ALOSER Y-INSTITUUT Inl. D. M SCHOEN - TELEFOON 0 23 - 37 79 24 »-s v .v. 8 GEHEEL GRATIS uZ> 'a MUUUUUUkjk WH'-- uMWipW WB' JVIAfWVVVWVVtAA/VVWWVVWVVWVWlAA/tAAJWWtfWWWUWWVWVWVWVWVVWVVIAA/VMVWSiFWVVVW^ H.A.C JOHN DRIESKENS (Van onze schaakmedewerker) 500 m: At je Keulen-Deelstra. ADVERTENTIE Mevrouw Jansen op tweede plaats. ti-sjwrt 5 c. AJat 6 toofiem I HAARLEM Morgen spreekt de voetbalvereni ging Haarlem met afgevaardigden van de gemeente Haarlem over subsidiëring van het betaalde voetbal. De problemen van de betaalde voetbalclubs zijn be kend. Geldgebrek het grootste manco is niet een specifieke (on-)hebbelijkheid van de FC Haarlem. Vijfennegentig percent van de verenigingen in het betaalde voetbal is noodlijdend. Desondanks heeft het topvoetbal bijna niemand zal het langzamer hand nog ontkennen een taak in ons hedendaagse 1000 m: At je Keulen-Deelstra, Elly van der Brom. de de uit één bepaalde politieke hoek. „Als er tegenstanders zijn loopt de scheidslijn dwars door de partijen heen.” Het voorstel van Mans tot subsidiëring zal worden gemaakt aan de hand van het door de „sportwethouders” ontworpen rap port. Een boekwerkje, waarin min of meer wordt gesuggereerd, dat de overheid be paalde recreatieve voorzleningen/activitei- ten ten onrechte hoger schat dan het top voetbal Met die bepaalde recreatieve voor zieningen en activiteiten bedoelden de be windslieden onder andere de traditionele cultuurvormen. Opvallend is dat de b-spelers er wat betreft strafzaken en boekingen heel wat beter af komen. Vijfenzeventig keer diende er een strafzaak (vorig seizoen 76) en 54 b-spelers (vorig seizoen 72) werden ge waarschuwd wegens spelbedrf. Mans: „De klok kan echter niet meer worden teruggedraaid. Ook niet als we het In de meestergreep hernam Ribli zijn vernietigende rechttoerechtaan koers. Hij vrat de Westberlijner Hecht met huid en haar op, daar was geen woord Frans bij. 1 3 1 1 2 1 2 2 3 1 1 2 3 Stichter DALE CARNEGIE (Ned.) 1—0; 1—0; De tototips van Jan Poot luiden: Go AheadMVV NEC—FC Utrecht PSV—Telstar NACVolendam FC Groningen -FC Den Bosch SpartaFC Twente HeraclesHeerenveen Willem II—Roda JC VeendamWageningen PEC—SVV Helmond SportVW Fortuna VI.—AZ’67 EindhovenHaarlem SAARBRUCKEN. In Saarbrücken heeft dinsdag de loting voor de kwart finale van het toernooi om de Jaarbeurs- stedenbeker plaatsgevonden. De Neder landse vertegenwoordiger. Tempo Team die in de achtste finale speelt tegen MSV Duisburg, komt, indien wordt gewonnen van de Duitsers, uit tegen de winnaar van Vasiktas Boedapest-Basel. HAARLEM. Of het beroepsvoetbal in Nederland wordt ruwer of de scheids rechters treden dit seizoen strenger op. Deze twee conclusies kan men verbinden aan de dinsdag door de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond verstrekte gege vens wat betreft het aantal strafzaken. In vergelijking met de overeenkomstige peri ode in het vorige seizoen is het aantal strafzaken (a-teams tussen 1 juli en 31 december 1971) aanzienlijk gestegen: 116 tegen 78. Daar komt nog bij dat in *70-71 51 clubs betaald voetbal speelden tegen dit seizoen maar 39. Wat betreft het aantal geregistreerde waarschuwingen we gens spelbederf werden per 31 december 1971 94 a-spelers genoteerd. In 1970 waren dat er 84. Dit laatste getal is tot stand gekomen na schrapping van de gegevens der twaalf gesaneerde clubs. WIJK AAN ZEE. Laten we het eens over de Australisch-Amerikaanse groot meester Browne hebben. Deze jongeling beweeglijk als een opgejaagd aapje van een half jaar komt merkwaardig ge noeg nauwelijks in de berichtgeving over dit grandioze 34e Hoogovenschaaktoernooi voor. Maar grootmeester Browne zijn persoonlijke manifestatie is bijna de ont kenning van deze hoge FIDE-titel staat op dit ogenblik op de gedeelde tweede plaats zoals in de zomer *71 in het fameuze IBM-toernooi en hij heeft die status niet „maar zo” bewerkstelligd. BREDA Destijds vormde de subsidiëring van het betaalde voetbal in Breda één van de voornaamste programmapunten van het PAK. Met de gemeenteraadsver kiezingen al weer geruime tijd achter de rug heeft de ambitieuze vertegenwoordiger van het Progressief Akkoord de wethouder drs. J. Mans weinig kunnen realiseren van zjjn plannen met het Bredase topvoetbal. Nog altjjd wordt NAC niet gesubsi dieerd. Dat wil niet zeggen dat drs. Mans zijn goede voornemens ten aanzien van het betaalde voetbal is vergeten of heeft opgegeven. Vanaf de wethouderszetel heeft h(j echter een beter uitzicht op de harde praktijk. Een voor de Nederlandse gemeenten rauwe werkelijkheid, waarin een dubbeltje tien keer dient te worden omgedraaid alvorens het verantwoord kan worden uitgegeven. Mans erkent zonder enige schaamte zijn „jeugdzonde”: „Het is erg teleurstellend. Voordat ik werd gekozen dacht ik, dat er met de miljoenen guldens die in Breda voor cultuur, sport en recreatie beschikbaar zijn wel te schuiven viel, maar nu ik wet houder ben moet ik zeggen dat een derge lijke manoeuvre niet mogelijk is. Er zilt weinig ruimte in mijn budiget De wethouder heeft zich dan ook moe ten beperken tot het verstrekken van lap middelen aan de Bredase eredivisie-club om tenminste de ergste lekken te dichten. De gemeente zei NAC de toestemming toe voor de bouw van een bezinestation op de grond van NAC (opbrengst plus minus twee ton) en Breda beloofde NAC, dat het met ingang van 1 januari 1973 geen ver makelijkheidsbelasting meer behoefde te betalen, die de voetbalclub ongeveer vijf enzeventigduizend gulden in het jaar op levert. NAC kan daarmee nog niet tevre den zijn. Het geduld van het bestuur van de vereniging raakt op. Het had vorig jaar reeds een gemeentelijke subsidie verwacht. Drs. Mans en zijn ambtenaren werken echter nog aan de voorstellen, die moeten leiden tot een positief antwoord van het Bredase college en de gemeenteraad op de vraag: „Wel of géén subsidie voor het be taalde voetbal?” „Dat antwoord is belang rijk; belangrijker wellicht dan de vraag of er geld te vinden is voor subsidie aan NAC. Al kan er in 1973 bij wijze van spre ken slechts tienduizend gulden af dan ben ik al blij. Vanaf dat moment staat NAC namelijk op de lijst.” Wethouder Mans verwacht niet al te grote weerstanden in de raad. Zeker niet HAARLEM. Naar aanleiding van een voordracht door de KNSB heeft het Neder- landsch Olympisch Comité, na overleg met de technische commissie van de schaatsen rijders bond en de chef de mission voor Sapporo de damesschaatsploeg voor de winterspelen aangewezen. Bij deze aan wijzing hebben de resultaten tijdens Europese kampioenschappen te Inzell, doorslag gegeven. CURSUS en het doel hiervan; dinsdag 1 februari 8 uur in Hotel Lion d’Or Kruis weg, Haar.em. Bij de herenploeg heeft het NOC be sloten A.’d Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols, Eddy Verheyen en Jappie van Dijk aan te wijzen voor Sapporo. Over de inschrijving op de afzonderlijke afstanden zal na de E.K. te Davos op 22 en 23 januari in over leg met de KNSB door het NOC worden beslist Wat betreft een eventuele inschrij ving van een of meer sprinters zal na af loop van het z.g. „suikertoernooi”, gedu rende deze week in Nederland, de beslis sing vallen. LONDEN. Middlesborough met 300 tegen 1 een complete outsider in het toer nooi om de Engelse voetbalbeker heeft gisteravond in de replay voor de derde ronde het sterk favoriet geachte Manches ter City met 1-0 uitgeschakeld. Het enige doelpunt in de 64ste minuut van John Hickton was nogal omstreden. Tweede divisieclub Carlisle United leek op weg naar eenzelfde soort verrassing, toen het na acht minuten de leiding nam tegen Tottenham Hotspur. Maar de Londe- naren, die de beker in de laatste elf jaar driemaal hebben gewonnen hervonden zich snel en wonnen met 3-1. International Martin Chivers scoorde tweemaal. Het der de doelpunt was van Alan Gilzean. De ontmoeting Everton-Crystal Palace trok de meeste belangstelling: 45.408 toe schouwers. Everton, dat zes jaar geleden de cup won, zegevierde met 3-2. In de damesafdeling toont mevrouw Milunka Lazarevic haar bekende klasse. Ze is niet voor niets 's werelds 4e speel ster. Dat de vaderlandse dames zich tot nog toe stevig verzetten doet ons deugd. 3000 m: Atje Keulen-Deelstra, Trijnie Rep, Sippie Tigchelaar. Reserve: Stien Baas-Kaiser. (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. In tegenstelling tot lotgenoot RCH slaagde EDO er aan het begin van dit voetbalseizoen wel in om een relatief grote groep voetballers aan zich te binden met betaald-voetbal- ervaring. Kamoen, Kock, Van Ameron- gen, Breeuwer, Vos, Laan, Van Haalem en de van RCH overgekomen Ketting vormen de solide basis van het elftal dat zich onder leiding van trainer Jan Poot, evenals de vroegere EDO-trainer Kistemaker afkomstig van het Amster damse JOS, wel moest manifesteren als één van de sterkste, zo niet het beste elftal van de tweede klasse. Begrijpelijk als Poot verklaart: „De andere elftallen uit onze afdeling zijn ten eerste zwakker in hun technisch kunnen en ten tweede zwakker wat de discipline betreft. Dat valt dan waar schijnlijk toch terug te voeren tot het feit dat EDO vorig jaar nog betaald voetbal speelde. Het grootste probleem was in het begin dat men moest wen nen aan een andere benadering van het voetbal. De mentale instelling van de spelers vertoonde nog heel duidelijk de neiging om de boel te onderschat ten. Dat houdt natuurlijk grote geva ren in. Onze tegenstanders gaan tegen ons met dezelfde instelling het veld in zoals wij zouden doen als wij nu tegen een betaalde club zouden spelen. Men wil ten koste van alles EDO in ieder geval pakken. Ik hebt alleen goede hoop dat dit nu iets minder gaat wor den. Wij hebben al onze tegenstanders nu één keer gehad, zodat in de returns de nieuwigheid er een beetje af is. Aan de andere kant zit je wel met het probleem dat ju nu één van de groot ste kanshebbers bent voor dat kampi oenschap.” Een mogelijkheid die naar de me ning van Poot zeer reëel is. Hij stelt: „Als je zondag in zo’n lastige wedstrijd als tegen Vitesse’22 succes hebt dan zie ik toch echt wel goede mogelijkheden. Temeer omdat wij de meeste elftallen nog op bezoek krijgen. Bang voor zo’n eerste klasse hoeft EDO ook niet te zijn, want als ik het peil daar bekijk dan moet EDO zeker goed mee kunnen draaien. Dit elftal kan alleen nog maar sterker worden. Het begint nu pas echt een beetje te draaien omdat het in het begin vooral na die grote over gang toch even wennen was aan elkaar." Poot, die niet de ambitie heeft om een A-licentie te behalen en op de sollicitatie van EDO reageerde omdat hij nog twee jaar moet wachten voor dat hij als vormingsleider de urgentie- opleiding kan gaan volgen, heeft de sfeer bij EDO uitstekend aangevoeld. In de eerste plaats wist hij iedereen ervan te overtuigen, wat vooral tegen over ex-semi-profs niet altijd een sine- Grootmeester Browne is een soort genie. Enkele jaren geleden vroeg hij de organi satoren van het IBM-toernooi wat die wilden betalen voor zijn deelnemen aan de grootmeestergroep. Het comité keek hem verbijsterd-medelijdend aan, want de heer Browne was duidelijk een opdringe rige persoonlijkheid. Ze praatten hem te recht de deur uit. Het deed hem niets. Hij werd toch „gewoon” grootmeester. Gisteren vermorzelde hij, nog wel met zwart, de listig-voorzichtige Adorjan en werd aldus één der verantwoordelijken voor de achtervolging van de representant der wereldklasse, grootmeester Lajos Por- tisch. Wat is die Portisch trouwens een ge weldenaar. Hij brak af tegen de kampioen van de Sovjet-Unie Savon, die functio neerde als een geoliede machine, en zal vandaag de strijd voortzetten. Het komt ons voor en deze visie steunt op de getuigenis van niemand minder dan grootmeester Pomar dat Portisch zal winnen. We zouden daarop graag 10 tegen 1 willen wedden, helaas zijn er maar weinigen, die ons tegenspreken. Tot zover deze wat dwarrelige inleiding. HEERENVEEN. Stien Baas-Kaiser was dinsdagavond in trainingsoord Hee renveen een en al bitterheid. Het feit dat het Nederlands Olympisch Comité haar niet goed genoeg had geacht om deel te nemen aan de drie kilometer in Sapporo was voor haar eigenlijk al reden genoeg om dan maar helemaal te bedanken voor de Olympische eer. Pas na een langdurig gesprek met trainer Gerard Maarse liet zij zich overtuigen van de zin om toch mee te gaan naar Japan. „Maar alleen omdat ik anders met mijn training voor de wereldkampioenschappen te ver achter op zou raken. Voor de rest zou ik eigenlijk niet weten wat ik daar In Sap poro moet gaan doen”. Het allerergste vond Stien de volgens haar zeer oncorrecte wijze, waarop zij inzake de 3000 meter door het NOC is beoordeeld. „Er is mij in het begin van het seizoen verteld dat men de prestaties tijdens de A-kampioenschappen en tijdens de Europese kampioenschappen zou laten tellen voor de selectie. En nu blijkt dat men alleen Inzell als criterium heeft ge nomen. In Deventer reed ik de drie kilo meter beter dan Trijnie Rep. Alleen van wege die ongelukkige vorm in Inzell mag ik nu niet op mijn favoriete afstand starten”. Over het geheel genomen bleek trainer Gerard Maarse dinsdagavond in Heeren veen niet ontevreden over de samenstel ling van de damesschaatsploeg, waarmee hij op 26 januari naar de Olympische winterspelen in Sapporo vertrekt. Een ding echter zat hem niet zo lekker, dat het NOC geweigerd had Wil Schenk- Burgmeijer als reserve mee te laten rei zen. „Dat heeft tot gevolg dat zij drie weken uit mijn handen is. Vooral wat betreft de voorbereiding op de rest van het seizoen is haar thuisblijven natuurlijk uiterst vervelend”, aldus Maarse. cure was, dat er onder geen voorwaar de betaald zou worden. Dat neemt echter niet weg dat hij wel streeft naar bepaalde wezenlijke verbeterin gen. Poot: „Als ik blijf dan moeten er volgend seizoen toch enkele zaken be ter geregeld worden. De begeleiding van de spelers moet bijvoorbeeld beter worden. Het bestuur staat hier ook volkomen achter maar het moeilijke punt blijven uiteraard de financiën. De KNVB is nog niet zo vlot met het uitbetalen van die sanering spot Er is dit seizoen echter al veel verbeterd. De onderlinge sfeer bij de spelers is een stuk beter. Er is ook buiten het veld veel meer saamhorigheid, wat toch de basis is om tot goede resultaten te komen. Poot is eigenlijk een buitenbeentje onder het korps van oefenmeesters. Hij houdt zich intensief met de voetbalma- terie bezig, weet waarover hij praat, heeft al een viertal trainerschappen achter de rug, maar heeft eigenlijk zelf nooit veel gevoetbald. Wellicht een na deel waarover hij tenslotte opmerkt: „Elke ervaring die je in het voetbal als voetballer hebt opgedaan is meegeno men. Ik zie het echter niet als een specifiek nadeel. Het fabeltje dat goede trainer ook ten alle tijde goede voet ballers zijn geweest gaat ook met al tijd op. Joop Brand, met wie ik nog op CIOS heb gezeten, heeft wel gevoet bald, maar was toch ook geen hoog vlieger. Er zullen daarentegen maar weinig mensen zijn die durven te be weren dat Brand geen goede oefen meester is.’ zouden willen. Ik heb een budget van acht- enhalf miljoen gulden. Vier miljoen gaat daarvan naar de sport. En vier miljoen naar de cultuur. Maar als u dan weet, dat drie miljoen opgaat aan salarissen, onder houd van gebouwen en dergelijke en dat er slechts één miljoen overblijft voor ac tiviteiten, dan snapt u hoe moeilijk het ligt. Er kan niet geschoven worden met miljoe nen, zonder iets af te snijden wat al lang bestaat. Met andere woorden; zonder dat het gepaard gaat met grote moeilijkheden is subsidie binnen mijn budget op het ogenblik onmogelijk. Voor mij verschrik kelijk teleurstellend maar het is niet anders.” De sportwethouders hebben allemaal te kampen met zeer beperkte financiële mo gelijkheden. Dat wisten ze al toen ze het rapport samenstelden. Daarom en omdat ze er terecht vanuit gingen dat ook de rijksoverheid in deze kwestie een taak heeft, drongen zij er op aan dat ook de rijksoverheid en de provinciale overheden hun steentje zouden bijdragen. Regionaal zagen zij eveneens mogelijkheden. Maandag biedt een afvaardiging van de wethouders de staatssecretaris van Cul tuur Recreatie en Maatschappelijk werk P. Vonhoff het rapport aan. De staatssecre taris vertelde reeds, dat hjj het in grote lijnen niet eens is met de conclusies die in het rapport werden getrokken. Mans: „Ik heb de minister gezegd, dat we hem wel van gedachten zouden doen veranderen Erg overtuigd klonk de stem van de wet houder niet. Reactie voorzitter Hut van Haarlem: „Op korte termijn gezien is de gemeente Haar lem verder dan Breda. Wij hebben immers voor de tweede keer zestigduizend gulden ontvangen. Op lange termijn gezien heeft de gemeente Breda wellicht een voor sprong. Als NAC op de subsidie-lijst komt, dan heeft het mogelijkheden om een meer jarenplan te ontwerpen. En daar moeten wij ook naar toe.” Terug naar de ronde, waar Pomar nadrukkelijk in de running de Joego slaaf Ljubojevic aan de zegekar bond. Niet misselijk, twee zittingen, doch wel drom mels overtuigend als we weten, dat de Spanjaard in eerste sessie de sterkste voortzetting miste. Het trio Portisch, Browne, Pomar brengt ons wat in verle genheid, want het impliceert, dat „de anderen” eingelijk een beetje voor de beruchte spek en bonen meespelen. Overi gens, ten aanzien van de prijzen 1-3 kon dat wel eens waar zijn. We gronden die arrogante conclusie vooral op het (voortgezette) falen van oud-wereldkampioen Smislov. Diens pun- tendeling tegen Hartoch was aardig, maar daar houdt het dan ook geheel mee op. Vermelden we over de hoofdgroep nog, dat Ree na 102 zetten de hangpartij contra Langeweg won. Of de logica ge weld is aangedaan? We hebben hier en daar het gevoel van „ja” ofschoon de achteraf-demonstratie van Ree geba seerd op pure eindspeltechniek ons niet weinig onder de indruk bracht. De ploeg is als volgt samengesteld: 1500 m: Atje Keulen-Deelstra, Elly van der Brom, Stien Baas-Kaiser. Reserve: Trijnie Rep. Uitnodiging tot het bijwonen van een uiteenzetting over de DALE CARNEGIE Grootmeestergroep Hort (Tsj.-Sl.)Dormer (Ned.) 1—0; Ajordan (Hong.Browne (VS) 01; Portisch (Hong.) Savon (Rusl.) afgebr.; Pomar (Sp.)Ljubojevic (J.-Sl.) 1—0; Smejkal (Tsj.-Sl.)—Ivkov (J.-Sl.) remise; Ree (Ned.)Benkö (VS) remise; Har toch (Ned.)Smislov (Rusl.) remise; Timman (Ned.)Langeweg (Ned.) remise. Uit de 5e ronde: Ree (Ned.)Langeweg (Ned.) l—O. Stand na 7 ronden: 1: Portisch 5 1 afgebr.; 2-3: Browne, Po mar 5 pnt.; 4-5: Benkö, Ivkov 4 pnt.; 6-10: Hort, Smejkal. Ree, Timman, Donner 3Va pnt.; 1'1: Savon 3+1 afgebr.; 12: Ajordan 3 pnt.; 13- 14: Hartoch, Smislov 2i,J pnt.; 15: Ljubojevic 2 pnt.; 16: Langeweg 1% pnt. Meestergreep: Cafferty (Eng.)Cortlever (Ned.) remise; Scholl (Ned.)Medina (Sp.) 1—0; Lehman (W.-Dld.)—Gereben (Zwlts) 10; Enklaar (Ned.)—Denker (VS) l—O; Kmic (J.-Sl.)—Van Scheltinga (Ned.) 1—0; Ribli (Hong.)—Hecht (W.-Dld) 1—0; Sahovic (J.-Sl.)— Karaklaic (J.- Sl.) 01; Schmidt (Polen)Garcia (Cuba) 01. Stand na 7 ronden: 1: Ribli 614 pnt.; 2: Enklaar 5 pnt.; 3-4: Kmic, Lehmann 4)4 pnt.; 5: Hecht 4 pnt.; 6-8: Gere ben, Cafferty, Karaklaic 314 pnt.; 9 - 13: Medina, Scholl, Garcia, Van Scheltinga, Cortlever 3 pnt.; 14-16: Denker, Sahovic, Schmidt 2 pnt. Damesgroep: Vreeken (Ned.)Heemskerk (Ned.) l—O; Teo- dorescu (Roem.)—Timmer (Ned.) afgebr.; Vo kraiova (Tsj.-Sl.)Erenska (Polen) remise; Jo vanovic (J.-Sl.)Zatulovskaja (Rusl.) O—1; V. d. Giessen (Ned.)Lazarevic (J.-Sl.) O—l; Jansen (Ned.)Ivanka (Hong.) l—O. Uit de 2e ronde: Zatulovskaja (Rusl.)Vokraiova (Tsj.-Sl.) re mise. Stand na 3 ronden: 1: Lazarevic 3 pnt.; 2-4: Jansen, Zatulovskaja, Erenska 2 pnt.; 5-7: Vreeken Ivanka, Heems kerk l'i/g pnt.; 8: Teodorescu 1 1 afgebr.; 9: Vokraiova 1 pnt.; 10: Timmer 14 1 afgebr.; 11- 12: V. d. Giessen, Jovanovic >4 pnt Chronologisch hadden we met Hort-Don- ner dienen te beginnen. Wel, Hort ver morzelde Donner, maakte gruis van hem, en we vinden het een verdienste van commentator Jongsma, dat hij voor de opponenten ooit tot hun zetten kwamen het gehele verhaal reeds op het de- monstratie-bord voorspelde. Hij kreeg zet voor zet gelijk. Zeggen we dus hardop, dat Jongsma echt verstand van schaken heeft. Woensdag hebben de hoofdgroepen vrij. De tienkampers zullen acte de présence geven. Het betreft enkele honderden uit aller heren landen. De complimenten aan het comité, maar het is wel een goed idee, dat men vandaag de stukken van de (groot)meesters in de dozen laat. Tw»nt» WIJK AAN ZEE. Het programma van de achtste ronde van het Hoog oventoernooi luidt: Grootmeestergroep: Donner-Lange- weg, Smislov-Timman, Benkö-Hartoch, Ivkov-Ree, Ljubojevic-Smejkal, Savon- Pomar, Browne-Portisch, Hort-Adorjan. Meestergreep: Cortlever-Garcia, Ka raklaicSchmidt, Hecht-Sahovic, Van Scheltinga-Ribli, Denker-Kmic, Gere- ben-Enklaar, Medina-Lehmann, Caf- ferty-Scholl.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17