Twee treinen ontspoord Bouwkosten moeten VENEZUELA WENST DUIDELIJKHEID OVER KONINKRIJKSSTATUUT Mavo drie verdwijnt Drs. De Pous kraakt ORGELDRAAIERS WILLEN VRIJ ZIJN rapport politiek economisch netwerk Ook in Nederland al ‘verschijnsel van getto's omlaag Moeilijkheden gerezen over luchtvaartkwestie m Ëx ■s 1'3 voor KAMER en KANTOOR DRIVE IN TUINCENTRUM Minister Vdink in senaat: Kamerleden willen Financiering van is nu rond Minister Drees van Verkeer en Waterstaat: Kamerlid vraagt initiatief voor Gastronomerie geen vermindering expressievakken „de bokkedoorns” „Kinderhartenark” »CENT«^ HET BESTE VOOR EEN fj HAALBARE PRIJS g DE BLOCK s afd. centrale verwarming „schoner” motoren Door kostenstijging beperkt overheid haar opdrachten Fa. VAN EMPELEN VAN DUK BEZWAREN zilverlas WOENSDAG 19 JANUARI 1972 2 UTRECHT Verkeersvoorzie- ningen moeten in de ruimtelijke ordening een actieve rol vervullen en niet langer de ontwikkeling van steden en gebieden „passief-dienend” volgen, aldus minister Drees van Verkeer en Waterstaat. Hij sprak dinsdagavond in Utrecht op een bijeenkomst voor hoger spoorweg personeel. Als wij passief voldoen aan alle behoeften van de auto lopen we vast, aldus de minister. Dat blijkt dan het eerst in steden als Amster dam en in geconcentreerde recreatie gebieden. Naarden wil geen gefluorideerd drinkwater KWEEKVERSE KAMERPLANTEN OPGEMAAKTE PLANTBAKKEN SIERPOTTEN EN ercl. AARDEWERK F r i De 200 ADVERTENTIE «Al ADVERTENTIE AfVVVIMfWVARAAARnAMnfWIARfWWVWVMWWmRMIWVWVWVWVIMAfVVVWWVWIRflAfVVVVl ADVERTENTIE „De vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair Gebied!” kwekerijen tuinaanleg tuingereedschap Zandvoortselaan 192 Heemstede- Aerdenhout Tel. 023 - 2419 50 Geopend ma. t.m. zat. 8.30-12.30 en 13-17 u. Zonder een analyse zowel van de in houd van bepaalde functies van personen (directoraat, commissariaat) als van de functies van instellingen (overheid, ban ken, SER, vakbeweging) is het, naar het oordeel van de heer De Pous, niet moge lijk tot verantwoorde conclusies te ko men. (Van onze onderwljsredacteur) DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den Laban (P.v.d.A.) en Wilbers (D’66) hebben minister Van Veen gevraagd de aangekondigde vermindering van het aan tal expressievakken bij havo en mavo-4 weer ongedaan te maken. Eei 30 a damj vlieg eerst zij o: ven. Dil ming vaar' de v of la de m gebit groo voor een sen afwi in zi H< 85.0( rake te 1 bew met temi de mid" tehi Ei nufi vaa: ren dag Noo kaa wet H bas bek voo wis uit; tocl var te pos mil dat op aar de de vu 1 va: nu me ne: bit lat all ho scl sp op aa Het project kan met de 125.000, ge voegd bij de reeds aanwezige 175.000, nu van de grond komen, daar de financiering rond is. Over de exploitatie wordt over legd met het Rode Kruis. Stap uit de Z or genwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij Rivièra-ex- om 19 was van de regering-De Jong met succes is bekroond. Het aantal in aanbouw te ne men woningen was voor de periode 1968- ’71 gesteld op 500.000. In deze periode zijn volgens voorlopige CBS-cijfers 515.683 woningen in aanbouw genomen en 499.729 voltooid. Het aantal voltooide woningen in 1970 was, hoofdzakelijk als gevolg van het slechte weer, 117.284. In 1971 met uitzon derlijk goed weer, was dat aantal 136.555. temidden van romantisch natuurschoon in Wethouder van Gelukpark Zeeweg S3 Overveen tel. 023-263600 Het Venezolaanse dagblad „El Nacional” stelt nu dat de politieke verhoudingen lees het statuut aan de orde moet worden gesteld, wanneer men gaat praten over de luchtvaartkwestie. Het Antilliaanse dagblad „Amigoe dl Curacao” schreef maandag in een com mentaar dat de Nederlandse Antillen een zekere mate van vrijheid hebben om be paalde internationale afspraken te maken. „Maar het zou goed zijn de autoriteiten in Caracas duidelijk te maken, dat de Antil len geen kolonie meer zijn, maar autono me partners in koninkrijksverband. Minis ter-president Biesheuvel zou er goed aan doen”, aldus het dagblad, „deze internatio nale politieke autonomie van de regering in Willemstad te benadrukken. Wij kun nen niet wachten tot de koninkrijkscom- missie klaar is met de werkzaamheden betreffende een eventuele wijziging van het statuut. Er zijn zaken die te actueel zijn om zolang in de staatkundige ijskast te laten liggen”, aldus de „Amigoe di Curacao”. De Antilliaanse minister van Verkeer en Vervoer Leo A. I. Chance had in november nogal wat bezwaren tegen de houding die Nederland aannam in het geschil. Hij meende dat de Nederlandse regering een neutrale houding aannam uit angst anders de KLM-belangen te scha den. De afgelopen weken heeft de Antilli aanse bewindsman besprekingen gevoerd met de Nederlandse regering. Uit het slotcommuniqué van de besprekingen bleek dat Nederland heeft toegezegd sa men met de Antillen een gedragslijn te volgen In de komende besprekingen. Zonder nader onderzoek is het zijns inziens niet geoorloofd te concluderen dat de Tweede Kamer een zeer zwakke positie in de politieke en economische elites inneemt. In een voetnoot noemt hij het ontbreken van het kabinet in de belangrijkste nationale economische en politieke instellingen die de projectgroep heeft opgesomd „een wat merkwaardige abstractie in een studie die de politieke elite wil opsporen”. Dit jaar legt 12 a 13 percent van alle mavo-kandidaten het examen af na een driejarige cursus. „Wij zijn van mening dat onze maat schappij het nodig maakt elke leerling, die van de basisschool komt, nog minstens vier jaar onderwijs te geven,” aldus frater Gerlach Versteeg uit Hilversum, die de wens tot opheffing van mavo-3 als woordvoerder van het mavo-verband aan ministerie en inspectie heeft overgebracht. „Tegelijk vragen wij ons af of het niet mogelijk is tot twee niveau’s te komen binnen mavo-4: een leerling zou dan en kele vakken op een hoger, de andere op een iets lager niveau kunnen afsluiten. We menen dat we dit onderscheid het best eerst bij de exacte vakken kunnen aanbrengen.” WILLEMSTAD/DEN HAAG Venezuela wil duidelijkheid hebben over de politieke band tussen Nederland en de Nederlandse Antillen. De regering in Caracas wil weten of het over kwesties tussen Venezuela en de Antillen nu met Den Haag of Willemstad moet praten. Dit schrijft het Venezolaanse blad „El Nacional” naar aanleiding van een luchtvaartcon- flict tussen de Antillen en Venezuela. minister Drees. Tot in de jaren 30 betaal de men ook voor een langdurig beslag door een auto op gemeentegrond. Op het ogenblik verbaast het ook niemand als hij moet betalen als hij gemeentegrond ge bruikt voor een caféterras, opslagterrein of het aanbrengen van uithangborden. Een groep Amsterdamse orgeldraaiers heeft dinsdag een protesttocht door de stad gemaakt om op eigen wijze te betogen tegen de volgens hen ver ouderde politieverordening, die de vrijheid van de orgelman zou beknot ten. Zo mogen zij bijvoorbeeld hun orgel niet op de hoeken van de stra ten draaien, maar, zeggen de orgel draaiers, een dergelijk plaatsje brengt het meeste geld in het bakje. En nu wachten de orgeldraaiers maar af wat de gemeente gaat doen. Zodra de kostenstijging in de bouw zich rond de 10 12 percent gaat bewegen raakt de overheid, als grote opdrachtgeef ster, in de knel doordat zij aan de 6 percentsnorm voor de groei van de over heidsuitgaven gebonden is. Het is volgens minister Udink dan ook logisch dat de overheid haar opdrachten heeft moeten inkrimpen, zij het dat dit niet geldt voor de woningbouwsector. De minister is bezorgd over de ontwik keling van de werkgelegenheid in de bouw. Bij langdurige werkloosheid zouden velen volgens hem het bouwvak vaarwel zeggen. Hij somde een aantal maatregelen op die naar de mening van de regering de beste weg zullen vormen naar stabilisatie: Meerjarenplanning op lange termijn bij de overheid, opdat zekerheid ontstaat over de van haar te verwachten opdrach ten. (Van onze onderwijsredactuer) DEN HAAG. De driejarige mavo gaat spoedig verdwijnen. Als minister Van Veen (onderwijs) de wens van de mavo- organisaties overneemt zullen in 1974 de laatste examens aan deze schoolsoort ge houden worden Zij baseren hun wens op de belofte van de minister, gedaan bij de begrotingsbe handeling dat voor het vwo, havo en mavo (-) uitgangspunt is, dat de basista bellen voor de expressievakken niet zullen worden gewijzigd.” De beide Kamerleden vinden dat zowel de lerarendelegatie als de minister zich bij hun overleg in Lochem over de wijze waarop de lessenvermindering doorge voerd zal moeten worden, hadden moeten laten leiden door de overeenstemming die in de Kamer bereikt was, namelijk dat de lessenvermindering zou kunnen doorgaan maar dan „onder het voorbehoud dat de expressievakken buiten schot zouden blij ven.” Ook in Nederland zijn al verschijnselen die doen denken aan de gettovorming in grote Amerikaanse steden. De mensen die het kunnen betalen gaan buiten wonen, de zwakkere groepen raken geïsoleerd in bijna onbewoonbare stadscentra. DEN HAAG. Onvolledigheid van het onderzoek door de projectgroep politicolo gie van de universiteit van Amsterdam over invloedsstructuren van politieke en economische elites in Nederland, maakt dat de studie nog niet voldoende is gerijpt om daaruit nu al voldoende gefundeerde conclusies te trekken. Dit heeft dr. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Econo- mische Raad, meegedeeld in een uitvoeri ge beschouwing over het rapport van die projectgroep. Omdat de discussie zich ook zal uitstrekken tot een aantal beleids vraagstukken en enkele onderdelen daar van ook aan de orde komen in adviezen die de SER voorbereidt, heeft de heer De Pous er de voorkeur aan gegeven zich over deze onderwerpen nu niet in het openbaar uit te spreken. Een en ander overwegende heeft de heer De Pous ge meend te moeten afzien van deelneming aan het congres dat vandaag in het ge bouw van de Tweede Kamer wordt ge houden over het politiek-economische netwerk in ons land. De wetenschapsbeoefenaren die het rap port hebben samengesteld, zo merkt de heer de Pous op, zullen zich ongetwijfeld realiseren dat, wanneer men vooronder stellingen invoert met voorbehouden In de orde van grootte van olifanten en nijl paarden de studie in haar beleidsconclu sies niet meer dan een muis zal kunnen baren. De oorzaak van de ontsporing is nog niet vastgesteld. Op het emplacement van het station Venlo is vanochtend om kwart voor ne gen de reizigerstrein Nijmegen-Roermond met geringe snelheid gedeeltelijk ont spoord. Vlak bij het station liep door nog onbekende oorzaak het achterste draaistel van het laatste rijtuig uit de rails. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De ontspoorde wagon, een slaapwa gen, is eigendom van de Italiaanse spoor wegen. De senaat had, in vergelijking met an dere jaren, weinig kritiek op het bouwbe leid. Wel uitte men vrij algemeen de vrees dat de belangstelling voor het bouwvak met name bij de jongeren zal afnemen. De situering van nieuwe woon- en werkgebieden moet volgens de minister in belangrijke mate bepaald worden door de mogelijkheid tot aanleg of de aanwezig heid van goede railverblndingen Hij merkte in dit verband nog op, dat hij nooit heeft gezegd dat het erg laag hou den van tarieven voor het openbaar ver voer alle problemen zal oplossen. Overheid vlagt niet. In verband met het overlijden van koning Frederik van De nemarken en de halve rouw die het Nederlandse Hof daarom heeft aange nomen zal morgen, de verjaardag van prinses Margriet, van de overheidsge bouwen niet worden gevlagd. Begrafenis Deense koning. Koningin Juliana en prinses Beatrix zullen maan dag in Roskildr de begrafenis bij wonen van koning Frederik IX van Denemar ken, die vrijdag in Kopenhagen is over leden Dit heeft de Rijksvoorlichtings- dienst dinsdag meegedeeld. Brand. Dinsdagavond zijn de houtopslag- plaatsen van de houthandel G. van Hoorn in Nuenen bij Eindhoven door brand verwoest. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Een oude water molen en het woonhuis, die beide onder monumentenzorg vallen, bleven behou den. Dit jaar geen lintjesregen? Het Tweede- Kamerlid dr. Franssen (P.v.d.A.) meent, dat als volgend jaar het Nederlandse decoratiestelsel herzien zal zijn, dit jaar heel goed de lintjesregen ter gelegen heid van de verjaardag van de koningin achterwege kan blijven. Oudere werkers. Oudere werknemers, die op bepaalde speciale voor hen geschikte objecten voor aanvullende werkgelegen heid te werk worden gesteld, dienen naar het oordeel van de kamerleden mevrouw mr. R. M. Haas-Berger, W. Meijer en E. R. Wieldraaijer (allen P.v.d.A.) een loon te ontvangen, dat overeenkomt met- het geen zij voordien verdiend hebben In schriftelijke vragen aan minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken hebben de kamerleden er op gewezen, dat werkloos geworden landarbeiders te Scheemda op zo’n object thans 25 tot f 30 minder verdienen dan in de landbouw het geval was. Uitbreiding van het aantal leerlingen bouwplaatsen in de woningbouw en bij de Rij ksgebouwendienst. De reeds beschikbaar gestelde miljoen extra voor het noorden. Versoepeling van het rijksgoedkeurin- genbeleid. Minister Udink stak een pluim op de hoed van zijn voorganger, ir. Schut, door te zeggen dat het woningbouwprogramma NAARDEN. De gemeenteraad van Naarden heeft zich uitgesproken tegen het gefluorideerde drinkwater dat Naarden per 1 februari via het provinciaal water leidingbedrijf van Noord-Holland geleverd zou worden door de Amsterdamse Water leidingmaatschappij. De raad heeft het provinciaal bestuur verzocht deze zaak in elk geval uit te stellen. Men acht het mogelijk dat het provin ciaal waterleidingbedrijf, als dit geen eigen water kan leveren, zijn water bij andere maatschappijen dan de Amsterdamse be trekt. De raad wijst erop dar dit ook gebeurde toen onlangs als gevolg van een storing de waterlevermg in Naarden stagneerde. Premier Biesheuvel, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Nederlandse Antillen kan, hopen waarnemers op de Antillen, vooruitlopen op een wetsontwerp dat nog niet bij de drie parlementen van het koninkrijk is ingediend, maar waar van enkele hoofdpunten reeds bekend zijn. Volgens dit wetsontwerp zullen de parlementen van Suriname en de Neder landse Antillen in de toekomst bij uitstek de instanties zijn, die zich bezighouden met de behandeling van de goedkeurings wetten van verdragen die uitsluitend de overzeese rijksdelen betreffen. De moeilijkheden zijn gerezen in ver band met het luchtvaartoverleg dat begin februari plaatsvindt met Venezuela. Vene zuela trekt, blijkt uit het artikel in „El Nacional”, opnieuw de mondigheid van de Antilliaanse regering in twijfel. En dit wordt op de Antillen als bijzonder pijn lijk ervaren. Nog niet zo lang geleden werd er in Caracas een belangrijke conferentie ge houden over het ook voor de Antillen zeer actuele onderwerp van de territoriale wateren. Op deze conferentie waren de Antillen niet uitgenodigd, omdat men in UTRECHT. De Italia press, een D-trein die dinsdag minuten over vier uit Amsterdam vertrokken, is omstreeks half vijf tussen Abcoude en Nieuwersluis gedeeltelijk ont spoord. Den slaaprijtuig met een eerste en tweedeklas compartiment zou naast de rails staan. Niemand werd gewond. De uit de rails gelopen wagen was een wagon van Wagon-Lits. De gemeenten spelen in Nederland tot dusver een centrale rol in de ruimtelijke ordening. Zij beslissen over de bouw van kantoren, congrescentra, industrieterrei nen en woonwijken. De wegverschaffer past zich daarbij aan. Maar, zei de minis ter, we zijn tot de conclusie gekomen dat deze gedecentraliseerde beslissingen niet tot een optimale toestand leiden. Deze beslissingen houden met de gevolgen voor anderen geen rekening. De aanleg van verkeerswegen zal in de toekomst in hoge mate een grenzenstel- lend, richtinggevend element moeten wor den. Anders gaan de steden volkomen kapot als ontmoetingscentra, aldus dr. Drees. Hetzelfde geldt daarbuiten voor de na tuurbescherming, de recreatie en doodge woon voor het genieten van het land- schap. Het kabinet-Biesheuvel verwerpt een vergunningenstelsel voor de aanschaf Minister Udink was het oneens met een opmerking uit de senaat, als zou het aantal van 1000 reservewoningen voor 1972 een druppel op een gloeiende plaat zijn. „Als zich in het noorden een bedrijf vestigt en er is groeiende belangstel ling dan kan deze reserve onmiddellijk worden aangesproken”, zei hij. Modern restaurant met een klassieke stijl. Exclusieve gelegenheid voor uw lunch, diner of party. Goed verzorgde wildschotels en specialiteiten. Gehele jaar geopend. Tafelreservering Gewenst! Caracas van mening was, dat het overleg alleen maar open moest staan voor zelf standige Caribische landen en niet voor „kolonies” van Europese landen, zoals men dat in de Venezolaanse hoofdstad zegt. De luchtvaartkwestie met Venezuela vloeit voort uit een conflict over het toeristenverkeer naar de Nederlandse An tillen. Er ontstond onenigheid over een juiste verdeling van de Venezolaanse toeristen over Venezolaanse en Antilliaanse toestel len. De kwestie bereikte midden novem ber vorig jaar een hoogtepunt, toen Vene zuela teruggreep op een jaren oude lucht- vaartovereenkomst met het koninkrijk. Daarin staat dat de Antilliaanse lucht vaartmaatschappij ALM alleen maar tur- bo-propellervliegtuigen naar Venezuela mag vliegen. Hiermee werd de verbinding onmogelijk gemaakt omdat de ALM al leen maar beschikt over straal verkeers vliegtuigen KORROSSIEVRIJE VRAAG VRIJBLIJVEND |S X» OFFERTE BIJ 30 SCHOTERWEG44 TEL. 25 42 82 0 DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid dr. ir Oele (P.v.d.A.) heeft de ministers van Volksgezondheid en Milieuhygineë van Verkeer en Waterstaat gevraagd of zij met initiatieven zullen komen tot ver- minderling van de luchtverontreiniging door benzinemotoren, nu door ontwikke lingen op het gebied van de motoren en van de uitlaatsystemen beperkingen van de luchtverontreiniging technisch te ver wezenlijken zijn. Dr. Oele vraagt ook welk standpunt de Nederlandse delegatie heeft ingenomen bij besprekingen in EEG-verband over de inpassing van de Duitse wet ter vermindering van het loodgehalte van benzine. De heer De Pous merkte voorts op dat het ontoelaatbaar van de politieke en naar beïnvloeding van de politieke en economische besluitvorming de communi catiemedia buiten beschouwing te laten. Ook de bedrijfstak medische en gezond heidsdiensten hoort zijns inziens bij zo’n onderzoek, evenals het accountantswezen. DEN HAAG De voorzitter van de Stichting 150 jaar Raiffeisen, mr. C. Th. E. Graaf van Lijnden van Sandenburg, heeft f 125.000 voor de „kinderhartenark” over handigd aan de voorzitter van de Neder landse Hartstichting jhr. P. R. Feith. De „Kinderhartenark” is een project voor va- kantieaccommodatie voor jeugdige patiën ten met ernstige hartafwijkingen. DEN HAAG. Matiging van de bouw kosten is een eerste voorwaarde om de werkgelegenheid In de bouwnijverheid op peil te houden en een stabiele groei van deze bedrijfstak mogelijk te maken. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. Udink, zei dit gisteren in de Eerste Kamer tijdens het be leidsdebat over de volkshuisvesting. vindt U bij ons een uitgebreide collectie van auto’s omdat dat te zware beperkin gen zou inhouden voor de consumptievrij- heid. Bovendien is het moeilijk vast te stellen wanneer en voor wie een auto nodig is. Ook andere vervoermiddelen als paarden, vliegtuigen en motorboten, aldus de minister, veroorzaken bij massale aan schaf ernstige problemen omdat hun ge bruik ruimte vraagt, en met geluid ge paard gaat. Een vergunningstelsel zal toch niet gauw nodig zijn omdat de overheid de stalling en het gebruik kan beïnvloeden. Beperking van de aanschaf door veilig heidsvoorschriften en belastingen is vol gens dr. Drees zeer belangrijk. Parkeerheffingen zijn niet nieuw, zei rtjte - S Ut

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2