IN EEN PAKISTAN Rekord Opel komt met nieuwe Autoriteiten tot gesprek bereid Antwerpen Moskou draait de schroeven aan Vijf ton gif in haven van MOEDJIB ZIET NIETSverbod jacht „Aanbod tien maanden te laat Hemel en aarde zeehondjes Uw schaatsen- sPh. JANSEN op jonge „Walco” ijzerhandel specialist Kamerleden SPD zouden Brandt SUCCES VOOR STAKENDE SPAANSE STUDENTEN Britse sergeant wilde toch maar via Springer- pers afvallen geen Iers asiel Si 3 WOENSDAG 19 JANUARI 1972 2 In Canada 99 NUTSSPAARBANK WEST NEDERLAND MNL. of VRL. ASSISTENTEN voor PUBLIEKBEDIENING 023-32 17 61 MOSKOU (DPA en Reuter) De drie functionarissen van de Rus sische veiligheidspolitie dreigden de correspondent van de Londense Times: „Laat u hier niet meer zien. Dat is nu voorbij”. Met andere woorden, het moet nu dus afgelopen zijn met het brengen van een be zoek aan Pjotr Jakir die als symbool mag dienen voor een kleine groep critici van het Russische systeem. Afgelopen vrijdagnacht was de ge heime dienst (KGB) in de woning van Jakir verschenen en had er litte ratuur en allerlei andere documenten in beslag genomen. De vader van Jakir. eens legercommandant van Kiev, was bij de stalinistische zuive ring van het Rode Leger doodgeschoten. Zijn zoon bracht vele jaren door in werkkampen. Politieke verwarring in West-Duitsland JONGE MENSEN NUTSSPAARBANK WEST NEDERLAND ijzerhandel Uw schaatsenspecialist voor Haarlem en Omgeving „WALCO” 5 ver- ADVERTENTIE Ook voor vakantiereizen. ADVERTENTIE die opgeleid willen worden tot reserve kassier. Jt Hoofdkantoor: Jansstraat 19, Haarlem - Telefoon 0 23-81 92 70 n n RMIVVVIflMWIAAAMVIAAftAAAAAfVVlAAAAIWlAIVWVVWIMVWVVVIMUVVIAAAAAAAIVIAAM n r i ADVERTENTIE 1 1 l «WVWWVIAfWWWWWWWVVIMfWWIWWVVI f W' 3 5 r 7 3 Fenton is geboren in de Ierse republiek en dient al 19 jaar in het Britse leger. De Springer-bladen hebben zich altijd fel gekant tegen de toenaderingspolitiek van Brandt jegens Oost-Europa. In dit beeld past eveneens het uit voerige artikel tegen Alexander Solzje- nitsin in een recente uitgave van de „Literatoernaja Gazjeta” Het blad ver- MADRID. (UPI) Na twee dagen van incidenten en stakingen in Madrid zijn de universitaire autoriteiten bereid met de studenten te onderhandelen. Dit heeft rec- tor-magnificus dr. Jose Botella Llusia gis teravond meegedeefd na een spoedbijeen- komst van het bestuur van de centrale universiteit in de Spaanse hoofdstad. OTTAWA. (Reuter) De Canadese re gering heeft een gedeeltelijk verbod uitge vaardigd voor de jacht op zeehonden in de Golf van St. Laurens. De maatregel is voorlopig een jaar van kracht en geldt voor de jacht per schip of vliegtuig. Gisteren patrouilleerden sterke politie- eenheden op het universiteitsterrein. e r n r e en iet >or tat ijf 51- jk BONN. (DPA) In Bonn is politieke verwarring ontstaan na de beschuldigin gen die het Hamburgse weekblad Stern heeft geuit tegen twee SPD-parlementa- riërs. Zij zouden Bondskanselier Willy Brandt in zijn Ostpolitik hebben tegenge werkt door het regelmatig ter beschikking stellen van geheime documenten aan de Axel-Springerbladen. de E. 5ft Voor enkele van onze kantoren in Haarlem en omgeving vragen wij n- •e- de iet :al OPLEIDING COUPEUSE ONTWERPSTER en naaien en knippen voor eigen gebruik, ook voor gehuwde dames Grote Houtstraat 3rd ingang Spekstr., H’lem e- 1U is le- >8- ijn 183 '29 in iet n- 15. 3e EL- n- President Bhoetto had, zoals gemeld, maandag tijdens een rondreis door West- Pakistan sjeik Moedjiboer aangeboden de functie van president of premier van een verenigd Pakistan op zich te nemen. Eerder had hij hetzelfde voorstel gedaan toen de sjeik na negen maanden W’estpa- kistaanse gevangenschap werd vrijgelaten. Moedjiboer Rachman scheen erg verrast BELFAST. (UPI) Een sergeant van het Britse leger die uit Ulster naar de Ierse republiek was gevlucht en daar politiek asiel had gevraagd, is van mening veranderd en gisteravond naar zijn onder deel in Noord-Ierland teruggekeerd. De incidenten van maandag, die zich in minder hevige vorm gisteren herhaalden, leidden tot het staken van alle 75.000 studenten aan de drie universiteiten van Madrid. In twee grote ziekenhuizen in de Spaanse hoofdstad deelden ruim honderd assistenten en artsen mee, dat zij zich opsloten ten teken van solidariteit met de medische studenten. Ook de artsen van de psychiatrische kliniek van de universiteit hebben zich aan de kant van de studenten verklaard en zich tegen het nieuwe stu dieplan uitgesproken. Indien u belangstelling hebt voor omgang met publiek, prijs stelt op prettige samenwerking met jonge collega’s, opleiding hebt genoten op MULO-niveau of hoger, neemt u dan eens contact met ons op, want voor u bestaat de mogelijkheid een aantrekkelijke functie te verwerven. De Nutsspaarbank biedt u goede salariëring gunstige secundaire arbeidsvoorwaarden extra uitkering aan het eind van het jaar mogelijkheid tot het volgen van interne en externe cursussen. De campus was maandag en gisteren het terrein van botsingen tussen oproer politie en stenen gooiende studenten, waarbij tientallen arrestaties werden ver- digde Moedjiboer een amnestieregeling af voor duizenden gevangenen in geheel Bangladesj De maatregel is bedoeld om de vrijheid van het land te vieren maar wordt ook gezien als een middel om de gevangenissen te ontvolken die overbezet zijn door de arrestatie van talrijke „colla borateurs”. De speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties naar het Indiase subcon tinent heeft gisteren gezegd dat in het gebied van Bangladesj in totaal zo’n 30 miljoen mensen humanitaire hulp behoe ven. In de grensgebieden van West-Pakis- tan zijn meer dan 2 miljoen Pakistanen dakloos. Ook hier is hulp hard nodig. De vertegenwoordiger heeft dit gerapporteerd aan secretaris-generaal Kurt Waldheim. Op grond van zijn bevindingen zullen de Verenigde Naties de organisatie van de hulp voor het gebied ter hand nemen samen met andere internationale groepe ringen. (Van onze correspondent) ANTWERPEN. Maandagavond is de Antwerpse petroleumhaven bij het over slaan van chemicaliën door het binnen schip „Gentse” vijf ton giftige vloeistof in het water geraakt. Het havengedeelte, waaronder het Marshall-dok, is vanwege het grote gevaar direct afgesloten. Het gif, cyclohexaan, is namelijk bij lage temperatuur ontplofbaar. Dinsdag is een Nederlandse firma in opdracht van de Antwerpse brandweer begonnen met het verwijderen van de gevaarlijke vloeistof. De ongeregeldheden waren het gevolg van het verwijderen van 4000 medische studenten van de colleges uit protest te gen nieuwe regels, die het studieprogram ma aantasten. DACCA (UPI) Sjeik Moedjiboer Rachman, premier van Bangladesj, verwerpt het leiderschap van een verenigd Pakistan. Een voorstel in die trant van de Pakistaanse president Bhoetto komt volgens de sjeik tien maanden te laat. Bovendien acht hij de Westpakistaanse leider grotendeels verantwoordelijk voor het feit dat Moedjiboer niet na de verkiezingen van begin vorig jaar al tot premier van geheel Pakistan werd benoemd. achtergrond De nieuwe Opel Rekord II die van 28 januari af in ons land leverbaar zal zijn. De wagen is met 4,57 meter twee centimeter langer dan zijn voor ganger. De breedte, 1,72 meter is 4 centimeter minder. Het gewicht is ruim een ton. De wagen is leverbaar met een motor van 1700 of 1900 cc. toen verslaggevers hem commentaar vroe gen op Bhoetto’s voorstel. Hij dacht even na en antwoordde: „Ik wil Pakistan niet. Bangladesj is nu een realiteit”. De sjeik zei het een erg ironisch aanbod te vinden omdat juist Bhoeto de man is geweest die hem niet wilde accepteren als premier in de lente van 1971. Diens weigering en het niet bijeenroepen van een Nationale Ver gadering waarin Moedjiboers Awami-liga een meerderheid had, leidde tot de burger oorlog. en de afscheidiing va<n Bangladesj na de interventie van India. Tijdens een bijeenkomst in Dacca kon en voor bekende tegen weet de verguisde Nobelprijswinnaar onder meer dat hij het manuscript van zijn roman „Augustus 1914” met een exacte aanduiding over het honorarium van zijn westerse uitgever stuurde. Of de Russische rechterlijke macht dit verwijt zal nagaan, dat in haar termi nologie wel zal neerkomen op „ver spreiding van anti-Russische propagan da in het buitenland”, is niet bekend. In ieder geval hebben de schrijvers Daniel en Sinjavski voor iets dergelijks moeten boeten met vijf en zeven jaar werkkamp. Ook de uitwijzing van het Ameri kaanse Congreslid Scheuer wegens „opruiende activiteit” past in het kader van de verhoogde druk op ongeliefde stemmen in eigen huis. Het regerings- orgaan Izvestia verweet de joodse af gevaardigde uit New York wervingsac tiviteit voor een „anti-Russisch wes pennest”. Scheuer had met een andere „afvallige” gesproken, de vroegere technicus Alexander Lerner, die be trekking en partij lidmaatschap verloor na zijn aanvraag voor een uitreisver gunning. Het meest recente voorbeeld in de reeks is de arrestatie, gisteren, van de Moskouse sterrenkundige Kronid Loe- barski en het doorzoeken van de flat van de bekende Oekraïnse schrijver Viktor Nekrasov. Het waarom van Loebarski’s arrestatie is niet bekend maar de KGB schijnt de afgelopen dagen in negen huizen in Moskou te zijn binnengedrongen. Ook over het doorzoeken van de woning van Nekra sov is verder niets bekend maar de actie past wellicht in het kader van de I recente arrestatie van minstens 15 per sonen in de Oekraïne op verdenking van nationalistische activiteit. Sergeant Thomas Fenton was gisteren voor het aanbreken van de dag bij Omagh over de grens gegaan. Volgens een Britse legerwoordvoerder is hij „vrijwillig terug gekeerd nadat hij van gedachten was veranderd” De eerste doorzoeking van Jakirs woning sinds de oorlog, de aanhouding van de Britse correspondent, berichten over arrestaties van dissidenten in de provincie, het zeer strenge vonnis over Vladimir Boekovsky zijn duidelijke de bank voor alle spaarregelingen en alle bank-, effecten- en assurantiezaken. Men heeft de massale honger niet kun nen bestrijden, de misoogsten niet kunnen voorkomen, de uitroeiing van flora en fauna niet kunnen doen ophouden, het atmosfeerbederf niet tijdig kunnen onder kennen, oorlogen en slachtpartijen niet kunnen verhinderen, geen reglementen kunnen formuleren tegen vergiftiging en verzieking van bodem, water en lucht. Ofschoon de smnenhang van het biologi sche leven op aarde „gesneden koek” is, staat de ecologie nog in haar kinderschoe nen en is nog niets begonnen dat lijkt op een wereldomvattend programma van mi- lieubeheersing. De betreding van de ruimte is dan ook niet gebeurd in de overtuiging dat op aarde niets meer te bestuderen of te regelen viel. Ofschoon de mensheid met rode oortjes mag wachten op de onthul ling van luimtelijke geheimen, zou zij toch vooral mogen hopen dat de bewon- derenswaardige vernuft en de kostbare technische mogelijkheden zoals NASA die ter beschikking heeft, op tenminste gelij ke schaal zouden worden aangewend om een einde te maken aan de grove fouten, die bij het bewonen van de aarde zijn gemaakt en nog dagelijks voortwoekeren. richt. „Over praktisch alle eisen van de studenten kan worden onderhandeld”, al dus prof. Botella. „Zowel wij als alle andere academische autoriteiten zijn tot onderhandelen bereid”. De enige eis waar over niet onderhandeld kan worden, ic echter, dat de autoriteiten een nieuwe maatregel laten vervallen, volgens welke de medische studenten voor hun artsexa men een jaar extra intern als onderbe taalde assistenten moeten werken, aldus Botella. Voorts zei hij, dat het niet van hem zou afhangen of de universiteit ge sloten zal worden, als de incidenten voortduren. het dienen kan en hoe het bruikbaar zou kunnen zijn. Nu het eerste wetenschappelijk-techni- sche onderzoekstation in de buitenaardse ruimte zal worden gevestigd, zou men licht kunnen veronderstellen dat op aarde zelf niets meer te ontdekken en te leren valt. Is onze aarde voor wetenschap, tech niek en beheersing der levensvoorwaarden „gesneden koek”? Misschien zou men kunnen stellen dat de mens langzamerhand wel ongeveer al les te weten is gekomen, wat voor een redelijk bestaan op aarde geweten moet worden. De kosmos is een nog tamelijk onbekend gebied, want alles wat op het gebied van de ruimteverkenning tot dus ver is ondernomen was voornamelijk ge richt op de mogelijkheden van vervoer en verblijf, niet volledig op de samenhang van details der ruimtelijke wetenschap. In het „ruimtehuis” van 1973, dat in feite een vliegend laboratorium zal zijn, zal einde lijk daaraan de volle aandacht kunnen worden besteed. Wat de aarde betreft, zijn de bestude ring en ontdekking van de samenhang der biologische details wel ver gevorderd, maar merkwaardig genoeg heeft de mens volkomen gefaald in de universeel-aardse toepassing van resultaten. Met andere woorden, men weet alles van de aarde af, maar men weet er geen weg mee. Of schoon wetenschappelijk de aarde en haar bewoners één bekend geheel zijn, zijn de omstandigheden nog ongeveer dezelfde als toen de poolreizigers met hun hondensle den het ijs betraden. Daarbij zou zich bijvoorbeeld het proto col hebben bevonden over de gesprekken die staatssecretaris Egon Bahr in Moskou voerde ter voorbereiding van het Duits- Russische verdrag. De beide in West-Berlijn gekozen Bondsdagafgevaardigden van de SPD, Franz Seume en Willy Bartsch, hebben gisteravond nog de beschuldigingen ver worpen. Ook de Springer-pers ontkende ooit geheime documenten van Seume en Bartsch te hebben ontvangen. Hoofdre dacteur Henri Nannen van de Stern ver klaarde echter dat zijn tijdschrift geen woord van de beschuldigingen behoeft te rug te nemen. Een huis met drie vertrekken wordt op 30 april 1973 naar een baan buiten de dampkring gelanceerd en daags daarna vliegen de toekomstige bewoners van dat eerste ruimtehuis naar hun woning, waar zij ongeveer een maand in zullen verblij ven. Dit is de eerstvolgende nieuwe onderne ming van NASA, het Amerikaanse ruimte- vaartcentrum, dat reeds druk bezig is met de voorbereidingen ervan. Na alle kortere of langere uitstapjes in de ruimte en naar de maan is de Amerikaanse ervaring op het gebied van de buitenaardse verkenningen groot genoeg om het eerste vaste verblijf voor mensen in de ruimte te vestigen en een heen-en-weerdienst in te stellen tus sen de aarde en het ruimtehuis voor het afwisselen van degenen, die er enige tijd In zullen moeten doorbrengen. Het ruimtehuis heeft een gewicht van 85.000 kilo, zodat er een bijzonder sterke raket nodig zal zijn om het op zijn plaats te brengen. Voor het vervoer van de bewoners en hun uitrustingen kar men met heel wat minder stijgkracht volstaan, temeer waar men bij iedere aflossing van de bemanning instrumenten en levens middelen kan meesturen die in het ruim tehuis kunnen worden opgeslagen. Er is bij dit indrukwekkende en nuftige nieuwe hoofdstuk van de ruimte vaart een treffende gelijkenis te bespeu ren met de wijze, waarop in vroeger dagen de eindeloze ijsgebieden van de Noord- en Zuidpool zijn doorvorst, in kaart gebracht en binnen de dagelijkse wetenschappelijke reikwijdte gebracht. Het begon met het vestigen van een basiskamp op de rand van het nog net bekende en bewoonbare gebied, waar alle voorraden gereed werden gehouden en wisselploegen klaar stonden om de voor uitgeschoven post, die ten koste van barre tochten en veel ontberingen in het hart van de polen werd gevestigd, beurtelings te bemannen. Op die vooruitgeschoven post werd met instrumenten en waarne mingen de kennis van de poolstreken en daarmee verbonden zijnde onbekendheden op het gebied van de meteorologie, de aardkunde en de krachtvelden, alsmede de biologische en bodemrijkdommen van de ..terra incognita” vergroot en aange vuld. Nog niet zolang geleden was een deel van onze eigen aarde even onbekend als nu de ver weg rondcirkelende hemellicha men. De poolstreken, de Braziliaanse bin nenlanden en andere ontoegankelijke ge bieden op aarde hebben hun geheimen lang kunnen bewaren en nog zijn ze niet alle opgelost Maar de mens heeft onop houdelijk en ongeduldig al zijn weten schappelijke en technische krachten inge spannen en samengespannen om volledig op de hoogte te komen van wat zich op aarde, in zijn leefmilieu, bevindt, waartoe De jacht op het land is vrij, omdat daarbij slechts een fractie wordt gedood van de dieren die jaarlijks aan de jacht ten offer vallen. De Canadese minister voor Visserij, Jack Davis, ontkende op een persconfe rentie dat het besluit van de regering tot stand is gekomen onder druk van een internationale campagne tegen de slacht partij van jonge zeehonden in de Golf. D« maatregel was genomen in het belang van de instandhouding van deze diersoort, zei hij. u door massale inkoop” aan te bieden de raad schaatsen in merken en kwaliteiten SPECIALE PRIJZEN. Als „Friese” Ijzerhandel kun nen wij u deskundig voorlichten en wij staan u graag ten dienste bij uw schaatsplezier. KRUISWEG 52-54 HAARLEM Telefoon 32 00 67 (vlakbij het station). aanwijzingen dat de autoriteiten de schroeven aandraaien. Volgens de fabriek is de wegligging van de nieuwe Rekord aanzienlijk verbeterd. De wagen heeft schijfrem men voor en trommelremmen achter. Het hele remsysteem is bekrachtigd. De prijzen van de nieuwe Rekords zullen liggen tussen ongeveer 11.000 en 14.000 gulden- Wij zijn in staat grootste collectie schaatsen in de en

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3