Hart vaatziekten vijand I en Lezingen op Rose bijeenkomst van NCVB werd in Cursus batikken Beverwijk m 25 januari FRIES TONEEL CHU-Heemskerk wendt zich IN BEVERWIJK tot Tweede Kamer-fractie DE NUTSSPAARBANK RIJPMA Magowan uit Velsen Brussel kampioen West Nederland met spectaculair nieuws Protestactie op i VA r IJSBAAN VELSEN GEREED VOOR VORSTPERIODE Jis FILMS OVER GEOLOGIE dansen Kerkdienst voor Beverwijkse actie via radio gehandicapten A.N.W.B. IN VELSEN 1 y ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSVERZEKERING STERK verhoogd dit valt u niet goed 1 gaan „Tropenvrienden” La 3 6 7 WOENSDAG 19 JANUARI 1972 i Staatsvijand I •K Nederlandse Spaarbankbond). VERZEKERINGS ADVISEURS B.V. Comité Vrij Heemskerk De Nutsspaarbank West Nederland, de vierde bondsspaarbank van het land, is in het nieuws doordat bij deze bank een opmerkelijk resultaat werd geboekt. Half miljard Deze opmerkelijke groei kreeg nog een extra accent, omdat bij de Nuts spaarbank West Nederland het te goed der rekeninghouders daarmede het bedrag van een half miljard gulden overschreed. Ook in het voorafgaande jaar was de Nutsspaarbank West Nederland door een relatief dubbele groei kop- loopster van de bondsspaarbanken (spaarbanken aangesloten bij de Zowel relatief als absoluut werd na melijk bij deze spaarbank in 1971, het hoogste spaaroverschot van de bondsspaarbanken behaald. Relatief, omdat het behaalde spaar overschot van 59 miljoen een groei betekent van 14%. De groei kan met recht spectaculair worden genoemd, omdat deze ligt op het dubbele van het landelijk gemiddelde der bonds spaarbanken. Met de op de reke ningen bijgeschreven rente is de to tale groei zelfs 78,4 miljoen. Absoluut, omdat een bedrag van 59 miljoen aan spaaroverschot door geen der andere bondsspaarbanken over het afgelopen jaar is behaald. Medisch Gelet op de'resultaten mag men con cluderen dat het streven naar per fectie in het dienstenpakket niet zon der resultaat is geweest bij een spaar bank, die men zou kunnen kenschet sen als de bank die het goed doet. BEKKER 60 soorten brood van de warme bakker WIJ HEBBEN DE OPLOSSING: Geïnteresseerd Komt u dan eens praten of bel ons voor een afsprnak WAGENWEG 96 - HAARLEM - TELEFOON 31 76 09 - 31 79 01 (na kantoortijd telefoon 25 29 55 - 26 27 74) (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD In weerwil van de toch wel zeer koude weers omstandigheden mocht de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zich dinsdag avond in gebouw „De Meerpaal” ver heugen in een druk bezoek, zowel van de damesleden als van een flink aantal heren. Dit laatste was het ge val omdat het een voorlichtings bijeenkomst over hart- en vaatziek ten betrof; een onderwerp, dat uiter aard juist door de opvallende tendens in de hartziekten ook hen aantrok. Volledige bankservice Misschien zult u zich afvragen waar om juist deze Nutsspaarbank een zo aantrekkelijke uitzonderingspositie bekleedt. De Nutsspaarbank zelf zegt er dit van: In betrekkelijk korte tijd is onze bank uitgegroeid van een traditionele spaarbank tot een financiële instel ling met volledige bankservice en een volkomen ”bij de tijds” diensten pakket, waaronder alle bank-, effec ten- en assurantiezaken. Sinds kort werd hieraan nog toegevoegd de ver koop van reizen. Een selecte groep van personeelsleden heeft daartoe een gedegen opleiding gehad van Dr L. van Egeraat en zijn medewer kers van de School voor Toeristische Vorming te Breda. Dronten, Namen, Hannover en Amsterdam waren toegekend. Mejuffrouw Rie Thorbecke van de Orionweg in Velsen is deze week trots en gelukkig uit Brussel teruggekeerd, omdat haar fraaie Perzische Colourpoint hier op een grote kattententoonstelling een kampioensprijs wist te behalen. Overigens was deze poes hiervan in het geheel niet onder de indruk, omdat het winnen van prijzen voor dit fluwelen troeteldier zo langzamerhand reeds normaal is geworden. Gelet op de onderscheidingen, welke haar daarvoor reeds op tentoonstellingen in Het bestuur van de schaatssport- vereniging „Velsen” heeft zich weer beijverd de liefhebbers van de ijssport in Velsen en omgeving van dienst te zijn door, toen de ge legenheid zich voordeed, een mo- tor-sneeuwschuiver op de kop te tikken. Vooral omdat ook de ge meentelijke plantsoendienst over zo’n apparaat beschikt, waar mee de baan aan de Kennemerlaan goed wordt onderhouden. Voorts mag de vereniging zich in het be zit verheugen van een aggregaat van 5000 Watt, welke voor de ver lichting van deze lange baan vol doende kan worden geacht. Deze accommodatie wordt dan verder Medewerking j PREMIE van uw 9 BK A L'-Üiffw» KL*,'* 2 Mg KW (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw T. Vriesema-Noordijk, presi dente, bleek verheugd over deze belang stelling. Speciaal begroet werden dokter C. F. J. Lampe, geneesheer-directeur van het Zeeweg-ziekenhuis, en de heer Kloos terman van Wijk, hoofdpromotor van de Nederlandse Hartstichting, die het onder werp behandelden. Begonnen werd met het zingen van het lied „Wat de toekomst brengen moge”, waarna mevrouw Vriesema las uit Rom. 12:9-18 handelende over de liefde en de vrede om vervolgens hieraan een korte meditatie te wijden, die de apostel Paulus in zijn evangelie voor ogen stond met de liefde en de vrede. Ook dit was gericht op het te behandelen onderwerp, dat dokter Lampe inleidde, voorafgegaan door filmi sche gegevens omtrent de hartwerking. Afgestemd op de meditatie vroeg dokter Lampe zich af, of men, zoals men nu bij elkaar was, ook volgend jaar dit nog zou zijn. rookgewoonten kan al veel bijdragen zelf beheersing toe te passen want nog altijd is voorkomen beter dan genezen. HEEMSKERK. Tijdens een vergade ring van de werkgroep uit het actie comité „Vrij Heemskerk” is besloten op dinsdag 25 januari in de Dr. Prinsenhal een grote protestbijeenkomst te houden. Het programma voor deze bijeenkomst is nog niet definitief vastgesteld, maar wordt vermoedelijk vandaag rond ge maakt. Er wordt dan nog overleg ge pleegd met het comité „Drie in één: neen” om de Heemskerkse actie te coördineren met een protest-happening in de Bever wijkse sporthal. In de oude Engelmunduskerk in Vel- sen-Zuid begint zondagmiddag 23 ja nuari om drie uur een voor geestelijk gehandicapte kinderen aangepaste kerk- I dienst. Het thema hiervoor luidt „Geef aan mijn hart een hand, Heer”, welke dienst door mevrouw Brezet zal worden i voorgegaan. Kennemerlaan 50 In Het Groene Huis” aan het Raarn- veld in Beverwijk wordt binnenkort een begin gemaakt met een cursus in batikken en het maken van sieraden, waar de verschillende technieken zullen worden aangeleerd. Tevens ligt het in de bedoeling de creativiteit van de cur sisten te bevorderen. Inlichtingen over deze cursus worden verstrekt onder telefoonnummer 02510-24676. Door de ANWB zal donderdag 27 ja nuari in de Velsense Stadsschouwburg een voorlichtingsavond worden gege ven, met informatie over de veelomvat tende werkzaamheden van deze toeris tenbond met ruim een miljoen leden. Er zullen aldus enige interessante films worden vertoond over toerisme en ver keer, terwijl ook het bondswerk met een aantal kleurendia’s zal worden toege licht. ADVERTENTIE F ’S (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De C.H.U.-kiesvereni- ging Heemskerk heeft zich per brief tot de C.H.U.-fraktie in de Tweede Kamer gewend om nog eens nadrukkelijk te betogen waarom de kiesvereniging en de C.H.U./A.R.P.-fraktie in Heemskerk una niem tegen de samenvoeging van de ge meenten zijn. Men heeft vooral het accent gelegd op de op gang komende gewestvor- ming. In dit verband wordt onder meer ge steld, dat de vorming van een gemeente Groot-IJmuiden een stagnatie van enige ENKELE VOORBEELDEN Man, 30 jaar, jaarlijkse verz. rente f 20.000 max. uit te keren tot 60e jaar, jaarpremie ƒ1140. tot 65e jaar, jaarpremie ƒ1461. Man, 45 jaar, jaarlijkse verz. rente 20.000.max. uit te keren tot 60e jaar, jaarpremie ƒ1558. tot 65e jaar, jaarpremie ƒ1748. Komt in beide voorbeelden de verzekerde te overlijden, dan wordt terstond een kapitaal van ƒ100.000.uitgekeerd. jaren in de ontwikkeling van het gewest Kennemerland vormt. Voorts vestigt men er de aandacht op, dat twee grotere dominerende en mogelijk duellerende gemeenten in één gewest ont staan en dat de overige, veel kleinere gemeenten, dan geringer in aantal, een beperktere funktie hebben te vervullen en praktisch geen stem zullen hebben. Het bestuur van de C.H.U.-kiesvereni- ging verzoekt voorts een gesprek te mo gen hebben met enkele Kamerleden, zo mogelijk in de IJmond. De brief is ondertekend door voorzitter W. Bakker en secretaris T. J. Wentink. Bij een levensmiddelenbedrijf aan de Dorpsstraat in Castricum is in de nacht van dinsdag op woensdag voor een bedrag van ongeveer honderd gulden aan lege flessen en kratten gestolen. Hij schetste de hart- en vaatziekten als staatsvijand nummer één, nadat lange tijd tuberculose en kanker als zodanig zijn onderkend. Het aantal hartziekten neemt snel en schrikbarend toe en komt bij mannen tweemaal zoveel voor als bij vrouwen, terwijl de leeftijden ook steeds lager komen te liggen. De vraag beantwoordend waarom nu zoveel belangstelling voor deze ziektege vallen zich voordoet is het feit dat ze nu als het ware de vorm van een slachting beginnen aan te nemen. Tot de daartoe geëigende factoren noemde dokter Lampe de wijze, waarop wij leven, waarbij wan delen, fietsen en gezonde lichamelijke ontspanning de eigen spierwerking niet meer beïnvloed. Vroeger werd meer werk verzet. Thans neemt mechanisatie veel werk over, zodat spiervermoeidheid vrij wel uitgesloten wordt. Ook de welvaarts- factor werkt aan de ziektegevallen mee door middel van teveel en te vet eten. Voorts is roken onmiskenbaar nadelig, aangezien vaker ook het roken als gele- genheidsgebaar geschiedt. Door al deze factoren dient men gaan oppassen, dat ons land geen van jonge weduwen wordt: want vóór de vijftigjarige leeftijd sterven vier of vijfmaal zoveel mannen als vrou wen aan de hartziekten. Hij deed dan ook een beroep op de aanwezigen meer lichamelijke inspanning aan te wenden, ook in de vakanties niet luieren doch met wandelingen de spieren soepel te houden. Matigen met voeding en afleggen van Strikt genomen is mejuffrouw Thor- becke bij toeval in deze exclusieve kattenwereld terecht gekomen. Onge veer twee jaar geleden ontving zij deze Perzische kat namelijk als jong poesje van vrienden ten geschenke, compleet met een indrukwekkende stamboom. Als vader en moeder worden hierop vermeld Noutes des Grandes Chapelles en Nadira van Magowan, waarbij het jonge poezenkind de naam Rose van Magowan werd meegegeven. Overigens (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Dinsdagavond om half elf was voor de eerste maal vla de radio het grammofoonplaatje dat het actiecomi té „Drie in één, néén” met medewerking van onder meer Johnny Jordaan heeft laten vervaardigen te beluisteren, name lijk in het programma „Trefpunt”. Het was een bijdrage van Sonja van Proostdij. Burgemeester J. G. S. Bruinsma kreeg even gelegenheid het doel van het plaatje toe te lichten. Dat doel wordt nog eens duidelijk uiteen gezet via de hoes, die de mogelijkheid biedt om onder meer de Tweede Kamerleden nog eens duidelijk en kernachtig te verstaan te geven, dat Be verwijk tegen de samenvoeging is. F De afdeling IJmond van de ontspan ningsvereniging „Tropenvrienden” heeft voor zaterdag 22 januari weer een dans avond georganiseerd, te houden in het vrijetijdscentrum „De Slof” aan het Raamveld in Beverwijk. De muziek hiervoor wordt verzorgd door het combo „Hot-Jumpers” uit Den Haag en „Ned Kelly”, terwijl de „Butterflies” onder wijl nog een fleurige show voor hun rekening zullen nemen. Ook de bekende Indische hapjes worden weer verkrijg baar gesteld. Inlichtingen bij de heer F. Kleist, Italiëlaan 98, Beverwijk, tele foon 02510-33916. Door de toneelclub „Troch de Tael” uit Hoorn zal zaterdag 22 januari in zaal „Zomerlust” aan de Alkmaarse- strataweg in Beverwijk een gastvoor- stelling worden verzorgd voor het Frysk selskip „Us Memmetael”. Opgevoerd wordt „Frou en faem”, een blijspel in drie bedrijven in de Friese bewerking van B. Westra. De regie is van mevrouw G. de Vries-Rienkes. Deze toneelavond wordt met een bal besloten, op muziek va n, Duo Eminent” aangevuld met een door de gemeente in bruikleen gegeven witte loods, welke als consumptietent kan worden inge richt Want in Nederland is ijspret zon der een „koek en zoopie” nu éénmaal niet goed denkbaar. Alleen zou het be stuur nog gaarne in contact willen ko men met de een of andere hobbyclub, waarvan de leden bereid zijn de bedie ning van de geluidsinstallatie voor hun rekening te nemen. Hiervoor kan door het bestuur een bepaalde vergoeding in het vooruitzicht worden gesteld. Ook zijn nog enige vrijwilligers wel kom voor het bezetten van de loketten en andere kleine diensten. Zij allen kunnen zieh in verbinding stellen met een der volgende adressen: B. Bosma, Cypressenstr. 5; F. Biewenga, Stations weg 63, telefoon 14727; C. Rootjes, Van Tuyilweg 25, telefoon 12057 en R. Schaa- per. Van Broekhuijsenstraat 3. Ten aanzien van de medische zijde van de hart- en vaatziekten is men veel actie ver geworden door toepassing van revali datie, aanvankelijk passief onder leiding van een psychoterapeut, waarbij bedrust korter wordt. De patiënt wordt met de beste bedoelingen gereactiveerd, ook om een zekere angstpsychose tegen te gaan. Reeds bij een eerste aanval kan men overlijden hetgeen bij eenderde van de gevallen nu gebeurt. In een fractie van een seconde zet de ritmische stoornis het hart stil. Echter binnen drie minuten kan de regulatie (een plotselinge sterke stroomstoot) het hart weer in werking tred"-', ook door middel van hartmassage, wa bij de patiënt op een harde ondergrond moet liggen. Dokter Lampe stelde dan ook, dat ei genlijk iedere Nederlander de hartmassa ge moet kunnen toepassen, waarbij hij een voorval uit de praktijk illustreerde. Het hartbewakingscentrum is een van de methoden om iemands leven te kunnen redden. Van de 50.000 hartinfarcten per jaar zijn er nu 24.000 hartaanvallen. Haarlem en de IJmond zijn uitgerust met hartapparatuur en snelle ambulances, waarin aangepaste apparatuur zich be vindt. Dokter Lampe stelde dat grote tempera tuurswisselingen en zelfs zich tussen kou de lakens begeven nadelige invloed op de hartwerking hebben. Gelukkig werken talrijke bedrijven mee hartpatiënten meer aangepast werk te ge ven en vaak ook tevreden te zijn met kortere werktijden. Bij dit alles is echter de medewerking van deskundige verpleging nodig, die be ginnen kan thuis als de vrouw des huizes bij de samenstelling van de voeding daar mee tevens rekening houdt. Teveel eieren is bijvoorbeeld wegens het stolsel bevor derend eigeel nadelig. Hij drong aan op de vorming van werkgroepen om hiermede de Hartstichting en haar werk behulp zaam te zijn. Na de aandachtig beluisterde inleiding van dokter Lampe stelde de heer Kloos terman van Wijk, dat belangrijk is be- ■■rsing op te brengen voor dingen die en nalaat en dingen die men doet en moet nalaten. Ook hij drong aan op mede werking aan de Hartstichting wegens een chronisch tekort aan geschoolde personen, wat het beste kan geschieden door kader vorming. De piek van hartinfarcten ligt bij de vijfenveertigjarige leeftijd ofschoon deze Door de kring Kennemerland van de stichting „Geologische activiteiten” wordt donderdag 20 januari weer een bijeenkomst gehouden in het cultureel centrum „De Schouw” aan de Bleyen- hoevelaan in Velsen-Noord. Het is een filmavond, waarvoor het programma bestaat uit de vertoning van „Steel of America”, een Amerikaanse film over de geschiedenis van de ijzer- en staal- bereiding, gevolgd door de nieuwste Hoogovenfilm „Blik op staal”. Tenslotte draaien „Paleontologie”, een documen taire over de ontwikkeling van het leven op aarde en „De gouddelvers”, een film over de beroemde ondergrondse goudmijnen in Zuid-Afrika. steeds lager blijkt te worden, zowel bij mannen als vrouwen. Door vlot ingrijpen kan een mens het leven worden gered. In Heerlen werkt thans een speciale ambulance met telecommunicatie om een patiënt zo snel mogelijk in een ziekenhuis te brengen. Er is een opzet thans in Rotterdam, Tilburg en Doetinchem tot een experiment van bevolkingsonderzoek in nauwe samenwerking met onder andere de Nederlandse Sportfederatie. De vrouwenorganisaties kunnen ook hierin een belangrijk aandeel hebben. De heer Kloosterman van Wijk zag de moge lijkheid tot het stichten van een werk groep voor de Hartstichting, waartoe eni ge dames zich wel bleken te willen inzet ten. Van 3 tot 9 april wordt via radio en televisie een mondiaal programma gewijd aan de hart- en vaatziekten en haar bestrijding. Aan het slot van de bijeenkomst, die zeer verhelderend moet hebben gewerkt, heeft men de gelegenheid gekregen hiero ver nog vragen te stellen waarvan ook een dankbaar gebruik werd gemaakt. Alles bijeen: een bijzonder interessante en leerzame avond. :’-v kwaliteiten van haar Rose, tot zij de beige-kleurige kat met enkele rasgeno ten ging vergelijken. Op aanraden van kennissen besloot zij tenslotte met Ro se van Magowan maar eens voor de verleden jaar in Dronten gehouden tentoonstelling in te schrijven, waar het dier al direct tot de beste van alle poezen in haar soort werd uitgeroepen. Het verzorgen van een dergelijke kostbare poes, waarvoor een kenner ongeveer duizend gulden zal moeten betalen, verschilt in feite weinig van de moeite welke aan een gewone huis kat moet worden besteed. Het voedsel is ongeveer hetzelfde, dus kattebrood en hart, hoewel voor Rose het drinken van melk om de een of andere reden taboe is verklaard. Wel staat zij onder streng toezicht van mejuffrouw Thor becke, omdat contact met katers van de buren als minder gewenst moet wor den beschouwd. Ook in de kattenwe reld kan immers van een mésalliance sorake zijn. is de stamboom van mejuffrouw Thor becke weinig minder lang, want zij is nog een familielid van de minister, waar het Thorbeckeplein in Amster dam naar is vernoemd. In het begin had de nieuwe eigena- nes nog maar weinig besef van de A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7