PTT bestelt KERK WEER BEZET 400.000 buiten brievenbussen Dick Bartels Overheidsapparaat is totaal verouderd Nog veel onbekend bij hartziekten B. en W. verwerpt ontwerp voor Groot Amsterdam i 1 Let op onze uitverkoop-etalage! ÉS PvdA’ers willen Wat bedoelt nieuwe KVP-voorzitter Te veel kinderen uit onmacht Prof. C. Böttcher (Club van Rome); in tehuizen Militairenbond contra VVDM klachten in VROEGE PREVENTIE HARDE NOODZAAK Voor 10 mille aan Regeringen zijn niet in staat Geen parkeergeld voor bezoekers beperking van wasmiddelen Bevoegdheden gewestraad slecht ontschreven munten gestolen Bijlmer wereldproblemen op te lossen In 1971 28.000 Rijnmond DO DONDERDAG 20 JANUARI 1972 2 CH-Kamerlid Tilanus: Bontmodehuis Commissie-Helders: SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN (Van onze medische medewerker) OORLOGEN AMSTERDAM Nog vers ligt in ieders herinnering het nieuws van het onverwachte overlijden van de schrijver Godfried Bomans. Hij werd het slachtoffer van een hartaanval. Elke dag worden in ons land talloze personen, vooral mannen, door een hartaanval getroffen. Met spijt moet worden gezegd, dat nog altijd de helft van allen die door een infarct worden getroffen, onmiddellijk over lijdt. Ischemische hartziekten (dat wil zeggen hartziekten die geken merkt worden door een onvoldoende bloedtoevoer) zijn de afgelopen jaren zo sterk in omvang toegenomen, dat zij thans tenminste zo verontrustend zijn als kanker. Bovendien ruimen wij 75 BONTMANTELS en 38 BONTHOFDEN op tegen zeer lage prijzen! BONTMODEHUIS DICK BARTELS TIJDENS DE UITVERKOOP onze gebruikelijke 10% KORTING alle courante artikelen! bij Raad voor de journalistiek Klacht van W. Oltmans 4> O z JS op (Van onze redactie in Amsterdam) ADVERTENTIE DEN HAAG. In de nacht van dins dag op woensdag is bij een inbraak in een grenswisselkantoor in Den Haag in het station Hollandsche Spoor voor tiendui zend gulden aan gouden en zilveren mun ten buitgemaakt. AMSTERDAM. B. en W. van Amster dam zullen geen parkeergeld gaan heffen voor bezoekers van de Bijlmer. Aanvan kelijk was het de bedoeling hen een tarief van 1 per zes uur te laten betalen voor het plaatsen van hun auto in de parkeer- gebouwen voor de bewoners die binnen kort in twee delen van de Bijlmer officieel in gebruik worden genomen. Een desbe treffend voorstel aan de raad is woensdag middag b(j de behandeling van de par- keernota Bijlmermeer door het gemeente bestuur ingetrokken. Hiermee is tegemoet gekomen aan de bezwaren die vele be woners tegen het bezoekerstarief hebben. Hoewel men er met moderne behande lingsmethoden in is geslaagd een groot aantal acute hartpatiënten te redden, is deze vooruitgang, hoe belangrijk ook. nog geen oplossing van dit probleem. Daardoor zullen ook de oorzaken van de '«chemi sche hartziekten gevonden moeten wor den. In dat opzicht zijn reeds belangrijke vorderingen gemaakt en er zijn op dit moment al belangrijke factoren bekend die bij het ontstaan van deze ziekten een grote rol spelen. aan van (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den Oele en Brautigam (beiden P.v.d.A.) hebben de ministers van Economische Za ken en van Volksgezondheid en Milieuhy giëne gevraagd of zij bereid zijn een meer beperkt gebruik van wasmiddelen te be vorderen. Volgens de beide P.v.d.A.-ers zou dat kunnen door officiële voorlich ting, overeenkomsten met de wasmidde lenindustrie en het maken van afspraken over een goede voorlichting op de verpak king van de wasmiddelen. een het AMSTERDAM. Amsterdam is voor stander van gewestvorming, maar het hui dige ontwerp voor een Groot-Amsterdam is voor B. en W. van de hoofdstad onaan vaardbaar. Volgens loco-burgemeester Po lak z(jn de bezwaren tegen het ontwerp, een produkt van het vorige kabinet, zo groot dat het ondanks het tijdverlies dat daarmee gepaard gaat beter kan worden herschreven. DEN HAAG. „Te veel kinderen wor den uit onmacht in tehuizen van kinder bescherming geplaatst, hoewel zij eigen lijk in hun eigen milieu of een pleeggezin zouden moeten worden opgevangen.” Dat is één van de conclusies van de Commis sie Taak Maatschappelijk Werkers” die in 1968 door de minister van Justitie werd ingesteld. Het rapport is donderdag gepu bliceerd. UTRECHT. „De grote wereldproble men als overbevolking en milieuvervui ling zijn ontstaan doordat in de hele wereld het overheidsapparaat volslagen verouderd is. De grote wereldproblemen kan men alleen oplossen door ze in hun onderlinge samenhang te bestuderen en integraal aan te pakken. Tot zo’n aanpak is een overheid, die het nog moet stellen met een departementale indeling uit de vorige eeuw niet in staat. Een bedrijf met een dergelijke bestuurlijke opzet zou bin nen een week failliet zijn.” Bezoekers zullen nu kunnen parkeren op de laad- en losperrons, die in eerste instantie alleen voor leveranciers waren gereserveerd. ge R1 ve Wl Na mier eenk tie 'i berei gevo pren dien; zoge heid De guns akk< hitte den, opp< akk< ling, te v oms groi klei tira: is u G hij met en i van red kar. losi ziel I op cus het Sm dal vai gei goe Sir sp< voï spi VO' de lai de Wagenweg 146 Haarlem Tel 316529 „tV. t. De noodzaak voor een vroegtijdige pre ventie van deze ziekten berust op keihar de ervaringsfeiten. En op grond van de bevindingen bij deze jonge gesneuvelde soldaten moet die preventie blijkbaar al veel vroeger beginnen dan tot nu het geval was Wel is het merkwaardig dat het percentage lager is dan twintig jaar geleden, terwijl bijvoorbeeld intussen veel meer sigaretten worden gerookt. groeien wegen we over duizend jaar even veel als de aarde”, aldus prof. Böttcher. Het belang van het onderzoek van de Club van Rome naar de wereldproblemen (dat zijn volgens prof. Böttcher, in volgor de van belangrijkheid: overbevolking uit putting van de natuurlijke hulpbronnen en de milieukwestie) is dat voor het eerst op wereldschaal de samenhang van de problemen via de computer is onderzocht. De samenhang tussen de wereldproblemen is zo gecompliceerd dat de mens alle factoren en facetten niet meer kan over zien, meent prof. Böttcher. Hij constateerde dat er in de wereld sprake is van een bijna onhoudbare inho- mogeniteit. „In de ontwikkelde landen heeft men een overschot aan mensen die eigenlijk te veel weten, terwijl de helft van de wereldbevolking analfabeet is. Me de door de snelle communicatiemiddelen is een dergelijke inhomogeniteit niet meer te handhaven”, vindt hij. Niet zonder cynisme zou men kunnen opmerken „waar oorlogen al niet goed voor zijn” Twintig jaar geleden werd bij 300 Amerikaanse soldaten van 22 jaar die in Korea waren gesneuveld een onderzoek verricht naar hun hartkransvaten. Daarbij bleek dat in meer dan 77 percent afwijkin gen in deze kransvaten van het hart werden gevonden. Kort geleden werd op nieuw een dergelijk onderzoek gepubli- de gemeenteraden. De voorzitter zou niet door de Kroon moeten worden benoemd, maar door de gewestraad moeten worden gekozen. De heer Polak betoonde zich geen voorstander van een rechtstreeks gekozen voorzitter. „Zo’n man staat tegenover de gewestraad veel sterker wanneer de ge westraad hem zelf heeft gekozen”. DEN HAAG. De PTT heeft bij een plasticfabriek in Zwolle vierhonderddui zend zogenoemde buitenbussen besteld. Deze zullen gratis aan de weg worden geplaatst bij woningen waarvan de huls brievenbus zich op meer dan tien meter van de openbare weg bevindt. De eerste buitenbussen, donkergroen, zullen waar schijnlijk eind dit jaar nog worden ge plaatst. ceerd dat bij 105 gesneuvelde Amerikaan se soldaten in Vietnam was verricht, van dezelfde leeftijd. Bij hen werd in 45 percent een „aderverkalking” der krans vaten van het hart gevonden. Ditmaal werd ook onderzocht of er een vernauwing dezer bloedvaten bestond, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Ook had geen dezer tevoren gezonde j onge- mannen ooit enig klinisch verschijnsel vertoond dat op een aandoening van de hartkransvaten wees. In het Hart Bulletin van de Nederlandse Hartstichting wordt dit onderzoek van zeer veel belang geacht. Het is een bekend feit dat mannen boven de dertig jaar een kortere levenskans hebben dan dit een halve eeuw geleden het geval was. Daarbij spelen de ischemi sche vaatziekten de belangrijkste rol. 1 uchtpost naar Canada. In verband met de staking van de verkeersleiders op de Canadese luchthavens zal de voor Ca nada bestemde luchtpost tijdeliik via New York worden verzonden Men dient rekening te houden met vertra ging in de overkomst van deze post. Unaniem vindt de commissie dat opvoe ding in een gezin beter is dan in een inrichting. Plaatsing in een tehuis mag daarom pas als daar duidelijke aanwijzin gen voor zijn en dan liefst tijdeliik. De nadruk moet binnen de justitiële kinder bescherming liggen op hulp bij de onder toezichtstelling en voogdij. Daarvoor is een goede diagnose nodig. De commissie stond oorspronkelijk on der leiding van dr. G. P. Hoefnagels, hoogleraar in Rotterdam. Eind 1970 ver liet hij de commissie, omdat hij voorzag dat hij zijn denkbeelden niet meer in het eindresultaat zou herkennen. Hij verweet de andere leden, niet ver genoeg met zijn plannen tot herstructurering van de kin derbescherming te willen meegaan De commissie, sindsdien onder leiding van mr. G. P. Helders, stelt zich blijkens haar rapport op het standpunt dat dr. Hoefna gels verder wilde gaan dan de opdracht van de minister toeliet. Wat de Financiën betreft zijn B. en W. van mening dat de middelen die het ont werp in het vooruitzicht stelt, onvoldoende zijn om rechtstreeks taken ter hand te nemen. Het rijk moet de middelen recht streeks aan de gewesten, niet via de ge meentekassen, beschikbaar stellen. „Het financiële hoofdstuk”, aldus de heer Polak, „is typisch een produkt van het Ministerie van Financiën, zo minimaal, en zo sterk erop gericht te voorkomen dat het gewest het ministerie geld zal kosten. Je moet het gewest een reële inhoud geven, zodat er daadwerkelijk kan worden bestuurd. Anders duurt het jaren voor er iets van de grond komt”. Tot deze risicofactoren behoren: het roken van veel sigaretten, hoge bloeddruk, overmatig lichaamsgewicht en een te hoog cholesterolgehalte van het bloed. Toch speelt bijvoorbeeld het sigarettenroken niet in alle landen dezelfde rol. Japan, dat het grootste aantal sterke rokers bezit, heeft het laagste aantal ischemische hartziekten. Aan de andere kant blijken „Als dr. De Zeeuw met deconfessionali- seren bedoelt dat een nieuwe politieke partij af moet van de kerkgebonden saam horigheid heb ik daarme geen moeite, aldus drs. Tilanus. Maar als hij bedoelt los van het geloof zal dat voor de C.H.U. onaanvaardbaar zijn. Vervolgens analyseert drs. Tilanus het woord humanist. „De orthodoxe humanist, de man die het bestaan van God ontkent, is de godloochenaar. Die kan dr. De Zeeuw niet bedoelen. Als hij bedoelt de zoekende mens welkom te willen heten in een nieuwe partij en daarmee samen wil zoeken naar Gods bedoeling met deze wereld, dan heb ik daar geen moeite mee,” schrijft hij. „Als dr. De Zeeuw met „links van het midden” progressief bedoelt en daar hoeft voor mij het etiket links niet op dan zal hij K.V.P., A.R.P. en C.H.U. ach ter zich weten. Een tweede betekenis van links rechts kan zijn socialistisch-libe- raal. Wat dan het midden is, is niet duidelijk. Van P.v.d.A.-zijde is ons steeds opgedron gen, dat wij moeten kiezen tussen libera lisme en socialisme. Wij hebben die keuze tussen twee economische stelsels steeds afgewezen. Zou dr. De Zeeuw er werke lijk ingetrapt zijn en kiezen voor socialistische maatschappij? Ik kan niet geloven”, zo schrijft drs. Tilanus. Daarnaast kunnen grote lichamelijke inspanningen mogelijk een oorzaak zijn van een hartinfarct. Op dit gebied zal nu in Zeist bij 900 inwoners in de leeftijds groep van 45 tot 70 jaar navraag worden gedaan naar hun levensgewoonten en hun lichamelijke klachten. Uit een eerder in gesteld onderzoek van dr. Magnus was voorlopig gebleken dat van de 1000 man nen tussen 45-70 jaar in Zeist jaarlijks ongeveer acht een eerste hartaanval krij gen. Dit kwam vijfmaal zo veel bij man nen als bij vrouwen voor. Ook het ge slacht oefent dus een zekere invloed uit. het gehalte aan cholesterol en de andere vetachtige stoffen in het bloed, en een verhoogde bloeddruk te zamen een vrij constant aandeel te hebben bij het optre den van ischemische hartziekten onder een bepaalde bevolking, al geven zij er nog geen afdoende verklaring voor. Toch hebben onderzoekingen op grote schaal, zoals deze door de Amerikaanse hartstichting werden verricht, duidelijk aangetoond dat het uitschakelen van de drie belangrijkste risicofactoren bij grote groepen mannen in de leeftijd van 35 tot 55 jaar het aantal (dodelijke) hartaanval len met ongeveer de helft deed dalen. Een dergelijk onderzoek in Helsinki toonde eveneens een duidelijke vermindering van het aantal sterfgevallen aan. „We hebben nu een wereldbevolking van 3,6 miljard. Dat is organisatorisch eigenlijk al twee miljard te veel. Ook als we de bevolkingsgroei enigszins kunnen stabiliseren lopen er over 20, 30 jaar zeven miljard mensen rond. Momenteel loopt er 180 miljoen ton mens op aarde. Als de wereldbevolking zo snel blijft Grondpeilingen. Het Shell laboratorium in Rijswijk heeft een nieuw apparaat ont wikkeld waarmee ook onder minder gunstige weersomstandigheden peilingen van de zeebodem verricht kunnen wor den. Het peilen geschiedt nu vanaf de bodem. Tot nu toe werden zij verricht vanaf een schip waardoor men gebonden was aan goede weersomstandigheden. Met het nieuwe apparaat kunnen zeer betrouwbare gegevens over het plaatse lijk draagvermogen van de bodem wor den verkregen. Voor de winning van olie en gas op zee is kennis hieromtrent bij zonder belangrijk. Jeugdbende bekent inbraken. Zes jongens van 14 tot 19 jaar hebben bekend dertien inbraken te hebben gepleegd in Tiel en omliggende gemeenten. Zij had den het vooral gemunt op supermark ten en benzinestations. Uit een kasteel in Zoelen had het zestal een hoeveel heid antiek gestolen. Enkele jongens waren ook debet aan de vernielingen die tijdens de jaarwisseling werden aan gericht in Tiel. Dit zei prof. dr. C. J. F. Böttcher, die als enige Nederlander zitting heeft in de Club van Rome, gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Een andere voorwaarde om de proble men op te lossen is volgens prof. Böttcher samenwerking tussen de regeringen maar daar komt nog bitter weinig van terecht, vondt hij. De Kamerleden verwijzen naar een wasmiddelenonderzoek van de Consumen tenbond, waaruit zou blijken dat de hoe veelheid wasmiddelen die nodig is voor een schone was minder groot is dan op de verpakking staat aangegeven of door zo genoemde maatbekertjes wordt gesugge reerd. Volgens het onderzoek zou de hoe veelheid fosfaten in wasmiddelen om kalk- afzetting te voorkomen minder kunnen zijn in gebieden met minder hard water. ROTTERDAM. Het vorig jaar heeft de Centrale Meld- en Regelkamer van het Openbaar Lichaam Rijnmond 28.100 klachten van het publiek ontvangen over stank en lawaai. Het aantal stankklachten was 79 percent van het totaal. In 1970 bedroeg het aantal klachten 17.600 waar van 84 percent betrekking had op stank.. DEN HAAG. Het CH-tweede-kamer- lid drs. A. D. W. Tilanus is voorstander van een nieuwe christelijke partij. Het gaat hem daarbij niet in de eerste plaats om blokvorming, maar „om christenen samen te brengen die hun verantwoorde lijkheid voor de samenleving vanuit hun religieuze overtuiging gestalte willen ge ven.” De CH-politicus schrijft dit in het jong ste nummer van het CH-weekblad „De Nederlander”. Hjj vraagt wat de nieuwe K.V.P.-voorzitter, dr. De Zeeuw, be doelt als hij pleit voor een open gedecon- fessionaliseerde partij samen met huma nisten, links van het midden. IW De tot nu toe bekende risicofactoren geven nog geen afdoende verklaring voor de enorme toeneming van het aanta1 ischemische vaatziekten van het hart. Ook de „stress” die een tienta' laren geleden als de belangrijkste risicofactor gold, le vert daarnaast geen voldoende verklaring voor dit beangstigende verschijnsel Men kan zich afvragen wat er zou gebeuren als het aantal mannen dat ischemische hartziekten krijgt hetzelfde zou worden als de mannen bij wie de bekende risico factoren niet aanwezig zijn. Dan zou de sterfte aan deze ziekten in tien jaar bijna worden gehalveerd en zou het aantal nieuwe infarctpatiënten in de leeftijd van AMERSFOORT. In een brief premier Biesheuvel heeft de Bond Verplicht, Vrijwillig en Voormalig Die nende Militairen geprotesteerd tegen de gelegenheid die de Vereniging van Dienst plichtige Militairen parlementariërs biedt tot het voeren van buitenparlementaire acties die tegen de krijgsmacht als effec tief apparaat zijn gericht. In de brief wordt de WDM een belangenvereniging van de krijgsmacht die het slachtoffer is van politieke manipulaties, genoemd. De bond protesteert er ook tegen dat dienstplichtige militairen „worden mis bruikt voor politieke doelstellingen zoals in de affaire-Dona en Schul”. De bond noemt deze activiteiten gevaarlijk, omdat zij zich langs schijnbaar democratische weg voltrekken. Democratisering binnen de krijgsmacht moet geschieden in het licht van een krijgsmacht die als effectief apparaat blijft voortbestaan, aldus de brief. Een juiste men tali teits vorming is een voor waarde voor democratisering en de bond wil hieraan meewerken. 45 tot 75 jaar teruglopen tot een kwart van het oorspronkelijke aantal. Toen Robert Koch 100 jaar geleden ontdekte dat een bacterie de tuberculose veroorzaakte, kwam daardoor een einde aan alle andere theorieën over het ont staan van deze ziekte. Dat is eveneens het geval geweest bij het ontdekken van de oorzaak van vele andere ziekten waarnaar jaren, soms eeuwenlang was gezocht. De oorzaak van de toeneming der hartaan vallen in de laatste tientallen jaren wordt slechts ten dele verklaard door de risico factoren. Levenswijze, milieu- en ook an dere recente schadelijke invloeden in onze moderne samenleving zullen er waar schijnlijk een rol bij spelen. Wij staan bijvoorbeeld onafgebroken bloot aan massa’s radiogolven, aan uit laatgassen en andere produkten van onze hedendaagse techniek. Zij zullen mis schien tenminste zo belangrijk blijken te zijn als het cholesterolgehalte of de ande re bekende risicofactoren. Het is de aller hoogste tijd dat ook tot nu toe onbekende rsicofactoren die bij het ontstaan van ischemische hartzieketen een belangrijke rol spelen gevonden worden. AMSTERDAM De Amsterdamse journalist W Oltmans. die dezer degen de regering verzocht een vervolging te doen Instellen tegen oud-ministe’- Luns wegens diens beleid ten tijde van de Indonesië- kwestie, welk verzoek is afgeweten heeft nu bij de Raad voor de Journalistiek een klacht ingediend tegen „De Telegraaf” en de hoofdredacteur van de NRC-Handels- blad in ve -band met in die bladen ver schenen commentaren op zijn verwijten jegens mr. Luns. Amsterdams bezwaren zijn dat in het huidige ontwerp de taken en bevoegdheden van de gewestraad te slecht omschreven zijn; dat er te weinig financiële armslag in is opgenomen; dat er geen beleid mo gelijk is door het ontbreken van een ver ordenende bevoegdheid. De heer Polak vond het voorts jammer dat de provincie grens ook de grens van het gewest moet zijn. „Graag hadden wij Abcoude en Al- mere in het gewest Groot-Amsterdam ge had”. „Het gebied van 29 gemeenten dat in het ontwerp voor een gewest Groot-Amster dam is samengevat, groeit naar elkaar en verstedelijkt”, zo stelde wethouder Polak. „Steeds meer zaken moeten gemeenschap pelijk worden aangepakt, men denke aan gemeenschappelijke voorzieningen zoals recreatieruimte, en de aanpak van econo mische problemen. Ik heb het altijd een onzinnige zaak gevonden dat de vestiging van bedrijven zoals Mobil en Marbon al leen in de Amsterdamse raad werd beslist. De omliggende gemeenten hadden daarin ook iets te zeggen moeten hebben. Vaak spreken wij voor het gewest, zonder dat het gewest in de besluitvorming betrok ken kan worden”. Amsterdam ziet in een nieuw ontwerp graag opgenomen dat de gewestraad recht streeks wordt gekozen, in plaats van de voorgestelde getrapte verkiezingen door Gisteren was de Koninginnekerk in Rotterdam weer bezet. Dit gebeurde terwijl de slopers hun werk deden. Op de foto: enkele van de jeugdige bezetters. rijke artsen een verrassende en bijna ongeloofwaardige ontdekking. Hetzelfde zou best weer het geval kunnen zijn bij volksvijand nummer één van onze tijd al zal het ditmaal geen bacterie maar een geheel andere oorzaak blijken te zijn. De ischemische hartaandoeningen eisen in de Verenigde Staten een nog hogere tol dan overal elders. Elk jaar worden daar voor bijna 900.000 Amerikanen in een ziekenhuis opgenomen, terwijl 36 miljoen Amerikanen aan een dergelijke hartziekte lijden, met een een miljoen doden per jaar. De inbrekers hadden zich toegang ver schaft door eerst door een bovenlicht van een aangrenzend WV-kantoortje te krui pen en vervolgens weer door een boven licht tussen beide kantoortjes. De PTT beoogt er bestelroutes van de post mee te verkorten, zodat er efficiënt gewerkt kan worden. De nieuwe bussen langs de weg maken vooral gemotoriseer de bestelling beter mogelijk. Het parle ment keurde vorig jaar een desbetreffen de wetswijziging goed. In overleg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten worden op het ogenblik regelingen opgesteld over de plaats en de afmetingen van brievenbus sen aan woningen, kantoren en andere gebouwen. Verwacht wordt dat deze in de loop van dit jaar nog gereed zullen ko men. Deze regelingen zullen niet alleen gelden voor nieuw te bouwen panden, maar binnen een overgangstijd ook reeds voor bestaande. „Als het gewest Groot-Amsterdam zjjn bevoegdheden moet krijgen op een manier zoals die in het nu op tafel liggende wets ontwerp is voorgeschreven, dan ontstaat er een vierde bestuurslaag en duurt het jaren voor er van Groot-Amsterdam enige bestuurskracht kan uitgaan”, aldus het preadvies aan de Amsterdamse raad. Dat de voormalige volksvijand nummer één, de tuberculose, door een bacterie wordt veroorzaakt, was destijds voor tal- verrassende ontdekking. V. :-:Z

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2