Verzetsstrijders dreigen SPAANSE INDUSTRIEEL ETA ONTVOERD DOOR Spaanse studenten willen niet praten Lagerhuis woedend over berichten uit Rhodesië groko (diepvries) boeren kool met „terechtstelling” J Jg Rho desië Politie^politiek Radio-actief China benoemt materiaal zoek in België Mars is veel IVW vraagt erkenning Bangladesj Pokken bijna overwonnen Onlusten in Londonderry opvolger van Tsjen Ji platter dan men dacht in VACHTWANTEN en HANDSCHOENEN veel voordeliger bij Volkslied voor OPPOSITIE EIST ONMIDD ELLIJKE VRIJLATING EX-PREMI ER TODD Voor vandaag grote betoging aangekondigd Sovjet-Unie zou Moedjib hebben uitgenodigd Europa i i 11 41 3 DONDERDAG 20 JANUARI 1972 11 Volgens Pakistaans blad WHO meent: Telegramme Noord-Vietnam en Amerikanen melden neerschieten van vliegtuigen t Tji Peng F ei minister van Buitenlandse Zaken (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De kansen voor het welslagen van de Pearce-commisSie in Rhodesië schijnen nu af te hangen van de bereidheid van de machthebbers in Salisbury om onmiddellijk de vroegere premier Garfield Todd en diens dochter Judith vrij te laten. Tot nu toe is van die bereidheid weinig te mer ken en premier Ian Smith schijnt min of meer met eigen instemming naar het pijpen te dansen van de meest rechtse vleugel in zijn kabinet. ABADIANO (EFE en DPA) De separatistische beweging ETA die ijvert voor een onafhankelijk Baskenland, heeft een vooraanstaande in dustrieel ontvoerd en gedreigd hem te vermoorden, als niet een reeks eisen ten aanzien van het beleid in de betrokken onderneming wordt ingewilligd. 4 uk Ivvsifê - I H «Ni JSsö at HMMMfWWVWWWUWtflAMMMWIAJVWWI/tRWWWWWUWWW VUNVUVUUWVVWWIAA^^ ADVERTENTIE Q B 1 VWMMUWM s 1 i i MOSKOU (AFP). De twee Russische ruimtesondes „Mars 2” en „Mars 3” die nu bijna twee maanden rond Mars draaien, hebben aangetoond dat de Rode Planeet aan de polen meer afgeplat is dan tot dusver werd aangenomen, en wel min stens 50 percent meer, zo heeft het Russi sche persbureau Tass gisteren gemeld. De Russische geleerden zijn tot deze gevolgtrekking gekomen doordat de ver andering aan de banen van de ruimteson des groter is dan was berekend. In nog geen maand is het punt waar de Mars-2 de planeet het dichtst nadert 150 kilometer lager komen te liggen, namelijk van 1.250 km naar 1.100 km. De 44-jarige Lorenzo Zabala is direc teur van een fabriek van meetinstrumen ten, Precicontrol, en de grootste aandeel houder van een motorfietsenfabriek, Mo- tobic. De auto waarmee hij op weg was naar laatstgenoemd bedrijf, werd bij Aba- diano klemgereden door vier mannen. De ontvoerders dwongen Zabala in een ande re auto over te stappen. Zij vuurden enige waarschuwingsschoten af om voorbijgan gers op een afstand te houden. In een brief aan het in Bilbao verschij nende blad „Hierro” eiste de ETA later, dat 183 arbeiders van Precicontrol, die onlangs wegens deelneming aan een sta king voor hogere lonen werden ontslagen, weer in dienst worden genomen, de lonen met 136.900 peseta (ongeveer 6850 gulden) per jaar worden verhoogd en een demo cratisch gekozen ondernemingsraad wordt ingesteld. Als deze eisen niet voor maan- in de landelijke gebieden, waar de stam hoofden doorgaans meer getrouw zijn aan wat Smith en zijn club decreteren, blijkt de tegenstand veel groter dan werd ve- wacht. BELFAST (AFP). In de Noordierse stad Londonderry is de politie gisteravond slaags geweest met tientallen mensen die de brandweer beletten een brand in een fabriek te blussen. Vier politieagenten raakten gewond. De brand was ontstaan na de ontploffing van een bom waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Later werd in de wijk Bogside een Britse patrouille beschoten. Studentenleiders zeiden, dat vandaag, de derde verjaardag van de dood van de student in de rechten Enrique Ruano, de grootste demonstratie van de huidige reeks zal worden gehouden. Ruano viel uit een raam op de vijfde verdieping toen de politie zijn kamer doorzocht. Functio narissen zeiden later, dat hij zelfmoord had gepleegd omdat zijn vader hem een uitbrander had gegeven wegens deelne ming aan demonstraties. In 1967 werd de ziekte nog in 42 landen geconstateerd tegen in 1971 nog maar in 17 landen. Eind 1971 waren er nog maar zeven landen waar nog verdere besmet tingen plaats hadden. GENEVE (AFP). De Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO) acht het mogelijk dat de pokken binnen twee of drie jaar nergens in de wereld meer zullen voor komen. Juwelenroof. Juwelen ter waarde van ruim een half miljoen gulden zijn de yrouw van een Libanese zakenman ont stolen toen zij met haar man van het Parijse vliegveld Orly naar Londen reisde. Mevrouw Kettaneh had tijdens de vlucht haar tas met de kostbare in houd onder haar stoel gezet. Bij de lan ding had ze de tas op haar knieën gezet, maar toen zij bij haar woning in Londen aankwam, merkte ze dat de juwelen waren verdwenen. 3 De organisatie constateert dat sedert het begin van de bestrijdingscampagne in 1967 het aantal gevallen van pokken is terug gelopen van 2,5 miljoen tot ongeveer 150.000. s i i V. t- le te t- Zijlstraat 29 Tel 310766 De grootste Speciaalzaak In SUÈDE - NAPPA en VACHTKLEDING Tel. 310685 Raaks 34 lt ït ït n sr B t 1 l. r ■Jt n n n le r a ADVERTENTIE tflAfWWVUWWVWWWVWlAMWWWWWWWWVUWMWWVWVVW'UWtRAfWW le n 1, it i. d n sr Van betrouwbare diplomatieke zijde is volgens het blad vernomen dat Moskou blijkpaar poogt te bemiddelen tussen Pa kistan, India en Bangladesj. Pakistan heeft de betrekkingen met Bulgarije en Polen afgebroken nadat deze twee landen uit het Russische blok Bangladesj had den erkend. HONGKONG/SAIGON. (Reuter) Ra- dio-Hanoi heeft gemeld dat gisteren boven de provincie Nghe An in Noord-Vietnam twee Amerikaanse Phantomjachtbommen- werpers zijn neergehaald. Hoe dat gebeur de en wat er van de inzittenden is gewor den, werd er niet bij vermeld BRUSSEL (ANP). Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, dat zijn hoofdkwartier in Brussel gevestigd heeft, is van mening dat Bangladesj on middellijk erkend moet worden. Nog maar vier gebieden twee in Azië en twee in Afrika blijven „zorg ba ren”, terwijl de ziekte op het Amerikaanse continent schijnt te zijn verdwenen. De Wereldgezondheidsorganisatie meent dan ook dat er, als de campagne op het huidige niveau wordt voortgezet, binnen twee of drie jaar geen gevallen van pok ken meer zullen voorkomen. Verscheidene studentenorganisaties zijn bijeengeweest op de campus van de cen trale universiteit, maar de vergaderingen werden verdaagd. Men zal niet verder beraadslagen zolang de oproerpolitie op het terrein patrouilleert. Rector magnificus Jose Botella Llusia had zoals gemeld dinsdag meegedeeld dat het bestuur van de universiteit bereid is met de studenten te onderhandelen over hun grieven, die leidden tot enkele dagen van ongeregeldheden, stakingen en de monstraties. De onrust ontstond, nadat 4.000 medische studenten die de colleges hadden geboycot uit protest tegen een nieuw studieprogram, van de universiteit waren verwijderd. Welvaartsprobleem. De bekende Ameri kaanse economist, Oscar Morgenstern, is van mening dat het onmogelijk zal zijn de gehele wereldbevolking die welvaart te geven die momenteel geldt voor een klein deel van de mensheid. Tijdens een lezing in Brussel heeft hij dat met voorbeelden duidelijk gemaakt. Als, zo zei hij, in het jaar 2000 de Chinese bevolking (die dan uit een miljard zie len bestaat) het huidige Amerikaanse welvaartspeil bereikt zal hebben, bete kent dit dat er 400 miljoen auto’s in China zouden rondrijden. Daarvoor is niet alleen onvoldoende brandstof, er is niet eens zuurstof genoeg om de ver brandingsmotoren te laten werken. De procureur des Konings heeft laten weten dat aanraking van deze cylinder geen direct gevaar inhoudt, maar dat ze in geen geval geopend mag worden. Ze is voorzien van het opschrift „Radio-actief”. Het publiek is gevraagd bij ontdekking van deze cylinder onmiddellijk de politie of de rijkswacht te waarschuwen. RAWALPINDI (AP). De Sovjet-Unie heeft premier Sjeik Moedjiboer Rachman van Bangladesj uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou zo meldt het Pakis taanse dagblad New Times, waarin dik wijls de mening van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt weergegeven, vandaag. Na de bijeenkomst van gisteren mar cheerden ruim 1.000 studenten naar het Moncloa-plein, waar zij tegenover de op roerpolitie kwamen te staan. Het kwam niet tot een botsing en de studenten gingen uiteen. Wel kwam het in enkele zijstraten tot kleine schermutselingen. Todd is een uit Nieuw-Zeeland afkom stige planter, die door zijn langdurig ver blijf in Rhodesië en zijn contacten met de inheemsen een vertrouwde figuur is ge worden. Hij zou indertijd als premier de inleidende besprekingen met Engeland hebben willen leiden in de richting van een geleidelijke onafhankelijkheid onder eeh rechtvaardige relatieve vertegenwoor diging van blank en zwart in regering en parlement. Zijn pogingen om aldus een goed func tionerende integratie tussen de belangen en cultuurpatronen van beide groeperin gen tot stand te brengen, werden om zeep geholpen door het groepje extremisten dat Ian Smith om zich heen had verzameld en met behulp waarvan hij op onparle mentaire wijze de macht veroverde. Als de ideeën van Garfield Todd meer steun zouden hebben gekregen bij de blanke toplaag in Rhodesië (en ook in Engeland) zou Rhodesië een van de weinige geïnte greerde staten in Afrika zijn geworden, naar het voorbeeld van Brazilië, waar tientallen uiteenlopende huidskleuren en nationaliteiten zich tot een ongehinderd vermengen en samenleven hebben ge schikt. Nu is Rhodesië onder dwang van de racistische puritein Smith veel meer vol gens het voorbeeld van Zuid-Afrika geor ganiseerd, maar de Engelse regering heeft door haar besprekingen met Smith gepro beerd daar nog een afbuiging naar huma ner en rechtvaardiger uitzicht aan te geven. Garfield Todd was voornemens in Londen over dit ontwerp te gaan praten en ongetwijfeld zou hij de Engelsen inte ressante gegevens hebben kunnen ver strekken over datgene wat Smith met het akkoord van plan was. Nu is hij echter gearresteerd en daarmee is het masker van Smith, waarin velen in Engeland toch al weinig zagen, gevallen. Nakomelingschap. In het ziekenhuis in Kingsville in Texas is op 94-jarige leef tijd overleden Juanita Cruz Bazan, die 402 nakomelingen heeft. Mevrouw Bazan, Mexicaanse van afkomst, had 7 kinde ren, 66 kleinkinderen, 224 achterklein kinderen en 105 achter-achterkleinkin- deren. HONGKONG (Reuter) In China Is Tsji Peng Fei benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Zijn voorganger, maarschalk Tsjen Ji, is op 6 januari overleden. De benoeming werd gisteren bekendge maakt door het persbureau Nieuw China. Minister Tsji is 62 jaar. Hij was tot dusver waarnemend minister van Buiten landse Zaken. De Labour-fractie in het Britse Lager huis reageerde furieus op berichten uit Salisbury over de arrestatie van Todd. Minister van Buitenlandse Zaken sir Alec Douglas Home maakte een niet al te raadzame manoevre door te zeggen dat Smith hem had laten weten dat de arres taties waren gedaan ter verdediging van de orde in het land en niet om de uitwerking van het Engels-Rhodesisch ak koord te bemoeilijken. Oppositieleider Harold Wilson beet Ho me toe dat hij als pleitbezorgei voor Smith optrad. Zijn partijgenoot, de „scha- duw”-minister van Buitenlandse Zaken, Denis Healey, eiste onmiddellijk de vrijla ting van Todd en zijn dochter. Het Britse Foreign Office heeft een hoge functionaris naar Salisbury gestuurd om opheldering te vragen over de arresta tie van de 62-jarige Todd, een vroegere dag worden ingewilligd, wordt Zabala „te rechtgesteld”, aldus de brief. In het schrijven dreigt de ETA ook andere leidinggevende personen van Pre cicontrol te ontvoeren. Ruim een jaar geleden ontvoerden Baskische separatisten de Westduitse consul Eugen Beihl, die na enige tijd werd vrijgelaten, nadat Franco de in Burgos uitgesproken doodvonnissen tegen zes Basken in dertig jaar gevange nisstraf had gewijzigd. Voor vanavond staat een aandeelhou dersvergadering van „Precicontrol” op het programma. Dan zal worden gesproken over een eventuele verplaatsing van het bedrijf naar een „ontwikkelingsgebied” el ders in Spanje. Aanleiding hiertoe zijn de recente sociale moeilijkheden in de onder neming. STRAATSBURG. Het ministers- comité van de Raad van Europa heeft een „Europees Volkslied" gekozen: de prelude van „Ode an die Freude” uit de Negende symfonie van Beethoven. De ministers, die met deze keus een voorstel van de parlementaire assem blee hebben aanvaard, spraken de hoop uit dat dit „volkslied” zal worden ge speeld bij Europese evenementen, in het bijzonder op de dag van Europa, 5 mei. geldbeden in enkele Rhodesische steden, die nog steeds voortduren, en die in vernielingen en brandstichtingen ontaard den, worden door de regering-Smith ge weten aan de „inblazingen van de African National Council”, een organisatie die kort geleden gesticht is met medewerking van Todd en die zich opwerpt als verde digster van de rechten der inheemsen. Men tracht zo veel mogelijk de Pearce- commissie van directe confrontatie met tegenstanders van het akkoord af te schermen: journalisten kunnen alleen door het land reizen in gezelschap van een ambtenaar van de Rhodesische voor lichtingsdienst en de meeste Afrikaanse stamlanden zijn taboe voor hen. In Londen worden zowel in Labour- als in conservatieve kringen stemmen ge hoord om de Pearce-commissie maar te rug te roepen teneinde te voorkomen dat de leden noodgedwongen van zichzelf en van het akkoord da+ Home destijds met de mensen sloot een lachertje maken. We menen dat uit een interview dat Smith gaf, min of meer kan worden opgemaakt, dat het hem om een nrincipe-akkoord met Engeland is te doen geweest, om de eco nomie weer op gang te brengen maar dat hij helemaal geen behoeften heeft aan de uitwerking ervan die immers zij het pas over een generatie de regering door de zwarte meerderheid in het voor uitzicht stelt. In een brief die het gisteren heeft verzonden naar alle aangesloten organisa ties in 92 landen, vraagt het TVVV deze organisaties er bij hun regeringen op aan te dringen Bangladesj te erkennen. Nauwelijks heeft de Rhodesische pre mier Ian Smith een aanzet tot een over eenkomst met Engeland over de legalisa tie van zijn nog steeds illegaal bewind bereikt, of hij schopt opnieuw tegen de gevoelige Britse schenen door de vroegere premier van Rhodesië, Garfield Todd, en diens dochter in hechtenis te doen nemen, zogenaamd „in het belang van de veilig heid des lands”. Deze arrestatie heeft de toch al niet zo gunstige beoordeling van het ontwerp akkoord in Engeland doen omslaan in bittere verontwaardiging over de metho den, die Ian Smith zich tegenover de oppositie in zijn land veroorlooft. Het akkoord is juist ontworpen met de bedoe ling, die oppositie gegarandeerde rechten te verschaffen en een althans theoretisch omschreven democratie in Rhodesië te grondvesten ten bate van de enorme ge kleurde meerderheid, die door de blanke tirannie in ieder opzicht van mederegeren is uitgesloten. Garfield Todd is geen kleurling, maar hij is wel een fel bestrijder van de methoden die Ian Smith heeft ingevoerd en een onversaagd pleiter voor de rechten van de kleurlingen. Dat is trouwens de reden waarom hij door Ian Smith aan de kant is gezet, toen deze een eenzijdige losmaking van Rhodesië forceerde en zichzelf tot heerser uitriep. De arrestatie van Garfield Todd volgde op een actie van deze rechtgeaarde politi cus en democraat tegen het ontwerp van het akkoord tussen de regering van lan Smith en Londen. Zij is een aanwijzing dat Smith dik tevreden is met de inhoud van het akkoord en dat zou al reden genoeg zijn om te twijfelen aan zijn goede voornemens. Het is duidelijk dat Smith in het akkoord mogelijkheden be speurt om zijn beleid voort te zetten volgens de uitgangspunten die hij oor spronkelijk heeft geformuleerd en uitge- voerd: uitschakeling van alle mogelijkhe den voor de gekleurde meerderheid des lands om gelijkelijk deel te hebben aan de macht en de economische welvaart. Garfield Todd en zijn dochter hebben geen blad voor de mond genomen en de Rhodesische kleurlingenbevolking bij di verse gelegenheden aangespoord het ont- werp-akkoord af te wijzen. De ongere- Garfield Todd samen met dochter Judith voor hun arrestatie. Volgens de Rhodesische premier Ian Smith zijn beiden „voor hun eigen veilig heid en in het belang van de open bare orde” in preventieve hechtenis genomen. zendeling en fervent tegenstander van het regime-Smith. Todd schijnt vooral de woede van Smith en zijn vrienden te hebben opgewekt, omdat hij en zijn 28- jarige dochter onvermoeibaar de Afrika nen in woord en geschrift de consequen ties van het akkoord tussen Engeland en Rhodesië uitlegden. De toestand in het land blijft op ver schillende plaatsen nog zeer gespannen. In de buurt van Salisbury en in Fort Victo ria kwam het gisteravond tot nieuwe demonstraties. Voor Lord Pearce en zijn commissiele den, die in alle eerlijkheid moeten onder zoeken of de akkoorden de instemming van de meerderheid van de Rhodesische bevolking nebben, worden de opdrachten steeds moeilijker. Op hun weg door het land zijn ze voornamelijk geconfronteerd met jongelui die borden dragen, maar ook BRUSSEL. De procureur des Ko nings in Gent heeft gisteren bekend ge maakt dat een dag tevoren tussen Ant werpen en Gent een metalen cylinder met Irridium-192 is zoekgeraakt. De cylinder is onderweg verloren geraakt uit een bestelwagen van een Gentse firma. MADRID (UPI). Studentenleiders hebben gisteren geweigerd een aanbod van de universitaire autoriteiten te aan vaarden om te onderhandelen over beëin diging van de ongeregeldheden op de terreinen van de drie universiteiten in Madrid. Dit hebben studentenkringen meegedeeld. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon deelde van zijn kant mee dat een Ameri kaans vliegtuig gisteren voor het eerst in bijna twee jaar een Noordvietnamese Mig-21 omlaag heeft geschoten boven Noord-Vietnam. Het luchtgevecht had zich ontwikkeld nadat andere Amerikaan se vliegtuigen tijdens een verkennings vlucht onder hevig vuur van conventione le en raketbaitterijen waren gekomen. j ,>v IT?'. »-.■>. 1 x<: EXTRAVOOROEUG 750gr.van 1,45 voor

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3