Tienkampen Hoogoven-toern ooi T oernooisPIONage Sp Uitstekende start De Vries Fenny Heemskerk op bezoek BI E en SIMULTAAN IN HELIOMARE MET IVKOV EN SMEJKAL Jeugdig badmintonteam Handballers vrezen schaatsconcurrentie tegen de Engelsman Harding ^öör leerling van Velsen doet het goed '1 honkballen met Districtsteams bereidt zich Sport duidelijk sterker dan Lucky Stars Eervolle uitnodiging Wereldrecord badminton snelschaken RCH kan toch hockeyen in Beverwijk voor op Spanje Handbalteam 6 Het Tienkampers zijn er weer c DONDERDAG 20 JANUARI 1972 don: i omdat zij ziek was geworden. Het weerzien echter was groots, de welkomstkreten van de jeugd niet van de lucht. band met een schaakreis van Fenny naar Polen, daarna ploeg legt de laatste hand aan de voor bereidingen voor het Olympische kwalifi catietoernooi, dat van 15 t/m 24 maart in Spanje gehouden wordt. Resultaten le ronde: 2e dames groep: Kaményova-Scholz afg.; (Van onze badmintonmedewerkster) (Van onze handbalmedewerker) (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Bij degenen, die woensdagavond de simultaanseance in „Heliomare” bijwoonden en het nog niet wisten bestaat sinds die avond geen enkele twijfel meer over de populariteit, welke Fenny Heems kerk daar geniet bij de patiënten van groot tot klein. Enige maanden geleden begon Fenny Heemskerk hier met geven van schaaklessen aan twee groepen patiën ten. Allereerst in de middaguren de kleineren, daarna vóór in de avond de ouderen. Gedurende enige tijd zijn die lessen stopgezet moeten worden. Allereerst in ver- Toernooivoorzitter L. C. A. van Kuijk tijdens zijn wel komstwoord aan de tienkampers. het sterke Vijfhuizen, terwijl Velsen de uit wedstrijd speelt tegen BCH Voor Duin- wijck 3 dachten we een gemakkelijke over winning tegen degradatiekandidaat Venlo 2. In de derde klasse zijn alleen dames- wedstrijden vastgesteld. KIC ontvangt in Beverwijk VZV en zal beide punten in huis kunnen houden evenals ODIN, dat in Heemskerk het zwakke WGW op visite krijgr. De geel-blauwe dames maken een goede kans om kampioen te worden en er mogen dus geen punten meer prijsgegeven worden. Het komende weekend staat de plaatse lijke ontmoeting Duinwijck 1-Haarlem 1 op het programma. De Haarlemmers, die sinds oktober in een eigen sporthal in Schalkwijk spelen hebben dit seizoen wel iswaar vrij onderaan, maar toch zeer res pectabel meegedraaid. Duinwijck 2 speelt de uitwedstrijd tegen HBC. Overige wed strijden in de hoofdklasse zijn Drop Shot- Tilburg en AA C-Victoria HAARLEM. Met nog drie wedstrijden voor de boeg, ijjkt de badmintoncompetitie al zowat afgelopen. Duinwjjck 1 is voor de vijfde achtereenvolgende maal zeker van een kampioenschap. Ook staat het vast dat het Limburgse Victoria, dat tot nu toe maar twee punten in de wacht wist te slepen, zal degraderen. Opmerkelijk was het dat Drop Shot het dit seizoen volkomen af liet weten. Was er vorig jaar zelfs nog sprake van dat de Hagenaars Duinwijck het kampioenschap zouden ontnemen, dit maal me eten ze genoegen nemen met een derde of zelfs een vierde plaats. 2 A.; Bertacki-Lodeweges 0-1; Altena- v. d. Acker 1-0; Goy-Boom 1-0; Vossen- v. Eybergen afg.; Rydberg-Reiher rem. 2B.: Carav-Lub 0-1; Faase-Rosmuller 1-0; Gronau-Rosenblatt 0-1; Wahlbrink-Been- hakker 1-0; Johanssen-Holm afg. 10-18 10-14 10-11 10-11 10-18 10-17 10-13 10-13 MVO1 Drop Shot 4 Hilversum 2 Duinwijck 4 Hilversum 1 Drop Shot 3 Velsen 3 10-9 10-9 10-1 10-0 10-8 10-6 10-6 10-2 10-8 10-7 10-4 10-0 BEV de gerr gaderd die zie nemen inspire wakke samen een vo DKC3 AAC3 Duinwijck 5 Metro 1 HBC1 Haarlem 1 AAC1 Victoria 1 Velsen 1 Haarlem 2 Venlo 1 Venlo 2 E' gin? zaal den Joh ren Ras Bex ten wei aan ten Pie ry gel: ligi er spe ovt en VO( zer rel vei tra gr; fo< „E w w d st C v n n li e d li r d 1 „Wanneer komt u weer?” Ha mevrouw Heemskerk, komt u weer gauw terug?” „Mevrouw Heemskerk komt u eens bij me?” Alle vragen, die weinig twijfel inhielden voor het antwoord op de vraag in welk aanzien Fenny Heemskerk bij groot en klein in „Heliomare" staat. En de patiënten kunnen gerust zijn. Fenny kon hun namelijk vertellen, dat zij „echt gauw weer komt les geven”. De in ve: tien c kelen legge: De i ke pa I ten” I al di verkl len s se cc speel Twee lichte geva! de v het i niet De kerk band naar omgi Bevc beve een hanc de s de I hal „het proj Wat rol spe! ma op, baar z machte gen on mee n „Schoe zijn ac Wat mité burgen niet m lijkhec en Be kan zi gaat, i wordt wijk menwc De tiecom nog e zo’n n den, v Hij comité met 1 gehad dat n ken, t men aanstc de coi De Klerck-Jager afg.; Buchmüller-Demski 1-0; De Graaf-Kramer 1-0. 3 A.: Sanghed-Franssen 1-0; Schneider- Straat rem.; Swart-Plomp 0-1; Carlstedt- Hoppe 0-1; Hoffman-Vijvers rem. 3B.: Beyer-Bongers rem.; Rubeksen-Van Haaf- ten afg.; Wissell-Erwich 0-1; Hayes-Schue- ring 0-1 Oosterveld-Pols rem. Duinwijck 1 Tilburg 1 Drop Shot 1 Duinwijck 2 Eerste klasse* Duinwijck 3 Vijfsluizen 1 DKC1 BCH1 De simultaan in Heliomare, met links Ivkov en rechts Smejkal aan de borden. Het toernooi wordt dit jaar een week voor de All England, de officieuze we reldkampioenschappen, gehouden op 18 en 19 maart in de Kellvin Hall in Glasgow De Schotse badmintonbond liet dit laar de grote eer te beurt vallen aan twee Neder landse speelsters, namelijk Marjan Lues- ken en Joke van Beusekom, uitgenodigd te worden voor dit evenement met ’s we relds beste spelers. Tot nu toe slaagde alleen de nu voor Denemarken spelende Nederlandse Imre Rietveld erin dit niveau te bereiken Uit Japan en Maleisië zullen ook enkele spelers naar dit toernooi komen, waar onder de wereldkampioen Rudi Hartono. (Van onze badmintonmedewerkster) HAARLEM. Elke twee jaar organi seert de Schotse badmintonbond in Glas gow het World Invitation Tournament. Dit is een toernooi, waarvoor uitsluitend spelers van wereldklasse worden uitgeno digd. De wedstrijd is niet een echt toer nooi, maar draagt meer het karakter van een exhibition. Zo worden bijvoorbeeld voor het herenenkelspel slecht 8 heren uitgenodigd en voor het damesduhbel 4 paren. Hoofdklasse- 10-20 10-16 10-12 10-10 In de kelder van „Kennemerduin” maar ook in de toneelzaal van het schaakfiliaal café „De Zon’’ zijn de plaatsen weer in genomen door de honderden tienkampers Het zijn er dit jaar 220, waarvan er tachtig in caté De Zot. schaken. Hun strijd zal zich af spelen tussen gisteren en 29 januari. Zij werden op beide plaatsen na elkaai - welkom geheten door de voorzitter van het Organisatiecomité de heei L. C A. van Kuijk, die dit op diverse wijzen en in verscheidene talen deed, waaronder in een sterk op het Nederlands gelijkend Zweeds” zodat vermoedelijk alleen een gierende menigte Nederlanders het verstaan zal heb ben. Goedmoedig applaudisseerden de Zweden overigens voor deze welbewuste poging van de toernooivoorzitter. De deelnemers komen behalve uit Nederland, uit België, Engeland, Zwitserland, Zweden, Frankrijk, Zuid-Afrika, Ier land, West-Duitsland, Joego-Slavië, Noorwegen, Far-Oer eilan den, Nieuw-Zeeland, Polen, Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Canada, IJsland HAARLEM/IJMOND. In de Sporthal Beverwijk zullen zaterdagavond de dis- trikts-elftallen zaalhockey van Zuid- en Noord-Holland elkaar ontmoeten. Om 20.00 uur treden de dameselftallen van beide distrikten tegen elkaar in het strijdperk en een uur later de heren. De distriktswedstrijden worden vooraf gegaan door een tweetal kompetitiewed- strijden eerste klasse tussen Alkmaar en H.B.S. Deze wedstrijden beginnen om 18.30 uur. De toegang is gratis. HAARLEM. De Nederlandse heren HAARLEM. Ook de zaalhandbal- wedstrijden zullen zondag ongetwijfeld concurrentie ondervinden van de Europe se schaatskampioenschappen en dat is jammer want er staan enkele bijzonder belangwekkende ontmoetingen op het programma. In de heren-hoofdklasse kan het doek vallen voor ESC A of AHC’31. De Arnhemmers schijnen kansloos tegen kampioenspretendent en stadgenoot Swift; bij verlies degraderen de ESCA-spelers. De andere degradatiekandidaat AHC ’31 moet op bezoek bij V en L en zal voor alle zekerheid één of twee punten willen veroveren. Tweede klasse, afd. 1: Slotermeer 1 10-10 10-9 10-7 10-0 ook geen kans meer op de titel heeft. Aangezien IJmond zich veilig mag achten, staat er ook hier weinig op het spel, maar we verwachten toch een Amsterdamse overwinning. In de eerste klasse doen de drie „streek- teams” nl. Duinwijck 3, Haarlem 2 en Velsen 1 het uitzonderlijk goed Duinwijck zelfs op een eerste plaats terwijl de twee andere teams ziet vast in de middenmoot gevestigd hebben. Vooral van Velsen 1 dachten wij een mooi resultaat, omdat het met een geheel nieuw en zeer jeugdig team de competitie begon, met spelers uit de derde klasse die zich hier goed hand haven. Haarlem 2 neemt het zondag op tegen Reserve-meestergr. A.: Ugrinovic-Süsz rem.; J v. d. Berg-Nijdam 0-1; Madame Nicolau-Aitker. rem.; Böhm-Omstein 1-0; Vogel-Krabbé afg. B.: Portisch-Radev rem. Overige partijen afgebroken. 1 A: Donk-v. d Broeck afg.; Dahlhaus- Schüssler 0-1; Cederquist-Smout afg.; See- wald-Vlam rem.; Orlov-Wilmink 1-0. 1 B.: Wijker-Rajagepal rem.; Apking-Lundvall rem.; Verholht-Dekker 1-0; De Vries- Harding 1-0; Green-Bloch rem. Terwijl in Wijk aan Zee het Hoogovenschaaktoemooi wordt gehouden zal in Beverwijk aangemoedigd door dit schaak- jaargetijde een wereldrecord snelschaken gevestigd worden. Althans, dat menen de organisatoren, die voor zover zij hebben kunnen nagaan van oordeel zijn, dat hun initiatief het verste ter wereld is op dh schaakgebied. Van record-breken is dus geen sprake. „Eenmaal moet de eerste keer zijn en die eerste keer gebeurt dan uiteraard in de s-chaakstad Beverwijk” zo moeten zij hebben overwogen Die organisatoren zijn de leden van de sociëteit Alpha aan het Moensplein In deze soos staat het schaakspel allang in het m’ddelpunt der belangstelling Daarom ook vanuit hier het initiatief Degenen, die het schaakreccrd willen vestigen zijn Ton Smit en Evert Kalverda elk 20 jaar oud. Zij zullen 24 uur achtereen partijen spelen van tien minuten, zonder rustpauzes en wél in de sociëteit Gezien de grote animo bij „Alpha” voor het schaken weten zij zich geruggesteund door de supporters, die hen 24 uur moreel zullen steunen. De openingszet heeft vrijdagavond 21 januari plaats om negen uur Zaterdagavond om 20.59.59 uur wordt de laatste zet gedaan. De organisatoren van het Hoogovenschaaktoemooi hebben dit snelschaakrecord mogelijk gemaakt door borden, stukken en klokken te leveren. Voor de winnaar is door hen een bulletin van het 34ste schaaktoernooi beschikbaar gesteld. WIJK AAN ZEE. Woensdag is in hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee een aanvang gemaakt met de tienkampen van het 34ste Hoogovenschaaktoemooi Zoals altijd bij het begin van een toernooi was het de eerste ronde veelal een kwestie van aftasten van elkanders krachten Het was in dit verband dan ook niet verwon derlijk dat de eerste beslissingen al bin nen het uur vielen. De snelste waren de Znid-Afrikaan Bloch en zijn Nieuwzee- landse tegenstander Green die reeds bin nen het uur tot een winstverdeling kwa men. overtuigd van haar eigen speelkracht. En dat is in toemooischaak zonder meer een pluspunt. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. RCK kan het volgend jaar zeker uitkomen in de eerste klasse van de honkbal competitie. Dit is mogelijk geworden omdat de Heemstedenaren bin nen afzienbare tijd over een honkbalveld zullen beschikken dat aan de eisen vol doet om in deze op één na hoogste afdeling van de competitie te spelen. Het nieuwe honkbalveld, dat aangelegd zal worden op de terreinen van het Heem steedse Sportpark, zal worden bespeeld door RCH en HBC’64. HILLEGOM. In de Tresiongsporthal te Hlllegom zegevierde het Beverwijkse Sport gisteravond in de derde klas van de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie met een seore van 6-2 vrij gemakkelijk over Luc ky Stars. Reeds in de eerste speelperiode had Sport door goals van Minneboo Krommenhoek, Broek en Grapendaal (2) duidelijk afstand genomen. Na de doel- wisseiing liep het minder gesmeerd en kwam Lucky Stars door treffers van Ver heul en Van Wensen op 5-2. Wolterman bepaalde de eindstand op 6-2 voor Sport Ook in een partij voor de derde klas won Wilms Floet door doelpunten van Beek (4), Berends (3), Benting C3) en Bakker onbedreigd met 11-0 van SMS Het tweede van HFC zegevierde in de reserve eerste klas door treffers van Pos ter (2), Kammeyer, Zeeman, Reus en Windt met 6-4 over DSB 2 Jansen en Van Zomeren scoorden elke twee keer tegen. SHS bleef in de sporthal te Beverwijk na spannende strijd in een partij zaal voetbal voor de tweede klas met een score van 3-2 de baas over Les Routes Boys. Voor de Spaarnwouders schoten Bouma, G v.d. Beidt en S. v.d .Beidt raak De tegenpunten waren van Gooyer er Six In de derde klas kwam FC Fransen dor goals van Van Straten, Diemen en Niesten tot eeh 3-1 overwinning op Heemstede rip eer werd gered door Harthoom. Het twee de van Carillon Boys kwam in de reserve tweede klas tot een 4-2 zege op Wilms Floet 3 door treffers van Lieshout (2), Willems en Eykhof. Half en Van der Mey scoorden tegen. Zij had gisteravond bovendien voor een verrassing gezorgd, door niet alleen te komen, doch bovendien nog twee beroemde schakers mee te nemen, namelijk de Joegoslaaf Boris Ivkov en de Tsjecho Slowaak Jan Smejkal en daarnaast nog een aan hang van schaakvrienden. Allereerst het medelid van het orga nisatiecomité van het Hoogovenschaaktoemooi de heer H. Bak ker die zelf enige maanden in „Heliomare’' verpleegd is geweest en die de organisatie van deze schaaksimultaan had verzorgd. Verder de voorzitter van het organisatiecomité de heer L. C. A. van Kuijk; het hoofd van de persdienst van het schaaktoernooi B. J. Withuis en echtgenote; de heer J. H. Wil- lemse uit Beverwijk, die hoge ogen gooit naar de functie van algemeen penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, voor welke functie hij namelijk is voorgedragen en nog een schare schaaksupporters Allen werden welkom geheten door de heer A. Feenstra, hoofd van de sociaal-culturele dienst van „Heliomare”; waarna Fenny een wederwoord sprak en daarbij hét woord richtte tot elk van de genodigden. Tot grote vreugde van de aanwezige patiëntjes, waarvan de jeugd overheerste, had zij nog „een appeltje te schillen” met het hoofd van de persdienst, die in de bulletins aldus Fenny wel steeds schrijft „L’honneur aux dames”, doch naar haar oordeel toch maar weinig over die dames weet te schrijven. En daarna begon de strijd Gezien het grote krachtverschil tussen de schaakgroten enerzijds Fenny streed niet mee, doch bood meer een helpende hand aan de jongeren en hun tegenstanders allen beginnelingen; werden de borden gedraaid en moesten de simultaanspelers met zwart spelen. Bovendien had de heer Van Kuijk de zijde van het Heliomare-team ge kozen en speelde daarin mee. De internationaal-vrouwelijke arbiter mevrouw M. Grzeskowiak schaarde zich ook aan de zijde van de Heliomare-jeugd, door eveneens de helpende hand toe te steken, terwijl arbiter Gjaltema ook aan hun zijde streed. Het werd op deze avond een bijzonder prettige en bovenal gezellige avond. Zowel voor de Heliomare-schakers, die flink partij gaven, als voor hun tegenstanders en de organisatoren, die uitermate van deze schaakavond moeten hebben genoten. Op 1 en 2 februari ontmoet men in Geieen en Geertruidenberg het sterke Tsjeeho-Slowakije, terwijl men op 5 en 6 februari in aktie komt tegen Zwitserland. Zoals bekend wordt de eerste ontmoeting tegen de Zwitsers in de Kennemer Sport hal in Haarlem gespeeld, voorafgegaan door een ontmoeting tussen de B-tean» van beide landen. Voor de ontmoetingen met Zwitserland is de Nederlandse ploeg als volgt samen gesteld: doel: George van Noesel en Peter Geerts (beiden Swift); veld: Peter Cras, Henny Loeffen, Ed Hiensch, Paul Schuur- kes (Swift); Peter Muyres, Piet Kivit, Guus Cantelberg (Sittardia), Bob Sondaar (AHC’31), Cees Keyzer (Attila), Wim Bud ding (ESCA) en Rob Janssen (Olympia H.). De ontmoeting in de Kennemer sporthal begint om 21 uur. In onze omgeving verdienen de wed strijden in de Kennemer sporthal volle tribunes. De meeste belangstelling gaat ongetwijfeld uit naar het herenduel de Blinkert—BHC. Beide teams doen hard nekkige pogingen om leider Concordia uit het zadel te wippen en de verliezer van dit treffen mag zich voorlopig uitgescha keld achten. In Hilversum won de Blin kert de eerste wedstrijd met één punt verschil en ook nu zal er veel spanning zijn. Het wat verrassend leidende Concor dia zal in Amersfoort op grote moeilijk heden kunnen stuiten, aangezien de ploeg van deze naam bijzonder onberekenbaar is. Wanneer de vorm tijdig terugkeert verwachten we een kleine Haarlemse ze ge De heren van IJmond uitgeschakeld voor de titel, maar nog niet helemaal vrij van degradatiezorgen, krijgt het tegen het schotvaardige Blauw Wit verre van ge makkelijk In Amsterdam verloor IJmond met ruim verschil; nu rekenen wij op Velser winst. De dames van de Blinkert ontvangen het hooggeplaatste de Volewijckers en zullen ook na hardnekkige tegenstand het onderspit moeten delven, al bezit deze Amsterdamse ploeg minder kwaliteit dan HMS en tegen deze ploeg kon de Blinkert lang standhouden. Rapiditas moet einde lijk weer eens kunnen winnen, nu men in Grootebroek bij staartploeg Meteoor op bezoek gaat. De Haarlemse dames kunnen onbevangen spelen nu er niets meer op het spel staat. De dames van IJmond krijgen bezoek van de Niloc-reserves, dat De eer van de eerste winst in de hogere groepen viel te beurt aan de oud-kampi- oen van Haarlem, Th. de Vries, die in groep 1B de Engelsman Harding in 16 zetten naar de verkeerde kant van de score speelde. Een uitstekend begin van De Vries die in een afdeling zit waar beslist elke partij de volle inzet zal eisen om tot een positief resultaat te kunnen komen. Uit Haarlem en omgeving zit de VHS-speler Wytze Nijdam het hoogste ingedeeld. Hij heeft een plaats gevonden in de reserve meestergreep A en zou bij een winnen van deze groep volgend sei zoen mogen uitkomen in de internationale meestergreep. Uiteraard is het voorlopig zover nog niet hoewel de talentvolle Haarlemmer uitstekend van start is ge gaan. Tegen een erkende kracht als J. v.d. Berg wist hij tot winst te komen na aanvankelijk misschien iets minder te hebben gestaan maar allengs het initiatief in handen nemend wat tegen de tijdscon- trole resulteerde in materiaalwinst en winst van de partij. In deze afdeling speelt ook madame Nicolau uit Roemenië die haar kracht demonstreerde met een puntverdeling te gen de Engelsman Aitken. In 1B kwam de Santpoorter Wijker goed uit de startblok ken met een remise tegen de Canadees Rajagepal. Wijker had lange tijd het initi atief maar kon geen beslissende variant vinden. In de tweede damesgroep liet de uit Abbenes afkomstige mej. De Graaf zich niet onbetuigd Zij zegevierde over de Westduitse Kramer en zou in deze afde ling best eens in het voorste gelid kunnen meemarchei en. Eveneens tot winst kwam hier de Duitse Buchmüller die haar land genote Demski naar de verkeerde kant van de score speelde. Deze Duitse lijkt een speelster met een resolute stijl en (Van onze schaakmedewerker) Tweede klasse, afd. 2: AAC 3 10-16 DKC 2 10-16 Slotermeer 2 10-14 1 Velsen 2 10-13 1 Standen:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6