z Sporthalgebeuren neemt al vormen aan BEVERWIJK MUZIKAAL EN MASSAAL MET EXTRA TREIN NAAR BINNENHOF Ideale leefgemeenschap in tehuis aan Beneluxlaan Plaats voor alle gezindten uit vijf IJmond-gemeenten Krachtig pleidooi voor zelfstandig Heemskerk Nog 4 dagen BORST 1 I a Geschikt voor 24 geestelijk gehandicapte mannen en vrouwen Drie inbraken met studieclub geringe buit P. J. Schipperus nu loco-burgemeester EASY subsidie in OPENING DOOR raad Heemskerk MINISTER Gewestnota komt Heen en-weertjes met Heemskerk Bijeenkomsten van Tuinbouw- donderdag 21 januari in raad Comité aanbeveling opnieuw uitgebreid T elefoongebouw aan Breestraat bij sporthal Peuterspeelzaal Zeewijkschool start half februari 6 DAVEREND EXTRA TREIN AKTIES VOORZITTER BUUR VAN ADO ’20 SPORTHAL J IJMUIDER COURANT DONDERDAG 20 JANUARI 1972 A chterstand Samen-zijn a COUPONS ZEER VOORDELIGE 950,- 389,— 76,— 956,— 716,- 584,— 180,— WONINGINRICHTING Planetenweg 38—42 Telefoon 15991 IJmuiden (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De actie „Drie in één, néén” tegen de samenvoeging van de gemeenten begint nu flink op gang te komen. In het Stadskantoor ver gaderden woensdagavond zo’n kleine veertig enthousiaste plaatsgenoten, die zich bereid hadden verklaard bepaalde werkzaamheden op zich te nemen. Burgemeester J. G. S. Bruinsma was blij met hun komst en hij inspireerde de aanwezigen om de bevolking van Beverwijk ,;nog eens flink wakker te schudden”. Hij noemde in het kort enkele argumenten tegen de samenvoeging en gaf als zijn uitdrukkelijke mening, dat het wetsontwerp een volkomen achterhaalde zaak is. EIKEN BANKSTEL van 1295,- NU 2-ZITS BANKSTEL, biezen zitting van 550,- NU Bijpassende salontafel van 132,— NU EIKEN WANDMEUBEL 215 cm breed van 1195,- NU EIKEN WANDMEUBEL 200 cm breed van 895,- NU EIKEN WANDMEUBEL 185 cm breed van 730- NU EIKEN ROOKTAFEL van 225,- NU Aa-be-dekens nog enkele stuks 20 percent korting! III iï een (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE r j, I Want de groep „Binnenhofactiviteiten” bleek de werk-vergadering ook goed te hebben benut. Op de dag van de behande ling van het wetsontwerp de juiste datum is nog niet bekend, maar die weet (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In de raadsvergade ring op 27 januari in De Vrij burcht komt onder meer de subsidiëring van het Ex perimenteel Advies Sentrum IJmond aan de orde. B. en W. stellen de raad voor een subsidie te verlenen van 6500 voor de periode van 1 juli 1971 tot 1 april 1972 en een bedrag van 3500 voor de periode van 1 april tot 1 juli. Een ander agendapunt is het voorstel tot het aanbrengen van straatverlichting aan de Wentweg. Kosten 4150. Het bestuur van het Instituut, onder leiding van burgemeester H. J. M. Aalders Het gezin-vervangende Schuurmans- huis voor geestelijk gehandicapten uit de IJmond aan de Beneluxlaan te Heemskerk. De bewoners zijn allen ouder dan 18 jaar. Er kunnen er 24 geplaatst worden. telijke overheid en diensten, terwijl naar zijn meninng ook de zelfwerkzaamheid hiertoe heeft bijgedragen. Hij is van oor deel, dat juist hierdoor zo veel tot stand kon worden gebracht in Heemskerk. r il e n P a k an lid en e- ke de ad xi. ial ik !ie Een eigen sfeer kan ook worden ge kweekt bij de inrichting van de kamers (twee driepersoons, twee tweepersoons, en 14 eenpersoons) die door de bewoners naar eigen smaak en voorkeur ter hand mag worden genomen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Burgemeester en wet houders van Beverwijk hebben vergun ning verleend voor de bouw van een telefoongebouw met een dagwinkel aan de Breestraat 57, de plaats van het oude postkantoor. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De in april van het vorig jaar onder auspiciën van het Groene Huis in het leven geroepen stichting Peu terspeelzalen krijgt binnenkort de be schikking over enkele lokalen van de voormalige Zeewijkschool aan de Romer- kerkweg. Ongeveer half februari hoopt de stichting met de peuterspeelzaal te kun nen starten. De speelzaal zal geopend zijn op maan dag-, woensdag- en vrijdagmorgen van negen uur tot half twaalf. In de loop van de volgende week worden nog nadere mededelingen gegeven over de aangifte van peuters voor de speelzaal. Het is echter nu reeds mogelijk inlichtingen hierover in te winnen en wel bij het Groene Huis, telefoon 24676. De heer Pie ters is graag bereid alle gewenste gege vens te verstrekken. men in elk geval een week van tevoren wil men een extra trein laten rijden naar Den Haag, eventueel in samenwer king met Heemskerk. Iedereen kan mee en men hoopt dat zeer velen zullen op rukken naar het Haagse Binnenhof. Er worden plannen gesmeed om met de Be- verwijkse Harmonie, het mannenkoor „Zanglust” en het operettekoor „Animo” en welke koren of muziekverenigingen zich mogelijk verder nog zullen aanmel den op het Binnenhof het Beverwijkse strijdlied te laten daveren. van Uitgeest, stelde de 24 geestelijk ge handicapten reeds in staat kennis te ma ken met het nieuwe huis. Zo is er al een begroetingsavond gehouden en hebben ze ven van hen een weekendje in het Schuurmanshuis geslapen. Het Binnenhof heeft twee poortjes en men ziet in gedachten al Beverwijk op trekken door het ene poortje en Heems kerk door het andere, steeds wisselend, maar constant massaal en muzikaal, zodat het letterlijk een daverende vertoning wordt. Voor de spandoeken worden al mooie kreten bedacht als „Ho! Er zijn grenzen”. Zaterdag aanstaande wordt de burgerij HEEMSKERK Aan de vry druk bereden Beneluxlaan is een even uniek als nood zakelijk tehuis voor bewoning gereed gekomen, dat werd gesticht door het Katholiek Instituut voor Maatschappelijke Dienstverlening aan Geestelijk Gehandicapten. Geen specifiek katholiek denkend en handelend Instituut, maar voortgekomen uit de wens gehandicapten van alle gezindten uit Velsen, Heemskerk, Beverwijk, Castricum en Uitgeest een, de ideale situatie van het gezin benaderend, tehuis te bieden, waar men zich zelf kan zyn. Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. P. Engels, komt op 16 februari naar Heemskerk om het tehuis, plaats biedend aan 24 mannen en vrouwen, te openen. y BEVERWIJK. De nota inzake de ge- westvorming wordt door de raad Bever wijk donderdagavond 27 januari behan deld. De agenda vermeldt verder de in stallatie van het nieuwe raadslid voor de C.P.N., de heer N. Dudink, de huisvesting van de cursussen van het Kennemer Vor mingscentrum, een voorstel om deel te nemen aan de gemeenschappelijke rege ling van het recreatiegebied Alkmaarder- en Uitgeestermeer en de oprichting van de onderwijsbegeleidingsdienst. De voor- lichtingsnota komt donderdagavond 27 ja nuari niet aan de orde en is voor behan deling uitgesteld naar een volgende raads vergadering. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het comité van aanbe veling voor de actie „Drie in één. Néén” is aangevuld met de volgende personen: B. M. Poll, secretaris van de basketbalvereniging „Racing Beverwijk”, G. Bonnema, be stuurslid van de vereniging Koninginne dag, A. W. Horeman, namens de algemene bond van ambtenaren en het bestuur van de geheelonthoudersclub „Kindergeluk”, A. van der Plas, secretaris van het Samen werkingsorgaan voor Bejaarden werk, G. W. Groen, voorzitter van de Beverwijkse Harmonie Kapel, J. Hoogendoorn, direc teur van de gemeentelijke sociale dienst, M. van Balen, secretaris yan de invaliden vereniging „Op Hoop van Zegen”, E. van der Werf, voorzitter van de algemene be- jaardenbond, E. van Amersfoort, secretaris van Arion te Wijk aan Zee en F. Wüst, voorzitter van het mannenkoor „Zanglust”. Wat de economische motieven die rol spelen betreft, merkte "de heer Bruins- ma op, „dat het in deze tijd toch ondenk baar zou moeten zijn, dat economische machten (Hoogovens) een bevolking dwin gen om beslissingen te accepteren waar mee men het helemaal niet eens is.” „Schoenmaker, hou je bij je leest” was zijn advies. Wat de samenwerking met het actieco mité „Vrij Heemskerk” betreft, merkte burgemeester Bruinsrha op, dat men zich niet moet verdiepen in alternatieve moge lijkheden, omdat men het in Heemskerk en Beverwijk zonder enige twijfel eens kan zijn over het punt waar het nu om gaat, namelijk dat het wetsontwerp niet wordt aanvaard. Daar zou men in Bever wijk en Heemskerk op dit moment sa menwerkend actie tegen moeten voeren. De voorzitter van het Beverwijkse ac tiecomité ouid-wethouder Vessies, ging nog even nader in op de bezwaren van zo’n mammoetgemeente als Groot-IJmui- den, van Haarlem tot Castricum. Hij kon meedelen, dat het Beverwijkse comité al een prettig verlopen onderhoud met het comité „Vrij Heemskerk” heeft gehad, waarbij in principe is afgesproken, dat men zoveel mogelijk zal samen wer ken, bijvoorbeeld in het op elkaar afstem men van de actieprogramma’s. Vrijdag aanstaande gaat men verder praten over de coördinatie-mogelijkheden. De geestelijk gehandicapten hebben over dag een werkkring in het bedrijf, werken in een sociale werkplaats of verblijven in het dagverblijf Juttersoord. Die zelfstan digheid buitenshuis kan gunstig werken op het samenwerkingsaspect in het Schuurmanshuis, waar tal van voorzienin gen zijn gecreëerd, die nuttig kunnen zijn bij het samendoen en samen-beleven. In het tehuis is een grote woonkamer, waar gegeten wordt en waar men bijeen kan komen. Er is ook ruimte voor knutse laars. Aan de kamer grenst een keuken. Op de verdieping kan de sportliefhebber terecht, bijvoorbeeld voor een spelletje tafeltennis en in de toekomst ook biljar ten. Het biljart staat er nog niet, maar de wens van zuster Theofrida een biljart tafel gaat misschien vervuld worden. Er is een kleine ziekenboeg, die als onder- zoekkamer gebruikt kan worden. Op de verdieping is ruimte geschapen voor een personeelskamer, een kamer voor de slaapwacht; de zuster die ’s nachts dienst doet. BEVERWIJK. In de nacht van dins dag op woensdag zijn drie inbraken ge pleegd. In de Alpha-sociëteit aan het Moensplein werd 100 gestolen uit een geldkistje, waarvan de sleutel in het slot stak. In het jeugdgebouw De Grenspost verdwenen de inbrekers met een zak pin da’s. Een aantal deuren werd vernield en kastjes werden opgebroken. In de soos De Peperbus aan de Peperstraat tenslotte vernielden de inbrekers zes deuren en een ruit. De schade wordt geschat op ongeveer 300. Hier wordt, voor zover kon worden nagegaan, niets vermist. J. van burgemeester J. G. S. Bruinsma op als loco-burgemeester. Dit is onlangs besloten door het college van burgemeester en wethouders, dat wethouder A. Klomp als „tweede” loco-burgemeester aanwees. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De voorzitter van de voetbalvereniging ADO'20, de heer J. B. A. Buur, wijdt in het clubblad „De Vlot ter” van deze week enkele gedachten aan de bestuurlijke herindeling van de IJ mond en pleit met nadruk voor de zelf standigheid van de gemeente Heemskerk, waarmee de sport naar zijn mening alleen maar gediend kan zijn. De heer Buur herinnert er in zijn artikel aan, dat in 1951 voor de eerste maal gesproken werd over annexatie van Heemskerk. Het betekende volgens de heer Buur toen, dat een tuindersdorpje tegen een grote plaats „aangeveegd” zou worden. In 1956 wordt geschreven over een Staalstad in de IJmond-Noord en weer moet Heemskerk er aan geloven; met 6.450 inwoners beteken je niet zo veel," aldus de ADO-voorzitter. Vervolgens wijst de heer Buur er op, dat een samenvoeging in 1959 weer aan de orde kwam op het moment, dat Heemskerk met 11.200 inwoners keihard werkte aan een leefbare gemeenschap, waarvoor als basis gold een wederzijds overleg tussen bevolking en gemeentelijke overheid. Dit overleg heeft volgens de voorzitter van ADO geresulteerd in een aantal grootse plannen, welke ook zijn uitge voerd. Als voorbeelden op het gebied van de sport noemt hij onder meer de realise ring van de sporthal, het zwembad en de manege. Voorts wijst hij op de aanleg van tennisbanen, de bouw van een groot aan tal gymnastieklokalen en het gereedko men van het prachtige ADO-clubhuis en de tribune. Bovendien memoreert hij het feit, dat ook ODIN dit jaar de beschikking krijgt over een goed geoutilleerde accommodatie en dat er in hoog tempo velden worden aangelegd. Hieruit trekt de heer Buur de conclusie, dat voor de sport in Heemskerk alles kan. Al deze resultaten noemt de heer Buur een gevolg van het overleg en de samen werking met en de steun van de gemeen- BEVERWIJK. Wethouder P. Schipperus treedt bij afwezigheid ter zijde gestaan door een staf van vier gastvrouwen en een gastheer onder lei ding van zuster Theofrida van Wel, heeft een strenge selectie onder de kandidaatbe- woners gehouden. De sociale redzaamheid en het intelli gentiepeil van de kandidaatbewoners speelden hierin een voorname rol, want de directie van het Schuurmanshuis wil een zo levendig mogelijke gemeenschap in het tehuis stichten. Een gemeenschap, waarin de geestelijk gehandicapte, hetzij door de sociale begeleiding van de staf, hetzij door contacten met de andere be woners, zich thuis voelt en het idee krijgt in een gezin te leven. De vergaderingen van het college zullen voortaan op dinsdag worden gehouden. De nieuwe wethouder van onderwijs, Ir. J. Camfferman, die de gehele portefeuille van de onlangs afgetreden wethouder A. J. Hermes overneemt, houdt iedere woens dagmiddag van drie tot vijf uur spreek uur. Wethouder Camfferman neemt de volgende taken op zich: onderwijs, biblio theken en leeszalen, archieven, musea e.d., tentoonstellingen, historische en culture le waarden, kunst, wetenschappen en let teren en de onderwijsbegeleidingsdienst. Het tehuis, dat als het Schuurmanshuis de geschiedenis in gaat, is al ingericht. De toekomstige bewoners komen druppelsge wijs naar binnen (in ieder geval is het Schuurmanshuis vóór 16 februari be woond) om de overgang van de geestelijk gehandicapten uit een sterk beschermende omgeving (het gezin) naar het tehuis zo soepel mogelijk te laten verlopen en de bewoners aan elkaar te laten wennen. Het gezin vervangende Schuurmanshuis, geleid door directeur B. van Zijderveld, ten gehore brengen, want het- refrein is simpel en de melodie ligt goed in het gehoor als een echte carnavalschlager. Vandaag om vijf uur wordt het eerste plaatje aangeboden aan burgemeester Bruinsma in het Stadskantoor en dat wordt een kleine „happening” als voor proefje. Met het inmiddels samengestelde boek je, waarin nog eens duidelijk wordt ge steld, waarom Beverwijk tegen de samen voeging is, wil men onder meer de scho len gaan bewerken. De partituur van het strijdlied is of wordt toegezonden aan de plaatselijke ko ren en muziekverenigingen, opdat men het zo snel mogelijk kan instuderen. BEVERWIJK. De Tuinbouwstudie- club houdt op maandag 24 januari een bijeenkomst in de veilingkantine, waar een mechanisatiefilm van het Ministerie van Landbouw vertoond zal worden. De film wordt toegelicht door de heer S. van der Peet en laat de mechanisatie in de bloembollenteelt zien vanaf het koppen der bloemen tot het moment waarop de bollen de schuur bij de exporteur verla ten. De bijeenkomst begint om 8 uur. Woensdag 26 januari maakt men een excursie. Men gaat ’s morgens naar het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, waar ben rondleiding volgt, ’s Middags wordt een bezoek gebracht aan Noordwijkerhout waar een nieuw schuren- object voor de bloembollen bekeken zal worden. Deze schuren worden zomers voor de bloembollen gebruikt en in de winterdag voor het trekken van bolbloe- men. Met nadruk stelt de heer Buur tenslotte het noodzakelijk te achten, dat Heems kerk zelfstandig blijft. Hij doet dan ook een dringend beroep op alle leden om deel te nemen aan de grote manifestatie voor een vrij Heemskerk ap dinsdag 25 januari in de Dr. Prinsenhal. bij welke manifestatie ook een grote plaats voor de sport is Ingeruimd. in Beverwik al „opgewarmd” door de drumbands die om twee uur bij „De Flipper” in Oosterwijk eh „De Slof” ver trekken om het centrum binnen te mar cheren. Verder gaat men op verscheidene plaat sen lijsten ter tekening neerleggen. De winkeliersorganisaties zal worden ver zocht het protestplaatje regelmatig te la ten horen via de versterkerinstallaties in de winkelcentra. Als het beroep dat het comité op het bedrijfsleven heeft gedaan om financiële bijdragen voldoende resultaat heeft zal mén in allerijl nog raambiljetten laten drukken. Uit het bovenstaande voorlopige pro gramma moge blijken, dat het noodzake lijk is dat er geld op tafel komt, want ondanks alle vrijwillige medewerking be gint men zonder geld toch niet veel. Zo’n speciale, extra trein bijvoorbeeld kost niet niks. Bij alle plaatselijke banken zijn, zoals bekend rekeningen geopend ten na men van het actiecomité „Drie in één, neen.” Een werkgroep „sporthal-gebeuren” ging uit van de al bestaande plannen voor zaalvoetbalwedstrijden pers-raad en Gel- dermans-Carillon, de intocht van Prins Johnny I van „De Zeezotte” met de Boe renkapel, de majorettes en natuurlijk de Raad van Elf, de medewerking van de Beverwijkse Harmonie, de fakkeloptoch ten van de drumbands, maar tijdens de werkvergadering had men ook gedacht aan het optreden van plaatselijke favorie ten op het gebied van de kleinkunst als Piet Adrichems, Peter Schrama, The Mer ry Minstrels, de groep Kraaieveld en der gelijke. Wat het „sportgebeuren” betreft ligt de zaak een beetje moeilijk, want als er werkelijk duizenden mensen naar de sporthal komen blijft er niet veel ruimte over voor turndemonstraties, wedstrijdjes en dergelijke. Men weet namelijk nooit vooraf of men op duizend of op vijfdui zend mensen moet r ekenen. Maar men rekent er wel op, dat de medewerkende verenigingen enige soepelheid zullen be trachten als tijdens de avond het pro gramma drastisch moet worden gewijzigd. Het Promenadekoor van het grammo foonplaatje zal in elk geval het strijdlied „Beverwijk zegt neen tegen drie in één” De aanwezigen werden hierna verdeeld in verschillende werkgroepen, die tot half tien de tijd kregen om plannen te ontwik kelen en die aan alle aanwezigen voor te leggen. De „parlementaire groep” zal de politie ke partijen benaderen, voor zover er „hia ten” zijn. Zo werd tijdens de vergadering al de heer H. Koekoek opgebeld, die verklaarde tegen de samenvoeging te zul len stemmen. Hij zou van het Beverwijk se comité graag' wat argumenten toege speeld krijgen om zijn standpunt in de Tweede Kamer eventueel te kunnen toe lichten. De heer Koekoek krijgt in elk geval het protest-grammofoonplaatje en de werkgroep zal er wel voor zorgen dat het deze parlementariër aan argumenten niet zal ontbreken. De groep „samenwerking met Heems kerk” ontwikkelde plannen om drum bands en dergelijke vanuit Beverwijk naar Heemskerk op te laten trekken en omgekeerd Heemskerkse korpsen naar Beverwijk te laten marcheren om de bevolking „in beweging” te krijgen met een „straatgebeuren”. Onderweg zou men handtekeningen kunnen verzamelen. Op de avond van de protestbijeenkomsten in de Beverwijkse en de Heemskerkse sport hall (25 januari) wil men ook proberen „heen-en-weertjes” te organiseren wat de programma-onderdelen betreft. Kermis verplaatst naar terreinen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De zomerkermis komt dit jaar niet meer op het Meerplein. Volgens een mededeling van de afde ling Voorlichting van de gemeente is de kermis verplaatst naar de terreinen nabij de sporthal. De zomerkermis duurt van 5 tot en met 13 augustus. Ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag zal, evenals vorig jaar, weer een kermis komen aan de Büller- laan. Deze bescheiden kermis vindt plaats van zaterdag 29 april tot en met zondag T mei op eennog nader aan te wijzen terrein aan de oostzijde van de Büller- laan. „Daarom,” aldus de heer Buur, „laten wij ons niet aanvegen tegen Groot-IJmui- den of tegen welke andere plaats dan ook”. Volgens hem worden de nog be staande plannen dan op de lange baan geschoven en kan de samenwerking wel worden vergeten .„Eerst moet de achter stand worden ingelopen in Beverwijk en IJmuiden en die achterstand is onmetelijk groot,” zo schrijft de voorzitter van ADO, terwijl hij vervolgt: „Heemskerk wordt een buitenwijk, waar dan uiteraard min der aandacht aan zal worden besteed. Dat willen wij niet, want ook bij ons moet nog een veldje of wat worden aangelegd en zoals de papieren nu staan, gaat dat op korte termijn gebeuren. Als wij worden weggestopt in Groot-IJmuiden kunnen wij dat wel vergeten.” Het wetsvoorstel „om Heemskerk weg te rommelen in IJmuiden”, vindt de ADO- voorzitter een „belachelijke zaak” zeker als dit door de minister gemotiveerd wordt met het argument, dat er in Heemskerk geen voorzieningen getroffen zijn. Hij spreekt als zijn overtuiging uit, dat de 30.000 inwoners van Heemskerk zich op het gebied van de sportbeoefening niet verlaten voelen en dat er nog meer aandacht kan worden besteed aan de recreatie, welke in de komende jaren nog een belangrijke rol in de samenleving zal gaan spelen

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7