Dr. Prebisch op symposium UNCTAD: helemaal geen belasting Bont-festival Oppositie in Griekenland houdt vol strafwezen Hervormingen op komst in Frans MOET VERANDEREN” „MONETAIR SYSTEEM Franse premier betaalde Uw i 1 pan-., achtergrond INTENSIVE CARE® INTENSIVE CARE® Twee doden door Kloof NIEUWE ONTHULLINGEN „CANARD ENCHAINE” gaskachel „Over territoriale kwestie nog geen standpunt” Eeq bapk Waar je Wijzer Vaq Wordt f3.50 f5.50 r .x .x échte J graan-genever 9 DONDERDAG 20 JANUARI 1972 8 (Van onze Haagse redactie) (Van onze redacteur in Parijs) BEZORGD Mr. Biesheuvel in de West Afdoend tegen kloof jes en schrale huid. (Van onze redacteur in Istanboel) ATHENE Op de eerste dag van dit jaar is in Griekenland de uit zonderingstoestand buiten de drie grote steden opgeheven. Bijna 40 per cent van de bevolking blijft nog onder direct militair gezag, en in de drie steden speelt zich als vanouds het politieke zowel als het culturele leven af. Maar kort na nieuwjaarsdag publiceerde het Engelstalige dagblad Athens’ News een bericht, dat de leiders van de rechtse ERE en de Cen trumpartij van plan waren, de zetels van deze (nooit officieel buiten de wet gestelde) partijen naar de provincie te verplaatsen en van daaruit hun politieke activiteiten, met inbegrip van toespraken tot de bevolking, te hervatten. DEN HAAG „Er zijn fundamen tele maatregelen nodig om een struc turele hervorming van het internatio nale monetaire systeem tot stand te brengen. In dit verband zijn de ont wikkelingslanden het meest gebaat bij een garantie van de rijke landen dat deze hieraan zullen meewerken. Zij hebben immers geen macht om concessies van de rijke landen af te dwingen. Zij hebben alleen het in strument van de overtuiging”. Helpt direkt tegen schrale huid, ruwe handen. „Zelfkritiek” NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK r?] I 1 zuiver natuur- produkt ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE De laatste 42 lange bontmantels en 37 korte jassen gaan weg voor inkoopprijs en B.T.W. Reden Veel te warme winter. Met deze woorden vertolkte dr. Paul Prebisch, oud-secretarls-generaal van de UNCTAD (het VN-orgaan voor handel en ontwikkeling) de algemene mening van de vijftig deskundigen op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, die woensdag In Den Haag de financiële en monetaire problematiek van de ontwikkelingslanden bespraken op de eerste dag van de UNC- TAD-symposium. INTENSIVE CARE Het regime hechtte aan deze bood schap blijkbaar extra veel betekenis, want zij werd niet, zoals gebruikelijk, 24 uur iang door Radio-Athene uitge zonden, maar 48 uur, een unicum zelfs voor de Griekse ..berichtgeving.” Des te slechter moet zij gevallen zijn. Wat de herzieningen betreft zal men moeten wachten op de resultaten van de koninkrijkscommissie, alvorens verder uit spraken te doen. De Nederlandse regering houdt er rekening mee dat de commissie zeker anderhalf jaar nodig zal hebben om haar werk te voltooien. Over de territoriale wateren van de Ne derlandse Antillen heeft de Nederlandse regering nog geen standpunt. Het inter nationale standpunt is dat wanneer de ter ritoriale wateren van twee landen elkaar zouden overschrijden, in dit geval Vene zuela en de Antillen, men dan de middel lijn als grens neemt. Mevr. Koken was voor de viering van het zilveren huwelijksfeest van haar doch ter naar Beek gekomen. Mej. Gabriel was een dochter van het bruidspaar. Na afloop van het feest bleken diverse familieleden in het huis van het zilveren echtpaar slapen. Mevr. Koken en haar kleindochter kregen een kleine uitgebouw de kamer toegewezen. Hier brandde in CHESEBROUCH (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De Franse regering heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan een voorstel van de minister van Justitie, René Pleven, het gevangenisstelsel op de helling te plaatsen. Die hervormingen zul len zich in beginsel in twee fasen voltrek ken. De bevoegdheden van de rechters binnen de muren van de gevangenissen zullen onmiddellijk worden verhoogd, met de bedoeling dat zij, na een veroordeling In samenwerking met sociale werkers en psychologen, de reclasseringskansen van een gevangene kunnen helpen verhogen. Die eerste maatregelen zijn tevens be stemd om vooruit te lopen op een veel algemenere en ook radicalere modernise ring van het Franse gevangenissysteem. Binnen een maand moet een commissie van magistraten, criminologen en andere experts ten behoeve van de regering een rapport en een plan opstellen. Hij zei, dat de oude politici wel tot het volk mochten gaan, maar dan al leen met zelfkritiek. Zij zouden blijk moeten geven te beseffen, dat hun vroegere beleid zuiver op eigenbelang was afgestemd En natuurlijk zouden zij, alvorens daarna weer nieuwe kan sen te zoeken, ook de grondwet van 1968 moeten erkennen. „Geen demago gie, maar ware democratie.” tionale organisaties, waren het er over eens dat de huidige financiële hulp aan arme landen niet goed functioneert. Prof. Paul Streeton uit Engeland rekent voor, dat in 1980 waarschijnlijk zeventien ont wikkelingslanden 20 percent van hun in komen moeten besteden aan het aflossen van oude schulden. In 1960 waren er maar zes landen die in zo’n situatie ver keerden. Deze zgn schuldcrises zullen steeds frequenter optreden, aldus prof. Streeton. ditioneel handelspolitiek standpunt zal op treden als minister Langman de eerst verantwoordelijke man wordt voor het Nederlandse beleid tegenover de ontwik kelingslanden. PARIJS Het bekende satirische weekblad „Le Canard Enchaïné” dat begin november een politiek schan daal ontketende door aan de hand van zijn eigen aangiftebiljet te ont hullen dat de Franse premier Chaban Delmas afgelopen jaar maar een on waarschijnlijk laag bedrag aan belas tingen had betaald, heeft gisteren voor een nog explosievere sensatie gezorgd. Met twee nieuwe declara ties over 1967 en 1968 bracht het nu aan het licht dat de Gaullistische re geringsleider over de vier voorlaatste jaren zelfs geen centime aan de fis cus had geofferd. Men mag zich natuurlijk wel afvragen of Chaban Delmas met die laatste verze kering, die door de Canard-redacteuren zeker geverifieerd zal worden, het schan daal nu niet eerder groter dan kleiner heeft gemaakt. Als de premier persoonlijk geen fraude heeft gepleegd, dan zal nu nog wat openlijker bewezen zijn dat de onrechtvaardigheid van het Franse belas tingstelsel nog veel schrijnender is dan ook maar temand tot dusver durfde te veronderstellen. Een belangrijk deel van de discussies, die dienen ter voorbereiding van de derde wereldhandelsconferentie, die in april in Chili wordt gehouden, was gewijd aan de vraag of de ontwikkelingslanden exclusief nieuwe speciale trekkingsrechten van het Internationale Monetaire Fonds zouden moeten worden toegekend. Dr. Prebisch, en met hem vele andere deskundigen, toonden zich niet enthousiast: „De oplos sing van de permanente betalingsbalans problemen, waarmee vrijwel alle ontwik kelingslanden te kampen hebben, moet niet worden gezocht in het toekennen van nieuwe monetaire bronnen. De oplossing moet gebaseerd worden op gezonde prin cipes van concurrentie en handel”. De deelnemers aan de discussie, onder wie veel vertegenwoordigers van interna- Nog op een ander terrein kwam er in de eerste weken van het nieuwe jaar wat leven in de brouwerij: 470 bekende persoonlijkheden uit alle la gen van de bevolking ondertekenden Als de regering zou beslissen minister Langman met de verantwoordelijkheid te belasten, zal de heer Pronk zijn motie alsnog door de Kamer in behandeling laten nemen. Hij zegt: „Misschien zal er dan enige duidelijkheid ontstaan over de houding die Nederland in Chili zal gaan aannemen”. M.a.w.; zoals er volgens het regime een kloof gaapt tussen het volk en zijn oude pariementariërs, zo gaapt ei ook nog altijd een kloof tussen het volk en zijn nieuwe leiders. „Apathie” is een goed Grieks woord1 een manifest, waarin zij het regime opriepen, amnestie te verlenen aan de 400 a 500 personen die nog voor poli tieke delicten, al of niet gevonnist, worden vastgehouden. Velen hunner zitten straffer van meer dan tien jaar uit. Soms in uiterst primitieve omstan digheden die de straf tienvoudig ver zwaren: te midden van criminele ge vangenen bijvoorbeeld die hen het bleek onlangs uit een geval op Aegina ook fysiek bedreigen. groeien: van zo’n herleefde politieke activiteit „kan geen sprake zijn”, zei hij. En in een rede bij de opening van de „Consultatieve Raad” (het Griekse surrogaat-parlement) ging dictator Pa padopoulos nog iets verder. In de boodschap van Papadopoulos klonk echter ook een toon van zelf verdediging door. Het wordt steeds moeilijker voor het regime uit te leg gen waarom het de eigen grondwet, waarvan het erkenning eist door de oude politici, zelf nog steeds niet volle dig in werking heeft gesteld. En Papa dopoulos zei nu onomwonden dat wil de dit geschieden, „het volk” eerst tekenen zou moeten geven, rijp te zijn voor samenwerking met de leiders van de „Revolutie” van 1967. Onder de ondertekenaars van het manifest zijn bekende acteurs, juristen, journalisten, oud-generaals en ook twee bisschoppen. Het is voor het eerst, dat leden van de hoge geestelijkheid een woord van protest laten horen tegen het regime (dat de leider van de Grieks-Orthodoxe Kerk, aartsbisschop Hieronymos. zelf heeft aangesteld). CHESEBROUCH Het was voor het regime een uitda ging. Dictatoi Papadopoulos heeft zelf nooit toespraken gehouden voor grote menigten op stads- of dorpspleinen, wat een een oeroude Griekse traditie is. Pattakos weet bij wandelingen door dorp of stad, bij „inspecties” van markten en dergelijke iets meer van de echt-Griekse „Agora”-sfeer op te roepen. De primaire contacten die hij weet te leggen verraden een zekere populariteit, maar ook hij gaat het toespreken van menigten uit de weg. Wanneer nu een politicus als de rechtse leider Kanellopoulos, de man die premier was op het moment van de staatsgreep en nog altijd respect ge niet, het centrale plein van een stad als Larissa zou weten vol te krijgen, dan zou dat voor het regime moeilijk zijn te verwerken. Het houdt immers staande da+ de oude parlementariërs geen enkele aanhang meer hebben bij het volk. Dus liet daags na de aankondiging van Athens’ News een „woordvoerder” van de regering er geen gras over Nederlandse ontwikkelingsdeskundigen maken zich bezorgd over de Nederlandse voorbereiding op UNCTAD. Deze bezorgd heid spitst zich toe op het uitblijven van een beslissing van de regering wie de uiteindelijke verantwoordelijkheid krijgt voor het optreden van de Nederlandse delegatie op de UNCTAD-conferentie, mi nister Langman van Economische Zaken of minister Boertien van Ontwikkelingssa menwerking. BEEK. In Beek zjjn in de nacht van dinsdag op woensdag twee mensen om het leven gekomen, die waren gaan slapen in een kleine kamer, waar een gaskachel brandde. Zij kwamen om door zuurstof gebrek. De slachtoffers z(jn de 70-jarige weduwe Koken-Gardeniers uit Schinnen en de 19-jarige mej. Hermine Gabriel. WILLEMSTAD (Curacao). Minister president Biesheuvel is woensdagmiddag, vergezeld van ztfn echtgenote en drs. El- zerman, directeur van het kabinet van de vice-minister-president, van de Neder landse Antillen naar Suriname vertrokken. Vóór zjjn vertrek zei hij o.m. dat in veel sterkere mate dan in de jaren 1963 1967, toen hjj belast was met de zaken van de Antillen en Suriname, de toekomstige verhouding van Nederland met de West een levendig punt van discussie vormt. De opwekking tot „zelfkritiek” en „zelfbeschuldiging” had een sterk com munistisch smaakje dat zelfs het jun- ta-gezinde dagblad Estia niet ontging, en de voorzitter van het laatste Griek se parlement. Papaspyrou, verklaarde in een vlammend protest dat de geko zen afgevaardigden, zelfs ook de weini gen onder hen die contacten met het regime hadden gezocht, zouden weige ren zich te storten in het „delirium van masochisme” dat de dictatuur van hen eiste. Het Kamerlid Pronk (P.v.d.A.) heeft geprobeerd tijdens het begrotingsdebat over Buitenlandse Zaken een beslissing te forceren door mede namens D’66, P.P.R en P.SP. een motie in te dienen. Hierin werd gezegd dat het Nederlandse beleid ten aanzien van UNCTAD onder de „uit eindelijke competentie van minister Boertien moet ressorteren”. De heer Pronk hield de motie aan nadat van de zijde van de regering was herhaald dat vór 1 januari een beslissing zou worden genomen. In deze jaren was Chaban Delmas pre sident van het Franse parlement voor welke functie hij alleen al een toelage van 120.000 frank, ongeveer 85.000 gulden, genoot waarvoor hij echter geen cent ’belasting schuldig was Doch voor zijn overige inkomsten als Kamerlid en uit Al heel lang was bekena dat de arbei ders en alle werknemers die een vast salaris trekken in verhouding veel meer directe belasting betalen dan de beoefe naars van vrije beroepen, waarvan de inkomsten door de fiscus uiteraard wat moeilijker te controleren zijn. Nu is dan bovendien nog aangetoond dat ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders, die door de staat worden gehonoreerd aan belastingen nauwelijks één cent hoeven terug te betalen De „Canard Enchaïné” heeft al aange- kondigd binnenkort ook nog andere mi nisteriële aanslagbiljetten aan de grote klok te zullen hangen. Zodat vermoedelijk komende weken meer dan één Franse bewindsman wel een paar onrustige en slapeloze nachten staan te wachten Prins Claus heeft gisteren het sym posium van UNCTAD III geopend. Op de foto de prins tijdens zijn ope ningstoespraak. Rechts de heer R. Prebisch en links Judith Hart. Ambassadeur mr. K. B. Asante van Ghana noemde het „krankzinnig” dat zijn land bij een herverdeling van schulden aan rijke landen „precies genoeg geld kreeg om die schulden af te lossen. Onze economie blijft in deze situatie stagneren. Economische planning is bij ons verge lijkbaar met het kijken in een glazen bol, zolang de prijzen van cacao (Ghana’s belangrijkste exportprodukt) blijven fluc tueren”. Ook tegen dit manifest zijn de orga nen die het bewind steunen heftig te keer gegaan. Aangezien er ook enkele namen van communisten op de onder- tekenaarslijst stonden, werden de ove rigen ervan beschuldigd, zich voor het communistische karretje te hebben la ten spannen De elf oud-generaals en één oud- admlraal antwoordden, dat zij In hun leven meer tegen het communisme hadden gedaan dan de huidige macht hebbers (die drie oud-communisten als ideologen in dienst hebben) Zij eisten bovendien publikatie van hun antwoord, in de ,Eleftheros Kosmos” de spreekbuis van het regime, op grond van een artikel in de nieuwe Pers-wet. waarbij het „recht op responsie” is ingesteld. In het regeerakkoord tussen de huidige regeringspartijen is bepaald dat vóór 1 januari dit jaar een beslissing zou zijn genomen. Dit is nog niet gebeurd. De ontwikkelingsdeskundigen in de meeste Tweede-Kamer-fracties menen dat het beleid van Nederland op UNCTAD waar de ontwikkelingslanden een hele reeks van concessies van de rijke landen zullen vragen, onder verantwoordelijkheid van minister Boertien behoort te berusten Zij vrezen dat Nederland vanuit een tra- aandelen of obligaties die hij opgaf bleek hij, dank zij allerlei ingewikkelde reken kundige operaties evenmin door de belas tinginspecteur te worden aangeslagen Op het aangiftebiljet vermeldde de toenmalige Kamer-president niet over een eigen auto te beschikken en ook geen eigen huis of landerijen te bezitten Door middel van een speciaal communiqué heeft de Franse regeringschef woensdag middag de onthullingen van de ..Canard Enchaïné” niet tegengesproken. Wel ver klaarde hij dat hij zich bij zijn aangifte scrupuleus aan de wettelijke belasting- voorschriften had gehouden. A r y/ 1 ADVERTENTIE VWMAAAMMAAAAAAAMAAMMAM Dokter verongelukt. De 47-jarige huisarts J Balten uit Lelystad is gisteravond met zijn auto geslipt en in een sloot gereden. Hij kwam hierbij om het leven. i .•£•-« 'MJravelBnd - Hllvtroum - Hofland i ««ÖUI8EIE GRAAN GENEVER IS VOLGEN GESELECTEERDE GRANEN GE$TCO<’fv -i 5ÜO3 ONS ALS HOOGSTE KWAtfTE:?

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9