Gelukkige gooi van Centrum BITTERE KOMEDIE ONDANKS KOMISCHE DIALOOG Rolling Stones Tejater Kikker in Utrecht Is er een verband tussen Nederland en Zebulon? 10 gulden Aantal aanvragen voor kabeltelevisie stijgt „KWARTET” Alphenaar in Rotterdam van Jezus Christus In Hotel-Restaurant van Aken is u uit en thuis Boekenbal dit jaar intiemer „Aanloop” voor moderne muziek Geen vervolging toneelstuk over Minister voteert Otto Kemperer dirigeert niet meer openbaar voor kunstzinnige experimenten „Jeugdviool” Paganini komt in veiling 16 17 VRIJDAG 21 JANUARI 1972 MINISTERIES HEBBEN MOEITE MET JURIDISCHE FORMULERING BOEK EN FILM: WONDERE PARALLEL Profetie Beroemde portretten bij Galerie Krikhaar Geen schrijversboycot Na Kamervragen van C. N. van Dis (SGP) Voor allerlei kleine zaalprodukties Baan 1-9-13, Tel. 324709-324365 Haarlem BESPREEK TIJDIG ACADEMY OF ST. MARTIN in the FIELDS (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk zijn reeds zestien aanvragen voor een vergunning om lokale radio en/of televisie per kabel uit te zenden binnengekomen. De aanvragen zullen overigens voorlopig op het bureau van minister Engels blijven liggen, omdat momenteel nog hard gewerkt wordt aan de voor waarden en eisen, waaraan een „lo kale zendgemachtigde” moet voldoen. Druk overleg KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 Subsidies Nachtconcerten Ned. Blazersensemble Kamervragen Vragen over „contra” in Haagse gemeenteraad Caterina Valente gaat trouwen ras HAARLEM Het is een gewel dige sprong, van Edwards Bonds „Lear” naar E. A. Whiteheads „The Foursome” (in het Nederlands ver taald als „Kwartet”), allebei moderne Engelse stukken en dit seizoen in ons land allebei opgevoerd door de to neelgroep Centrum. De enorme af stand tussen die twee stukken, niet alleen wat de ideeënwerelden maar ook wat de benadering van de toneel kunst als uitdrukkingsmiddel betreft, is een frappant bewijs van de on zekerheid omtrent zichzelf waarin het hedendaagse toneel verkeert. de brui ADVERTENTIE de SIMON KOSTER. ADVERTENTIE (Van onze Haagse redacteur) I, o.l.v. Neville Marriner. VANAF MORGEN BIJ (Van onze redactie in Amsterdam) VOOR UW HUWELIJKSFEEST RECEPTIES OF PARTIJEN 40-70-120 PERSONEN’ GEZELLIG INGERICHTE ZALEN VOORTREFFELIJKE KEUKEN PRETTIGE BEDIENING Eindelijk een grandioze L.P. van dit beroemde orkest voor „Kikker” staat open voor iedereen. De „drempel” wordt laaggehouden, niet alleen door de entreeprijzen (maximaal 2.75) maar ook door de sfeer. Om met de initiatiefnemers te spreken: „Het is geen schouwburg, je kunt er zo uit je werk binnenvallen”. Winst maken is niet de bedoeling, „Kikker” wordt een stichting. Dat de problematiek rond de lokale kabel-omroep zich nog in het stadium van „brainstorming” bevindt, wordt ook bewe zen door de vertraging in de ministeriële antwoorden op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Schakel (A.R.P.) en Assmann (K.V.P.). Het is inmiddels reeds enige maanden geleden dat beide parle mentariërs bij de bewindslieden van CRM en van Verkeer en Waterstaat hebben geïnformeerd of de gemeenten Goirle en Melick-Herckenbosch lokale kabelradio en -televisie nu wel of niet mogen bedrijven. Tot nu toe is het antwoord op deze vraag uitgebleven. Dit lijkt op het eerste gezicht opmerke lijk, omdat een reeds eind vorige maand verschenen gezamenlijke beschikking van de ministers Engels en Drees jr., duidelijk te verstaan gaf dat vanaf d e verschij ningsdatum van de beschikking de lokale kabeluitzendingen verboden moesten zijn. Bij nader inzien blijken de departementa le juristen echter de grootste moeite te hebben met de formulering van de argu mentatie, waarom de uitzendingen niet mogen. in de bijbelse profetie, dat de nakomelin gen van Zebulon zullen wonen aan „de haven der zeeën” en een wijd strand zullen hebben. Het schip gold bovendien als het symbool van Zebulon. In de film reist de Deense acteur- zanger Freddy Albeck langs een groot aantal plaatsen, die te maken hebben met de scheepvaart en het scheepvaartverle- den van Nederland. Het werd daardoor een ook uit toeristisch oogpunt boeiende rolprent, reden waarom de Rijks voorlich tingsdienst „Wondere parellel” opnam in de uitleencatalogus. Mevrouw Koppejan zegt met haar werk geen specifieke bedoelingen te hebben ge had. Wel gelooft ze dat Nederland als het nieuwe Zebulon een rol zou moeten spe len bij een mentaliteitsverandering, die ze noodzakelijk acht om de achteruitgang op veel gebieden een halt toe te roepen. „Maar ik predik beslist geen nieuwe religie of wereldbeschouwing”, aldus me vrouw Koppejan, die nog vertelt dat koordirigent Niek Seheps naar aanleiding van het boek een Zebulon-hymne heeft geschreven, waarvan een bandopname vermoedelijk in Middelburg zal worden afgedraaid. Op 24 januari zal in de Mid delburgse Schouwburg ook Freddy Albeck aanwezig zijn. Voor de avond wordt geen entree geheven. Wel wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. AMSTERDAM Het traditionele boe kenbal wordt dit jaar in een intiemere sfeer gehouden dan in de afgelopen jaren. Zo’n 1000 tot 1500 genodigden uit de wereld van het boek schrijvers, uitgevers, boek verkopers komen op 23 februari naar Krasnapolsky in Amsterdam voor een „mindei carnavalesk” festijn dan RAI en Stedelijk Museum gedurende enige jaren te zien hebben gegeven. „In Kras worden verscheidene zalen ge bruikt. waardoor direct al een sfeer ont staat die wat meer is aangepast aan wat vooral uitgevers en boekverkopers wilden”, aldus het CPNB. Een klein aantal toe gangskaarten is aan de ingang verkrijg baar. Het boekenbal wordt ook minder spec taculair nu de schrijvers geen boycot in het vooruitzicht hebben gesteld. Ernst van Altena: „Een commissie van goede diensten heeft weten te bewerkselligen, dat er een minimum basiscontract op tafel ligt voor de schrijvers en een subsidieregeling voor vertaalwerk. De opzet is, dat de staat die subsidie verdubbelt. Niet alle uitgevers onderschrijven de voorstellen, maar wel de belangrijkste. En walt het boekenbal be treft, het lijkt me wel gezelliger als de zaak wat minder opengegooid wordt”. UTRECHT. Tejater Kikker (groen, springerig, vol leven, kan alle kanten op) heet het theatertje dat maandag van start gaat aan het Janskerkhof in Utrecht. Het biedt plaats aan 150 mensen. Er worden kleine zaalprodukties in gegeven op aller lei gebied: muziek (pop, jazz en klassiek), cabaret, al of niet experimenteel toneel, enzovoorts. Initiatiefnemers zijn enkele studenten die de afgelopen maanden steun hebben gekregen van ongeveer zestig andere wer kende en studerende jongeren van wie een groot deel al wat ervaring heeft op toneel-, muziek- of cabaretgebied. De groep heeft zelf het grootste aandeel ge had in de uit verschillende fondsen gefinancierde bouw en aankleding van het theater. DEN HAAG. Minister mr. A. A. M. van Agt van Justitie vindt het verant woord dat het Openbaar Ministerie geen grond heeft gezien strafrechtelijk op te treden tegen de vorig jaar door de Haagse Cmedie gegeven voorstellingen van het toneelstuk. „Het verborgen leven van Je zus Christus” van André Kuyten. Minister Engels antwoordt het Kamer lid Van Dis jr verder dat hij het begrijpe lijk acht dat bepaalde bevolkingsgroepen zich aan de inhoud van het toneelstuk ergerden. Hij is evenwel van oordeel dat in de zo pluriforme Nederlandse maat schappij een zienswijze als in het stuk neergelegd, moet kunnen worden uitge dragen. De minister gaf dan ook, mede namens zijn collega’s van Justitie en Binnenlandse Zaken, een ontkennend antwoord op de vraag of zij van mening waren dat het stuk een aaneenschakeling is van godslas teringen, waardoor de eer van God en zijn zoon op een schrikkelijke manier wordt aangetast, tot schade van de Neder landse bevolking, en waardoor vele Ne derlanders in hun diepste levensovertui ging zijn geschokt en tegen dergelijke uitingen een vlammend protest moeten laten horen omdat zij terecht van de overheid verwachten dat deze daartegen treedt. optreedt. De vragen werden gesteld op 28 septem ber jl. DEN HAAG. Is er een verband te leggen tussen Nederland en Zebulon, in de bijbel genoemd als één van de zonen van Jacob? Ja, meent mevrouw drs. W. A. Koppejan-Van Woelderen in Den Haag. Haar theorie hierover zet ze uiteen in een in het Engels geschreven boekje „Strange parallel”, dat deze maand in het Neder lands verschijnt onder de titel „Wondere parallel”. Aan de hand van het boek is een film van ruim een half uur gemaakt, die dezelfde titel meekreeg. Deze film gaat op 22 januari aanstaande in Scheveningen in première en zal op 24 januari om acht uur ’s avonds te zien zijn in de Schouw burg in Middelburg. Van de opnamen werd een deel op historische plaatsen in Zeeland gemaakt. Mevrouw Koppejan, van origine uit Vlfesingen, wil onder meer om deze reden de film in de Zeeuwse hoofdstad laten zien. Dat Zebulon en Nederland iets met elkaar te maken hebben, is een gedachte waar een Engelse predikant 150 jaar gele den al opkwam, zegt mevrouw Koppejan. Ze vond een belangrijk aanknopingspunt Uit inlichtingen van het bestuur van de Haagse Kunststichting blijkt dat de schrijver van het stuk onder meer ver klaarde: „Het is absoluut mijn bedoeling niet geweest om de figuur van Jezus Christus of het geloof van de mensen in hem te willen ontluisteren. Integendeel, ik heb juist de liefde voor alles wat leeft naar voren willen brengen”. LONDEN. Dr. Otto Klemperer, uit Duitsland afkomstige dirigent van het Nieuw Filharmonisch Orkest in Londen zal niet meer in het openbaar optreden. Dit heeft een woordvoerder van hem donderdag meegedeeld. De 86-jarige dirigent kan, zo zei hij, de spanning van concerten in het openbaar niet meer aan. Wel zal hij zo nu en dan opnamen voor grammofoonplaten blijven leiden. Als eerste staat voor volgende maand een uitvoering van de opera „De ontvoering uit het Serail” van Mozart op het programma. Klemperer is één van de laatste nog in leven zijnde leden van de „gouden gene ratie” van Europese dirigenten, waartoe onder andere ook Arturo Toscanini, Geor ge Szell, Bruno Walter en Fritz Reiner behoorden. Het laatst dirigeerde hij in september j.l. een concert in Londen. Klemperer heeft veel gedaan om bekendheid te geven aan het werk van Gustav Mahler, wiens protégé hij eens was. Ook wordt hij beschouwd als één van de beste vertolkers van de werken van Beethoven en Brahms. De titel „Aanloop” symboliseert ener zijds de start van een project dat voor uitbreiding vatbaar is, anderzijds de infor mele wijze waarop het contact tussen muziek en luisteraar tot stand kan ko men, zowel tijdens de concerten als na afloop in gesprekken met de uitvoerenden. De dirigenten van de drie concerten in de hal van de Doelen zijn Edo de Waart (4 maart en 16 mei) en Hans Vonk (29 maart). Op het programma staan o.a. werken van Strawinsky, Webern, Peter Schat, Mis ja Mengelberg. De slotavond, op 22 juni in het kader van het Holland festival, zal geheel bestaan uit werken van Berio. Het orkest zal die avond onder leiding staan van de componist zelf. Op de voorgrond Karin Kilian en Margreet Heemskerk; op de achter grond Theo Pont en Jules Hamel. DEN HAAG. Minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft 820.000 beschikbaar gesteld voor experimenten, in principe voor alle categorieën van kunst, zowel voor kunst zinnige vernieuwingen van meer collectie ve aard als voor individuele uitingen. Het doel van deze experimenten is het uitlokken en het mogelijk maken van onderzoeken naar nieuwe artistieke vor men, al of niet in relatie tot nieuwe publieksituaties. Iedereen is vrij voor het ondernemen van zo’n experiment een sub sidie te vragen. Het verzoek er toe moet voor 15 maart op het ministerie zijn met een omschrijving van het experiment, met een globale raming van de kosten en met de mededeling hoe verslag gedaan kan worden van de voortgang en het resultaat. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft voor dit jaar twintigduizend gulden uitgetrokken om beeldende kunstenaars tegemoet te komen in de transport- en verzekerings kosten van een tentoonstelling in het buitenland. Een bedrag van 31.000 is beschikbaar gesteld voor beeldende kunstenaars, die een specifieke studie aan een buitenlands instiuut willen voortzetten. Deze beurzen, als gedeeltelijke tegemoetkoming in de studiekosten, worden alleen verleend als de studie niet in Nederland kan worden verricht en als de kunstenaar een Neder landse opleiding heeft voltooid. AMSTERDAM. Het Nederlands Bla zersensemble zal in het voorjaar in Eind hoven, Amsterdam en Rotterdam nacht concerten geven. In Amsterdam in Carré op de zaterdagen 5 februari, 18 maart en 6 mei. Solisten zijn Theo Bruins, Han de Vries, Vera Beths, Paul Verhey, Stanley Hoogland en Reinbert de Leeuw. Hans Vonk en Edo de Waart zullen de concerten dirigeren. LONDEN. (AP) De kleine viool waarop de virtuoos Nicolo Paganini heeft Iren spelen en waarmee hij zijn eerste concert gaf op 13-jarige leeftijd zal op 16 maart bij Christie's in Londen worden geveild. De viool is gebouwd door de Italiaan Hieronymous, en in 1600 af ge bouwd door Antonio Amati. Geloofd wordt dat de jonge Paganini het instrument van zijn vader heeft ge kregen en er zijn eerste concert op heeft gespeeld, in 1795 te Genua. Het is thans het eigendom van nazaten van Paganini die in Milaan en Genua wonen. De viool is vrij ongebruikelijk van vorm en daaruit kan blijken dat de jonge virtuoos reeds op 13-jarige leeftijd over een zeer vergevorderde vingertechniek be schikte. Hoeveel men denkt dat de viool gaat opbrengen kan moeilijk worden gezegd, het instrument verkeert in een niet al te beste staat en er zal nogal wat restaura tiewerk aan moeten worden verricht. Er wordt thans binnen het departement van CRM en interdepartementaal met het ministerie van Verkeer en Waterstaat druk overleg gevoerd om de juiste juridi sche formuleringen van de voorwaarden te IV T J 1 J vinden. Een minder waterdicht vergun- Tl A A T* lAl F(1 FT* I A Tl Cl ningenstelsel zou aanvragers, die worden x vvtvi iitiivi afgewezen, er toe kunnen brengen in beroep te gaan, hetgeen tijdrovend zou zijn en een grote administratieve romp slomp met zich mee zou brengen. In alle 16 aanvragen wordt om een vergunning voor het uitzenden van lokale televisie verzocht. De helft daarvan wil daarnaast óók lokale radio-uitzendingen verzorgen, t.w. het Dagblad voor Rijn en Gouwe te Alphen aan de Rijn, het Dag blad De Dordtenaiar, de Koninkl. Uitgeve rij J. A. Boom en Zn., C.V. te Meppel, de Nieuwe Vlaardingse Courant, de gemeente Melick-Herkenbosch, de Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij N.V., de Stichting Haagse Regionale Omroep en de Stichting Communicatie Zuid-Oost Lob „De Lob” te Amsterdam-Bijlmermeer. De overige acht aanvragen (alléén tele visie) zijn afkomstig van: de Kantoor boekhandel en Drukkerij Van de Munck- hof NV te Venray, de gemeente Dronten, de gemeente Goirle, de Lion Installatie Techniek NV te Hoogeveen, de Uitgevers maatschappij Arnhem NV, de Stichting Public Relations te Deventer, de gemeente Vlaardingen en de Stichting Regionale Omroep Kennemerland. (Van onze correspondent) UTRECHT. Er is sprake van dat de Rolling Stones in maart naar Nederland komen voor een concert in het Rotterdam se Ahoy-complex. Dit optreden maakt deel uit van een korte tournee door Europa, waarin ook twee concerten in Zwitserland zijn opgenomen. Een road-manager van de Rolling Sto nes vertelde in Londen dat er onderhan- delingen met het Delftse organisatiebureau Mojo gaande zijn. Berry Visser van Mojo wilde op deze berichten geen commentaar geven. In april maken de Stones een tour nee door Amerika. De groep trad voor het laatst in Neder land op in oktober 1970. Dit concert, dat in de Amsterdamse RAI werd gegeven, was georganiseerd door Paul Acket. DEN HAAG. De invoering van de herziene beeldende kunstenaarsregeling leidt tot acute moeilijkheden in de gezin nen van een aantal beeldende kunste naars. Het Haagse gemeenteraadslid Chr. J. Buijtendijk stelt dit in schriftelijke vragen aan B. en W. van Den Haag. Hij verzoekt om extra-maatregelen voor de beeldende kunstenaars en hun gezinnen. Volgens de heer Buijtendijk moeten B. en W. het initiatief nemen om met de vier grote steden samen te over leggen met de ministers van CRM en van Sociale Zaken over de toepassing van de herziene beeldende-kunstenaarsregeling, gezien de organisatorische moeilijkheden die de toepassing van de regeling met zich meebrengt. aan. Pas als bij één van de jongens, door een kwalijke herinnering aan een dames toilet dat hij eens heeft moeten verven, de agressiviteit loskomt, gebeurt er iets. Maar daarmee is dan ook voor de jongens de kous af. Als de meisjes nu op hun beurt aanhalig worden, stuiten ze op een muur van onverschilligheid. De jongens willen hen niet eens mee terug nemen naar de stad. Ze slaan een zijweg in om van „die pokkenmeiden” af te komen. Eigenlijk een heel bitter stukje, hoeveel er ook in te lachen valt. Bitter, omdat wij er in worden geconfronteerd met het armzalige sexwereldje, dat het voornaam ste amusement, de voornaamste afleiding van de dagelijkse sleur vormt voor mil joenen jonge mensen van dit slag, en omdat die afleiding in de praktijk zo’n triest en deprimerend brokje zelfbedrog vormt. Whitehead maakt dat duidelijk voelbaar, tussen de regels van de voortdu rend heel komische dialoog door. Een dramatisch meesterwerk is zijn „Kwartet” allerminst, de nog jonge schrijver zal het zelf gauw genoeg vergeten zijn. Maar het is toch wel een stukje dat zich van de massa onderscheidt in zijn visie op het populaire thema „sex” omdat het daarbij problemen als maatschappelijke onvol groeidheid en primitieve gedragspatronen heel subtiel aansnijdt en daarbij toch een bijzonder vermakelijke toneelavond biedt. De opvoering door Centrum, onder regie van Chr. Nortier, was volledig geslaagd. Daar de handeling in het korte stukje uiterst summier is, hangt heel veel af van de dialoogregie en daarbij heeft Nortier een fijn gehoor getoond voor lichte ge voelsnuances, voor klein-burgerlijk taal gebruik, voor precies het juiste soort ge giechel bij de meisjes en gegrinnik bij de jongens. Hij heeft daarvoor ook uitsteken de vertolkers gevonden in Jules Jamei, Theo Pont, Margreet Heemskerk en de in dit stuk heel goed debuterende Karin Kilian. Gerrit Kouwenaar had voor een trefzekere vertaling gezorgd en Cees Wol- frat voor een aardig, ansichtkaartachtig decor van een duinlandschap. Centrum heeft met dit „Kwartet” weer eens een gelukkige gooi gedaan. Dit heeft minister P. J. Engels van CRM donderdag geantwoord op schrifte lijke vragen van het Kamerlid C.N. van Dis jr (S.G.P.). Hij vroeg de ministers van CRM, Justitie en Binnenlandse Zaken of zij niet van mening waren dat het toneel stuk een aaneenschakeling was van gods lasteringen. Minister Engels zegt, dat het openbaar ministerie zijn oordeel vormde gelet op de rechtspraak over godslastering. Het to neelstuk, dat op 15 september in première ging, is inmiddels van het repertoire afge voerd, omdat het onvoldoende succes bleek te hebben. De naturalistische stijl van Whitehead is precies even „modern” als de anti- naturalistische en min of meer expressio nistische van Bond. Van geen van beide kan men zeggen, dat hij typerend is voor het toneel van onze tijd. Er is nog steeds alle kans dat dit typerende op den duur iets heel anders zal blijken te zijn. „Kwartet” is op het eerste gezicht een doodgewoon schetsje van vier jonge men sen die een zondag in de duinen aan het strand doorbrengen, twee jongens en twee meisjes die alle vier duidelijk erotische bedoelingen hebben. Maar wie door het begin van het stuk in de waan wordt gebracht, dat hij een sex-comedie te zien zal krijgen, komt bedrogen uit. Sex is wel de drijfveer bij dit dagje in de duinen, maar wat de schrijver laat zien is juist de ontoereikendheid van dl edrijfveer als er verder geen mogelijkheid tot communica tie is en zelfs de simpelste menselijke belangstelling voor de partner ontbreekt. De jongens hebben de meisjes de avond tevoren in een dancing opgepikt, het vrij en in de auto, dat daarop volgde, willen ze nu in de bosjes bij het strand voortzet ten. Maar de meisjes, die niet dronken meer zijn zoals de avond tevoren, laten zich nu van hun preutse kant zien, ze willen klaarblijkelijk met meer inspan ning „versierd” worden. Maar in de hitte, onder de brandende zon, is dat voor de jongens te veel moeite, na een paar mis lukte manoeuvres geven ze er de brui MÜNCHEN (DPA). Ongeveer een jaar na haar scheiding zal de internatio naal bekende schlager-zangeres Caterina Valente weer trouwen. De 41-jarige Cate rina heeft zich verloofd met de 16 jaar jongere Britse componist van filmmuziek en pianist Roy Budd. Het paar zal op 5 maart in Engeland huwen. „Het leeftijdsverschil speelt helemaal geen rol. Wij begrijpen elkaar zo goed, dat niemand zich daarover zorgen hoeft te maken”. ROTTERDAM. Het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest heeft voor het komen de voorjaar een project van moderne muziek op stapel staan, dat op vier avon den onder de titel „Aanloop '72” zal worden gelanceerd. Het voorlopig pro gramma is uitgewerkt door een werk groep bestaande uit de componist Rein bert de Leeuw, de pianist Ton Hartsuiker, de leider en vier leden van het orkest en de directeur van de Rotterdamse Kunst stichting. Op drie avonden zullen diverse ensembles uit het orkest in de hal van de Doelen optreden, op de laatste avond komt het volledig orkest aan bod in de grote zaal. AMSTERDAM. Na een jaar afwezig heid zal Herman Krikhaar zaterdag 22 ja nuari zijn galerie aan de Spuistraat her openen met een tentoonstelling getiteld: „Portretten uit de 2e en 20e eeuw”. De heropeningstentoonstelling omvat Koptische weefsels en portretten van de volgende kunstenaars: Fernand Legér, Lindstrom, André Lhote, Creixams. Ko koschka, Chagall, Jan Sluyters, Enrico Bay, Karel Appel, Jean Cocteau, Saura, Rooskens, Constant, Picasso, Corneille, Van Dongen, Maryan, Raoul Dufy, Toon Her mans, Freek van den Berg, Sadkowsky, Lodewijk Post de Jong, Lejeune, Dudot, Francoise Gilot en Miro. Het is de bedoeling, dat in Tejater Kikker niet alleen eigen produkties wor den gebracht, maar dat steeds meer initia tieven van anderen personeelsvereni gingen, actiegroepen, schooltoneel er vorm gaan krijgen. Bovendien zal de „Zelfwerkzaamheid” worden bevorderd door vanuit „Kikker” cursussen te organi seren, onder meer in bewegingsleer, affi ches maken, versterkerbouw enzovoorts. w-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17