Minimale voorbereiding kan zich wreken Bi CONCURRENTIE VRAAGT ZICH AF P( HOE VER REIKT VORM SCHENK? I? Weersomstandigheden kunnen Vrees voor Davos grote rol spelen m supporters Van Dijk c< F( Europese schaatskampioenschappen Kans voor BI Vo nie b( Nilton Santos Gemser weg als conditietrainer Ook Van Hanegem en Israel gaan naar Portugal „G V zwaar gestraft Fleury en Soeters niet in Davis-cup bij schaatsers B. te W VRIJDAG 21 JANUARI 1972 22 VRIJ Geslepen Zelfverzekerd nrfHnHfHtrrufi/h 0 rnmmmmmmmmnmrm, 1 h 4 K 3b is (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) DAVOS Vanuit alle hoeken in een fffnnwt Eindstand Namen Schenk Verkerk Bols Verheyen Kuipers Fornaess Thomassen Groenvold Stensen Pr Oisen 3. Claesson si Hoeglin Johansson Troitski z< 3 Lavroesjkin n Keiler Zimmermann Koskinen 99» hij geen enkel Braziliaans voetbalstadion mag betreden tijdens zijn schorsing tenzij als betalend toeschouwer. voor die tijd van het jaar verbluffende vijf kilometer reed. Ook de Zweedse troef Goeran Ciaeson raakte duidelijk onder de indruk van de Nederlander toen hij bij de Gouden Schaatswedstrijden in Heerenveen twee keer in een rechtstreeks duel werd geklopt. 500 meter (wereldi ec. 38.0) Linkovesi tussenstand eerste dag De in Arnhem woonachtige leraar M.O. vindt het ook jammer dat hij buiten het zomerseizoen maar zo weinig bij de ploeg wordt betrokken. De KNSB heeft zich nog niet uitgelaten over het voornemen van Gemser. p; 2 la 10.000 meter (14.55,9) Schenk E v 5000 meter (7.12,0) Schenk 1500 meter (1.58,7) Schenk 1 n t s i I tie da; vol nel Bo Si> Ee gei nw Fl; de be va st; ge lil Q m Daarover kan vooral Jan Bols meespre ken. De Hoogevener werd bij de strijd in Deventer in Haktisch opzicht overtroefd door de geslepen Verkerk. Hij liet zelfs een zwakke indruk na op de lange afstan den, waarmee hij de veronderstelling wekte geen opvallend seizoen tegemoet te gaan. De uitstekende resultaten van het afgelopen weekeind hebben de vooruit zichten echter weer enigszins gewijzigd. Met name zyn 7.20.7 op de vijf kilometer in een overigens defensief gereden race tegen Sten Stensen, toonde aan dat er bij hem geen sprake hoeft te zijn van condi- tiegebrek. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Niet alleen manager Guus Brox en trainer Ernst Happel van Feyenoord gaan naar Benfica kijken, ook de spelers Willen? van Hanegem en Rinus Israel zullen zaterdag naar Portugal afrei zen om hun Europa-cuptegenstander te zien voetballen Feyenoord speelt in ver band met de schaatswedstrijden al vana- avond uit tegen DWS Ook ai vanwege de verrichtingen van Schenk bij de „Generale”, het afgelopen weekeind in Davos, wordt hij alom tot de grote favoriet bestempeld. Indien Schenk ongeveer hetzelfde niveau heeft bereikt als het vorige seizoen, is de concurrentie inderdaad volstrekt kansloos, maar zijn tegenstanders klampen zich vast aan de veronderstelling dat zij de wereldkampi oen meer kunnen benaderen dan het af gelopen jaar, omdat zijn verre van ideale voorbereiding niet zonder gevolgen kan blijven. Met een mogelijke terugval of zo men wil stilstand, waardoor het legertje rivalen kans hebben gehad het verschil met de uitzonderlijk begaafde Schenk te verkleinen, heeft de Noordfhoilander trou wens ook zelf steeds rekening gehouden. Het heeft hem echter nauwelijks kunnen verontrusten, omdat onder zijn belagers tot nu toe niemand een betere vorm heeft geëtaleerd dan waartoe hij zichzelf in staat acht. Het beeld in de praktisch sneeuwvrije straten van Davos wordt voor een niet onaanzienlijk deel bepaald door het Ne derlandse schaatslegioen. De meer dan 12.000 wintergasten, die momenteel in het even zoveel inwoners tellende Davos ver blijven ten spijt. Met hele horden trek kende schaatssupporters door de binnen stad om zich ’s avonds te verschansen in de meer dan 25 bar-dancings, die het op 1.600 meter hoogte liggende Zwitserse wintersportoord rijk is. Het aantal Noren en Zweden dat vanuit Scandinavië naar Davos is afgedaald, valt volkomen in het niet tegenover het grote contingent Ne derlanders, dat van dit Europese kampi oenschap een complete thuiswedstrijd gaat maken. Want ook de nauwelijks voor schaatsen geïnteresseerde Zwitsers zijn vermoedelijk op de vingers van een paar handen te tellen. Mede daarom is het eigenlijk enigszins verwonderlijk, dat dit Europese titelgevecht aan Davos werd toegewezen. Vandaar dat dit jaar ook de interland tussen de beide toonaangevende schaats- naties werd geschorst. Ard Schenk greep niettemin de kans aan om in december de Noren te laten beven, toen hij, na als beste schaatser van het vorige seizoen te zijn gehuldigd met de Oscar Mathisen- trophee, een gave sprint afleverde en een Ne derland zijn ze donderdag en vrijdag in het zonovergoten Davos gearriveerd: de meer dan 4.000 Nederlanders, die de ver wachte Europese schaatstriomf van Ard Schenk van zeer nabij willen beleven. Praktisch niemand van dit indrukwekken de vaderlandse legioen onder wie don derdag ook voetbalcoach dr. Fadhronc, twijfelde daaraan. In het tegenovergestel de geval zou het overgrote deel trouwens ook niet naar Davos zijn gekomen. Eik pessimistische geluid wordt daarom ook onmiddellijk de kop ingedrukt door de fans van Schenk, die er steeds weer op wijzen, dat de regerende wereldkampioen bij de klassementsrijders nog altijd op eenzame hoogte staat. Hietala kampioen werd, kreeg voorts te horen dat- Salakka ffff ff ff ff fffffJ „Ik zal er bij hen op aandringen om zo snel mogelijk na afloop van de 500 meter met de 5 kilometer te beginnen. Want bij zonnig weer zijn de jongens in de derde groep duidelijk in het nadeel, omdat het ijs dan beslist zachter wordt.” Wellicht mede daarom ziet Ard Schenk zich niet direct als de gedoodverfde favo riet. „Een kampioenschap zie ik nog niet helemaal zitten. Jongens als Fornaess, Claesson en ook Verkerk blijven erg ge vaarlijk. Door zijn nationale titel, die hij weliswaar wel wat erg gemakkelijk heeft kunnen pakken, heeft Kees vermoedelijk weer nieuwe moed gekregen. Dat maakt voor mij de zaak alleen maar gecompli ceerder.” En over zijn trainingsachter- stand: „Aanvankelijk heb ik daaraan wel gedacht, maar bij nader inzien valt het toch allemaal geweldig mee. Of het hele maal goed zit, zal echter pas zaterdag en zondag blijken, op het slot van de vijf en tien kilometer.” ffffffffffffffttj rekenaar, die zijn tegenstanders ook met een geringer energieverbruik schaakmat kan zetten”. Jappie van Dijk, Kees Verkerk en Ard Schenk hebben ontspanning ge vonden in het prijsschieten met sneeuwballen op de schaats. Maar mocht die föhn het komende weekeinde achterwege blijven, dan nog bestaat er altijd de mogelijkheid, dat de warme zonnestralen dit Europese titelge vecht nadelig kunnen beïnvloeden. Daar om hopen alle rijders unaniem, dat ze zaterdag en zondag onder een bewolkte hemel zullen schaatsen, omdat ze in dat geval allemaal verzekerd zijn van hard ijs. „Het is te hopen”, zegt Jan Bols, „dat we allemaal onder gelijke omstandigheden kunnen rijden. Want dan pas krijg je een eerlijk beeld van de werkelijke krachts verhoudingen.” Teneinde iedereen zoveel mogelijk onder gelijke omstandigheden te laten rijden, wil Leen Pfrommer, die de groepsindeling tot vanmiddag drie uur angstvallig geheim hield, de medewerking inroepen van scheidsrechter Henny Roos. 500 meter een fikse achterstand oploopt. Nadat Harm Kuipers met een voor zjin doen opvallende sprinttijd (40,6) en een verbluffende prestatie op de 1.500 meter zijn sensationele opmars accentueerde, moet het mogelijk zijn dat hij zich dit weekeind bij Europa’s beste tien schaatst Mede dankzij Kuipers, die later in Davos arriveerde, maar nu volledig is geacclima tiseerd, brengt Leen Pfrommer een ijzer sterke formatie op het razendsnelle ijs. Dat er verbazingwekkende tijden wor den geproduceerd op de volstrekt effen ijsvloer staat voor velen vast, maar aan de andere kant zijn er toch nog enkele onzekerheden. Door de ijle lucht bestaat het gevaar dat rijders die met name op de lange afstanden enorm hard van stapel lopen snel in ademnood komen, wat zich op de resultaten kan wreken. Bovendien zijn degenen die niet in de eerste groep zijn ondergebracht in het nadeel omdat de baan op den duur minder van kwaliteit wordt. Vooral de bochten worden na eni ge tijd als het ware uitgeslepen, vooral als de warme zonnestralen de oppervlakte iets weker maken, want, en dat is een nadeel van een natuurijsbaan, de conditie van het ijs kan tijdens de wedstrijden niet worden verbeterd. (Van onze sportredactie) DAVOS Hoever reiken momen teel de krachten van Ard Schenk? Deze vraag houdt het groeiende schaatslegioen rond de zonovergoten ijspiste van Davos het meeste bezig. Ook Schenks concurrenten verkeren grotendeels in het ongewisse, omdat hij zich dit seizoen tot dusver nauwe lijks heeft laten zien bij internatio nale krachtmetingen. Nu was het met de wedstrijden in het voorseizoen toch al erg schaars gesteld, ten eerste omdat de Olympische Spelen een be langrijk deel van het schaatspro- gramma in beslag nemen, maar bovendien voelden met name de No ren bitter weinig voor een vroege krachtmeting met de Nederlanders, bevreesd als ze waren voor een men tale opdoffer. HA ereat Haar I van I nadei I van 1 ie b< aieer meer verz< De deelt mati comi opge Club me Duir Voel ten orga dit over stiel Blot ben. vooi eige altij geei pra' Happel, Van Hanegem en Israel zien zaterdag de competitiewedstrijd Benfica Porto. Manager Brox en bestuurslid Ker- kum zullen een hotel met alle accommo datie moeten verzorgen. De stemming over de wedstrijden tegen de Eusebio- formatie is optimistisch ondanks de waar schuwingen van ex-Benfica-trainer Elek Schwarz dat „de ploeg een heel nieuwe mentaliteit heeft”. Om zich hiernog eens extra van te vergewissen reist Ernst Hap pel in het weekeinde van 29 januari nog maals naar Portugal om de wedstrijd CUF Benfica te zien Dan moet zijn totaalindruk van de ploeg, die zes jaar geleden Feyenoord, uitschakelde volledig zijn. DAVOS. Jappie van Dijk, die in middels definitief is opgenomen in de ploeg voor de Olympische winterspelen in Sapporo, zal vrijdagmiddag een tien kilometer rijden tegen de Zweed Orjan Sandler, evenals Van Dijk reserve bij de Europese kampioenschappen. Daar mee wordt Van Dijk de kans geboden in Sapporo alsnog aan de start te komen. Want zondagavond, na afloop van het Europese titelgevecht, zullen de namen van de rijders bekend wor den gemaakt die op de vier afstanden zullen uitkomen. Voor de overige leden van de kernploeg met uitzondering van Schenk zal het daarom zaak zijn zondagmiddag in ieder geval snel ler te zijn dan Van Dijk om de laatste kans op deze afstand niet te verspelen. Volgens Leen Pfrommer staat het nog altijd niet definitief vast, dat er geen sprinters naar Sapporo zullen worden afgevaardigd. „Officieel zijn de sprinters nog niet afgeschreven.” Uiter lijk zondagavond zal in ieder geval de beslissing vallen of Jan Bazen en even tueel Jos Valentijn dinsdag met de Nederlandse equipe naar Japan zullen afreizen. Enk Jan Bols ziet deze titelstrijden dan ook met vertrouwen tegemoet en hetzelfde geldt voor Eddy Verheijen en debutant Harm Kuipers, die elkaar als studerenden hebben gevonden en dan ook op dezelfde kamer slapen. Verheijen zal ongetwijfeld grimmig van zich af bij ten, waarbij het valt te hopen dat hij niet opnieuw op de RIO DE JANEIRO. Nilton Santos, ex-international voor Brazilië en thans trainer van Botafogo, is voor vijftien maanden geschorst wegens het mishande len van een scheidsrechter na een wed strijd op 19 december. Gedaagd voor een speciale rechtbank van de Braziliaanse sportfederatie werd Santos schuldig bevonden aan het van de trap gooien van scheidsrechter Marques in de spelerstunnel, nadat Botafogo met 0-1 had verloren van Belo Horizonte in de laatste wedstrijd om het kampioenschap. Santos, die deel uitmaakte van het Brazi liaanse elftal dat in 1958 en 1962 wereld- De toeschouwersaccommodatie in Davos berekend op 6.000 bezoekers is bovendien voor een toernooi van dergelijk kaliber volkomen ontoereikend en daar naast niet berekend op het vaak hoog oplaaiend enthousiasme van de doorsnee- schaatssupporter. Daarom zien verschil lende coaches de komende wedstrijden ook met schrik en beven tegemoet. „Om dat”, zo sprak Kees met Karei Broekman donderdag zijn verontrusting uit, „de mensen vanaf de tribune veel te gemak kelijk op de baan kunnen komen. Niets houdt hen tegen”. De goedgelovige organi satie van deze EK, door ons geconfron teerd met deze enigszins bedenkelijke si tuatie, deelde die mening echter niet, maar vroeg telefonisch wel terstond om politiebewaking.Kees Broekman weer: „Er zal maar zo’n dronken lor de baan opstuiven. De gevolgen zijn dan vermoe delijk niet te overzien. En die kans be staat wel degelijk, want we weten nu zo langzamerhand toch wel, dat de sport als zodanig voor de meeste supporters maar bijzaak is”. Hopelijk blijkt de vrees van Broekman ten onrechte en zal het Neder landse legioen zich beter gedragen dan in 1969 bij de Europese kampioenschappen in Inzell, waar de Nederlandse schaatssup porters een twijfelachtige reputatie heb ben opgebouwd. Schenk maakt trouwens dezelfde zelf verzekerde indruk als het laatste seizoen toen hij buiten de misrekening in Heeren veen op de 5000 meter, door niets uit balans bleek te brengen. Ook nu laat het hem onverschillig dat Erhard Keiler op de baan verschijnt in een poging het wereldrecord op de 500 meter onder 38 seconden te brengen, waardoor Schenk in elk geval de mogelijkheid lijkt te worden ontnomen om met drie afstandsoverwin- ningen al voor de aanvang van de tien kilometer, zeker te zijn van de Europese titel. Wi j verpesten immers voor de sprinters de 1000 meter op hun eigen kampioenschappen”, is Schenks laconieke standpunt. Tot degenen die onmiddellijk zullen toestaan indien Schenk het om wat voor reden dan ook onverhoopt mocht laten afweten, behoren zeker de Noren Groen vold en Fornaess, de titelverdediger, die wat dit aangaat een zekere reputatie heeft en de Zweden Ciaeson en de weer verras send opgekomen Höglin, al heeft trainer Kees Broekman weinig vertrouwen in hen. Waarschijnlijk zal Schenk toch nog de meeste tegenstand ondervinden van Kees Verkerk, die na het behalen van de nationale titel goed gehumeurd en bezield naar Davos is afgereisd. Buiten de uren dat hij geconcentreerd en ijverig als van ouds zijn trainingsschema afwerkt, heeft Verkerk zich weer de rol van „schaats- clown” toegeëigend met alle nevenver schijnselen vandien. Zo liet hij zich in het begin van de week in het ziekenhuis van Davos bestralen, omdat hij een lichte dijbeenblessure vermoedde. Iets waarover binnen de Nederlandse ploeg gegniffeld werd. „De mogelijkheden van Verkerk om zeer hoog in het klassement te eindigen liggen vooral op de 1.500 meter, zijn favoriete afstand, waarop hij vooral in Sapporo bij de Winterspelen zijn zinnen heeft gezet. Voor de rest schijnt hij echter niet meer over de schier onbegrensde krachten te beschikken van een paar jaar geleden. Daartegen is hij meer een slimme meter zou rijden, en daardoor gaat pieke ren, zal het misschien anders lopen.” Toch gaat de nog altijd onpeilbare Put- tershoeker er niet stilzwijgend vanuit, dat Ard Schenk zondagmiddag zal worden gehuldigd als opvolger van Dag Fornaess. Zijn voorzichtige conclusie: „Naar mijn smaak zijn er zeker zeven tot acht favo rieten. Misschien hoor ik daar ook wel bij. Maar eerlijk gezegd zie ik dat niet zo. Daarvoor is mijn 500 meter te wisselval lig. De verschillen op de 500 meter, waar op ik van de sterkste klassementsrijders tijden verwacht van tussen de 38,5 en 39,5 seconden, zullen aanzienlijk kleiner zijn dan bij voorgaande toernooien. Maar ook op de langere afstanden zullen de onder linge verschillen minder groot zijn. Rij ik zaterdag een goede 500 meter, dan heb ik misschien toch nog kansen”, meent de nationale titelhouder. Tot dusver heeft Kees Verkerk, die het evenals Leen Pfrommer „een kalender- vergadering zou misschien een oplossing kunnen brengen” als een duidelijke handicap beschouwt dat er tot dusver nagenoeg geen internationaal contact is geweest, nog niet laten zien waartoe hij op dit moment werkelijk in staat is De nationale titelstrijd in Deventer mag im mers niet als werkelijke graadmeter die nen, omdat hij zowel op de vijf als de tien kilometer erg verdedigend reed. Aan vankelijk lag in zijn bedoeling het afgelo pen weekeinde in Davos zichzelf te testen op de 500 meter, „maar een spierblessure maakte dat mij onmogelijk.” En over zijn twee minder succesvolle jaren: „In die twee jaar heb ik ontzettend veel geprakkiseerd. Steeds werd er ge praat over Schenk en Bos. Dat werkte deprimerend op mij. Ook van Pfrommer kreeg ik ineens niet meer die aandacht als voorheen en daar kon ik niet tegen Jan Bols, de derde man van het Neder landse toptrio, blijkt op de lange afstan den belangrijk aan kracht te hebben inge boet. Hetgeen ook Ard Schenk vanzelf sprekend niet is ontgaan. „Ik geloof, dat hij zijn macht van een paar jaar geleden kwijt is. Hij mist gewoon de klasse van 1970 of hij heeft zich psychologisch laten beïnvloeden door enkele minder sterke ritten op de lange afstanden. Naar mijn smaak spookt die sportzaak hem te veel door het hoofd. Misschien betekent dat wel een extra psychische belasting, die hij kennelijk maar moeilijk kan verwerken. Ik heb toch meegemaakt, dat Jan drie keer per week naar huis belde om te vragen hoe het me+ de verkoop stond. Daarnaast heeft hij volgens mij in het voorjaar te weinig getraind.” Dr. Cees Lap daarentegen heeft van Jan Bols gezegd, dat zijn conditie beslist niet minder is dan in voorgaande jaren. De niettemin vooral mentaal zwaar belaste Hoogeveener over het komende titeltoer- nooi: „Voor mij is dit Europese kampioen schap met het oog op Sapporo erg belang rijk. Van de 500 meter zal het voor mij afhangen hoe ik dit toernooi verder zal rijden: op het klassement of voor de Olympische Winterspelen. Want op de vijf en tien kilometer zal ik mij hier in ieder geval waar moeten maken.” Debutant Harm Kuipers tenslotte: „Technisch ben ik hier belangrijk vooruit gegaan. Aan de hand van de videorecor der heb ik kunnen zien wat ik fout deed. De fouten voor 100 percent verbeteren in zo’n korte tijd is natuurlijk uitgesloten, maar ontevreden ben ik niet.” Een plaats bij de laatste 16 beschouwt de medische student vooralsnog als een succes. „Ten minste, wanneer de tijden goed zijn. Als ik dan 16e word, doe ik het daarvoor. Voor mij was het nationaal kampioen schap van 14 dagen geleden echter net zo belangrijk als dit kampioenschap. Maar aan dit geven ze toevallig de naam Euro pees kampioenschap.” HAARLEM. Niek Fleury en Peter Soeters zullen niet worden opgenomen in het Nederlandse Davis-cupteam dat op 5, 6 en 7 mei thuis tegen Noorwegen uit komt. Door werkzaamheden en studie heb ben zij zich niet vrij kunnen maken om de volledige voorbereiding van het Neder landse Davis cupteam te volgen Het strui kelblok vormde de vier weken die men aan de Rivièra zou moeten doorbrengen. DAVOS. Tegenover alle voordelen die een schaatsgevecht in het hooggelegen Davos biedt, staat één nadelige factor: de föhn. Een warme, vaak op de meest ongelegen momenten verraderlijk opko mende windstroom die de Europese sehaatselite al bij voorbaat de nodige schrik aanjaagt. Een windstroom, die je na verloop van tijd naar adem doet snak ken, die een verlammende uitwerking kan hebben op je beenspieren en die dan onherroepelijk zal legden tot een terugval. „De een krijgt de klap na vijf ronden, de ander in de laatste twee ronden”, zegt Kees Verkerk. Met andere woorden: onprettig klimatologisch verschijnsel dat je een Europese titel kan kosten. (Van onze sportredactie) DAVOS. Henk Gemser, die twee jaar de conditietraining heeft verzorgd van de heren-kernploeg, is van plan zijn functie neer te leggen. Hij is tevens trainer van de damesjeugdploeg wat hem meer vol doening schenkt zodat hij hieraan ook meer tijd wil geven. De motieven van Gemser zijn nog enigszins onduidelijk. Bij zijn besluit speelt in elk geval wel een rol dat door sommigen na de Nederlandse kampioenschappen is verondersteld dat de conditie van de toprijders te wensen over liet. Dit werd echter door hem, coach Leen Pfrommer en ook de rijders zelf tegengesproken. De schaatsers zijn zelfs erg tevreden over de training van Gemser. Leen Pfrommer, die donderdagavond nog eens een vurig pleidooi hield voor de kernploeggedachte, beschouwt de aanwe zigheid van Erhard Keller in deze klasse- mentswedstrijd in ieder geval niet direct als een nadeel voor Ard Schenk maar hij ziet daarin wel duidelijke voordelen voor Dag Fornaess. „Het zal voor Ard nu een stuk moeilijker worden om drie afstanden te winnen.” Hetgeen Kees Verkerk echter hardnekkig tegenspreekt: „Voor mij kan Ard ondanks alles drie afstanden winnen. Hij is geweldig in vorm, neem dat nou maar van mij aan. Alleen wanneer hij bijvoorbeeld een minder goede 500 of 5000 1 i j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 22