Oppositie kreeg hem Over bijna-botsingen niet te spreken niet alle gegevens bekend WANDELING VAN 8000 KILOMETER Koninginnekerk leidt tot moeilijkheden Rotterdamse raad en onware beschuldigingen Eis: 2 jaar tegen „kruidendokter „Boosaardige Mr. Biesheuvel in De West Politiseer journalisten NOTU boos op minister in Verontwaardigde mr. Luns: Medeplichtige bomaanslag Gulf in arrest Inbreker had beetje spijt KAMPERMAN BONTSPECIAUSTEN Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein De Wagenweg Is tijdelijk opgebroken. Parkeerplaats bij Florapark! Officier: „Een gladde oplichter” LUCHTMACHTGENERAAL VAN DER WOLF: Dr. Mansholt heeft Ou La fai woensdag bij Nixon geen politieke ambities Gevangene ontvlucht G( Mr. Biesheuvel lil 2 leii gi Ei iilltf VRIJI VRIJDAG 21 JANUARI 1972 In Zweden „Perskoncentratie” 99 99 Op onze bestaande collectie exclusieve bontmantels en bontartikelen geven wij 15% korting DEN HAAG Van de tweeën twintig in 1971 bij de daarvoor aangewezen interdepartementale commissie van onderzoek gerap porteerde „bijna botsingen” tussen een burger- en een militair vlieg tuig boven ons land, heeft de com missie in twee gevallen gezegd dat er gevaar van een botsing aan wezig zou zijn geweest. Dit heeft de bevelhebber der luchtstrijd krachten, luitenant-generaal G. van der Wolf, donderdag in Den Haag meegedeeld. I I I 1 (Van onze correspondent) ten WWW Mede laties dracht oorlog” alle fa< lui in rij das ten sti rien de !chapp studen worde: oorlog De I te tra Sinaï tegen DEN BOSCH. De officier van Justi tie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren tegen de 45-jarige „kruidendokter uit Casteren wegens oplichting twee jaar gevangenisstraf geëist en ontzegging uit het recht tot uitoefening van zijn beroep. Er waren hem drie gevallen van oplich ting ten laste gelegd uit de massa van verscheidene honderden klachten, die de officier van Justitie uit binnen- en bui tenland hebben bereikt De politie neemt daarom aan dat er eerder sprake is van een dader die met de grote hoeveelheid klein geld in zijn maag zit dan van een berouwvolle inbreker die zijn snode daad weer goed wil maken. Generaal Van der Wolf en kolonel P. Verspoor, hoofd der sectie vlieg- en bedrijfsveiligheid van de Luchtmacht, hebben verklaard dat het niet zo een voudig is aan de hand van het rapport van een partij vast te stellen, wat er precies is gebeurd. Het kan zijn dat een bestuursvlieger de wettelijk voorge- schreven uitwijkingsmaoeuvre uitvoert op het ogenblik dat de vlieger van het andere vliegtuig hem (nog) niet waar neemt. Zo’n uitwijkingsmanoeuvre is basis voor het indienen van een rap port over een bijna-botsing. Generaal Van der Wolf merkte op dat technische factoren als oorzaken van vliegtuigongevallen een afnemen de tendens vertonen. Menselijke facto ren vertonen de neiging toe te nemen. gelijk kon volhouden, omdat de kopers wisten dat zij veel moesten betalen voor de kruiden. DEN HAAG. Een 31-jarige gedeti neerde uit Rotterdam is vanmorgen ont vlucht uit de gevangenis in Scheveningen. Hij was met een elektricien bezig met het controleren van de buitenverlichting onder geleide van een bewaarder en heeft kans gezien over een schutting te klim men. Hij moest tot oktober 1973 een straf uitzitten wegens diefstal. V< geei den Spa: wek LA chef La P< de scl ma B leid, hoofd Volge joen TI ploe gewi gifti die land hebl NIEUWESCHANS De politie van Nieuweschans ontving donderdagmiddag de anonieme mededeling dat de buit van een inbraak, die vorige week in een supermarkt in Nieuweschans was gepleegd, weer op de plaats van het misdrijf was teruggelegd. Bij de supermarkt trof de politie slechts een plastic zak aan, gevuld met 300 aan Duitse en Nederlandse munten. Aangezien de buit f 1.000 had bedragen, ontbrak dus nog 700. Sec Lima van i de „I Toi offici lisser maat cent reger vrag: (Uitgezonderd de nieuwste modellen) 7 Ministi dig antv. leden ov ken, na: „het ove no o d z deren, n De hu worden minste formule: bevestig „noodzal Agt dit niet een formule: moeten een zó overheic de rege er niets stellen moreel De hr liast zij dan de eigenaa komt te heid op in het deringe ben va: Het WILLEMSTAD (Curacao) Het drie daagse oriëntatiebezoek, dat premier Bies heuvel aan de Nederlandse Antillen heeft gebracht, had in vele opzichten hetzelfde eenzijdige karakter als de ministeriële be zoeken vóór de onlusten op 30 mei 1969, die het centrum van Willemstad in een puin hoop veranderden. De contacten bleven beperkt tot besprekingen met gouverneur Leito en Antilliaanse regeringsautoriteiten, gecompleteerd met het gebruikelijke dagje Aruba, inclusief een eerste steenlegging en een receptie voor de notabelen in het Curagaose Hiltonhotel. De oppositiepartijen en vooral de vakbonden kunnen het moei lijk waarderen dat zij bij de besprekingen buitenspel stonden. Van de in 1971 bij de interdeparte mentale commissie ter tafel gelegde klachten, die, aldus de generaal stuk voor stuk‘met de grootste zorgvuldig heid zijn onderzocht, heeft de commis sie in elf gevallen vastgesteld dat er geen botsingsgevaar dreigde. In acht gevallen heeft hij geconcludeerd dat botsingsgevaar mogelijk zou kunnen zijn geweest en in een geval heeft ze vastgesteld dat er geen reden was het rapport daarover te behandelen. regeling en zou graag zien, dat de ontwik kelingsprojecten door Antilliaanse bedrij ven worden uitgevoerd. Tijdens een korte persconferentie aan het einde van zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen verklaarde premier Biesheuvel dat hij de brief van Don Martina nog niet had gelezen en er dus geen commentaar op kon geven. In de persconferentie kwam ook de toe komstige status van de Nederlandse Antil len ter sprake. Daarover merkte de Neder landse premie: op: „We moeten geen oud statuut weggooien voor we een nieuw heb ben”. Hij ontkende dat de Nederlandse regering grote haast zou hebben met het wijzigen van de banden met de West. Op een desbetreffende vraag antwoordde de premier, dat hem niets bekend was over een verdrag dat Venezuela in tijd van nood het recht zou geven de Neder landse Antillen te bezetten. Zij herinneren zich, dat de Nederlandse regering vóór 1969 ook voer op het kom pas van de regeringspartijen. De 30 mei- rellen kwamen voor Nederland dan ook volkomen als een verrassing. Tijdens de bezoeken, die de toenmalige vice-minister-president drs. Bakker na de brand van mei 1969 aan de Antillen bracht, bleek er wèl tijd te zijn voor over leg met de vakbonden, oppositie en buiten parlementaire oppositiegroepen. Vakbondsleider Ong-a-Kwie van het Al gemeen Verbond van Vakverenigingen Cu rasao (AWC) is er niet in geslaagd met premier Biesheuvel in contact te komen teneinde ook zijn visie te geven op de huidige situatie in de Nederlandse Antillen. Hij ziet 1972 als een zeer moeilijk jaar, zeker wat betreft de arbeidsverhoudingen op Curasao. Als gevolg van het teruglopen van de activiteiten in de bouwsector zijn er aan het begin van dit jaar massale ont slagen gevallen. Bovendien staan er uiterst penibele c.a.o.-besprekingen op het pro gramma. Een andere groep die graag met de Ne derlandse premier had gesproken is de Movimiento Estudiantil Arubano. In een verklaring naar aanleiding van het bezoek van premier Biesheuvel stelt deze Aru baanse jongerenbeweging, dat de onafhan- kelijkheidskwestie door de politici wordt aangegrepen om de aandacht af te leiden van de werkelijke problemen. Ir. Don Martina van de Movimiento pa un Antiyas Nobo-oppositie (MAN) heeft in een brief aan premier Biesheuvel gepro testeerd tegen het feit, dat projecten in het kader van de Nederlandse ontwikkelings hulp op voorstel van Nederland onder hands worden gegund aan een uit Neder land afkomstig aannemingsbedrijf, dat zich speciaal voor dit doel op de Antillen heeft gevestigd. Hij acht dit niet in overeen stemming met de beheers- en bestuurs- SCHIPHOL. „Ieder die de persoon van Oltmans en zijn achtergrond bekijkt en kent zal moeten toegeven, dat alles wat men daarover zegt neerkomt op tijd verspilling Het is een hoogst onbelangrij ke zaak” Dit zei de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns, gistermiddag op Schiphol, toen hem onder meer vragen over de journalist Oltmans werden ge steld, die vergeefs aan de regering heeft gevraagd de heer Luns te doen vervolgen wegens misleiding tijdens de Indonesische kwestie. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Premier Biesheuvel zal woensdag, na zijn werkbezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen, een onderhoud hebben met president Nixon op het Witte Huis. Enkele uren later is hij de gast van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers bij een lunch in diens departement. De premier zal diezelfde avond uit New York terugvliegen naar Schiphol. Toen de fractievoorzitter van de P.v.d.A., drs. A. Lems, het woord vroeg viel burge meester Thomassen hem in de rede: „U kunt nu niet spreken. De wegblijvers hebben de vergadering onmogelijk ge maakt.” Doordat de kranten als waar worden geproduceerd (informatie als koopwaar) kunnen zij niet anders dan inspelen op de gemanipuleerde behoefte van de massa, aldus een der andere stellingen. Hoofddoel der werkgroep Perskoncentratie is: de ge leidelijke politisering van journalisten. De voorzitter van de NVJ, de heer J. J. van Raalte, die op de perspresentatie het eerste exemplaar van het boek ontving zei als zijn persoonlijke mening het met de strekking van het boek niet eens te zijn. „In het boek wordt een marxistische politisering aanbevolen. In deze vorm is het een niet aanvaardbare zaak”. Veel verkeersvliegtuigen maken ech ter geen gebruik van het luchtwegen stelsel boven ons land. Ze zijn dan niet gehouden aan de aanwijzingen van de luchtverkeersleiding. Ze vliegen dan meestal onder dat luchtwegenstelsel, waar ook veel vliegverkeer is van andere burgervliegtuigen en van mili taire toestellen. Dat maakt dat iedere vliegtuigbestuurder goed moet uitkij ken. Volgens het K.V.P.-raadslid F. J. van der Heyden is de actie uit parlementair oogpunt vermoedelijk te veroordelen. „De fracties zagen echter geen ander middel meer om B. en W. duidelijk te maken'dat het college de grote minderheid in de raad niet langer kan negeren. Volgens het K.V.P.-raadslid was er binnen de fracties wel verdeeldheid over de actie, maar men wilde uiteindelijk toch solidair zijn. Twee weken geleden aanvaardde de ge meenteraad een motie waarin het college werd uitgenodigd al het mcgelijke te doen om aan de stichting Bejaardenhuisvesting, de huidige eigenares van de Koningin nekerk zo spoed:g mogelijk terrein be schikbaar te stellen voor de bouw van een bejaardenhuis. De stichting is steeds van plan geweest het bejaardencomplex te bouwen op de grond die na de sloop van de Koninginnekerk vrijkomt. De raadsle den beoogden met hun motie redding van de Koninginnekerk. De protesterende raadsleden verwijten het college nu onvoldoende aandacht aan de motie te hebben geschonken. „Ik ontken met de grootste klem, dat ik ooit collega’s in het kabinet of in het parlement heb bedrogen. Kunt u zich voorstellen, dat een Nederlandse minister, die met vier of vijf collega’s uit het kabinet plus een grote delegatie met In donesische ministers onderhandelt, na af loop een onwaar verhaaltje gaat opdissen? Dan zou hij onmiddellijk door zijn dele gatie op de vingers worden getikt” De werkelijke verliezen aan mensen en aan vliegtuigen hebben in 1971 bedragen: drie vliegers en zes vliegtui gen. In 1968 kwamen vier vliegers bij ongelukken om het leven en gingen vijf vliegtuigen verloren, in 1969 vijf vliegers en vier toestellen, in 1970 vijf vliegers en negen machines. Het totale aantal vliegongevallen, ernstig en licht tezamen, bedroeg in 1971 twee per tienduizend vlieguren. In 1970 en 1969 was de ratio per tiendui zend vlieguren tot tegen de drie Na een voettocht van ruim acht duizend kilometer naar de Kaukasus zijn gisteren Martin Hulsteyn uit Krommenie en Cor Kroon uit Assen delft terug in het vaderland, waaruit zij op 1 juni van het vorig jaar waren vertrokken. Morgen worden zij in Krommenie voor deze prestatie ge huldigd. Hun paspoorten hadden de bijzondere belangstelling van een douanier aan de Duits-Nederlandse grens. De heer Mansholt, die geen deel zal uitmaken van het straks te vormen nieu we bestuurscollege van de Europese Ge meenschap, zei dat hij zeer verbaasd was, toen hij van een vakantie op Sardinië terugkerend, berichten las over plannen, die hij zou koesteren om in de Nederland se politiek terug te keren. Hij zei verder onder meer ook graag te willen werken aan de totstandkoming van een Europese socialistische partii ROTTERDAM. In de Rotterdamse gemeenteraad zijn donderdag grote moei lijkheden ontstaan. Uit protest tegen de wat werd genoemd „weinig soepele en loyale houding” van B. en W. van de Maasstad ten aanzien van de met sloop bedreigde Koninginnekerk zijn de fracties van de K.V.P., P.C.G. V.V.D., S.G.P., D’66 en ’65 donderdagmiddag niet op de raads vergadering verschenen. Tijdens deze ver gadering zou de zaak van de Koninginne kerk opnieuw aan de orde komen. De leden van de P.v.d.A. en van de CPN waren er wel. Met hun negentienen vormden zij echter onvoldoende quorum. naren zou hebben gedreigd, sprak hij zeer beslist tegen. Het bedenkelijkste in deze affaire noemde hij „de uiterst boosaardige en daarenboven volstrekt uit de lucht gegre pen beschuldigingen, die in deze intrige tegen mij zijn geuit. Er zijn bovendien op uitermate domme wjze conclusies getrok ken uit stukken, die eerder het tegendeel bewijzen” De journalist Oltmans heeft intussen verklaard over sterke aanwijzingen te be schikken dat er een parlementaire enquê- te-commissie in het leven zal worden geroepen, die een onderzoek moet instel len naar de vraag of oud-minister Luns in de kwestie Nieuw-Guinea regering en parlement opzettelijk zou hebben misleid. In politieke kringen acht men het echter onwaarschijnlijk, dat er een meerderheid zal worden gevonden voor de instelling van een parlementaire enquête-commissie. De heer Oltmans is ook kwaad op een Telegraaf-fotograaf die als ongenode gast in zijn huis opnamen had gemaakt van enkele leden van de Russische ambassade: eerste secretaris Koeznetsow en pers-atta- ché Opalew De Telegraaf had daarbij de heer Oltmans afgeschilderd als een con tactman van de Russische ambassade en een zeker verband gelegd met Oltman’s kruistocht tegen oud-minister Luns. Zowel Oltmans als de Sovjet-ambassade ontkennen dit. De heer Oltmans zou de Russen hebben uitgenodigd, omdat hij het plan heeft binnenkort in de Sovjet-Unie een film te maken over de ecologie. UTRECHT. De tijdschriftenuitgevers, verenigd: in de Nederlandse Organisatie van tijdschriftenuitgevers (NOTU), voelen zich beledigd door minister Engels van CRM. sport-, zaken- en reclamevliegtuigen aan de ene kant en militaire vliegtui gen, hetzij van Nederland, hetzij van andere landen, aan de andere kant. De getuigen, drie Belgen, hadden geen goed woord over voor de man, van wie zij eens kruiden kochten, in de hoop er hun kwalen mee te kunnen genezen. De in Nederland op gang geraakte anti-actie tegen de kruidenhandelaar was ook naar België overgeslagen. Volgens de aanklacht zou de verdachte zich verrijkt hebben met 140.000 Belgische franken. Hij werd ervan beschuldigd deze bedragen door verdicht sels en valse voorwendsels te hebben afhandig gemaakt aan inwoners uit Ber- tem, St. Niklaas en Assebroek. Naar de mening van de officier was er van dood gewone oplichting sprake. „Oltmans gaat zover te suggereren, dat prins Bernhard zou hebben gepoogd te verhinderen dat u tot secretaris-generaal van de NAVO zou worden benoemd”. DEN HAAG. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commis sie, heeft geen enkele ambitie om een belangrijke politieke functie in Nederland te gaan vervuilen. Hij heeft dit donder dagmiddag in een persconferentie in Den Haag meegedeeld. De officier rekende uit, dat de verdach te, die de kruiden in Lunteren bij de firma De Nijs kocht voor 7,78 per kilo gram, in de Belgische gevallen f 2.300 per twee kilo had gerekend. Hij had beweerd dat de kruiden zo duur waren, omdat ze afkomstig waren uit verre landen, waar inboorlingen op de meest onherbergzame plekken in zijn opdracht de kruiden had den geplukt. Op 10 september van het vorige jaar heeft de NOTU een onderhoud met minis ter Engels aangevraagd om met hem te praten over de moeilijke positie waarin de tijdschriften tengevolge van de discrimi natie, die er volgens de NOTU wordt gemaakt tussen de dagbladpers en de uitgaven in de tijdschriftensector. In tegenstelling tot zijn ambtenoten van Financiën en van Verkeer en Waterstaat heeft minister Engels nimmer iets van zich laten horen. Nu. ruim drie maanden later, heeft de minister van CRM de NOTU een volgens deze organisatie lako- niek briefje gestuurd, waarin hij stelt dat het verzoek om een onderhoud gedaan in september door hem is aangehouden tot dat de regering haar beleid ten aanzien van de pers zou hebben vastgesteld. De NOTU voelt zich ernstig gegriefd door deze „bijzonder onelegante wijze van handelen”. Het wenst nu geen gebruik meer te maken van de door de minister geboden gelegenheid voor een audiëntie. officier, lichter” Mr. Luns „Werkelijk, we zijn de carna- valstijd nog niet begonnen. Dat is te gek om los te lopen. Wat ik zo vreemd vind is, dat het mogelijk is dat dit soort zaken nog serieus wordt genomen. Er is geen sprake van Het ellendige is, dat bij zulk soort zaken die, hoe mal ze ook zijn, toch uitvoerig in de pers belanden, het publiek gaat denken: Er moet toch wel iets van waar zijn” De heer Luns zei voorts, dat hij geen telegram van Oltmans onder ogen heeft gehad. „Maar het is wel mogelijk, dat hij er mij een heeft gestuurd. Ik heb mijn assistente in Brussel het recht verstrekt alle volstrekt onbelangrijke zaken achter te houden en niet aan mij voor te leggen. Dus neem ik aan dat zij dat telegram meteen naar de prullemand heeft verwe zen”. Desgevraagd bevestigde mr. Luns, dat hij met premier Biesheuvel en minister Schmelzer indertijd een onderhoud heeft gehad over de rijksambtenaren, die in zijn verlaten ambtswoning in zijn dossiers ge snuffeld hebben. Dat hij dit gesprek kwaad zou hebben beëindigd of dat hij self* met een aanklacht tegen de ambte- ROTTERDAM. De Nederlandse Justi tie heeft Zweden om uitlevering gevraagd van een 30-jarige Algerijn, die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de bomaanslag op de olieraffinaderij van Gulf Oil, vorig jaar in Rotterdam. De man is deze week in Zweden gearresteerd. De Rotterdamse officier van Justitie, mej. A. G. Korvinus heeft sterke aanwij zingen, dat de Algerijn de hand heeft gehad in zowel de voorbereidingen als de uitvoering van de aanslag. De geplaatste plasticbom zette in de nacht van 14 op 15 maart twee opslagtanks met Stookolie in de vlam. Bij de aanslag op het terrein van Gulf Oil brak een brand uit, waarbij tanks met asfalt verloren gingen. De brandweer hield al onmiddellijk na de brand reke ning met de mogelijkheid van sabotage. Op 12 april arresteerde de Israëlische politie in Tel Aviv een van West-Europa naar Israel gevlogen sabotagegroep van het Palestijnse Bevrijdingsfront. Het wa ren drie meisjes en een bejaard Frans echtpaar. De Nederlandse autoriteiten kregen op 18 april via Interpol door de Israëlische oolitie te horen dat één van de aangehouden meisjes had bekend de grote brand bij Gulf op haar naam te hebben. Het was de 26-jarige Evelyn Barge gebo ren in Duitsland en wonend in Frankrijk. Evelyn Barge heeft de politie uitvoerige en vrij gedetailleerde informatie ver schaft, waarbij ook een aantal namen van anderen die bij de sabotage-activiteiten betrokken wen, zegt de Rotterdamse of ficier van Justitie. Het requisitor van de officier noemde mr. Van Bakel niet realistisch. Het was zijn overtuiging, dat ook mr. Hulleman de zaak veel liever had laten lopen „Alles wat nu gebeurt, is mosterd na de maal tijd. De verdachte is failliet en er bestaat geen enkele kans dat hij ooit weer in staat zal zijn deze zaak opnieuw te begin nen” aldus de raadsman, die van mening was dat zijn cliënt „geen misleidender reclame had gemaakt dan anderen” Hij heeft zwart op wit de verzekering gege ven, dat als de kruiden niet hielpen, het geld zou worden terugbetaald en hij heeft in de loop der ja ren bijzonder veel terug betaald Mi Van Bakel hoopte dat de rechtbank clementie zou hebben met „een geteisterd en vernederd man die gebroken is door de gijzeling die hij had onder gaan” en zonder invloed van de pressie van buitenaf, zou willen oordelen. Op 3 februari zal de rechtbank vonnis Uit het onderzoek van de deskundige van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag bleek echter dat op één soort na alle kruiden uit Nederland kwamen. De omzet van de „kruidendokter” be droeg in 1968 f 445.000 en in 1970 nog eens f 300.000 meer. De advertenties in interview-vorm in Belgische huis-aan-huis-bladen noemde de ,de tactiek van een gladde op- AMSTERDAM. „De voornaamste functie van de bestaande pers is het overbrengen van de ideologie van de heersende klasse. De burgerlijke open baarheid, waartoe de pers behoort, is een middel waarvan de burgerlijke klasse zich bedient om haar ideologie op te leggen en te legaliseren”. Dit is één der stellingen waartoe de werkgroep Perskoncentratie komt in haar gelijknamige rapport, dat in boekvorm donderdag is verschenen. Deze werkgroep is voortgekomen uit een com missie, die de Amsterdamse Pers, (de plaatselijke afdeling der Nederlandse Ver eniging van Journalisten) eind 1970 in het leven riep. Het totaal aantal gerapporteerde „bijna botsingen" waarbij uitsluitend gevallen van twee burgervliegtuigen, is niet bekend. Evenmin zijn de resulta ten van het onderzoek van die klach ten bekend. Generaal Van der Wolf merkte op dat bij deze rapportage over bijna botsingen van burger- en militaire vliegtuigen zelden of nooit een klacht van een verkeersvlieger van de KLM voorkomt. Die gerapporteerde gevallen hebben betrekking op verkeersvliegtuigen, De verdediger mr. N. van Bakel uit Eindhoven, meende dat zijn cliënt onrechte werd gezien als een oplichter. Hij stelde dat de officier oplichting onmo- wijzen. 1^

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2