Vliegtuigkaper Niet te veel verwachten van verdwijnt per NIXON VRAAGT MEER Het noodzakelijke kraken België heeft weer een kabinet bod Jong Egypte aan Studentenbetoging hard neergeslagen Europa boekt winst in Brussel Noordse landen erkennen Bangladesh 'keukens GELD VOOR DEFENSIE parachute reizen naar Peking en Moskou’ Monke’s keukendeur staat wagenwijd voor u open... L faillissement Ou d - G e s tapochef leidt bedrijf in La Paz naar Geen vaten met gif meer aan Engelse kust 2 1 rroncDtro eks® c 3 VRIJDAG 21 JANUARI 1972 y „de Uilenboom” Santpoort 9 9 iet ar (Van onze redacteur in Madrid) I X Wat de andere kandidaten betreft: men verwacht dat ook de Noren en de Denen in de eerste tijd aanpassingspro blemen zullen hebben en een emotio nele en mentale reserve tegenover de gemeenschap zullen moeten overwin nen. De Ieren zullen wellicht als ge volg van hun toetreding gemakkelijker een eigen identiteit vinden. BRUSSEL (ANP) De onderhandelingen tussen de EEG en Enge land, Ierland, Noorwegen en Denemarken, over toetreding van die lan den tot de Europese gemeenschappen, zijn deze week met succes afge sloten. Morgenmiddag zullen in het Brusselse Egmontpaleis de dele gaties van de Vier en de Zes hun handtekening plaatsen onder het toe tredingsverdrag en de slotakte, waarin alle materiële regelingen zijn neergelegd. Voor Nederland zullen minister Schmelzer, staatssecretaris Westerterp en de Nederlandse ambassadeur bij de EEG, Sassen, beide documenten ondertekenen. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON In zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres heeft president Nixon aangekondigd dat de defensiebegroting aanzienlijk zal worden verhoogd, o.a. voor de ontwikkeling van nieuwe raketten. „Wij kunnen het feit niet over het hoofd zien”, zei hij, „dat anderen voortgaan met belangrijke uitbreidingen in hun eigen bewapeningsprogramma”. Drie miljard gulden van de nieuwe defensiebegroting is bestemd voor een betere bewapening van de zeestrijdkrachten. Verder zullen nieuwe nucleaire onderzeeboten worden gebouwd met nieuwe en „veel effectievere raket ten”. „Ons vermogen om een stabiele en rustiger wereld te creëren”, aldus Nixon, „om bijvoorbeeld een bewapeningsovereenkomst te bereiken, is afhankelijk van ons vermogen om vanuit een sterke positie te onderhan delen”. dat ook zijn belangen niet te veel in het gedrang zouden komen. Nederland, aldus diplomatieke kringen in Brussel, is er goed uitgekomen. Driekwart van de onderhandelingen had te maken met een groot Nederlands belang, de land bouw. Als de gemeenschap haar uitbreiding harmonisch weet te verwerken en weet uit te buiten, zal ze zonder twijfel een nog veel voornamer rol in de wereld kunnen gaan spelen. Het feit dat de Verenigde Staten duidelijk aarzelden met de uitbreiding toe te juichen en de zwakke aanwijzingen die in Brussel bestaan dat de Sovjet-Unie zou kunnen terugkomen van zijn politiek de EEG niet te erkennen, wijzen daar op. MADRID. De studenten van Madrid zijn gisteren met de politie slaags geraakt met een gewelddadigheid zoals men die in verscheidene jaren niet had gezien. Oog- t fd an ik er et se at ad ap ADVERTENTIE i te de li- dt de J. et :ei et te he is rs, tie en in en ir) de :a, >el G- te et de ii- en ch en en tie in ze ri de e- 1- r- id o- se et fe il de as jd an at an en de o- at in >t- en ;i- t- i. et ig •ft af De begroting voor de zeestrijdkrachten zal, evenals vorig jaar, opnieuw verhoogd worden met zes miljard gulden, voorna melijk voor de aanbouw van nieuwe vaartuigen. De post voor militaire research en de ontwikkeling van nieuwe wa pens die vorig jaar werd vermeerderd met bijna twee miljard gulden, zal dit jaar verhoogd worden met ruim 2,5 miljard. Ook vermeed Nixon iets te zeggen over het teruglopen van de dollarsterkte in het buitenland, ondanks de onlangs be reikte monetaire overeenkomst. De afgelopen onderhandelingen had den, dat is buiten kijf, in de eerste plaats tot doel de vier binnen de gemeenschap te brengen. Maar tijdens de vele zittingen heeft ieder individu eel EEG-lid er uiteraard voor gewaakt, Showrooms Vanderiinde N. V. Amsterdam/ Weteringcircuit 50-52 Tel. 020-226823 Rotterdam/Heemraadsinge! 125/ Tel. 010-258816 Het bereikte resultaat stemt iedereen in Brussel tot tevredenheid. Nu er champagne is gedronken op het succes en men gelegenheid heeft gehad een beetje te bekomen van de vele slopen de (nacht)zittingen die onvermijdelijk waren, kijkt men terug. Het beeld dat zich dan voordoet is het volgende: in net anderhalf jaar tijd (weliswaar werd de conferentie op 30 juni 1970 in Luxemburg geopend, maar pas in september kwamen de onder handelingen goed op dreef) heeft men oplossingen weten te vinden voor pro blemen die niet zelden onoplosbaar le ken. Onderhandelingen over een volko men nieuw verdrag, daar is men het in Brussel over eens, zijn eenvoudiger dan wat hier gebeurde: vier landen trach ten op te nemen in een gemeenschap die een geheel eigen leven was gaan leiden en die bovendien niet wenste dat daar een hiaat in zou komen. Dat dit is gelukt, schrijft men vooral toe aan twee elementen, namelijk de diep gaande en effectieve wijze van opere- BRUSSEL. (ANP) De Belgen hebben een nieuwe regering. Gisteravond heeft de Nederlandstalige christen-democraat Eys- kens, formateur, koning Boudewijn mee gedeeld dat hij erin geslaagd is een nieu we bewindsploeg samen te stellen. De nieuwe regering bestaat uit 19 ministers onder wie de premier, die worden bijge staan door 10 staatssecretarissen. De nieu we regering telt, evenals de afgetreden regering, bewindslieden van twee partijen, namelijk christen-democraten en socialis ten. Mede onder druk van studentenorgani saties heeft de Egyptische regering op dracht gegeven „het land op voet van oorlog” te brengen en op de universiteiten alle faciliteiten in te voeren die de jonge lui in staat stellen soldaatje te spelen. Of zij daarbij ook nog hoopt dat de studen ten studeren, is niet duidelijk, maar ge zien de bijzonder zwakke laag van weten schappelijk geschoolden in Egypte zou dat studeren eigenlijk belangrijker moeten worden geacht dan het marcheren en om oorlog roepen. De Egyptische studenten staan blijkbaar te trappelen om de heldendood in de Sinaï te sterven en zij fulmineren nu tegen alles en allen waarvan zij bij dit Minister Van, Agt heeft een merkwaar dig antwoord gegeven aan Eerste-Kamer- leden over de kwestie van het huizenkra ken, namelijk: hij heeft verklaard dat „het overleg over de mogelijkheid om de noodzaak tot huizenkraken te vermin deren, nagenoeg is afgerond.” De huizenkrakers, die in het algemeen worden voorgesteld als illegalen of ten minste wetsovertreders, zullen met deze formulering blij verrast zijn. De minister bevestigt er immers mee dat huizenkraken „noodzakelijk” kan zijn. Als minister Van Agt dit weloverwogen heeft gezegd en niet een van zijn traditionele ongelukkige formuleringen heeft gebruikt die later moeten worden rechtgezet, betekent het een zó duidelijke schuldverklaring van de overheid over het in gebreke blijven bij de regeling van de woningverdeling, dat er niets anders overblijft dan te veronder stellen dat de regering het huizenkraken moreel aanvaardt. De huiseigenaren zullen minder enthou siast zijn over deze ministeriële verklaring dan de krakersgroepen, vooral omdat hun eigenaarsrecht hiermee danig in de lucht komt te hangen. Zij zijn van de wetteloos heid op dit gebied de dupe, terwijl zij zich in het algemeen de ongunstige uitzon deringen daargelaten onthouden heb ben van eigen rechter spelen. Het is dan ook gewenst dat de door resultaten van de sinds augustus verleden jaar van kracht zijnde maatregelen om de nationale economie bij te spijkeren. Zijn optimisme wordt echter niet gedeeld door Amerikaanse economen en zakenlieden. getuigen verzekeren dat er tientallen ge wonden vielen en dat de studenten bij dozijnen werden gearresteerd. De Madri- leense studenten wilden een stille herden kingsmars naar het centrum houden ter nagedachtenis van hun kameraad Enrique Ruano, een jonge student die drie jaar geleden in de dood werd gejaagd door de politieke politie. HELSINKI (Reuter) Finland is het derde Noordse land dat gisteren zijn be sluit heeft bekendgemaakt tot erkenning van Bangladesj. Eerder op de dag hadden Denemarken en Zweden dit reeds gedaan. (VWVlAAAAAAfVUWWVVUVWWWtMAAAMAMUVVlMVWVVWlMfVtAJVMRMAfVIMAWVlAAWWUUWWUUVVWlAMMAAAAAAAAAAAAAAi In januari 1969 wilde de politie hem arresteren wegens het verspreiden van illegale propaganda. Zijn woning lag op de zevende verdieping van een flatge bouw. Volgens de politie probeerde Ruano zich met een sprong over het binnenhof in veiligheid te brengen. Hoe dan ook, hij was op slag dood. De politie wilde de zaak eerst in de doofpot stoppen. Later pro beerde men, door gedeeltes uit een zoge noemd „dagboek” aan regeringsgetrouwe kranten in handen te spelen, te insinueren dat Enrique Ruano homofiel was en bo vendien nog geestelijk gestoord, en daar om zelfmoord had gepleegd. Dit werd door de ouders en studiegenoten van de jongeman als „gemene, laagvloerse propa ganda” aan de kaak gesteld. De politie was gisteren met man en macht op de been om de protestmars te verhinderen en daarbij kw&m het op het universiteitsterrein tot bloedige gevechten. De gehelmde en van wapenstokken voor ziene politie achtervolgde de studenten zelfs tot in meisjesslaapkamers toen deze hun toevlucht probeerden te zoeken in een collegegebouw. Diverse professoren die zich tussen het gewoel bevonden, wer den eveneens met wapenstokken bewerkt. Als men bedenkt dat de Nederlandse landbouw van begin 1973 af een vrij wel complete toegang tot de Britse markt krijgt, afgezien van enkele over gangsmaatregelen die voornamelijk op groenten en fruit slaan, dan kan ons land zichzelf feliciteren. Hoe groot het politiek gewicht van Nederland in een gemeenschap van de Tien zal worden, is nog een vraag. Ondanks het feit dat we een klein land zijn, hadden we in de EEG van de Zes een betrekkelijk groot gewicht. Gere kend naar inwonertal zowel als naar economische macht, zal Nederland straks van de zes „kleinen” (de Bene lux, Noorwegen, Ierland, Denemakren) de grootste blijven. Dat neemt niet weg dat de Nederlandse invloed zal dalen. Tegen het gevaar dat het Nederland se standpunt minder gewicht in de schaal zal gaan leggen, kan ons land zich wapenen onder meer door grote eenheid van de zes kleinen te bewerk stelligen. De spelregels van de vergrote EEG maken het namelijk onmogelijk dat de vier groten (Frankrijk, Duits land, Engeland en Italië) de zes ande ren hun wil opleggen. Of waar Nederland op hoopt en Ten aanzien van de NAVO, legde de president opnieuw de nadruk op de Euro pese toezeggingen om een grotere portie van de defensie voor Europese rekening te nemen. Hij zei verder dat er een grotere samenwerking met andere landen diende te zijn over zulke problemen als de ille gale narcoticahandel, de milieuvervuiling, bevolkingsaanwas, en een juist gebruik van de zeebodem. De president was optimistisch over de iedere dag verse hazepeper, fonduesausjes, patés en hors d’oeuvres in ons winkeltje De president zei dat nu de Verenigde Staten zich realistischer opstellen tegeno ver hun bondgenoten, „wij nu ook reëler moeten zijn ten aanzien van hen die onze tegenstanders zijn geweest.” Hij verwees naar de overeenkomst over Berlijn, de vorderingen in de onderhandelingen over een wederzijdse beperking van het kern- wapen-arsenaal, en zei dat zijn reizen naar Peking en Moskou later dit jaar vooral ten doel hebben de communicatie kanalen open te houden. „Mijn bezoeken betekenen niet dat er verschillen tussen ons zullen zijn verdwenen, of in de naaste toekomst zullen verdwijnen Het zou een ernstige vergissing zijn om te zeggen dat men weinig gebaat is bij uitbreiding van de communicatie met Peking. Maar het zou ook een vergissing zijn om er te snel te veel van te verwachten,” aldus Nixon. voornemen hinder ondervinden. Zij eisen verbreking van betrekkingen met alle landen die op een of andere wijze iets met Israel uitstaande hebben, zij zijn zelfs boos op de Sovjet-Unie die wél wapens en adviseurs aan Egypte levert maar de joodse intelligentsia uit Rusland naar Is rael laat emigreren. Dit laatste en het feit dat zij West-Duitsland zelfs kwalijk ne men dat het schadevergoeding aan Israel betaalt vanwege de nazimisdaden, demon streren een wel zo ontmoedigende ver wringing van denken en doen bij de studerende jeugd in Egypte, dat men wei nig hoop kan hebben op een verstandiger beleid van Egyptische kant naarmate de jongere generaties aan bod komen. - LAS VEGAS/DENVER (UPI/DPA/AFP) Een ongeveer 25-jarige man heeft gis teren een DC-9 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Hughes Air West gebruik om er 50.000 dollar mee af te persen, onder bedreiging met vijf staven dynamiet, en de gezagvoerder gedwongen naar Denver te vliegen. Tijdens de vlucht is hij met een eveneens afgedwongen parachute en valhelm uit het vliegtuig gesprongen. LA PAZ (EFE) Klaus Barbie, oud- chef van de Gestapo in Lyon, die zich in La Paz Klaus Altmann liet noemen, heeft de scheepvaartmaatschappij „Transmariti- ma Boliviana” naar het faillissement ge leid. Dit schrijft het in de Boliviaanse hoofdstad verschijnende blad „Presencia”. Volgens de krant is het tekort een mil joen dollar. Sedert september 1971 woont Barbie in Lima in Peru, waar hij de leiding heeft van een andere scheepvaartmaatschappij, de „North Suite”. Tot nu toe is in La Paz geen enkele officiële mededeling gedaan over het fail lissement van de Boliviaanse scheepvaart maatschappij, waarin de staat voor 51 per cent deelnam. Men neemt aan, dat de regering de uitlevering van Barbie zal vragen. In onze showroom vindt u Monke keukens voor iedere woonsituatie en elk budget. Loopt u eens bij ons binnen en leg uw specifieke wensen voor aan onze keukenarchitect. Neem’n ruwe maatschets van uw keuken mee en hij maakt ter plaatse een offerte op tekening voor u klaar. Kosteloos! U bent gast in de Monke Keuken! Over de oorlog in Vietnam was de president kort. Hij vestigde er de aan dacht op dat de activiteiten van Ameri kaanse luchtmacht in zuidoost-Azië met 50 percent zijn af genomen, en dat het Amerikaanse aandeel in gevechten te land is beëindigd. „Het is mijn hoop,” zei Nixon, „dat wij dit tragische conflict door onderhandelingen tot een eind kunnen brengen. Als we dat niet kunnen, dan zulle we het beëindigen door Vietnami- sering.” Maar hij herhaalde de oude clau sule dat Zuid-Vietnam eerst de gelegen heid moet hebben zijn eigen toekomst te bepalen een clausule die voorlopig neerkomt op het in stand houden van het regime var. president Thieu. Terwijl wij deze overigens vrijblijvende offerte uitwerken, bieden wij u graag een keuze aan uit een aantal heerlijke salades en sandwiches.en vanzelf sprekend is de koffie klaar. minister Van Agt aangekondigde overeen stemming tussen Justitie, Economische Zaken en Volkshuisvesting spoedig tot een bindend besluit zal voeren waarmee ook de gemeenten hun voordeel kunnen doen. Het is zaak dat de regeling (die de „noodzaak tot kraken” moet verminderen) met zoveel visie wordt samengesteld dat het kraken niet verminderd, maar overbo dig wordt. Alleen dan kan men de toch nog uitgevoerde kraakondernemingen als strafbaar en laakbaar beschouwen. De medemenselijkheid en het verlangen om door de overheid nagelaten zorgvuldigheid bij de huisvesting aan te vullen, waarmee de kraakacties indertijd zijn begonnen, hebben de formele onrechtmatigheid er van uitgewist. Het publiek heeft sympa thie getoond voor deze illegale vorm van charitas en de overheid heeft zich erdoor laten overtuigen dat zij een nalatigheid had goed te maken. Als nu bereikt wordt dat die overheid de frustrerende toestan den op het gebied van leegstaande wonin gen en het gebrek aan betaalbare wonin gen uit de wereld helpt, hebben de kraak acties een zegenrijk gevolg gehad maar dan moeten zij ook ophouden. Het zal aan de op stapel staande regelingen liggen of het kraken overbodig zal worden. Er wor den dus hoge eisen aan die regelingen gesteld. En er is bovendien grote haast bij. waarvoor het altijd geijverd heeft de uitgebreide gemeenschap nu snel ler de weg naar Europese (politieke) eenwording zal gaan afleggen, is ook nog een open vraag. Een Europese topconferentie, later dit jaar, kan daar meer licht op werpen. Veel zal afhan gen van de Britse bereidheid suprana- tionaliteit te aanvaarden. Veel hoopge vends hoort men daarover in Brussel niet. De nog steeds moeilijk te schatten Britse houding zal er waarschijnlijk voorlopig een zijn van koele en harde vooropstelling van ei gen belangen. De man had het vliegtuig, dat juist van het vliegveld van Las Vegas ging vertrek ken naar Reno, op de startbaan tot stop pen gedwongen. Hij ging het toestel binnen, liet de 67 passagiers en twee ste wardessen uitstappen en eiste het bedrag van 50.000 dollar in bankbiljetten van lange waarde. Bovendien wilde hij een parachute en een valhelm hebben. De politie moest op een afstand blijven en het vliegtuig moest worden bij getankt. De kaper dwong de piloot daarna op te stijgen en koers te zetten naar Denver. In het vliegtuig waren ook nog de tweede piloot en een stewardess aanwezig. Ondanks de eis van de kaper dat het vliegtuig niet achtervolgd zou worden, ste gen twee straaljagers op. Later werd offi cieel meegedeeld dat de man ten noord oosten van Denver uit het toestel is ge sprongen. TRURO (Reuter). De opruimings- ploegen die enkele dagen in de weer zjjn geweest om grote aantallen vaten met giftige en brandbare stoffen op te ruimen die geregeld aan de westkust van Enge land aanspoelden, schijnen de slag te hebben gewonnen. Volgens de autoriteiten zijn er gisteren geen nieuwe vaten aangespoeld. Ze zou den afkomstig zijn geweest van het Spaanse vrachtschip Germania, dat vier weken geleden in Het Kanaal is gezonken. De Finse minister van Buitenlandse Za ken, Mattila. verklaarde dat de zaak van daag voor definitieve goedkeuring aan president Kekkonen zal worden voorge legd. Nixon’s rede stond verder sterk in het teken van de komende verkiezingen. Niet alleen was er voor elk wat wils, voor boeren, jongeren, ouderen, tot en met de status van de vrouw, maar hij legde er bij herhaling ook de nadruk op dat het noodzakelijk was dat de Republikeinen en Democraten zouden samenwerken om de door hem voorgestelde programma’s aan te nemen. Het congres moet in de komen de zitting nog tientallen voorstellen van Nixon uit de afgelopen jaren af handelen, en vermoedelijk om die reden vermeed de president dit jaar daar, behalve de voor stellen vooir defensie (in een verkiezings jaar een „veilig” voorstel, omdat het con gres niet graag de schuld wil dragen de nationale defensie te verwaarlozen) en er een nieuwe reeks aan toe te voegen. President Nixon tijdens het uit spreken van de „State of the Union”. Achter de president vice-president Spiro Agnew en de voorzitter Van het Huis van Afgevaardigden, Carl Al bert. ren van de Europese commissie en haar diensten en het beslissende ge sprek in mei 1971 tussen president Pompidou van Frankrijk en de Britse premier Heath. Maar weinig ingewijden hebben in die anderhalf jaar gevreesd, dat de uitbreiding van de EEG opnieuw zou gaan mislukken. Slechts op één mo ment heeft men de adem ingehouden. Dat was toen de Fransen in maart vorig jaar plotseling het punt van de positie van het pond sterling als reser ve-valuta aanroerden. Toen Pompidou en Heath eenmaal hadden afgesproken dat die positie langzaam maar zeker zou worden afgebroken hebben de Fransen, daar is iedereen het over eens, constructief meegewerkt aan het vinden van oplossingen. Geopend van maandag t/m zaterdag Amsterdam maandags gesloten) In het kabinet hebben de christen democraten (de premier meegerekend) de overhand met 10 van de 19 zetels. Ook de Nederlandssprekende ministers (eveneens inclusief Eyskens) zijn in de meerderheid met 10 posten. Van de 10 staatssecretaris sen zijn er zes Nederlandssprekend. De nieuwe bewindsploeg ziet er als volgt uit: christen-democraten: Eyskens (eerste minister), Vanden Boeynants (De fensie), Harmel (Buitenlandse Zaken), Servais (Volksgezondheid), Van Elslande (Binnenlandse Zaken), De Saeger (Open bare Werken), Hanin (Franse Cultuur), Tindemans (Landbouw en Middenstand), Van Mechelen (Nederlandse Cultuur) en Vlerick (Financiën). Socialisten: Cools (vice-premier), Ansell (PTT), Vrancks (Justitie), Major (Tewerk stelling en Arbeid), Namèche (Sociale Za ken), Delmotte (Verkeer), Claes (Neder lands Onderwijs), Hurez (Frans Onder wijs) en Simonet (Economische Zaken). om u de kans te geven in één showroom ongelofelijk veel keukens te zien. Van verschillende typen, in allerlei opstellingen en in een veelheid van kleuren. Elk keukentype heeft honderden variatiemogelijkheden. Bovendien zijn er 7 verschillende prijsklassen. U treft er al een complete keuken aan voor fl. 1.300,-.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3