I Haar modejournaal ITALIAANSE COUTURIERS KREGEN SUBSIDIE VAN REGERING MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE HEEMSKERK IN CIJFERS Jaarverslag over 1971 GEWEVEN BOEKET" W BRANDJE IN DRUKKERIJ ■fl Éz INSPIRATIE BELOFTE FAMILIE-DRUKWERK TB® j B V VRIJDAG 21 JANUARI 1972 8 r'wwmwwwwwwwwMwiMvwwwwwvwwwMwwMMwwwiiiwiMi^^ (Van een medewerkster) Dure snoeren Militaire rechtspraak TV-rubrieken Fluoridering VELSEN ROME De Romeinse coutu riers zitten aan de grond en wij hadden het zelfs bijna zonder een nieuwe Italiaanse mode moeten doen als premier Colombo op het allerlaatste moment niet met een subsidie van 400.000 op tafel was gekomen. Van de 50 Italiaanse mo dehuizen van het vorige jaar zijn er nu nog maar 25 overgebleven en die hadden de overheidssteun hard nodig om de afgelopen week nog een show te kunnen houden. BRANDENBURG’" VAN RIXEL zo’n drukker! .A ff ,-A. De kuitbroek is voor het buitenleven weer in FVVVVWWWVVVVVVVWWIMMMRIVIRMflRRflRRflfVIMMP VVWWWVVVWWVWW*flfWVVWVVVl/WVWWWWWWWWWWVWVWWWWWWW»Rf«ll 30 W. VELDHUIZEN, Zandvoort. Stuyt in (Van een onzer verslaggevers) in weergeven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Electrotechnisch Bureau Service en storingen binnen 24 uur. Oosterduinweg 29 IJmuiden telefoon 1 47 68. Vele standaardmodellen in monster boek thuis te bekijken Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud Hoewel er ook wel bijbelse motieven in deze kleden zijn verweven, blijven de bloemen toch overheersend. Zij ma ken de Nederlandse tafelkleden tot iets unieks in de Europese weefkunst. Van daar dat een bezoek aan deze bijzondere expositie in het Rijksmuseum valt aan te bevelen. Forquet, de couturier die wereldbe roemd werd door de bruidsjurk die hij voor de Griekse koningin Anna Maria maakte, heeft zijn modehuis gesloten en is huisarchitect geworden. En zelfs Fa- biana die Sophia Loren als klant heeft maar die ook heel wat jurkjes voor C A ontwierp, denkt er over om ermee op te houden. Haute-couture is in Italië geen haal bare zaak meer. Prinses Galitzine is daarom het vorig jaar al naar de con fectie overgestapt en Antonelli en Caro- sa en het modehuis van prinses Giovan na Caracciolo d’Avellino Ginnetti heb ben haar voorbeeld nu ook gevolgd. tijdens de haute-coutureshows gebeur de, is door strenger vastgelegde au teursrechten moeilijker geworden. van Moens- i i 1 I Prof. mr. H. H. A. DE GRAAFF, Hoogleraar Univ. v. Amsterdam GEBOREN: C. ten Have-de Waard, d., Zwarte Mie renvlak 16, IJmuiden; A. E. J. M. Kastelic- van Duin, d., Petteveltlaan 14, IJmuiden; H. Chtouki-de Bruin, z., Pres. Kruger- straat 81 IJmuiden; A. W. Kiewiet-Wij- ker, z., Langevlak 26, IJmuiden. GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK Ir h e b d d v 1! d h t n vi m di 05 re G re b< n: te g< h k v d b b 5 I 1 In 1969 werd in het „Danske Kunst- tndustriemuseum” in Kopenhagen een tentoonstelling aan deze collectie ge wijd en daar „Hollandsk Buket” ge noemd. Thans is deze verzameling in het Rijksmuseum te zien. Zij is uitge breid van 15 tot 28 tafelkleden, met aanvulling van een aantal verwante weefsels, zoals stoelovertrekken en kus sens. Van de inbruikleengevers worden in de catalogus de namen van de rege rende vorsten van Nederland, Dene marken en Zweden vermeld. Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 De Italiaanse modehuizen die naar de confectie overzwaaiden, houden de produktie nauwelijks in eigen hand. En het „afkijken” zoals dat op grote schaal Het teruggekeerde matrozenpak maal op of iets boven de knie en met hot pants en minirokjes als speelse va riaties voor de vakantie. De in grote financiële moeilijkheden verkerende modehuizen namen een kwart miljoen gulden van de Italiaan se stoffenfabrikanten aan, maar moes ten in ruil daarvoor beloven dat oranje, beige en turquoise deze zomer de nieu- In uw rubriek „Deze week in Hilver sum” van de redacteur F. M. Buysman, wordt onder de ijzersterke programma’s verzuimd de programma’s van de VARA te vermelden, (vrijdag 14 januari 1972). Mocht uw heer Buysman zulks niet we ten, het zijn namelijk 1 van de 8 van Mies Bouwman. Coronation Street; Koning Klant; Hier is Lucy; Ombudsman; Man- nix; Jason King en Achter het Nieuws. Een gegeven is ook, dat in Heemskerk gemiddeld per week 2102 liter schoolmelk wordt gedronken; 41 liter minder dan in 1970. Te verklaren uit het feit, dat het aantal kinderen, dat van deze voorziening gebruik maakte, percentsgewijs daalde van 36.5 naar 33.5 percent. De 24 Italiaanse couturiers die voor lopig nog op de oude voet doorgaan, hebben de afgelopen week alles in het werk gesteld om bij iedereen in de smaak te valen. En vandaar dus, dat de nieuwe Italiaanse zomermode, die de afgelopen week in Rome werd ge toond, draagbaar maar niet erg specta culair was. De rokken vielen bijna alle- Tot en met zaterdag 30 januari is in het Rijksmuseum in Amsterdam de ten toonstelling „Geweven Boeket” te zien. Deze expositie omvat Nederlandse bloementafelkleden uit de 17e eeuw. Voor deze tafelkleden werden namelijk bloemmotieven gebruikt. Deze kleden zijn zo zeldzaam dat hun bestaan slechts in een kleine kring bekend is en hun aantal, zowel in particuliere verzame lingen als in musea overtreft de 50 dan ook niet. ONDERTROUWD: C. A. Leban, Hembrugstraat 142 II, Am sterdam en E. M. Spek, Gildenlaan 74, Vel- sen-noord, t.a. Amsterdam, Hembrugstraat 142II; M. N. M. Steenmeijer, Venus- straat 125, IJmuiden en A. A. G. van den Helder, Slaperdijkweg 94, Haarlem, t.a. Egmond a/d Hoef, Oranjeplein 9A; R. P. Belj aards, Patriciuslaan 5, Santpoort en C. M. Jollie, Santpoortse Dreef 72, Sant poort; H. J. Engelhart, Trompstraat 92, IJmuiden en W. J. Booij, Vleetstraat 7, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Willebrordstraat 5; H. W Schoon, Anemonenstraat 2, Sant poort en M. A. Osendarp, Kerkerinklaan 32, Santpoort, t.a. Santpoort, Broekbergen- laan 9. OVERLEDEN: C. Fray, 83 jr., weduwnaar van B. W. Ch. Tabeling, Hoofdstraat 31, Santpoort; :H. P. Shepherd, 78 jr., weduwe van G. H. Visser, Heerenduinweg 181, IJmuiden; W. Maasland, 55 jr., echtgenoot van M. B. E. Voigt, Eenhoornstraat 25, IJmuiden. Zoals gezegd, is de gehele strafmotive- ring (circa 120 regels) woord voor woord door de president voorgelezen, waarna voor de pers nog ruime gelegenheid is geboden de tekst te bestuderen. De be trokken verslaggever moest dus wel bij zonder slecht hebben opgelet anders zou hij die voorlezing niet hebben opgediend als een „opmerking van de president” en daarvan een zó verminkt verslag hebben gegeven. Bij betere informatie zou er voor de schrijver in het „Haarlems Dagblad” geen aanleiding hebben kunnen bestaan voor kritische opmerkingen aan het adres van de krijgsraad naar aanleiding van de vergelijking, die in feite in het geheel niet op de rekening van dat college kon wor den gesteld! Kritiek kan een goed ding zijn, óók In de inleiding tot de catalogus, stelt mevrouw Vibeke Woldbye, conserva trice van het Deense museum onder meer, dat de gebloemde tafelkleden die het onderwerp van deze expositie vor men, volgens de meest gangbare op vattingen afkomstig zijn uit de steden Delft en Gouda. Vooral het werk van de in Delft woonachtig Frans Spiering omstreeks 1550 in Antwerpen gebo ren kreeg toen grote bekendheid. Later kreeg Spiering ook naam in De nemarken, alhoewel het Deense hof zijn eigen werken uiteindelijk toch niet heeft aangekocht. Wel werden er patro nen naar Nederland gestuurd om daar voor de Deense paleizen te worden ge weven. De bezetting van de kleuterscholen was in 1971 zodanig, dat op vrijwel alle scho len de plaatsing van kleuters geen proble men opleverde. Het aantal schoolgaande kleuters bedroeg eind 1971: 1448. Hiervan bezochten er 387 de vijf openbare, 386 de vijf prot. chr. en 675 de negen r.k. kleu terscholen. De plaatselijke sportverenigin gen ontvingen over 1970 voor hun 3021 jeugdleden een totale subsidie van bijna veertig mille: of te wel 12.98 per jeugd lid. (een stilling van ongeveer 14 percent). In 1971 waren 6872 personen lid van een Heemskerkse sportvereniging, hetgeen een vermeerdering betekent van 853 leden. Het openluchtzwembad De Waterakkers met de zonneweide trok vorig jaar 220.000 IJMUIDEN Artsen: Van zaterdagmorgen tien uur tot zondag 24 uur A. J. G. Wermenbol, Maasstraat 15, tel. 16388; F. van Vene tian, Kennemerlaan 214, tel. 10035; P. J- W. van der Toorn, Frans Naereboutstr. 70, tel. 14084. Apotheek: Apotheek Kuijlman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 14204. Verloskundige. Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleegster Het Wit-Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde belle men: 0255015645. Wijkverpleegster Het Groene Kruis: zus ter F. Gils, Schiplaan 276, IJmuiden, tel. 11485; zusted C. van Ee. Bonekampstr. 8, IJmuiden, tel. 16748. Tandarts: zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur C. Ph. Hamann, Vondellaan 27, Beverwijk, tel. 0251023017. Dierenarts: de dienst voor zieke huisdie ren wordt waargenomen door de dieren arts Th. Winkel, Van Tuyllweg 17, Vel- sen-Zuid, tel. 02550—11236. SANTPOORT Arts: H. Strik, Hoofdstraat 165, Sant- poort-Noord, tel. 023-378310. Door de reinigingsdienst is ca. 46.000 m3 huisvuil plus industrie-afval ingezameld en afgevoerd naar de stortplaats te Bever wijk. Op verzoek van burgerij en politie zijn 112 autowrakken afgevoerd. Heemskerk besteedde in 1971 bijna tweeëneenhalf miljoen gulden aan het bouwrijp maken van gronden. De op brengsten van de grondverkopen bedroe gen bijna drie miljoen voor 7.25.48 ha. Per 31 december was ruim 20 miljoen (boek waarde) aan gronden bij het grondbe drijf in beheer. bezoekers; nagenoeg hetzelfde aantal als vorig jaar. In de jeugdherberg Assumburg over nachtten 21.162 personen. Iets minder dan vorig jaar, hetgeen wordt toegeschreven aan de restauratiewerkzaamheden. Er kwamen totaal 7980 (10.350) buitenlanders naar Assumburg. m2 groen. In 1971 werden 3000 vaste planten geplant, 35000 heesters, 1600 bo men en 20.000 rozen. Ook naar eigen ontwerp ////z z Wel laat, wil ik toch enkele vragen «tellen over het centraal antennesysteem, waartoe de Woningstichting Velsen enige tijd geleden is overgegaan. Voortaan be taalt men daarvoor twee gulden per maand. Na aansluiting ontvangt men een standaardsnoer van 1.25 meter lengte gra tis. Wat er meer aan snoer nodig zou kun nen zijn, wanneer het televisietoestel bij voorbeeld verder van de wandcontactdoos af geplaatst is dient betaald te worden en daarvoor gelden de volgende prijzen: snoer, uitsluitend per vijf meter verkrijg baar voor 26.50 exclusief btw, per tien meter 34,- exclusief btw. Bjj drie speciaalzaken heb ik geïnfor meerd naar de prijs van snoer van dezelf de kwaliteit. Daar kostte een snoer van tien meter lengte ongeveer vijftien gulden en daarbij is het vakkundig bevestigen van de contactstop inbegrepen. Hoe is dit mogelijk, daar men toch door het in grotere hoeveelheden inkopen tot voordeliger prijzen zou moeten komen? Je vraagt je af of men bij de gemeente altijd zo (te) duur inkoopt. Wie weet had dit centraal antennsysteem, als er wat meer op de kleintjes gelet zou worden, ook wel uit de laatste huurverhoging betaald kunnen worden. G. SCHELVIS-ROOS HOEFGEEST. Velsen Evenals in voorgaande jaren heeft zich ook in 1971 de groei van het aantal inwoners voortgezet. Op 31 december be droeg het inwonertal officieus 30.115, het geen een aanwas betekent van 761 inwo ners. In percenten geeft dit een stijging van 2.59 percent. In 1970 bedroeg de aanwas 1202 inwoners ofwel 4.27 percent. In 1971 werden in Heemskerk 992 kinde ren geboren. In 1970 waren dat er 1049. Het korps Vrijwillige Brandweer telt nu 38 leden: vijf meer dan in 1970. Het bewakingsgebied van de brandweer omvat 2740 ha. De brandweer moest in 1971 95 maal uitrukken. Eenmaal ging de wagen de garage uit om de ijsberen van circus Boltini met water af te koelen, terwijl voorts eenmaal moest worden uitgerukt om een familieruzie waarbij brandstich ting te pas kwam, te sussen. vonnis geciteerd omdat zij voor het colle ge aantoonden dat de psychiater ten on rechte met een „moment-opname” had volstaan en andere factoren had veron- achtzaamd. Die andere ook in het vonnis vermelde factoren achtte de krijgsraad van zóveel gewicht dat hij tot een andere conclusie kwam dan de psy chiater en tot het oordeel, dat de feiten aan v. S. slechts in mindere mate konden worden toegerekend dan indien van een ziekelijke storing van de geest vermogens geen sprake zou zijn geweest. Diverse wegen zijn weer van een slijt laag voorzien, terwijl bij de aanleg en reconstructie van wegen ongeveer 12.000 ton asfalt werd verwerkt. De oppervlakte aangelegd openbaar groen werd vergroot met circa 57.780 m2. Bij diverse scholen werd voorts nog 14.000 m2 groen aange- Door de woonwagenbewoners zijn in 1971, vanaf 1 augustus, 683 aanvragen ingevolge de algemene bijstandswet inge diend, waarvan 74 aanvragen zijn afgewe zen. Veertig aanvragen zijn nog in behan deling; 315 aanvragen betroffen medische voorzieningen. Modieus ingestelde vrouwen, die zich graag voor niet al te veel geld toch leuk willen kleden, zullen binnenkort wel iets van de malaise in de Italiaanse haute-couture merken. De betere Ne derlandse, Duitse en Belgische confec tiefabrieken verwerken namelijk onge looflijk veel Italiaanse modevondsten in hun collecties en zullen nu hun inspira tie elders moeten zoeken. wanneer deze zich richt tegen rechterlijke organen. Doch in de pers geuite kritiek dringt tot het grote publiek door en men behoort zich bij het uiten daarvan dan wèl te baseren op deugdelijke informatie. Rechters behoren tot die categorieën van personen die zich niet kunnen verweren tegen te hunnen aanzien in de pers gedane onjuiste of misleidende beweringen. Betreurende hetgeen geschied is, heb ik er niettemin waardering voor dat het „Haarlems Dagblad” terstond bereid bleek tot publikatie van bovenstaande rechtzet ting. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 023374187. Voor verloskundige, wijkverpleging, tandarts en dierenarts: zie onder IJtnui- den. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. J. van Monsjou, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 32240; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: F. B. Naber, Jan van Kuikweg 78, Heemskerk, tel. 32475. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschu wen. Dierenarts. Zie IJmuiden. Apotheek. Zie Beverwijk. Verloskundige. Zie Beverwijk. Tandarts. Zie IJmuiden. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster Duin, Maerelaan 240, Heemskerk, tel. 28437 De Arnhemse krijgsraad wees op november 1971 vonnis in de geruchtma kende zaak tegen de dienstplichtige mili tair v. S., die o.m. schuldig bevonden werd aan doodslag op twee Belgische politie mannen en aan poging tot doodslag op twee hunner collega’s. In deze zaak was voor openbaar ministerie en rechters het grootste probleem dat van de keuze van de straf. Omdat de verdachte militair was. moest hij voor de militaire rechter te rechtstaan. De zaak zelf had geen enkel typisch militair aspect en de problemen zouden dezelfde zijn geweest indien de burgerlijke strafrechter de zaak zou heb ben moeten behandelen. Het „Haarlems Dagblad” van 1 decem ber 1971 wijdde aan deze zaak enige beschouwingen die mij niet tot een weder woord genoopt zouden hebben, ware het niet dat deze werden afgesloten met een kritiek op de krijgsraad en, over het hoofd van dat college heen, op de gehele militaire justitie, welke kritiek gebaseerd werd op „de persverslagen”, in dit geval op enkele regels die een volkomen ver keerde indruk gaven van hetgeen had plaatsgevonden. De schrijver dan acht de bestaande problematiek (die van de straftoemeting) „nog onnodig vertroebeld door een hoogst ongelukkige opmerking van de president van de Krijgsraad, mr. K. N. Korteweg, die volgens de persverslagen zou hebben gezegd dat de krijgsraad niet zou hebben geaarzeld de maximumstraf van twintig jaar op te leggen.indien het psychia trisch rapport niet zou hebben uitgewezen dat de dader tijdens zijn misdaad aan een ziekelijke stoornis moet hebben geleden, een toestand die de president kenschetste als die van een soldaat „die onder sper vuur ligt”. Voorts constateert de schrijver dat de burgerlijke rechter nooilt op zo’n „merk waardige vergelijking” zou zijn gekomen en hij vraagt zich af „waarom moet het militaire element dan een rol spelen en wel in een zo aanvechtbare vorm als een in militaire termen vertaalde psychiatri sche complicatie?” om tot de conclusie te komen „Als de militaire rechters zozeer doortrokken zijn van hun eigen vak dat zij in de rechtspraak overwegingen laten meespelen, die ontleend zijn aan het gele galiseerde geweld van de oorlog, wordt het duidelijk waarom steeds meer wordt aangedrongen op tenminste een uitmon ding van de militaire rechtspraak op de burgerrechter”. Wie zich baseert op persverslagen loopt risico’s, als die persverslagen de werke lijkheid onjuist, te beknopt, of verminkt Dat is in het onderhavige geval helaas geschied. Wat heeft dan in feite plaats gehad? De president heeft geen „opmerking” gemaakt, doch bij de uitspraak ter te rechtzitting voorlezing gedaan o.m. van het uitvoerige gedeelte van het vonnis waarin de straf waartoe de krijgsraad was gekomen, werd gemotiveerd. De vergelijking, waaraan de schrijver in het „Haarlems Dagblad” aanstoot heeft genomen, was niet van de president of van de krijgsraad afkomstig doch is terug te vinden in het rapport van de als deskundige ingeschakelde psychiater, in casu de Geneesheer-Directeur van de Psy chiatrische Observatiekliniek van het Ge vangeniswezen van het Ministerie van Justitie te Utrecht, die van oordeel was dat de hem ten laste gelegde feiten aan v. S. ternauwernood konden worden toegerekend, hetgeen de deskundige toe lichtte met de woorden „Betrokkene moet in de nacht van de catastrofale gebeurte nissen in een veranderde bewustzijnstoe stand hebben verkeerd.een toestand die oraepsychotisch mag worden genoemd Een toestand, vergelijkbaar met die van de „trigger-happy” frontsoldaat, of de sol daat die zich in het vijandelijk spervuur stort”. De krijgsraad heeft deze woorden in hetlegd. Heemskerk bezit ongeveer 432.780 we modekleuren zullen worden. En wie weet heeft een handige zeilbotenfabri kant de matrozen-rage er wel doorge drukt. Met blazers gecombineerde wijde ma trozenpantalons nemen namelijk een belangrijke plaats in de nieuwe Ita liaanse mode in, maar daarnaast zijn de Italiaanse couturiers de reis van president Nixon naar China niet ver geten want de Chinese mandarijnenjas- sen beloven de „bestsellers” van zomer ’72 te worden. HEEMSKERK. In 1971 zijn Heemskerk 326 woningen voor bewoning gereed gekomen. De woningen kunnen als volgt worden onderverdeeld: 187 woning wetwoningen, 86 particuliere woningen in de premiesector en 53 particuliere wonin gen in de vrije sector. Op 1 januari 1972 waren 482 woningen in aanbouw. Aan de bewoning werden door onbewoonbaarver- klaring, verbouw en afbraak 22 woningen onttrokken. De gemeente verleende 235 bouwvergunningen met een totale bouw som van 22.965.653,-. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Rui ter, Rolink, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door G. K Fierstra, Wijkerstraatweg 194, Velsen- Noord, tel. 24987. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondag morgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door M. Plantinga, Noorderwijkweg 1, Beverwijk, tel. 23340. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door F. J. G. Guldemond-Swaab, Hilbersplein 6, Beverwijk, tel. 33169. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor de avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 21 januari 17.30 uur tot vrijdag 28 januari 17.30 uur: apotheek Van der Kolk, Zeestraat 27, Beverwijk, tel. 23820. Van vrijdag 17.30 uur tot maan dag 8 uur is tevens geopend: de Heems kerkse apotheek, Kerkweg 11, Heems kerk, tel. 33550. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Spreekuur iede re vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, plein 10, Beverwijk. Stichting Samenwerkende Groene Kruisverenigingen. Weekenddienst; zus ter A. Verheijden, Zonnebloemlaan 31, Beverwijk, tel. 27428. Wit Gele-kruis. Weekenddienst: zuster M. Bakker, Alkmaarseweg 350. Bever wijk, tel. 34775. Gezinszorg en Gezinshulp. Spreekuur van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het gebouw Baanstraat 37. Bejaardenzorg. Spreekuur op dinsdag, woensdag en donderdag van 9 tot 10 uur in het gebouw Baanstraat 37 Verloskundige. Waarnemend: mevrouw I. A. M. Soktarczak van der Klaauw, Plantage 154, Beverwijk, tel. 23976: ei gen praktijk: mejuffrouw J. H. M. van Saase, J. W. van Veenstraat 2, Heems kerk, tel. 32327; vrij: mejuffrouw A. M. Bot. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In een drukkerij aan de Zweedselaan is donderdagmorgen een brandje ontstaan. In een opslagruimte stond een elektrisch straalkacheltje, waarop een paar jutezakken vielen, die door de hitte vlam vatten. Het vuur werd door personeelsleden snel geblust. Begin november 1971 sprak minister Scheveningen deze woorden: „Onze onbekendheid met de grenzen, die aan de opnamecapaciteit van de aarde zijn gesteld, dwingt ons, de milieuvervui ling binnen de kleinst mogelijke perken te houden, aangezien er een lange tijd ver strijkt tussen het vrijkomen van een ver vuilende stof in het milieu en het optre den van zijn negatief effect op het eco systeem. Helaas slechts woorden als we deze uitspraak toepassen op de fluoride ring van het drinkwater. Dat we met de fluoridering een overbodig risico lopen wordt duidelijk als we de volgende offi ciële gegevens vergelijken uit het decem- ber-bulletin 1971 van het voorlichtingsin- stituut voor Tand- en Mondhygiëne: fluo ridering van het drinkwater: cariesrem- ming 40-50%, tabletten (Marthaler)..36- 47%. Voor geheel Nederland, zou de fluo ridering 1100 ton fluoride per jaar verei sen, terwijl fluoride-toediening per tablet voor geheel Nederland slechts 5 ton per jaar vereist. Leest u nu de gevleugelde woorden van de minister nog eens. Opi niepeilingen in verschillende plaatsen wij zen steeds uit, dat 60-70% van de bevol king tegen fluoridering is. Nu heb ik ooit eens een politicus horen zeggen: „Ik heb met de volksopinie niets te maken.” Dit getuigt m.i. van een slech te politieke mentaliteit. Ook GS vinden het niet in strijd met een goed democra tisch beleid, als één grote gemeente, i.c. Amsterdam, zonder voorafgaand overleg, zijn wil oplegt aan een groot aantal kleine gemeenten. Nu was Nederland aar dig op weg om politiek bewust te worden, maai deze drie voorbeelden zijn voor politieke insiders voldoende om zich af te vragen, wat de oorzaak zou zijn van een mogelijke politieke bewusteloosheid. G. W. GRIMBERGEN, Haarlem. St/W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 8