Ambtenaren MEER ORDERS Luns liet het afweten 1 willen 3 BIJ INDUSTRIE EEG-verdrag getekend als voorschot K< 1 ARIE GROENEVELT 1 Portret van een dwarsligger Zevenduizend huizen minder dan plan was Krachtmeting om de macht Milieumanifestatie in Zeist Wall Street I L Negentig man ontslagen in Bergen op Zoom Kabinet vraagt SER-advies over gelijke beloning Beloofd is beloofd. Dat hoeft niet. Iedereen mag zonder lidmaatschapskaart bij Simon de Wit naar binnen. S Gokken Eerst wordt er bij Hier en Nu over Simon de Wit gesproken. Gisteren notabene wordt er bij Farce Majeure over ons gezongen! Wil de NCRV soms lid worden van Simon de Wit? (tel.02980-27660). ÏATERDAG 22 JANUARI 1972 ZAT] 10 MACHTSBLOK Vakcentrales: Onbekend BEDREIGD 0 Strategie Schandpaal UUU/A (Van onze redactie economie) (Van onze redacteur in Brussel) Sfes nnra MA ADVERTENTIE JOHN BINDELS Wat die indicaties dan voor 1972 zijn, heeft niemand bij het NW tot nog toe kunnen vertellen. Wel wordt er ge wezen op een loonontwikkeling in 1971 DEN HAAG De Nederlandse industrie heeft in de maand december meer orders ontvangen dan in november. Tegenover een dalende orderontvangst uit het binnen land stond een toegenomen ontvangst van exportorders. Dit blijkt uit een onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De antwoorden van de geênqueteerde ondernemingen mogen representatief wor den geacht voor 70% van de industrie (exl. voedings- en genotmiddelen). De ge middelde dagproduktie bij het geheel van de industrie vertoonde in december een lichte tendens tot daling. De beoordeling van de voorraden gereed produkt luidde bij 70% (november 55%) van de onderne mingen normaal, bij 25% (november 45%) te groot en bij 5% (november 0%) te klein. De beoordeling van de orderontvangst luidde bij 75% (november 55%) der onder nemingen normaal, bij 5% (november eveneens 5°/o) groot en bij 20°/o (november 40%) klein. Het indexcijfer van de order- positie in aantal maanden werk (basis ul- UTRECHT. De onlangs opgerichte Stichting Milieuzorg in Zeist houdt op 28 januari in Boschlust in Zeist een milieu manifestatie, waarbij diverse politici en deskundigen aanwezig zullen zijn. Op deze manifestatie zullen volgens de organisatoren met name aandacht krijgen de aanleg van wegen door natuurgebie den, de afvalproblematiek en de vervui ling door wasmiddelen. Diverse werkgroe pen zijn uitgenodigd, zoals de werkgroep Amelisweerd (tegen aanleg van rijksweg 27 door het landgoed Amelisweerd), de werkgroep Leidsebaan (weg door natuur gebied tussen Leiden en Den Haag), de werkgroep Twickel (weg door landgoed Twickel in Twente en een werkgroep uit Enkhuizen. Tevens zijn vertegenwoordi gers van rijkswaterstaat uitgenodigd. Cl t< fa C V c 1 1 1 timo januari 1970 is 100) nam in december af van 102 tot 101. Ultimo december 1970 bedroeg dit cijfer 112. De beoordeling van de orderpositie luid de, evenals in november bij 75% der on dernemingen normaal, bij 5’/o groot en 20% klein. te Europa zijn werkelijke eenwording versneld naderbij zal halen. se V! 01 S< si ni in lo rt B L B ji E S R 1; vi tc 3014 34 62 25% 38% 22 36% 9854 4014 56 46 7714 39% 3514 3614 1014 1044 18 3114 44% 43 72’4 41% ui uii R( ze kt m te hc bl bt D: si ei «I ki Vi VI hi ei R ti r< n d w fa Santa Fê Ind Can Pacific Illinois Cent Penns Centr South Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr. Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am Motors BERGEN OP ZOOM. De directie van het Frans-Nederlands munitiebedrjjf Fra- nerex NV in Bergen op Zoom gaat bin nen twee a drie maanden alle 90 perso neelsleden ontslaan, als er zich geen nieuwe mogelijkheden voordoen. Drs. J. de Wijs, gedelegeerd commissaris van het bedrjjf, heeft van de bestuursraad de opdracht gekregen om zo snel mogeljjk een af vloeiingsregeling te maken. die afleidt uit de jongste peilcijfers van een NIPO-enquète: 60 percent is niet bereid met een staking mee te doen Maar zo’n stemming kan snel omslaan, als er bressen zouden kunnen worden geslagen in het werkgeversfront. En daar mikt Groenevelt op. Hij wil het zover zien te krijgen, dat vooral de grote bedrijven met een hoog percen tage NW-ers, lam worden gelegd. Dan zou de tijd rijp zijn voor afzonder lijke contacten met ondernemingen. Dan zou Groenevelt eindelijk meer „democratie” in het slaafse fabrieks leven kunnen doen. Dan zou hij met het mes op tafel voor de vakbondsver- tegenwoordigers de onderhandelings positie afdwingen, die een drastische ommekeer in de machtsverhoudingen moet brengen. Dan zou hij de werkge vers samen met de ondernemingsra den zijn troon kunnen laten poetsen. Maar zo’n coup zou zich alleen kun nen voltrekken in een land vol krank zinnigen. Op de barricaden? Best, maar dan moet het wel de moeite waard zijn. Voor een kwartje verschil per dag, zo als de confessionele bonden becijferen, krijg je niemand meer z’n huis uit. Seinpost blijft. Het Scheveningse Seinpost- complex zal niet worden gesloopt maar worden gerestaureerd. Het uiterlijk met de bekende koepels zal behouden blij ven. Seinpost zal volgens de nieuwe eigenaar, de heer E. Teekens uit Leiden, die twintig slagerijen bezit, een „culi nair genoegenstrefpunt” worden voor Hagenaars en toeristen. Het complex zal de bioscoop houden. Voorts komt er een kleinkunsttheater met 250 plaatsen, een bistro, een bar-discotheek, een wijnkel der, een bierpub, een buitenterras en enkele winkeltjes. Wie Arie Groenevelt de laatste we ken op het oorlogspad is gevolgd naar onderhandelingstafels, vergaderingen en protestbij een komsten, heeft hem bij herhaling en in allerlei varianten de ze beginselen horen uitdragen. Dat hij daarbij in zijn strijdlustigheid onver standige uitlatingen deed, waarmee zijn tegenstanders hem nu aan de schand- (Van onze redactie economie) UTRECHT. De drie vakcentrales blijven van mening dat er in de periode 1968 tot eind 1971 ruim 7000 huizen min der zijn gebouwd dan volgens het pro gramma de bedoeling was. Er zouden er in totaal 516.000 gebouwd hebben moeten worden, namelijk 128.500 in de jaren 1968, 1969 en 1970 en 130.500 in 1971. Houdt men er rekening mee dat er nog een aantal huizen bij zit, met de bouw waar van nog steeds niet is begonnen, dan is het aantal in aanbouw genomen huizen in de voorbije periode niet geweest 515.683, maar 7.317 minder, aldus het overlegor gaan van de vakcentrales. Ook bij het aantal gereed gekomen huizen is er een verschil. Minister Udink houdt het op 516.000, de vakcentrales op 499.729. DEN HAAG. Het kabinet heeft in zijn vrijdag gehouden vergadering beslist, dat minister Boersma van Sociale Zaken aan de Sociaal-Economische Raad de vraag zal voorleggen of de raad gelijke beloning van mannen en vrouwen wettelijk wense lijk acht. Slotkoersen Eer- glstere 3314 14% 38% 5 44% 29% 34% 5114 21% 46 42% 1614 29% 2414 2914 44% 27% 38 15254 9814 63% 84% 3114 7% •en Gisteren 32’4 14% 38% 514 44% 30% 34‘/i 51% 2114 45% 42% 16% 29*/« 2414 30% 45% 27% 38 152% 98% 63 83% 31% 7% Zijn die confessionele bonden nou zó dom, als Arie Groenevelt beweert? La ten ze hun leden in de kou staan, ter wijl er meer uit te slepen valt? Zijzelf houden vol van niet. Dat Groenevelt voor het conflict heeft gekozen, heeft naar hun mening als enige achtergrond versterking van de machtspositie. Als je maar hard genoeg blijft schreeu wen dat die confessionelen doetjes zijn, dan zit de mogelijkheid erin dat er „overlopers” komen. Bovendien maak je de ongeorganiseerden dan attent op materiële verschillen, die het de moei te waard zouden kunnen maken daar een paar gulden vakbondscontributie voor over te hebben. Of die tactiek wat uithaalt, zal moe ten blijken. In een periode van stij gende werkloosheid, waarvan de metaal bijna 10 percent voor zijn rekening neemt, is het de vraag of er bij sta kingsacties veel solidariteit te ver wachten is. Buiten de NVV-groep lijkt die kans niet zó groot, wanneer men hebben gevonden (in Ierland, Denemarken en Noorwegen wordt daartoe een volks stemming georganiseerd). De uitbreiding van de EEG (inclusief Euratom en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal) tot tien landen, vormt in de economische en politieke geschiedenis van het na-oorlogse Europa een feit van vermoedelijk nog grotere betekenis dan de aarzelenden totstandko ming destijds (1958) van de gemeenschap der Zes. paal van de inflatie en de werkloos heid willen nagelen, laat hem ogen schijnlijk koud. Want voor de buiten wacht mag de kampioen van de sociale gerechtigheid nooit versagen. Daar staat tegenover dat er intern heel wat over te doen is geweest. Binnen het be stuur van de NW-Industriebond heb ben meer gematigde vakbewegingsmen- sen met stijgende verbazing aan schouwd, hoe de wijze en zorgvuldig uitgestippelde koers van de zo plotse ling oevrleden vroegere voorzitter Maar ten Zondervan radikaal is omgegooid in een agressief streven naar meer natio naal prestige. De overkoepelende NW- vakcentrale zegt de industriebond te steunen maar ziet achter de coulissen machteloos toe, hoe de kloof tussen de ruziënde bonden bij elk verschijnend nieuw pamflet gapender wordt. Nou,nou,dieNCRV De adviesaanvrage is een gevolg van de bekrachtiging van het verdrag van de internationale arbeidsorganisatie over ge lijke beloning van mannelijke en vrouwe lijke werknemers voor arbeid van gelijke waarde. Dit verdirag zal op 16 juni van dit jaar voor Nederland in werking treden. tigheid, waar afgerekend zal worden met het gekonkelefoes van NKV-haas Piet Brussel en zijn caputilatietroepen. Dat is de benadering van Groenevelt en hij heeft daar duidelijke bedoelin gen mee. De nu nog aankomende vuist van de NVV-industriebond moet zo krachtig worden, dat de hele Neder landse gemeenschap er voor rilt. Dat kan, wanneer al die serviele loonslaven die binnen de fabriekspoorten mond dood worden gehouden, ook al is er dan nog zo’n indrukwekkende onder nemingsraad, ervoor zorgen dat de bond meer leden krijgt. Want een dracht maakt macht en daar is het ten slotte om begonnen. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 36314 368% 30% 33’,4 6214 25% 38% 21% 35% 99% 48% 55% 46% 76% 39’/. 3514 36% 10 10% 18 3P/i 43% 41% 72% 41% HAL tevreden. De cruise-passagiers van de Holland Amerika Lijn zijn zeer te vreden over het werk van de Indone sische bemanning op de schepen van de maatschappij. HAL-directeur M. van der Vorm deelde dit vrijdagmiddag mee tij dens een buitengewone aandeelhouders vergadering van de maatschappij. De heer Van der Vorm zei verder, dat de moeilijkheden met de Indonesiërs op de „Rotterdam” het vorig jaar de maat schappij een miljoen gulden hebben ge kost. De tien landen vormen tezamen een economisch machtsblok, dat ten minste evenwaardig is aan het potentieel van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Ja pan de statistieken spreken daarom trent duidelijke taal. Het zijn echter niet in de eerste plaats de cijfers van nu, die de betekenis van een vergrote gemeenschap zullen bepalen: de mate waarin de politieke wilsovereen stemming om tot werkelijke Europese eenwording te geraken in feiten wordt om gezet, zal in de toekomst moeten uitma ken in hoeverre dit Europa bij machte zal zijn op het economische, politieke en mo netaire wereldgebeuren een stempel te drukken. De uitbreiding van de EEG, waarvoor in Brussel gigantische hoeveelheden werk zijn verzet, zal zonder enige twijfel ver schuivingen teweegbrengen in het patroon der vertrouwde en gevestigde onderlinge verhoudingen. Nederland, dat in het Europa van de Zes ook als klein land een betrekkelijk groot gewicht kon doen gelden, wordt nu één van de zes kleine landen, die zullen moeten gaan samenleven met vier grote partners: West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. En zelfs al blijft Nederland van die zes kleine landen toch het grootste gemeten naar economisch macht en inwonertal in de gemeenschap van Tien zal het minder invloed krijgen dan het tot nu toe heeft gehad. En in Brussel ontkomen vooral de klei nere EEG-partners niet aan de voorlopig nog met feestvreugde toegedekte vrees, dat de vier grote landen wellicht aan de zes kleine lidstaten een té gering aandeel in de besluitvorming zullen willen toewij- zen. Wel zeggen de bepalingen dat de vier grote landen aan de zes kleine niet hun wil kunnen opleggen, maar het ligt niet onmiddellijk voor de hand, dat dit vergro- die een percent zou blijken mee te vallen. Verder moeten die werkgevers ons niets proberen wijs te maken, zegt het NW. Want hun rendementen zijn redelijk op peil gebleven en op wat langere termijn wordt de werkgelegen heid zeker niet door teruglopende win sten in gevaar gebracht. Het verhaal van Groenevelt komt daarmee overeen. Werkgevers zijn in zijn visie een onbetrouwbaar soort am fibieën, vooral in de metaal. Ze zeggen met moeite het hoofd boven water te houden, maar dat komt dan omdat ze onder de oppervlakte hun verrader lijke poliepen gereed houden om de kleine man zijn rechtmatig brok wel vaartsstijging te onthouden. En die kleine man is gek als-ie dat neemt wanneer een man als Groenevelt zich zijn belangen zegt aan te trekken. Dan aarzelt hij- geen moment om mét Arie te kiezen voor het front van de gerech- Ook Nederlands voormalig minister van Buitenlandse zaken, Joseph Luns, was uit genodigd na zoveel jaren van on verzette lijk vergaderen. Luns, algemeen be schouwd als één van de drijvende krach ten achter de vergroting van de gemeen schap, had niettemin voor de installatie bedankt. Hij vertrok met de KLM naar Hongkong. In Brussel heeft dat bevreem ding gewekt. De Nederlandse minister van defensie De Koster was aanwezig, omdat hij als voormalig staatssecretaris van buitenland se zaken in de slagschaduw van Luns veel en uiterst nuttig werk heeft gedaan. In de loop van dit jaar moeten de tien nationale parlementen nog de onderhan delingsresultaten bekrachtigen, zoals die in het toetredingsverdrag hun neerslag De omzet in Wall Street was 18.81 miljoen aandelen. Dow- Jonescijfers: Industrie 907.44 2.86), Sporen 251.71 1.26), Nutsbedrijven 118.03 0.87). Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren) AKZO (69.10), Hoog ovens 64.30 gb-64.50 (64.50), Kon. Olie 114.20 gb-115.70 (115.80), Philips 38.70 gb-38.90 (38.90) , Unilever 119.40-119.80 (119.90) , KLM (122.50). Wie heeft dat gelijk aan zijn kant? Zijn dat de vijf bonden, die Groene velt de ja-knikkers noemt omdat ze zich door de werkgevers in de luren zouden hebben laten leggen? Of is dat de club van Groenevelt, uit zijn winter slaap opgeschrikt door een conjunc- tuurprofeet die alle vakspecialisten op een hoop veegt als beroepspessimisten. Groenevelt vertelt 180.000 georga niseerde leden van zijn industriebond dat ene Jelle Zijlstra, je weet wel die televisie-zwartkijker, onze economie ziek praat als hij zo doorgaat. Zijlstra voorziet dat we door een diep dal moe ten, maar hij weet alleen nog niet wan neer. En dan is er nog Thomasvaèr Brouwers de man van de academisch onderbouwde nieuwjaarsrede uit de partementale kring. Hij verwacht geen regelrechte crisis, maar wel een kwak- kel-tijd. Mooie koffiedikkijkers, zegt Arie Groenevelt, maar let eens op mijn woorden: over een maand of zes staan we er een stuk beter voor dan nu. Daar zegt hij zelfs al aanwijzingen voor te hebben. BREDA. De directie van het instal latiebedrijf Asselbergs en Nachenius NV te Breda (300 man personeel) deelt mee dat het in verband met het teruglopen van de orderportefeuille in de utiliteitsbouw 25 werknemers zal ontslaan. Ook is ver gunning aangevraagd voor een werktijd verkorting. Op de barricaden. Dat is het parool van Arie Groenevelt, de man die de vakbeweging in het conflict rondom de cao grootmetaal in twee kampen ver deeld houdt. Algemeen hebben zijn te genstanders hem afgeschilderd als een slimme dwarsligger, die het klimaat bij de NVV-industriebond zo opvallend heeft meegehad, dat hij op de wervel wind van zijn plotselinge macht is gaan vliegen. Of hij een hoogvlieger wordt, zal de tijd moeten leren. Het stadium, waarin de krachtmeting tussen de vijf confessionele bonden en de tegenstre vers van het NW nu is gekomen, geeft daarover niet de geringste aanwijzing. Het niveau is gedaald naar het peil van een ordinaire buurtruzie, waarin be schuldigingen en verdachtmakingen als projectielen zijn gaan fungeren in een loopgraven-oorlog om het economische „gelijk” Met welke cijfers Groenevelt ook speelt om aan te tonen dat het om 12 tot 20 per week gaat, hij kan niet ont kennen dat er een zwaar gokelement in zijn strategie zit. Als hij daaraan de sociale rust van Nederland wil opof feren en het werkloosheidscijfer nog verder wil opvoeren dan de centrale vakbeweging nu al verdriet, dan is Groenevelts portret het best getekend met dit citaat: „De verantwoordelijk heid drukt nauwelijks op me. Dat is misschien voor anderen niet zo pret tig, maar we houden er wel onze vrij heid van handelen mee”. I Wanneer met name Frankrijk en Enge land binnen de EEG kille, nationale poli tiek gaan bedrijven, zal het duidelijk worden dat ook de vernieuwde EEG door verdeeldheid van binnenuit misschien wel meer wordt bedreigd dan door invloeden van buiten. Vooral wanneer over vijf jaar de ta- riefmuren tussen de Zes en de vier toe tredende landen geheel zijn geslecht, zal Nederland met grotere concurrentie reke ning moeten houden en het economisch beleid zal zich in nog ruimere mate van een 0rikt nationale oriëntering moeten losmaken dan thans al het geval is. Een verwezenlijking van de economische en militaire unie maakt het bovendien zeker dat de nationale bevoegdheden op het terrein van geld en krediet voor een belangrijk deel verdwijnen. Voor Nederland kan zijn positie vrijwel in het hart van de vergrote gemeenschap mogelijk al op korte termijn van merk baar belang worden. De voordelen van deze situatie voor handel, industrie en vervoer liggen voor de hand, zeker als de concurrentiepositie niet langer verstorend kan worden beïnvloed door nationale maatregelen elders. Een ander aanwijsbaar winstpunt: bete re uitvoermogelijkheden voor land- en tuinbouw naar een omvangrijke Britse markt. Eén van de belangrijkste taken van de vergrote gemeenschap zal bestaan uit het handhaven van een leefbaar economisch klimaat ten opzichte van de Verenigde Staten. In Washington heerst duidelijk reserve ten aanzien van een machtig en eendrachtig Europa. Er is nog een lichte hoop op behoud, als het departement van defensie op zeer korte termijn nieuwe orders plaatst. Het ministerie bracht het bedrijf begin okto ber in moeilijkheden door opzegging van het zgn. basiscontract. Om de mogelijkheid niet uit te sluiten dat er inderdaad nog orders komen, blijft het bedrijf nog enkele maanden met een kleine kern doorwerken. Voor de rest van het personeel blijft de arbeidstijdver korting van kracht, totdat de afvloeiing Is geregeld. Er wordt sinds december een dag per week gewerkt. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Old N.. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Brand» Un. Incorp. Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford KUH. Grafische pensioenen. Het pensioenfonds voor de grafische bedrijven gaat alle in gegane pensioenen met ingang van 1 januari 1972 verhogen met 7 percent. Met deze zevende verhoging sinds 1962 is het totaal der pensioenverhogingen ge stegen tot ruim 88 percent. Het gemiddel de jaarpensioen van tedhnische werkne mers die ononderbroken in de pensioen regeling hebben deelgenomen en die in het laatste kwartaal 1971 met pensioert gingen, bedraagt ruim 36 (excl. AOW) per dienstjaar. DEN HAAG De ambtenarenbonden vinden dat de regering 3% met terug werkende kracht moeten geven als tweede voorschotpercentage. Ze verwachten dat het kabinet daarover spoedig een besluit neemt. Wat de salarisontwikkeling in het bedrijfsleven beteert, waarop de ambte narensalarissen zich achteraf richten, is er nu al wel enige lijn te zien, menen de bonden. Bij Hoogovens kwam er 5% uit, in de textiel 4%, in de confectie 4,5%. In de metaal ligt als minimumstart 4,5% op tafel. De ABVA heeft laten weten achter de metaaleisen van de NVV-industriebond te staan. Deze bond vindt dat de prijsont wikkeling na 1 januari een spoedige be slissing over het tweede voorschot nood zakelijk maakt. I BRUSSEL. In het historische Eg- mond-paleis in Brussel is zaterdagmiddag triomfantelijk geschiedenis gemaakt. Na anderhalf jaar van moeizaam onderhan delen, hebben Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen met twee handtekeningen hun toetreding tot de Economische Gemeenschap bekrachtigd, die met ingang van 1 januari 1973 een feit wordt. Namens Nederland tekende de be windslieden Schmelzer en Westerterp. Ongeveer 400 personen hebben de on dertekening bijgewoond. De grootte van de delegaties was bepaald op 24 personen per land. De resterende aanwezigen kwa men uit de sector van de Europese Com missie en eregasten, onder wie velen, die aan de wieg van de EEG hebben gestaan en haar door de kleuterjaren hebben ge leid.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10