o MARINER MISSIE NAAR MARS Onthullingen èn vraagtekens aan de lopende band H 9 IMII ■I „Levend” Leven Onver klaar baar Ontzenuwd Telkens nieuws 'I Uv i 1 Li-.-.'Ji Bf W ij i. X V J De MarineT-9t die thans de eerste zeer gedetailleerde en onthullende foto’s van onze fascinerende buurplaneet maakt. (Van onze ruimtevaartmedewerker) Dit X P. BOK Erbij Onverklaarbaar: dat is het adjectief, dat vooralsnog aan vrijwel alle details NZE BUURPLANEET MARS is een „levend” hemellichaam. Dat is nu wel overtuigend vast gesteld door middel van de eindelijk mooie en onthullende foto’s van de Amerikaanse sonde Mariner- 9, die op 13 november jl. de eerste kunstmaan van de rode planeet werd. Onder „levend” moet dan niet wor den verstaan, dat' er leven voorkomt, maar dat het een planeet is, die zich door een reeks factoren nog in ontwikkeling bevindt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de maan, die behalve door externe factoren haar definitieve uiterlijk en innerlijk al heeft gevormd. Dat is een van de zeer weinige definitieve resultaten van de Mariner-operatie tot dusverre. Foto’s en metingen door deze sonde hebben overigens meer vragen opge worpen dan beantwoord, maar de deskundigen zijn verrukt over het Mariner-materiaal, waarmee ze nog jaren zoet kunnen zijn. Een van de meest imposante foto’s van de Mariner-9 is deze opname van het Mars-maantje Phobos: duidelijk een enorme rotsklomp waarin meteorieten grote kraters hebben geslagen. op de nieuwe Mars-foto’s moet worden gegeven. Er zal jaren studie voor nodig zijn, om de juiste interpretaties te vinden. Enkele bijzonderheden van de opna men waren de volgende. Op ongeveer 800 km van de zuid pool werd een reeks holen in de bodem gefotografeerd van 3 tot 15 km diame ter. Het zijn niet de gebruikelijke kra ters. Een verklaring zou kunnen zijn, dat het de sporen zijn van ingezakte gasbellen in nog vloeibaar gesteente, zoals lava, maar dan moeten de afkoe ling en stolling in deze putvorm zeer snel zijn verlopen Op één van de foto’s is een 2100 meter hoog plateau te zien, dat zo intens door scheuren is doorgroefd, dat het lijkt op een enorm vergrote opna me van een olifanthuid. Een geolo gisch expert verklaarde er geen idee van te hebben wat dit voor een forma tie is en hoe die zou kunnen zijn ontstaan. Dit is de vrij vage, maar tot dus ver beste foto van het Marsmaan tje Deimos. Ook dit maantje blijkt een door meteorieten beschadigd brok steen te zijn. Zoals al eerder opgemerkt: de missie van de Mariner-9 kan geen uitsluitsel geven over het al of niet bestaan van primitief plantenleven of bacteriolo gisch leven op Mars. De instrumenten zijn daarvoor niet bestemd, en de foto’s te weinig gedetailleerd. De Amerikanen zullen pas in 1976 (als alles goed gaat) een antwoord op die vraag kunnen geven. In augustus en september 1975 sturen zij twee Viking-sondes naar Mars die in een baan om de planeet moeten komen (begin 1976) zij zullen een capsule Overigens heeft de Mariner één spe culatie uit de wereld kunnen helpen. Enkele jaren geleden opperde een Rus sische geleerde de mogelijkheid, dat de twee kleine maantjes van Mars, Phobos en Deimos, wel eens achtergebleven kunstmaantjes zouden kunnen zijn van een lang uitgestorven Marsiaanse be schaving. De suggestie was niet onlo gisch, want deze maantjes gedragen zich wonderlijk en dit gedrag zou kun nen worden verklaard wanneer men aannam dat ze hol en niet massief waren. De Mariner-9 heeft echter zeer duidelijke foto’s van deze maantjes ge maakt. die aantonen dat het zeer com pacte rotsklompen zijn, misvormd door talrijke meteorietkraters. stofstormen te gefotografeerd ET HEEFT er enige tijd naar uit gezien, dat de missie van de Ma riner-9, die op 30 mei van het vorige jaar werd gelanceerd, op een fiasco zou uitlopen. Dat was niet de schuld van de menselijke techniek maar van een van die onvoorziene ongelukkige toevalligheden in het kosmische gebeuren. Toen de ruim 1.000 kg zware sonde op 13 no vember jl. bij Mars arriveerde, woedde daar al sinds september een on gekend hevige stofstorm, die als een ondoordringbare sluier de gehele planeet aan de camera-ogen van de Mariner onttrok. In september had men zich daar nog geen zorgen over gemaakt. Stofstormen komen veel vuldig op Mars voor. Zij waren al sinds het begin van de vorige eeuw gesignaleerd. De langdurigste bracht het in 1956 tot een levensduur van zes weken. Maar de in september opgestoken storm verloor niets aan activiteit tot pas eind december! Dat betekende, dat de Mariner een meteorieten. Op de maan zijn het vooral de meteorietinslagen die het gelaat van dit hemellichaam tekenden. Wat door alle deskundigen wordt betreurd, is dat de fotografische activi teit van de Mariner tot slechts twee in plaats van drie maanden beperkt zal blijven als gevolg van de stofstormen. Niet alleen omdat daardoor minder in kaart kan worden gebracht, maar vooral omdat de periode waarin veran deringen in het Marsoppervlak kunnen worden geregistreerd nu aanzienlijk korter is. Men had gehoopt in de loop van drie maanden aan de hand van foto’s van dezelfde gebieden op ver schillende tijdstippen significante wij zigingen te kunnen aantonen. Deze zou den belangrijke gegevens hebben kun nen verschaffen over de oppervlakte processen, de seizoenwisseling, opmer kelijke kleurwisselingen die op levens verschijnselen kunnen wijzen, en de samenstelling van atmosfeer en opper vlak door nauwkeurige analyse van de erosieverschijnselen. Wellicht dat de onverwacht uitstekende kwaliteit van de thans gemaakte foto’s iets goed kan maken van het tijdverlies. verklaarde dr. Carl Sagan, een astro noom van de Cornell University die bij het Mariner-project is ingeschakeld. Deze astronoom heeft zich enige jaren geleden grote bekendheid verworven door een wetenschappelijk diepgaande analyse van de mogelijkheden, dat el ders in het heelal intelligent leven voorkomt: een speculatieve studie, die hij samen schreef met zijn Russische collega I. S. Sjklovskii. Overigens ver wacht Sagan niet dat het Mariner- onderzoek a] een antwoord kan geven op de vraag of er op Mars primitief leven bestaat of heeft bestaan. Daar over later meer. Een van de merkwaardige feno menen, die de Mariner-9 op Mars fotografeerde is dit systeem van vrijwel evenwijdige ravijnen, die zich over een lengte van bijna 2000 km uitstrekken. De zwarte rechte streep over de foto is een transmissiefout, de kleine zwarte punten zijn referentiepunten op het negatief. uitstoten voor een zachte landing met instrumenten. Deze instrumenten zul len ook kunpen speuren naar mogelij ke levensvortnen of restanten daarvan. Juist om de meest aantrekkelijke landingsplaatsen te kunnen bepalen, had de Mariner-9 de opdracht zoveel mogelijk van Mars gedetailleerd in kaart te brengen. Bij het speuren naar mogelijke levenssporen op aarde zou het voor buitenaardse wezens ook een heel groot verschil uitmaken of zij een instrumentenpakket zouden neerzetten in de Sahara, op de Zuidpool, in Brazi liaanse oerwouden of in het hartje van New York. In wetenschappelijke kringen wordt betreurd, dat de landingscapsule van de Russische sonde Mars-3 kennelijk deze operatie niet heeft overleefd. Na slechts enkele seconden vielen op 2 december de seinen uit. Ongetwijfeld heeft ook deze capsule instrumenten aan boord gehad om naar leven te speuren. Dat is niet gelukt, maar daar mee werd wel het gevaar geschapen, dat Mars-bodem en -atmosfeer door aards bacterieel leven is besmet. Volle dige ontsmetting met een zekerheid van 100 percent vóór de lancering is niet mogelijk zonder ernstige risico’s van beschadiging van het instrumenta rium. Pas in 1973 kan weer een sonde naar Mars worden gestuurd. De Amerikanen doen dat niet, de Russen waarschijnlijk wel. Maar voor die tijd zou Mars dus al „besmet” kunnen zijn en wel zoda nig dat men later nooit zal kunnen weten of gevonden levenssporen au tochtoon Marsiaans zijn of van de aarde geïmporteerd (wanneer het al thans levensvormen zijn die met aard se overeenstemmen). Een dergelijk wetenschappelijk funest risico lopen de Amerikanen echter ook met hun eerste zachte landing. Maar juist omdat het hier gaat om bijzonde re risico’s, hadden de Amerikanen de eer echt wel liever aan de Russen gegund, nu die toch een poging waag den. maand lang vergeefs om Mars heeft gedraaid. Men heeft wel iets geleerd over het mechanisme van de Marsstormen, maar daarvoor was de Ma riner niet naar deze planeet gezonden. Het is inderdaad een goeddeels ver loren tijd geweest. De foto- en zend apparatuur werkt op batterijen, die een beperkte levensduur hebben, ook al wordt het programma van waarne mingen en zenden op een laag pitje gezet. Het was de bedoeling geweest, dat de Mariner gedurende drie maan den zou fotograferen en daarbij meer dan 70 percent van Mars in kaart zou brengen. Een maand, éénderde van die periode dus, is door de stormen verloren gegaan. Na uitputting van de batteriien kunnen de observaties nog worden voortgezet met behulp van energie via de zonne-panelen, maar dit waarne- mingsprogramma kan slechts uitermate beperkt zijn. De Mariner zal naar schatting nog ongeveer 17 jaar om de planeet blijven wentelen, alvorens in de (zeer ijle maar uitgestrekte) atmo sfeer te duiken, daar te verbranden of op Mars te pletter te slaan. De eerste goede foto’s na het gaan liggen van de storm, die snelheden van vele honderden kilometers per uur be reikte, zijn van uitmuntende kwaliteit. „De foto’s tonen Uit de foto’s blijkt overduidelijk dat Mars een planeet is, die naar kosmi sche maatstaven gemeten in een recent verleden (enige miljoenen jaren gele den) nog sterk in het vormingsstadium was, als het ware leefde, en dat dit ontwikkelingsproces nog niet is afge sloten, zoals dat bij „dode” hemellicha men als de maan het geval is. In de eerste plaats is vastgesteld, dat zeer actieve vulkanische processen nog kort geleden moeten hebben plaatsgevonden. Waarschijnlijk is voorts, dat de vulka nische activiteit nog niet geheel is uitgedoofd. Voorts werd bevestigd het geen men theoretisch eigenlijk al wist, dat sterke erosieverschijnselen en landschapsvormingen door de af en toe zware stormen het gelaat van Mars voortdurend veranderen. Dit laatste werd o.m. vastgesteld door vergelijking van foto’s die de Mariner-9 nu en de Mariners 6 en 7 in de zomer van 1969 maakten (resp. 74 en 126 opnamen) tijdens een vlucht langs de planeet. Opnamen van gelijke gebieden tonen duidelijke verschillen. Intrigerend zijn b.v. nog onverklaarba re zwarte vlekken in gebieden, waar deze door de Mariners 6 en 7 nog niet werden waargenomen. De in bijgaand verhaal genoemde vreemde holen of putten, die wel licht door het inzakken van gas bellen in stollende lava zijn ver oorzaakt. schijnen permanent heersen. Zij werden door alle Mariners, die tot dusver de planeet hebben benaderd, terwijl ook de geografische details in de omgeving van deze gebieden wijzen op een sterk bewogen atmosfeer. Uit kratervorming en -spreiding blijkt duidelijk, dat de vulkanische ac tiviteit meer bepalend is voor het pok dalige landschap dan de inslag van „De foto’s tonen een fantastische hoeveelheid van volledig nieuwe ver schijnselen, waarvan niemand ook maar had vermoed dat zij op Mars bestonden. Iedere dag komt er op die foto’s iets nieuws tevoorschijn” Dit Deze foto die een week geleden door de Mariner-9 werd gemaakt, toont vol gens deskundigen in het ruimtevaart laboratorium in Pasadena, Californië, een enorme kloof op 480 kilometer ten zuiden van de evenaar van Mars. Aan grenzende plateau-gebieden zijn na erosie vervormd door kleinere, ver takkende „kreken” maar volgens de deskundigen in Pasadena is hun gelij kenis met riviervertakkingen op aarde slechts oppervlakkig, omdat veel zij kreken” gesloten afgronden zijn. Zij achten het dan ook waarschijnlijker dat het opvallende patroon een gevolg is van verzakkingen in een zachter gedeelte van de oppervlakte van Mars en van de stormen op de Rode Pla neet. Het op deze foto zichtbare ge bied heeft een oppervlakte van onge veer 250 bij 480 kilometer. Hier en daar zijn vrijwel evenwij dig lopende diepe kloven gefotogra feerd. Een daarvan is 9 tot 19 kilome ter breed en naar schatting tegen de twee kilometer diep. Dat is een indruk wekkender ravijn dan de Amerikaan se Grand Canyon. Deze Grand Canyon is ontstaan door uitslijping door een rivier terwijl de bodem steeg. Wanneer deze Marskloven geïnterpreteerd zou den moeten worden als rivierbeddin gen, zou er in (kosmisch gesproken) recente tijd nog veel water op Mars geweest moeten zijn. Waren de kloven lang geleden gevormd, dan zouden zij waarschijnlijk al dichtgewaaid zijn tij dens de frequente stofstormen. Thans komt water niet meer in forse hoe veelheden op Mars voor. Ook voor de hand ligt de verklaring, dat de kloven op Mars ontstaan zijn door heftige bewegingen in de korst van de planeet. Op aarde kennen wij dergelijke ver schijnselen ook, vooral in Amerika. San Francisco loopt voortdurend het gevaar, door een zware aardbeving te worden verwoest wanneer een zich daar bevindende scheur in de aard korst opnieuw actief wordt. Er zijn sterke aanwijzingen (afge zien van het reeds genoemde punt van de ravijnen) dat in het verleden op vele plaatsen op Mars sterke erosie heeft plaatsgevonden door lucht en water Bewijzen zijn er nog niet. Boven bepaalde gebieden van Mars És jjfl

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13