RAAD VAN EUROPA WIL MILIEUFUNCTIONARIS KVP defensie en Drs. Voogd: „Welvaart deed weer Mintoff Israel weer bereid tot in Rome moeilijk r Britse soldaat omgekomen in Ulster Harde eisen Amerika beraadt zich op doodstraf tegen acht jonge Grieken Al bijna 1000 doden door griep in VS gesprek met Egypte moet welzijn dienen” Bevuiling van leefklimaat is misdaad” TEL 023-379909 achtergrond VELDH U IJZEN BLOEMENDAAL Oostduitse officier door vluchter MALTESE PREMIER WILDE BOTER BIJ DE VIS Verdachten verklaren te zijn gemarteld Colombo gaat een nieuwe Italiaanse doodgeschoten regering vormen »CENT«^ HET BESTE VOOR EEN g DE BLOCK 1 afd. centrale verwarming JÉ» Ook Noorwegen wil Bangladesj erkennen 'V. U? y 3 i: i zilvcrlas HAALBARE PRIJS g ZATERDAG 22 JANUARI 1972 (Van onze redacteur in Washington) V olksvermaak Over heropening Suezkanaal WASHINGTON Het Amerikaanse hooggerechtshof beraadt zich voor het eerst over de afschaffing van de doodstraf, die nog steeds door 35 staten wordt gehandhaafd. De beslissing van het hof, die pas over enkele maanden wordt verwacht, raakt de levens van 696 gevangenen die in de meeste gevallen al sinds jaren wachten op de voltrekking van de doodstraf, waartoe zij werden veroordeeld. I t '4 voor (Van onze redacteur in Rome) van laten ADVERTENTIE 18- Patrick Nairni van de Engelse delegatie, de Britse minister van Defensie Lord OlMWVVVI/WVWVWWVWVWWVVVVVVWWIA/WVUtfWVlAAAAAMWWVVMVWWIA/WVWWMVWVVWVWVWVVVWWVWWWVVWVWWVWWMWWVWlAJVVWVVVfWV DE BAKKENSPECIALIST hiUMiAMMIAMIAAMMMIMVIAAMIMWIAfMMtflAAMAMIAAMIAAIIMMMMIM het ssen aagt De atie de iden Carrington, de Maltese premier Dom Mintoff en een niet-geïdentificeerde funk- tionaris maken een wandelingetje tijdens een pauze in de besprekingen in Rome. In Georgia, waar een witte elektri sche stoel wordt gebruikt, wordt bij deze gelegenheden een bepaald ritueel gevolgd, waarbij de gevangenen in ge zelschap van een geestelijke en staats- functionarissen zijn laatste gang aflegt op weg naar de stoel. De route leidt door een gang, waar de buitenlucht is te zien door een open, afgerasterd plafond, en waar traditio neel wordt gestopt om de terdoodver- oordeelde een laatste blik op de hemel te gunnen. De meeste executies worden in Ameri ka nu voltrokken door middel van de elektrische stoel, of door middel van vergassing met capsules. zonder betekenis wanneer zij niet langer het menselijk welzijn dienen. Een Oostduitse soldaat die dinsdag naar het Westen vluchtte, had gezegd dat hij zijn commanderend officier op een pa trouille had bevolen zijn wapen af te geven. Toen deze daaraan geen gevolg gaf, had hij hem in de hand geschoten en het wapen ontnomen. Meier is postuum onderscheiden met de medaille van verdiensten van het Volksle ger in goed. t de uitse zoek i het >urg. t het voor land van doze iden, al te itoor auit- ada) ndse 1000 aven van het ver- ch— Jon- lem- lakte wa- <rte- aan- eerd zijn, igen reid, aar- bij ■den van iken de Hen die j te osi- zag k te het I.A.) ter- 'ens sen, ven rte- terie acht „De be- van een wd”, de ef- de oet eeds een zijn .,de ader ven- ioto- be- van d zo n de iwe- iere men kin- van niet mr. tie aid co rners egen taken werd het moot fi te sval- die d op ’aas- onde BERLIJN (ADN en DPA) „Een luite nant van het Oostduitse Volksleger, Lutz Meier is bij de uitoefening van ztfn func tie op lafhartige wijze vermoord”, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. „De dader bevindt zich in de Bondsrepu bliek”. Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd heeft gezegd dat de afgevaar digden in de Assemblee tot plieht hebben hun regeringen en hun kiezers te overtui gen van de grote offers die gebracht moeten worden om een menswaardig be staan te blijven leiden. Economische groei en welvaart zijn belangrijk, maar zij zijn Hongkong-griep overleden, gezondheidsautoriteiten maakt. In de winter van 1968-’69 stierven 27.900 mensen in Amerika aan die griep. ATLANTA. (AFP) In Amerika zijn deze maand al bijna duizend mensen aan de Hongkong-griep overleden, zo hebben de gezondheidsautoriteiten bekendge- BELFAST. (UPI en AFP) Een jarige Britse soldaat is gisteren in Ulster om het leven gekomen toen langs de grens met de Ierse republiek drie mijnen op hetzelfde moment tot ontploffing kwa men. De drie mijnen waren verbonden met een kabel die naar het grondgebied van de Ierse republiek leidde. De Assemblee constateerde een groot tekort aan samenwerking in Europa bij bestrijding van milieuverontreiniging. Men was van mening dat acties alleen effectief kunnen zijn als de regeringen de plannen steunen. De Westduitse staatssecretaris ROME. (Reuter) President Leone van Italië heeft de demissionaire premier Emi lio Colombo gisteravond ontboden om hem een mandaat aan te bieden om een nieuwe regering te vormen, zo hebben zegslieden van de president bekendge maakt. Colombo heeft de opdracht aan vaard. De kwestie is bij het hof aanhangig gemaakt door de advocaten van vier wegens moord en verkrachtiging ter- doodveroordeelden. De doodstraf is voor vele Amerikanen nog steeds meer een emotioneel dan een rationeel vraagstuk. Landelijke opiniepeilingen hebben in de afgelopen jaren uitgewezen dat voor- en tegenstanders bijna gelijkelijk verdeeld zijn, en dat de fluctuaties in de percentages blijkbaar samenvallen met de mate waarin men zich bedreigd voelt. Een Gallup-peiling in 1966 wees bijvoorbeeld uit dat 47 percent van de Amerikaanse bevolking tegen de dood straf wegens moord was, maar het meest recente onderzoek gaf weer een percentage van 51, in een periode waarin de misdaad in het land opzien barende proporties bereikte. Gezien het gewelddadige verleden en heden van de Verenigde Staten, de De Assemblee was tevreden over het succes van het Europese natuurbescher- mingsjaar. Men was van oordeel dat de Raad van Europa een permanente cam pagne zou moeten voeren voor de be scherming van het milieu. In het bijzon der zouden de activiteiten zich moeten richten op voorlichting en het onderwijs. Volgens een legerwoordvoerder ontston den na de ontploffingen drie kraters (2,5 meter breed en diep) in de weg bij het dorpje Keady. De mijnen en de kabel zaten verstopt in een haag. Bomaanslagen brachten gisteren ook ernstige schade teweeg aan een café in de stad Dungannon en een aardappel- en graanfabriek in Belfast. Het komende debat over de defensiebe groting in de Tweede Kamer zal onge twijfeld weer de scherpomlijnde scheiding der geestente zien geven, zoals die al sinds jaar en dag de voor- en tegenstan ders van alsmaar meer defensiegelden te genover elkaar heeft geplaatst. Maar wel licht komt er uit de hoek van de K.V.P. ditmaal wat meer steun voor de oppositie, wanneer die zich keert tegen een traditio neel voortgaan op de weg van verhogin gen van de defensie-uitgaven onder het afgesleten beginsel dat iedere cent méér ook meer veiligheid betekent. Om die veiligheid is het allen te doen, alleen is er nog steeds een aanmerkelijk verschil van mening over da vraag of een niét kostbaarder gemaakt defensie-appa- raat niet even grote (of kleine?) garanties kan geven voor de Nederlandse veiligheid. En zelfs of een goedkoper defensie mis schien door efficiënter gebruik van de gelden en reorganisatie van de krijgs macht wellicht doelmatiger kan worden in het licht van de huidige internationale gevaren. Deze laatste opvatting huldigt onder meer de K.V.P.’er Van Eisen, generaal b.d., die het weten kan maar die in de rest van de K.V.P.-fractie niet veel gehoor krijgt. Intussen echter is de partijvoorzit ter De Zeeuw op andere paden geraakt dan zijn voorganger en het is de vraag of de opvattingen van De Zeeuw ook op het gebied van de defensiepolitiek intussen enige wijziging in het fractiebeleid hebben bewerkstelligd. Die fractie zit overigens klemvast aan het regeerakkoord en inder tijd heeft de K.V.P. onder vriendelijke aandrang van Steenkamp zich neergelegd bij verhoging van de defensiegelden, om dat Veringa zo nodig met de coalitiegeno ten in een niet al te wankel schuitje moest. Dat regeerakkoord geldt nog steeds onverkort en daarom zijn de defensiedebat- ten opnieuw een stroming vol klippen en verborgen rotsen voor het coalitiescheepje. De K.V.P. zal zich gedurende deze debat ten solidair moeten verklaren met hetgeen bij de kabinetsvorming over defensie is afgesproken, anders komt de verstandhou ding in het kabinet in gevaar. Bij de coalitiegenoten van de K.V.P. is nagenoeg niets veranderd, wat de inzichten omtrent Van de 696 nu op hun executie wachtende gevangenen, bevindt het grootste aantal zich in Califomië (103.) Califomië vaardigde zijn assistent-ad- vocaat-generaal Ronald M. George af naar het hooggerechtshof om voor de doodstraf te pleiten in één van de vier zaken die aanhangig werden gemaakt. George zei in zijn betoog voor het hof dat het er niet om ging of de doodstraf „moreel of sociaal wenselijk” was, maar „of de ingezetenen van Califomië het recht hebben om middels de door hen gekozen afgevaardigden de doodstraf uitvoerbaar te maken. De houding van de K.V.P. in de komen de maanden zal van groot belang zijn voor een zinnige herordening der Neder landse militaire aangelegenheden, een herordening die in de eerste plaats gericht moet blijven op verkrijging van een zo groot mogelijke veiligheidsmarge en pas in de tweede plaats tot bezuinigingen mag leiden. Het woord „bezuiniging” heeft in verband met de defensie trouwens een beladenheid die niet bevorderlijk is voor de goede verstandhouding. Het gaat erom dat het geld voor defensie goed besteed wordt niet voornamelijk om witte voetjes te halen bij de grote bondgenoten, maar om te zorgen dat in tijden van nood de bestede gelden een zo groot mogelijk effect hebben voor de veiligheid des lands. Het is de taak van de commissie-Van Rijckevorsel om de richtlijnen en doelein den aan te geven die voor de doorlichting van onze defensie noodzakelijk moeten worden geacht. Over die richtlijnen en doeleinden behoeft zelfs tussen kabinet en oppositie geen verschil van mening te bestaan, als men van beide kanten beseft dat het om de veiligheid en niet om het prestige gaat. Er zou een strafwetgeving moeten ko men voor misdaden tegen het milieu. De bestaande wetten zouden dan alvast kun nen worden aangepast aan de tegenwoor dige omstandigheden. Het executiemoratorium is niet zo zeer het resultaat van een grotere gevoeligheid van de betrokken staten, maar van de talloze methodes die de rechtspraak in de Amerikaanse staten biedt om nieuwe uitstellen van de executie te verkrijgen, waardoor een groot aantal van de terdoodveroordeel- den al jaren ni de speciale afzonde- ringscellen heeft doorgebracht in af wachting van een definitieve beslissing over hun lot. Daarnaast is de executie- pauze ook het werk van een toegewtfde groep die zich „burgers tegen gelegali seerde moord” noemt en die een deli cate en intelligente campagne heeft gevoerd. Volkswagen-winst. Volkswagen heeft over 1971 tóch een kleine winst gemaakt. Dat is namens de maatschappij meegedeeld. Er zijn weliswaar minder auto’s ver kocht, maar de maatschappij had ook inkomsten uit schroot, zo werd gezegd. Hoeveel winst er is, werd niet meege deeld. In 1970 heeft Volkswagen een nettowinst gemaakt van 190 miljoen mark. voorliefde voor het persoonlijk bezit van wapens en de nog steeds grote tegenstand tegen de invoering van zelfs maar een wettelijke wapenregistratie, is het niet verwonderlijk dat Amerika een van de laatste Westerse landen is, waar de doodstraf wordt gehandhaafd. Na Engeland werd ook in Canada de doodstraf afgeschaft (behalve voor het vermoorden van een politie-agent in functie en gevangenisbewakers), zij het voor een proefperiode van Vijf jaar. Toch heeft zich in de afgelopen ja ren een tendens ontwikkeld die er op schijnt te wijzen dat er een soort stilzwijgend moratorium is ontstaan ten aanzien van de voltrekking van de doodstraffen. De laatste executie had plaats in 1967 in Colorado, maar tege lijkertijd bleef het aantal door recht- bankjury’s toegemeten doodstraffen ge durende de afgelopen tien jaar con stant op ongeveer 100 per jaar. lo in, jkt en •n- al- >or STRAATSBURG (ANP). De Assemblee van de Raad van Europa wil een hoog commissariaat voor het milieu instellen, dat de verschillende na tionale activiteiten op het gebied van natuurbescherming coördineert. De Europese Hoge Commissaris zou eveneens aan de regeringen van de lid staten voorstellen moeten doen over de te nemen maatregelen. Dit plan zal op de agenda worden geplaatst van ministersconferentie van de Raad begin 1973 in Wenen, die gewijd is aan de Europese milieuproblematiek. van Binnenlandse Zaken, Dietrich Gen scher, heeft voorgesteld een milieupolitiek te voeren die alle Europese staten zou omvatten. Een Europese milieupolitiek dient vol gens de Assemblee gericht te zijn op een gelijktijdige strijd op alle gebieden waar de natuurlijke omgeving wordt bedreigd. Dit betreft zowel bestrijding van lucht en waterverontreiniging, als lawaai en beperking van afval door hergebruik. Bij deze strijd zullen alle maatschappelijke en professionele groepen betrokken moe ten zijn, aldus de Assemblee. In het bijzonder zal aandacht moeten worden besteed aan het gebruik van brandstoffen die de minste vervuiling veroorzaken. Het is de taak van de nationale parlementen toe te zien dat er een wetgeving tot stand komt die voldoet aan de behoefte. ATHENE. (Reuter en DPA) De audi- teur-militair bij een krijgsraad in Athene heeft tegen acht jonge Grieken gevange nisstraffen geëist van 1 tot 11 jaar. Hij achtte de verdachten schuldig aan het vervaardigen en plaatsen van explosieven in verschillende delen van de Griekse hoofdstad. defensie betreft. Weliswaar kan de uitslag van de commissiestudie onder leiding van Van Rijckevorsel, die tot een advies kan leiden dat het mes zet in traditionele krijgsmachtconstructies, aanleiding zijn om de besteding van de defensiegelden anders en met gewijzigde strategische in zichten te doen plaatshebben. Maar een advies tot vermindering of zelfs bevrie zing van de begrotingscijfers voor de komende jaren zal niemand durven ver wachten, temeer niet omdat de kostenver hogende factoren die het particuliere le ven steeds duurder maken ook in het bedrijf dat de krijgsmacht is hun rol spelen. De NAVO, die kan worden beschouwd als de grote stimulator achter de omhoog kruipende defensiekosten, heeft onder lei ding van ex-minister Luns nóg meer greep op de Nederlandse regering gekre gen, al is in regeringskringen en ook bij de K.V.P. de neiging merkbaar om niet alles voor zoete koek te slikken wat de heer Luns over de financiële behoeften van de NAVO ten beste geeft. KORROSSIEVRIJE VRAAG VRIJBLIJVEND I» jS OFFERTE BIJ 30 SCHOTERWEG44 TEL. 25 42 82 O Nog lang nadat een executie in Eu ropa niet meer werd beschouwd als een openbaar spektakelstuk waar het publiek voor samendromde, was de voltrekking van een doodvonnis in Amerika een zaak waar men voor op de been kwam. Zo was het met het lynchen van negers in het Zuiden, zo was het ook nog omstreeks 1920, toen dagbladen in Illinois hun meest be gaafde verslaggevers naar een opkno- ping stuurden voor een smeuïg voorpa- ginaverhaal, geïllustreerd met foto’s. JERUZALEM. (UPI en AFP) Israel en de Verenigde Staten zijn het bijna eens over hervatting van de onderhande- lingen voor een „interim”-akkoord met Egypte. Volgens de Israëlische radio zijn „bevredigende” ophelderingen van de Ver enigde Staten verkregen. Deze zijn: de levering van militaire vliegtuigen in redelijke aantallen en met redelijke tussenpozen; de rol van Amerika zal louter neutraal zijn bij de besprekin gen en Washington zal daarbij zelf geen voorstellen doen; de Verenigde Staten zien kort en bondig af van het zes punten omvattende plan van minister van Bui tenlandse Zaken Rogers als basis voor hun inspanningen om tot vrede in het gebied te komen. De Israëlische radio zei voorts dat de resultaten van het overleg spoedig in het kabinet zullen worden besproken. Volgens zeer gezaghebbende kringen zou de regering de „ophelderingen” ook al bevredigend hebben genoemd”. Een interim-akkoord zou in hoofdzaak betrekking hebben op de heropening van het Suezkanaal. Israel is tegen het plan- Rogers omdat dat voorts een volledige terugtrekking beoogde uit de in 1967 be zette gebieden. In een vraaggesprek met het blad „Ma’Ariv” zei premier Golda Meir giste ren dat Egypte „vredessignalen heeft ge geven maar dat men zich daardoor niet moet laten verblinden”. Ook wil Dom Mintoff een eind maken aan de Britse hegemonie over de commu nicatiemiddelen op het eiland, zoals de radio, de verkeerstorens van de vliegvel den en de telefoon. De Britssen van hun kant denken er niet aan de enorme som men op tafel te leggen die Mintoff vraagt als ze niet precies weten wat voor waar ze voor hun geld krijgen. Bovendien schijnt Mintoff het geld meteen in cori- tanten te willen ontvangen. De Britse onderhandelaar Lord Carring ton vertrok gistermiddag om drie uur naar Londen. Mintoff bleef nog in Rome om te lunchen met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Moro. Naar men aanneemt zal volgende week een nieuwe ronde van besprekingen beginnen, hetzij in Rome, hetzij elders. Donderdag al bleek dat de besprekingen niet snel tot een goed einde gebracht zouden kunnen worden. Woensdag leek het daar even op. In de vroege avond werden de gesprekken onderbroken en ging Lord Carrington de pas geopende nieuwe Britse ambassade bekijken, in fei te kennelijk om van daar uit met premier Heath te overleggen. Het probleem scheen tenslotte in mindere mate de te betalen som te behelzen, maar het ging veel meer om de faciliteiten die de NAVO hiervoor terugkrijgt en de mate van exclusiviteit die de NAVO op Malta zou genieten. De stemming was donderdagavond ech ter al zo bitter, dat Mintoff niet meer kon verklaren dan dat de partijen overeenge komen waren te proberen een overeen komst te bereiken. De Britten betaalden tot nu toe 5,2 miljoen pond Sterling aan Malta. Dat was het leeuwedeel in de gezamenlijke bijdrage van 9,5 miljoen pond, die door de NAVO-partners betaald werd, die nu te zamen tot 14 miljoen pond zullen gaan. De Britten willen hun oorspronkelijke bijdrage in dit geheel echter niet verhogen. Met economische hulp zou de bijdrage totaal op 16 miljoen pond komen, terwijl Mintoff om 18 had gevraagd. OSLO. (UPI) Ook Noorwegen heeft nu besloten tot erkenning van Bangladesj. Minister van Buitenlandse Zaken Cappe- len deelde gisteren het parlement mee dat het een beginselbesluit was, en dat nog geen datum voor erkenning is vastgesteld. Zweden, Denemarken en Finland heb ben ook al tot erkenning van de Oostben- gaalse staat besloten. Volgens de aankleger waren de 29- jarige Kyriazis (huisschilder) en de 28- jarige Valirakis (elektricien) als leiders van de groep de voornaamste verantwoor delijken voor de reeks van explosies tus sen september 1969 en mei 1971. Tegen hen eiste hij respectievelijk elf en negen jaar. De rest hoorde straffen van 1 tot 3*/a jaar tegen zich eisen. Het merendeel van de beklaagden zou lid zijn van de Panhel- lenistische Bevrijdingsbeweging van de in het buitenland verblijvende oud-minister Andreas Papandreoe. Vijf verdachten zouden een bekentenis hebben afgelegd. Drie van hen, onder wie de twee leiders, verklaarden dat zij tij dens de ondervraging zijn gemarteld. ROME. De conferentie over de toe komstige Britse aanwezigheid op Malta is gistermiddag in Rome voorlopig vastgelo pen. De Maltese premier Dom Mintoff had zich de gehele ochtend een grilliger onderhandelaar dan ooit getoond en de Britten waren geïrriteerd geraakt. Mintoff is er duidelijk op uit de huur voor de bases en installaties op te strijken en tegelijkertijd zich het recht voor te be houden op die bases ook schepen andere nationaliteiten dan alleen die van de NAVO-landen toe te laten met name natuurlijk de Russen. Volgens de Nederlandse afgevaardigde zijn er enkele oorzaken te noemen voor de huidige bedreiging van het milieu. Dit zijn onder meer gebrek aan moed om aan milieubescherming de hoogste prioriteit te geven vanwege commerciële belangen en gebrek aan belangstelling voor de be scherming van het milieu. Degenen die opkomen voor natuurbehoud worden al gauw als hobbyisten gezien die de econo mische en technische vooruitgang in de weg staan, aldus drs. Voogd. De Assemblee was van mening dat milieuverontreiniging als een misdaad moet worden beschouwd. Waterverontrei niging met zeer giftige stoffen is schade lijker voor de samenleving dan een bank overval. t

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3