EXCLUSIVITEIT MOET IN IEDER GEVAL GEHANDHAAFD BLIJVEN 313 leden Spanning en sfeer bij in Drs. J. D. Hooglandt over Hoogovenschaaktoernooi Publiciteit voor Hoogovens dankzij ludiek evenement Nieuwe Raden van Overleg geïnstalleerd bij Hoogovens Amati Kwartet goed Haydn, Bartók en Ravel en Ondernemingsraad Uitgevaren visserij vaartuigen Schakel tussen werknemers „Het Voetlicht” HET GEHEIM VAN DR. SPENCER Havenberichten Wethouder van Castricum toch nog niet in voorbereiding Zevende lustrum afgetreden 5 l I IJMUIDER COURANT ZATERDAG 22 JANUARI 1972 Hoesch'Borussia VELSER KUNSTKRING „VOOR ALLEN” Moeilijke Bartók I (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Hoogovens acht het Hoogovenschaaktoernooi van een dermate importantie, dat de Raad van Bestuur er niet aan denkt van deze traditie af te stappen. Deze verzekering gaf ons vrijdagmorgen drs. J. D. Hooglandt, lid van de Raad van Bestuur belast met onder meer de porte feuille voor „schaakaangelegenheden”, in zijn kantoor. Weliswaar is het schaaktoernooi in de loop der jaren dermate uitgegroeid, dat wel eens de vraag naar voren kwam of men wel in de gemeente Beverwijk kon blijven gezien het steeds toenemend aantal schakers en de ter beschikking staande accommodatie. Nu echter de wensen van de toernooi-organisatie zijn inge past in de plannen voor de bouw van een Cultureel Centrum in Beverwijk betekent dat weer meer perspectief. Alhoewel dan onmiddellijk een ander probleem naar voren komt, namelijk dat van de huisvesting der deelne mers aan de hoofdgroepen. IJMUIDEN. In het opleidingscentrum van Hoogovens zijn vrijdag middag door de algemeen bedrijfsdirecteur IJmuiden, de heer Th. van Erp, tweeënvijftig nieuwe Raden van Overleg (RvO) geïnstalleerd. De driehon- derddertien leden hiervan zijn in december 1971 door de werknemers van het staalconcern gekozen voor een periode van drie jaar. Elke werkeenheid of afdeling heeft een eigen Raad, terwijl alle RvO’s zijn ondergebracht in zeven hoofdgroepen, die eveneens regelmatig vergaderen onder leiding van een voorzitter. Deze is lid van de Ondernemingsraad van Hoogovens. De RvO’s moeten dan ook worden gezien als de belangrijkste schakel tussen de zevenentwintig leden tellende Ondernemingsraad en de ongeveer 22.000 werknemers van dit bedrijf. f Lustrum SU k fa Id'.i I I I VELSEN Het „Amati-Kwartet”, dat gisteravond in het Noordelijk Koetshuis van Beeckestijn speelde, is vorige maand teruggekeerd uit Israel en vertrekt over veertien dagen voor een tournee naar de Verenigde Staten. Dergelijke concertreizen kosten enorm veel voorbereiding en het mag wel een wonder heten dat de vier jonge strijkers nog de tjjd gevonden heb ben om in Velsen op te treden. Zij begonnen met het kwartet in D groot, opus 76 no. 5 van Haydn. Het behoort tot de serie van zes kwartetten die Haydn in 1797 opgedragen heeft aan graaf Joseph Erdödy. Het is een van zijn rijpste werken en vooral beroemd door het prachtige lang- Secretaris W. Bunte van de Onder nemingsraad tijdens zijn toespraak tot de leden van de Raden van Over leg van Hoogovens. toernooi nog financiële beperkingen moe ten opleggen en wat kost zo’n toernooi? andere toernooien. Waarbij wij moesten denken aan een vierkamp tussen de hoog waardigheidsbekleders van IBM tijdens hun schaaktoernooi. Een ondenkbare zaak. Vandaag komt de Castricumse raad in spoedvergadering bijeen om een door de gezamenlijke fractievoorzitters ingediende motie van wantrouwen te behandelen. De heer Bollen had eerder een ultima tum van de fractievoorzitters om uit eigen beweging af te treden in de wind gesla gen. Deze achtten toen de spoedvergade ring op zaterdag noodzakelijk. Wethouder Bollen die zich deze week ziek meldde heeft te kennen gegeven dat DESONDANKS KOMT het publiek wat griezelen betreft weinig tekort, omdat bij de handeling weer geheimzinnig klok- Drs. J. D. Hooglandt, lid van de Raad van Bestuur onder meer belast met de schaakportefeuille, tijdens zijn toe spraak bij de opening van het toernooi. Het Hoogovenschaaktoernooi is niet met de partners van Hoesch ter sprake ge bracht vernamen wij desgevraagd van drs. Hooglandt. Hij zette uiteen, dat de beide werkmaatschappijen Hoogovens en Hoesch elk hun eigen activiteiten kennen en behouden. Zo steunt Hoesch de voetbal club „Borussia”, welke zoals bekend, t» Dortmund een belangrijke plaats inneemt. Daarnaast kent men bij Hoesch ook be paalde activiteiten. Filosoferend over dit onderwerp, waarbij ook Telstar ter sprake kwam, merkte de heer Hooglandt op. dat het aardig zou zijn, eens een ontmoeting te arrangeren tussen Telstar en Borussia. Gevraagd naar het standpunt van de Raad van Bestuur ten aanzien van een directievierkamp in het Hoogovenschaak toernooi, kon de heer Hooglandt vertel len, dat de Raad van Bestuur inderdaad aan een dergelijke mogelijkheid heeft ge dacht. Onder voorbehoud, dat er tijd en gelegenheid voor is. Bij het gesprek in de Raad van Bestuur over dit onderwerp, is gezegd „dat moeten wij eens een keer doen”. Misschien dat nu het 35-ste Hoogovenschaaktoernooi daar toe aanleiding geeft. Als grootste kansheb ber tipte de heer Hooglandt zijn voorzit ter van de Raad van Bestuur drs. P. D. Justman Jacob, die al een studenten schaakkampioenschap op zijn naam heeft staan. En daarmee zijn wij dan automatisch teruggekomen op datgene, wat de bestuur- deren van Hoogovens als een van de be langrijkste elementen van het Hoogoverw- schaaktoernooi kwalificeren de charme en' standpunt te komen. Maar daarbij vooral gebruik van uw recht op vóórvergadering en van het recht om de mening van uw kiezers te peilen. Zorg voor de communi catie met de afdeling. Daar zijn geen re gels voor te geven. Dat moet iedere RvO zelf organiseren, gebaseerd op de plaat selijke omstandigheden. Zorg ook dat de mensen U leren kennen Tenslotte sprak secretaris Bunte over de verhouding tussen de Raden van Over leg en de Ondernemingsraad. „De Raden vormen samen de onderbouw van de On dernemingsraad. Zonder deze onderbouw zou de OR als een, luchtballon boven het bedrijf zweven. We hebben elkaar hard nodig. U moet de OR informeren over de opvattingen en zienswijzen, welke in uw afdelingen leven. Wij als Ondernemings raad moeten U informeren en Uw mening vragen over datgene, dat wij in de OR moeten verwerken en verwerkt hebben. Dit is een wisselwerking. Uw functie als opiniepeilers en opiniemakers is voor het functioneren van de OR van het grootste belang”. KW at, MT Meyert Menno IJM 209. Wiron II IJM 211, Jacob KW 56, Dirk Maria KW 80, Al batros KW 87, Brittenburg KW 121, Marry Mal rian KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, Francina KW 153, Marian Ellen KW 159, Onderneming III SCH 117, Antje TX 46, ML Sola Gratia KW 52, Jacoba Catharina WW 132, Arend Cornells KW 205, MK Poolster IJM 11, Maarten Cornelia IJM 44, Nora IJM 51. Wiron VIII IJM 205, Wiron VII IJM 297, Wiron in IJM 221, Deo Volente H KW 11, Ada KW 29, Limanda KW 33, Rose Marie KW 34, Rudi Robert KW 66, ejannette KW 93, Alle KW 091. Rianne KW MO, Wllma KW 113, Mare Liberum KW 117, Klazina Maryke KW 127, Anna Lydla KW 145, Gijsbert Marian KW 150, Cornelia KW 174, Valk KW 185, Elly KW 187, Hans KW 189. Margaretha Christina KW 190, Eben Haezer KW 194, Pieter Jacob KW 106, Wil lem Senior KW 197, Janneke KW 209, En Avant KW 210, Geertruida KW 211, Mariene KW 212, Jana KW 213, Carry Anita KW 218, Arie Jacob KW 221, Jacob Senior KW 226. Marco WR 32. Tiny WR 33. Dieuwina WR 45. WOENSDAG 19 JAN.: MT Wilhelmina Johan na KW 39, VRIJDAG 7 JAN.: Hektrawler Rijnmond I KW 15. MAANDAG 10 JAN.: Hektrawler Annie Hil- lina KW 170, Frank Vrolijk Czn SCH 81. DINSDAG 11 JAN.: MT Michiel Jan VL 110, Willem VL 1121. WOENSDAG 12 JAN.: MT Koraalbank KW 3. DONDERDAG 13 JAN.: Hektrawler Elisabet Christina KW 41. VRIJDAG 14 JAN.: Hektrawler Zeehaan IJM 57, MT Voorwaart VL 142. ZATERDAG 15 JAN.: Hektrawler Cornells Vrolijk Fzn SCH 171. MT Haarlem IJM 9, Sa kina Martine KW 32, Anita VL 34. 'MAANDAG 17 JAN.: Hektrawler Rijnmond V KW 42, Rijnmond III KW 43, Tetman Hette KW 74, Holland KW 123 Willy KW 141, Cornells den Duik KW 144, MT Protinus IJM 154, Uusinus VL 1, Ada VL 7, Elly VL 73. Caroline VL 90, Voor bode VL 103, Elizabeth VL 105, Bets en Gerda VL 112, Petronella VL 131. Liesje en Rutger VL 153, MK Agatha KW 214, DINSDAG 18 JAN.: Hektrawler Rijnmond Hl KW 44, Rijnmond IV KW 86, Hendrika Johanna VELSEN. Mr. H. M. Planten, die enige jaren geleden artistiek leider van het bekende amateurgezelschap „De Plan- keniers” uit Bussum is geweest, heeft daarnaast ook een groot aantal goed speelbare toneelstukken op zin naam ge bracht. Vooral het amateurtoneel maakte hiervan dikwijls een dankbaar gebruik, zoals de toneelvereniging „Het Voetlicht" uit Velsen, welk gezelschap vrijdagavond in de Stadsschouwburg zijn thriller in vier bedrijven „Het geheim van dr. Spen cer” heeft opgevoerd. Het stuk is hierbij voor dit genre nogal conventioneel geble ken, omdat ook deze historie zich weer afspeelt op het traditioneel oude Engelse landhuis. Met als gevolg dat de spelers door de auteur een specifiek milieu van lords, lady’s en butlers wordt opgedron gen, waar onze Nederlandse amateurs toch altijd enigszins onwennig tegenover staan. Om bij het laatste te beginnen ver namen wij, dat het schaaktoernooi Hoog ovens ongeveer 180.000,kost. Daarbij zijn dan niet begrepen de uren, welke de eigen Hoogovenmensen, die voor de or ganisatie zorgen, aan het toernooi beste den. Dat beschouwen wij als een post re presentatie. Zelf heb ik vorig jaar wij houden dat als leden van de Raad van Bestuur nauwgezet bij aan het schaak toernooi 40 uren besteed. Op een totaal van 2000 uren per jaar in werkelijk heid zijn dat er meer is dat twee per cent. Wat de beperkingen betreft echte be perkingen hebben wij niet opgelegd. Wij zijn accoord gegaan met hetzelfde budget van vorig jaar. In zekere zin is dat na tuurlijk iets minder dan vorig jaar, omdat allerlei dingen duurder geworden zjjn, maar echt wezenlijke zaken zijn niet ge schrapt. Er zijn wel bepaalde beperkingen, die gezocht moeten worden in een kopje koffie minder Dat komt omdat zij idealisten zijn die altijd bereid zijn propaganda te maken voor het strijkkwartet, dat juist in Hol land zo weinig gewaardeerd wordt en dat voor henzelf de hoogste kunstvorm is. Jacques Holtman, Richard Kilmer, Tom Wilmes en Ben de Ligt kennen elkaar al van het Conservatorium. Aanvankelijk speelden zij in verschillende orkesten, maar met grote opofferingen hebben zij zich daarvan vrij gemaakt om zich geheel te wijden aan hun ideaal een eigen strijkkwartet. Nu, na vijf jaar zijn zij zo ver dat zij een zelfstandig bestaan ver overd hebben en vooral in het buitenland al een grote bekendheid genieten. zame deel, dat gisteravond door het Amati-kwartet met liefdievolle toewijding werd vorgedragen. Het laatste deel klonk wat onstuimig en haastig, hetgeen waar schijnlijk te wijten is aan de al te grote geestdrift, die het jonge viertal nog niet altijd te beteugelen weet. Het Tweede Kwartet van Bartók (1881- 1945) is ontstaan in de jaren 1915-1917 en is niet bepaald één van zijn meest toegan kelijke werken. De ritmische complicaties die ontstaan door voortdurende maat- en tempowisselingen stellen niet alleen de uitvoerenden voor grote problemen, maar vragen ook de uiterste concentratie van het publiek. Dit kwartet kan men eigenlijk pas gaan waarderen als men het vaker heeft ge hoord, dit in tegenstelling tot het Kwartet van Ravel, dat in 1904 werd voltooid en dat gisteravond tot slot werd gespeeld. Ravel heeft dit werk aan zijn leermees ter Gabriël Fauré opgedragen, die er geen goed woord voor over had. Debussy daar entegen bezwoer zijn goede vriend er geen noot meer aan te veranderen. De vier de len vormen een wonderschoon geheel. Het melodische lijnenspel is voortdurend goed te volgen en de verfijnde variaties geven de toehoorders het gevoel zij kennismaken met ongekende rijkdommen uit de schat kamers der muziek. Het Amati-kwartet was in dit meesterwerk op zijn allerbest Ik hoop voor u dat dit viertal het volgend seizoen weer in Velsen terugkeer t! J. H. MOOLENIJZER van beide functies is Jo Kramer zeer verdienstelijk gelukt, zodat in de eerste plaats de vereiste sfeer aanwezig was, terwijl daarnaast de halfgare lord William Malvern bijzonder grappig door hem werd getypeerd. Ook Rie Burger wist haar Olivea Devenish een raadselachtige allure mee te geven, waarmee ten opzichte van de andere dames het gewenste contrast kon worden bereikt. Hiervan was Mary van der Brink een charmant ingenuetje, waarbij van Riet Anderson een allerver- makelijkste Agatha Hammond kon wor den bekeken. VAN DE HEREN was verder Jacques Gorter als de inspecteur van Scotland Yard de beste speler, omgeven door de chauffeur met een verleden van George Guldemond en Hein Janssen als de misda dige „medicijnmeester”. Tenslotte speelde Gé Meesters een rustig notaris en vertolk ten Bob Klein en Ria Kamp de in derge lijke stukken onontbeerlijke gedienstigen. Peter van Warmerdam had voor deze opvoering weer een van zijn fraaie decors neergezet, waar de sfeer van dit oude landhuis aanzienlijk door werd onder steund. Mede daarom heeft het publiek de gehele avond gespannen met de geheim zinnige gebeurtenissen op het toneel mee geleefd, waarvoor men zich aan slot bij zonder erkentelijk toonde. JAN VAN DAM Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Rijnstroom, Shoreham; Rustringen, Londen, IJmuiden; Mau rice, Sicilië; Achilles, Antwerpen; Gholetas, Bre inen; Dicksand, Stettin; Baltique, Oslo; Silvia V, Dordrecht; Canopus. Hamin, Velsen; Heino von Bargen, Flixborough; Valiant, Rotterdam. IJ- muiden; Canada, Par, IJmuiden; Faltek, Bremen; Zwarte Water. Par; Conbalt, Wisbeck. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Tugro, Goole; Heering Elsie, Le Havre; Ralph von Bargen, IJmuiden, Cartagena; Kalydon, Oslo; Torgothia, Gothenburg; Adonl Palm, Hamburg; Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Zaanland, Hamburg; Darmstadt. Dakar; Gulhav, Leith; Mare Skou, Rotterdam; Borea, Bremen: Conoco Yet, Inuningham; Zaanstroom, Felixborough. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Orania, Antwerpen; Heino von Bargen, Flixborough. (Als geen nadere aanduiding volgt is het schip van of naar Amsterdam gegaan). gelui en allerlei sinistere zwarte gestalten zijn ondergebracht. Plus de onvermijde lijke moord, waarbij de identiteit van de snode dader pas in het laatste tafereel kan worden vastgesteld. En dit alles omdat een zekere dr. Spencer een nogal vaag omschreven ontdekking heeft gedaan. Met de opvoering van deze thriller is „Het Voetlicht” verrassend goed voor de dag gekomen, vooral omdat de regisseur ook de belangrijkste rol voor zijn reke ning had genomen. Maar het combineren Drs. Hooglandt kwalificeert deze pro blemen als gevolg van het steeds groter worden van het Hoogovenschaaktoernooi als „groeipijnen”. „Het schaakgebeuren is opgegroeid uit wat eens een lokale gebeurtenis was, klein van opzet weilswaar, doch toen reeds voor bestemd door de sfeer er omheen, om ver der uit te groeien.” Van die groei worden nu de pijnen gevoeld, maar ook zeer be slist de charme. Die charme nu is een ex clusiviteit, welke hoe dan ook bewaard moet blijven. Wanneer te zijner tjjd be sloten zal worden het toernooi te ver plaatsen naar het Cultureel Centrum, zal alles gedaan moeten worden om de sfeer, welke het Hoogovenschaaktoernooi ken merkt, te handhaven. Een probleem bij die verplaatsing van Wijk aan Zee naar Beverwijk is zonder meer de huisvesting van de hoofdgroep spelers, die thans genoegen nemen met de kleine kamertjes in „Kennemerduin”, een voudig omdat zij het voordeel van het wo nen dicht bij hun (vierkant) bord laten prevaleren boven een woon-accommodatie, „Het is zondermeer duidelijk dat, wan neer de personeelsvertegenwoordiging zich zou beperken tot deze zevenentwintig, er van een band tussen de kiezers en de ge kozenen eigenlijk geen sprake zou zijn”, merkte bedrijfsdirecteur Van Erp op tij dens een toespraak tot de verzamelde le den van de nieuwe RvO’s. „Het belang rijkste element is dat langs deze weg de Ondernemingsraad voortdurend op de hoogte kan blijven van hetgeen onder het personeel leeft, terwijl over belangrijke aangelegenheden de gevoelens van het personeel kunnen worden gepeild”. Directeur van Erp wees de nieuwe leden op de eigen verantwoordelijkheid. „U dient natuurlijk wel te weten wat er bij het personeel van de door hen vertegenwoor digende afdelingen leeft. Ook de vakver enigingen kunnen daarbij een inbreng hebben. De RvO-leden dienen evenwel uit deze opvattingen, tesamen met alle ande re gegevens en overwegingen zelfstandig tot een opinie te komen”. De gekozen Raden vond de heer Van Erp zeer belangrijk voor het intern over leg, waarbij hij waarschuwde voor een aantal „valkuilen”. Spreker was van me ning dat het uitoefenen van invloed en het aanvaarden van overleg „iets anders is als beslissen”. Volgens de bedrijfsdirec teur vormen RvO’s niet een soort „be- drij f sleidingcomité”. Verder ging spreker in op de inhoud van de taak van de leden. „Uw taak is het de beslissingen van de chefs te helpen voorbereiden. Dat gaat steeds over zaken, die zich binnen een afdeling of een werk eenheid afspelen. Het is daarbij uw taak de personeelskant duidelijk naar voren te brengen. Ik hoop dat ook U in goede samenwer king een wezenlijke bijdrage zult kunnen geven voor de behartiging van ons aller belangen. Ik wil graag de aftredende RvO- leden hartelijk bedanken voor het vele werk dat zij hebben verricht, dikwijls met een grote persoonlijke inzet en met de op offering van vrije tijd. De nieuwe leden wens ik veel succes bij de taak waartoe zij nu zijn geroepen. Ik hoop dat zij ons intern overleg opnieuw een stap verder zullen kunnen brengen, waarna de heer Van Erp de Raden van Overleg bij Hoogovens voor geïnstalleerd verklaarde. Vervolgens sprak de secretaris van de Ondernemingsraad, de heer W. Bunte. „U bent personeelsvertegenwoordiger. De kie zer heeft U gekozen in de verwachting dat U zijn belangen behartigt. Dat kan een groot aantal individuele belangen of be langetjes zijn. Dat kunnen groepsbelangen zijn. Daarmee wordt U geconfronteerd en met deze belangen zult U in de overleg situatie, waarin U komt, rekening moeten houden. Dat rekening houden zal niet kun nen betekenen dat U iedereen zijn zin kan geven. Dat betekent dat U moet wikken en wegen. In dat licht bezien vind ik de taak van een RvO-lid zwaarder dan van een Ondernemingsraad-lid”. Als goede raad gaf de heer Bunte mee: „Probeer al tijd tot een duidelijk goed gemotiveerd CASTRICUM. De wethouder van Openbare Werken van Castricum, ir. J. J. Bollen (Castricums Belang) heeft vrijdag zijn functie neergelegd. De wethouder had niet meer het vertrouwen van de Castri cumse gemeenteraad vanwege zijn bouw beleid en een overtreding bij een privé- verbouwing. zoals zij die in andere steden vinden. Zo worden bij het IBM toernooi in Amsterdam de spelers gehuisvest in het Alphahotel of Esso-motel.” Drs. Hooglandt vervolgde: „Wij zijn nog niet toe aan een besluit om te zijner tijd deze spelers te huisvesten in Zandvoort. Ook Wijk aan Zee heeft ongetwijfeld zijn mogelijkheden. Hoogovens doet zijn best het schaaktoernooi in deze omgeving te prolongeren. Aan ons zal het niet liggen, doch de mogelijkheden ertoe moeten er nu eenmaal zijn”. Dit leidde tot de vraag, waarom Hoog ovens een schaaktoernooi houdt en dit prolongeren wil. Drs. Hooglandt mede sprekend uit naam van de Raad van Bestuur ging bij het beantwoorden van die vraag heel kort in op het standpunt van het bedrijf ten aanzien van het verlenen van steun aan allerlei verenigingen op het gebied van de sport. In tegenstelling tot bepaalde ondernemingen, die dergelijke activiteiten aan zich houden, staat Hoogovens op het standpunt, dat alleen de behoeften welke in de omgeving bestaan, gesteund moeten worden. „Het schaaktoernooi is uit eigen gele deren gegroeid en wij hebben plezier van die manifestatie. Bovendien heeft het Hoogovenschaaktoernooi een bepaald pu blic relations-effect. Het betekent een goed soort van publiciteit in de bladen en voor de televisie en daarvoor is geen en kele ondeneming ongevoelig. Bovendien is de image, dat het schaken een geestelijke tak van sport is. een plezierige image. Het schaaktoernooi is echt geen publiciteits stunt. In de verzakelijking van de maat schappij is het bovendien een van de wei nige overgebleven ludieke elementen. De voortgaande drang naar efficiency heeft eigenlijk tegenwoordig al teveel daarvan weggenomen. Hoogovens is bovendien geen bedrijf, dat aan de weg timmert. En dat schaaktoernooi nu verschaft Hoogovens nog meer internationale bekendheid op een vrij ongezochte manier”. „Hebt u de gedachten al laten gaan over het zevende lustrum-toernooi volgend jaar?” was onze volgende vraag. Het antwoord was duidelijk: „De wijze waarop het 35-ste schaak evenement gehouden wordt is sterk af hankelijk van de financiële omstandig heden. Op dit moment is er nog niets te zeggen van het cachet, dat aan het zeven de lustrumtoernooi gegeven zal worden. Eerst over een aantal maanden kan dat bezien worden”. Drs. Hooglandt refereerde daarbij ken nelijk aan de woorden van de voorzitter van de Raad van Bestuur drs. P. L. Just man Jacob, eerder deze week gesproken, ------ toen hij opmerkte, dat conjunctuur een de^sfeer^van dit toernooi^ vergeleken Jiij tijdelijke zaak is. J „Heeft u juist in verband met de huidige conjunctuur voor het schaak-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5