B. en W. willen keuze open laten I ZAAL DE SLOF VER GR OOT Rond de losplank Ook uw krant! BON Noodzaak tot vorming gewest wel erkend Vrijwilligers zorgden voor 200 m2 meer vloeroppervlak Actiecomités willen samenwerken Aanzicht van Bloemkwekers zagen winter met vreugde vertrekken Ontslag voor twintig man bij Kerko centrum meer dan droevig BEVERWIJK TREEDT (NOG) NIET TOE TOT I.S.K.-GEMEENTEN Prijzen stegen Noordzeekanaal te markante begrenzing r IJmuider Courant Binnenbrandje door gashaard I 7 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 22 JANUARI 1972 6 en (Van een medewerker) Platvis BEVERWIJK Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant X 1 Bescherming op komst voor bedreigde diersoorten In Beverwijk Heemskerk IJMUIDEN Deze week kon de ongewisse factor van het visserijbe drijf weer eens duidelijk worden aan getoond, doordat men reeds maandag met de aanvoer van de grootste een heden van de vissersvloot werd ge confronteerd. De verzorging hiervan geschiedde door drie schepen die van een reis naar de noordelijke Noordzee waren teruggekeerd. Uit het kwan tum meegebrachte vis kon worden afgeleid dat men met bijzonder slecht weer te kampen heeft gehad, want bij alle schepen kon voor het lossen met één ploeg worden volstaan, om dat zij beneden het kwantum van zevenhonderdvijftig kisten zijn ge bleven. Op deze wijze konden de overige schepen maandag op hun wenken worden bediend. dige verbouwing ongeveer 750 mensen plaats bieden: 300 meer dan in het nabije verleden. Behoorlijk 1 al I The ich- rdi- liet met IC 2 Een eri- wel ijke 'Ai B (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Beverwijk wil (nog) niet deelnemen aan het Interge meentelijk Samenwerkings-Orgaan Kennemerland. In een vandaag vrij gekomen nota inzake de gewestvorming menen Burgemeester en Wet houders, dat de keuze van het gewest, waartoe Beverwijk kan en wil be horen geen eenvoudige zaak is. De gemeenteraad, die de gewestvorming in de vergadering op donderdagavond 27 januari in het Stadskantoor behan delt, wordt door het college aangeraden nog geen definitieve uitspraak te doen over de begrenzing van het gewest in dit gebied. Overigens erkent het college wel de noodzakelijkheid van gewestvorming. Dit om aan de maat schappelijke ontwikkelingen in deze regio bestuurlijke vorm te kunnen geven. In de nota onderschrijven B. en W. de mening, dat voor de behartiging van belangen op sociaal en cultureel gebied een gewest Midden-Kennemer- land (Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Uitgeest en Velsen) de voorkeur verdient. Maar voor het overige meent het gemeentebestuur, dat de ver bindingen en samenhangen van Beverwijk met meer dan één gebied en de verschillende facetten van de gemeentelijke bemoeiingen zouden kunnen leiden tot verschillende vormen van gewestvorming. „Inzake het milieubeheer en de ram penbestrijding ligt de zaak weer iets an ders; hier gaan de verbindingen in hoofd zaak wel in oostelijke richting. Een na deel van het gewest Groot-Kennemerland is dat ten gevolge van de scheidende werking van het kanaal integratie van onderwijskundige en culturele voorzienin gen, die juist aan de noordzijde zo uiterst belangrijk zijn en de volledige aandacht vragen voor dat gewest niet mogelijk zijn”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een leger van vrijwilligers heeft in een week tijd de grote zaal van het vrijetijdscentrum De Slof bijna 200 vierkante meter groter gemaakt. Deze transformatie van het bij talloze verenigingen in de belangstelling staande centrum was dringend nodig, want de zaalruimte werd langzamerhand te klein. Beheerder Cees Berghuis besloot een einde te maken aan de voor enkele grote verenigingen krappe behuizing en ging met een legertje vrijwilligers aan de slag. Door het slopen van een houten tussenmuur en een paar kamertjes, direct aan de zaal gelegen, ontstond 200 m2 meer vloeroppervlak. De grote zaal van De Slof kan na deze inwen- S Aanhangels Milieubeheer EN. ond de In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar t IJMUIDER COURANT - Antwoordnummer 47 - IJmuiden Naam te Daarna kunt u mij noteren als t i DEN HAAG. Het ziet er naar uit dat binnen niet al te lange tijd uitheemse en bedreigde diersoorten in ons land meer bescherming zullen krijgen. Wetsontwer pen hiervoor zijn onlangs in de minister raad behandeld. I I I I I I I I I I 1 I I aar- afd- kri- nog zal and :ten die ng- de maandabonnee 7,80 •S- kwartaalabonnee 22,65 Doorhalen wat niet verlangd wordt HET UITVAREN verliep evenwel min der voorspoedig, omdat ondanks de vries kou toch ijs moest worden geladen, het geen door de grote toeloop van schepen enigszins uit de hand dreigde te lopen. Maar gelukkig kon alles weer tot een goed einde warden gebracht. BEVERWIJK. De bloemkwekers heb ben de snelle aftocht van Koning Winter met gejuich begroet, want de toch al niet rooskleurige gang van zaken aan de bloe menveiling werd in het begin van de week beïnvloed. Maar tegen het einde van de door de strenge vorst nog meer ongunstig week toen de temperatuur af en toe was opgelopen werd het verloren terrein weer teruggewonnen en waren de bloemen goed aan de prijs, zonder nu te zeggen dat het duur was. GEBOREN: Ronald, z. v. P. M. Krijgsheld en A. M. Spaargaren; Diana H., d. v. H. Kok en A. L. E. Buitenhuis; Danny L., z. v. A. van Vaneveld en Y. M. Pijnen; Yvonne M. J„ d. v. J. J. van Vianan en M. J. J. Henne- man; Cornells J., z. v. J. Veen en C. van Dam; Cornells M., z. v. C. J. Kocx en A. Post; Dagmar A., z. v. M. J. Heerema en H. F. van Esch; Maaike J., d. v. A. J. M. van Kalmthout en M. A. J. Gielen; Josée M. W. d. v. J. Aardenburg en E. C. Oud; Hans G., z. v. G. W. de Winter en H. F. van der Palen; Gerben, z. v. H. J. Arisz en C. T. Metten; Natascha, d. v. J. W. van Hattum en J. M. Kleverlaan; Petrus W. J., z. v. W. J. Alkemade en A. S. A. Lutgerink; ligers heeft laten zien, dat zelfwerkzaam heid in de buurt van De Slof aanwezig is. „Die mensen willen alleen maar een kopje koffie of een pilsje. Misschien kan de ge meente nu ook over de brug komen. In ieder geval hebben de schilders en timmer lui de gemeente enkele duizenden guldens bespaard aan materiaal voor de verbou wing”. aldus beheerder Berghuis. De Slof ondergaat inwendig een mo dernisering. De zaal wordt 200 m2 groter. Schilders leggen de laatste hand aan het verven van de glaspla ten, die het dak van de oude gang hebben gevormd. Vandaag wordt de nieuwe zaal van De Slof door Tro penvrienden in gebruik genomen. ier- >udt uur. ga ten den wa- iten j irt htig 1 50 hel ling het end ’ur- •on- zlch en- dan be- een en en ed- ien, n p Is rs 6 iS— rdi- jaar ?ent de zou on- ioog vrij aan. -24, 1de- i-23, i-54, vijk Ty- go’s 5— 2 -21. DE KLEINE VAART heeft nog getracht de activiteiten dicht onder de wal voort te zetten, echter tevergeefs, omdat de netten al spoedig door het overkomend buiswater aan de verschansingen vastvroren. Het was met de vorst evenwel zo spoedig ge daan, dat men zich erover verheugde dins dag weer te kunnen vertrekken. Toch is er niet eerder dan donderdag van een be- BEHALVE DE kotters waren dit nog twee trawlers, die na de haringvisserij op de kust actief zijn geworden, namelijk de KW 159 en de VL 1. Deze schepen keerden vrijdag omstreeks vijf uur terug en zullen vermoedelijk maandag de anderen niet hinderen die dan aan de markt arriveren. Waarschijnlijk zal deze dag de drukte ge makkelijk het hoofd kunnen worden ge boden, omdat van de schepen op de noor delijke Noordzee niet veel valt te verwach ten. Naar het zich laat aanzien zal men zich dan alleen met de KW 41 moeten be moeien. VELSEN. Het ondeskundig plaatsen van een gashaard was de oorzaak van een binnenbrandje in een woning aan de Alex Bellstraat, vrijdagmiddag omstreeks half drie. De bewoonster was afwezig toen buren een rookontwikkeling in de woonkamer ontdekten. Zij waarschuwden de politie en de brandweer, die snel ter plaatse wa ren. De brandweer verwijderde de gas haard en smeulende restanten van de vloerbedekking, die gedeeltelijk onder de haard was aangebracht. De enige afscher ming tussen kachel en de planken vloer was verder een plaatje hardboard, een as best beveiliging was niet gebruikt. Door de snelle reactie van buren en brandweer bleef de schade beperkt tot ge deeltelijke verbranding van het vloerkleed onder de gashaard, een geblakerde schoor steen en haard en een gat in de vloer. liep ;rde >rijs Jger iten ider igen waren duur, zelfs de hyacinten liepen in prijs op tot 65 cent per stuk. Ook bij de afdeling potplanten was de markt gunstiger; men zag de aanvoer weer toenemen en de prijzen iets omhoog gaan. De prijzen waren: anjers 33-52. tros- anjers 235-285, anemoon 35-75, blauwe druif 35-70, chrysanten 85-175, forsythia 20-40, freesia 135-340, hyacinten 30-55, iris 320-440, lelie per kelk 46, narcissen 115- 160, orchidee 85-280 roos 43-82, babyroos 24-43 en tulpen 150-260-480. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het actiecomité „Drie iln één, neen” heeft vrijdag contact gehad met het Heemskerkse actiecomité „Vrij Heemskerk”. De voorzitters van de beide comité’s hebben tijdens dit contact een vruchtbaar onderhoud gevoerd hetgeen hen uiteindelijk deed besluiten tot coördinatie van de diverse acties. Door de werk groepen zal dit nu verder uitgewerkt wor den. Besloten is volgende week gezamen lijk in Den Haag de diverse partijen te benaderen en eventueel gezamenlijk op het Binnenhof acties te voeren. IN IEDER geval werd het pas vrijdag alvorens van een behoorlijke aanvoer kon worden gesproken. Van het opgeklaarde weer hebben vooral de kustvissers gepro fiteerd die het iets verder hadden gezocht, waarbij donderdag door de gehele vloot bijzonder succesvol werd gevist. Vele schippers dachten er die middag nog niet aan hun vangsten af te leveren, doch aan- gemoedigd door de hoge prijzen besloot menigeen hier toch maar toe over te gaan. Mede doordat inmiddels de besomming van de KW 66 bekend was geworden, wel ke niet minder dan 38.000 bedroeg. WELISWAAR WERD deze na een over- weekse reis behaald, want nadat men za terdag was binnengelopen, werd maandag opnieuw het zeegat gekozen, met de be doeling aan de woensdagmarkt te verko pen. Dit experiment is voor de eigenaars van het schip met een groot succes be kroond, ondanks het ruwe weer dat moest worden doorstaan. De gul- en kabeljauw- prijzen hebben ook bij de gulvissers een behoorlijke duiit in het zakje gedaan, zodat het voor hen zaak werd zo spoedig moge lijk met hun „vangetje” naar huis terug te keren. De problemen, die in het wetsontwerp als reden tot samenvoeging van de drie gemeenten worden genoemd, zijn, voor zover ze niet reeds door de ontwikkeling zijn opgelost, geen specifieke problemen van deze gemeenten, maar van een ge west. Wellicht is dat een nieuw gezichts punt inzake dit probleem”, aldus B. en W. Een en ander betekent dat in de toe komst een vergunning van het ministerie van CRM nodig is voor inrichtingen, die buitenlandse diersoorten tentoonstellen, verhandelen of africhten zoals dierentui nen en wildparken, circussen en dressuur- inrichtingen. Wel is het de bedoeling on derscheid te maken tussen een commer ciële en een niet-commerciële inrichting. Door de strenge koude remden de aan voeren snel af en zag men weinig bol- bloemen. Maar nu wordt de aanvoer van tulpen en narcissen weer beduidend gro ter. De tulpen waarvan soorten als Apel doorn en Lustige Witwe de hoofdrol spelen gingen vlot weg voor prijzen van 120 tot 180 cent per bos, terwijl voor extra par tijen nog wel meer betaald werd. Trouwens aparte soortj es bij de tulpen gingen tot 450 cent per bos. Narcissen noteerden in het begin van de week rond een gulden per bos, maar deze goedkoopte duurde niet zo lang, men zag al gauw de prijzen weer omhoog schieten tot 180 cent per bos. Free sia werd ook duurder en varieerde van 150 tot 560 cent per bosje. De anjers no teerden van 32 tot 56 cent per stuk, de tros-anjers brachten van 280 tot 290 cent per bosje op. Rozen gingen vrij vlot tot 100 cent per stuk weg, de babyroosjes no teerden van 28 tot 45 cent per stuk. Or chideeën, gerbera’s en lak anthurium ASSEN. De rechtbank in Assen heeft een 25-jarige bouwvakarbeider en diens vrouw uit Hollandscheveld veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Zij waren ervan be schuldigd opzettelijk medische hulp te hebben geweigerd voor hun 5-jarig zoon tje Bertje, dat overleden was aan nieront- stekingen. De ouders hadden op grond van hun geloofsovertuiging elke medische hulp geweigerd. De rechtbank verwierp zowel het beroep op vrijheid van gods dienst ingevolge het Verdrag van Rome IN ENGELAND keert men immers meestal direct na lossing weer naar de vis gronden terug, om het volgend weekeind de vaderlandse haven binnen te lopen, ten einde van de verdiende rust te kunnen ge nieten. Als de schipper deze regeling gun stig heeft uitgekiend, kunnen door de be manningen zelfs drie nachten thuis wor den doorgebracht. Sea 0-8, ,isse (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het bedrijf van Haarlemse overhemdenindustrie Kerko N.V. zal binnenkort worden gesloten Voor twintig werknemers is bij het Arbeidsbu reau ontslag aangevraagd. De sluiting van het bedrijf komt nog geen jaar nadat een samenwerkingsverband werd aangegaan met de overhemdenindustrie Elmior in Leiden. Bij de in het voorjaar van 1971 doorge voerde reorganisatie werd de produktie in het bedrijf aan de Stephensonstraat reeds gestaakt. Volgens directeur ir. A. J. C. Nolte bestond toen nog de hoop, dat met een handelsondememing rendabel zou kunnen worden gewerkt, maar dat is uit eindelijk niet het geval gebleken. het Noordzeekanaalgebied is ook de re cente beslissing van G.S. dat het huidige streekplan voor het Noordzeekanaal-ge- bied te klein is en dient te worden uitgebreid met onder meer de IJmondge- meenten. „Niet slechts voor de gemeenten zelf, maar ook voor de gewestvorming zou de samenvoeging van IJmondgemeenten fu nest zijn”, zo besluiten B. en W. en zij geven daarbij als toelichting: „Het thans aanwezige evenwicht van de samenwer kende gemeenten, welke begrenzing het gewest dan ook moge hebben, zal worden verbroken. De niet bij deze samenvoeging betrokken gemeenten zullen zich slechts kunnen voelen als aanhangsels van de te vormen grote gemeente en eventueel Haarlem. Deze samenvoeging past dus niet in het kader van de gewestvorming, zoals deze zich thans in deze omgeving ontwik kelt. De heer Berghuis: „Daarover wordt al overleg gevoerd met de gemeenten. Ik geloof te weten dat er binnenkort iets aan wordt gedaan”. Nu De Slof inwendig van een modem jasje is voorzien, het centrum beschikt over een in de zaal gebouwd, vast toneel, zou een uitwendige opknapbeurt niet mis staan, zo denkt de heer Berghuis. Het gebouw van De Slof, het voormalige atelier van Berghaus, is in eigendom bij de gemeente Beverwijk. Een leger vrijwil- Cees Berghuis is met deze uitbreiding uiteraard bijzonder blij. Niet alleen vanwege het feit, dat De Slof moest wor den vergroot, omdat de belangstelling van de verenigingen voor het vrijetijdscentrum groeiende is. maar ook de spontane hulp van diverse zijden is bij hem plezierig aan gekomen. „Kijk, die hele interne verbouwing kost ons niet meer dan ƒ200 aan materiaal. Vier mensen zijn constant bezig met het schilderen en het vertimmeren. Dat gaat nu al een week door. Reken maar eens uit hoeveel dat zou hebben gekost als het door een bedrijf zou moeten worden gedaan. Een paar duizend gulden betekent tegen woordig niet veel”, aldus de heer Berg huis. Nu De Slof inwendig is uitgebreid en opgeknapt resteert nog een groot karwei: het buitenaanzicht van De Slof. Wie het centrum nadert wordt direct getroffen door de armoedige omgeving, waarin De Slof verkeert. E°n slecht en half afge maakt tegelpad, een zandgrondje voor de ramen en het centrum heeft aan de bui tenkant hard een verf laagje nodig. Aspec ten, die toch ook niet vergeten mogen worden. OP DEZE WIJZE werd voor een redelij ke besomming een kleine aanvoer reeds voldoende, hetgeen ook met de platvis het geval is geweest. De prijzen hiervan zijn in het midden van de week behoorlijk op gelopen, zodat zij die het weer eens bij on ze Engelse vrienden wilden proberen, hier geen cent voordeel van hebben gehad. Want al wordt aan de overzijde dan ook dikwijls een hogere besomming gemaakt, valt bij de eindafrekening dit voordeel meestal weg. Een en ander als gevolg van de lager geworden wisselkoers van het Engelse pond, zodat alleen de winst van meer visdagen over blij ft. Danny, z. v. C. H. van de Velden en B. G. J. Lensen; Monique, d. v. M. J. W, Koppen en H. A. van den Berkt. ONDERTROUWD: J. E. Jornick en G. J. M. Eeltink; E. E. van der Molen en A. H. L. Roosenburg. GETROUWD: T. van Son en M. Hartman. OVERLEDEN: P. J. Deen, 22 jaar; P. Leegwater, 8 jaar; H. van der Heijden, 74 jaar, gehuwd ge weest met H. A. van der Heijden; W. Boom, 74 jaar; A. Rodenberg, 54 jaar; H. G. van Leeuwen, 51 jaar; W. van Zaane, 84 jaar; C. Pauw, 31 jaar; P. Voorenoud, 56 jaar; G. C. Uitermark, 77 jaar; A. Vis, 77 jaar; T. J. A. Hoogenboom, 63 jaar; A. Winkel huizen, 54 jaar, gehuwd met A. J. Ter- voort; T. van der Ploeg, 64 jaar. Adres Het gemeentebestuur van Beverwijk vindt een gewest Groot-Amsterdam ook kenmerkende voordelen bezitten. In dit gewest kunnen industrievestiging, milieu beheer, met daarmee samenhangend het niet bebouwen doch voor recreatie inrich ten van het middengebied, en voorts ook het begeleiden van de bevolkingsoverloop, in groot verband worden gezien. Een motief voor gewestvorming voor Zoals bekend besloot de raad Heems kerk vorige week toe te treden tot het Intergemeenschappelijk Samenwerkings orgaan Kennemerland, waartoe reeds de gemeenten Haarlem, Bennebroek, Bloe- mendaal, Haarlemmerliede, en Spaam- woude, Haarlemmermeer, Heemstede en Zandvoort behoren. Velsen onthoudt zich van een gewestbeslissing. Deze gemeente wacht de uitslag van de Tweede Kamer debatten over de gemeentelijke herinde ling af. Volgens het college van B. en W. teke nen zich in dit gebied drie gewesten af: Groot-Amsterdam, gewest Groot-Kenne merland en gewest Midden-Kenne merland. Op het gebied van onderwijs, de medische verzorging, de economische dienstverlening, de cultuur en de sport zijn er in Midden-Kennemerland vele regiona le voorzieningen tot stand gekomen. Er zijn duidelijke bestuurlijke samenhangen en maatschappelijke relaties tussen de gemeenten in dit gebied. Over de omvang van het gewest bestaat nog onzekerheid. Volgens het door Gedeputeerde Staten ingesteld onderzoek, op basis van bestuur lijke en maatschappelijke samenhangen, zou het gewest moeten bestaan uit Bever wijk, Castricum, Velsen, Heemskerk en Uitgeest. De juistheid van het standpunt van G.S. dat Velsen tot dit gewest zou behoren, wordt door B. en W. van Bever wijk in twijfel getrokken. Weliswaar behartigen Velsen en Mid den-Kennemerland enkele belangen ge meenschappelijk, maar de meeste gemeen schappelijke belangen in dit gebied wor den volgens B. en W. van Beverwijk, zónder Velsen geregeld, zoals de gasvoor ziening, rioolwaterzuivering, schoolartsen dienst, schooltandartsendienst, ambulance vervoer, seriebouw van scholen, financie ring Sportfondsenbad, openbaar voortgezet onderwijs, bibliotheekwezen, keurings dienst van waren. „Zonder de samenwerking in Midden- Kennemerland”, zo gaan B. en W. in de nota verder, „zou een aantal van deze voorzieningen niet mogelijk zijn gebleken. Het Noordzeekanaal zou voor dit gebied een markante begrenzing zijn. Indien met dit feit geen rekening wordt gehouden, zou de sociale en culturele ontwikkeling van dit gebied niet zover zijn voortge schreden als thans het geval is”. B. en W. erkennen in dit verband wel, dat voor andere belangen samenwerking met het gebied ten zuiden van het kanaal wel mogelijk is en soms zelfs aanbeveling kan verdienen. Het college wijst dan op de organisatie van het vredesrampenplan, politie, verkeersverbindingen. „Hier kan samenwerking van belang zijn, al zal steeds aan elke zijde van het kanaal een eigen organisatie van voldoende formaat voorbande moeten zijn”, zo menen B. en W„ die vervolgen: hoorlijk resultaat sprake geweest. Enkele kleine kotters hebben toen partijtjes ka beljauw aan land gezet die door het ont breken van Scandinavische vis bij onze zuiderburen gretig werden opgekocht voor bijna ongelooflijke prijzen. Zo werd er voor een regel van tien kabeljauwen soms 240 betaald, terwijl de halve kabeljauw tot 138 per tien stuks noteerde. s v ■•J»"

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7