Bols gewoon Claeson kilometer kan OPPERMACHTIGE SCHENK Geen sprinters naar O.S. ONTGOOCHELDE DEBUTANT HARM KUIPERS: MIS NOG DE NODIGE IJSUREN” Van Kees kan „Fornaess en „Ik kon Jan „Mijn tien „DAT DIT JUIST NU MOEST GEBEUREN” „IK niet volgen” I vielen tegen” je altijd iets verwachten” veel beter” 11 MAANDAG 24 JANUARI 1972 C oncentratie Gestoken in een imposante lau werkrans luisterde de grootste kampioen uit het moderne hard rijden, geflankeerd door Roar Grönvold (2) en Jan Bols (3), on bewogen naar het Wilhelmus. Om vervolgens in een koortsachtig tempo beschutting te zoeken in de veilige omgeving van de kleed kamer, omdat de opnieuw op het ijs samengestroomde menigte de gebruikelijke ereronde volledig onmogelijk maakte. (Van onze sportredactie) DAVOS Ard Schenk, Jan Bols en Kees Verkerk zullen bij de Olym pische Winterspelen, die van 3 tot 13 februari in het Japanse Sapporo worden gehouden, uitkomen op alle vier afstanden. Met dien verstande, dat de drie rijders op eigen verzoek of op advies van coach Leen Pfrom mer de 500 meter kunnen laten vallen. Eddie Verheijen, die zondag in Davos een snellere tien kilometer reed dan Schenk, zal desondanks niet op deze langste afstand uitkomen. Wel is de Deventer onderwijzer ingeschreven voor de 500 en 1500 meter. Jap- pie van Dijk is zondagavond aangewezen als reserve voor de 1500, Ver heijen als reserve voor de 10.000 meter. Een beslissing, waarmee Pfrom mer het beslist niet eens is. „Op grond van zijn totale seizoenprestaties heb ik de technische com missie geadviseerd niet Verkerk, maar Verheijen voor de tien kilometer in te schrijven”. Zondagavond deelde Kees Kerdel in Davos mee, dat er definitief geen sprinters naar Sapporo zullen worden afgevaardigd. Jan Bazen en Jos Valentijn, die wel voorlopig waren aangemeld, worden door het NOC niet in staat geacht een plaats bij de eerste tien te veroveren. Kerdel: „Daarom zien we ook geen aanleiding Bazen en Valentijn naar Sapporo te sturen”. Fel sprak Kerdel in Davos tegen, dat Van Dijk voor Sapporo zou zijn aangewezen, omdat de technische commissie de kern ploeg graag bij elkaar wou houden. 4J zeer Scheidsrechter Henny Roos (links) deelt Harm Kuipers het verpletterende nieuws van zijn diskwalificatie mee. f vallen. Grönvold daarentegen reed een erg sterk toernooi”. Op diezelfde 1500 meter verspeelde Kees Verkerk, die daags daarvoor via Vooral pijnlijk voor de Noren en de Zweden van wie Höglin door een val op de vijf kilometer alle kansen op een hoge klassering verspeelde was het pure machtsvertoon van de Nederlan ders op de 1500 meter, en op de tien, maar vooral op de vijf kilometer op welke afstand Schenk, Bols en Verkerk de eerste plaatsen bezetten. De manier, waarop de explosief begonnen Schenk op deze afstand de overwinning opeis te, was indrukwekkend.” Toch was Fornaess na de Bols- affaire in Heerenveen weer de zon debok voor de duizenden emotioneel reagerende Nederlanders langs de baan. Met boegeroep voltooide hij zijn rit, gevolgd door met spreekko ren aangemoedigde Harm Kuipers. Want Kuipers heeft het in Davos helemaal gemaakt bij het Neder landse schaatslegioen. En terecht, want de in Groningen wonende stu- Hetgeen op een andere manier gold voor Jan Bols, de door insiders reeds afgeschrevene, die zijn sterkste titel- toernooi tot dusverre reed. In Davos manifesteerde de Hoogeveener zich weer als de mateloos agressieve vech ter, die zich via zijn vooral erg sterke 1500 meter, waarop hij, evenals op de tien kilometer, zijn persoonlijk record aanzienlijk scherper stelde, voor de eerste maal in een titeltoernooi op het erepodium mocht klauteren. (Van onze sportredactie) DAVOS Tot diep in het cen trum van Davos hebben ze het ge weten. Terwijl schaatscoach Leen Pfrommer in hotel Poestl een toast uitbracht op de derde Europese titel van de ook dit weekeinde weer ongeëvenaard machtige Ard Schenk was het legioen nog altijd uitzinnig van vreugde. Vanuit tal rijke bars en cafés klonk het „Ard heeft de wereldcup” scherper door dan waarschijnlijk ooit tevoren. Tot diep in de nacht bepaalden oranjemutsen en sjaals het rumoe rige straatbeeld van de Zwitserse wintersportplaats. Zoals dat en kele uren daarvoor eveneens hef geval was geweest op de glanzen de ijspiste, waar de nieuwe Euro pese kampioen pas gehuldigd kon worden, nadat jonkheer Quarles van Ufford een dringend beroep had gedaan op de medewerking van de Nederlandse kolonie. Supporters, die ook voor hem lie deren hadden gezongen, dromden om hem heen voor een handteke ning. Een bitter teleurgestelde Harm Kuipers: „Het gekke is dat ik zelf niet weet in hoeverre ik schul dig ben. Ik dacht dat ik al voor Fornaess langs was en toen voelde ik ineens een duw. Dat zoiets nou juist nü moest gebeuren". Pfrommer over de Noorse kampioen: „We wisten dat hij gevaarlijk was, maar dat Grönvold zo’n sterke tien kilometer zou rijden, had ik eigenlijk niet verwacht”. Maar ook Grönvold zal, ondanks zijn verrassend hoge klas sering, nooit de illusie hebben gehad, dat hij Schenk op de tweede dag nog de voet dwars zou kunnen zetten. De minder ervaren en ook mentaal nog niet gerijpte Noor, die op de 500 meter als tweede was geëindigd achter Schenk, kreeg op de 1500 meter een gevoelige klap. Door de razendsnelle opening van Schenk eerste 700 me ter in 56,7 sec. raakte Groenvold volledig uit zijn ritme en bovendien zodanig gefrustreerd, dat hij op die vaak allesbeslissende afstand bijna een ▼olie seconde op Schenk verloor. dent reed als debutant een sterk toernooi. Op zich was het geen verrassing dat Kuipers zich achter de om de ereprijzen strijdende topschaatsers goed zou handhaven, maar hij gaf geval was geweest. De absentie van de Duitser, de bijna „zekere” winnaar van de sprint, bracht Schenk in een plotse ling riante uitgangspositie. En daarvan maakte hij ook meteen gretig gebruik. twee fabuleuze slotronden een schitte rende vijf kilometer had gereden, in feite zijn laatste kansen op een plaats op het erepodium. Door een uitzonder lijk slechte start, waardoor hij op de eerste 700 meter meer dan twee secon den op Schenk verspeelde, kwam de grillige Puttershoeker uiteindelijk niet verder dan een voor hem onder deze omstandigheden matige tijd van 2.02,9. Met welke tijd hij niet verder reikte dan de zevende plaats. Enkele uren daarna revancheerde Verkerk zich voor zijn minder goede 1500 meter via een ijzersterke rit op de 10 kilometer, die hij winnen afsloot in 15.08,4, hetgeen tevens een nieuw baan record betekende. Kees Verkerk, die zich later als enige onttrok aan de gebrui kelijke persconferentie, verdween on middellijk na de chaotische huldiging van de 10.000 meter spoorslags in de richting van het hotel. Ook later op de avond weigerde hij ondanks zijn vierde plaats in het totaalklassement de pers te woord te staan. Dag Fornaess op zijn hand. Pfrom mer: „Tenmann vond het niet nodig hiervoor een protest in te dienen en ook Fornaess vond het niet erg.” Dag Fornaess beaamde dit door te zeggen: „Ik weet niet waar de men sen zich zo druk over maken. Er was toch eigenlijk niks aan de hand.” sterke tevens illustrerend van de Noren en in Davos diep werden vernederd. Want met uitzondering van Toch heeft de anders zo ontspan nen Kuipers bijna het hele toernooi niet kunnen verhullen dat hij erg nerveus was. Op de 500 meter ver trok hij in de buitenbaan, maar in de tweede ronde raakte hij het spoor volledig bijster, zodat hij praktisch twee buitenbochten reed. Hij raakte zelfs enkele keren met zijn vingers de ijsvloer in een po ging niet uit balans te raken. Kuipers over de sprint: „Door de hoge snelheid dreigde ik uit de bocht te vliegen. Het is bij mij een kwestie van techniek om de binnen- bocht goed door te kunnen komen. En een beetje gespannen was ik ook wel natuurlijk.” Zodoende raakte Harm Kuipers wat in de grauwe middenmoot met zijn 41.73, maar korte tijd later, nadat Schenk, Bols en Verkerk op hoog niveau hadden geduelleerd op de 5000 meter, zorgde ook Harm Kuipers er voor dat deze afstand een volledig Nederlandse aangele genheid werd. Opnieuw schaarde hij zich naast Magne Thomassen aan de startlijn, maar prompt verloor Kui pers de Noor uit het oog. Voortdurend met één hand los stevende hij regelrecht naar een nieuwe persoonlijke toptijd toe. Bij na vier seconden sneller dan on- heeft me al gezegd dat hij het zal afwijzen. Toen heb ik hem verteld dat ik niet meer met hem wilde praten. Ik werd er werkelijk erg boos over. Want het was eigenlijk een futiliteit. Er zijn in het verle den wel veel gekkere dingen ge beurd, waarbij niet zo zwaar ge straft werd.” „Schenk en langs in Inzell, gleed hij naar 7.24.9. Slechts zes rijders, onder wie vier Nederlanders, gingen hem voor in de rangschikking. Goeran Claeson, de Zweed en Dag Fornaess werden zelfs door hem overtroffen. Voor Harm Kuipers openden zich toen uitstekende perspectieven om zich na de slotdag bij de beste tien te kunnen scharen. Hem wachtte immers nog de 1500 meter, naast de vijf kilometer momenteel zijn meest geliefkoosde afstand, en de 10 kilo meter, waarop hij tot op de bodem van zijn krachten kon en wilde gaan. Op de mijl schoof hij reeds langs de jeugdige Noor Olsen en de Rus Lavroesjkin in het klassement naar de negende plaats, nadat hij een goede tijd van 2.3.5 op de klokken had gebracht. Daarna viel niet meer te verwachten dat hij deze hoge klassering zou verspelen, want Kui pers mocht dan op de 10 kilometer 16.9.2 achter zijn naam hebben staan, dat hij de goede omstandig heden zou aangrijpen zijn persoon lijk record drastisch omlaag te ha len, stond bij voorbaat vast. En Harm Kuipers slaagde. Zijn jarenlange strijd om te kunnen doordringen tot de beste rijders leek op het spiegelgladde ijs van Davos beloond te worden met een negende plaats bij deze Europese kampioen schappen. Het vonnis van Henny Roos was echter onverbiddelijk. Zijn naam komt in de officiële eindklassering niet voor. Nadat Harm Kuipers vergeefs in discussie was gegaan met de scheidsrechter zat hij lange tijd nog hoofdschud dend op een bank bij het restaurant van het stadion. (Van onze sportredactie) DAVOS. Wat voor Harm Kui pers een imposante afsluiting moest worden van een schitterend toer nooi, werd een bittere ontgooche ling. Acht ronden lang had hij zich in het slotduel vastgeklit aan de schriele Dag Fornaess, toen hij met gering verschil, komende uit de bin nenbaan, plotseling beide handen van de Noor tegen zijn rug voelde duwen. Verontwaardigd en niet ver moedend tot welke gevolgen dit in cident zou leiden, vervolgde Harm Kuipers zijn laatste tocht, waarin hij toch opnieuw bewees inderdaad tot Europa’s beste schaatsers te be horen. Goed, Dag Fornaess bleef voor hem een onbereikbare prooi, maar toen hij zich afgemat en voorover gebogen omdraaide en op het score bord de cijfers 15.33,78 ontwaarde, besefte Harm Kuipers dat zijn ne gende plaats in de eindrangschik king veilig gesteld was. Luttele minuten later kwam de dreun. Scheidsrechter Henny Roos had Kuipers als schuldige aangewe zen van het wisselincident en straf te hem terstond met diskwalificatie. Leen Pfrommer, wie anders, repte zich naar de Nederlandse arbiter om hem ervan te overtuigen dat Kuipers niets onreglementairs had gedaan. „Kuipers had een duidelijke voorsprong bij het uitkomen van de bocht en mocht dus voorlangs krui sen”, was de opvatting van Pfrom mer. Roos wilde daar niet van weten. „Er was een botsing van twee rij ders en degene die uit de binnen baan komt, in dit geval Kuipers, is hiervoor verantwoordelijk", beslist Roos. Pfrommer liet het er echter niet bijzitten. Hij stelde pogingen in het werk om aan de hand van een herhaling van tv-beelden Roos ertoe te bewegen dat hij onjuist had ge handeld. „Maar Roos zei dat hij met tv-beelden niks te maken had”, zei Pfrommer. Ook liet Pfrommer chef d’équipe De Koning een officieel protest in dienen. Pfrommer: „Maar Roos opnieuw blijk van een behoorlijke vooruitgang. Hierbij heeft waar schijnlijk een telegram, dat hij vrij dagavond ontving een niet onbelan grijke rol gespeeld. De hoogleraar, bij wie hij kort voor de Nederland se kampioenschappen een tentamen moest doen, liet hem namelijk we ten dat hij geslaagd was. Verloofde Marrie Willems, die vrijdag in Da vos arriveerde en gehurkt op het ijs de verrichtingen van Kuipers volg de: „Geweldig van die professor, hij had geen beter moment kunnen kiezen.” Het kampioenschap is binnen. Leeggereden laat Ard Schenk zich na zijn 1500 meter door coach Leen Pfrommer naar de kleedkamer begeleiden. Daarom was het ook eigenlijk alles zins begrijpelijk, dat Ard Schenk op die voor hem in feite volkomen onbe langrijke tienduizend meter minder ge laden aan de start kwam dan zaterdag op de 500 en 5.000 meter, maar vooral ’s morgens op de anderhalve kilometer. „De mensen komen je feliciteren met je kampioenschap en zo iets gaat na tuurlijk ten koste van de concentratie”, klaagde Schenk later. Leen Pfrommer: „Ik had niet ge dacht, dat Kees op die tien kilometer tot een dergelijke prestatie in staat zou zijn. Pas in de tiende ronde heb ik overgeschakeld op het schema van Bols.” En zelfs daar bleef Kees Ver kerk nog onder. Ard Schenk over zijn twee jaar geleden nog voornaamste belager: „Met Kees weet je het nooit. Ik heb altijd gezegd, dat hij onbere kenbaar is. Nu nog. Je kunt van hem altijd gekke dingen verwachten. En meestal op momenten, dat niemand daarmee eigenlijk meer rekening houdt. Door zijn overwinning op de 10.000 meter zal hij mentaal vermoede lijk alleen nog maar sterker worden. Daarom zie ik in hem straks bij de wereldkampioenschappen in Oslo ook een heel zware concurrent.” En de Noren? Schenk: „In Saporro zie ik nog wel mogelijkheden voor de Noren, maar in Oslo niet direct.” Dit in tegenspraak tot Jos Tenmann, de Noorse coach, die zich gisteravond vastklampte aan de gedachte, dat zijn rijders zich voor eigen publiek zullen revancheren voor de trieste afgang in Davos. Dag Fornaess, de in titeltoernooien altijd uiterst slimme rekenmeester, was de eerste, die de verpletterende over macht van Ard Schenk reeds zaterdag erkende. Onmiddellijk na afloop van zijn race op de vijf kilometer tegen de onbeduidende Richard Tourne, waarop hij zijn tanden stukbeet op de tijd, die Schenk in de rit daarvoor op het scorebord had getoverd. Spontaan stak de Noorse student zijn handen uit naar de man, die op dat moment zijn derde Europese titel praktisch al niet meer kon uitgaan. Want evenals vorig jaar in Goten- burg, waar de ook toen al meedogenlo ze Schenk zijn tweede wereldtitel opeiste, spotte hij opnieuw met de buitenlandse concurrentie. Toonde hij, de veelzijdige, vorig jaar in de Zweed se havenplaats reeds overduidelijk aan, dat het begrip specialist in de schaats wereld volledig is uitgebannen, dit weekeinde in Davos accentueerde hij dat nog eens. Via drie afstandsover- winningen op respectievelijk de 500, 1500 en 5.000. Zodat de tien kilometer, op welke afstand hij uiteindelijk vijfde werd, niet meer was dan een formali teit. Een verplicht nummer. Schenk: „Over die 5.000 meter ben ik ook het meest tevreden. Tenslotte moest ik als eerste rijder een tijd zetten. En dat is in de meeste gevallen toch een nadeel. Achteraf bezien had ik nog sneller kunnen zijn, want als je er nog een laatste ronde kunt uitper sen van 34,7 sec., dan had het nog beslist sneller gekund.” Minder tevreden was Schenk over zijn 500 meter, waarop hij niet alleen een dubbele misslag maakte, maar waarop hij bovendien te veel op kracht moest rijden. Schenk: „Na de 500 en 1500 meter was ik vermoeider dan na de vijf en tien kilometer.” Waar echter tegenover stond, dat Schenk door de wegens „ziekte” afwezige Erhard Kel ler heel wat zelfverzekerder aan die 500 meter kon beginnen dan anders het Fred Anton Maier kwamen destijds in Lahti met el kaar in botsing op de 500 meter. Ard mocht over rijden, de tijd van Maier bleef gewoon staan Er is weleens door twee rijders gewisseld nadat de wisselwachter was gepas seerd, het had voor beide rijders geen gevolgen. Dan vind ik dit wel erg zwaar.” Leen Pfrommer had hierbij de Noorse coach Jos Tenmann en ook „Het was gewoon een mentaliteits- kwestie. Je weet tenslotte dat je al Europees kampioen bent. Toen Jan Bols in de twaalfde ronde langzaam van me wegliep, heb ik nog wel gepro beerd om bij hem in de buurt te blijven, maar het ging gewoon niet. Pas in de laatste ronden kon ik weer de inspiratie opbrengen om nog een keer fel terug te knokken. Gewoon, omdat ik niet met honderd meter ver schil wilde verliezen.” Zijn in verhouding tot de andere afstanden minder sterke maar toch nog altijd zeer acceptabele tien kilometer is vanzelfsprekend een rechtstreeks ge volg van zijn door studiezorgen weinig ideale voorbereiding op het schaatssei zoen. Hetgeen Schenk beaamde- „Op zo’n tienduizend meter mis je gewoon de noodzakelijke ijsuren. Daarom ge loof ik ook niet dat ik al aan mijn top zit. Mijn tien kilometer kan in ieder geval nog een stuk beter.” Nochtans is het verbazingwekkend, dat Ard Schenk dit weekeinde deson danks kans zag erkende vedetten als Fornaess, Claeson die later pas diep in het klassement was terug te vinden en ook de nog altijd onberekenbare Verkerk op een indrukwekkende ach terstand te rijden. En dat betekent de indrukwekkende macht van dc ongelofelijk G—1-- Schenk, maar is t-- -- voor de zwakte Zweden, die L. de vooral op de tien kilometer verba zend sterk rijdende Noorse kampioen Grönvold kon niemand van de buiten landers de drievoudige Europese kam pioen ook maar een moment serieus bedreigen. Schenk daarover: „Fornaess en Claeson zijn me duidelijk tegenge-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11