Wachtende vrouw omgekomen Nieuwe bis schop van Roermond wijst abortus af MGR. GIJSEN WENST HANDHAVING CELIBAAT Levensloop mgr. Gijsen GEBED ALS PROTEST TEGEN ABORTUS Socialisten in EEG moeten zich organiseren Militair en scholier stalen wapens Vier agenten gewond bij vechtpartij Slippende bus rijdt wachthuisje omver z D-TOURS* internationale reisorganisatie van het I dl I Zaken van de West naar minister Lardinois? I ONTPLOFT DR. SICCO MANSHOLT OP BIJEENKOMST: Tweetal beroofde twee banken Cassière verjaagt overvaller mr. Steenberghe overleden I Drie woningen, schoenfabriek en varkensfokkerij afgebrand SPUITBUS W apenleveranties geen hulp Oud-minister 2 SEPTUAGINT 2 Het héle seizoen: I kind gratis! B MAANDAG 24 JANUARI 1972 MA/ Prins Claus: I Vrijdag beslissing Betaal minder! Ga óók met GEHEEL GRATIS -fr zelfvertrouwen ■fr omgang met mensen onthouden van namen onderhoudend spreken ■fr enthousiasme ALOSER Y-INSTITUUT Inl. D. M. SCHOEN - TELEFOON 0 23-3779 24 (Van onze correspondent) ADVERTENTIE 5 (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE «MM •VU g C 1 AMSTERDAM De twee Amsterdam mers die 18 januari in Amsterdam-Oost werden aangehouden kort nadat zjj een filiaal van de Algemene Bank Nederland in Hilversum van 180.000 gulden hadden beroofd blijken nog een gewapende over val te hebben gepleegd. Op een vraag of hij deze procedure van benoemen „in overeenstemming kon bren- In Valthermond (Dr.) heeft een felle brand vanmorgen de chinchilla-kwckerjj van J. Kuipers en M. Tien in de as gelegd; 180 chinchilla’s kwamen om. De schade be draagt ongeveer 50.000 gulden. Volgens de politie heeft het tweetal be kend ook de daders te zijn geweest van de overval op het bijkantoor van de AMRO- bank op de hoek van de Amstelveenseweg en de Koninginneweg in Amsterdam. Hier maakten zij op 4 januari 30.000 gulden buit. De manren ontkwamen op een bromfiets. Van het geld was volgens hun verklaring niets meer over. Sprekend over „de problemen van mor gen” zei dr. Mansholt „niet te geloven in Eveneens door gladheid van de weg ont stond zaterdag bij Maarheeze tussen Eind hoven en Weert een kettingbotsing waarbij acht auto’s waren betrokken. De 57-jarige mej. M. P. Vervoort, hoofd van een BLO- school in Roermond, die in één van de auto’s zat, werd dodelijk gewond. Over de bevolkingspolitiek zei hij: steri lisatie zal een noodzakelijke maatregel zijn. Men kan ook niet miljoenen blijven uitgeven voor medische studies die ver lenging van de levensduur van de mens ten doel hebben. de mogelijkheden van voortgezette econo mische groei”. Het bruto-nationaal-pro- dukt kan niet langer de basis zijn van onze economische politiek. De materiële welvaart per hoofd van de bevolking zal terug moeten. De 8-jarige Hubertus van Amelsvoort uit het schippersinternaat in Zwijndrecht is om het leven gekomen. Hij zat bij de 21-jarige leidster achterop een bromfiets die werd aangereden door een vrachtauto. De leidster werd levensgevaarlijk gewond. De 29-jarige C. Havermans uit Zundert is in de afgelopen nacht in Brasschaat (België) bij een frontale botsing tussen twee auto’s verongelukt. Twee Belgen van 22 en 19 jaar kwamen bjj dit ongeluk even eens om het leven. De Nederlander zat alleen in zijn auto. In de andere wagen zaten vier Belgische jongelui. Twee kwamen om, twee anderen werden zeer ernstig gewond. Op misch neer EEG binnei vatiev maar landei schap econo prijs Wai betrei loopt denht verde het z zich ge be sluite assoc den mind de b< ge tr in d< kunr hege nië. land king Wes' well Ee de z toen bela Wes hev in 1 trer dan nati tota biet gen E vra gen san hee nat pri pre da; on< cor bir Sc; g o g s ii Stichter DALE CARNEGIE v; m li JT I DE COCKSDORP. Vrijdagavond is in de woning van de familie Verhoeven in De Cocksdorp op Texel met een enorme knal een spuitbus ontploft. De bus, be stemd voor het ontdooien van autoruiten, stond op de keukentafel. De vrouw des -huizes werd licht ge wond, doordat haar haar vlam vatte. Door de hevige explosie werden de ramen van de keuken, woonkamer en slaapkamer naar buiten gedrukt. Een begin van brand werd snel geblust. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. RIJSWIJK. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de Rijswjjkse politie een 20-jarige diensplichtige militair en een 16- jarige scholier, beiden uit Den Haag, aan gehouden die even tevoren onder meer drie browning-pistolen uit een gebouw van de vliegbasis Ypenburg bleken te hebben gestolen. Ondanks het bevel begon de 25-jarige vrouw toch te schreeuwen, waarna de overvaller vluchtte. Hij rende het theater in en ontkwam via een nooduitgang. gen met de collegialiteit die toch zeer duidelijk uitgesproken is op het Tweede Vaticaans Concilie, zei de bisschop, dat Rome, naar hij veronderstelt, ontzettend veel adviezen gevraagd heeft, zowel van het kapittel als van het episcopaat als van priesters en van leken in het bisdom. Die zijn, naar hij aanneemt, ingepast in de algemene inlichtingen die men van alle zijden kreeg in Nederland. Hij gelooft dat op die manier de grootst mogelijke mate van advies inwinnen en dus ook van democratie, van meespreken van het volk, inderdaad gevonden is. De 43-jarige J. A. Vos is zaterdagmiddag toen hij tijdens dichte mist te voet tussen Benthuizen en Boskoop de weg wilde oversteken, door een auto overreden. Hij overleed korte tijd later. Hij was meer malen kampioen van de Nederlandse Doof stommenschaakbond. (Vervolg van pagina 1) De nieuw benoemde bisschop van Roermond, de 39-jarige dr. J. M. Gij sen, is tegen legalisatie van de abortus en vóór handhaving van het celibaat voor priesters. „Die celibaatskwestie ziet men te eenzijdig negatief”, meent hij. „Het is* een levenshouding waarin men zich helemaal bekent tot Jezus Christus om de hele levenswijze gestalte te geven om altijd klaar te staan. Daar ben ik voor”. Mgr. Gijsen vindt het niet zo vreemd dat de paus in Rome de voordracht van het kapittel in Limburg niet heeft gevolgd. „Laten we niet vergeten dat dat maar een advies is geweest en een advies moet blijven. Heel vaak is in de geschiedenis al van zo’n voordracht afgeweken. Rome heeft de plicht en de taak te trachten de geest van Christus in heel de wereldkerk gestalte te geven. Rome zal daarom mensen zoeken van wie ze verwachten dat ze het zo zullen doen”. Na een studie m.o.-geschiedenis stu deerde dr. Gijsen theologie in Bonn met als hoofdvak kerkgeschiedenis. Hij promoveerde op een proefschrift over de abt Heyendal van Rolduc. Naast docent aan het seminarie in Rolduc was de nieuwe bisschop ook docent cultuur- en geestesgeschiedenis bij de Limburgse academie voor bouwkunst in Maastricht, was hij verbonden aan de staf van het retraitehuis in Spau- beek, rector van Huize op de Berg in Schinnen en studeerde hij enige tijd aan de universiteit van Munster. Dr. Gijsen is ook enige maanden docent catechese van de pedagogische acade mie „De Wylderbeek” in Venlo ge weest. De laatste drie jaar was hij behalve rector van St. Elisabeth in Nunhem ook nog medewerker aan de grote Wink ler Prins en aan het nationaal biogra fisch woordenboek in België. Hij is tot nu toe docent aan de bouwkunstacade- mie In Maastricht gebleven en gaf ook cursussen en retraites aan religieuzen en scholieren. In 1968 voltooide hij een boek over mgr. J. A. Paredis, die van 1840 tot 1886 de leiding van hét bisdom Roermond had. Over de mogelijkheden het socialisme op Europees niveau te organiseren toonde dr. Mansholt zich weinig optimistisch: de socialisten zijn nergens in Europa, evenmin trouwens als de liberalen en de conserva tieven. Alleen het bedrijfsleven voelt zich wel bij de huidige situatie. De socialisti sche Internationale is geen machtsfactor, evenmin als de socialistische partijen in de EEG-landen, die zich op eigen basis terugtrekken, zoals de Duitse SPD of on derling ruzie maken, zoals in Italië. „Van de verschillende groeperingen die in de kerk in Nederland en ook in Limburg zijn ontstaan, weet ik nog niet veel”, aldus de nieuwe bisschop. „Ik vind dat ruzies snel uit de weg geruimd moe ten worden.” De nieuwe bisschop weet nog weinig te zeggen van zijn toekomstig beleid. Behal ve leider van de kerk in Limburg wordt hij manager van een omvangrijk appa raat. Veel van zijn aandacht zal gevraagd worden voor de vorming en de opleiding van de priesters. „Voor de vorming van de priesters en hun opleiding is meer nodig dan alleen maar wetenschap”, meent dr. Gijsen. PARAMARIBO Voor zijn vertrek uit Suriname naar Washington heeft premier Biesheuvel onder meer gezegd, dat de re geringen in Willemstad en Paramaribo „nuchter hadden gereageerd op het bericht dat vice-premier Nelissen de belangen van Suriname en de Antillen niet langer kan behartigen”. Mr. Biesheuvel ontkende niet dat deze taak overgenomen zou kunnen worden door minister Lardinois van Land bouw en Visserij. Een beslissing moet ech ter nog worden genomen in de minister raad van 28 januari, kort na zjjn terug keer in Nederland. Het is niet de bedoeling de zaken van de West toe te vertrouwen aan een staatssecretaris. Dr. Mansholt, die een pleidooi hield voor de vorming van een Europese socia listische partij, constateerde dat de ont wikkeling van de vergrote Europese Gemeenschap in grote lijnen vast ligt, maar dat tegelijkertijd een „groot gebrek aan besluitvaardigheid” wordt geconsta teerd. In het Belgische Vasselaar kwam zondag avond de 38-jarige automobilist H. Adriaensen uit Tilburg bij een verkeers ongeluk om het leven. Zijn vrouw en twee kinderen van 12 en 4 jaar zijn ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Turnhout overgebracht. Het ongeluk gebeurde bij een inhaalmanoeuvre. De heer Adriaensen moest remmen om een botsing met een tegenligger te voorkomen, reed tegen de wagen die hij wilde passeren en schoot toen met zijn auto een gracht in. „Er zijn lieden in Nederland, die willen dat Nederland zich zo snel mogelijk terug trekt uit Suriname en de Antillen. Maar dat is niet mijn standpunt”, dit zei minis ter-president mr. Biesheuvel zaterdag in een persconferentie in Paramaribo. De be windsman zei weinig waarde te hechten aan „wilde initiatieven in Nederland die niet zijn afgestemd op de toestanden in het Caraïbisch gebied”. Mr. Biesheuvel zei dat het beslist niet zo is dat Nederland de banden met de over zeese rijksdelen wil verbreken. Of het sta tuut, dat 18 jaar heeft gefunctioneerd, nog wel past in deze jaren was voor hem een vraag. Hij vond dat het accent van de Ne derlandse hulp sterker op het werk in de sociale sector moet liggen opdat ook de gewone man iets van de ontwikkelingssa menwerking merkt. ALKMAAR Een felle brand heeft zon dagavond twee woonhuizen boven het ga ragebedrijf van de gebroeders Stokman aan de Willem de Zwjjgerlaan in Alkmaar in de as gelegd. De brandweer wist de ga rage te behouden, die echter veel water- en glasschade opliep. De oorzaak van de brand welke in één der bovenwoningen is ontstaan, is onbekend. uur in Hotel Lion d’Or Kruis- De 23-jarige M. Boogaerdt uit Stolwijk is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij met zijn auto op de provinciale weg tussen Krimpen aan de IJssel en Schoonhoven in een flauwe bocht tegen een boom botste. Mgr. Gijsen verklaarde tot geen enkele groepering te behoren. Hij is van mening dat ieder vogeltje zoals het gebekt is recht van bestaan heeft. Hij gelooft echter wel dat er groeperingen bestaan, die misschien langzaam maar zeker en misschien zonder het zelf te weten, al thans wat een aantal van hun aanhangers betreft, zich ietwat buiten de kerk gema noeuvreerd hebben. AMSTERDAM „Niet gillen”. Dat zei zaterdagmiddag omstreeks half zes een on geveer 25-jarige overvaller tegen de cas sière van de bioscoop „Corso” aan de Am sterdamse Kalverstraat, nadat hij het kan toortje achter het loket was binnengedron gen. Tegelijkertijd haalde de man uit een plastic zak een pistool te voorschijn. De twee jonge mensen liepen op de vluchtstrook van de rijksweg Rijswijk Amsterdam en sprongen bij de nadering van de politieauto de berm van de weg in. Daar werden ze aangehouden. „Ik denk dan met name aan Sentuagint. Ik wil niet zeggen dat dit voor alle leden van Septuagint bewust geldt, maar ik geloof dat met name de wijze waarop Septuagint zich tijdens de bisschoppensy node vorig jaar heeft opgesteld zodanig is geweest, dat men van een loyaal staan binnen de Rooms-Katholieke Kerk niet meer kan spreken.” De bisschop meent dat Septuagint en andere groepen, zoals de groep van pater Kotte, zichzelf bewust buiten de kerk plaatsen als zij zeggen „voor mij hoeft het niet meer.” Dr. J. Gijsen is een goede vriend van mgr. J. Simonis, de bisschop van Rotter dam, tegen wiens benoeming ook zo veel protesten zijn geweest. Vorige zomer maakten beiden een reis naar Rome. Die reis werd toen in Rome piet erg verstan dig geacht. In Nederland werd die reis onmiddellijk in verband (gebracht met een eventuele kandidatuur van de rector uit Nunhem voor de Roermondse bisschopsze tel. Dr. Gijsen noemde dat gerucht toen een lachertje. Zaterdag hield hij nog nadruk kelijk vol dat hij toen niets van een kandidatuur afwist en dat hij pas vorige week dinsdag voor het eerst voor dat ambt is gepolst. GOIRLE. Op de leeftijd van ,72 jaar is zaterdagmorgen overleden mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economische Zaken in de kabinetten Colijn en De Geer in de jaren 1934-1935 en 1937-1942. Mr. Steenberghe i s voorzitter geweest van de Algemeen Katholieke Werkgevers vereniging president-commissaris van de Nederlandsche Bank en van verscheidene Nederlandse en internationale onderne mingen. Van 1942 tot 1946 leidde hij de finan- cieel-economische Nederlandse delegatie in Washington ter voorbereiding van het herstel van het financieel-economisch le ven in Nederland na de oorlog. Morgen wordt zijn stoffelijk overschot bijgezet in het familiegraf in Goirle na een kerkelijke uitvaartdienst. Onderwerp van de studiedag was het rapport „Europese Gemeenschap in socia listisch perspectief” van het Koos Vorrink Instituut van de Partij van de Arbeid. Dr. Mansholt onderschreef de conclusie in het rapport dat de belangrijke beslissingen, die de toekomst van de sociale structuur in Europa bepalen, op federaal niveau worden genomen „zodat je als socialist wel Europees moet zijn”. Dr. Mansholt, die zei dat een socialisti sche politiek meer kansen heeft in de vergrote gemeenschap dan in het Europa van de Zes, acht de vorming van Europe se overheidsbedrijven nodig zodra een be drijf marktbeheersend wordt. Dat geldt met name voor de energievoorziening, zei hij, „De exploitatie van aardgas in Europa moeten wij niet uit handen geven, zoals in Nederland is gedaan”. In een kartonnen doos die zij bij zich hadden, bevonden zich behalve de drie pistolen, drie pistooltassen, vijf patroon- houders voor een uzi-pistoolmitrailleur, drie onderhoudsets, verscheidene stokken om lopen schoon te maken en twee regi- stratiekaaiten van de pistolen. In de nacht van zaterdag op zondag is in Groesbeek de schoenfabriek Pallas afge brand. De brandweer van Groesbeek, ge assisteerd door die van Nijmegen, kon niet verhinderen dat de fabriek geheel verloren ging. De fabriek had twintig werknemers met een veertigtal thuiswerksters en -wer kers. De schade beloopt naar schatting tussen de zevenhonderdduizend en een miljoen gulden. In Veendam heeft een felle brand een woning in de as gelegd toen er niemand van de bewoners thuis was. Van de in boedel kon niets worden gered. De schade bedraagt ongeveer ƒ75.000 Zaterdagmiddag heeft brand gewoed in een mestvarkens- en fokbedrijf in Helden- Panningen. Van de 230 mestvarkens vonden enkele de dood in de vlammen. Ongeveer 70 varkens moesten worden afgemaakt. VOORBURG De 72-jarige mevrouw B. J. C. Meyer is zaterdag in haar woon plaats Voorburg om het leven gekomen toen een bus bij het stoppen voor een halte op het gladde wegdek doorgleed en een wachthuisje raakte. Mevrouw Meyer, die in het wachthuisje stond, werd zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later overleed. Zaterdagmiddag is de 34-jarige A. Voer man in Zwartsluis met zijn auto van een dijk gereden. Hij werd uit zijn wagen ge slingerd en was op slag dood. Dr. Mansholt suggereerde het bijeen roepen van een congres van de Europese socialistische partijen en vervolgens te werk te gaan volgens de methoden van Jean Monnet die het ontstaan van de EEG tot gevolg hebben gehad. Met een anti-abortus-mars door de binnenstad van Den Haag hebben zaterdagmiddag ruim 600 mensen ge protesteerd tegen de wetsvoorstellen inzake abortus, die binnenkort in het parlement aan de orde komen. Het was een stille tocht, waarbij geen spandoeken of borden werden mee gedragen. Op het Binnenhof legden enkele tientallen deelnemers op een zwart zeil waarnaast een Nederlandse vlag halfstok was gehesen, bloemen neer „voor het onbekende kind”, zo als er met grote letters bij vermeld stond. Sommigen liepen in de stoet biddend mee, zoals op deze foto. AMSTERDAM. Vier agenten in bur ger van de Amsterdamse politie zijn in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart voor vier gewond geraakt bij een vechtpartij met zes vrouwen en mannen op de Nieuwendijk in Amsterdam. Ze konden de mannen en vrouwen tussen de twintig en vijfentwintig jaar slechts met moeite overmeesteren. Het zestal is opge sloten. Twee agenten zagen die nacht op de hoek van de Nieuwendijk en de Marte laarsgracht een man op de grond liggen bij een groepje mensen. Toen zij pools hoogte gingen nemen en zich als politie ambtenaren bekend maakten, vielen de in de nabijheid staande mensen aan, ver klaarden de agenten later. Ze riepen as sistentie in van collega’s die ook werden aangevallen. Volgens getuigen had de op de grond liggende man een taxi geroepen. Toen deze kwam werd hij neergeslagen door de zes vrouwen en mannen die zelf in de taxi wilden stappen. De op de grond liggende man is tijdens het gevecht ver dwenen. DEN HAAG. „Europa wordt voor nieuwe problemen gesteld, zoals de gren zen van de welvaart, de bevolkingsexplo sie en de verstoring van het natuurlijk evenwicht. Het socialisme moet dit ver bijsterende vraagstuk gaan beheersen”. Dit zei dr. Sicco Mansholt, lid van de Europese Commissie, zaterdag op een stu diedag van het Koos Vorrink Instituut van de P.v.d.A. in Amsterdam. Mgr. Gijsen, die mgr. Moors opvolgt, heeft zaterdagavond op een persconferen tie meegedeeld dat de benoeming voor hem een volslagen verrassing is geweest. Dinsdag heeft de apostolische pronunti- us in Den Haag hem over de benoeming benaderd. In een langdurig gesprek zijn allerlei facetten van de bisschopsfunctie in ons land in deze tijd aan de orde geweest. Daarbij is ook gevraagd, hoe de gedachten van dr. Gijsen daarover zijn. Tenslotte heeft hij de vraag, of hij bis schop van Roermond wilde worden, met „ja” beantwoord. De bisschop zei tijdens de persbijeen komst zijn tegenstanders niets kwalijk te nemen. „Ieder is vrij in zijn denken en reacties?* Politieke geëngageerdheid vindt de bis schop voor priesters minder wenselijk. De priester moet volgens hem algemeen maatschappelijk geëngageerd zijn. „Het zich uitdrukkelijk met politiek inlaten is op basis van de nogal vervelende ervarin gen in de kerkgeschiedenis een zeer ge waagde zaak. Dit wil niet zeggen dat de kerk geen invloed op de politiek mag hebben, maar die zal in feite ieder chris ten hebben door zijn houding, door zijn opstelling en denken vanuit het evange lie.” ROERMOND. Dr. J. M. Gijsen is op 7 oktober 1932 in Beugen (Noord- Brabant) geboren. Drie maanden daar na verhuisde de familie Gijsen naar Sittard waar dr. Gijsen zijn jeugd doorbracht. Na studies aan het Klein Seminarie in Rolduc en Groot Semina rie in Roermond werd hij op 6 april 1957 in Roermond tot priester gewijd. Van 1957 tot 1959 was hij kapelaan in Valkenburg. Daarna werd hij leraar aan het Klein Seminarie in Rolduc. Gen. Cronjéstraat 54 - (023) 263869 uuniuiiiiiiiiuuuHiiiiHuiiiiiiiniiiuiniuiiuiitRHiiiuiiiuinHiuiimiiws Op elke twee volwassenen 1 kind t/m 4 jaar GRATIS, het héle seizoen en naar alle super-voordelige D-TOURS vakantiebestemmingen! DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN Boekingskantoor in Haarlem: Uitnodiging tot het bijwonen van een uiteenzetting over de DALE CARNEGIE CURSUS en het doel hiervan; dinsdag 1 februari 8 weg, Haar.em. HILVERSUM. „Onder mijn definities van ontwikkelingshulp valt zeker niet de leveranties van wapens. Integendeel, je zou bjjna kunnen zeggen, de leverantie van wapens houdt, zeker als deze wapens ge bruikt worden, de ontwikkeling tegen”. Dit zei prins Claus zaterdagavond in antwoord op een vraag uit het publiek tjjdens een interview over ontwikkelingssamenwer king in het actualiteitenprogramma „Brandpunt” van de KRO. Aanleiding tot het interview was het symposium dat deze week in Den Haag werd gehouden ter voorbereiding van de derde wereldhandelsconferentie in Chili. Het symposium was georganiseerd door de nationale commissie ontwikkelingsstra tegie 1970-1980. waarvan Prins Claus voor zitter is. Tijdens het interview gaf de prins er blijk van dat de ontwikkelingshulp naar zijn oordeel nog te langzaam op gang komt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2