ISRAEL KOMT SADAT EIND TEGEMOET Pompidou opnieuw naar Afrika BH Ontvoerde Spaanse industrieel vrij Baader-Meinhof-bende in het nauw Ginsburg uit Alton prijst Egyptische president gevangenis Zware straffen voor Spaanse communisten Koningin door bagageluik Westduitse politieagenten ijlings naar Beiroet DUREX Naar groot*Europa Geboeid in bos achtergelaten Broer van Barnard Bhoetto nog steeds bereid tot Deense koning in Roskilde begraven (Van onze redacteur in Stockholm) Philip Berrigan voor rechter gesprek met Moedjiboer plantte hart over Wasserij DUYN „Intelsat-4” met succes gelanceerd ij 3 MAANDAG 24 JANUARI 1972 (Van onze redacteur in Jeruzalem) ontvoeren” Gunstig klimaat Verhaal Ontvoering SPECIAAL VOOR DE GEZINSWAS Volgende zveek naar China overal verkrijgbaar Poging „Henry Kissinger te i l 1 MUUUUVMUWUUmRIWWUVMAMMRAMIVU ADVERTENTIE en (Van onze redacteur in Bonn) e ADVERTENTIE Toen hij I 1 MOSKOU (Reuter) De Rus Alexander Ginsburg, die in 1968 veroordeeld werd wegens anti-Russische activiteit, is, na zijn gevangenisstraf te hebben uitgezeten, vol gens vrienden zaterdag in Moskou terug gekeerd. Dit alles gevoegd bij de overeenstem ming die Israel en de VS hebben bereikt over het uitgangspunt voor een tussenre- geling, heeft wat Israel betreft een gun- caat hebben laten weten, dat hij bereid is zich te melden als hij vervolgens vrij-uit kan gaan. Volgens een persbericht uit Hamburg is Baader bereid het hele verhaal over de schietgrage bende te vertellen. Daarmee is echter één van zijn vroegere kameraden, Karl-Heinz Ruhland, voor de rechter in Diisseldorf al begonnen. Eind vorige week heeft Ulrike Meinhof vooral in Düsseldorf voor spanning ge zorgd. Vrijdag zouden er in de stad snelle 8 n i i i i i h e r v e r, n g i. Morgen levert Ruhland (in een kogel vrije kooi) het derde vervolg van zijn omdoling. Hij heeft tot dusver niet alleen de misdaden van de bende geschilderd (bankovervallen, autodiefstallen etc.) en bijvoorbeeld het plan om Bondskanselier Brandt te ontvoeren (uit te wisselen tegen alle gevangen zittende bendeleden), maar bovendien de namen genoemd van men sen die Ulrike Meinhof en haar makkers onderdak zouden hebben verleend. Op het lijstje prijken de namen van een geestelijke, een journalist en een profes sor. Deze laatstè, professor in de psycho logie in Hannover, heeft inmiddels zijn leerstoel verloren. Ginsburg werd in 1967 gearresteerd. Hij stond met drie anderen terecht in verband met ondergrondse litteraire werken. Daar toe behoorde een „witboek”, dat hij sa menstelde over het proces van de schrij vers Andrei Sinjavski en Joeli Daniel, die in het buitenland werken hadden gepubli ceerd die anti-Russisch werden geacht. n® r - THÉ BEST THERE IS... De lovende woorden van Allon aan het adres van Sadat moeten tevens worden gezien als een steuntje in de rug voor Sadat tegenover de weerbarstige studen ten in Egypte, die op het ogenblikkelijk hervatten van de oorlog aandringen. Ook uit de Sovjet-Unie komen geluiden die op een wat soepeler Russische houding wijzen. In het tijdschrift „Nieuwe tijden” dat in het Engels verschijnt, wordt erop gewezen dat „een rechtvaardige vrede in het Midden-Oosten alleen bereikt kan worden door terugtrekking van Israel uit het grootste deel van de bezette gebieden”. „Het grootste deel” en niet „alle” bezette gebieden, zoals de Russische formules in het algemeen luiden. Dit alles kan in de EEG aanleiding geven tot een streven naar machtsafron- ding en confrontatie, met andere woor den: er zijn staatslieden in Europa die de economische potentie van de EEG willen vertalen in politieke en militaire machts- formules. Dat vorming van nóg een zwaarbewa pende en op politieke macht beluste su permogendheid naast de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten nooit het uitgangspunt van een Europese unificatie is geweest of mag worden, geldt nog steeds. Het is de vraag of de zuiverheid van dit uitgangs punt kan worden bewaard, zodat de grote EEG een paciferende rol kan spelen óf dat haar potentie zal worden gericht op een nieuw nationalisme binnen West- europese grenzen. Er is al een volkslied, er komt al een vlag. Komt er ook een complex menten Sommigen zullen erop aansturen. Anderen zullen nuchterder en moderner denken en werken. Velen van deze laatste categorie zitten in Engeland en de Scandinavische landen, zodat de uitbreiding ook een winst zou kunnen betekenen voor de Europese cul turele bijdrage tot de wereldvrede. De ontvanger van het „nieuwe” hart was de 41-jarige fitter John Montgomery. Zijn toestand werd na de operatie, die de gehele avond in beslag nam „bevredigend” Het was de negende hartoverplanting in het Groote-Schuurziekenhuis JERUZALEM Verscheidene tekenen wijzen op een grotere Israëlische bereidheid Egyptes president Sadat tegemoet te komen. Vice-premier Allon prees zaterdagavond Sadat als een moedig man, vanwege het feit dat hij een oorlog heeft vermeden. Tegelijkertijd zei de voormalige opperbevel hebber Bar Lev in de Verenigde Staten, waar hij een geldinzamelingsactie ten bate van Israel leidt, dat Israel zich in het kader van een tussenrege- ling tot de Mitia pas terug zou kunnen trekken. BONN Westduitse politiefunctionarissen hebben hals-over-kop een vliegtuig naar Beiroet genomen, omdat daar twee vrouwen en een man gearresteerd zouden ztfn op wie in eigen land al lang vergeefs is gejaagd. Het zijn namelijk leden van de Baader-Meinhof-bende. In de Libanese hoofdstad aangekomen, moesten zij zaterdag vaststellen dat de vogels gevlogen waren. De zwaarste straf kreeg Jose Nieto, die lid is genoemd van het centrale partijco- mité van Madrid. De veroordeelden werden in november 1970 gearresteerd toen de politie een inval deed tijdens een bijeenkomst. Zabala probeerde zich van zijn boeien en kap te ontdoen. Na een voettocht van ongeveer een uur door een bos bereikte waar de vrachtauto- meenam. een particuliere en hij een landweg chauffeur ’s nachts stig klimaat geschapen voor onderhande- lingen. Dat volgens berichten uit Cairo Egypte intussen de contacten met de VS over een tussenregeling heeft afgebroken en alleen via bemiddelaar Jarring wil praten be hoeft niet van wezenlijke betekenis te zijn. De gedachte is geopperd om ook de onderhandelingen over een tussenregeling via Jarring te laten lopen. Zoals bekend gaat Jarrings mandaat van de De verdachten, die vorig jaar door een grand jury in staat van beschuldiging werden gesteld, zouden „anti-oorlogs van dalisme hebben bedreven, leidend tot de ontvoering van Henry Kissinger en het opblazen van het ondergronds verwar- mingssysteem van federale gebouwen” in Washington. Tevens, zo beweert de rege ring, vallen hieronder ook de aanslagen op oproepcentra voor de militaire dienst plicht in negen steden. Worden ze schul dig bevonden dan kunnen ze tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. Deze plaats is 50 kilometer van het Suezkanaal verwijderd. Die suggestie gaat verder dan alle voorgaande tot nu toe gedaan ten aanzien van een terugtrekken van Israel van het Suezkanaal. Alles wat Europa te bieden heeft aan gekroonde hoofden verschijnt ter plaatse en gisteren pendelden leden van de Deen se koninklijke familie urenlang heen en weer tussen hotels, het paleis en het vliegveld bij het ontvangen van de circa achthonderd genodigden. wagens zijn gesignaleerd, waarvan de po litie zeker weet dat zij van bendeleden zijn. Ook Ulrike Meinhof zelf zou zich in de stad bevinden. Minister-president Kühn van Noord- Reinland-Westfalen kreeg een strenge en permanente politiebewaking. De politie zou aanwijzingen hebben dat de in het nauw gedreven extremisten (id met een harde kern van zes a negen leden zouden zijn overgebleven) wilden proberen Kühn te ontvoeren. STOCKHOLM. De afgelopen week defileerden tienduizenden Denen voorbij het stoffelijk overschot van koning Fre- derik IX dat opgebaard lag in de kapel van kasteel Christiansborg. Vandaag heeft de begrafenis plaatsgevonden. uitsluitend over het uitvoeren resolutie van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten, dat houdt in een algehele regeling voor het Midden-Oosten-conflict. Koning Frederik is weliswaar zijn hele leven een tegenstander geweest van pracht en praal, maar zijn laatste weg wordt een koninklijk en militair schouw spel, in kleur uitgezonden door de Eurovi sie. Op 1 januari 1973 zal Europa econo misch één geheel vormen, althans wan neer men de tien leden-landen van de EEG als „Europa” mag betitelen. Er zijn binnen het westelijke gebied nog „conser vatieven” zoals Zweden en Zwitserland, maar het is niet goed te zien hoe deze landen op den duur buiten de gemeen schap zullen kunnen blijven zonder hun economisch bestaan aan bloedarmoede prijs te geven. Wat de oostelijke landen van Europa betreft, hun economische voedingsnet loopt parallel met hun politieke gebon denheid en voorlopig blijft Europa dus verdeeld in economische blokken, maar het ziet ernaar uit dat de vergrote EEG zich zal inspannen om grede en voordeli ge betrekkingen met dit oostelijke blok te sluiten, vzaardoor wellicht een zekere ge- associeerdheid denkbaar zou kunnen wor den die ook de politieke tegenstelling wat minder scherp maakt. Bovendien zal aan de begrenzing van beide blokken de stevi ge trek van West-Europa voelbaar worden in de landen die zich al enigszins hebben kunnen bevrijden van de Sovjetrussische hegemonie: Joegoslavië, Albanië, Roeme nië. terwijl landen als Oostenrijk en Fin land, die omwille van hun goede betrek kingen met de Sovjet-Unie niet naar het Westen kunnen overstappen, die trek nau welijks zullen kunnen weerstaan. Een politieke reactie in Oost-Europa op de zich uitbreidende en in betekenis sterk toenemende EEG kan de tegenstelling van belangen in de periferie tussen Oost en West in eerste instantie wellicht wat ver hevigen, omdat de politieke machten zich in Europa voortaan meer zullen concen treren rondom de economische kernen, dan dat zij verdeeld over de zelfstandige naties een eigen leven leiden. Maar het totaalbeeld van Europa’s ontwikkeling biedt toch minder gevaarlijke dan verheu gende perspectieven. Het is echter in de eerste plaats de vraag of de EEG-landen erin zullen sla gen werkelijke eenheidselementen in him samenspel te brengen. De „kleine” EEG heeft in dat opzicht vaak teleurgesteld. De nationale belangen zijn er voortdurend en principieel naar voren geschoven als grote problemen moesten worden opgelost en daardoor is heel wat van die problematiek onopgelost gebleven of door waterige compromissen terzijde geschoven. Met de binnenkomst van Engeland, Ierland en de Scandinavische landen zijn de vraagstuk- (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het Franse staatshoofd Georges Pompidou heeft, vergezeld van zijn echtgenote, de minister van Buiten landse Zaken en enkele andere bewinds lieden en hoge regeringsfunctionarissen vandaag Parijs verlaten voor zijn tweede Afrikaanse rondreis. Vermoedelijk zijn zij naar Syrië, waar Palestijnse guerrilla’s al eerder vluchte lingen uit de groep linkse terroristen on derdak verleenden. De politie-actie versterkte echter de in druk dat de beruchte bende, die in de Bondsrepubliek een image heeft waarvan geen buitenstaander de waarde kan bepa len, in grote moeilijkheden verkeert. Eind vorige week werd bewerd dat Andreas Baader, beschouwd als één van de kop stukken, overhoop zou liggen met de cen trale figuur, Ulrike Meinhof. Baader zou in Hamburg verblijven en daar een advo- Na vijf andere Afrikaanse landen en voormalige koloniën die het vorig jaar al werden bezocht, zal de president van de Franse republiek deze week zijn opwach ting maken in Niger en Tsjaad. Het zijn vooral economische en commer ciële problemen die aan de orde zullen ko men. al zal in Fort Lamy. de hoofdstad van Tsjaad, ook de binnenlandse rebellie, waarvoor nog altijd een kleine honderd Franse officieren als militaire raadgevers zijn gemobiliseerd, moeilijk helemaal on besproken kunnen blijven. De Franse president bevindt zich met betrekking tot dat laatste vraagstuk in een wat moeilijk parket. De militaire steun waarom al jaren geleden president Tom- balbaye van Tsjaad heeft verzocht ver leende Parijs toen krachtens de akkoorden die in 1960 met alle voormalige Afrikaanse koloniën werden gesloten. Afgezien van het militaire en wat pijn lijke aspect, zijn de Franse gasten en hun Afrikaanse gastheren het onderling wel eens dat de economische samenwerking komende jaren nog verder zal moeten wor den opgevoerd. Frankrijk is nu al verre weg de voornaamste handelspartner van zwart-Afrika waardoor het zo ook zijn vroegere politieke positie voor een groot deel weet te consolideren. Ultra-rechtse kringen hebben in Frank rijk in het verleden nog wel eens tegen die economische steun geprotesteerd met de demagogische slogan dat de Corrèze, een van de armste Franse departementen, voorrang boven Afrikaanse staten moest genieten. Maar dat argument heeft intus sen toch zelfs onder de Franse nationa listen. nu wel veel kracht ingeboet, sedert een geheim regeringsrapport becijferde dat Frankrijk zelf uit deze filantropie nog aanzienlijk meer voordeel trok dan zijn Afrikaanse satellieten. Zaterdag tegen 18 uur zeiden zijn be wakers, dat hij vrijgelaten zou worden. „Ik werd in een auto gezet, kreeg een zwarte bril op en mijn handen werden geboeid. Na een rit van een uur en na van voertuig gewisseld te hebben, hield men stil. Ik kreeg een kap over mijn hoofd, waarna ik werd achtergelaten.” KARATSJI (UPI). President Bhoetto van Pakistand heeft zaterdag gezegd pre mier Moedjiboer Rachman zo spoedig hoge lijk te willen ontmoeten om het conflict met Bangladesj te regelen. Bhoetto drong er ook bij de wereldmo- gendheden en het Gemenebest op aan niet overijld te handelen om hem meer tijd te geven. De president zei dit in een toe spraak tot 41 diplomaten tijdens een diner in zijn paleis Al Murtaza in Larkana. Hij zei dat met Moedjiboer en India gelijktijdig besprekingen zouden kunnen worden gevoerd. „Wij zijn bereid de lei ders van India te ontmoeten voor een rechtvaardige en billijke regeling”. „Van de wereld verwachten wij begrip voor onze rechtvaardige zaak” „Wij willen geen voorwaarden opleggen omdat wij banden hebben met Oost-Pa- kistan. Wü bevinden ons op de juiste weg naar een duurzame regeling met Oost- Palistan en India. Van India verwachten wij hetzelfde”. „Wij zijn bereid op een bescheiden ma nier te helpen bij het vestigen van het gezag in Oost-Pakistan”. „Bhoetto zei dat de helft van Pakistan door een buitenlandse mogenheid wordt bezet. Hij nad eerder op de dag bekendge maakt dat hij op 31 januari naar Peking zal reizen, en dat hij tevens Libië, Tunesië en Algerije gaat bezoeken. Pakistan heeft zijn betrekkingen met Joegoslavië verbroken als reactie op het aanknopen van diplomatieke bterekkingen van Belgrado met Bangla Desj. MADRID (Reuter). Een rechtbank in Madrid heeft zaterdag acht leden van (verboden) arbeiderscomité’s en twee van de illegale communistische partij veroor deeld tot gevangenisstraffen van twee tot twaalf jaar. Nog dezelfde nacht schetste Zabala tegen over journalisten zijn belevenissen. Bij de ontvoering woensdagochtend op weg naar zijn fabriek „Moto Bic” in Abadiano hadden vier mannen hem met een verdo vingsmiddel buiten bewustzijn willen brengen. Hij bleef echter bij kennis. Twee van de ontvoerders hadden hem toen weggevoerd en in een kamertje, vermoe delijk in een eenzaam gehucht, gevangen gehouden. Hij had op een matras op de grond geslapen en met zijn bewakers over politiek en economie gediscussieerd. Ook kon hij dagelijks kranten uit Bilbao en San Sebastian lezen. Getrouwd. De oudste zoon van president Soeharto van Indonesië, de 20-jarige Si- git Harjoejoedanto is getrouwd met de 19-jarige Elsje Ratnawati Djafri, de dochter van een hoge politiefunctionaris. HARRISBURG (Reuter) De Ameri kaanse priester Philip Berrigan en ze» andere personen die zich fel verzetten tegen de oorlog in Vietnam verschijnen vandaag in Harrisburg voor de rechter. Ze worden beschuldigd van samenzwe ring, inclusief pogingen presidentieel advi seur Henry Kissinger te ontvoeren. Het proces tegen de „zeven van Harrisburg” zal een krachtmeting Worden tussen de federale regering en een reeks van verde digers onder aanvoering van oud-procu- reur-generaal Ramsey Clark. Per trein vertrok rond kwart over één de rouwstoet uit Kopenhagen naar het stadje Roskilde, gelegen op 31 kilometer afstand van Kpenhagen, vroeger de plaats waar koningen en bisschoppen in Dene marken zetelden. In de Domkerk aldaar werd koning Frederik bijgezet; één van de vele vorsten die er hun laatste rust plaats hebben gevonden. SAN SEBASTIAN (DPA). Na vier dagen en drie nachten in handen van de Baskische afscheidsbeweging ETA te zijn geweest heeft de Spaanse industrieel Lo renzo Zabala uit Eibar in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn vrijheid herkre gen. Een vrachtautochauffeur nam hem tussen de Noordspaanse plaatsen Urquioca Ochandiano tegen middernacht mee, toen Zabala probeerde een lift naar huis te krijgen. Hij bracht hem naar een kantoor van de Guardia Civil in Durango. ken niet gemakkelijker en niet minder in aantal geworden, integendeel. Er is echter binnen de EEG een ander evenwicht op komst. Het gewicht van Engeland in de schaal waarmee de belangen moeten wor den afgewogen zal de soms pijnlijk tot uiting gekomen hegemonie der twee grootste, Duitsland en Frankrijk, vermin deren en geeft de kleine landen, vooral Nederland, de kans een medestander te krijgen in de conflictstof van het conti nent. In haar geheel beschouwd wordt de nieuwe EEG een echte „grote macht”. Zij beheerst ruim veertig percent van de wereldhandel, haar totale produktie ligt weliswaar onder die van de Verenigde Staten maar overtreft alle andere indu striële producenten ter wereld ruim schoots. Haar bevolking is groter dan die van de Verenigde Staten, zelfs groter dan van de Russische volksrepublieken, wat geen direct voordeel betekent omdat haar grondgebied in verhouding tot haar bevol- kingsgetal benauwd is. Als staalproducent staat de EEG ver boven aan de lijst. Als producent van verbruiksartikelen kan zij eveneens op sterke records bogen. Geen vorstelijke ontvangst voor ko ningin Juliana op het vliegveld van de Deense hoofdstad Kopenhagen. Wegens een defect aan de passagiers - uitgang moesten de inzittenden van de Fokker Friendship het toestel via het bagageïilik verlaten. Om bij de ongebruikelijke manier van uitstap pen te helpen werden wel heel wat behulpzame handen uitgestoken. De koningin is met prinses Beatrix (rechtsboven, gedeeltelijk zichtbaar) naar Denemarken gereisd om de be grafenis van koning Frederik bij te wonen. KAAPSTAD (UPI en AFP). In het Groote-Schuurziekenhuis in Kaapstad is gisteravond opnieuw een harttransplanta tie verricht, voor het eerst in afwezigheid van professor Christian Barnard, die vrij dag voor een plezierreis per boot naar Zuid-Amerika is betrokken. Het tran- Zuid-Amerika is vertrokken. Het trans- plantatieteam stond nu onder leiding van hem tenslotte met auto bij zijn woning in Eibar kwam daar een grote menigte zag, liet hij zich bij zijn in de buurt wonende moeder afzetten. Daarop baande de politie voor hem een weg door de juichende menigte naar zijn huis. van vaderlandslievende senti- op vergrote Europese schaal? AMSTERDAMSEVAART 20 c HAARLEM - TEL. 322462 KAAP KENNEDY (AFP). De NASA heeft in de nacht van zaterdag op zondag (01.12 uur onze tijd) met een „Atlas- Centaur”-raket een nieuwe communicatie- kunstmaan gelanceerd, de „Intelsat 4”. Deze kunstmaan zal in het midden van de Stille Oceaan op 36.800 kilometer hoogte boven de evenaar komen te han gen voor het doorgeven van uitzendingen tussen de landen aan beide kanten van deze oceaan. Met de Intelsat-4 zullen vijf- tot zes duizend telefoongesprekken tegelijkertijd kunnen worden overgebracht. De kunstmaan is gelanceerd voor het internationale consortium voor verbin- dingskunstmanen Intelsat, waarvan 82 landen lid zijn.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3