Arrestatie in Eindhoven Kamer beraadt zich over naar democratie in hoger collegegeld Is onderneming VVDM: NIEUWE STIJL IN LEGER NODIG PARTIJ.MARIHUANA GEVONDEN KVP-voorzitter verspreidt E sfeer van wantrouwen Schoolmeisjes krijgen prik tegen rodehond „Metaal-cao doorbraak Mevrouw, hier hebt u ’n litertje prima eerlijke zeep Leegloop en apathie door korter dienen tegengaan O E r 'i 2 Pamflet van „De Vijf”: WETSONTWERP THANS INGEDIEND SENATOR MR. H. VAN RIEL: neerlandici Ontvlucht uit Strenge indeling naar functie moet vervallen Bemiddeling in conflict van Mesdagasiel Wapendieven hadden helpers Kamervragen over dood arrestant ïP F S- ECONOMISCH GIEBELS IJZERHANDEL Hout - Boards - Triplex alles op maat gezaagd VRIJSPRAAK VOOR BURGEMEESTER 11» r DINSDAG 25 JANUARI 1972 dins 99 Na proef in Rotterdam Insulinde, Nieuw, maar eigenlijk iets uit de goeie ouwe tijd. Natuurzuivere zeep van natuurlijke oliën. En dan vloeibaar, dus makkelijk. Maakt alles veilig schoon: handen, koelkast, sanitair, vloeren, houtwerk, tussendoorwasje, fijne was. En heerlijk in bad óók, want’t is fijntjes geparfumeerd met lavendel. Insulinde - probeer’t maar! lijdelijk UTRECHT „De beste oplossing voor de leegloop in het leger is een aanmerkelijke diensttijdverkorting. De dienstplichtigen, die in vredestijd nauwelijks iets te doen hebben en dat geldt voor de meesten zouden met een soort klein verlof naar huis kunnen gaan en, zoals in Zwitserland gebeurt, thuis paraat kunnen zijn”. Dat schrijft de Vereniging van Dienstplichtige Militairen in een dis cussienota getiteld „Motivatie dienst plichtigen”, die onder andere aan mi nister De Koster van Defensie en de leden van de Tweede Kamer is toe gestuurd. e I HF 1 - iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiRiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiaiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiii ADVERTENTIE ADVERTENTIE WIST U DAT MR. VAN RIEL (VVD) - Alles voor de Ooe-het-zeiver Rivièradraei 30 1 1 1 De bewindslieden zien een belangrijk argument om het collegegeld te verho gen in de economische betekenis van de studie, zoals die in het inkomen van een afgestudeerde tot uiting komt. Een afgestudeerde van een universiteit of hogeschool verdient elk jaar ongeveer twee keer zoveel als iemand met een middelbare opleiding. Tijdens een WD-bijeenkomst maandag avond in Franeker zei de senator dat de heer De Zeeuw zijn voorkeur voor het so cialisme in alle toonaarden kan uitdragen, mits hij in zijn functie maar niet iets an ders zegt dan de KVP-fractievoorzitters in Eerste en Tweede Kamer met de andere regeringspartijen hebben afgesproken. Hij moet op dat punt, in toespraken en inter views, niet naar ontsnappingsmogelijkhe den speuren. Overigens zag mr. Van Riel in de heer De Zeeuw geen bedreiging voor het kabi- net-Biesheuvel, maar wel voor de KVP. Dat bekommert mij. liet hij zijn gehoor weten. Het katholieke volksdeel heeft na melijk een onvervangbare rol bij het re geren van het land. FRANEKER. De fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, meent dat KVP-partijvoorzitter ir. D. de Zeeuw bezig is een sfeer van wan trouwen en onzekerheid om zich heen te verspreiden die de KVP bitter zal opbre ken. De belangrijkste punten daaruit zijn: Het recht van de vakbonden werkne mers uit het bedrijf op te nemen in de onderhandelingsdelegatie in de desbetref fende onderneming, Het verlenen van faciliteiten voor het vakbondswerk in de bedrijven, Een aanbeveling aangaande het sociaal beleid en DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Keuning (DS’70) heeft de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de juiste toedracht van zaken bij het overlijden in Bergen op Zoom van een 57- jarige man. Tn de nacht van 16 op 17 januari was hij naar het politiebureau gebracht en in een cel gelegd, op vermoe den van slapen onder invloed van sterke drank. Bij onderzoek in een ziekenhuis werd een schedelbasisfractuur geconsta teerd. gei vei uil fel vo tri tei de de be GRONINGEN Uit het Van Mesdagasiel in Groningen is een 25-jarige gedetineerde ontvlucht. Hij wist aan zijn bewaker te ontsnappen toen hij na een sportwedstrijd terugkeerde naar het hoofdgebouw. Via de draad van een bliksemafleider hees hij zich over een zes meter hoge muur en vervol gens via een balk over een tweede muur. De man was in april 1970 veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegens vermogens delicten en on voorwaardelijk ter beschik king gesteld. Houtwarenfabriek in de as. In Wieu- werd (Friesland) heeft een uitslaande brand een houtwarenfabriek in de as gelegd. De schade wordt geschat op 350.000 gulden. De oorzaak is onbekend. te al h< b< oi A ai Naast ons uitgebreide pakket ijzer waren en gereedschappen, ook alles op 't gebied van Bouwstenen - cement - tegels - schrootjes - wandrekken - parket enz Natuurlijk ook VERF. ti a z d B I I De sti hoofdsta de indn monstra kookte religieu: nuchter, toren. Er is trekkinj wone Is adres v waarbij onderhs rugtrek de buu voegd. vooral sie Daj; het hee het bei Want 1 ook lijl lijk ze, veldtoc In Egy: tevredf gen o' maar en bu leder i de Ara ke mo Israel ken, o welwil Het het al afruil van d verwa vreed; het M naar Israel voort, ting i lijk 1 minis Vee Stater Aanbevolen wordt, in het verslag de perspectieven voor de personeelsbezetting op te nemen, alsook de indeling in func tiegroepen (met vermelding van de verde ling van de totale loonsom over deze groepen), de verschuivingen en promoties per functiegroep, de uitgevoerde oplei dingsprogramma’s, de indeling van de per soneelsleden in werkoverleggroepen. enzo voorts. De vijf bonden herinneren er in hun pamflet aan, dat zij samen met de Indu- striebond-NVV het overleg zijn ingegaan en dat toen de gezamenlijke afspraak gold dat de immateriële voorstellen niet onder geschikt zouden zijn aan de materiële. Ze voegen hieraan toe: „Nu na keiharde on- derhandelingen ook de niet-materiële za ken door ons zijn geregeld, zal toch ieder moeten erkennen dat juist wij dit uit gangspunt hebben vastgehouden.” DEN HAAG. Nederland zal deelnemen aan de Biennale van Venetië '72, de 36-ste internationale tentoonstelling van kunst werken van die naam. Minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft tot Nederlands commissaris voor de Biennale benoemd mr. E. L. L. de Wilde, de directeur van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam, Riel de KVP-voorzitter en de directeur van het KVP-partij bureau, drs. Gribnau, franc-tireurs genoemd. Hij vroeg zich af of met de heer De Zeeuw niet eens een ge sprek moet worden gevoerd om hem er op te wijzen dat het Nederlandse volk, en vooral het aan de KVP trouwe deel, recht heeft te weten of de KVP-partijvoorzit- ter en de fractievoorzitters in het parle ment wel voldoende op één stoel zitten. Voor wat de vakbondsfaciliteiten be treft, wordt onder meer gedacht aan vrij af voor kaderleden om vakbondsbijeen- komsten bij te wonen en aan het beschik baar stallen van bedrijfsruimte voor ver gaderingen van vakbonden, in dringende gevallen ook voor vergaderingen in be drijfstijd met leden die in de onderne ming werken. Om het overleg over het sociale beleid te bevorderen, zullen de werkgeversvere nigingen hun leden aanbevelen, in bedrij ven met een ondernemingsraad sociale Door een hoger collegegeld wordt het aantal „ingeschreven studenten” beïnvloed maar niet de stroom van afstuderenden en dus ook niet het bestand van academici. Het ziet er niet In vragen dringt de neer Keuning aan op een onderzoek. De heer Keuning vraagt, of de betrokken politiefunctiona rissen onzorgvuldig en in strijd met hun instructies hebben gehandeld en of de dood van het slachtoffer te wijten is aan dit optreden en dat hierdoor kan worden gesproken van dood door schuld. „Wat geschiedt brengt de heer De Zeeuw in een sfeer van vrijblijvende belachelijk heid. Jammer, want in het plan „de volks partij” zat op de wat langere duur gezien een stuk constructief en misschien te ver wezenlijken denken. Maar wie zoiets be reiken wil moet de zachtheid van een duif met de sluwheid van een slang combine ren. Aan de beide eigenschappen mangelt het de heer De Zeeuw. Deze dilettant ruste in vrede, politiek gesproken wel te ver staan”. Eerder in zijn toespraak had mr. Van Na de brand is de man naar Frankrijk vertrokken, waar de politie zijn uitleve ring heeft verzocht. De Eindhovense poli tie wil geen commentaar leveren op de vraag, of er aanwijzingen zijn, dat de verdachte de brand in het hotel heeft gesticht. Hij was degene, die op de mor gen van de brand vanuit een telefooncel tegenover het hotel de brandweer en de politie alarmeerde. DEN BOSCH. Het gerechtshof in Den Bosch heeft burgemeester J. Apers van Montfort in overeenstemming met de eis van de advocaat-generaal vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde mein eed, waarvoor hy deze maand in beroep terechtstond. Hij was door de rechtbank in Roermond op 18 mei 1971 veroordeeld tot 750 boete. Het betrof hier verklaringen die de burgemeester had afgelegd c.q. staande gehouden heeft voor het ambtenarenge recht in Roermond over de gedragingen van de opperwachtmeester van de rijks politie N. de Jong uit Herten, wiens ontslag toen voor dat ambtenarengerecht diende. Het hof heeft aangenomen dat de verklaringen van de burgemeester wél onjuist zijn geweest, doch dat hij niet de opzet heeft gehad om valse verklaringen af te leggen. naar uit, dat een collegegeld van 1000 de stroom van gemotiveerde eerstejaars J naar de universiteiten en hegscholen belangrijk zal verkleinen. Financiële overwegingen spelen een ondergeschik- a te rol bij de motieven om wel of niet te gaan studeren” aldus de toelichting op het wetsontwerp. Volgens de ministers De Brauw en Lardinois kan nu niet en ook niet als H de verhogingen worden ingevoerd, sa worden gesproken van een financiële J rem op de gelijkheid van kansen bij de overgang van het voorbereidend we- tenschappelijk onderwijs naar het we- a. tenschappelijk onderwijs. Het scheppen van gelijke kansen wordt niet op doel- matige wijze bevorderd door aan alle m studenten het onderwijs gratis ter be- schikking te stellen. Gerichte steun aan J studenten uit de lagere inkomensgroe- pen achten zij daarvoor een beter in- J strument. Zij menen ook, dat erkenning van het recht op onderwijs niet in strijd is met het vragen van een bijdrage in de onderwijskosten, wel moet het volgen van onderwijs financieel voor iedereen M mogelijk zijn. Een hoger collegegeld M heeft wel gejvolgen voor de inkomens- JJ verdeling, mérken de ministers nog op. Een deel van de onderwijskosten ver- schuift van de belastingplichtigen naar a de direct betrokkenen, wat kan bij dra- gen tot het verkleinen van de inko- JJ mensverschillen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Maandag heeft de Eindhovense politie een 19-jarige jonge man gearresteerd en in verzekerde bewa ring gesteld wegens autodiefstallen in Eindhoven. Hij wordt er tevens van ver dacht iets uitstaande te hebben met de brand in het hotel *t Silveren Seepaerd in Eindhoven. De rijkspolitie te water in Rotterdam heeft in samenwerking met de douanerecherche aan boord van het Duitse vrachtschip „Darmstadt" 35 kilo marihuana in beslag genomen. Een 27-jarige steward werd gearres teerd. De gehele partij was over het gehele schip verspreid verborgen. De verplichting voor de werkgever, overleg te plegen met de ondernemings raad voordat een definitieve opdracht wordt verstrekt aan een organisatiebureau in verband met fusies of reorganisaties. UTRECHT. De metaal-cao 1972 is een doorbraak naar het begin van demo cratie in de onderneming. Dat stellen de vijf confessionele vakorganisaties die bij de metaal-cao zijn betrokken in een pam flet dat vandaag in een oplage van 300.000 exemplaren onder de leden wordt ver spreid. In dit pamflet geven de katholieke en de christelijke metaalbond, de Unie BHP/NBT en de KLP een gedetailleerde toelichting op het akkoord dat zij vrijdag met de werkgevers hebben bereikt over de concrete uitwerking van de principe- overeenstemming ever de immateriële voorstellen. DEN HAAG. De 20-jarige soldaat en de 16-jarige scholier, die in de nacht van zaterdag op zondag wapens stalen op de vliegbasis Ypenburg en die nog diezelfde nacht in Rijswijk werden aangehouden, hebben twee helpers gehad. Een 20-jarige soldaat op de vliegbasis heeft hun verteld waar zij de wapens konden vinden en een 19-jarige soldaat heeft het tweetal ’s nachts met een auto van Den Haag naar de vliegbasis gebracht. Beide soldaten zijn door de marechaus see ingerekend. Zij hebben bekend. week volgen, wordt gehandhaafd in het wetsontwerp. De voorgestelde nieuwe structuur van het studietoelagenstelsel gaat er van uit, dat college- en inschrijvings geld in het studiekostenbudget zijn op genomen. Een nieuwe berekeningsme thode laat zien, dat te verwachten kinderbijslag en -aftrek voor de ouders niet langer van te voren op de studie toelage wordt gekort, het belastbaar inkomen wordt niet langer van de kinderbijslag gezuiverd. Voor een gro ter deel van de financiële middengroe pen worden zodoende aanspraken op een gedeeltelijke studietoelage moge lijk. DEN HAAG. Volgend jaar zullen alle meisjes uit de hoogste klassen van het basisonderwijs tegen rode hond wor den ingeënt. De Nederlandse gezondheids- autoriteiten vinden het nodig dat ieder meisje voor haar puberteit een inenting tegen rode hond krijgt. De besmettelijke ziekter rode hond kan, optredend by een zwangere vrouw, beschadiging van het ongeboren kind tot gevolg hebben met als resultaat een miskraam of een aangeboren afwijking. In Rotterdam zal de gemeentelijke ge neeskundige dienst met het Rij ksinstituut voor de Volksgezondheid in februari tot mei onderzoeken welk vaccin tegen rode hond het meest doeltreffend is. Er zullen vier rode-hondvaccins met elkaar worden vergeleken. Het is de bedoeling bij één van elke vijf meisjes van de hoogste klassen van het basisonderwijs na de inenting de vorming van anti-stoffen vast to stellen. AMSTERDAM. Twee docenten van het Instituut voor Needrlandistiek van de universiteit van Amsterdam hebben een bemiddelingspoging gedaan in het conflict tussen de hoogleraar-directeur, prof. dr. Garmt Stuiveling, en de groep studenten die het instituut sedert 5 januari bezet houden. De voorstellen van de twee docenten, waar de bezetters achterstaan, komen vanavond aan de orde in een vergadering van de oude instituutraad. De voorstellen betreffen vooral de vernieuwing der Neerlandistiek, waarvoor volgens de be middelaars ook een meerderheid onder de docenten bestaat. Als een meerderheid van de docenten instemt met de voorstel len, zal prof. Stuiveling verzocht worden de daarin aangegeven koers voort te zet ten. jaarverslagen op te stellen voor alle werknemers over het beleid dat is ge voerd ten aanzien van aanstelling, belo ning, opleiding, promotie, beoordeling, werkoverleg en ontslag, alsmede over de uitgangspunten die aan dit beleid ten grondslag hebben gelegen. Het wetsontwerp is voor advies ge- stuurd naar de Raad van State, de Academische Raad en de Onderwys- raad. Het wetsontwerp werd reeds door B de ministerraad goedgekeurd. Het is ingediend door de ministers De Brauw a van Wetenschappen en Lardinois van Landbouw. winkelcentrum Tel. 0 23-33 06 65 Schalkwijk De automatische vrijstelling van be ll taling van collegegeld na vier jaren is vervallen, evenals de vrijstelling voor student-assistenten en de korting voor n meer studerenden uit een gezin. De verminderingsregeling voor toehoor- J ders, die slechts enkele colleges per DEN HAAG Het wetsont werp tot verhoging van het col legegeld van 200 voor vier jaren tot 1.000 voor alle jaren en van het inschrijvingsgeld van tien tot honderd gulden is vandaag bij de Tweede Kamer ingediend. De ver hoging wordt voor de studenten, die een beurs hebben, volledig ge compenseerd. Ook de groep van studenten, die voor een studietoe lage in aanmerking komen, zal worden uitgebreid. Een en ander zal met het studiejaar 1972-1973 ingaan. „Wil de krijgsmacht aan zijn taak kun nen voldoen en wil men ook daar een menswaardig bestaan, dan zal men iets aan de leegloop en de apathie, die daar het gevolg van is, moeten doen. Een apatische dienstplichtige zal ook niet voor vechten gemotiveerd zijn”, aldus de WDM. De vereniging constateert dat veel dienst plichtigen apatisch worden door het ont breken van voldoening over hun werk in diensttijd. Het ontbreken van voldoende interes sant werk zou voor een deel kunnen worden opgelost door een andere werk verdeling tussen dienstplichtigen en be roepsmilitairen, door een verandering van werkomstandigheden en door democrati sering van de verhoudingen het leger, aldus de WDM. Men zou in die richting moeten gaan experimenteren met een proefbataljon. In het leger „nieuwe stijl” zou met name de compagniescommandant nu nog teveel gebonden aan allerlei van ho gerhand bepaalde voorschriften een aanzienlijk grotere zelfstandheid moeten krijgen. „De vele controle- en drilfuncties, die meestal door onderofficieren worden vervuld en die in het leger zijn geslopen door de idee dat de meeste mensen een afschuw van hun werk hebben kunnen worden gemist”, aldus de nota. Voorts moeten de functies van (onder)officieren van hun rangen worden losgekoppeld. Door het afschaffen van gespecialiseer de functies zou er voor de gewone soldaat een zekere taakverbreding mogelijk zijn. In het leger treft men een strenge inde ling naar functie aan die in oorlogstijd niet functioneel en in vredestijd bijzonder geestdodend is, vindt de WDM. Opheffing van deze specialisatie zou ook sterk ar beidsbesparend werken. „De oude formele discipline is momen teel wellicht het enige Instrument om de apathie van de dienstplichtigen te door breken en ze het werk te laten doen dat nu eenmaal moet gebeuren”, merkt de WDM verder op. „Langzamerhand echter is de discipline in het leger een zelfstan dig bestaan gaan leiden. Het is geen middel gebleven, maar voor velen een doel geworden. De handhaving van dit soort discipline staat verbeteringen echter in de weg”. De WDM meent dan ook dat het hanteren van de huidige disciplinaire maatstaven niet meer goed mogelijk is, wil men op den duur niet in een impasse raken. De idee van de formele discipline wordt volgens de vereniging bovendien uitgehold door de technische ontwikkelin gen in de krijgsmacht. Een commandant, die van zijn specialisten afhankelijk is geworden en op hen geen controle meer kan uitoefenen, zal zijn mensen niet meer langs de weg van de formele discipline kunnen behandelen. Vandaar ook, dat men bij de technisch zeer geavanceerde luchtmacht al veel verder met een nieuw gedragspatroon is gevorderd dan bij de landmacht, aldus de WDM. - ii Mr F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2